Vandaag salmonella en morgen bespoten groenten Verkeersknooppunt van veertig miljoen China en de V.N. Gevaarlijk gas ontsnapt STREEKNIEUWS De Belgische douanestaking Wereldkampioen zioeefvliegen Heinz Huth ligt zo gemakkelijk als op een bedin zijn nieuwe supervogel (foto boven), „Dreamship" heet dit nieuwe vliegtuig. Het droomschip is zeven meter lang, de vleugels hebben een span wijdte van 18.30 meter en het is slechts 60 cm. hoog. Deze zeer geringe hoogte, die de piloot dwingt er in te liggen, vermindert de luchtwcerstand, verhoogt echter het prestatie-vermogen: op een hoogte van duizend meter kan het droomschip 48 kilometer ver zweven. Rijksweg Den Haag—Rotterdam Ergens in Duitsland eet men kip en dit vlees blijkt hevig besmet te zijn met salmonella. Enkele mensen worden ziek, een kind sterft. Natuur lijk gaat men op zoek naar de party kip en die blijkt uit Nederland af komstig te zyn. De berichten zijn verward, want eerst spreken ze van krielkippen (bepaald geen uitvoerar tikel, ook niet in geslachte vorm!), later blijken het gewone slachtkui- kens geweest te zijn. Op dat ogenblik trilde er een be langrijke Nederlandse deviezenbron op zijn grondvesten. Wij zijn nl. de grootste exporteur van slachtkui- kens ter wereld en van die uitvoer gaat negentiende naar de bondsre publiek. Na een lange tijd van grote moeilijkheden zijn de prijzen net tvat aan het verbeteren en op zo'n ogenblik kan een bericht als het bo venstaande vele, vele miljoenen guldens schade berokkenen aan de slachteryen, de mesters en allen die bij de slachtsedor betrokken zijn. Daarbij speelt geen rol of het be richt juist ivas .Het ivas juist, maar het betrof een partij die al in mei jl. was ingevoerd en klaarblijkelijk nadien bedorven. Wat is er mee ge beurd? Hoe is ze bewaard? Daar zal best iets, zo niet ontzaglijk veel, aan gemankeerd hebben, maar deson danks kan zoiets ons ontzaglijk gro te schade berokkenen. Salmonella is overal Zoals 6v zoveel microörganismen gaat het niet om het aanwezig zijn van de boosdoenerieder weet, dat praktisch geen stukje vlees er vrij van is. Pas als ze in voldoende mate vóórkomen dreigt er gevaar. Om bepaalde bacteriën aan te to nen kan men verschillende wegen bewandelen en het is ook nog niet zo eenvoudig om bij voedsel in vas te vorm precies te bepalen hoeveel bacteriën van een bepaalde stam er in of er op aanwezig zijn. Op de schaal van een niet gewas sen en niet ontsmet ei komen heir- legers van micro-organismen voor, hetgeen logisch is, want het ei pas seert met uw permissie - het ach terwerk van de kip. Nu is een goed eetei beslist niet gewassen en ook niet ontsmet. Over de bacteriën op de schaal behoeven we ons niet druk te maken. Tóch hoeft een of andere fanaticus maar op het idee te ko men en er worden berichten gelan ceerd over de bacteriën op de scha len van Nederlandse eieren. Dan zijn die berichten volkomen waar (ze kunnen het althans zijn) en tóch zijn ze vals. Vals in die zin, dat ze ons discrimineren. Op de schaal van elk normaal ei, waar ook ter wereld gelegd, komen massa's bacteriën voor. Humor Wanneer u meent, dat het alleen valse, geniepige rotverhaaltjes zijn die men aan onze produkten vast knoopt bent u mis. Deze zouden op den duur aan effect inboeten en daarom wisselt men ze af met ro mantische. Bekend is het verhaal van het Ne derlandse ei (vorig jaar gevonden maar niemand leverde het bewijs) waarop een jongedame van 20 len tes een huwelijksadvertentie had geschreven. Een Duitse jongeman die het ei bij zijn ontbijt kreeg, las de boodschap en schreef. Het