Spionage is bureauwerk! Fa. J. C. van den Doel Werkloosheid in Rotterdam vrij sterk toegenomen «HET KLEUTERHUIS" I I HONINGTIJD! I X R. P. HOCERHEIJDE „VICON" bietenrooier AANBIEDING GEBRUIKTE WAGENS FORD-GARAGE GLERUM ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrydag 8 september 1967 Nr. 19859 De romantiek is verdwenen Als het woord, „spionage" wordt genoemd, denkt een ieder vrijwel dadelijk aan mannen die bij nacht en ontij op geheimzinnige wijze rondwaren, al dan niet met aange plakte baarden, snorren en verkleed in kostuums die zij niet gerechtigd zijn te dragen. Men denkt aan scho ne vrouwen, die door liefde, geld en drank aan de gewenste inlichtngen hopen te konten, kortom aan het beeld van spionage dat ons door boeken en films zo menigmaal voor ogen werd getoverd, dat beeld vol romantiek, spanning en sensatie. De moderne werkelijkheid is an ders. Laat het vroeger in verschil lende gevallen zo geweest zijn, te genwoordig is vrijwel alle roman tiek uit de spionage verdwenen, daarvoor in de plaats is gekomen het zakelijk overleg, het raffine ment en de list. Onopvallende mensen onder ons Spionnen zgn tegenwoordig den kers met ongelooflijke scherpzin nigheid, die over een rijke fantasie moeten beschikken. De moderne spionagedienst werkt hoofdzakelijk binnenshuis achter een schrijfbu reau. Slechts in laatste instantie wordt er hulp ingeroepen van de „buitendienst", die grotendeels be staat uit gewone burgers, waarvan men nooit zou vermoeden dat zij gegevens verzamelen voor minder bevriende landen. Juist omdat zij heel gewoon en niet opvallend le ven kiest men alledaagse figuren. De voor-arbeid geschiedt echter op een kantoor. Wil men bv. eens weten hoe een moderne onderzeeër wordt gebouwd, dan verzamelt men alle krantberichten en tijdschriftar tikelen, die over de nieuwste duik boot iets certellen. Het geringste of meest onbeduidende woordje of zin netje is soms van grote betekenis. Ook boeken en vakbladen worden nauwkeurig bestudeerd. Aan de hand van de verzamelde gegevens tracht men als bij een leg puzzel een volledig beeld van het gevraagde te verkrijgen. Zo komt men al een eind op weg. Waar? De volgende stap is het uitvissen van de plaats waar het voorwerp wordt. Dat is meestal direct bekend met behulp van het gezantschap in het vreemde land. Dat gezantschap in de vreemde verleent alle mede werking. Het verzamelt kaarten, foto's en personeelslasten van de betrokken werkplaatsen. Is dit onvoldoende om het geheim te completeren, dan wordt er zorg vuldig nagegaan of er ook vrienden van het betrokken land onder het personeel te vinden zijn. Die vriend schap kan het gevolg zijn van po litieke verwantschap maar ook ont staan zijn door afkomst of geboorte. Wanneer Amerika iets moet weten over een chemische reactie, die in een Nederlands bedrijf wordt toe gepast, dan is het niet onmogelijk, dat bij dat bedrijf een arbeider werkt, die een Amerikaanse moeder heeft of iemand met veel Ameri kaanse vrienden .Een onopvallend persoon gaat dan met zo iemand praten. Zo probeert men spelenderwijs achter de waarheid te komen. Pas in allerhoogste nood, wanneer alle andere toegangswegen geblokkeerd zijn, zal men iemand voor zijn dien sten betalen. Zo'n gekochte spion kan namelijk voor iets meer geld weer door de tegenpartij worden teruggekochtIn zo'n geval zou men geen of zelfs valse