Via „valse klok" naar klokken en carillons Stemmen op de draaibank ZÏERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 12 september 1967 Nr. 19591 Afscheid Blijkens een bericht in een ad vertentieblad dat éénmaal per week gratis op Schouwen-Duive- land wordt verspreid, heeft vorige week ten stadhuize van Zierikzee een afscheidsbijeenkomst plaatsge vonden. Hoofdpersoon van deze „intieme bijeenkomst" was - vol gens dit blad - de marktmeester, de heer L. Feijen. Nu heeft zich het merkwaardige feit voorgedaan dat in geen enkele andere krant met een woord gerept is over dit afscheid, waarbij - zo hebben we kunnen lezen -• de scheidende marktmeester o.a. werd toegesproken door de burgemees ter en de gemeentesecretaris. Het lijkt er wel op dat de kranten het niet de „moeite waard" hebben gevonden om één en ander te ver melden. Dat is uiteraard niet het geval maar - helaas - heeft nie mand bij de gemeente Zierikzee er aan gedacht de pers bij dit afscheid van een plaatselijk toch algemeen bekend functionaris uit te nodigen. Dat valt natuurlijk zeer te betreu ren, maar veel erger is het feit dat men ook als „pers" blijkbaar dicht bij het vuur moet zitten om zich behoorlijk te kunnen warmen. Deze gang van zaken is - voor zichtig uitgedrukt - bijzonder vreemd. Immers, wie had nu ooit maar kunnen dromen dat de men sen belast met een taak bij de krant „warm" moeten zitten als het er op aankomt melding te maken /an gebeurtenissen die al sedert ve le jaren toegang vinden tot de da gelijkse kolommen? UTRECHT. De politie in Utrecht heeft in het afgelopen weekeinde tegen een viertal inwoners van Utrecht wegens het overtreden van de opiumwet proces-verbaal opge maakt. SOEST. Bij een verkeersongeval op de Nieuwe weg te Soest is de 48-jarige wielrijder L. Westerveld uit Soest om het leven gekomen. MARKTBERICHTEN Aardappelbeurs Rotterdam ROTTERDAM, 11-9. Klei-aard- appelen voor het binnenland: Eigen heimers 40 mm opwaarts f 14,00-15,00 Bintje 35-50 mm opwaarts f 11,00- 12,00; Bintje 40 mm opwaarts f 12,00 -14,00. Klei-aardappelen voor de export: Bintje 35 mm opwaarts, in twee ma ten gesorteerd: f 12,00-12,50; Bintje 40 mm opwaarts f 12,50; Bintje 45 mm opwaarts f 14,50. Voer-aardappelen f 3,25-4,00. Stemming: binnenland en, export flauw. Prijzen berekend per 100 kg en op de handelsvcorwaarden vastgesteld voor de verkoop van consumptie aardappelen op wagon, schip of auto. (Van een speciale verslaggever) „De Zwaarste klok in ons land vindt men in de Oude Kerk te Delft, die weegt niet minder dan negen ton. Daarna komt de Salvatcr in de Utrechtse Dom, met acht en een kwart ton. Maar denk nu niet dat ze daarmee ook de laagste tonen produ ceren ,dat is namelijk niet waar. De klok in Delft heeft als toon f, die in Utrecht fis. Zware klokken hebben zware, lage tonen zou men zeggen. Dat is over het algemeen ook wel zo, maar de klok met de diepste toon vindt u in het museum in Veere. Ze weegt nauwelijks 2000 kilo maar die zingt met haar e nog een toontje lager dan die enorme klokken van Delft en Utrecht". De kunst om de zuivere tcon te bereiken Dat we met iemand spreken die veel over klokken en carillons weet, is u al duidelijk. Een deskundige verbonden aan een bekende klok kengieterij in ons land en ook daar buiten. „Hoe lang worden er klok ken gegoten? Of is er geen juiste datum bekend?" „Ja, dat weten we zo ongeveer wel. In de vijftiende eeuw trokken er al smeden door de lage landen. Als ze nu ergens in een dorp of stad