Staatsbezoek van het Luxemburgs groothertogelijk paar Instrumenten voor wetenschappelijk onderzoek op „Het Instrument" te Utrecht STREEKNIEUWS V.V.V. Bruinisse organiseerde geslaagde journalisten-visdag Calueoneert in Amsterdam AALSMEER, 13-9. Oi> de tweede da# van het staatsbezoek dat groot hertog Jan en groothertogin Jose phine Charlotte van Luxemburg, als gasten van koningin Juliana en prins Bernhard, aan ons land brengen, nam koningin Juliana haar charmante gaste mee naar de bloemenveiling in Aalsmeer. Prins Bernhard trachtte zijn enthousiasme voor de vliegerij over te brengen op groothertog Jan. door hem mee te nemen naar de Fokkerfabrieken op Schiphol. Beide bezoeken duurden ongeveer een uur. De groothertog had uiteraard gro te belangstelling voor Fokkers nieuwste produkt de Fellowship, het toestel waarvan de serie-bouv/ voorbereid wordt en waarvan het proto-type zijn proefuren aan het volmaken is. Het bezoek aan de bloemenvei ling, waar een schat van rozen, an jers, gerbera's en potplanten een beeld gaf van de enorme bloemen - produktie in Aalsmeer, had als hoog tepunt het „veilen" van enkele bos sen, waarbij de koningin en haar gaste als kopers optraden. Het op vangen van de snel ronddraaiende wijzer door een druk op de knop bleek voor niet-geroutineerden niet zo genrrkkelijk. Maar de groother- Agenten geschorst: onderzoek mishandeling ROERMOND, 14-9. Bij de gemeen tepolitie in Roermond zijn de 28- jarige hoofdagent E. en de 33-ja- rige agent W. met ingang van heden (donderdag) door de korpsleiding geschorst. Ze zouden in januari van dit jaar twee jongelui hebben afge ranseld, die op de Kapellerlaan in Roermond enige vernielingen had den aangericht. .Toen ze de jongens voor een verhoor mee wilden ne men naar het politiebureau verzet ten deze zich. Daarop werden ze door de politiemannen geslagen. De jongens dienden daarop een klacht in bij commissaris G. van Vlyrrien, waarna op last van de officier van justitie in Roermond een gerechte lijk onderzoek volgde. In afwach ting van een gerechtelijke vervol ging zijn nu beide politiemannen geschorst. a De Amerikaanse filmproducent Robert Larson gaat een film maken over de dood van president Kenne dy. waarin de hoofdrollen zullen worden vervuld door de belangrijk ste getuigen van het drama. Algerië heeft het olie-embargo tegen Engeland opgeheven. Egyptische mnlitairen hebben het vuur geopend op een Israëlische patrouille, aldus de Israëlische radio Paus Paulus zal op een nog on bekende datum een prostaatopera tie moeten ondergaan, zo is woens dag van welingelichte zijde in het Vaticaan vernomen. togin had wel veel plezier In de gang van zaken. Een wandeling door de veilinghallen en het plaatsen van de handtekening in het gastenboek be sloten dit bezoek. Gala-concert AMSTERDAM, 13-9. Het gemeen tebestuur van Amsterdam heeft maandagavond in de feestelijkver- sierde grote zaal van het concertge bouw, ter gelegenheid van het be zoek van de groothertog en groot hertogin van Luxemburg aan de Nederlandse koninklijke familie, een galacoiteert aangeboden, dat werd uitgevoerd door het concertgebouw orkest juist uit Engeland terugge keerd - onder leiding van Bernard I-Iaitink. 