tretford 9 i BLIK DOOR HET WERELD Schröders ziekte geeft Strauss nieuwe kansen Migratieregeling jeugdigen aangepast „DE SPIRT" (|jairïiseüc|) een cYflodinette verdwijnt ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE vrijdag 8 september 1967 Sr. 19859 ADVERTENTIE (SEtSETSïflSS S3 SE3 mnm S m l NAJAARSBEURS vakbeurzen: VERLICHTINGS- en ELEKTR. HUISH ART. S'70 en REKLAME '68 Geopend van 9-17 uur Voordelige reis/entreebiljetten zijn op de stations verkrijgbaar 1 In theorie zou het geen politieke gevolgen moeten hebben dat de Westduit;se minister van defensie, dr. Gerhard Schöder, door een hart aanval voor geruime tijd zo niet voorgoed is uitgeschakeldImmers de bondskanselier stelt de politieke lijnen vast en eigenlijk zouden de ministers niet anders hebben te doen dan zijn wensen uit te voeren of ontslag te nemen. in de praktijk ligt het evenwel anders. Niet alleen dat men mag aannemen dat de kanselier zijn mi nisters wel zodanig kiest dat hij hun een deel der verantwoordelijkheden kan toevertrouwen die voor één man te zwaar zouden zijn, maar boven dien kiest hij ze als deskundigen voor hun speciale terrein, waarvan hij zelf niet alle details zou kunnen beheersen. Op deze manier hebben de ministers dus automatisch toch een belangrijke invloed op het alge mene kabinetsbeleid en zeker op dat deel ervan dat voor rekening van hun ministerie komt. Maar in Bonn telt nog een factor mee. De C.D.U./C.S.U.-groep ma noeuvreert weliswaar in de landpo- litiek als één partij, die voor deze regering een coalitie heeft aange gaan met de S.P.D., maar in feite is zij een tehuis voor vele stromingen, elk met hun eigen voormannen. De twee voornaamste groeperingen in de christen-democratische club zijn de Straussianen met een nogal na tionalistische inslag en een neiging op te zien tegen generaal de Gaulle, en de liberale groep waarvan Schroder sinds lang de exponent is. Basis Schroder was het die onder kan selier Erhard als minister van bui tenlandse zaken de toorn der Straussianen te verduren kreeg, om dat hij tegenover Parijs uiterst kil was en zeer ijverde voor de goede relaties met Engeland en de V.S. Het eerste kan men wel zien als een gevolg van het tweede. Bovendien legde hij de basis voor de toenade ring tot de Oosteuropese staten, die onder zijn opvolger Willy Brandt de eerste tastbare resultaten afwierp. Met Kiesinger zowel als met Strauss lag Schröder deze zomer al overhoop toen de kanselier op ken nelijk advies van zijn minister van financiën Strauss een vermindering van de Bundeswehr in het vooruit zicht stelde. Schröders verzei hier tegen was niet zozeer gemotiveerd door vrees dat de Bundeswehr te zwak zou worden, dan wel omdat door deze maatregelen Bonn zich als het ware net als de Gaulle wat los ging maken van de N.A.V.O. en van de relatie met Washington. Iets wat men naar zijn overtuiging niet kan doen zonder daarentegen afhanke lijker te worden van de Gaulle, van wie hij op goede grond mag aanne men dat deze bij al zijn beslissin gen eerst aan Frankrijks belang denkt (zoals hij dat ziet) en pas veel later aan de belangen van anderen. Nieuwe kansen Nu komt het Amerikaanse belang in Washington ook wel voorop (zo als het Duitse in Bonn) maar van de V.S. kan althans verwacht wor den dat ze bepaalde afspraken met Bonn naleeft, terwijl de Fransen in dat opzicht veel losser zijn en trou wens ook nooit in dezelfde mate als de Amerikanen op de bres zijn