DE ZIERIKZEESCHE COURANT Noord-Vietnam stelt voorwaarde voor „praten over vrede" Kritische reactie Zeeuwse Kamer van Koophandel inzake havenschap Vlissingen MORRIS Gezin op de fiets door busje aangereden Rode Kruis is bezorgd over het vluchtelingenvraagstuk Rusk over eventuele bombardementspauze Kinderen gered bij brand in tehuis Vijftig doden bij dambreuk in India Ziek door grondontsmettingsmiddelen I KAMERBREED j „DE MAGNEET" Surveyor-5 maakte zachte maanlanding ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE MiUliidag 1] september 1967 124ste jaargang Nr. J986U WAARIN OPGENOMEN 1797-1889 REOAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. (01110) 2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per week na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. 55 cent. Losse nummers 20 cent. - Verschijnt maandag, Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Zierikzee. per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 1,25 per stuk. In dit nummer: Veel gasten verlieten de Westhoek WASHINGTON. 10-9. In een ge sprek met een Amerikaanse verslag gever heeft premier Pham Van Dong van Noord-Vietnam gezegd dat Ame rika eerst de bombar-dententen op Noord-Vietnam onvoorwaardelijk moet staken alvorens er over vrede kan worden gepraat. Amerika staat op het standpunt dat Noord-Vietnam eerst enig teken van vredeswil moet geven .rnaar daar wil de Noordvietnamese premier niet van weten. „Wij betalen geen losgeld aan rovers", zei hij. Het dagblad „Nhan Dan", orgaan van de Vietnamese arbeiderspartij van president Ho Tsjl Minh, schreef naar aanleiding van de uitlatingen van minister Rusk en de activiteiten van VN-ambassadeur Goldberg: „Het streven naar inmenging van de VN in Vietnam is een versleten truc van de Amerikaanse imperialisten in hun agressie tegen Vietnam". ADVERTENTIE Door de VN in te schakelen wil president Johnson volgens „Nhan Dan" de wereldopinie tevreden stel len en tegelijkertijd de Amerikaanse escalatie in beide zones van Vietnam verhullen. Volgens Noord-Vietnam hebben de Verenigde Naties niet het minste recht, zich met Vietnam te bemoeien. „Als de VS hun agressie staken zal de oorlog eindigen en de wede in Vietnam hersteld worden", aldus de krant. De Amerikaanse ambassadeur in Saigon, Ellsworth Bunker, heeft zen dag gezegd, dat onderhandelingen om een einde te maken aan de Vietna mese oorlog zeer wei vóór de Ameri kaanse presidentsverkiezing van vol gend jaar zouden kunnen worden ge houden. Bunker baseert deze veron derstelling op de gevolgen van de deze maand in Zuid-Vietnam gehou den verkiezingen. Volgens Bunker is er nu meer stabiliteit dan voordien in Saigon, „dat nu een regering heeft waarmee Hanoi kan onderhandelen". QUALITY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage 1ST A Oosterland Telefoon (01114)495 MIDDELBURG. 9-9. In een brief aan de leden van de Provinciale Staten van Zeeland heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Midden- en Noord-Zeeland gerea geerd op een voorstel van Gedepu teerde Staten tot het in principe deelnemen (van de provincie) aan een gemeenschappelijke regeling in zake het Havenschap Vlissingen. Zo vindt de Kamer, met het oog op de betekenis van het Westerschetde- bekken voor de verdere economische ontwikkeling in Zeeland, de visie van het voorstel te kort schietend Zij vindt 'het voor de hand liggend STADSKANAAL.' 