inlichtingen krij gen. waardoor de nieuwsgierige mogendheid op een dwaalspoor ge bracht wordt. De beroeps Indien er geen andere mogelijk heid bestaat om een geheim te be naderen, probeert men de beroeps- spion in te schakelen door hem een baantje in het bedrijf te bezorgen. Elke inlichtingendienst beschikt over een keur van personen uit alle rang en stand, die de meest ver schillende werkzaamheden kunnen verrichten. Deze beroepsspionnen ontvangen een volledige opleiding. Zij worden dagenlang getest door psychiaters. Elk medegevoel met anderen wordt hen afgeleerdMen zoekt mensen met fabelachtige geheugens, die in korte tijd lange rapporten uit het hoofd kunnen leren. Zij krijgen on derwijs in codes en leren het inbre kersvak tot in de finesses. Speciale afdelingen zorgen voor originele paspoorten, liefst van werkelijk be staande mensen, echte getuigschrif ten van bevriende relaties en ande re noodzakelijke papieren. Daar zijn geen vervalsingen meer bij. Er kan zelfs rustig navraag worden gedaan: betrokkene bestaat en zijn vroegere „werkgevers" herinneren zich hem heel goed In de jongste oorlog is het daar door voorgekomen, dat Amerikanen door hun eigen troepen achter slot en grendel werden gezet, omdat men meende echte Duitse officieren te hebben gevangen. Hun papieren waren immers Duits! Pas na weken werden zij door hun werkgeverde geheime dienst, verlost. De krant De kranten zijn wel een van de belangrijkste inlichtingenbronnen voor de diverse geheime diensten. Geen buitenstaander zal vermoeden wat men uit de kranten kan halen en door deduceren en combineren kan bijeenleggen tot de meest ge heime inlichtingen. Voorbeelden hiervan zijn er te overEen Zwitser exploiteerde een kranteknipselbureau en maakte er als het ware een hobby van zijn knipsels over bepaalde onderwer pen uit diverse kranten in binnen- en buitenland te combineren en be studeren om dan hieruit zijn con clusies te trekken. Een enkel woord je uit een bepaald bericht gecom bineerd. met een zin uit een ander bericht bracht hem soms op het spoor van de grootste geheime za ken. Tenslotte heeft hij een boekje uitgegeven, waarin hij zijn resulta ten openbaar maakte. Dit boekje heeft de gemoederen danig in be weging gebracht. De Zwitser werd gearresteerd op verdenking van spionage, want men wilde niet ge loven, dat hij op de wijze als door hem gesteld aan de gegevens was gekomen. Tenslotte kreeg hij de ge legenheid een en ander te bewijzen en toen sloeg de autoriteiten de schrik om het hart. De Haarlemse tekenaars Hetzelfde bleek in de vijftiger ja ren, toen twee Nederlanders, de ge broeders Das uit Haarlem tekenin gen publiceerden over een nieuw geheim Engels vliegtuig. De Engelsen raakten gewoo-n van de kook. Hier moest spionage in het spel zijn. Maar er was niets aan de hand. Alle mogelijke kleine bericht jes over het vliegtuig gepubliceerd in kranten en vakbladen, hadden deze beide bij uitstek deskundige jongelieden de gelegenheid gegeven, zich een duidelijk beeld te vormen van het te bouwen toestel. Zo zelfs, dat zij in staat waren er tekeningen van te vervaardigen. Is het begrijpelijk, dat de gehei me diensten der diverse landen graag gebruik maken van deze bronnen, die vrijwel geen geld kos ten, geen verraad plegen en waar voor de heren achter de bureaus geen enkel risico aan verbonden is? Geen gewaagde