ge komen voor de belangen van Bonn. Vriendschap met Parijs is mooi, zegt Schröder, maar nooit ten koste van die met Washington. De ruzie met Strauss en Kiesin ger is ermee geëindigd dat Schröder won: op een geraffineerde manier, want nadat Kiesinger hem eerst had willen ontslaan wist hij zo te ma noeuvreren dat de kanselier zelfs zijn ontslagaanvrage moest weige ren en hem bovendien nog wat ex cuses maakte ook. En het kortwie ken van de Bundeswehr is voor een groot deel van de baan. Het verdwijnen van deze pro-at- lantische en anti-gaullistische fac tor iLit het Duitse kabinet geeft Strauss nieuwe en betere kansen om wel de charmante, maar niet bepaald krachtige kanselier in zijn straatje te manoeuvreren, dat wil zeggen naar een politiek van natio naal opportunisme dat de toch al aangetaste westerse samenhang nog verder verzwakt. DEN HAAG ,7-9. De migratiere- geling voor jeugdige werklozen be neden 19 jaar is aangepast. Van over heidswege wordt thans de helft van de pensionkosten vergoed met een maximum van f 22,50 per week als de werkgever en de werknemer sa men de andere helft van de pension kosten dragen. ADVERTENTIE Bekijk het vanavond op uw scherm TAPIJT Bekijk't morgen op de hand bij: VLOERENBEDRIJF Tel. (01110) 2134 - 2531 ZIERIKZEE Weekeinde ARTSENDIENSTEN Zaterdag 9 en zondag 10 september Dokter G. J. v. d. Waarden, Noord- gouwe, tel. (01112) 480, neemt waar voor de artsen Bontkes en Van Hoorn. Dokter W. J. Terpstra, Brouwersha ven, tel. (01119) 280, neemt waar voor de artsen Stenger en Simons. Dokter K. van Leeuwen, Bruinisse, tel. (01113) 280. neemt waar voor dokter Speelman. Dokter Van Lokeren, Zicrikzee, tel. (01110) 2780. neemt waar voor dokter v. d. Zando en dokter Vleugels Schutter. Zuster M. A. van Beveren, Renesse, tel.' (01116) 303. neemt waar voor 'iv. Steute! cn zr. Werk man. DIERENARTS Dierenarts W. A. M. Kalkman. Re nesse. tol. (01110) 310, neemt waar voor dierenarts T. van Roon. De weekeindedienst vangt aan op za terdagmorgen om tien uur. Hiermee gaat de nieuwe regeling verder dan de vorige, waarbij de overheid slechts f 12,50 per week bij droeg in de pensionkosten van jeug dige migranten. Dit werd vandaag meegedeeld op de persconferentie over de arbeids voorziening in Zuid-Holland, door de directeur van het Gewestelijk Ar beidsbureau in Den Haag de heer A. A. Nicolai. Er bestaat zowel in de ge westen Den Haag als Rotterdam vraag naar jeugdige werklozen uit andere provincies, die hun basisop leiding, LTS of ULO, hebben voltooid De grootste belangstelling gaat uit naar jeugdige werkkrachten, die een baan in de metaalnijverheid willen hebben, aldus de heer H. C. Boon, hoofdinspecteur-directeur van de ar beidsvoorzieningen Zuid-Holland. Overigens wordt ook voor oudere werkloze arbeidskrachten in andere provincies belangstelling aan de dag gelegd door bedrijven in de Rand stad, met name in Rotterdam. Van uit Rotterdam is reeds contact met 40 vaklieden uit Enschedé en omgeving, die wel in Rotterdam willen gaan werken. Voor deze migratie van werklozen is geen regeling van toe passing, waarbij de overheid bij draagt in kosten. VATICAANSTAD. Van Vaticaan se zijde is meegedeeld, dat paus Paulus, die sinds maandag last van zijn maag heeft, een rustige nacht heeft gehad. SOFIA. Oost-Duitsland en Bulga rije hebben een verdrag van vriend schap, samenwerking en wederzijd se bijstand gesloten. h De Japanse politie heeft in Osa ka een Koreaanse