,De Zeepaardjes" organiseerde diplomazwemmen in „De Val" Het machinaal rooien van aardappelen Financiële aspecten van de Zeelandbrug Griekse koning op het Witte Huis Roofmoord op bejaarde vrouw in Bergliem Amerikaans- Noordvietnamese besprekingen? BLIK DOOR HET WERELD Dure aanhankelijkheid in Gibraltar ZIERIKZEE, 11-9. Zaterdagmor gen j.l. om 9.00 uur heeft in het ge meentelijk zwembad „De Val" we derom diplomazwemmen plaatsge vonden, georganiseerd door de zwem vereniging „De Zeepaardjes". On danks het zeer koude water, de tem peratuur bedroeg nog geen 15 graden, heeft een groot aantal jcngeiu en meisjes het diploma van de Kon. Ne. derlandse Zwem bond „de zwemproef, geoefend zwemmer, of een van de zwemvaardigheidsdiploma's behaald. Na afloop feliciteerde de voorzit ter van de zwemvereniging ,De Zee paardjes, de heer G. J. Dijkstra, de jongens en meisjes die in het bezit waren gekomen van een van ge noemde zwemdiploma's. Volgens het reglement diplomazwemmen van de Kon. Nederlandse Zwembond dient het afnemen van zwemdiploma's plaats te vinden in een zwembad met tenminste een watertemperatuur van 18 graden, aldus de voorzitter. Hij had dan ook de meeste lof voor de kinderen die bij deze lage tempera tuur aan de gestelde eisen hadden voldaan. Het bestuur van de zwemvereni ging „De Zeepaardjes" had zich wel afgevraagd of het diplomazwemmen wel doorgang kon vinden. Aangezien dit echter voor 1967 de laatste kans voor de jongens en meisjes was om in het bezit te komen van een zwem diploma, meende het bestuur hot ri sico te moeten nemen. De diploma-uitreiking vond plaats door mevrouw Wagenaar-Wey er- mar. s, diplomaconsulente van de Kon. Nederlandse Zwembond te Zeeland. Zij rekende er op dat de kinderen nog meerdere zwemdiploma's zouden behalen en wees in dit verband op de waarde van de zwemvaardigheidsdi ploma's. Tevens bedankte mevrouw Wagenaar-Weyermans de badmees ter, de heer W. H. Lisseveld, voor de prima resultaten van dit jaar. Zij hoopte dan ook dat hij op de 'ngesla- gen weg zal doorgaan, waarna een driemaal hoera voor de badmeester in het koude zwembad opsteeg. Geslaagden zwemproef A-diploma: André Koster; Jan Koster; Jaap J. Scheeie; Harry J. v. Mameren; Gerrit Jan Anker; S/aak M. Dekker; Jan Hendrik Roskam; Marinus Rotte; Rien M. Beye; Henk KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND EMMELOORD. De festiviteiten rond het 25-jarig „droog zijn" van de Noord-Oost-Polder zijn achter de rug. Zaterdag werd het feest in Em- meloord besloten met een nationaal top-show-concours van de Unie van Nederlandse Christelijke Tam bours- en Pijperkorpsen. TILBURG. Bij een poging de rijks -weg Tilburg-Den Bosch in Tilburg even voor de grens met Berkel-En- schot per fiets over te steken, is de 12-jarige Marie-José Eurelings uit Berkel-Enschot door een passerende auto aangereden. Het meisje was op slag dood. AMSTERDAM. De Amsterdamse politie is er thans vrijwel zeker van, dat de 28-jarige prostituee Barbara van der Eng, die in de nacht van zaterdag op zondag in haar kamer tje op de Oudezij ds Voorburgwal werd gewurgd, tussen kwart voor een en kwart voor twee om het le ven werd gebracht. DEN HAAG. Op de weg Harme ien en Bodegraven hebben zich zon dagavond enkele kettingbotsingen voorgedaan. In totaal waren hierbij ongeveer 25 auto's betrokken. Er was slechts materiële schade. ARNHEM. H.M. de Koningin heeft zaterdagmiddag van