tretford BOVENSTE BESTE BOILEB Viooltjes kunnen nu gescheurd worden DEURLOO DAALDEROP-TIEL CEtafair Cetaflex witte houtlijm Bowl en thee van lieve-vrouwebedstro beeld telt tal van wijken met derge lijke behuizinkjes. Het leven speelt zich af op straat. Alles gebeurt bui ten. De bioscoop is een openlucht- bioscoop. Dat kan allemaal in zo'n klimaat waar de temperaturen in de droge tijd in de vroege morgen al een waarde bereiken van 30 graden. Een boeiend schouwspel noemde de heer Canters het stadsbeeld waar op straat handel gedreven wordt. De kapper, de kleermaker, de groente vrouw, alles zit langs de straat. Wan neer ze een paar straten verder een betere klandizie denken te vinden, pakken ze hun „winkeltje" zetten het op het hoofd en wandelen naar een andere bedrijfsruimte. In het cen trum van de stad Accra staan ook moderne gebouwen. De stad is even wel erg uitgestrekt en om zich "in de stad te verplaatsen heeft men een auto nodig. Want er is bijna geen openbaar vervoer. De bussen die er rijden onderhouden een ongeregelde dienst en zijn nooit op tijd. De Ghanezen maken het zich niet zo moeilijk. Hun werklust is niet erg groot en met mijn en dijn nemen ze het soms niet zo precies. Reden waarom de heer Canters, zoals trouwens alle Europeanen, een nachtwacht heeft afgehuur l, De man zit elke avond en nacht voor het huis met een knuppel achter zijn 9tcel om indringers tegen te houden. De meeste Europese gezinnen, ook de familie Canters, hebben ook een Ste wart: een man die het huishoudelijk werk doet. Enthousiast vertelt de heer Canters over de bijzonder mooie vegetatie. Men treft er de fraaiste bloemen en planten aan en het is er erg groei zaam. In vijf maanden tijds heeft de heer Canters twee oogsten meege maakt. Alles bij elkaar genomen is het voor de heer Canters een boeiende onderneming geworden. Het is er hard aanpakken, maar het is inte ressant om alles te beleven. Na een welverdiende vakantie reist de tarn. Canters half oktober weer naar Gha na terug. ADVERTENTIE 0*0000000000000wjr*0000 Bekijk hetvanavond op uw scherm TAPIJT Bekijk 't morgen op de hand bij: J WONINGINRICHTING j Telefoon (01110) 2825 ZIERIKZEE ^00000000000000000000000M0000000000. EINDHOVEN. Veertien beiaar diers uit België, Frankrijk en Neder land zullen elkander op 23 september in drie categorieën bekampen op de Philips beiaard nabij het Evoluon. DEN HELDER. De 2-jarige Hlon- ka Muller uit de C. de Riekelstraat is door ide marine-brandweer en duikers van de koninklijke marine levenloos opgehaald uit het water aan de Walvisvaardersweg. Het kind werd vermist. Personeel steenfabriek (38 man) ontslagen TIEL, 8-9. Aan de personeelsle den, 38 in getal, van de steenfabriek „De Stcenwaard" in Eek en Wiel bij Tiel is ontslag aangezegd. Hierbij is een opzegtermijn van drie maanden in acht genomen. De directie zegt dat zij deze maatregel •heeft moeten nemen als gevolg van de lage steenprijzen en door gebrek aan voldoende personeel uit de di recte omgevjng. De komende maan den zullen worden gebruikt om de reeds gevormde stenen verder af te werken. Douanestaking in België BRUSSEL, 8-9. De staking van Belgische douaniers h'eeft zich don derdag uitgebreid en de acties begin nen ongerustheid te veroorzaken 'in transportkringen. In Brussel legden donderdag dc douaniers van de igrote opslagplaats Turn en Taxis het werk neer. Ook op het vliegveld Zavent'em en in de Ant werpse haven werd