kleermaker aan gehouden, die de leider zou zijn van de grootste smokkelhandel in ver dovende middelen tussen Japan, en Zuid-Korea sinds het eind van de tweede wereldoorlog. Wat biedt de BEELDBUIS? ADVERTENTIE direct leverbaar bij: D E U R L O O WONINGINRICHTING Appelmarkt 4 - Zierikzee ..Flitsen" uit het buitenland WASHINGTON. Amerikaanse functionarissen voorspellen dat het vredesaspect in de kwestie-Vietnam - waaronder een mogelijke nieuwe pauze in de bombardementen op Noord-Vietnam na de Zuidvietna- mese verkiezingen steeds meer aan belang zal winnen. NUORO. Op Sardinië is de zoon van een rijke oogarts, de 24-jarige Gianni Coacci, die dertien dagen geleden was ontvoerd, ongedeerd teruggekeerd. Zijn ontvoerders had den hem ergens in de bergen vrijge laten. vanwaar hij te voet naar een politiepost nabij Nuoro kwam. JERUZALEM. Op de bijeenkomst van de algemene vergadering van de Veienigde Naties deze maand zal Israël een plan ter tafel brengen dat c-en volledige oplossing van het vluchtelingenvraagstuk door middel van regionale en internationale sa menwerking beoogt. PARIJS. In een buitenwijk van Parijs is donderdag de gasoven van een bakker ontploft, vermoedelijk door een lek. Dc bakker kwam om het leven en de benedenverdieping van een blok flats werd weggesla gen. waarbij vijf mensen gewond raakten. Ramen van huizen in de buurt sprongen en verscheidene ge parkeerde auto's werden beschadigd OVERDENKING God is anders Onder deze titel die een belij denis is - heeft dr. J. J. Buskes een boekje doen verschijnen. God is anders dan wij denken of vermoe der. kunnen. Hieraan moest ik denken toen ik Rom. 10 20 las. Daar citeert Pau lus een gedurfde uitspraak van Je- saja. Een uitspraak, die hij overi gens niet op eigen gezag, maar op Gods gezag de wereld in zond. God is gevonden van mensen, die Hem niet zochten en Hij is openbaar ge worden aan mensen, die naar Hem niet vraagden. Zo is het in het verleden gebeurd. In de tijd van Paulus. En zo gebeurt het nog. God wordt gevonden zon der dat wij Hem zoeken. Dat is een vreemde zaak. Dit ge durfde woord slaat niet meer aan. Ons geslacht heeft God dood ver klaard. Het merkt Zijn tegenwoor digheid in ons leven niet meer op. Er zijn veel mensen, die God zijn kwijt geraakt. Ze voelden Hem langzamerhand uit hun leven ver dwijnen. Wat overbleef is, de leegte. Iemand zegt hiervan: „Ik heb jaren nodig gehad om dit te verwerken". Deze ervaring is de ervaring van velen. Velen hebben inderdaad ja ren nodig gehad om het verdwijnen van God uit hun leven te verwer ken. Of ze het ooit helemaal ver werken kunnen? Er zijn er die blij ven lijden aan de leegte. Wie hierover spreekt, spreekt over dingen, die door velen verstaan worden. Het gedurfde woord van Jesaja en Paulus over de God, die zich vinden laat zonder te zoeken, wordt niet meer verstaan. Toch blijft het aandacht vragen. Misschien moeten we wel zeggen, dat juist in onze tijd die gedurfde woorden bijzondere betekenis krij gen. Juist nu wordt óns, die God hoe langer hoe verder uit hun le ven voelen verdwijnen, gezegd: Ik ben gevonden door mensen, dienaar Mij niet zochten en Ik ben open baar geworden aan mensen, die naar Mij niet vraagden. Het geheim van dit woord ligt hiei'in. God zoekt óns. Wij Hem niet maar Hij ons wel. Hij is in Christus tot ons van uit Zijn heerlijkheid aigedaald om Zich te verbinden met het mensengeslacht. Hij is mens on der de mensen geworden