ukunt meer doen met uw salaris via de J NMB Ons klimaat verbetert, wordt het warmer? Marathon LASTV- VAN (y) EEN^V KATER? een <~ïïlodinette verdwijnt GIBRALTAR WIL BRITS BLIJVEN menko "T&d&nka; WITTE KRUIS De bank waar zich thuisvoelt! Transparant Satin - transparante kleurlak Z1ERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 12 september 1967 Nr. 19861 Verschillende theorieën trachten een verklaring te geven De temperatuur op aarde stijgt. Dat is een vaststaand feit, waaro-ver wij allen wel eens hebben gelezen en bovendien iets, dat wij deze zo- mel wel aan den lijve hebben kun nen ondervinden. Sinds mensen heugenis is de zomer niet zo mooi geweest als dit jaar: we hebben een zeer groot aantal uren zonneschijn mogen incasseren en toch is er tel kens op tijd enige regen gevallen. De oogsten zijn groter dan ooit te voren. Het stijgen van de temperatuur op aarde houdt in, dat de gemiddel de temperaturen steeds hoger komen te liggen Afgezien van onze bevindingen in ons land en west-Europa, hebben de mannen van de wetenschap, die alle gegevens nauwkeurig vastleggen en bestuderen, uitgemaakt dat de ge middelde temperaturen op de gehele aarde stijgen en daaraan kunnen we ons in elk geval vasthouden. Ver schillende bewijzen worden hiertoe aangevoerdEén daarvan is, dat het op Spitsbergen ongeveer vijftig jaar geleden twaalf graden Celsius kou der was dan tegenwoordig. Een an der teken is, dat de zeespiegel jaar lijks stijgt door het verder smelten van het poolijs. Daarom worden on ze dijken verhoogd. En zo zyn er meer voorbeelden te noemen. Krokodillen in de Rijn Waar zal dat op uit draaien? Er zijn geleerden die beweren, dat be paalde delen van onze aarcle, die in gematigde streken liggen zoals ons land) langzaam naar een tropisch klimaat gaan. Zij voorspellen, dat over enige duizenden jaren ons land een tropische begroeiing zal hebben en dat nijlpaarden en krokodillen in onze rivieren zullen zwemmen. We kunnen nu nog niet controle ren of dit juist zal blijken te zijn, maar we mogen niet ontkennen, dat het mogelijk is, ivant we weten, dat met heel grote tussenpozen extreme koude en warmte elkaar afwisselen in onze streken .We behoeven hier bij maar te denken aan de verschil lende ijstijden en warme tussenpe rioden, die in vroeger tijden over ons land zijn getrokken. Maar wat zijn de oorzaken van deze klimaatveranderingen? Schommelt aardgas? Er zijn geleerden, die gedachtig aan de ijstijden en de intervallen menen, dat cle oorzaak gezocht moet worden in schommelingen van de aardas. Hierdoor zou onze aarde heel langzaam heen en weer schud den met als gevolg dat bepaalde delen wisselend gunstig of minder gunstig komen te liggen ten opzich te van de zonnestralen, waardoor het langzaam toenemen en afnemen van temperaturen over zeer grote tijdvakken zou zijn te verklaren. Anderen menen echter, dat de oorzaak gezocht moet worden in de luchtcirculatie en verschuiving van hoge en lage luchtdrukgebieden. Een enkeling spreekt van de invloed van de planeet Uranus, die ons 42 slechte zomers bezorgde zolang hij dicht in de buurt stond, maar nu op de terugweg is. Een aantal deskundigen zoekt hel weer in een andere richting en wel in die van onze dampkring. Het is bekend, dat onze dampkring dienst doet als een beschermende mantel om onze aarde. De binnenkomende zonnestralen met een kleine golf lengte worden doorgelaten en berei ken onze aarde. Deze wordt hier door verwarmd en de warmtestra len stijgen op. Maar die worden door de dampkring tegengehouden en wel doordat zij