kwart over twee tot bij half zes op het zweefvliegcentrum te Teriet der zestigjarige Koninklijke Nederland se Vereniging voor Luchtvaart de landelijke luchtsportdag bijgewoond die de K.N.V.V.L. ter gelegenheid van haar jubileum aan het publiek heeft aangeboden. DEN HAAG. Met ingang van 15 september a.s. zal vice-admiraal H. M. van den Wall Bake worden be last met de functie van bevelheb ber der zeestrijdkrachten, tevens chef van de marinestaf, als opvol ger van de op 14 augustus jl. over leden vice-admiraal A. H. J. van de,r Schatte Olivier. DEN HAAG. De Nederlandse de legatie naar de twee-en-twintigste algemene vergadering van de Ver enigde Naties, die op 19 september zal beginnen, zal onder leiding staan van de minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, zo deelt het mnisterie van buitenlandse za ken mede. UTRECHT. De demonstratie-oefe ning „Verantwoording", die de co- lonne's van het Rode Kruis korps in de kring Utrecht zaterdag rond het Stadionplein in de Domstad hebben gehouden is, volgens de organisato ren, een succes geworden. STADSKANAAL. De gemeente politie van Onstwedde heeft de be stuurder gearresteerd van het busje dat zaterdagavond Inreed op een gezin dat fietste tussen de gemeen tes Vledderveen en Stadskanaal. De man, P. K. uit Oude Pekela, wordt er van verdacht onder invloed ge reden te hebben. Bij het ongevol werd het echtpaar gedood en twee van hun kinderen werden ernstig gewond. SCHIPHOL. Na een zeer inten sieve reis van 11 dagen in Suriname cn 13 dagen in de Nederlandse An tillen is vice-premier drs. J. A. Bakker maandagochtend met zijn echtgenote teruggekeerd uit Wil lemstad. 's-HEERENBERG. Ln Berg, beho rende tot de gemeente 's-Heéren- berg is de 72-jarige landbouwer B. H. Beyer uit Azewijn bij een ver keersongeluk om het leven gekomen J. Capelle; Harry K. A. Va rel; Hans Bouma; Hans v. d. Werf; Eduard Kohschulte; Bea Schel; Petri Lems; Els E. Lems; Lda Kik; Mar ja de Loo- zje; Marian Vink; Maddie Roelse; He- leen v. d. Hoek; Connie Boot; Lenie Meerman; Ria Flikweert; Joke Louw Ria v. d. Wekken; Ccnnie v. d. Hoek; Annemarie Louwerse; Sjoukje Hage; Tineke Baart; Marjan Baart, Riek Schel; Anja Holm. Diploma „Geoefend zwemmer" <B): Henk Scheeie; Hans V. da Werf; Jo- han Holm; Monica Woldinga, Lenie Meerman; Mar ja Suurlant. Ie zwemvaardigheidsdiploma (C): Idserd Bakker. Ille zwemvaardigheidscLiploma: Fieter Vink. LAND- EN TUINBOUW De ontwikkeling van de rooimachi- nes is in de laatste jaren zeer snel gegaan en vrijwel alle aardappelen worden tegenwoordig kan ook ma chinaal gercold. Hcewel er nog steeds voorraad- en zakkenrooiers in ge bruik zijn, is thans de vraag groot naar rooiers, waarbij de aardappelen los worden verzameld. Hierbij kan men twee typen onder scheiden, n.l. machines met een loof- afvoerketting en een ronde opvoer- eievator, en machines met loofrollen, aldus de heer U. D. Kalverkamp, spe cialist voor landbouwwerktuigen te Wageningen, onlangs voor de micro foon. De eerstgenoemde typen zijn in twee uitvoeringen leverbaar en wel met een kipbare verzamelbak op de machine, waarin de aardappelen tij dens het rooien worden meegeno men naar het eind van de rij cn met een aangebouwde dwarsafvoereleva- tor, waarmee de aardappelen in een Omstreeks 1959-'60 stond het pro vinciaal bestuur van Zeeland voor het dilemma: óf de accommodatie van het veer Zierikzee-Kats belang rijk