door douane-be ambten gestaakt. De schattingen ovor het aantal stakers lopen eohter nog steeds zeer uiteen, naar gelang ze van het ministerie van financiën komen of van het ecnheldssyndlkaat, dat de staking heeft uitgeroepen. LAND- EN TUINBOUW Demonstraties met Duitse 'Fendt-trekker Voor de tweede maal ait jaar zal een team van de West-Duitse fabriek Xaver Fendt Co. te Marktoberdorf voor haar importeur - de CHV te Veghel - in een viertal plaatsen in het NCB-gebied een trekker-demon stratie verzorgen. Het NCB-gebied omvat de provincies Noord-Brabant, Zeeland cn een deel van Gelderland. Op 11. 12, 13 en 14 september a.s. zal met de Fendt Favor it 4S, die van een krachtige 90 pk motor is voor zien, respectievelijk to Megen, De Rips, Fijnaant en 's-Heer Alrcndsker- ke gedemonstreerd worden. De Favo- rit 4S is één van d'c zes typen Fcndt- trekkers. ADVERTENTIE ELEKTRISCHE BOILERS Twee jongens bekennen vijftien inbraken DEN HAAG, 8-9. Een 18-jarige havenarbeider, P. W. H., en een 17- jarige kok, beiden uit Den Haag, heb ben tegenover de politie bekend, dat zij sinds oktober van het afgelopen jaar samen 15 inbraken hebben ge pleegd in een gordijnenfaoriek, die zij vier maal bezochten, in zwemba den, bioscopen, koff ietenten en con sumptiekiosken. In de nacht van maandag op dinsdag werden zij dooi de politie aangehouden, toen zij in braken in een bioscoop. Bij het daar op volgende verhoor gaven zij toe de andere inbraken te hebben gepleegd* Bij één van hun inbraken hadden zij, naast een bedrag van ruim f 900,-, ook duizend Duitse mark weggeno men. Omdat zij niet wisten, wat zij met het buitenlandse geld moesten aanvangen, gooiden zij het weg. Don derdag is het tweetal, dat niet eerder niet de justitie in aanraking was ge weest, aan de officier van justitie voorgeleid. AMERSFOORT. In haar voortge zette zitting heeft de Generale Syno de van de Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt te Amersfoort zich weer bezig gehouden met de positie der ïegerpredikanten Een bijzondere herinnering aan lang vervlogen dagen: het dorp Kerkwerve in vroeger jaren. De foto toont de hooggelegen kerk, centrumvan het dorp, dat zoals vele andere gemeenschappen op Schouwen-Duiveland vooral in de jaren na de ramp, zo ingrijpend is veranderd ADVERTENTIE Marie Cécile De overredingskracht der vrouw Leidt vaak tot grootse dingen 'k Heb onze vroeg're Burger-Pa Nog nimmer horen zingen Nu is hy kennelijk niet bang Zich in verheven solo-zang Te mengen in het Vlaamse lied Dat Axel straks door d' ether biedt. Betrokken in de invloedssfeer, Van charme en talenten, Ontpopte zich een mannenkoor Van Vlaamse prominenten Marie Cécile, in „minirok" Hanteert de dirigentenstok Beduidt daarmee de „toon" en „maat" Van elke Vlaamse Magistraat!! Dit nuchter-aangekondigd feit Bracht mij toch tot bezinning Want boekte d' evolutieleer Wel ooit zo'n overwinning Ik raad de vroedschap dus met klem: Bepaal U lot de „tweede" stem De hoogste loon in >t slotakkoord Dat is en blijft een „Vrouwenwoord P. L. BASTIAANSE. P.S. AVRO radioprogramma, 402 m. Donderdag 7 september, 5 uur n.m. Eskimo's ondervinden teruggang verkoop zeehondevellen OTTAWA, 8-9. De eskimo's in het uiterste noorden van Canada voelen terdege de gevolgen van de. gedaal de verkoop van zeehondenvellen in west-Europa. De handel in deze huiden, die worden gebruikt voor het vervaardigen van jassen, kreeg een gevoelige klap nadat