een langere golflengte hebben. Meer koolzuur Op die manier wordt de warmte van de aarde vastgehouden en dat is maar goed ook, want anders zou de warmte weer ontsnappen met als gevolg, dat het leven, zoals wy dat nu kennen, door de koude niet mo gelijk zou zijn Deze deskundigen menen nu dai door onze moderne techniek de hoe veelheid koolzuur in onze damp kring zeer sterk is toegenomen. Naar schatting komen er per jaar enige miljarden kubieke meters koolzuurgas bij. Hierdoor zou de iso lerende capaciteit van onze damp kring toenemen, met als gevolg dat er meer warmte op aarde wordt vastgehouden. We weten echter ook dat de oceanen kooldioxyde uit de dampking wassen, doch in hoeverre er toch van een bepaalde toeneming van koolzuurgas in de dampkring mag worden gesproken is niet pre cies bekend. Zo zien we, dat men naarstig zoekt naar een verklaring voor het vast gestelde verschijnsel van de gemid delde temperaturen. Maar een al gemeen bevredigende verklaring heeft men nog niet gevonden. We zullen er ons met de jaren op moe ten instellen en dit laatste klemt vooral ten aanzien van de landbouw die voor betere bevloeiing van de akkers moet zorgdragen, en o.m. ook voor de bosbouw, waarin straks rubberbomen en palmen een plaats kunnen vinden'. GIBRALTAR, 11-9. Met zeer gro te meerderheid hebben de stemge rechtigden in Gibraltar zich zondag in een referendum uitgesproken voor handhaving van de banden met En geland. ADVERTENTIE Stoer en modieus is dit warmgevoerde winterjack, De sterke stof is van en creëerde het model. De Amerikaanse „Bio-satelliet 2" met zijn levende have van 10 mil joen insecten, planten, zaden, bac teriën enz. is zaterdag geborgen door vliegtuigen van de Amerikaan se luchtmacht in de omgeving van Honoloeloe. Jaarboekje 1967 Zeeuwse Groene Kruis ZIERIKZEE, 11-9. Van dr Pru- vineiale Zeeuwse Vereniging „Het Groene Kruis" is het jaarboekje 1967 verschenen. Het boekje geelt een beeld van wat de plaatselijke Groene Kruis-verenigingen in Zeeland, de districts- en wijkverpleegsters, de Provincale Diensten en het bestuur van de Provinciale Zeeuwse Vereni ging „Het Groene Kruis" in I960 heb ben gedaan in het belang van de volksgezondheid. Het bestuur van. de vereniging hoopt met dit jaarboekje wat meer bekendheid aan het werk van het Groene Kruis in Zeeland te geven. Het bevat de jaarverslagen van de verschillende medewerkende artsen en districtsverpleegsters. Algemene vergadering Zaterdag 21 oktober 1967 houdt „Het Groene Kruis" haar algemene vergadering te Terneuzen. Aan de orde komt dan o.a. bestuursverkie zing. Daar de voorzitter de heer H. P. Everwijn zich niet herkiesbaar heeft gesteld, zal een nieuwe voor zitter gekozen moeten worden De middagvergadering draagt een* strikt huishoudelijk karaktez-, In be spreking zal o.m. de toekomst van het Kruiswerk komen, met nanie in hoeverre intern of extern aan schaal vergroting gedaan dient te worden. Het jaar 1967 belooft voor de vereni ging een belangrijk jaar te worden. Het viert dan zijn zestigjarig jubi leum, terwijl dit jaar uok de lande lijke Groene Kruisdag in Middelburg zal worden gehouden. LAND- EN TUINBOUW „Ornithophilia" met vijfduizend dieren UTRECHT, 11-9. De voorzitter van het Produktschap voor Pluimvee en Eieren, de» heer H. H. Garrelds. zal op 4 oktober de 59ste tentoonstel ling „Ornithophilia" openen, die tot en met 7 oktober in de Bernhardhal en de C-hal van het jaarbeurscom- plex aan de Croeselaan in Utrecht wordt gehouden. Deze expositie op het gebied van pluimvee- en pelsdierenteelt omvat