1800 gasten woonden dit concert bij, o.a. verscheidene am bassadeurs en hun dames, de minis ters de Jong, Luns, Klompé en Udink. leden van het parlement, van de hofhouding van de koningin en uiteraard van het gemeentebestuur van Amsterdam. Het programma be stond uit de ouverture „Coriolan" van Ludwig van Beethoven en de symfonie in C grote terts van Franz Schubert. Het concert duurde ruim 'n uur, waarna in de Julianazaal een Toch nog prijs voor invalide toto-winnaar ROSSUM, 13-9. Toen de 60-jarige invalide Steven van Hemert uit Rossum 14 dagen geleden tot de ont. dekking kwam, dat hij zijn totofor mulier foutloos had ingevuld, dacht hij aan „gouden bergen", en niet ten onrechte. Na het verlopen van de aanmeldingstermijn bleek dat hij ongeveer 16.000 gulden zou touche ren. Doch groot was de teleurstel ling van Van Hemert en de zijnen, toen bleek dat de doorslag van het betreffende formulier niet op tijd in Den Haag was gearriveerd door een foutieve adressering van de en veloppe. „Totobaas" de heer Mui lenburg kwam persoonlijk pools hoogte nemen en Het vaag door schemeren ,er nog iets aan te zul len doen". Woensdag was hij we derom in Rossum aanwezig, waar hij een overgelukkige heer van Hemert een cheque groot 16.000 gul den minus 15 pet. belasting kon overhandigen. Het stichtingsbestuur van de na tionale sporttoto had een greep ge daan in het jaarlijkse exploitatie overschot omdat men van mening was dat van Hemert de prijs nor maliter verdiend had en het slacht offer was van een foutieve hande ling van een van de 20,000 mede werkers, die in het land actief zijn voor de sporttoto. Men overweegt overigens in de toekomst retouren veloppen aan de clubs uit te reiken om fouten als deze te voorkómen. LAATSTE NIEUWS ALBLASSERDAM, 14-9. Bü een ontploffing op de scheepswerf Van der Giesscn-De Noord N.V. in Al- blasserdam, ztfn volgens eerste be richten heden-donderdagmorgen acht k tien personen gewond geraakt. De 'ontploffing deed zich voor in de machinekamer van het motor schip „Tyro", een pallet-carrier van 1.500 ton, die op deze werf wordt ge bouwd in opdracht van de NV. „Maatschappij Zeevaart". Het schip zou eind van deze maand gaan proef varen. De politie zette in een wijde om geving van de scheepswerf kruis punten af om het verveer van ge wonden te bespoedigen. De directie van Van der Giessen-De Noord N.V. in Krimpen aan de IJssel deelde mee dat er gelukkig geen doden zijn te betreuren bij dit ongeluk. Over de toestand van de gewonden kon men nog niet nauwkeurig informeren. Volgens de directie van de scheeps werf hebben zich twee ontploffinkjes voorgedaan in de machinekamer van de „Tyro". Men wist om tien uur nog niet precies te vertellen hoeveel ge wonden per ziekenauto zijn wegge- korte receptie weid gehouden, die gelegenheid bood tot een gesprek tussen de Luxemburgse gasten, di ligent Haitink, enkele leden van hei orkest en leden van het bestuur van het concertgebouw. Eerder hadden leden van de Amsterdamse vrouwe lijke studentenvereniging de groot hertogin, koningin Juliana en prin ses Beatrix bloemen aangeboden. Be drukte rond het Concertgebouw en de drukte van de voetbalwedstrijd Nederland-Oost Duitsland, waarvan de aanvangs- en slottijden gelukkig niet helemaal samenvielen met die het hoge bezoek, gaven de verkeers politie in Amsterdam handenvol werk. Maar alles verliep, zoals één van de inspecteurs zei: „lekker vlot", zodat de goede stemming van het galaccncert en de Nederlandse over winning bewaard konden blijven, wat de avond extra-feestelijk maakte. Demonstratie rooien en transport aardappelen te St. Philipsland Op dinsdag 19 september 1967 zal te St. Philipsland een belangwekken de demonstratie worden gehouden met machines en werktuigen voor de oogst en het transport van aardap pelen. Voor vele akkerbouwbedrijven is de teelt van konsumptieaardappelen van veel betekenis. De mechanisatie mogelijkheden van de oogst zijn tal rijk. Op de demonstratie zullen daar van de nieuwste mogelijkheden wor den getoond. Het programma ver nield o.m. vijf éénrijïge en zeven tweerijïge rooimachines; diverse wa gens en verschillende werktuigen voor het opvangen, reinigen, dose ren en transporteren van aardappe len. Zowel geheel nieuwe machines als eek verbeteringen aan bestaande werktuigen worden gedemonstreerd; voorts achterwaarts en zijwaarts kip pende wagens met daarbij passende lesapparatuur. De demonstratie begint cm 13.30 uur op het bedrijf van de heer Ph. van den Hoek, Oude Polderweg 1 te St. Philipsland. Het talrijke publiek dat wordt ver wacht zal voor een deel gebruik ma ken van de veerdienst Zijpe-Anna Jacoba. Daarom zal deze veerdienst vanaf 10.00 uur cp volle kapaciteit werken. ZIERIKZEE Bejaardensociëteit van de U.V.V. weer van start De bijeenkomsten van de U.V.V.