kwamen waar men net bezig was een kerk of stadhuis te bouwen, boden zij aan voor goed geld een klok of klokkenspel te ma ken. Dat gebeurde eenvoudig ter plaatse, aan de voet van de toren waarin de klok kwam te hangen. Ze kenden dus geen werkplaatsen, ze hadden zelfs maar weinig ge reedschap en materiaal!" „Tegenwoordig gaat dat zeker wel anders?" Bijdraaien „Nogal ja. Het belangrijkste is de loon, de zuivere toon. Als je niet als het ware bent opgegroeid met dit werk, lukt het zelden of nooit. Als tegenwoordig een klok niet pre cies de toon heeft die hij moet heb ben, gaat hij eerst naar een draai bank, om bijgewerkt te worden. Zelfs zo'n draaibank is geen een voudig apparaat. Die mag namelijk niet trillen. Zo'n draaibank rust soms op een betonnen voetstuk dat vijf meter de grond in gaat en meer dan twintig ton weegt. De eigenlijke klok wordt voorzien van een stem vork die pas als de juiste toon be reikt is, gaat meetrillen. Vroeger Tweemaal iloor auto overreden WONSERADEEL, 11-9. De 33-ja- rige landarbeider G. Oegema uit Achlum U door twee auto's aange reden en aan de gevolgen daarvan overleden. De man, die met twee andere mannen een onverlichte auto voortduwde en daarbij aan de linker kant van de wagen liep, werd eerst aangereden door een achteropkomen de auto. De bestuurder hiervan, die met dimlicht reed en de duwende mannen pas op het laatste nippertje zag. trachtte nog door naar links uit te wijken, een aanrijding te voorko men. Toch raakte hij de heer Oege ma, die vervolgens kruipend over de weg trachtte weg te komen. Daarbij werd hij echter weer overreden door een tegemoetkomende auto. DEN HAAG. De film „Holland Terra Fertilis", die voor het minis terie van landbouw en visserij ge maakt werd, heeft op het filmfesti val in Lissabon de eerste prijs ge wonnen. U kunt niet alles weten UW ROZEN MOETEN NA DE BLOEI direct worden ingesnoeid. Snijd de uitgebloeide takken af juist boven het buitenste vijftalli ge blad. UW GOOTSTEENSCHEPJE ivordt niet met het afval uit het goot steenbakje weggegooidals u het schepje met een koord of kettink je vastlegt aan kraan of oogje. DE KAMERBEGONIA moet in deze donkere dagen véél licht hebben, maar weinig water en beslist geen (kunst:<mest meer. VOORKOM HET TELKENS AN DERS NEERZETTEN van uw potplanten, want ze zijn ook rich ting-gevoelig, omdat ze zich liefst naar het licht wenden. Zet een merktekentje op de pot of plaats een 'luciferstokje in de grond ZET DE VERWARMING OF VEN TILATIE in uw auto altijd af, als U in een file. een tunnel of een drukke stadsstraat rijdt, om het opzuigen van de laaghangende uitlaatgassen te voorkomen. BLANK HOUTEN KEUKENGE REEDSCHAP, brood_ en kaas plank kunt u beter niet in soda water wassen. Te sterke sodu-op- lossingen maken het hout grauw. VOOR DE WINTER KOMT moeten regentonnen en regenbakken, waarin drinkwater ivordt verza meld, goed ivorden schoon ge maakt. Resten op de bodem en aanslag aan de wanden kunt u met kokend water verwijderen. Zorg voor afdekking in de herfst, zodat er geen afgevallen bladeren in kunnen rotten. ALS DE CENTRALE VERWAR MING WEER WORDT GE STOOKT, vul dan tijdig de ver dampingsbakjes aan de radiato ren, zodat u de kamers niet te droog stookt. was daar natuurlijk geen sprake van". Het gieten Aan het gieten komt nog al het een en ander te pas. Het geheim zit hem meer in het gieten, dan in de metaalcomhinatie. De zogenaamde klokspijs bestaat uit tachtig procent koper en voor de rest tinDat meng sel wordt