DE ZIERIKZEESCHE COURANT Onderzoek naar nut ademproef bij rijden onder invloed Aanbieding geschenken op Drakensteyn Bezwaren bij de Zeeuwse Staten tegen nota inzake het Reimerswaalplan KAMERBREED „DE MAGNEET" Vliegtuigtank ontploft In de V.S.: Wetsvoorstellen tegen roken Heren het slotbal van de kermis ONDRAGON ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 14 september 1967 124ste jaargang Nr. 19862 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN. ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (01110) 2118. Gil irekening 13 7677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per week 55 cent. Losse nummers 20 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes"' (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Bezoek fruitfee aan Westhoek en Zierikzee Nota verkeersveiligheid Verplieht stellen van veiligheidsgordels in auto's DEN HAAG, 14-9. De minister van verkeer en waterstaat, A. J. Bakker, heeft in de nota Verkeersveiligheid, die aan de leden van de Staten-Gene- raal is aangeboden, een aantal punten opgesomd, waarop hy zoveel als in z(jn vermogen ligt, zyn beleid zal richten. Zo staat in de uitwerking van deze punten o.m., dat de minister zich voor stelt om over het rijden onder invloed van alcohol met alle daarbij be trokkenen overleg te plegen over de vraag of de in Groot-Brittannic voor gestelde regeling ook in ons land toepassing zou kunnen vinden. Deze rege ling houd in, dat bestuurders onderworpen kunnen worden aan een adem proef, waarvan de uitslag maatgevend is voor het al of niet toepassen van een bloedproef of een urineproef. In de bijdragen die de nota ver gezellen staat dat het vaststellen van een maximumalcoholgehalte, waarboven de kans op verkeerson gevallen niet meer te toleren is, ten behoeve van de wetshandhaving en het verkeerstoezicht uitermate nut tig zou zijn. Er zijn aanwijzingen dat deze grens ligt bij een alcohol gehalte van het bloed van gemid deld 0,8 pro mille. Verder is het beleid van de mi nister erop gericht het in de ver- keerswetgeving opnemen van zo doelmatig mogelijke voorschriften ten aanzien van het voertuig en wat betreft dit onderwerp zal de aan dacht in eerste instantie worden ge richt op; het verplicht stellen van de aanwezigheid van een voldoend aantal doelmatige bevestigingspun ten voor veiligheidsgordels in nieuw af te leveren auto's (gewacht moet nog worden op internationale over eenstemming ten aanzien van cle daaraan te stellen eisen) het vervol gens voor deze auto's verplicht stel len van de aanwezigheid van vei ligheidsgordels, die aan de te stel len eisen voldoen - het verplicht stel len van een periodieke keuring c q van een aan--controle onderworpen onderhoud van auto's en het treffen van een regeling omtrent de wijze waarop de keuring dan wel het on derhoud moet geschieden (periodieke keuring is reeds verplicht voor auto bussen en huurauto's) het stellen van eisen, waaraan reflecterende nummerborden op motorvoertuigen moeten voldoen om te mogen worden gevoerd en het geleidelijk invoeren van de verplichting tot het voeren daarvan - en het deelnemen aan in ternationaal overleg (Benelux, E.E.G Cemt, E.C.E.) om gemeenschappe lijk zoveel mogelijk positieve in vloed uit te oefenen op de eisen die uit veiligheidsoverwegingen worden gesteld aan de bouw en de inrich ting van op de markt te brengen voertuigen. Aiulere punten Andere punten waarop het be leid van de minister zich zal rich ten zijn: het verlichten van de taak van de weggebruikers door aanpas sing van de weg met zijn directe omgeving aan de mogelijkheden en beperkingen van de mens. In hoofd zaak