- beja-ardensociëteit zullen op maan dag 18 september aanstaande weer worden hervat. Ook dn het nieuwe seizoen zullen de bijeenkomsten voor de heren gehouden worden op maandag en donderdag. De dames komen bijeen op dinsdag. Alle bejaarden vanaf 65 jaar zijr. weer va-n harte welkom in het Ds. v. d. Berg-jeugdgebouw aan de Vis- straat. BRUINISSE B. en w. van Bruinisse hebben aan elke inwoner (gezin) een folder doen toekomen, waarin de moge lijkheid om in aanmerking te ko men voor een premie voor woning verbetering nader wordt uiteenge zet. Studentenbezoek uit Delft Lang haar is „in" bij vele jonge ren en het is heus geen nieuws als een langharig jongmens aanbelt. Het omgekeerde is echter wel het geval. Men staat wel even te kijken als vier jonge mensen aanbellen en de hoed lichten, waardoor hun gemili- meterde kale schadels zichtbaar worden. Men realiseert zich dat het groentijd is en dat men te doen heeft met studenten in de dop. Dat bleek inderdaad het geval te zijn. Zoals ook elders in dit num mer vermeld, zijn een zevental groe pen studenten van vijf op Schouwen -Duiveland „gedropt", om allerlei mogelijke en onmogelijke opdrach ten uit te voeren. Nu waren ze in de waan gebracht, dat ze naar een sportkamp in Ede zouden gaan. Maar bij het uitstappen zullen de heren A. J. Baaijen, M. H. Daniels, J. J. Dekker, en J. A. Raabe wel spoedig hebben gezien, dat ze niet bracht. Wel deelde men mede dat geen van de gewonden er ernstig aan toe is. Het gaat hoofdzakelijk om brandwonden. Enkele van de ge wonden zijn op de werf behandeld. De ziekenauto's brachten de ge wonden naar ziekenhuizen in Al- blasserdam en Rotterdam. ALBLASSERDAM, 14-9. Een woordvoerder van de werf verklaar de Idler dat het aanta' gewonden ten gevolge van de ontploffing in de ma chinekamer van dc „Tyro" twintig bedraagt. Verschillenden van hen ztuden er ernstig aan toe zijn. Am bulances brachten vijf van de slacht offers naar het Dijkzigtzickenhuis in Rotterdam en vier naar ceii zieken huis in Alblasscrdam. De Amerikaanse marine is van oordeel dat het door haar voorge stelde nieuwe verdedigingssysteem tegen ballistische raketten pasklaar is voor de bescherming van bondge noten die worden bedreigd door chantage met atoomwapens. het zand van de Veluwe, maar de Zeeuwse klei onder hun voeten hadden. Hun opdracht was onder meer het interviewen van dominees of voorziters van kerkeraden en ook te zorgen dat hun verschijning niet onopgemerkt zou voorbijgaan. Hengelsportver. „Het Zijpe" Door de hengelsportvereniging ..Het Zijpe" werd het seizoen afge sloten met de derde hengelwedstrijd waarin tevens over de uitslag van de wedstrijd werd beslist. Er werd met het mosselvaartuig Bru 45 drie keer gevist. De heer G. A. J. de Veth, weekendbewoner van Brui nisse, behaalde de eerste prijs met 1260 punten (beker). De heer B. de Groot, Bruinisse, was de winnaar van de wisselbeker, 1125 punten. De heer Jac. Deurloo zag zich als win naar van de derde prijs een werp hengel toegewezen, 735 punten. De verdere uitslag was: C. IJze- lenberg, 725 p., 5e prijs; L. IJzelen- berg, 560 p., f 7,50, 6e prijs; St. de Waal, 340 p., f 5. 