later om de kern van de klok gegoten. Daar is een vorm voor nodig. Om de buitenzijde van die vorm te verkrijgen, wordt om de kern eerst een „valse klok" geboetseerd, compleet met opschriften en zo. Daaromheen komt dan een mantel van klei. Als die drie vormen nu goed hard gebakken zijn, heeft men de valse klok niet meer nodig en worden de kern en de mantel met de juiste tussenruimte in de grond ingegraven. Dan wordt de tussenruimte vol gegoten door middel van twee gaten één om het mengsel toe te laten en één om gassen en dampen te laten ontsnappen, en dat is nu de groot ste kunst. De vakman kan aan de ontsnappende dampen al zien of de klok goed is. Het eigenlijke gieten mag niet te snel gebeuren, anders komen er luchtbellen in, en dat moet natuurlijk niet. Beroemd „Onze klokken zijn nogal bekend in het buitenland?" „Ja, op dat gebied hebben we een goede naam. Er hangen klokken van Nederlands fabrikaat in heel wat landen, Amerika, Mexico, Canada, om er een paar te noemen". Maar die reputatie moet dan zijn opgebouwd door mensen die na die smeden van de vijftiende eeuw kwamen „Juist, in de zestiende eeuw be gon dat al op gang te komen. Van Wou en Moor waren al bekende na men. Maar de gebroeders Hemony waren pas helemaal vaklieden. In verscheidene torens hangen zelfs nu nog klokken die zij gemaakt heb ben!'' „In de tweede wereldoorlog zijn er ook heel wat weggehaald?" „Helaas welja. Ze werden om gesmolten en de torens werden leeg. Eigenlijk kun je klokken en caril lons of beiaards, zoals de Vlamin gen zeggen beschouwen als een symbool van de vrijheid. Maar ge lukkig worden er nu weer heel wat klokken per jaar gemaakt en afge leverd, we hebben een belangrijke export op dat gebied. Gelukkig maar!" Flitsen uit het buitenland MOSKOU. De Sowjet-regering heeft een beroep gedaan op Grie kenland het leven te sparen van de componist Theodorakis ,die gevan gen zit omdat hij koning Konstan- tij n zou hebben beledigd. GERIZIA, Italië. Zuidsiavische grenswachten hebben drie Tsjecho- slowaken, die bij Gorizia naar Ita lië wilden vluchten, gevangen geno men toen zij nog geen tweehonderd meter van de grens waren. LIVERMORE (Californië). Ame rikaanse geleerden zijn er in ge slaagd het tot dusver bekende zwaarste deeltje te „fabriceren", na melijk de isotoop 258 van het mede- levium. DARMSTADT. De Westduitse justitie heeft de 57-jarige hoofd commissaris van politie Erich Woll- schl'agec uit Bensheim en drie an deren in staat van beschuldiging gesteld wegens oorlogsmisdaden in bezet Polen. MARBURG. De onbekende tropi sche virusziekte die door apen uit Oeganda is overgebracht er. in de Westduitse steden Marburg en Frankfurt heerst, heeft een zevende slachtoffer geëist, een 19-jarig meisje. In de universiteitskliniek van Marburg liggen nu nog 18 pa tiënten in isolatie, in Frankfurt nog zeven. DJAIPOER. Militairen zijn er in geslaagd alle 500 passagiers te red den van een trein die in het midden van Radjastan al twee dagen in het overstromingswater vastzat. De in zittenden waren door helikopters van leeftocht voorzien. WASHINGTON. Volgens de Was hington Post hebben de Amerika nen een nieuw soort landmijn gefa briceerd, die zal worden gebruikt op wegen waarover NoordVielnam oorlogsmaterieel vervoert. BEVERLY HILLS. De 75-jarige Amerikaanse schrijver Henri Miller is te Beverly Hills in het huwelijk getreden met een Japanse cabaret zangeres, de 28-jarige Hoki Tokoe- da. Het is Millers vijfde huwelijk. PRETORIA. Premier John