wil je een stuk kaas uit het vuistje Eddy Hartelijke sfeer kenmerk bezoek fruitfee aan de Westhoek Amerika zou kampen met pilotentekort Bekentenis in moordzaak Berphem Wilson en labour minder populair Twist eji Intern, organisatie wenst topoverleg inzake Vietnam STREEKNIEUWS V Ar Nederlandse revanche op O.-Duitsland: 1-0 H s s 8 s ts wvvzaaoA E w u 5 Overstromingen India eiste 40 slachtoffers HAAMSTEDE, 13-9. Ondanks het minder goede weer brachten 3 stra lende meisjes, tesamen het bekende t'ruittrio vormend dat elk jaar de kwaliteiten van het Zeeuwse fruit in Zeeland naar voren brengt, woens dagmiddag een bezoek aan Haamste de. Door het weer ditmaal niet in de fraaie open drooimlee, in een geslo ten auto reden de fruitfee (Janny Hertgers) en de beide hofdames (Jan ny Knuit en Nelly Boonman) om streeks 12 uur Haamstede binnen waar voor het gemeentehuis de eni ge belangstelling uit wat schoolkin deren bestond. In haar gevolg zagen wfj een grote deputatie van het be stuur Zeeuws Fruitcorso en de R(jks- tuinbouwconsulent in Zeeland, ir. L. Vellekoop. Verder waren op het gemeentehuis een aantal prominenten uit de West- hoekse fruitwereld aanwezig en een vertegenwoordiger van de Coöp. Tuinbouwveiling „De Zuid-Holland se Eilanden" te Rotterdam, de heer A. Doorenbosch. „Lieve fee", aldus begroette bur gemeester Everwijn zijn hoge gaste, die hij een bijzonder welkom toeriep. In dit begroetingswoord betrok spre ker verder alle anderen. Burgemees ter Everwijn verheugde zich zeer over dit bezoek aan dit overzee ge biedsdeel". De traditie geworden tocht naar de Westhoek houdt nauw verband met de deelname dei- praal wagen aan het corso in Goes. Dank zij cie voortvarendheid der fruitkwe kers kon de deelname weer verwe zenlijkt worden. Toch meende spreker wat sombere geluiden te moeten laten horen om dat niet alleen de nachtvorst de kwe kers parten speelde dit voorjaar, doch ook de boomgaardmoeheid laat nog steeds van zich spreken. „De Westhoekse fruitteelt staat er niet rooskleurig voor en daarom had spreker een wens. „Laat, lieve fee. toch voor de fruitteelt weer de goe de zijde voordraaien, waardoor een Volgende deelname aan het corso weer verzekerd is". Uit dankbaarheid voor hun komst bood hij ieder een geschenk aan. Speciaal richtte spreker zich tot de Rotterdamse veiling voor het aanbie den der dozen fruit voor de rust- en ziekenhuizen op Schouwen. Tot slot dankte de burgemeester speciaal de heer N. Steur, aannemer te Burgh, in wiens werkplaats en met diens grote medewerking de wagen gestalte kreeg. Band cn traditie De fruitfee herinnerde aan de nog onbekende Westhoek die om haar schoonheid door talrijke toeristen ontdekt werd en dit leidde cle laat ste jaren tot grote invasies. De fruit teelt heeft een band gelegd tussen Westersehcuwen en het fruitcorso in Goes en daar zit de traditie aan ver bonden dat de Westhoekse wagen op het corso verschijnt. Eeri zeer ge waardeerde gast werd deze praalwa gen die al vele malen de dorpsprijs won. Als fruitproeve mochten de burgemeester en de beide wethou ders een fruitmand in ontvangst ne men. De voorzitter der N.F.O. afdeling Schouwen, de heer P. C. S. Bout, kwam nog even terug op de moeilijk heden in de fruitteelt. Gloedvolle woorden richtte spreker tot de heer N. Steur die hij door de fee een prachtige fruitmand aan liet bieden. De heer Bcot bood de 3 dames zelf als herinnering de bekende wapen tegeltjes aan. Namens de veiling Z.H.E. sprak de heer L. Leeuwe, voorzitter onderaf deling Haamstede der. veiling. Hij noemde de onderlinge strijd in het corso hard maar toch zag hij achter dit alles een sociaal