7e prijs; J. de Ko ning, 265 p., f 2,50, 8e prijs; M. Fi- lius (weekendbewoner), 265 p., hen gelstok, 9e prijs; I. Deurloo, 250 p„ 10e prijs; L. van Popering, 160 p„ 11e prijs; L. Bal, 95 p., 12e prijs; L. IJzelenberg, 60 p., 13e prijs; J. Deurloo Jz., 50 punten. Lampionoptocht V.V.V. De afdeling Bruinisse van de V. V.V. (Ver. voor Vreemdelingenver keer) zal na baar vele aktiviteiten in de zomer van 1967 ontplooid en uitgevoerd, het in de wintermaan den wat kalmer aan gaan doen. Maar eerst wordt nog het seizoen afgesloten. Dat gebeurt dan met medewei king van de muziekvereni ging „Nu met Hope", op zaterdag avond 16 september. Een lampion optocht, waarvoor de deelneming van de kinderen wordt gevraagd, achter de muziek, die daarvoor een rondwandeling door de gemeente- maakt, zal het slot worden van een dinjk seizoen. Voor de deelnemende kinderen zijn gratis lampions be schikbaar. Bezoek koninklijk jacht Het koninklijk jacht „Piet Hein" bracht de nacht van dinsdag op woensdag door in de gemeenteha ven te Bruinisse. Dat betekende na tuurlijk dat heel wat Bruënaren kwamen kijken naar dit voor de los- wal liggende prachtige vaartuig. Het vertrok woensdagmorgen met bestemming Wemeldinge. DEN HAAG. De Eerste Kamer heeft een wetsvoorstel dat beoogt de scheepsbouwindustrie een subsidie van ca. 54 miljoen gulden in de vorm van een bijdrage in de rentekosten te verlenen, zonder hoofdelijke stem ming goedgekeurd. BRUINISSE, 13-9. De journalis tendag van de V.V.V. afdeling Brui nisse, gaat langzamerhand een tra ditie worden, maar dan wel een tra ditie die toch weer iedere keer een geweldige attractie is. Eegunstigd door uitstekend zomer weer voeren dinsdag twee schepen (van de heren J. Hocgerwerf en van Gebrs Kik Wz.) door de Grevelingen- sluis, om op de bekende plekjes hun geluk te gaan beproeven. Aan boord bevonden zich een twintigtal journa listen van diverse landelijke en re gionale bladen. Ook de heren J. A. van den Hurk en ir. T. H. Kob be hoorden tot het gezelschap. Beiden hebben met de visserij zeer veel te maken, want de heer Van den Hurk is op het ministerie vart landbouw en visserij met sportvisserijzaken be last; de heer ir. Kolb is directeur van de sectie sport- en beroepsvis serij. Ook de Belgische journalistiek was vertegenwoordigd. Het was deze dag vooral de wijting die er voor zorgde dat nogal eens „beet" kon worden gemeld, maar ook schol en bot behoorde tot de gere gelde buit. Na afloop van de geslaagde dag stonden in café „Het Centrum" de schalen dampende mcssélen gereed en de grote sneden echt Zeeuws tar webrood (sneden van de vierponder, besmeerd met boereboter) noodden tot toetasten. Burgemeester C. H. vah de Linde nam de gelegenheid te baat om aan de verzamelde journalisten nog eens te vertellen wat een afsluiting van de Grevelingen voor de bevolking van Bruinisse betekent. Het betekent een toekomstperspec tief cp het gebied van de recreatie met ongekende mogelijkheden, maar het betekent ook het verlies van de messelcultuur. Een vraag, die onbeantwoord blijft, is of een zoete delta wel zö bevorder lijk is vcor de recreatie als het altijd verse Zoute water, dat nu de dijken en dammen bespoelt. Een vraag die nog geen antwoord behoeft, omdat het antwoord in de vraa.g besloten ligt, is dat het verlies van de mosselcultuur vooi-een plaats als Bruinisse financiële terugslag zal geven, die nu nog rauwelijks wordt onderkend. Maar het betekent dat bij het verlies van 180000 tonnen mosse len de gemeente een inkomstender ving zal hebben te incasseren van ruim 3V2 miljoen gulden. Het verlies van driehonderd mosselpex*celcn in de Grevelingen zou gecompenseerd moeten worden in natura door toe wijzing van percelen elders. Het tijdvak dat Bruinisse