weer een bedrijfs- en sporlafdeling. In de bedrijfsafdeling (670D vierkan te meter netto expositieruimte) ko men 137 stands. In de sportafdeling zullen ruim vijfduizend hoenders, duiven en pelsdieren worden getoond „Euroshow" heet deze presentatie van de Koninklijke Nederlandse Ver eniging Ornithophilia ditmaal. Het Europese karakter van de ex positie wordt geaccentueerd door een reeks lezingen over de pluim veehou derij in de E.E.G. en andere onder werpen die verband houden niet de toekomstmogelijkheden van de Ne derlandse pluimveehouderij. In de bedrijfsafdeling zal een voor ons land nieuwe eierwasinstallatie worden gedemonstreerd. Het is een Amerikaans apparaat dat 12.500 eie ren per uur kan verwerken. ADVERTENTIE J Schouwen-Duivelandsp Sportspiegel MEVO heeft het tegen Kloetinge niet kunnen houden Duive- land en Bruse Boys speelden sportief naar een gelijk spel WIK gaf Middelburg VI geen kans Brouwershaven won van Colyns- plaatse Boys ZSC won van Brouwershaven II. ZATERDAGCOMPETITIE. In de le klas heeft MEVO het niet bij Kloetinge kunnen bolwerken. Met 2-0 kregen de oranjehemden klop waardoor zij direkt al wat op de koplopers achter zijn geraakt, 's H. Arendskerke behaalde een grote 7-1 overwinning op Beren. Meeuwen II, dat vorige week nog Hoek in eigen huis klopte, kreeg nu bij Middel burg V geen schijn van kans (4-1). Hoek herstelde zich door te Koude- kerke met 3-1 van VCK te winnen, terwijl Kats kans zag om in de thuis -wedstrijd tegen Zaamslag haar eerste winstpuntje binnen te halen 3-31 Arnemuiden 11 bleef door de 3-0 overwinning op Bevelanders in de running. Van de 12.237 geldig uitgebrachte stemmen waren er 12.138 voor be stendiging van de huidige situatie, terwijl slecht 44 kiezers te kennen gaven, dat het gebied onder Spaanse soevereiniteit moet komen, met be houd van de Britse nationaliteit voor zijn bewoners. De verkiezingsuitslag werd met ge juich begroet door een grote menigte die voor het culturele centrum van de stad was samengestroomd waar de stemmen onder toezicht van vijf waarnemers van het Britse Geme nebest waren geteld. Zes mijnwerkers zijn omgekomen bij een instorting in een kolenmijn in Sangdoek, 160 km ten oosten van Seoel. KERKNIEUWS Kerkelijk inlichtingen bureau voor dienstplichtigen DEN HAAG, 11-9. In Groningen is op initiatief van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden een inlich tingenbureau voor aanstaande dienst plichtigen opgericht. Het is voor het eerst dat een kerkelijke instantie een dergelijk project opzet. Het bureau zal informatie verstrekken over: het jongeren vrijwilligersprogramma in het kader van het ministerie van buitenlandse zaken; de militaire dienst in het algemeen en de moge lijkheden voor dienstweigering voor gewetensbezwaarden. Het inlichtingenbureau ontvangt personen van alle gezindten, jonge ren zowel als hun ouders, uit de ge hele provincie Groningen. Voorlopig is het spreekuur nog beperkt tot één maal in de week. Naar het A.N.P. verneemt ligt het in de bedoeling om in de toekomst ook andere kerkelijke groeperingen in dit werk te betrekken. Kloetinge 3 3 0 0 7-3 6 Arnemuiden 11 3 2 1 0 6- 1 5 Zaamslag 3 2 1 0 3-5 5 VCK 3 1 1 1 7-6 3 MEVO 3 1 1 1 8-6 3 Middelburg V 3 2 0 1 8-4 4 's H. Arendsk. 