om God aan ons bekend te maken. En de Geest van Christus draagt zijn woorden de wereld in. Meer, Hij draagt ze het mensenleven in. In die woorden gaat de heerlijk heid Gods voor ons open .Zo zeer, dat Hij gevonden wordt zonder zoe ken en gekend wordt in Zijn totaal anders'zijn dan wij. Wij zullen vernieuwde aandacht moeten geven aan het woord, dat in de bijbel tot ons komt. Daarin zoekt God ons. Daarom kunnen we niet zeggen, dat God uit ons leven verdwijnt. Wij grendelen ons leven zelf af voor Ilem. Wij sluiten ons in ons zelf op en laten ons gevangen houden in ons eigen bestaan, zodat we onbe reikbaar zijn voor het evangelie. We knoeien zolang met Gods woorden tot ze acceptabel voor ons zijn en passen in ons eigen kleine wereldje. Dat is de meest zekere manier om de levende God kwijt te raken. Want Hij is nu eenmaal an ders dan wij en Zijn woorden pas sen nooit in onze schema's. Daarom wordt de bijbelse bood schap óf aanvaard óf afgewezen. Hier valt eep onontkoombare be slissing. Wie God in de bijbel laat spreken zoals Hij spreekt, leert Hem kennen in de rijkdom van Zijn red- dende liefde. Wie zich afs'uit voor dit spreken zal God hoe langer hoe meer uit z'n leven zien verdwijnen. Dan geldt het woord, dat onmid dellijk volgt op het woord van Gods zoekende liefde: dc gehele dag heb Ik mijn handen uitgestrekt tot een ongehoorzaam en tegensprekend volk. Laat ons niet klagen omdat hel leven zo leog is en al leger wordt. Niei zeggen, dat dit zo moeilijk te verwerken valt. God is er cn -spreekt, 't Is de viaag of we verstaan. En.... wil len verstaan! Zierikzee. P. o. d. V. ZONDAG 10 SEPTEMBER. NED. I. Voor de eerste keer' nu op zondagmiddag de trits Teleac- uitzendingen. Lessen in automatise ring, in polemologie (de wetenschap van oorlog en vrede) en in het Rus sisch. De sport komt aan de beurt bij de Eurovisie-zeslanden-zwem- wedstrijden in Dortmund. IKOR- CVK komen met een documentaire over het werk van een jonge theo loog ,die vijf jaar in India werk zaam was. Nadat Aart Staartjes „Woord voor Woord" heeft verteld een natuurfilm over beren in de Karpaten. Het VAR A-avondpro gramma begint met een reportage van de feestavond, die de Neder landse Vereniging voor Logopedie en Foniatrie in Scheveningen hield. Toon Hermans nam daar zelf de erepenning van de vereniging in ontvangst.Dan volgt de eerste af levering van de serie Forsyte Sage' naar een boek van John Galsivorthy Het laatste kwartier van de- zondag brengt ons naar Antwerpen, waar we een kijkje gaan nemen in de be kende Poesjenellenkelder. De Bel gische schrijver Hugo Raes vertelt iets over de aard en de geschiedenis van dit stukje Antwerpse traditie. NED. II. Tussen vijf en zes een directe reportage van de Europese roeikampioenschappen, die in het Franse Fichy worden gehouden. Na het journaal nog maar één pro gramma en wel een uitvoering van Wolfgang Amadeus Mozarts opera „Don Giovanni". De uitvoering wordt gegeven in Londen ter ere van het Glennbourne-festival. Het verhaal van Don Giovanni is eigen lijk genoeg bekend. De onverbeter lijke verleider Don Giovanni be zorgt zichzelf de grootste ellende door alle vrouwen die hij ontmoet het hof te maken. Menigeen zal er met volle teugen van genieten, want het is ook niet de eerste de beste uitvoering die hij krijgt voorgescho teld. De uitzending duurt twee en een half uur. MAANDAG 11 SEPTEMBER. NED. I. Nadat de gezamenlijke kerken hun actualiteitenrubriek „Kenmerk" hebben laten zien, ver volgt de KRO het avondprogramma met een aflevering van de Engelse serie natuurfilms „Survival". De camera's brengen ons naar de Ame rikaanse staat Utah, waar pelika nen hun broedplaats hebben. Na het journaal en de reclame wordt het programma vervolgd met „Piste", het internationaal circusprogram ma. In de rubriek „Silhouet' spreekt Henk Neuman met een bekend land- en tijdgenoot. Wie de landge noot is kan nog niet worden ver teld. John Steed en Emma Peel krij gen weer heel vreemde tegenstan ders in de aflevering van „De Wre kers". Na de epiloog van pastoor W. de Graaf volgt nog een uitzen ding van het Humanistisch Ver bond, waarin aandacht wordt be steed aan de geestelijke verzorging in het leger. NED. II. Het AVRO-programma begint met een half uurtje cabaret. Het wordt verzorgd door een gloed nieuw groepje gevormd door leer lingen van de Amsterdamse Kweek school. Tien minuten mogen de AV- RO-leden en alle anderen vervol gens een kijkje nemen op de jaar vergadering van deze omroepver eniging, die zaterdag in Apeldoorn werd gehouden. Ook krijgen we een overzicht van de toekomstige win- terprogramma's. Het laatste stuk AVRO van de maandagavond heet „Brigitte Bardot". Ter gelegenheid van de première van de opzienba rende film „Viva Maria", waarin z\j samen met Jeanne Moreau de hoofd -rol speelde, bracht Brigitte een be zoek aan Amerika. De bekende ci neast Frangois Reichenbach met haar mee en filmde de handel en wandel tijdens dit bezoek. ZONDAG 10 SEPTEMBER. NED. I: 14.00 Automatisering, 14.30 Polemologie; 15.00 Russische les; 15.30 Zeslanden-zwemtournooi; 17.00 Kerkdienst; 18.00 Einde; 18.40 Geleend van India; 19.05 Woord voor woord; 19.10 Beren; 19.35 Sport; 20.25 Journaal20.30 Toon Hermans gehuldigd; 20.45 The Forsyte sage; 22.25 De Antwerpse Poesjenellen kelder; 22.40 Journaal. NED. 11: 17.00 Europese roeikam- pioehschappen18.00 Einde; 20.00 Journaal; 20.05 Don Giovanni; 22.40 Journaal. MAANDAG 11 SEPTEMBER. NED. I: 18.45 Minimolen18.50 Journaal18.55 Ster; 19.00 Kenmerk 19.30 Pelikanen; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Piste; 21.05 Silhouet21.35 The avangers; 22.25 Epiloog; 22.30 Mens in strijd krachten; 22.45 Journaal. NED. II: 20.00 Journaal; 20.01 Ster 20.04 Kabarel; 20.35 AVRO jaar vergadering 1967; 20.55 De winter- programma's; 21.05 Brigitte Bardot in Amerika; 21.56 Ster22.00 Jour naal. SCHIPHOL. Na een verblijf van een week in Hanoi is de heer Otto M. Boetes, lid van de Eerste Kamer voor de P.S.P., uit Noord-Vietnam teruggekeerd. Gratis vis eten m Parijs PARIJS, 7-9. In de Parijse hallen zullen woensdag 13 september rond 40.000 mensen vis kunnen eten zon der een cent hiervoor te behoeven betalen. De Parijse vishandelaren zullen deze mensen dan op honderdduizen den oesters, bijna acht ton mosselen en 12 ton vis trakteren met de be doeling vis weer tot een gewild ar tikel te maken. Men is op het idee van de monstermaaltijd gekomen nadat de op de kust aangespoelde olie van een gestrande tankboot de vraag naar zeevis enorm had doen dalen. I)E KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote kerk: 10 uur ds. Lin- gen. Middelburg. Gasthuiskerk: 10 uur mej. ds. C. E. Jelles. Soest, 7 uur ds. Feunekes. Kerkwerve: 11 uur de heer Allewijn, Middelburg, 9.30 uur zondagsschool. Serooskerke: 9.30 uur de heer Allewijn, 11 uur zondags school. Burgh: 10 uur ds. Flink. Haamstede: 10 uur ds. Huizing, 