de klap meet opvangen is dichtbij. Spreker kon helaas nog niet mededelen dat de schadevergoeding ex art. 8 tot ieders tevredenheid geregeld is. Op deze schadevergoedingswei wordt reeds lang gewacht. De burgeon ees ten hoopte dat spoedig meer bekend zou zijn. Nog meer verlangens heeft Brui nisse: niet alleen een schadevergoe ding voor wat verloren ging, maar een goede subsidie om wat verloren UTRECHT, 14-9. - Instrumenten voer wetenschappelijk onderzoek, voor medisch-specialistisch gebruik, vcor technische toepassingen en pro fessionele onderdelen voor elektro- nika uit de hele wereld worden ge- toord op de vakbeurs „Het Instru ment", die van 10 tot en met 19 oktober in de Marijkehal en de Irenehal van de jaarbeurs in Utrecht wordt gehouden. Er zullen bijna tweehonderd stands werden ingericht waarin instrumen tenfabrikanten en -importeurs pro- dukten van ongeveer 1600 fabrieken zullen tonen. Het leeuwedeel van de geëxposeerde artikelen komt uit de Verenigde Staten (27 procent), ge volgd door Oost- en West-Duitsland (23 procent). De deelnemerslijst ver meldt 212 Nederlandse bedrijven of tewel 13 procent van het totaal. Bij zondere inzendingen worden ver zorgd door de centrale organisatie T.N.O. en het Nederlands Atoomfo rum. Onderzoek van zeebodem UTRECHT, 14-9. Van 21 augustus tot 11 september heeft de kustmij- nenveger Hr. Ms. Gieten assistentie verleend bij proefnemingen van het Vening Meinesz laboratorium van de rijksuniversiteit in Utrecht. Doel was een volgens Amerikaans ont werp gebouwd instrument voor on derzoek van de zeebodem aan te passen voor het gebruik aan boord vain snellere schepen, als voorberei ding voor toekomstige opnemingen op de Atlantische oceaan. Het meet programma kon niet geheel worden afgewerkt in verband met de storm van afgelopen week, toen Hr. Ms. Gieten zich in verband met de storm onder de Noorse kust bevond. Voor het overige kunnen de proefnemin gen als geslaagd worden beschouwd. KERKNIEUWS Docenten voor Indonesië UTRECHT. 14-9. Drs. H. van der Laan, predikant van de Gereformeer de Kerk in Vleuten-De Meern, is door generale zendingsdeputaten van de Gereformeerde Kerken voorgedra gen ter bencaming als docent aan de Theologische Hogeschool in Makas sar. Op 1 oktober zal drs. Van der Laan zijn opleiding aan het Zen dingsseminarie in Baarn beginnen. ging te vervangen. Recreatie is een soort toverwoord, maar het vergt hoge investeringen. Daarvoor is no dig een subsidie uit de Incoret pot, maar naast deze pot zag spr. gaarne andere mogelijkheden, als bv, sub sidie uit nog een andere pot, die spe ciaal voor getroffen gemeenten zou moeten worden gesticht. De mogelijkheid die straks ligt in de unieke positie van Bruinisse (aan het begin van het Grevelingen- meer) werd nog even belicht, maar met dit onderwerp zou wel een avond te vullen zijn. Zeeland is „in" wat het toeristen bezoek betreft. Bruinisse zal de toe risten gaarne ontvangen, maar op het ogenblik zit men nog met de mosselproblematiek. Hoe staat het dan nu met die re creatie? Van 1 januari t.m. 11 september zijn uitgevaren aan schepen met sportvissers aan boord schepen van 20 ,tot 26 meter 559 stuks en 200 Tijdens de tentoonstelling zullen verscheidene wetenschappelijke en technische verenigingen voordrach tenprogramma's organiseren. DIVERSE BERICHTEN De Chinese troepen aan de grens tussen Sikkim en Ti ver bij de Na- thoe-pas hebben gedreigd met inzit ting van de luchtmacht „om elke In diase officier en soldaat aan de grens" te doden als de Indiërs het vuren tegen vanavond (donderdag) niet hebben gestaakt. ASSEN. De 32-jarige woonwa genbewoner Martinus Wolters uit Hoogeveen -blijkt dinsdagavond in Rolde riet vermoord te zijn, maar aan een