gezicht. „Wat doen voor een ander". Do veiling deelde via de fee deze middag 400 dozen fruit uit en hij wenste de fee sterkte om al dit menslievend werfc te kunnen uitvoeren. Een wederwoord sprak het be stuurslid van het corso Goes de heer M. Haasdonk die achter het corso een uitdraging zag van de produkten van onze speciale Zeeuwse fruitcentra. Vervolgens werd een dronk genut tigd en daarop vertrek het gezel schap naar hotel „Het wapen van Burgh" te Burgh voor het gebruiken der lunch. De fruitfee was gekleed in een lang gewaad van zilver iamé met een dito mantel. De hofdames droegen dezelfde kledij dcch dan in het kort en gedrapeerd met een stola. Hartverwarmend en vriendelijk noemde de voorzitter van het Zeeuw se fruitcorso de heer J. D. de Kam, burgemeester van Waarde, de ent vangst in Haamstede en hij was er bijzender dankbaar voor. Spreker ging nog eens d'e Westhoekse corso- historie na en zag dat er veel moei lijkheden van veerboot en verre rei zen overwonnen waren. Het sociale doel van het corso lichtte spreker toe in een kort woord over een pas door de fruitfee bezocht ziekenhuis voor spastische kinderen waar de patiënt jes al maanden van te voren over spreken en er als het ware naar töè leven. „Dergelijke stukjes levens vreugde zijn ook voor het corso on misbaar geworden", zeide de heer De Kam die tevens de veiling dankte voor het beschikbaar gestelde fruit. Hierop reed het gezelschap naar de garage van' de heer Noordheek te Burgh waar even de praalwagen in aanbouw werd bekeken. Vandaar naar het Rusthuis Duinoord waar de bewoners met spanning in de grote zaal zaten te wachten. Allen werden welkom geheten door de directrice van. het rusthuis zuster A. Jonker. De fruitfee stal aller harten want uit het hoofd richtte zij zich tot de bewoners in een hartverwarmend speech je. Na de thee reikte de fee aan iedere bewoner een doos fruit uit en zij die slecht ter been waren of bedlegerig werden door haar persoonlijk be zocht, hetgeen ten zeerste op prijs werd gesteld. Echte vreugdestraaltjes waren de drie meisjes deze middag in het Rusthuis. Als voorzitter van de Stichting rusthuizen Westersehcuwen sprak de burgemeester Everwijn en algemeen dankwoord waarin hij nogmaals het menslievende werk van de veiling „De Zuid-Hollandse Eilanden" be trok. AMSTERDAM. In de- Expo-hal in Hilversum wordt van 25 t.m. 27 september de 3e Nederlandse sport- modebeurs gehouden. De gemiddelde filtersigaret is gevaarlijker dan een sigaret zonder filter, heeft dr. E. V. Keogh, me disch adviseur van de Australische kankerbes'tirijdmgsraad, woensdag verklaard. In New York zijn besprekingen begonnen om te komen tot beëindi ging van de boycotactie van de on derwijzers die hogere salarissen en betere leslokalen wensen. ELBURG. In de Bloemstraat in Elburg is woensdagavond de 50- jarige ijscoventer W. J, Kraaijenhof uit die plaats met zijn bromfiets ten val gekomen. Hij kwam daarbij met het 'hoofd terecht tegen een hek voor een woning. Hij liep een 'slagader lijke bloeding op en overleed ter plaatse. LAND- EN TUINBOUW Verbeterde vraag naar tomaten DEN HAAG, 14-9. Sinds het begin van deze week is er sprake van een verbetering van de vraag naar Ne derlandse kastomaten. In de voor gaande twee weken was de vraag gei-ing. De prijs op de veilingen lag meestal op de minimumprijs van f 2,40 per 6 kg en er kwam zelfs doordraai voor, ook van goede kwa liteiten. Sinds het begin van deze week draaien er geen export-tomaten meer door en bovendien is de prijs aange trokken. De grote en middelmaten exportkwaliteit worden thans ver kocht tegen prijzen van f 2,50 tot f 2,90 per 6 kg. WASHINGTON, 