ant woord van de dame was ontnuchte rend: „U bent te laat. Ik ben in tussen getrouwd en heb al twee kinderen!" U voelt de in romantiek verpakte geniepigheid, want het zg. verse ei was dus een koelhuisei van, laat ons zeggen ten minste twee jaar oud! Helaas was er op het tijdstip dat het verhaal de ronde deed geen koelhuisei te krijgen en als ze er waren had men ze juist niet op dat ogenblik verkocht. Want vorig jaar was de eierprijs ronduit miserabel Verhalen over mopjes op de schaal van eieren zijn talrijk, maar tevens oudbakken. Met spanning wordt ge wacht op iets nieuws op dit gebied, maar het wordt moeilijk, nu Neder landse eieren in Duitsland niet meer als zodanig herkenbaar zijn door het wegvallen van de verplich te herkomst stempeling Boos opzet In sommige gevallen was boos op zet gemakkelijk aantoonbaar, maar lang niet altijd. Wat was de bedoe ling van de grapjas, die vorig jaar Brussel verontrustte met het (door vele dagbladen overgenomenbe richt over de vetkiekens? Volgens dit verhaal namen twee arbeiders uit een slachterij vaak kippehalzen mee naar huis om er soep van te trekken. Als gevolg van de vele hor monen die de dieren te slikken zou den krijgen, kregen de mannen vrouweborsten. Ze lagen nu in een ziekenhuis om zich van dat versier sel te ontdoen. Hier was de grap van korte duur, want een onderzoek leerde, dat in geen enkel Belgisch ziekenhuis mannen met zo'n kwaal in behan deling waren of ooit waren geweest! Hormonen worden trouwens niet aan pluimvee verstrekt, maar de bedoeling was misschien om het verbruik van kip af te remmen en dat van andere vleessoorten te be vorderen. Doordat de huisvrouw in de ver ste verte niet op de hoogte kan zijn met de gang van zaken bij de pro- duktie en verwerking van vele voedselsoorten, maken dergelijke verhalen via de pers soms grote op gang. Van hier naar de hormoon preparaten bij de mestkalveren of het m.k.z. bij varkens en runderen is natuurlijk maar één stap Bron Zolang er mensen zijn zullen er onjuiste berichten de ronde doen, geruchten en fabels. Het boze opzet schuilt niet bij de pers, maar bij de bron. Er komen wel eens echte gevallen van besmetting of vergiftiging via het voedsel voor en het is onjuist en onmogelijk om die buiten het nieuws te houden. Bovendien is geen enkel blad in staat om elk be richt volledig op juistheid te con troleren. Wél kan men natuurlijk in bepaalde gevallen argwaan koes teren en eerst trachten na te gaan of een bepaald bericht juist is of niet. De grote vraag is niet of er in het verleden boos opzet achter zat, want dat zal wel, maar wat op dit gebied nog méér kan gebeuren. Voor landen tuinbouw beide is van be lang wat men in de andere landen van de E.E.G. doet, of men daar het spel met eerlijke middelen wil spe len en afkerig is van valse geruch ten. Op dit punt gaan de meningen uiteen, maar velen zijn pessimis tisch. Oorzaak Le oorzaak is natuurlijk, dat tot dusver in de E.E.G. bijna ieder land getracht heeft de eigen produktie en afzet zoveel mogelijk op te voe ren. Dat is ieders goed recht, ook al is Nederland op vele gebieden zeer kwetsbaar omdat het uitvoert. Wij zouden, als wij kwaadaardig waren, bar veel fabels kunnen verzinnen 'over Franse of Duitse varkens, eie ren, kaas, vleeskippen, melk enz. 7naar het zou ons niet baten, want die spullen voeren wij vrijwel niet in! Misschien dat wij juist daardoor extra wantrouwig zijn geworden. Dat wantrouwen zou echter wèl verminderen, als er overal in de E. E.G. een hartelijke vriendschap be stond tussen de agrariërs en hun