uitbreiden (waarmee grote be dragen gemoeid zouden zijn, met het risico dat na enkele jaren de ver voerscapaciteit toch weer niet toe reikend zou blijken voor het steeds groeiende vervoersaanbod) óf het bouwen van een brug tussen Noord- Beveland en Schouwen-Duiveland. Na ampele studies en besprekingen werd tot het laatste besloten. Tech nische studies en berekeningen had den aangetoond dat het mogelijk was een brug over de Oosterschelde te bouwen. Het kostenvraagstuk bleek evenwel zonder tolheffing niet oplosbaar. Aangezien het hier een zeer belang rijk project betrof, dat diep zou kun nen ingrijpen in de ontwikkelings kansen van de provincie en waarvan de provincie het financiële risico ge heel moest dragen, was voor de bouw toestemming van het rijk nodig. Aan de hand van exploitatiebegrotingen tot en met het jaar 1978, gebaseerd op prognoses van het Economisch Technologisch Instituut voor Zeeland en van de Rijkswaterstaat, kon wor den aangetoond dat de brug de fi nanciële positie van de provincie ver moedelijk tot geen hoger bedrag zou belasten dan de bijdrage in het te kort op de veren over de Ooster schelde, gefixeerd op f 750.000,- per jaar. Na 1978 zou de brug namelijk tolvrij moeten worden, omdat in dat jaar de afsluiting van de Ooster schelde gereed zou zijn en de weg over de dammen voor het verkeer opengesteld zou worden. Daarop ver leende de minister van) binnenlandse zaken, mede namens zijn ambtgenoot van financiën, op 24 januari 1962 toe stemming om over te gaan tot het bouwen van een brug, mits ook de vaste financiering van de bouwkos ten, geraamd op f 71 miljoen, verze kerd zou zijn. Op 12 april 1962 besloten provin ciale staten van Zeeland: 1. tot deelneming in het aandelen kapitaal van de naamloze ven nootschap Provinciale Zeeuwse Brug Maatschappij voor een be drag van f 999.000,-. De resteren de f 1.000,- werd gevoteerd door de gemeente Middelburg en na oprichting van d vennootschap weer overgedragen aan de pro vincie; 2. tot het bouwen van een brug over de Oosterschelde; 3. tot het aangaan van geldleningen tot een maximum van f 62 mil joen; 4. aan de n.v. P.Z.B.M. een krediet in rekening-courant te verstrek ken tot een maximum van f 8 miljoen. Op 27 april 1962 kregen de beslui ten van provinciale staten de ko ninklijke goedkeuring. Op 29 mei 1962 werd het contract tussen de provincie en de aanne mingsmaatschappij (Van Hattem en Blankevoort n.v. 'te Beverwijk en de n.v. Amsterdamse Ballast Maat schappij te Amsterdam) getekend. Na 'de definitieve oprichting van de n.v. P.Z.B.M. nam deze de verplich tingen van de provincie over. De totale investeringskosten (bouwkosten, rente tijdens de bouw, kosten geldleningen en de ten be hoeve van de exploitatie noodzake lijke investeringen) bedroegen f 77 miljoen. Dit bedrag is als volgt gefinan cierd: aandelenkapitaal f 1.000.000 risico-reserve gevoi md door de provincie en be legd bij de vennootschap f 2.500.000 vaste geldleningen f67.250.000 rekening-courant krediet f 6.250.000 De toltarieven zijn (vanaf 1 janu ari 1967) als volgt: Rijwielen, bromfietsen, motorrijwie len f 1 per enkele rit; Personenauto's, bestel auto's, tracto ren f 3 per enkele rit, f 25 per 10- ritten kaarten; Lichte vrachtauto's en autobussen met minder dan 10 inzittenden f 4,50 per enkele rit, f 37,50 per 10-rittcn- kaarton; Zware vrachtauto's f 6 per enkele rit, f 50 per 10-rittenkaart; Autobussen