gaat het hier om het scheppen van veilige weg- en verkeerssitua ties door: de aanleg van autosnelwe gen de aanleg van andere wegen en de reconstructie van bestaande we gen, waarbij zoveel mogelijk een scheiding van verkeerssoorten plaatsvind. Het aanbrengen van openbare verlichting: het uitrusten van wegen voor doorgaand verkeer met parkeerplaatsen, benzine sta tions en wegrestaurants - het ver zorgen van een goede merkering en bebakening het toepassen van sa- DEN HAAG, 13-9. Woensdagmor gen hebben H.K.H. prinses Beatrix en Z.K.H. prins Claus op kasteel Dra- kenstcyn een aantal deputaties ont vangen die gelukwensen en geschen ken hebben aangeboden ter gelegen heid van de geboorte van Z.K.H. prins Willem-AIexander. Achtereenvolgens werden ontvan gen vertegenwoordigers van de Baarnsche Christelijke Oranjevere niging en het Oranje Comité Lage menhangende systemen van een richtingsverkeer de zorg voor vol doende stroeve wegdekken en een doelmatige gladheidsbestrijding, en en o.m. ook de zorg voor de juiste naleving van de bepalingen van de verkeerswet tegen lintbebouwing en het rijkswegenreglement. In de nota wordt verder o.m. nog gezegd: Overlyden als gevolg van een verkeersongeval gaat in het to tale beeld van doodsoorzaken een steeds belangrijker rol spelen. Het staat daarin voor de gehele bevol king op de vierde plaats; voor de leeftijdsgroep 15-44 jaar in 1962 op de tweede plaats en in 1964 zelfs op de eerste. Groothertogelijk paar van Luxemburg begon Zeeuwse trip SCHIPHOL, 14-9. Vergezeld dooir o.a. prinses Beatrix, prins Claus e'n minister Luns is het groothertogelijk paar van Luxemburg met gevolg, heden-donderdagochtend om 09.40 uur in twee Fricndsnip-vliegtuigen van Schiphol naar de vliegbasis Woensdrecht vertrokken. Het hoge gezelschap zal vandaag een bezoek aan Zeeland brengen. Vanmiddag vliegt het gezelschap van Woensdrecht in zes helikopters via de Delta-werken en het Europoort- gebied terug naar Schiphol. Vuursche, die de felicitatiexegisters aan het prinselijk paar overhandig den die werden getekend door de deelnemers aan de oranjetocht, die één dag na de geboorte van prins W ill'em - Alexander werd gehouden; een deputatie van de Vereeniging Officieren Cavalerie die een zilveren giberne als geschenk voor de jonge prins hadden bestemd; een deputatie van het Koninklijk Instituut voor de Marine bood een zilveren ponjaard aan en de ambassadeurs van Liberia, Cuba, Canada en Ierland boden na mens het corps diplomatique een zil veren bokaal aan; een copie van een 17e eeuws model. Deze bokalen, „Hansje in de kelder" genaamd, werden, in vroeger jaren bij geboor te- en doopfeesten gebruikt. Pijpleidingen door de Nieuwe Waterweg MAASSLUIS, 13-9. De drie pijp- leidingen die de raffinaderij van de Mobil Oil in Amsterdam met Rot terdam-Europoort gaan verbinden, staan voor de Nieuwe Waterweg. Om de 500 meter brede rivier te kunnen kruisen is men gisteren be gonnen met het baggeren van een sleuf op de bodem van de Nieuwe Rotterdamse Waterweg. De fruitfee met haar hofdames be dachten ook een ver van huis in het Rode Kruis ziekenhuis te Zierikzee ziek liggende Franse jongemanRe- né Caille uit Auvergne, (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). ZIERIKZEE, 11-9. De patiënten van het Zweedse Rode Kruis Zieken huis wachtte woensdagmiddag een verrassing. Een fee bracht een be zoek aan het huis en zoals een echte fee betaamd had zij geschenken mee gebracht. Het was de Goese fruitfee die op haar programma van de Schouwcn-Duivelandse dag ook een plaatsje had ingeruimd voor een be zoekje aan Zierikzee. Vergezeld van haar twee hofdames