organisaties, alsmede tussen de lie den van afzet en verwerking in de zes landen. Tot dusver bestond het contact echter vrijwel alleen uit veYgade- ringen op hoog niveau, d.w.z. van de aanvoerders. De rest moet nog ko men, maar zelfs tussen onze orga nisaties en bijv. de Belgische en Duitse bestaat nog weinig contact en samenwerking op lager niveau. En zolang wij elkaar maar zien als concurrenten en niet als collega's blijft het gevaar van roddel bestaan. Dan is het vandaag salmonella en morgen fruit met gif op de schil en overmorgen zijn het bespoten groen ten ook al zijn ze er in werkelijk heid helemaal niet. De concurrenten moeten collega's worden! In augustus verdronken 59 mensen HAARLEM, 12-9. Volgens een op gave van, de Koninklijke Nederland- sche Bond tot het Redden van Dren kelingen zijn in de maand augustus in totaal 59 mensen door verdrinking om het leven gekomen. In zee verdronken er zes mensen; in een zwembad 5. Vier verdrin- kingsgevallen kwamen voor, doordat een auto te water reed. De 44 overige slachtoffers zijn door andere oorza ken te water geraakt en verdronken. NEW YORK, 11-9. Negen landen, t.w. Albanië. Algerië. Cambodja, Kongo-Brazzaville. Cuba. Guinea, Mali, Roemenië en Syrië, hebben bij de V.N. een memorandum ingediend, waarin gezegd wordt, dat China een politiek heeft gevolgd van regeling van internationale geschillen met vreedzame middelen. Het memorandum volgt op him verzoek, dat de 22ste algemene ver gadering van de Vdf. China zal toe laten tot de Volkerenorganisatie. Groothertogelijk paar van Luxemburg bezoekt Zeeland De Groothertog en de Grootherto gin van Luxemburg, die heden (dins dag) in Nederland arriveren, aldus verneemt het Vrije Volk, zullen don derdag samen met prinses Beatrix en prins Claus een bezoek aan Zeeland brengen. Het gezelschap begint de Zeeuwse trip in Wemeldlnge en ver trekt vandaar met het jacht „Piet Hein" naar Veer?. Middelburg komt 's middags aan de beurt, waar het hoge gezelschap op het Abdijplein cal wei den verwelkomd door de com missaris der koningin, mr. Van Aart- sen. Na de Middelburgse ontvangst vertrekken de gasten naar het Sloe. Vervolgens zal met hdikopters een vlucht gemaakt worden boven de Zeeuwse wateren en de Deltawerken Massaproces in Z.-Afrika PRETORIA, 11-9. In Pretoria is maandag een proces begonnen tegen 37 Afrikanen die beschuldigd wor den van ondermijnende activiteiten in de afgelopen zes jaar. Het is het eerste proces onder de werking van een nieuwe wet, die terrorisme ge lijk stelt met verraad, waarop de doodstraf van toepassing is. Een van de raadslieden zei bij de opening van de zitting dat de verdediging wordt bekostigd door een rijke En gelse particulier. Volgens de aanklacht hebben de verdachten samengezworen tot om verwerping van het Zuid- frikaanse bewind over Zuid-West-Afrika. Einde strijd in Aden ADEN, 12-9. De plaatselijke be velhebbers van de in Adense wijken Sjeik Othman en Mansoera tegen el kaar vechtende eenheden van de Flo- sy (het front voor de bevrijding van Zuid-Jemen) en de N.L.F. ('t nationa le bevrijdingsfront) zijn een staken ven het vuren overeengekomen na bemiddeling van leger en politie van de Zuidarabisch'e federatie. Flosy en N.L.F. hebben bovendien beloofd de gevechten in geen enkel deel van Zuidarabische federatie te hervatten. Dit wordt gezien als een grote over winning voor politie en leger die se dert de instorting van het federale bewind hebben getracht de gemoe deren tot rust te brengen. AMSTERDAM. De Studenten Vak beweging (S.V.B.) heeft naar aanlei ding van de beschikkingen