ondernemingen, het materiaal wordt keurig thuisbe zorgd. Wat wil men meer? De ro mantiek is verdwenen. In Noord-Griekenland is bij Ser- rai een vrachtauto in een 30 meter diep ravenn gereden, waardoor veer tien mensen om het leven kwamen. In de op 2 september geëindigde week zijn in Vietnam 157 Ameri kaanse militairen gesneuveld. Er raakten er 1.588 gewond en drie zijn als vermist opgegeven. Premier De Jong bezoekt rampgebieden CHAAM, 7-9. Minister-president P. J. S. de Jong bracht donderdag een werkbezoek aan de rampgebie den in Noord-Brabant en in Gelder land, die bij de windhoos op zondag 25 juni werden getroffen, 's Mor gens was de premier in Chaam en in Ulicoten in de gemeente Baarle- Nassau, in welke beide gemeenten hij een rondrit maakte in gezel schap van de burgemeesters van deze gemeenten, resp. de heren A. J. M .Schram en F. M. A. de Gauw. ROTTERDAM, 7-9. De werkloos heid in Rotterdam die in de maad augustus „vrij sterk" is gestegen - van 1980 tot 2367 werkloze mannen - zal aldus de directeur van het ge westelijk arbeidsbureau in de ko mende maanden nog sterker toe nemen. De oorzaken: de uitwerking van de ontslagen, circa 450 man, in de haven, ontslagen - „enkele met grote aantallen" in het wegtrans port, en de fusie van de binnen- vaartvereniging en Vulcaan. „Wij gaan wel een stijging tegemoet van de werkloosheid door seizoeninvloe den", aldus directeur ir. de Wildt. BONN. Na een levendig debat van twaalf uur heeft de Westduitse Bondsdag in beginsel ingestemd met de voorstellen die de regering-Kie- singer heeft gedaan om de financiën te saneren en de economie weer op gang te brengen. U kunt niet alles toeten Wil men van een kamerlinde bloemen hebben, dan moet deze kamer plant niet te warm staan, 's Winters in het volle licht en in een matig verwarmd ver trek. Spaarzaam water. Een is de twee of drie jaar nieuwe aarde en verpotten ongeveer in mei. Het „kruidje-roer-me-niet" stelt geen hoge eisen. Zij vraagt slechts een goed licht plekje, gelijk matige temperatuur en 's zo- m!ers veel water. Het zaad ont kiemt bij een temperatuur van ongeveer 65 graden F. Het „kindje-op-moeders-schoot" vraagt weinig onderhoud. Niet is de volle zon. Lichte plaats. Zomers vrij veel, 's winters spaarzaam water. De „stervan Bethlehem", een popu laire plant vraagt rust en vol licht. Liefst op het noorden of op het zuiden. Staat ze warm, dan veel, anders matig water. Eens in de 14 dagen kusitmest van maart tot ongeveer 6 we ken ma de bloei. In het voor jaar verpotten: 2 delen blad- aarde, 1 deel kleizodengrond en 1 deel zand. In mei stekken. Een „kamerbrem" kan maanden ach tereen bloeien, mits niette warm geplaatst. Ze houdt van vrij veel water en moet even tueel na de bloei verpot wor den. 's Winters plaatsen op „Bonte klimop" is gauw tevreden, koele, lichte plaats. Wat morgenzon of zonloos venster. In het voorjaar en in de zomer vrij veel water. Om de 14 dagen kunstmest. Kan niet tegen koude. Groeit lang zaam. In hët voorjaar verpot ten in goede tuinaarde of blad- grond met tuinaarde vermengd. Het „oranjeplantje" is een aardig ka merplantje. Begin oktober moet het binnenshuis gebracht worden. Vraagt lichte plaats en geregeld water (lauw) en niet te veel, anders worden de bla deren geel. Om de twee jaar verpotten in mengsel van 3 delen bladgrond. 