met meer dan 9 inzit tenden per passagier 0,50. met de rooimachine meerijdende wa gen worden gebracht. Tot voor kort waren alle aardap- pelrooimachines éénrijïg waarvan de capaciteit ongeveer 1 ha per dag be draagt. De laatste jaren komt er meer en meer belangstelling voor tweerijï- ge machines waarmede men een ho gere capaciteit kan bereiken. De ca paciteit van een tweerijïge machine is echter niet tweemaal zo groot. De capaciteit van een tweerijer kan op ongeveer 1,75 ha per dag worden ge steld. Een tweerijïge machine kan niet meer rendabel worden uitgerust met een verzamelbak, maar wordt voorzien van een afvoertransporteur naar een naa9trijdende wagen. Bij een normale opbrengst van 40 ton aardappelen per ha betekent dat ech ter, dat er diezelfde dag ongeveer 70.000 kg aardappelen van het veld naar de bewaarplaats moeten wor den vervoerd, zodat dus ook aan het transport de nodige aandacht moet worden besteed. Als de meerijdende wagen naast de machine vol is. moet er een lege wagen beschikbaar zijn. Indien men aanneemt, dat er per me ter rij ongeveer 3 kg aardappelen wordt geoogst, is een meerijdende wagen vol na ongeveer 1900 meter rooien. Wordt een tweerijïge rooi machine gebruikt, dan is de wagen na 500 meter reeds vol. Bij de aan genomen capaciteit en opbrengst is hierbij een drietons wagen in 20 mi nuten vol. Wil men met twee wagens en trekkers de afvoer verzorgen, dan is er slechts 20 minuten beschikbaar om naar huis te rijden, te lossen en terug te komen. Vaak zal dit echter niet mogelijk zijn en zal een derde wagen moeten worden ingeschakeld. WASHINGTON, 11-9. Koning Kon stantijn van Griekenland heeft maan dag op het Witte Huis een privc-on- derhoud met president Johnson ge had. Voor welingelichte zegslieden staat het- vast dat de binnenlandse toe stand in Griekenland sinds de staats greep van april en de Amerikaanse militaire hulp aan het land ter sprake zijn gekomen. Konstantijn, die op vakantie in Ca nada is, was zonder zijn vrouw Anne- Marie naar Washington gekomen. Amerika heeft sinds de militaire staatsgreep de levering van zware wapens aan Griekenland opgeschort en aangedrongen op eerbiediging van de grondwet door de militaire macht hebbers. Koning Konstantijn zou ech ter door het loskrijgen van wapens zijn positie ten opzichte van de mili taire lijders kunnen verstrekken. BONN. De Westduitse regering heeft - in tegenstelling tot een deel van de pers - in gematigde woorden gereageerd op de uitspraken van pre sident de GauLlë tijdens diens be zoek aan Polen. SPORTBERICHTEN VOETBAL Brouwershaven I- Colynsplaatse Boys 2-0 In de afgelopen jaren, is het Brou wershaven nog geen enkele keer ge lukt Colijnsplaat te kloppen, men verloor of moest genoegen nemen met een gelijk spel. Zaterdagmiddag Ls het echter gelukt om de twee punt jes in de Smalstad te houden, zij het dat er hard voor is gevochten (in de goede zin). Al direct werd het gaisten- doel stevig onder druik gezet en het publiek kon weer genieten van gave combinaties, goed samenspel en su bliem verdedigen. Van der Weele knalde een zuivere voorzet van De Moor net over de lat. De gasten pro beerden het met verre schoten, doch de Brouwse verdediging met de ge broeders Wurth aan het hoofd, goed gesecondeerd door Duinhouwer en de stevige v. d. Velde greep goed in. De Moor schoot hard tegen de goalie maar deze wist de bal nog corner te werken. Een mooie