7 uur ds. Roodenburg. Renesse: 9.30 uur ds. Van Liere. Noordwelle: 11 uur ds. Van Liere. Scharendijke: 10 uur ds. Roodenburg (bed. H. D.). Brouwers haven: 11 uur ds. Feunekes. Zonne- maire: 10 uur ds. Westerhof, 11.30 uur zondagsschool. Noordgouwe: 11 uur ds. Schoneveld. Dreischor: 9.30 uur ds. Schoneveld. Ouwerkerk: 11 uur ds. Faber. Nieuwerkerk: 9.30 uur ds. Feunekes. Oosterland: 11 uur ds. Ja- gersma, 6 uur ds. Huizing. Sirjans- land: 9.30 uur ds. Faber, 6.30 uur ds. v. d. Berg, Oud-Beijerland. Bruinisse: 9.30 en 5 uur ds. Jagersma. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. Nawijn. Haamstede: 10 en 5 uur ds. L. J. Boeyinga, Rijswijk. Scharendijke: 9.30 uur ds. Scholing, 2.30 uur de heer Jansma. Brouwershaven: 10 en 2.30 uur ds. B. Wentsel. Nieuwerkerk: 10 uur dr. J. H. Becker (jeugdpreek), 5 uur dr. Becker. Oosterland: 10 uur lees dienst en 3 uur ds. A. Weeder, Oolfcgensplaat. Bruinisse: 10 en 5 uur ADVERTENTIE RESTAURANT BODEGA „DE ABDIJ" Abdijplein 5 - telef. 01180-4635 MIDDELBURG Uniek gelegen in het historisch Abdijcomplex. Exclusief restau rant in antieke stijl en omge ving. Ook plate-service ds. K. A. Schipper, Amersfoort. Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 cn 3 uur ds. Kei zer. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. L. Floor, em. pred. te Badhoevedorp. Kerk werve: jeugdzond. 10 uur ds. J. Wes terink (doopdienst), 6 uur ds. J. Wes terink. Haamstede: 10 uur dienst des woords. 3 uur ds. J. Westerink. Nieu werkerk: 10 en 3 uur dienst des woords. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10, 15.00 en 19.00 lees- dienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur ds. J. Karens. Oosterland: 10. 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 3 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 6.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Oud-Geref. Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Remonstrants Geref. Gemeente Sommelsdijk: 10 uur mej. ds. A. de Jonge en ds. L. Schenck. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst. 12 uur jeugdsamenkomst, 19.30 uur verlossingssamenkomst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: eucharistievieringen za terdag 19.00 uur en zondag 8 en 10 uur. Haamstede: eucharistievieringen zaterdag 19.00 uur en zondag 8.30, 10 en IS.00 uur. Feuilleton door Frank van Falckenoorl „Het mijne in ieder geval niet. Wil ik een stukkie schrijven? Kunt u het vergelijken". „Als dat later nodig is, lean het altijd neg". „Man, je kunt toch zien, dat het een dameshandje is!" „Dus woensdagsmiddags was ze verdwenen? En hebt u haar hele maal niet meer gezien daarna?' „Zeer beslist niet. Nu heb ik ook niet naar haar zitten uitkijken, denkt u dat niet. Ik dacht, dat ze al lang en breed weer thuis zat". En wist u er iets van, dat ze hier in huis was? Hebt u haar niet per ongeluk de sleutel gegeven?" „Ik ben daar gek! Dacht u, dat ik zulke geintjes vlak bij huis uithaal de? Mij niet gezien". „Zo? U hebt anders gezegd: Bent u van plan hier te blijven? Mij zit u niet in de weg .Of iets dergelijks". „Nu ja, eigenlijk voor de grap. Achteraf bekeken had ik het toch niet gedaan. Stel je voor, dat die ouwe Kaars er achter gekomen was. Die man ;s in staat m'n benen en armen te breken. Nogal een lekkere „Wij weten van hem niets ongun st igers, meneer Van Viersen. Inte gendeel. Hij staat bekend als oen oppassende huisvader, die altijd