2 delen mest- grond en 1 deel rivierzand. De Belgische overheid overweegt de kijk- en luistergelden van radio en televisie volgend jaar met circa vijftien procent te verhogen, o.m. om aan de nodige fondsen te komen voor invoering van kleurentelevisie. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND DEN HAAG. Tiemen Groen, de wereldkampioen achtervolging bij de profs, zal voorlopig geen aanval doen op het wereldduurrecord van de Fransman Roger Rivière. Groen heeft hiertoe besloten omdat een recordpoging niet past in zijn voor bereiding op het komende wegsei- zoen en de verdere opbouw van een carrière als wegrenner. GRONINGEN. De rechtbank in Groningen heeft de 43-jarige onder aannemer A. de K. uit Groningen veroordeeld tot een jaar en drie maanden mét aftrek en vijf jaar ontzegging van de rijbevoegdheid geëist wegens het onder invloed van alcohol veroorzaken van een dode lijk ongeluk. SCHIPHOL. De eerste F 28 Fel lowship van Fokker heeft zijn 100- ste proefvlucht gemaakt en daar mee ligt hét eerste Nederlandse straalvliegtuig voor de burgerlucht vaart flink voor op zijn testpro gramma. DEN HAAG. De geregisteerde ar beidsreserve van mannen daalde in de loop van augustus van 69.800 tot 65.800. Deze daling, zo deelt het mi nisterie van sociale zaken en volks gezondheid mee, is geheel toe te schrijven aan het seizoen en houdt geen wezenlijke verbetering in van de situatiie op de arbeidsmarkt. EINDHOVEN. Zeventien gilden, waaronder twee Duitse, alle luiste rend naar de maam van St. Catha- rina, zullen zondag het marktplein van Eindhoven met hun folkloris tische costuums, vaandels en trom men kleur en klank geven. Daar houden zij dan tot besluit van een optocht door de binnenstad een vendelgroet aan de overheid, wed strijden in trommen, vendelen, en volksdansen. ZAND VOORT. Voor verwezenlij king van de plannen voor dagre creatie is een krachtig overheids beleid nodig. Een punt van grote zorg is het behoud van open groe ne ruimte in de randstad. Dit zei ir. C. A. Kuysten, directeur verkeer en recreatie van de Koninklijke Ne derlandse Toeristen Bond A.N.W.B., tijdens een persexcursie die gewijd was aan de dagrecreatie in derand- stad Holland. AMSTERDAM. In het in aan bouw zijnde PTT-gebouw aan de Oosterdokskade in Amsterdam is de 40-jarige timmerman P. Besselen uit Ermelo verongelukt. Hij was met een collega bezig een vier me ter lange ijzeren staaf via een ma- teriaallift 'naar het oogste punt van het gebouw, 37 meter boven de grond, te vervoeren. Op een gege ven moment schoot het contrage wicht van de lift los waardoor lift, man en staaf naar beneden vielen. De heer Besselsen was op slag dood. DEN HAAG. Rijkswaterstaat be gint op 25 september a.s. met de ver betering van één der drukste we gen van Nederland, rijksweg no. 16 tussen de Van Brienenoordbrug ten oosten van Rotterdam en Ridder kerk. nabij de aansluiting met rijks weg no. 15 in de richting Gorinchem. Heemschut bezoekt dit jaar Zeeuwsch-Vlaanderen Een aflevering van de spionagese rie „De Wrekers'' komt maandag avond om 21.35 uur op Ned. I weer op het scherm. Op de foto Patrick Macnee als John Steed. AMSTERDAM, 7-9. De bond Heemschut organiseert haar jaar lijkse Heemschutdag dit jaar op za terdag a.s. met als doel een bezoek aan West-Zecuwsch-Vlaandercn. Een honderdtal deelnemers zal reeds vrijdagmiddag bijeenkomen in MÜddelburg. Een causerie over ste- debouwkundige