van de rijksstudietoelagen 1967-1963 een voorlopige nota opgesteld, waarin zij tot de algemene conclusie komt, dat de absolute hoogte van de studie beurzen ten opzichte van vorig jaar gemiddeld met 400 gulden ofwel 15 procent is gedaald. Ontploffing in aluininiumfabriek MUSCLE SHOALS (Alabama), 12-9. Bij een aluminium-bedrijf van Reynolds in Muscle Shcals in de Amerikaanse staat Alabama heeft zich de afgelopen nacht een ontplof fing voorgedaan waarvan de knal tot op tien kilometer te heren was. Volgens de eerste berichten wer den drie arbeiders gedood en een nog onbekend aantal gewond. Alle be schikbare ziekenauto's, brandweer eenheden en politiemannen zijn naar het bedrijf gezonden. De oorzaak van de 'explosie is nog niet bekend. Renesse vroegerdat betekende vooral rust in een tijd waarin het dorp nog echt een dorp was: zonder zelfbediening, zonder druk badgas tenvertier Het centrum van het dorp is ook in Renesse ingrijpend gewijzigd .Vandaar dit plaatje dat nog eens herinnert aan hoe het vroeger geweest is AMSTERDAM. 11-9. Bij de che mische fabriek van Marbon N.V. aan 'de Hornweg in het westelijk havengebied van Amsterdam is maandagavond een kleine hoeveel heid accrylomythielgas, een grond stof voor de fabrikatie van plastics, ontsnapt. Daarbij is een van de werknemers bedwelmd geraakt. Het gas is zeer gevaarlijk en het was voor de bedrijfsleiding, hoewel men de situatie snel onder controle had, reden de brandweer en de G.G.. D. van Amsterdam te waarschuwen.j De brandweer voerde een extra reserve van zuurstof cylinders aan, de G.G.D. verscheen ter plaatse met drie wagens en een arts. De getrof fen werknemer kon snel worden behandeld en zal waarschijnlijk geen nadelige gevolgen van het in ademen van het gas hebben. De ter plaatse zijnde brandweer officier constateerde dat de door het bedrijf genomen maatregelen afdoende waren, de G.G.D. kon na een half uur weer inrukken. Omtrent de oorzaak kon de direc tie van de N.V. Marbon geen ver klaring geven. De arbeidsinspectie zal een nader onderzoek instellen. De hoeveelheid ontsnapt gas was zo gering dat geen maatregelen be hoefden te worden getroffen voor bescherming van de in de omgeving wonende burgerij. ZIERIKZEE Vrouwenbond N.V.V. in oprichting Naar wij vernemen worden pogin gen aangewend om op Schouwen- Duiveland, in 't bijzonder ie Zierik- zee, te komen tot de oprichting van een Vrouwenbond van het N.V.V. In Zeeland zijn reeds verschillende af delingen van deze bond. Bij de lan delijke Bcnd zijn in totaal 15.000 le den aangesloten. De Vrouwenbond van het N.V.V. biedt haar 1'eden pro gramma's van ontspannende aard maar ook wordt voorlichting gegeven op allerlei gebied. OUWERKERK De kleuterschool van het dorp Ouwerkerk is gestart. De leiding berust bij mej. M. L. van de Ton- nekreek De olrebollenactie ten bate der Ned. Herv. gemeente heeft f 133,52 opgeleverd. Leden kerkeraad Tijdens een gehouden gemeente avond der Hervormde gemeente heb ben de navolgende personen zich be reid verklaard zitting te nemen in de kerkeraad: de heer P. K. van der Werf en mevr. Zoeter-de Bruine voor het ambt van diaken en mevr Den Bleyker-Eodbijl voor dat van ouder ling. De kerkeraad is hiermede nog niet voltallig; men zoekt nog naar een derde ouderling. Bevestiging van bovenstaande be noemden zal plaats hebben a.s. zon dag 17 dezer. NIEUWERKERK De leesbibliotheek De Alg. Leesbibliotheek begint vrijdag 15 september weer; en ver volgens iedere vrijdag van half ze ven tot half acht in „Rehoboth". De voorraad is met ongeveer twee honderd nieuwe boeken