kans kreeg De Boer toen hij vlak voor doel de bal voor zich kreeg maar hij moest met het verkeerde been schieten. Na een half uur kwamen de gasten er beter in en zagen we ook van die zijde mooie aanvallen. Jammer dat de Brouwse kanthalfs toen in de ver dediging gingen zodat het midden veld werd prijsgegeven, wat diverse corners tot gevolg had. De ruststand ging met blanke cijfers in (0-0). Na de rust kwamen de Colijnse Boys bij na aan de openingstreffer toe toen Duinhouwer te zacht terugspeelde. Gelukkig wist doelman De Jonge goed in te grijpen. In de 21e minuut maakte een der verdedigers hands en De Boer voltrok het vonnis cor rect (1-0). V. d. Weele miste voor open doel uit een voorzet van De Moor en De Boer knalde even later hard tegen de 'lat. Een vrije trap even buiten het strafschopgebied keerde De Jon ge voortreffelijk. Met alleman dron gen de gasten op om or nog een ge lijk spel uit te slepen, maar de ver dediging, waarin vooral Adrie Wurth uitblonk, keerde het gevaar. In de 37c minuut stelde De Moor de over winning veilig toen hij handig langs de reeds uitgevallen doelman schoot (2-0). BERGIIEM, 12-9. Maandagavond is de 63-jarige weduwe C. Gijsbers in haar woning in Berghem door wurging om het leven gebracht. Geld, dat de vrcuw in haar slaapkamer be waarde, wordt vermist. Omstreeks tien over acht 's avonds werd de vrouw levenloos aangetrof fen door haar 19-jarige zoon A. Gijs bers. Een onderzoek heeft uitgewezen dat de vrouw kort tevoren door wur ging' om het leven is gebracht. Sectie, verricht door de patholoog-anatoom di*. J. Zeldenrust, heeft dit inmiddels bevestigd. De slaapkamer, waar de vrouw haar geld bewaarde, bleek ge heel overhoop te zijn gehaald. Vol gens de Rijkspolitie wordt er geld Het Maerlant-Lyceum bestaat een halve eeuw (Ingezonden). Het Maerlant-lyceum, voorheen Tweede Gymnasium in Den Haag, zal in de eerste week van oktober zijn vijftigjarig bestaan vieren met een veelzijdig feestprogramma, waarop, naast een groot aantal sportevenementen o.m. plaats is in geruimd voor culturele wedstrijden, de opvoering van een klassiek to neelstuk en een revue, een tentoon stelling 1917-1967 en lessen van do centen aan oud-leerlingen en ouders. De feestweek wordt beslo ten met een reünie, diner en bal in de zalen van Hotel Kurhaus in Sche- veningen. Op 3 oktober a.s. biedt het ge meentebestuur aan genodigden een receptie aan. Een groot deel van de ongeveer 3000 oud-leerlingen is in de afgelo pen week op de 'hoogte gebracht van het voor hen bestemde gedeelte van het feestprogramma op 6 en 7 ok tober a.s. en van die uitgave van een :rijk geïllustreerd gedenkboek 1917- 1967 waaraan 29 personen hebben meegewerkt. De Jubileumcommissie verzoekt de oud-leerlingen die geen bericht hebben ontvangen zich zo spoedig mogelijk in verbinding te willen stellen met hun oude school: Maer- lant-lycaum .Johannes Bildersstraat 11, 's-Gravenhage, tel. 070-249836, waarna alsnog toezending van pro gramma en inschrijfformulier volgt. Voor 55 jaar.... SEROOSKERKEOnder de naam „Zang Veredelt" is een zangvereni ging opgericht voor gemengd koor met het aanzienlijk getal van 45 le den. N1EUWERKERK (Adv.). Twee nette heren vragen twee netteda mes om de Zierikzeese kermis ge noeglijk mee door te brengen. Brie ven, liefst met portret. ZIERIKZEE. In het Evangelisa tielokaal had de eerste anti-kermis- vergadering plaats. Oe opkomst was