verzorging zal wor den gehouden door de heer H. Muoi- broek, adjunct directeur gemeente werken .Het gezelschap zal een wan deling door de stad maken, welke wordt besloten met een bezoek aan het stadhuis. Zaterdagmorgen staat een rondrit door het Sloegebied op het programma. Via Vlissimgen wor den vervolgens een tocht per bus naar Sluis, via Cadzand en Retvan- chemcnt gsrraakt. In Sluis zal eon officiële ontvangst op het stadhuis plaatsvinden en zal de voorzitter van de bond Heemischut, mr. Ara, J. d'Ailly de Heemschutoorkonde uitrei ken aan het gemeentebestuur van Sluis. Verder zal een bezoek worden gebracht aan St. Anna ter Muiden en Aardenburg. Met een rondrit door West-Zeeuwsch-Vlaanderen wordt de dag besloten. DE TERUGKEER VAN ARAM 49. Terwijl de krijger Aram naderde, riep hij luidkeels naar zijn kameraden. Aram had reeds raar zijn zwaard gegrepen, doch t( en hij ir de verte meer krijgers zag na deren. begreep hij dat elke tegenstand nut teloos zou zijn en wachtte rustig af. De krijger, die door Aram's ontwapende hou ding enigszins onthutst was, snauwde hem toe: „Wie zijt ge en wat zoekt ge hier?" „Ik word achterna gezeten door een stel schurken. Ge zoudt mij een grote dienst bewijzen, wanneer ge mij aan de achter- kart van dit gebouw door een achterdeur of zo wilt laten gaan. Het is van het groot ste belang dat ik zo spoedig mogelijk het palcis van de Doge bereik". De krijger keek Aram spottend aan „Van uw verhalen geloof ik geen steek, vriendje. Maar ge zult uw zin krijgen. We zullen u raar dc Doge brengen. Ge bevindt u name lijk reeds in zijn paleis. Kom mee!" En hij wenkte Aram te volgen. Aram slaakte een zucht van verlichting. Voor éénmaal was het geluk dus met hein geweest! Gewillig volgde hij de krijger het gebouw in. Nadat zij door eindeloze gangen waren gegaan, klopte zijn begeleider aan een hoge, rijk gebeeldhouwde deur, die on middellijk geopend werd. „Zeg de Doge, dat wij een indringer hebben gevangen, die er op staat zijne excellentie te spreken!" beval de krijger de bediende. Deze ver dween. doch keerde onmiddellijk weer te rug. „Ge kunt de gevangene binnenbren gen". kondigde hij aan. Voor: jasjes - lange broeken - maillots - jurkjes en pakjes vindt u nog steeds de grootste keuze in Lange Nobeistraat - Zierikzee W-W 'X*v v 'H*v v 'X"!*v -X- v in de maand! X l t Er is weer een R Pure rijpe Nederlandse bijenhoning X Per pot 1,80 X Alléén bij specialist in specialiteiten Zierikzee - Havenplein 15 - Telefoon (01110) 28 48 Te koop: in prima staat; 45 hectaren gedraaid J. L, DE L1GNIE, Dorpsweg 34, Sommelsdijk Telefoon (01870) 23 43 TaunUs 15 M november 1966 Corsair1965 Renault Dauphine1960 Renault Dauphine1959 Panhard1961 Taunus 17 M Combi 1962 Taunus 17 M Combi 1960 D.K.W. F111965 Fiat 600 1959 Simca Elysee1963 Simca 1000 1962 V.W. 1200 1964 Morris Oxford1963 Trabant 601 1964 TELEFOON 2281 - ZIERIKZEE Fijne kleding voor koele Uw kleuter gaat goed ge en regenachtige dagen, kleed in dit chique Vasa- cfeze aparte popefine ano- jasje met bijpassend petje, rak! Keuze uit wit, rose Kleuren: rood, bleu of en bleu. Leeftijd 1 -3 jaar. koren. Leeftijd 1 -3 jaar. Vanaf 18.95 Jasje vanaf 20.90 petje 8.25 Visstraat 14 - Telefoon (01110) 2300 - Zierikzee l)e ZAerikzeesche Nieuwsbode hét streekblad van Schouwen-Duiveland

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 9