13-9. Alle vier onderdelen van de Amerikaanse strijdkrachten hebben piloten te wei nig en het tekort zal bij voortzetting van de huidige defensieprogramma's zeker tot in 1970 blijven bestaan, zo verklaarde woensdag de subcommis sie voor militaire paraatheid uit de Amerikaanse senaat. Deze instantie, die pas nog op een belangrijke uit breiding van de luchtoorlog boven Noord-Vietnam aandrong, leverde kritiek op het ministerie van defen- VISSERIJBERICHTEN Mosselprijzen dalen In de derde week van de nieuwe manier om mosselen te verkopen, nl. bij inschrijving, blijken de in schrijvingsprijzen ten opzichte van de vorige weken belangrijk gedaald. Toen bewogen de prijzen zich op een niveau van f 20 tot f 22, thans is het gemiddelde f 16 tot f 18. De aanvoer is ook deze week bij zonder groot, maar ook de export stemt tot bevrediging. De voorraden op de verwaterplaatsen worden dooi de aanvoer regelmatig aangevuld. AMSTERDAM. Voor de jaarlijkse aankoop door de gemeente Amster dam van werken van beeldende kunstenaars, die in de hoofdstad of in een der elf randgemeenten wonen en/of werken, ten behoeve van ge meentelijk kunstbezit, is dit jaar 131.000 gulden beschikbaar. DEN HAAG. Deze week verwacht men bij de Koninklijke Luchtmacht de aanmelding van de vijfduizendste mm sinds 1 januari van dit jaar voor vrijwillige dienstneming. Bij Pclomeolok in de Philippijnse provincie ie woensdag een tweemoto- rig vliegtuig neergestort, waarbij zes personen omkwamen. De Amerikaanse onderminister van defensie, Cyrus R. Vance, heeft kritiek geoefend op manieren ter onderdrukking van de onlusten die zich deze zomer in Detroit hebben voorgedaan. Hij voorziet wellicht nieuwe gewelddaden in andere Amerikaanse steden. DEN BOSCH, 13-9. Een van de twee verdachten in de moordzaak Berghem, de 26-jarige A. K. heeft woensdagavond bekend. K. was in Antwerpen aangehouden bij een ho- telcomtrole. Volgens een mededeling van de districtscommandant van de rijkspolitie te Den Bosch is in de woning van het slachtoffer van de roofmoord te Btrghem, de 62-jarige mevrouw C. Gijsbers-Ploegmakers, een nylon regenjas gevonden, die afkomstig is van de gisteravond in Antwerpen gearresteerde verdachte E. Deze heeft nog geen bekentenis afgelegd. Korter werken bij kokosfabriek GENEMUIDEN, 13-9. De directie van de Kokosfabriek N.V. De Lange te Genmuiden heeft voor haar per soneel een werktijdverkorting inge voerd. Hierbij zijn 150 tot 170 werk nemers betrokken. In de spinnerij en in de kokosfabriek zal voorlopig voor de tijd van zes weken voor halve dagen worden gewerkt. Deze werktijdverkorting is reeds maan dag ingegaan. Het kantoorpersoneel van het be drijf, dat het grootste is van de acht tien kokosfabrieken in Genemuiden, zal normaal blijven doorwerken. Weer graanrekord in Amsterdamse haven AMSTERDAM. 13-9. Woensdag- middag is in de Amsterdamse haven de „Captain W. D. Cargill" met een lading van ruim 53.000 ton graan uit New Orleans (51.000 ton mais en ruim 2000 ton sojaschroot) aangeko men. Hiermede werd het nog geen zes weken oude rekord van de „Ja pan Line" alweer verbeterd. Het overgrote deel van deze grootste graanlading die ooit in Amsterdam is aangekomen wordt rechtstreeks over geladen in binnenschepen voor ver voer naar continentale kopers van diverse nationaliteiten, zowel in Ne derland als in het achterland. De rest wordt met kustvaartuigen naar En geland gebracht. Collectebussen in school opengebroken NIJMEGEN, 13-9. Inbrekers zijn in Nijmegen binnen gedrongen in een school waar de collectebussen werden bewaard, die in de afgelo pen week in Nijmegen zijn gebruikt voor het inzamelen