uitgebreid. BRUINISSE De te Bruinisse gehouden collec te voor het Wilhelminafonds (kan kerbestrijding) bracht te Bruinisse f 965,57 op. Competitie schaakvereniging De schaakvereniging T.O.G. te Bruinisse is aan 'haar competitie be gonnen. De uitslag van de eerste ronde is als volgt: A. de Ruiter-W. Jumelet 0-1; H. van 'den Berge-L. van der Weele 1-0 A. van 'den Berge-W. Kootstra 1-0; A. van Wezel-W. Vlam T. Muller-P. van de Velde 0-1; M. Haeok-L. Houkamp %-%; J. Jume let-A. Stoutjesdijk 1-0; W. Geluk- B. de Ruiter 0-1. Weinig mosselzaad De natuur is onberekenbaar. Dat is reeds meerdere malen gebleken vooral ook in de mosselcultuur. Terwijl de zomer warme dagen gaf en de watertemperatuur tot een hoogte steeg, die de laatste jaren niet meer was bereikt, waaruit men zou kunnen afleiden dat alles gun stig zou zijn voor mosselzaadval, bleek maandag bij 'de opening van de mossélzaadbanken dat nergens mosselzaad van betekenis aanwezig was. Tientallen mosselschepen zijn over de Zeeuwse stromen uitge zwermd en hebben overal gepro beerd, mosselzaad te vangen. Be kend was bijvoorbeeld, dat zaad aanwezig was in het Zijpe en in het Mastgat. Waarschijnlijk is dit zaad tengevolge van harde stromingen, die vorige week voorkwamen gro tendeels verdwenen. Te opmerkelij ker is, dat op verpachte percelen in Volkerak en Krammer wel mossel zaadval werd geconstateerd. De meeste schepen kwam niet verder dan 50 tot 100 tonnen mosselzaad, dat dan grotendeels vermengd was met kokhanen en andere schelpen. In de Oostjavaanse steden Soera- baja en Ngandjoek zijn volgens het blad Warta Berlta zeven mensen omgekomen bij gevechten tussen vcor- en tegenstanders van Soeikar- no. Er vielen ook verscheidene ge wonden. DEN HAAG. Met ingang van de nieuwe win terdienstregeling van de Nederlandse Luchtvaart Maatschap pij op 1 november a.s., zal het aan tal diensten van Amsterdam, via Eindhoven naar Maastricht en terug, worden uitgebreid. ROTTERDAM, 11-9. In de ko mende vier jaar werdt op hefc Klein- pclderplein in Rotterdam een nieuw verkeersknooppunt gebouwd, dat het verkeer uit de richting Den Ilaag (rijksweg 13) een kruisingvrije aan sluiting zal geven op de wegen naar Van Brienenoordbrug, Beneluxtunnel en Rotterdam Centrum. De bestaande rotonde op dit punt - in Rotterdam Overschie - is in de nabije toekomst niet meer in staat het vele verkeer op te vangen. Het verkeersknooppunt is een van de onderdelen van de „ruit om Rot tendam". een stel'sel van rijkswegen dat het doorgaande verkeer buiten de stad langs zal leiden. Deze „ruit" die in 1972 klaar moet zijn gaat in totaal f 750 miljoen kosten. Voor het Kleinpolderplein heeft Rijkswaterstaat een kruisingsvrij stelsel van viaducten en verdiepte wegen ontworpen met vier verkeers lagen. De bouwtijd wordt geschat op vier jaar, terwijl de kosten circa f 40 miljoen zullen bedragen. HOUTEN. Alle waterschappen van de provincie Utrecht zullen bin nen enkele jaren opgaan in drie nieu we waterschappen, welke ook nieu we bevoegdheden krijgen. DODELIJKE ONGELUKKEN BRAKEL. O p de Van Heemstra - weg 'in Brakel is reden (dinsdag)- morgen omstreeks negen uur de 73- jarige heer G. J. van de Laar, die met zijn rijwiel een kruising wilde oversteken, door een personenauto gegrepen. De man was op slag dood. BEILEN. Maandagavond is de 32- jarige J. Weggemans uit Wijster, gemeente Beillen, tijdens een uit wijkmanoeuvre met zijn bromfiets in botsing gekomen met een tege moetkomende auto. Hij werd op slag gedood. LAATSTE NIEUWS SAS VAN GENT, 12-9. Voor het grensgoederenverkeer zit de