Vor- ster van Zuid-Afrika heeft bekend gemaakt, dat Zuid-Afrika en Mala wi officiële diplomatieke betrekkin gen zullen aanknopen. BREMEN. Prins Friedrich Wil helm van Pruisen, achterkleinzoon van de laatste Duitse keizer, is in het geheim en tegen de wens van zijn ouders met een niet-adeüijk meisje getrouwd. Dit heeft een woordvoerder van de familie be kend gemaakt. SAN ANTONIO. Het Witte Huis heeft de verloving bekend gemaakt van Lynda Bird Johnson, de 23-ja- rige oudste dochter van de Ameri kaanse president, met de 28-jarige kapitein bij de mariniers Charles Robb uit Milwaukee. Het huwelijk zal begin december in het Witte Huis worden gesloten. De bruide gom wordt eind februari of begin maart a.s. in Vietnam gestationeerd. MEXICOSTAD. In de laaggelegen gebieden van centraal Mexico zijn duizenden naar hoger gelegen ter rein gevlucht omdat de door hevige regenval gezwollen rivieren de dij ken dreigen te doorbreken. In de staat Guanajuanto staan reeds en kele plaatsen onder water en onge veer 4000 gezinnen zijn dakloos. HAVANNA. Voor de tweede keer binnen vijf weken hebben gewapen de mannen, vermoedelijk Castro- gezinde revolutionairen een Colum- biaans lijntoestel tot een landing op Cuba gedwongen. NEW YORK. Secretaris-generaal Oe Thant van de V.N. heeft be kend gemaakt dat hij donderdag a.s. naar Kinsjasa (Kongo) zal vertrek ken om de slotvergadering bij te wonen van de topconferentie van de organisatie voor Afrikaanse een heid. LONDEN. Een aangetrouwde nicht van de Britse koningin, de gravin van Strathmore, is op kasteel Glamis in Schotland dood i-n bed gevonden. Zij was 38 jaar. Naar de doodsoorzaak wordt een onderzoek ingesteld. Haar arts heeft de politie in de zaak gemengd. KRAKOW. Voor een publiek van verscheidene honderden mensen heeft president de Gaulle in de Poolse stad Krakow betoogd, dat zo wel Frankrijk als Polen moeten vermijden dat ze worden overvleu geld door een grotere mogendheid. Waarnemers meenden dat hij hier mee duidelijk de Verenigde Staten resp. de Sowjet-Unie op het oog had. ZIERIKZEE, 11-9. Onverstoor baar - al bestond er in 't geheel nog geen mechanisatie in de landbouw - hebben de heren Kees en Hubregt Bcrrevoets, twee bekende Zierikzeese klemlandbouwers, hun bruine bonen oogst weer gedorst volgens de oude methode: met de dorsvlegel. Dat ge beurde gisteren (maandag)middag op een perceeltje akkerland aan de Van Veenlaan alhier, waar de heren Ber- revcets lieten zien dat zij ware mees ters zün in het hanteren van de dors vlegel, een kunst die slechts weinigen meer beheersen. Het rythmiseh neerdalen van de met gedroogde palingvellen verbon den losse einden van de dorsvlegels, waarop de bonen uit de gedroogde peulen vallen, ziet men niet meer in Motorcoureur overleden ZANDVOORT, 10-9. Nabij de Oosttunnel van het circuit van Zand- vcort slipte zondagmiddag de 22-ja- rige Simon de Vries uit Wormer met zijn motor. Voor onderzoek werd hij in verband met een opgelopen hoofd wonde naar het St. Elizabethgasthuis in Haarlem overgebracht. Daar is hij in de loop van zondagavond aan zijn verwondingen overleden. De Vries was een van de ruim 400 deelnemers aan de Sterrendag van de K.N.M.V. deze tijd van grommende combines die in zeer korte tijd vele hectaren weten te klaren. De heren Berrevoets nemen er echter nog altijd de lijd vcor. A] zijn ze bepaald niet meer zo jong - met z'n tweeën teilen ze ruim 150 jaar - ze weten de dorsvlegels le gebruiken al was het nog altijd da gelijks