groot. Dinsdag- en donderdagavond worden nog dergelijke bijeenkom- ■sten gehouden. BRUINISSE. Een mosselvaartuig is te Antwerpen aangevaren door een schoener. De schade is groot. ZIERIKZEE. De rederijkersver eniging Concordjatelt, zo blijkt uit het jaarverslag, 141 leden. ZIERIKZEE. De mazelen breiden zich in deze gemeente sterk uit. Alle lagere scholen zijn, tengevolge van het groot aantal zieken gesloten. BRUINISSE. De hoogaars BRU 120 is in het kanaal door Zuid-Be veland in aanvaring geweest met een slecpkast. ZIERIKZEE. In de Concertzaal hielden de heren Van Valkenburg en Zegelaars een lezing over espe ranto. RENESSE. IIcl fanfaregezelschap „Luclor ct Emergo" gaf haar laatste zomcrcnnccrl. Er bestond grote bc- Jangatelling. vermist. Hoe groot dit bedrag is. kon nog niet worden vastgesteld. De roofmoord rruoet volgens de po litie gepleegd zijn tussen kwart voor zeven en tien over acht. In die tijd is de zoon van het slachtoffer namelijk sven weggegaan. Toen hij terugkwam vond hij zijn moeder gewurgd. Het onderzoek staat onder leiding van de officier van justitie in Den Bosch. Tot dusver heeft men nog geen arrestaties verricht. UTRECHT. In het St. Josephzie- kenhuis in IJsselstein is de 21-jari ge Arie Renes uit Lopik overleden. Hij liep een schedelbasisfractuur op toen hij bij het inhalen een val maakte met zijn bromfiets. Plannen V.P.R.O. het in nieuwe seizoen HILVERSUM, 11-9. De V.P.R.O. heeft bij de voorbereiding van de ra dio- en televisieprogramma's voor het komende seizoen meer dan ooit rekening gehouden met een functio nele verdeling van de programma- stof over de beide media radio en te levisie. De programmale iding heeft geconstateerd dat de radiotaak van een kleine omroep als de V.P.R.O. vooral ligt op het terrein van de goe de muziek en op dat van de achter grondinformatie en bezinning. De televisie zal daarentegen min der worden gebruikt voor religieuze bezinning doch meer voor die infor matie en opiniërinig welke betrek king heeft op meer concrete ver schijnselen en gebeurtenissen in het nationale en internationale gebeu ren. Het kermisvertier te Zierikzee is zeker niet meer zoals het vroeger was. De kinderen vinden het echter ook nu nog allemaal geweldig en de kindermolen heeft deze week dan ook veel belangstelling. De Zierik zeese „markt" treft bijzonder mooi weer en dat is niet alleen voor jong en oud maar vooral voor de exploi tanten een meevaller. Donderdag aanstaande draaitde kermis weer voor het laatst. Het zal zeker een drukke dag worden voor Zierikzee. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). WENEN, 12-9. Het Oostenrijkse blad „Salzsburger Nachrichten" schrijft dat op laag niveau in de Tsjechische stad Bratislava bespre kingen tussen de Verenigde Staten en Noord-Viemam worden gehouden in de hoop tot een einde aan de Vietnamese oorlog te komen. De be sprekingen werden geregeld door een derde partij, vermoedelijk Tsjecho- Slowakije. Het blad, dat diplomatie ke kringen in Wenen aanhaalt, zegt dat de besprekingen een oriënterend karakter hebben zonder dat men zich tol iets heeft verplicht. Van Amerikaanse zijde in Wenen kon geen commentaai* worden ver kregen. DEN HAAG. Bij de afdeling „Ge sproken boek" van de „Nederland- sche Blindenbibliotheek" in Den Haag werd maandag de tweedui zendste lezer ingeschreven. Het is het bejaardencentrum „Landschei ding" uit Den Haag. Franco haha, Lizzie