van geld voor de kankerbestrijding. Er werden 36 bussen van het Ko ningin Wilhelmina Fonds openge broken, waaruit een bedrag werd ontvreemd. Het wegdragen van deze buit moet volgens de politie het werk zijn geweest van twee man. Donner—Larsen remise HAVANA, 13-9. Jan Hein Donner, de Nederlandse schaakgrootmeester, heeft woensdag in de 16e ronde van het Capablanca-hcrdenkingst oer- nooi, dat in de Cubaanse hoofdstad wordt gehouden, koploper Bent Larsen (Denemarken) een remise afgedwongen. De Deen behield nog wel de leiding met 12 punten en l afgebroken partij. De tweede plaats wordt gedeeld door Vasily Smyslov en Mark Taimanov (beiden S.U.). Donner Is zevende met SVz punt. sie. dat het tekort zou trachten te verdoezelen met ..boeSchoud-trucjes die de werkelijke behoeften verklei nen". De luchtmacht kan volgens de sub commissie niet het hoofd bieden aan eventuele elders dan in Vietnam op tredende noodsituaties. „Vietnam heeft de ondeugdelijk heid aangetoond van de opbouw van een strijdmacht vanuit de veronder stelling dat zij slechts in vredestijd zal bestaan", zo zegt dc commissie. LONDEN, 14-9. Het Britse con servatieve blad „Daily Telegraph" heeft donderdag gemeld, dat blij kens een onderzoek naar de open bare mening de populariteit van premier Wilson en zijn labourrege- rlng tot een zodanig laag peil is gedaald als sinds de tweede wereld oorlog nog geen regering was over komen. in Milanese onderwereld MILAAN, 13-9. De bevolking van Milaan wordt de laatste tijd opge schrikt door bloedige nachtelijke twisten in de onderwereld. Voor zo-' ver men heeft kunnen registreren zijn bij het beslechten van geschil len tussen benden in zes dagen vier doden gevallen en twaalf mensen gewond. De Milanese politie is op haar hoede, maar loopt telkens vast op een „muur van stilzwijgen". Parlementariërs veroordelen liet Griekse bewind GENEVD, 13-9. Parlementariërs uit vierenvijftig landen hebben woensdag ir» Genève eenstemmig de huidige politieke situatie in Grieken land veroordeeld. Zij eisen dat er een eind gemaakt wordt aan daden die „tegen ac- principes van de democra tie en menselijkheid ingaan". Der tien doden bij busongeluk in Brazilië BELO HORIZONTE (Brazilië), 13 sept. Het autobusongeluk dat zich woensdag heeft voorgedaan bij de Braziliaanse stad Belo Horizonte heeft het leven gekost aan 13 per sonen. Slechts zes van de 19 passagiers overleefden het ongeluk, onder wie de Braziliaanse pianist Nelson Frey- re. Zijn ouders kwamen om het le ven. De bus, die een reis van Rio de Janeiro naar Belo Horizonte maak te, had een val van 100 meier van een viaduct gemaakt. Oudheidkundige vondst bij Samarkand MOSKOU, 14-9. Archeologen heb ben in het gebied van Samarkand in de Sow jet-republiek Oezbekistan de resten gevonden van een kind van tien jaar en van twee volwas senen, die in het stenen tijdperk - 40.000 jaar geleden geleefd moe ien hebben. Voor het eerst vond men een „dodenstad'' terwijl men tot dus ver alleen afzonderlijke graven uit die tijd had aangetroffen De oudheidkundigen ontdekten ook sporen van woningen en van wat vermoedelijk werkplaatsen wa ren, waar destijds stenen werktui gen werden gemaakt. Er zijn bijna 10.000 stenen gebruiksvoorwerpen opgegraven, waaronder bijlen van 2 kilo. Kerk met zonverwarming MUNCHEN, 13-9. Door de zon verwarmd wordt een protestantse kerk in het Beierse plaatsje Waging am See, die binnenkort ivordt inge wijd. Hel tentvorime dak dient als warmte-opnemer, een methode die al door de oude Romeinen werd toe gepast. De zich daaronder ophopen de warme lucht wordt weggezogen en in aarden buizen onder de vloer verzameld, die de warmte circa 48 uur vasthouden, zodat de zonne schijn van vrijdag de kerkgangers 's zondags ten goede kan komen. Mei het oog op perioden van slecht weer is er wel tevens een oliever- warmingsinstallatie aangebracht. GENÈVE, 12-9. Be „World Fede ration of United Associations" heeft aangedrongen op topoverleg ter be ëindiging van de oorlog in Vietnam. De organisatie, die bevordering van dc V.N.