werk, als in vroeger jaren, toen de gehele oogst op deze wijze werd „gedorst". Dat gebeurde in de boerenschuur en duurde soms wel een hele winter lang. De heren Ber revoets weten alles van de vroegere landbouwmethoden en gebruiken nog' altijd de oude gereedschappen, zoals de grote zeef van varkenshuid waar in als jaartal staat aangegeven 1879. „Deze zeef is nog gemaakt door Ver- hage in de Nobelstraat", aldus de heer Kees Berrevoets, die met recht Zakkenroller haalt forse buit binnen UTRECHT, 11-9. Een zakkenrol ler heeft de 52-jarige Utrechtse kel ner P. J. C. Vernooy zaterdagavond zijn portefeuille waarin een bedrag van f 2000 zat in een ogenblik tijd afhandig gemaakt. Hij deed dat nadat hij de kelner op de Tunnelweg had aangesproken met de vraag waar een dancing w.as te vinden in de buurt. De kelner noemde een paar adressen, waarop de man - een donker persoon met een buitenlands accent zich uiterst dankbaar uit de voeten maakte. ook bijzonder trots gaat op het feit dat de tolhouten op het land dateren van zo'n vijftig jaar geleden, toen ze nog gekocht werden voor twee-en- dertig en een halve cent per stuk. Overigens maken de Berrevoetsen weinig drukte over deze wijze van dorsen met de vlegel o-p een oud kleed in de open lucht. En ze hebben gelijk wanneer ze zeggen: voor de combine zou dit beetje bonen de moeite niet ionen. „Je 2011 ze niet eens terugzien uit de machine", zegt Hubregt Berrevoets, die met zorg toe ziet dat geen enkel boontje op de ak ker verloren gaat. En dat hoeft ook niet volgens de oude methode: het duurt wel lang, maar er gaat van de oogst dan ook vrijwel niets teloor. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). Vier weggelopen jongens aangehouden NAARDEN, 11-9. De politie van Naarden heeft vier jongens aange houden, die zondag waren wegge lopen uit de psychiatrische inrich ting „De Vledder" nabij Steenwijk. Zij waren op twee gestolen fietsen naar Steenwijk gereden, waar zij overstapten in een gestolen auto en daarmee in de richting Amsterdam reden. DE TERUGKEER VAN ARAM 51. Aram en de Dogo waren beide opge sprongen en de laatste donderende de bin nenkomende toe: „Het komt mij voor, dat gij veeleer zelf aanspraak op die naam maakt, Guiliano! Wij zullen nog nader met elkaar spreken, doch opdat gij voorlopig geen kwaad meer kunt aanrichten, lijkt het mij beter dat ge voorlopig hierblijft!" Reeds had de Doge een onmerkbaar te ken gegeven aan de dienaar, die achter Guiliano was binnengekomen. De rijke koopman zag onmiddellijk dat het spel verloren was. Hij draaide zich om, terwijl hij een verwensing mompelde en wilde het vertrek verlaten, doch^ reeds versperde de wacht hem de uitgang. „Neemt deze man gevangen!" beval de Doge. „Hij wordt ver dacht van samenzwering tegen onze stad. Bewaakt hem goed!" En voordat Guiliano zich kon verdedigen, werd hij van alle kanten beetgegrepen en meegesleurd, on danks zijn hevig verzet. „Laat ons thans tot zaken k<?men", her nam de Doge, toen de deur achter hem was dichtgevallen. „Ik wist. reeds lang, dat er iets broeide in deze stad, doch daar ik ge ruime tijd ziek ben geweest, was het voor die schurken gemakkelijk genoeg mij over al buiten tc houden. De Hertog van Pomp lina verzoekt mij troepen en de vloot be schikbaar te stellen, teneinde Pomplina te bevrijden en de indringers te verslaan. Na tuurlijk zal ik dit verzoek inwilligen. Wan neer Pomplina valt, is ook Veneda ver loren!"

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 3