olé. Dat was een van de vele leuzen die in de straten van Gibraltar te lezen ston den toen de bevolking van het refe rendum zondag een feestdag maak te. En die verachtig voor het Spaan se staatshoofd en die familiariteit met de Britse koningin Elizabeth kwam ook in de uitslag tot uiting. Niemand had daar trouwens aan getwijfeld. Generaal Franco zeker niet, die het uitschrijven van deze volksstemming als een belediging en een uitdaging beschouwt. En- aangezien het ook zo bedoeld was, rekent Gibraltar al vast op een nieuwe Spaanse wraak, die ze hl vertrouwen op Londen glorieus me nen te kunnen weerstaan. De Spanjaarden belemmeren al het grensverkeer, waardoor vooral het toerisme lijdt: niemand komt voor de schoonheid van Gibraltar - van claaruit wil men ook een stuk Spanje zien en dat wordt tegen ge gaan. Het vliegveld in de neutrale zone tegen de Spaanse grens aan mag alleen maar gebruikt worden zonder over Spaans gebied te vlie gen, wat alleen kan bij gunstig weer maar hel weer is bijna altijd gun stig. Poort dicht Ernstiger voor Gibraltar wordt het in de toekomst. Franco is druk doende de duizenden Spanjaarden die nu in de haven van Gibraltar werken, arbeid in eigen land te ver schaffen. En zodra dal voor elkaar is, zal ongetwijfeld de grens dicht gaan. Waardoor voor Gibraltar het probleem ontstaat waar dan de werkkrachten vandaan te halen. Uil Marokko? Dat zou kunnen, maar het is de vraag of koning Has san daarvoor voelt. Hel schijnt dat hij juist, belang heeft bij de vcr- spaansing van Gibraltar omdat hij volgens hetzelfde recept dan een paar overgebleven Spaanse kolonies in zijn territoir kan opruimen. Vol gens sommigen is in die zin zelfs al een afspraak gemaakt tussen Ma drid en Rabat. En dan heeft Gibraltar voor een groot deel de functie van smokkel- centrum overgenomen van Tangtr, sinds dat een Marokkaanse en geen vrijhaven meer is .Daar kan Franco minder tegen doen, tenzij hij een blokkade wil beginnen en daar is weinig kans op. Lastig Gibraltar leeft vol vertrouwen op de Britten. Maar hoe roerend die aanhankelijkheid ook is voor Lon den, zo erg blij is men er daar ook niet mee. Natuurlijk, die apen van de rots zijn belangrijk omdat hxin welzijn een garantie heet te zijn voor het welzijn van het imperium. Maar dat imperium is al danig ge slonken en Londen is druk doende ook de laatste resten te slopen, bij voorbeeld in Aden. Een man als Wilson weet trou wens maar al te goed dat met der gelijke emotionele zaken geen iroli- tiek te maken is. En in feite is Gi braltar meer een last voor Londen dan iets waarop het erg gesteld is. Of op de lange duur de Britten dan ook bereid zullen zijn zich te ver weren tegen de Spaanse aanspra ken, is minder zeker dan Gibraltar na gelooft. De logica is trouwens met Franco: het gebied is zeker Spaans. Dat de bevolking Brits is kan evenmin worden volgehoudende eerste minister heet Sir Joshua Has san ,de minister van voorlichting Guy Stagnetto niet bepaald En gelse namen. De bevolking is inder daad ook een merkwaardige men geling van Arabieren, Maltezen, Levantijnen, Italianen en wat ver der langs de Middellandse zee ge vonden kan worden. Wat de Britten betreft hadden de bewoners van Gibraltar nog geen twintigduizend zich voor onafhankelijkheid mo gen uitspreken, teneinde het dan verder zelf maar met Franco, uit te zoeken,

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 4