9-9. Omstreeks kwart over zeven zaterdagavond zijn bij een aanrijding op de Vledderweg tussen Vledderstad en Stadskanaal twee mensen gedood en twee zwaar gewond. Een uit Musselkanaal af komstig echtpaar, Van der B., fiets te, zonder licht, met ieder een kind aohterop en nog twee kinderen op eigen fietsjes in de richting Stadska naal. In het schemerdonker werden zij ingehaald door een busje. Doordat op dat moment eveneens een tegen ligger naderde, merkte de bestuur- AVRO-voorzitter voorziet chaos in ether APELDOORN, 9-9. AVRO-voor- zitter mr. Slotemaker voorziet een grote chaos in de ether, wanneer na 1 oktober in totaal veertien kleinere zendgemachtigden in de ether zijn met een eigen zendtijd, een eigen kerkelijk, educatief, instructief of voorlichtend programma. „Dat wordt een chaos", aldus de AVRO-voorzitter. die sprak op de in Apeldoorn gehouden algemene vergadering van deze omroepver eniging. „Uitzetting" van veertig katten AMSTERDAM9-9. Onder grote belangstelling van de buurtgenoten hebben ambtenaren van bouu)en woningtoezicht vergezeld van een vijftal politiemannen veertig katten uit een woning op het Meidoorn plein in Amsterdam-Noord gehaald en overgebracht naar een asyl. Bu ren van de eigenaar, de 52-jarige werkloze heer H. L. Snoek, hadden bij b. en w. geklaagd dat de dieren een penetrante geur verspreidden en de situatie onhoudbaar was. Omdat er niet werd opengedaan moesten de ambtenaren, die in op dracht van b. en w. handelden, de deur openbreken om binnen te ko men. In de woning werden zij opge wacht door een opgewonden heer Snoek, die wild met een broodmes zwaaide. Nadat hij en zijn vrouw waren gekalmeerd kon worden be gonnen met het vangen van de kat ten, die op stoelen, tafels en zelfs in pannen in de keuken lagen. De gehele woning werd tenslotte door de biologische dienst van de G.G. en G.D. ontsmet. der van het busje de fietsers te laat op en er volgde een botsing. Het echtpaar was op slag dood: twee van de kinderen werden met ernsti ge verwondingen in -een ziekenhuis opgenomen. Het busje kwam in een langs de weg lopende sloot terecht. De verongelukten zijn de 45-jarige S. van der Borg uit Musselkanaal en zijn 43-jarige echtgenote. Hun zoont jes van 3 en 6 jaar, die bij de ouders achterop de fiets zaten, werden zwaar gewond in het academisch zie kenhuis in Groningen opgenomen. Van de jongste is de toestand zorg wekkend. De beide andere kinderen die voor hun ouders uit fietsten, werden niet gewond. OOSTERWOLDE. Op de weg van Oosterwolde naar Appelscha is de 48-jarige mevrouw de Haan uit Oosterwolde aangereden toen zij vanaf het naast de rijweg liggende fietspad plotseling de weg overstak. Zij overleed ter plaatse. Nederlandse vlaggen voor Noorse koning RIO DE JANEIRO, 9-9. Voor de ontvangst van koning Olaf van Noorwegen, die een bezoek'aan Bra zilië brengt, had de hoofdstad Bra silia zich vrijdag rijkelijk met vlag gen getooid. Maar na ingrijpen van de chef-protocol in het gevolg van de koning werden de vlaggen weg gehaald. Overal hing namelijk de Nederlandse driekleur. Deze werd spoedig door de Noorse vlag ver vangen. Koning Olaf zou geglim lacht hebben om dit „vlagincident". te streven naar het instellen van een „Havenschap Westerschelde". „Opvallend" wordt het in de brief genoemd, dat in het voorstel het be drijfsleven als onmisbare factor in de organisatie van het Havenschap ontbreekt. Naar de mening van de Kamer is het ongerijmd dat bij het beheer van het Havenschap het re gionale bedrijfsleven niet organisch is opgenomen. Ten slotte is het de Kamer niet duidelijk geworden, hoe de stuwadoorsfunctie, die thans op zeer goede wijze voor de N.V. Ha- van van Vlissingen wordt vervuld, gecontinueerd kan worden. Volgens haar is dit een werkzaamheid die niet