3 1 1 1 10- 5 3 Hoek 3 1 1 1 9-9 3 Meeuwen II 3 1 1 1 9-10 3 Kats 3 1 0 2 6-13 2 Bevelanders 3 0 0 3 2-12 0 Beren 3 0 0 3 5-16 0 In de 2e klas A eindigde de derby tussen Duiveland en Bruse Boys na een sportief duel in een doelpunt rijk 5-5 gelijk spel. Brouwershaven kon door met 2-0 van Colijnsplaatse Boys te winnen van de halve mis stap van de Boys profiteren door mi alleen de leiding in handen te ne men. Te Kerkwerve deed WIK wat van haar verwacht mocht worden door Middelburg VI geen kans te geven (4-1). SKNWK stelde diep te leur door met niet minder dan 11-3 in eigen omgeving van Oostkapelle te verliezen. Nieuwdorp II kwam aan zijn eerste winst dank zij een 1-0 zege op Serooskerke. Veere bleef maar op het nippertje baas in eigen huis tegen Kloetinge III (3-2). Brouwershaven Bruse Boys Veere Oostkapelle WIK Colpl. Boys Nieuwdorp II Serooskerke SKNWK Duiveland Kloetinge lil Middelburg VI 3 3 0 0 10- 4 6 3 2 1 0 16- 5 5 3 2 10 3 2 10 3 2 0 1 3 2 0 1 3 10 2 3 10 2 3 10 2 3 0 12 3 0 0 3 3 0 0 3 5-3 5 13- 4 5 9-3 4 5-4 4 4-5 2 3-7 2 8-16 2 6- 9 1 6-13 0 2-14 0 In de 3e klas A kwam koploper DFS III tot dubbele cijfers in de ontmoeting tegen Brouwershaven III (10-0). Bruse Boys II moest zich danig inspannen om over SKNWK II de baas te blijven (2-1), terwijl ZSC te Scharendijke met 4-0 van Brouwershaven II won. MEVO II bleef baas in eigen huis tegen WIK II (7-2), maar MEVO IV haalde zijn eerste puntje binnen dank zij een 3-1 overwinning op Bruse Boys III. DFS III Bruse Boys II ZSC Duiveland 11 MEVO II Br.haven III SKNWK II DFS IV WIK II Bruse Boys III 3 3 0 0 22- 2 6 3 3 0 0 12- 4 6 3 2 1 0 13- 3 5 2 2 0 0 9-5 4 3 111 10-10 3 3 111 7-15 3 3 10 2 10-11 2 2 10 1 4-7 2 3 10 2 5-15 2 3 0 1 2 7-10 1 LANDBOUW EN VEETEELT Keuring stamboek .„Het Nederlandse Trekpaard" DEN BOSCH, 9-9. In de Bosse veemarkthallen heeft zaterdag van wege het stamboek „Het Nederland se Trekpaard" de centrale premie keuring van merries plaats gehad voor de afdeling Noord-Brabant. De keuringen die duurden van half ell' ot vier uur trokken zeer veel belan <- stelling uit alle delen van Noord- Brabant. Als kampioene voor 1967 werd uitgeroepen de merrie .lennij van Aardenhof. eigenaar W. Wouters te Riel. Reresve-kampioene werd Jacqueline van Cromstrijen, eigen.: J. Smits te Nuenen. LAND- EN TUINBOUW Denk mi reeds aan In verband met de arbeidsverde ling is het verstandig om nu reeds de nodige aandacht te besteden aan de basisbemesting voor het volgen de seizoen. Er is nu veelal meer tijd beschikbaar dan in het drukke voor jaar, vooral wanneer de winter lang aanhoudt. Dit geld vooral voor de uitstrooi van het slakkenmeel, waar van het fosforzuur niet uitspoelt en ter beschikking blijft van het ge was. Door nu reeds te bemesten wordt het struktuurbederf door het rijden op de akkers tot een minimum be perkt. De grond heeft nu meer draagkracht dan in de winter of in een nat voorjaar. Het gelijktijdig onderbrengen van de bemesting J MEVO III 3 0 0 3 7-17 0 Br.haven II 3 0 0 3 3-10 0 JUNIOREN. In groep A I leed Zierikzee A I een onverdiende 3-2 nederlaag tegen Vlissingen A I. In groep A IV won DFS A I te Zie rikzee met 8-2 van Zierikzee A I, terwijl WIK A I te Kerkwerve met 8-0 won van 's Heer Arendskerke A I. In groep B X bleef SKNWK B 1 door een 3-1 overwinning ov Duiveland B 1 zonder verliespunten Ook Bruse Boys B I, dat met 2-1 van Zierikzee B I won, bleef nog zonder verlies. In groep B XI had WIK B I te Burgh aan één doel punt genoeg om DFS B I de puntjes afhandig te maken. Zonnemaire B 1 stelde zich duidelijk favoriet voor de kampioenstitel door de 5-2 overwinning op ZSC B l. ADVERTENTIE Jaag hem weg met poeders! Belangrijk nieuws over salarisdag! Steeds meer bedrijven gaan er toe over om de salarissen niet meer contant uit te betalen. Hoe dan wel? Die vraag hoeft voor u geen probleem te zijn. U hoeft maar 3 letters banktaal te kennen om van A tot Z te kunnen profiteren van uw salaris op een particuliere bankrekening bij de NMB. Zoals: 1 Een bankrekening, die tevens spaarrekening is (3J rente over uw tegoed!). 