bezocht zij alle patiënten en gaf aan ieder een fraaie dcos met fruit. Vanzelfsprekend werd dit gebaar door de patiënten erg op prijs ge steld. De drie vertegenwoordigsters van het Zeeuwse fruit overhandig den hun gaven op charmante wijze en de fruitfee had voor ieder een vriendelijk woord. Ook voor de Franse jongen René Caille die op het ogenblik ver van zijn woon plaats ergens in Auvergne in het Zweedse Rode Kruis ziekhuis ligt. Hij was op vakantie in het Mr. de Roos-huis in Noordgouwe toen hij plotseling opgenomen moest worden. Na de rondgang langs de zieken kamers dankte de burgemeester van Zierikzee, de heer D. W. Kastelein en de adjunct-directrice zuster A. Kortleve de dames voor het bezoek. In de Cornelia stichting was de ontvangst van de fruitfee en haar gevolg niet minder hartelijk. Temid den van alle bejaarden en het per soneel sprak zuster-overste Assun- ta een welkomstwoord, terwijl ook een toepasselijk gedicht werd voor gedragen. In de hal van het gebouw waren verder spreuken aan de wanden aangebracht die voor zich zelf spraken. Voor alle omwonenden was ook hier een doos fruit be schikbaar, terwijl de fruitfee de af delingen rondgang en de bedlegeri- gen persoonlijk hun geschenk over handigde. Namens de inwoners sprak de hfeer Van Nieuwland een dankwoord, waaraan ook pastoor Van Deursen een woordje toevoegde. AALSMEER. H.M. de Koningin en H.K.H. Groothertogin Josephine-Char lotte hebben woensdagochtend een bezoek gebracht aan de bloemenveiling. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's »SOCOCOÖOCCC05000&5CCCOSO k Wie >s nachts droomt van b veterdrop h Kan overdag zijn pap niet op! rcoccoococcccccccccc«ccoc< Veel bewolking Verwachting tot vrijdagavond: Over het algemeen veel bewolking met plaatselijk enige regen of mot regen; zwakke tot matige noordoos telijke wind en weinig verandering in temperatuur. 15 sept. Zon op 6.13, onder 18.57. Maan op 18.25, onder 1.5ü. Volle maan: 18 sept. te 17.59. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 15 sept. 0.40 v.m. 13.12 n.m. MIDDELBURG, 13-9. Provinciale Staten van Zeeland hebben de nota inzake het Reimerswaalplan voor kennisgeving aangenomen. Zij bleken woensdag bij de behan deling van de nota bezwaren te heb ben tegen het voorstel van Gedepu teerde Staten met de nota in te stem men, omdat dit hen te ver ging. Geen bezwaar bleek te bestaan tegen een verder overleg van Gedeputeerde Staten over deze zaak met de rege- ring. De inhoud van de nota, die in over leg met Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant werd opgesteld, en ADVERTENTIE die woensdag ook in de Brabantse Staten werd behandeld, riep bij de Zeeuwse Staten vele bedenkingen op. In het algemeen vond men het pre matuur nu reeds enige uitspraak te deen over de opzet voor een bestuur lijke regeling en over de planologi sche aspecten van een project dat pas na afsluiting van de Ooster- schelde in 1978 eventueel zal worden gerealiseerd. Afwachten Bovendien achtte men het gewenst af te wachten tot welke conclusies de studies van de centrale werkgroep van het Overlegorgaan Zeehavenont wikkeling Zuidwest-Nederland zul len leiden. De bezwaren bleven be staan, ook na de verdediging van de nota door jhr. mr. T. A. J. W. Scho- rer, lid van G.S., die betoogde dat zelfs geen principebesluit werd ge vraagd. BROUWERSHAVEN: 15 sept. 0.30 v.m. 13.09 n.m. Springtij: 21 sept. 