werk heeft, niet in kroegen komt Dat kan niet van iedereen gezegd worden". Van Viersen keek hem nijdig ran „Bedoelt u daar mij soms mee9" „Ik zei het zo in het algemeen. Maar wat moet ik nu van u gelo ven?" „Dat. moet u zelf weten. U hebl haar briefje in de hand. Toen ik tegen twaalven die morgen wakker werd, was ze foetsie". „Hoe is ze eigenlijk binnengeko men? En hoe ontdekte u haar?" Van Viersen stond op. „Kom maar eens kijken". In de woonkamer wees hij op een raam. ,.Dat. luik zat los". „Nou en?" „Dat is'toch zeker duidelijk? Kijk hier maar: ze heeft een gat gemaakt in het raam en kon toen het raam loskrijgen. Zo kwam ze binnen". „En hoe ontdekte u het?" „O. aan verschillende dingen. Er stend daar een olielampje - hij wees naar de tafel - en dat was er vroe ger niet. In de keukenkast stond een aangesneden brood, en een pakje bo ter en worst en onder de theemuts een halve pot lauwwarme thee. Dal zei me genoeg". „Waar had ze zich verborgen?" Van Viersen wees naar een deur „In die slaapkamer. Ze had de deur op slot. Ik dreigde de deur in te trappen. Aanvankelijk dacht ik na tuurlijk aan een man, misschien eon zwerver of zo iemand. Toen kwam zij er uit". Hoolwerf glimlachte. „Keek je niet gek op?" „Nou, dat verzeker ik u. En niet zon' beetje. Wie verwacht nu zoiets?" De rechercheur schudde zijn hoofd „Ik kan het me voorstellen. Dus die- morgen bleef ze en u ging slapen?" ,.Ja. Nadat we entbeten hadden. Ze wilde niet vertellen, wat er aan de hand was en ik ben niet nieuws gierig. Ze zei, dat ze een en twintig was, in ieder geval meerderjarig, want ails ze minderjarig was ge weest. had ik 'r bij d'r kladden ge grepen. in m'n wagen gezet en naar Dorrinorgn gereden". ..Allicht. Voor zo verstandig zie ik u tenminste nog wel aan. En toen u wakker werd. was ze er vandoor gegaan? Zeg....". Hoolwerf bukte zich plotseling en bekeek nog eens het raam en het geopende luik. „Als ze ze bijdehand was om hier :u te breken, is de mogelijkheid niet uit gesloten. dat ze dat ook in een der andere huisjes heeft gedaan". Van Viorsen keek hem ongelovig aan. „Kom nu? Waarom zou ze dal doen?" „Ze heeft toch gezegd, dat ze een poosje hier wil blijven?" „Zoiets ja?" „Uw komst was waarschijnlijk een misrekening in haar plannen. Waar ze geen rekening mee had gehouden. Wat kan haar belet hebben om, ter wijl u sliep, 'haar geluk te beproe ven in een der andere huisjes?" Van Viersens mond viel open van verbazing. „Vermeneer, daar zeg je zowat. Zullen we eens gaan kijken?" „En je vis dan?" „Die zet ik wel op een laag pitje". Even later liepen de mannen door gras en zand langs de huisjes. „Als ze het plan had om zich een poosje verborgen te houden", zei Hoolwerf, „dan zal ze waarschijnlijk zo ver mogelijk van uw huisje vandaan ge gaan zijn. Laten we eens gaan kij ken naar het laatste huisje". Na een paar minuten waren ze bij de laatste bungalow. Aan de voor kant was niets bijzonders te bespeu ren. Deuren en luiken zaten stevig vast. Maar toen ze om het huisje heen gelopen waren, greep Hoolwerf de ander bij de arm en hield hem tegen, terwijl hij zelf ook bleef staan „Kijk daar eens...." wees hij op de grond. „Voetafdrukken. Het heeft vannacht geregend, dus ze moeten tamelijk vers zijn. Duidelijke af drukken van damesschoentjes. Zie je die diepe indruk van de hak? Met een beetje geluk verrassen we de jongedame in dit huisje". (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 7