hartverlamming te zijn over leden. UTRECHT. De Algemene Bedrijfs- bond Textiel en kleding „De Een dracht" signaleert in zijn bondsor gaan een toeneming van het aantal deelnemingen en vestigingen van Nederlandse textielbedrijven in Afrika. LUNTEREN. De generale synode van de Gereformeerde Kerken heeft zich in haar voortgezette zitting be zig gehouden met het rapport van deputaten tot steun aan de kerken in de cmigratiegebieden. Daarbij heeft ds. S. S. van Dijk. tot voor kort predikant in Argentinië, de dank van de Argentijnse kerken overgebracht voor de verleende hulp. SCHIPHOL. De voorzitter van de Tweede Kamer-l'ractie voor de V. V.D., mr. E. H. Toxopeus, is uit Is raël teruggekeerd. Op uitnodiging van de Israëlische regering heeft hij er een oriënlaliebezoek van vijf da gen gebracht. «i In de hoofdstad van Rhodesie is woensdag een neger tot twee jaar gevangenisstraf veroordeeld wegens het verstrekken van voedsel en on derdak aan een verzetsstrijder. WAGENINGEN. In het Wage- ningse ziekenhuis is de afgelopen nacht overleden de 52-jarige Rotter dammer C. N. Kool. Dinsdagmiddag werd hij zwaar gewond bij een auto ongeluk. Zijn schoonmoeder, de 91- jarige mevrouw G. P. M. van dei- Geest uil Schiebroek werd daarbij op slag gedood. schepen met een lengte van 7 tot 10 meter. In totaal mag wel worden gerekend op 7300 sportvissers. Daar bij komen nog het vreemdelingen verkeer en andere aktiviteiten die op korte termijn moeten worden opgericht, als ze er nog niet zijn. De hengelsport bloeit ook op Bru, even als de zeilschool. Na de maaltijd werd van een be paalde zijde getracht de heer v. d. Hurk voorspellingen te laten doen van experimenten die nu nog maar in de kinderschoenen staan, onder meer de vissoort die in een verzoe te Grevelingen zouden domineren. Maar terecht meende de heer v. d. Hurk dat het daarvoor nog te vroeg was. Het 500-jarig bestaan van Bruinisse kwam ook nog even aan bod, maar de interesse ging toch kennelijk meer uit naar de kokende mosselen en het tarwebrood. Burgemeester van de Linde toon de zich verheugd over de zeer goed geslaagde journalistenvisdag. Voorbereiding feesle- Ontploffing op scheepswerf Alblasserdam lijkheden 500-jarig lijkheden 500-jarig bestaan Bruinisse BRUINISSE, 13-9. Hoewel de oude kronieken, de uitgifte- brief voor het bedijken van Bruinisse stellen op april 1467 meent het gemeentebestuur op goede gronden 1468 te moeten aannemen als stichtingsjaar voor Oost Duiveland. Het co mité dat het 500-jarig bestaan voorbereidt is bijzonder ak- tief. De feestelijkheden zul len gehouden worden in de week van 16 tot en met 20 juli 1968. Regelmatig worden huis aan huis folders verspreid, waarin de vorderingen van de voorbereiding worden mede gedeeld. Deze beginnen thans al enige vaste vorm te ver krijgen, want voor de kinde ren worden Swiebertje en Bromsnor als attractie in het vooruitzicht gesteld, voor de ouderen manifestaties van marine, en gewone schepen, zeilwedstrijden, sportwedstrij den, visserijdagen enz. De VPRO zendt maandag 18 september op het tweede net het derde en laatste deel uit van de Indiase film „Apur Sansar". Op de foto vader Harihar met zijn zoon Apu, twee hoofdrolspelers uit deze vertederende, poëtisch verfilmde trilogie. D^fr ciac/en vond te Bremen de tewaterlating plaats van de op twee na grootste tanker ter ivereld. Het trotse schip meet 171.000 ton, de lengte van de „Esso Mercia" bedraagt 308 meter. De reus is 44,5 meter breed en het interieur biedi de bemanning alle denkbare comfort, zoals een zwembad en hobbyruimten. Begin november begint de „Esso Mercia'> de eerste reis noar Rotterdam, waar ze nog eenmaal in dok zal gaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 5