2 Contant geld elke werkdag op te nemen aan de kas. 3 Door de NMB voor u kosteloos verrichte betalingen. 4 Periodieke betalingen, die desgewenst automatisch voor u worden verzorgd. 5 Maandelijkse overzichten van inkomsten en uitgaven. 0 De uitgebreide persoonlijke service in alle, financiële aange legenheden. waar u als cliënt recht op hebt. Kortom, alle voordelen van een NMB-bankrekening. Vraag de folder „U kunt meer doen met uw salaris via de NMB". Daarin vindt u alle inlichtingen. NEDERLANDSCHE I MIDDENSTANDSBANK 1 Zierikzee: Lange Nobelstraat 6. Veertienjarige bestuurde auto' in drukke stad DEN HAAG, 11-9. Een 14-jarige jongen heeft zondagmiddag in een auto een tocht door de drukke Haagse binnenstad gemaakt. Hij had zich eerst door de eigenaar, dié hij kende, laten uitleggen hoe alles werkte. Toen deze eigenaar weg ging kroop de jongen achter het stuur en hij maakte een rit door de binnenstad, waarbij hij onder ande re het drukke op werkdagen bij automobilisten beruchte Rijswijk- seplein over reed .In de Griftstraat werd de knaap later aangehouden door de politie, die door de eige naar gewaarschuwd was. De jongen had geen aanrijding gemaakt, de auto bleef onbescha digd. De paus lijdt aan een infectie aan blaas en nieren, zo is officieel door het Vaticaan meegedeeld. Wegens anti-regeringspropagan- da is zaterdag in Djokjakarta een communistenleider uit west-Java, Sardono geheten, gearresteerd. De Pugwashconferentie heeft een beroep op Amerika gedaan de bom bardementen op Noord-Vietnam te staken. Feuilleton door Frank van Falckenoort slakkenmeel en de stoppelreslen kom.t de werking van het fosfor zuur ten goede. De kalk in deze meststof bevordert bovendien de vertering van de stoppelresten. De verdeling van de meststof door de grond is nu zo gunstig mogelijk. Een tijdige uitstrooi van fosfor zuur op grasland bevordert de wor telontwikkeling alsmede de zode vorming en vergroot de weerstand tegen vorst. In het voorjaar her krijgt het, grasland dan veel eerder zijn produktiviteit. Dc meststoffen zijn nu goedkoper dan in het voorjaar en dat is ook oen belangrijke reden om de be mesting zo vroegtijdig mogelijk toe te passen. De rechercheur haalde een sigaret uit zijn zak en stak die op. „Enfin, hier kan ik nu ook niets meer doen. Stom, dat ik niet eerder aan dat achtste huisje heb gedacht. Als ik er meteen heen was gegaan, had ze me niet meer kunnen ontlopen, en zouden we klaar zijn met die zaak. Ik zal maar weer eens terugrijden naar het dorp". „Luister eens, meneer Hoolwerf. als ik haar zie.of iets verdachts ontdek, spring ik meteen in m'n wagen en rijd naar het bureau. Daar kunt u op rekenen. Om u eerlijk de waarheid 'te zeggen, begint het mij - ook de keel uit te hangen". „Mooi, Van Viersen, daar houden we het dan op. O ja, in ieder geval is het gilprobleem opgelost". „Waarom?" „Dat ligt voor de hand. Zo goed als u die auto hoorde, hoorde het meisje hem. Ze kwam uit bed en heeft misschien gezien, dat ze juf frouw Weggelaar bij haar huisje neerlegden. Misschien ook niet. In ieder geval, toen die wagen weer weggereden was. is ze naar buiten gegaan en heeft die vrouw op de grond gezien. Ze is waarschijnlijk tot dezelfde conclusie gekomen als u. met andere woordenze nam aan dat de vrouw dood was. Vandaar haar gegil. Van schrik natuurlijk". „En