-gedachte beoogt en afdelin gen heeft in 61 landen, deed een be roep cp dc premiers van de Sowjct- Unie, Engeland, Polen, India en Ca nada zich in te zetten om de kloof in de vredesvoorwaarden van Ilanoi en Washington te overbruggen. CALCUTTA, 13-9. De overstro mingen in India hebben tot dusver aan 40 mensens het leven gekost, zo is in Calcutta vernomen. De staten Bihar en West-Bengalen tellen elk meer dan een miljoen daklozen. Ook zijn duizenden hecta ren bouwiLand vernield. De toestand schijnt te verbeteren Ingezonden mededeling „Natuursteen heeft als bouwmate riaal sedert de tijd van de oude cul turen in de architectuur altijd een grote rol gespeeld. Hel is dan ook een materiaal dat met de mensen meeleeft en zeer oud kan worden". De uit Rotterdam afkomstige, te Noordwelle gevestigde architect Huib Sutterland, acht natuursteen ook in deze tijd nog altijd het meest repre sentatieve bouwmateriaal. Natuur steen is immers niet alleen praktisch en decoratief in bijvoorbeeld een winkelinterieur, maar bovenal on vervangbaar voor vloeren. „Denk maar eens aan de grote warenhui zen", aldus de heer Sutterland, die als architect enthousiast is over de expositie van natuursleentoepassin- gen die op zaterdagen wordt gehou den in het voor verwerking van dit natuurprodukt gespecialiseerde be drijf van de firma Timmerman te Nieuwerkerk. Wat de vloeren betreft nog dit: na tuursteen is voetwarm en vergt geen onderhoud. In feite is het de ideale vloerbedekking. Denkend aan vele voorbeelden van architectuur in heden en verleden concludeert de heer Sutterland: „De mogelijkheden met natuursteen zijn fantastisch. De kosten spelen na tuurlijk een belangrijke rol, maal laat men bedenken dat dit materiaal op lange termijn altijd rendabel is". Vele prachtige voorbeelden van na tuursteen zijn ook zaterdag a.s. weer van nabij te bezichtigen; van 10 uur 's morgens tot 9 uur 's avonds in de fabriek aan de Stolpweg 6 te Nieuwerkerk. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Gameren: W. van Hennekeler, Zwartebroek. Bedankt voor Oldebroek (vac. H. A'. van Bemmel) (toez.): A. Breure, Hei- en Boeicop. Ger. Kerken Drs. H. van der Laan te Vleuten- Meern is door de gen. zendingsde- putaten voorgedragen ter benoeming als docent aan de Theol. Hogeschool te Makassar. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Beroepen te Alkmaar-Broek op Langendijk en te Enumatil: G. Mul ders, Murmerwoude. Ger. Gemeenten Beroepen te Franklin Lakes (New Jersey) (U.S.A.): J. van Haaren. Amersfoort. DUIVELAND Opbrengst collecte kankerbestrijding Koningin Wilheiminafonds De in de vier dorpen van de ge meente Duiveland gehouden collec te voor de kankerbestrijding, waar van de opbrengst ten goede komt aan het Koningin Wilheiminafonds heeft in totaal opgebracht de mooie som van f 1.138,23. Deze collecte werd in de vorm van een buscollec te gehouden door een aantal dames van de Plattelandsvrouwen Bond. Te Sirjansland werd gecollecteerd door leerlingen van de o.l. school. De opbrengst aldaar was. f 55.29. Te Oostcrland was het resultaat f 500, te Nieuwerkerk f 400 en te Ouwerkerk f 182,94, zodat in de ge hele gemeente een bedrag bijeen gebracht werd groot f 1.138,23. OOSTERLAND Verkoping goederen voor zendingskrans van de Geref. Gemeente Als naar gewoonte zal er ook dit jaar weer een verkoping worden gehouden van alle gemaakte goe deren door de Zendingskrans van de Ger. Gemeente alhier, presidente mevr. E. van 't Hoff-Blaak, en wel op dinsdag 19 september a.s. 