wezenlijk behoort tot het ar beidsterrein van een havenschap. De voorgestelde liquidatie van de N.V., waarin de Kamer als verte genwoordigster van het bedrijfsle ven participeert, is een voor de briefschrijvers tot nu toe onbeken de gedachte. Vereniging; Amsterdamse Graanbeurs jubileert AMSTERDAM, 9-9. Dit jaar is het 40 jaar geleden, dat de Vereni ging Amsterdamse Graanbeurs werd opgericht. Deze vereniging, afgekort de V.A.G., is een voortzetting van de Vereeniging voor den Graan-. Med en Zaadhandel. opgericht december 1909 en de Vereeniging voor den Am- sterdamsohen Graaninvoer, opgericht april 1918, welke beide verenigingen waren voortgekomen uit de reeds vóór 1S09 in Amsterdam bestaande „Commissie voor den Graanhandel", zo meldt een communiqué van de ju bilerende vereniging. Oeganda werd republiek KAMPALA, 9-9. Het parlement van Oeanda heeft een nieuwe grond wet goedgekeurd, die het land offi cieel tot een republiek maakt. De erfelijke koningschappen van An- kole, Boeganda, Boenjroro en Toro worden afgeschaft. De heersers van deze gebieden zijn gewone burgers geworden. Driehonderd doden bij overstromingen in India NIEUW DELHI, 8-9. Bij de over stromingen in acht van de zeventien staten van India zijn tot nu toe ten minste 300 mensen omgekomen, zo is van gezaghebbende zijde in Nieuw Delhi vernomen. DEN HAAG, 9-9. Het Internatio nale congres van Roüe-Kruisvereni- gingen, dat in Den Haag wordt ge houden, heeft een door de Ierse en Pakistaanse afvaardiging ingediende resolutie inzake het vluchtelingen vraagstuk aanvaard. In de resolutie wordt gewezen op het menselijk lijden, veroorzaakt De strijd in Vietnam WASHINGTON. 9-9. Amerika zal een eventueel verzoek van de nieu we Zuidvietnamese regering om een bombardementspauze in Noord Viet nam in ernstige overweging nemen, zo heeft minister van buitenlandse zaken Dean Rusk op een perscon ferentie gezegd. De nieuwe president van Zuid Vietnam Ngoejen Van Thieu, had verklaard dat Hanoi daar wei iets tegenover zou moeten stellen. Als er enige positieve reactie van Hanoi komt, zei Rusk, zal Amerika die aangrijpen. Niemand wil liever vre de dan president Johnson en Ame- ria is bereid te onderhandelen zon der welke voorwaarde ook. Als de andere partij voorwaarden wil stel len, wil Amerika daarover praten. Uit Hanoi is echter nog geen aan wijzing ontvangen, dat het de kant van de vrede op wil. Amerika zou er geen bezwaar tegen hebben, als Noord en Zuid alleen onderhandel den, zonder deelneming van Ameri ka. De Amerikaanse minister zei ook, dat Amerika zich op de nieuwe zit ting van de V.N.-assemblee zal blij ven verzetten tegen het Chinese lid maatschap van de wereldorganisa tie. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's «C05CCO&5CCO5OKO5COSCC00. Eén van de nieuwtjes op een tentoonstelling in Hamburg is deze lichtbril. Gevoed door twee kleine zaklaniaarnbatterijen geeft ze ideaal licht, wan neer dat maar noodzakelijk mocht zijn. Deze jongedame gebruikt de bril in huis bij het repareren van een defect elektrisch snoer. Vooral automobi listen zullen dit nieuwtje kunnen waarderen, want onder hun auto is hei altijd donker. VOORSCHOTEN, 10-9. Zondag avond om half zeven brak een felle brand uit in het kindertehuis „Nieuw Voordorp" te Voorschoten. De brand werd geconstateerd op de eerste ver dieping boven de hoofdingang waai de kamers van de léidsters zijn. De brandweer die snel ter plaatse was zag zich geplaatst tegenover een gro te vuurzee. Grote ongerustheid ont stond toen bleek bij telling van de ongeveer 100 kinderen dat er een kind ontbrak. Na