'HET WEÈRÓVEKZICHT DE BILT, 14-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Tussen een hogedruk-gordel, die van de Azoren via de Britse eilanden en zuid-Scandinavië tot in Rusland gelegen is enerzijds, en een depressiegebied boven Italië ander zijds, wordt bij ons een noordooste lijke stroming in stand gehouden. Hierin komt veel bewolking voor en trekken gebieden met wat regen en motregen over ons land. Er werden gisteren in onze omgeving maar be trekkelijk kleine hoeveelheden neer slag afgetapt, maar in het Alpenge bied en zuid-Frankrijk viel plaatse lijk meer dan 20 mm. Ook vrijdag zal zich de noordoos telijke stroming handhaven, waarbij in het weerbeeld maar weinig ver andering komt. Mogelijk stijgt in ge bieden, waar verspreide opklaringen voorkomen, de temperatuur tot bo ven de 20 graden. Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80, 3.90, j 4.00, 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIKWEERT 1 Nieuwerkerk - tel. (01114) 265 S Bruinisse - tel. (01113)470 TAIPEH, 13-9. Op het vliegveld van Taipeh, in het zuiden van For mosa, is woensdag een brandstof tank van een Boeing-727 van de Amerikaanst maatschappij Southern Airlines ontploft. Dertien personen werden gewond, van wie vier ern stig. WASHINGTON, 13-9. De demo cratische senator Robert Kennedy heeft woensdag drie wetsvoorstellen ingediend om het gevaar van siga retten roken te beteugelen. Hij had de indiening van de voor stellen maandag aangekondigd op een internaitionaal congres over roken, dat in New York wordt gehouden. In het eerste voorstel wordt geëist dat in alle reclame voor sigaretten, ook voor de televisie, de zin wordt opgenomen „Waarschuwing: sigaret ten roken is gevaarlijk voor de ge zondheid en kan dood door kanker en andere ziekten veroorzaken". Dit is een verscherping van thans op alle pakjes Amerikaanse sigaret ten verplichte leuze „Waarschuwing: sigaretten roken kan gevaarlijk zijn voor uw gezondheid", die volgens de senator niet afdoende is. In heit tweede voorstel eist Kenne dy een beperking van de tijd, waarin voor de televisie reclame voor siga retten mag worden gemaakt. Volgens Kennedy zou een advertentieverbod tot negen uur 's avonds „een verstan dig begin" zijn. Ook moeien sigaret tenadvertenties van de tedevisie ge weerd worden tijdens de uitzending van programma's met een grote kijk dichtheid onder de jeugd, zoals sport- verslagen. Volgens het derde wetsvoorstel moet een hogere belasting worden geheven op sigaretten met meer dan 10 milligram teer en 0.8 milligram nicotine- Dit. zal. dc ontwikkeling van sigaretten met een laag teer- en ni cotinegehalte bevorderen en het pu bliek in staat stellen de gevaarlijker merken te herkennen door hun ho gere prijs, zo betoogde Kennedy voor de Senaat. Utrecht krijgt er 1500 nieuwe studenten bij UTRECHT, 14-9. In de periode van 7 tot en met 12 september heb ben zich 1500 eerstejaarsstudenten voor het cursusjaar 1967-1968 aan de rijksuniversiteit in Utrecht laten inschrijven. Verreweg de meeste studenten zullen in de Domstad wis- en na tuurkunde gaan studeren (365), maar ook voor de geneeskunde (214) letteren (174), rechten (143), dier geneeskunde (128) en psychologie (120) bestaat veel belangstelling. De overige eerstejaarsstudenten schreven in voor theologie (33), no tariaat (50), tandheelkunde (59), so ciologie (90), culturele antropologie (13), pedagogiek (50), sociale geo grafie (41) en fysische geografie (10) De niet-westerse sociologie en de vrije studierichting kregen het minst aantal inschrijvingen, name lijk respektievelijk 7 en 3. ADVERTENTIE Trekt U vanavond nu eens de (stoute) schoenen aan in plaats van de televisie-pantoffels en nodigt uw vrouw, verloofde of vriendin uit voor Heden dansen bij kaarslicht (8 2 uur) in de bar-foyer van OUDE HAVEN 13 ZIERIKZEE i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1