's mid dags van half drie tot vijf uur en 's avonds van zeven uur tot half tien. De dames-leden van „Bid en Werk'' zijn dit jaar weer bijzondei ijverig geweest, gezien het aantai werkstukken dat ze vervaardigden. Gebreide en genaaide goederen, bor duurwerk aan tafellakens en wal niet al. Zoals bekend is de opbrengst van deze verkoping ten bate van de zending der Ger. Gemeenten in Ni geria, West-Irian (het voormalige Nieuw Guinea) enz. Het bestuur hoopt op een overweldigende be langstelling op deze verkoping, die zal worden gehouden in het Ned. Herv. Verenigingsgebouw aan de Sint Joostdijk alhier. in de staten West-Bengalen en Cris- sa, maar te verslechteren an Bihar, waar langs de rivier de Ganges een strook land van 500 kilometer lengte, waarin meer dan 500 dorpen liggen, is overstroomd. Honderden personen wachten op de daken van hun huizen en dn bomen op hun redding. De fruitfee biedt de 'neer Steur een fruitmand aan. Links de voorzitter de N.F.O.-afdeling, de heer J. P. C. Boot. i i I i I mi ---5* - -«««!&» £T»wb;; Burgemeester Everwijn heet op het bordes van het gemeentehuis de fruit fee hartelijk welkom. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). AMSTERDAM, 13-9. Het Neder landse elftal heeft revanche genomen voor de smadelijke nederlaag, die het in april te Leipzig tegen Oost-Duits- land leed. De volle winst was dit maal voer het oranjeelftal, dat hier mee op papier een maar dan ook heel klein kansje heeft behouden in het toernooi om het Europese kampioen schap voor landenteams. Eén loelpunt, reeds na twee mi nuten door Johan Cruyff gescoord, w f3 W «J «fl d H M M ADVERTENTIE VOEDZAAM MAKjfy, cj tn o tsj 3 en r« besliste dit vooral in de eerste helft levendige duel, waarin onze land genoten zich sueperieur toonden, aanvallend zowel als verdedigend. Dat het krachtsverschil slechts in één doelpunt werd uitgedrukt, was vooral het sublieme werk van de Oostduitse doel verdediger Wolfgang Blochwitz. Aan hem dankten de Oostduitsers het, dat het geen drie, vier of zelfs vijf-nul is geworden. Met een schier ongelooflijk reactie vermogen dook hij telkens juist weer op het goede moment bij de bedreig de plaatsen op. Ligt hierin reeds opgesloten, dat het Nederlandse vuurpeloton op scherp stond, ook met hun technische vaardigheid waren onze aanvallers een voortdu rende dreiging voor de Oostduitse verdedigers. Johan Cruyff, briljant in zijn acties en vaak ongrijpbaar - hij zwalkte van links naar rechts en was eveneens voortdurend in de spits gaf de gasten de grootste hoofdbrekens. Hij werd voortreffe lijk gesteund door de bijzonder ac tieve Piet Keizer, de minder opval lende, maar zeer nuttig spelende Klaas Nuninga en de debuterende DFC-er Jan Klijnjan, die zich voor al in de eindfase ontpopte als een begaafd voetballer. Maar ook van uit het middenveld werd voortdu rend munitie aangedragen. Aan voerder Ben Muller vocht als een terrier en was zowel voor de aan val als de verdediging zijn gewicht in goud waard. Menk Groot groeide met hem mee. Waarom moest dit op waarlijk internationaal niveau strijdende zestal daarom in de eind fase op balbezit gaan spelen? Zij hadden bewezen ook met. aanvallend spel hun tegenstanders te kunnen weerstaan en dit „bevriezen" kon dan ook geen waardering vinden in de ogen van de toeschouwers.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 2