over gang Sas van Gent-Zelzate momen teel potdicht. Daarvoor zorgden he den (dinsdag)ochtend de stakende Belgische douaniers die door postvat* ten voor het douanekantoor er voor zorgden dat hun directe chef. het hoofd van de dienst tc Zelzate niet meer kon bemiddelen bij hel ak koord verklaren van de in- en uit- klaringsformalileilen van het daar naast gelegen bureau. Anderhalf uur na het openstellen van het douane kantoor arriveerden de stakende douaniers uit Gent, waar in de en- trépost het accent van de stakende activiteit ligt. Enkele vervoerders die zelf naar de grens zijn gekomen, overwegen met de ingevulde maar nog niet afgestempelde formulieren de grens te overschrijden. Zij wor den erop gewezen dat men zich dan schuldig maakt aan sluikhandel. De rijkswacht is ter plaatse om bij mo gelijke ongeregeldheden te kunnen ingrijpen. De uitvoering van dit knooppunt zal' zeer gecompliceerd zijn. mede doordat circa 50.000 voertuigen da gelijks van de bestaan-de rotonde ge bruik maken. Tijdens de bouw zal het verkeer vooral in de7 spitsuren, rekening moeten houden met 'n min der vlotte verkeersafwikkeling. ALGIERS. Algerije heeft bij de Amerikaanse regering krachtig ge protesteerd tegen een „schending van de Algerijnse territoriale wateren dcor Amerikaanse oorlogsschepen". Zo is door het Algerijnse persbureau APS meegedeeld. NEW YORK. De Amerikaanse Lockheed vliegtuigfabrieken hebben plannen aangekondigd vcor de ver vaardiging van een passagiersvlieg tuig met straalaandrijving met een kruissnelheid van bijna 1000 km per uur en accomodatie voor 300 passa giers. AMSTERDAM. Groothertog Jan en groothertogin Josephine-Charlotte van Luxemburg zyn heden (dinsdag) ochtend kort voor elf uur voor een drie dagen durend staatsbezoek aan ons land op het centraal station in Amsterdam aangekomen waar zij verwelkomd werden door koningin Juliana en prins Bernhard. Restauratie van fle Oude kerk te Amsterdam AMSTERDAM, 12-9. Blijkens een voorstel van b. en w. van Amster dam om de subsidie voor de restau ratie van de Oude Kerk te verho gen over 1966 met ruim f 21.000 tot f 196.000 en de subsidie voor 1967 te brengen op f 187.500 schieten de restauratiewerkzaamheden goed op. Van het voor 1966 geprogram meerde restauratiewerk zijn ten slotte voltooid: de restauratie van de oostgevel van de St. Sebastiaans- kapel; het aanbrengen van een wa penraam van Amsterdamse vroede vaderen: de beglazing van het roos- tervenster in de bui ten land vaarders- kapel; het verhogen van de zerken- vloer in het hoge koor en de koor- omgang; het herstellen van een deel van de houten koorbanken en het vernieuwen van de houten onderde len van de vieringtoren. In 1967 zal een bedrag van f 750 duizend worden verwerkt. Langspeelplaten van gemeentezang Urk URK, 12-9. Het comité gemeen tezang Urk. dal in juni 3 964 begon met de uitgifte van grammofoonpla ten met opnamen van niet-ritmische gemeentezang uit kerkdiensten in de Gereformeerde kerk van Urk, ver wacht binnen enkele weken de 40.000ste plaat te kunnen verkopen. Sinds juni 1964 zijn in de Pet ra kerk te Urk 6 Ip's opgenomen. Deze serie is definitief afgesloten met de eind 1S66 uitgekomen platen „In de spe lonk van Adullam" en „Op weg naar Zoar" die opgenomen zijn in de Pe tra kerk te Urk. De titels van deze platen worden verklaard achter op de hoezen, die veelal in kleuren zijn uitgevoerd. Het Comité Gemeente zang Urk zegt nooit te heboen kun nen voorzien dat er zo'n enorme be langstelling voor deze kerkzang zou bestaan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 2