koortsachtig zoeken werd de vermiste knaap in een an der deel van het gebouw gevonden. De brandweer die met groot materi aal uitrukte had binnen een half uur Zeven doden en tientallen ge wonden vormen de droeve balans van een stock car race over 800 ki lometer, die zondag op een circuit in de Argentijnse stad Rafeala ge houden werd. de brand gelokaliseerd tot een ge deelte van de bovenverdieping net boven de hoofdingang en de zolder. Het kindertehuis „Nieuw Voordorp behoort tot -de Hervormde Gemeente van 's-Gravenhage en vangt kinde ren op wier ouders uit de ouderlijke macht ontzet zijn. NIEUW DELHI, 10-9. Van offi ciële zijde is bekendgemaakt, dat minstens vijftig mensen om het le ven zijn gekomen als gevolg van het bezwijken van de stuwdam van Na- nak Sagar in de buurt van Nainital, een plaats gelegen in de Indische staat Oettar Pradesj. door gewapende conflicten die plaatsvonden na het 20e internatio nale Rode-Kruiscongres (Wenen - 1965) en op tijdens dat congres aan vaarde resoluties, die met name be trekking hadden op de rechten van de mens met inbegrip van de be scherming van burgers tijdens con flicten Het congres constateert met teleurstelling dat de conventies van Genève, in het bijzonder de vierde, zijn geschonden en dat als gevolg daarvan velen dakloze vluchtelingen zijn geworden. Menselijke verplichtingen In het bijzonder de nadruk leggend op het vluchtelingenvraagstuk ver zoekt het congres de betrokken auto riteiten hun menselijke verplichtin gen na te komen en de terugkeer van deze mensen naai- hun woonhaarden en de opneming in hun vroegere om geving te bevorderen. In de resolutie wordt op alle auto riteiten een beroep gedaan de con venties van Genève toe te passen en de rechten van de mens in acht te nemen. Met name ten aanzien van de vluchtelingen die wensen terug le keren naar de westelijke oever van de rivier de Jordaan wordt bij de betrokken autoriteiten aangedrongen deze mensen voldoende tijd te gun nen. DEN HAAG, 9-9. Zeven mensen .die in de tweede helft van augustus in tuinbouwkassen in het Westland grond ontsmet hebben door deze te injecteren met methylbromide zijn ernstig ziek geworden. Drie van hen vertonen verlammingsverschijnse len. Een van deze drie mensen - hij werkte in Kwintsheul - verkeert in levensgevaar. Vergiftiging met methylbromide kan grotendeels on herstelbare zenuwbes^hadigingen ten gevolge hebben, verwoesting van hersencellen en spraak- en be wegingsstoornissen. Degene die dit middel gebruikt moet een masker dragen en het is zaak dit masker om de 20 minuten te verversen. Gebeurt dit niet. dan raakt het masker oververzadigd zo dat het niet meer werkt. De arbeidsinspectie acht het ge bruik van deze stof echter zo ge vaarlijk dat zij, mede gezien het feit dat het ook in andere tuinbouwge bieden dan het Westland meer en meer gebruikt wordt, de betrokke nen aangeraden heeft het in tuin bouwkassen niet meer te gebruiken en in plaats daarvan andere mid delen voor grondontsmetting; bij voorbeeld stoom, toe te passen. Me thylbromide is zo bijzonder gevaar lijk doordat het reukloos is. Dat de vergiftigingsgevallen zich in de tweede helft van augustus voorde den komt mischien door de hoge temperaturen in die periode, zo wordt aangenomen. Zorgt dat er in uw agenda ook wekelijks een afspraak voorkomt met uw gezin! TOSOCCCCCCCCCCCCOCCCOSCOSC WAT mr VI BILT Zelfde temperatuur Verwachting lot dinsdagavond: Wolkenvelden met in het noorden van het land enkele lokale buien, maar ook zonnige perioden; weinig wind; maximum temperatuur 17 gra den. 12 sept. Zon op 6.08, onder 19.04. Maan op 16.48, onder 23.19. Eerste kwartier: 11 sept. te 4.06. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 12 sept. 8.50 v.m. 21.33 n.m. BROUWERSHAVEN: 12 sept. 8.48 v.m. 21.29 n.m. Doodtij: 13 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 11-9. Het K.N.M.I. deelt mede: Het afgelopen weekeinde werd het weer in West-Europa be paald door een hogedrukgebied, dat 2ich van de Azoren oostwaarts naar Frankrijk uitstrekt, en vandaar via onze omgeving tot boven Scandina vië. Het veroorzaakte rustig weer. Boven de Noordzee ontwikkelden zich vannacht evenwel weer enkele buien, die vanmorgen over het noor den van Nederland dreven. Een lagedrukgebied, dat van Hon garije over Polen tot de Oostzee reikt bracht in Oost-Europa veel bewol king en plaatselijk regen. Een de pressie in de omgeving van IJsland nam in diepte en omvang toe, en verplaatst zich nu tussen IJsland en Groenland naar het noordoosten. Het frontensysteem ervan is met regen en motregen boven de Britse eilan den aangekomen. Het verplaatst zich nu nog" maar uiterst langzaam verder oostwaarts. Boven onze omgeving" handhaaft zich het komende etmaal een hoge drukgebied, zodat erin het huidige weertype niet veel verandering komt. Het blijft rustig weer met in de nacht en ochtend hier en daar mist, en overdag enkele zonnige perioden. In de temperaturen wordt weinig ver andering verwacht. ADVERTENTIE naar Wij .hebben breedtes voor elke kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80, 3.90, 4.00, 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIK WEERT Nicuwerkerk - tel. (01114)265 Bruinisse - tel. (01113)470 Boter in poedervorni CANBERRA. 9-9. In Austra lië heeft men boter in poeder- vorm bereid. Het prodakt is verkregen na experimenten, uitgevoerd door de afdeling zuivel van de organisatie voor wetenschappelijk onderzoek van de Australische regering. Verwacht wordt dal met de commerciële produktie spoe dig een aanvang kan worden gemaakt. Boter in poeder- vorm, die voor een zeer groot deel op dezelfde manier ge maakt wordt als melk in poe- dervorm, kan onder meer ge bruikt ivorden bij de berei ding van taarten en andere soorten gebak. de televisiecamera zag men één van de peten van het toestel op de ste nige bodem. Andere opnamen ver- loonden het omliggende terrein tot de horizon. Volgens Amerikaanse ge leorden gelijken de beelden sterk op die van de Surveyor 1 en 3 die teza men 17.300 foto's van de maan naai de aarde hebben geseind. De proeven van de Surveyor S-2 en 4 waren mis lukkingen PASADENA. 11-9. De Ameri kaanse Surveyor 5 heeft een zachte landing op de maan gemaakt. Dit ge beurde nadat er lange t(jd spanning had geheerst over de vraag, of het experiment zou kunnen slagen on danks een lekkende klep in een heli- umleiding. Precies op het berekende tijdstip van 01.46 uur Ned. tijd kwam de 990 kg wegende Surveyor, na een vlucht van 65 uur van Cape Kennedy, met een snelheid van 3,65 meter per se conde op de maan aan. Het toestel kwam op slechts 3,2 km van zijn doel aan de zuidwestrand van de „Zee der Stilte" terecht.. Vijf kwartier later ontving het ruimtevaartlaboratorium te Pasade na in Californië de eerste beelden van de Surveyor, die helder en scherp waren. Op de eerste foto van Orkaan treft Martinique PARIJS, 9-9. Een orkaan, die ver gezeld ging van zware regenval, heeft het Caribische eiland Marti nique getroffen. Acht mensen ver loren het. leven en tientallen wer den dakloos, zo deelt het Franse mi nisterie van overzeese gebieden mee. 4 4 i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1