de tweede gil?" „Misschien was ze toen al half terug in haar huisje. Allemachtig, wat zal die meid geschrokken zijn. Dat ze desondanks nog bleef". „Als ze het hart heeft om voor de derde keer in de buurt te komen en ik zie haar, zal ik proberen haar te pakken. En reken erop, dat ik haar dan netjes aflever in Dorrin gen. In het politiebureau. Al zou ik haar moeten binden! Al zou ik haar in een van m'n netten moeten stop pen!" verklaarde Van Viersen wraakzuchtig. Gert bleef glimlachen. „Als je dan tenminste maar een leefnet ge bruikt". Van Viersen plantte zijn handen in zijn zij. „Ik wens hier met rust gelaten te worden, anders niet. Ik doe geert mens overlast, ik zit 'hier alleen maar te vissen. Dat is m'n enige hobby.enkele dagen in het jaar. Tot ik er weer genoeg van krijg. Die verrwijven, altijd bezorgen ze een man narigheid". Hoolwerf maakte zich er vrolijk om. „Je schijnt uit ondervinding te spreken. Het beste. En eet maar gauw je vis op. Als er nog wat van overgebleven is. „Verd.dat is waar ook...." Gert zag hem haastig naar binnen gaan en lachend stapte hij in da zwarte VW, startte en reed lang zaam terug naar de weg. Maar in de auto dacht hij: Ik moet nog eens gaan praten met haar moeder. Mis schien kan zij me een tip aan de hand doen. In Dorringen trof hij net de dag patrouille, die op het punt stond weg te rijden. Hoolwerf vertelde van zijn bevindingen van' deze mor gen. „Kijk een beetje extra uit, als jullie willen, hè? Vooral in de om geving van het bos. Ik heb zo'n idee, dat ze er pas uitkomt, als ze haar schrik te boven is. Misschien probeert ze een lift te krijgen. Ilc zal de 'buschauffeurs ook waarschu wen en ik bel even haar signale ment door naar Enschedé. Je kunt nooit weten. Als ze het in haar hoofd krijgt werkelijk met de trein te vertrekken, kan ze misschien nog bij het station opgevangen worden". „We zullen terdege opletten, Hoolwerf, daar kun je op rekenen". In het bureau belde Hoolwerf de Enschedése politie en gaf het signa lement van het meisje door. Ook twee omliggende gemeenten stelde hij op de hoogte van het feit, dat er een meisje met een koffer gezocht werd. „Nee, niet aanhouden., geen arrestatie, alleen maar opvangen en ons waarschuwen. Strafbare feiten? Ja.... met een beetje goede wil kan haar inbraak ten laste gelegd worden. In een leegstaand zomer huisje. De hoofdzaak is echter, dat we haar in handen krijgen en weer thuisbrengen. Haar vader zal wel bereid zijn eventuele aangebrachte schade te vergoeden. Voor zo'n ba gatel ga je geen drukte maken. Er is tenminste niets vermist bij mijn weten. Kijken jullie ook een beetje uit? Bij voorbaat mijn dank. Ja. ze is meerderjarig, maar al bijna een week foetsie...." Hij legde de hoorn op de haak, gelijk op de klok kijkend. Al bij achten, wat vliegt die tijd. Eerst maar even naar huis om nog wat te eten. Coby zal onderhand wel uit bed zijn. Die houdt het toch niet zo lang vol 's morgens. Maar om negen uur belde hij aan in de Akeleien tsraat. Mevr. Kaars deed open, de politieman met ogen vol verwachting aankijkend. „We hadden haar bijna, mevrouw" zei hij. binnenteedend. „maar ze was ons net even te vlug af. Wat haar bezielt om zich te verstoppen, is ons vooralsnog niet duidelijk. Ze zal er wel een reden voor hebben. Ik neem echter aan, dat ze gezond is. niets mankeert en al die tijd in de onmiddellijke nabijheid heeft vertoefd. Om precies te zijn: in één der leegstaande huisjes aan het Woldmecr". (Wordt vervolgd) ADVERTENTIE i i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 7