verenigin gen voor dierenbescherming in Europa hun stem hadden verheven tegen de methoden van blanke rob- benjagers. Deze in de St. Laurens- golf opererende jagers hebben het vooral op de jongste zeehonden voorzien, die door hen worden neer geknuppeld. Hun jachtmethode heeft geleid tot de beschuldiging, dat zij de baby-zeehonden slechts bewusteloos slaan en dat de dieren in feite levend gevild worden. De eskimo's, die in grote niale van de verkoop van zeehondenhuiden afhankelijk zijn, zien zich nu, in hun bestaan bedreigd. Sow jet-premier Kosygin zal in december een bezoek aan India bren gen, zo hebben officiële kringen in New Delhi vandaag meegedeeld. Elk mens heeft nu eenmaal een voorkeur voor bepaalde bloemsoor ten ,doch viooltjes vallenvooral bij dames, altijd erg in de smaak. Eigenlijk behoren de heerlijk geu rende viooltjes in elk tuintje te wor den aangeplant. Vooral in de scha duwrijke tuintjes zal men veel en lang plezier kunnen hebben van werkelijke bloemenpracht. Maartse viooltjes behoren tot de vaste of overblijvende planten, zodat men daarvan, als ze zijn aan geplant, elk voorjaar veel bloemen kan verwachten. Zelfs nu, in het najaar, kunnen viooltjes worden aangeplant. De gewone grootbloemige violen komen tegenwoordig veel in de tui nen voor en ook zij houden van niet te veel zon. Als de uitgebloeide bloempjes regelmatig worden weg genomen, zodat niet tot zaadvor ming kan worden overgegaan, zult u van de mooie bloemen lang kun nen profiteren. U dient dan na de bloeide planten een beetje in te snijdenVoor de winter kunt u dan weer nieuwe groei verwachten, ter wijl sommige soorten in de herfst voor de tweede maal kunnen bloei en, al moet men dan niet zo'n over- weldigende bloei verwachten als in de zomermaanden. Het scheuren Overblijvende viooltjes kunnen op eenvoudige wijze worden vermeer derd, nl. door middel van scheuren en daarvoor is het nu een geschikte tijd. Voor de winter komen ze dan in elk geval wortelvast te staan en omdat ze volkomen winterhard zijn, groeien ze ongehinderd verder. U kent natuurlijk de grootbloe mige violen, die de bloemkoopman in het voorjaar en in de herfst op zijn wagen pleegt te hebben, violen in alle mogelijke kleuren. Er zijn er bij met enorme bloemen. Deze wor den veelal gebruikt voor perkbe- planting, waarvoor ze heel geschikt zijn, doch ook op de voorgrond van een border en zelfs op kleine hoek jes in een rotstuin zullen ze prach tig voldoen. Als deze planten nu worden gepoot, zullen ze in de late herfst nog kunnen bloeien. Het is natuurlijk het eenvoudigste planten te kopen van de bloemen- koopman maar u kunt ze ook heel goed zelf kweken. In dat geval zal vu zo spoedig mogelijk gezaaid moeten worden, anders wordt het te faal. U behoeft er niet voor in het bezit te zijn vdn kassen of bakken: o;. een licht plekje in de volle grond kunnen ze ook goed worden uitge zaaid. Het zaad mag niet te diep in de aarde komen; het is al voldoende als het juist even onder de oppervlakte zit. Zodra de plantjes hanteerbaar zijn kunnen ze worden verplaatst, om zc in het vroege voorjaar op de voor hen bestemde plaats uit te poten. Licve-vrouwebedstro In deze tijd kunt u ook. het alom bekende lieve-vrouwebedstro zaaien en hoewel het zaad niet spoedig op komt, zult u van deze aardige plant toch veel genoegen kunnen beleven. Lieve-vrourvebedstro is bekend onder vele vamen, bv. meikruid, wiegstro, wabneester, leverkruid. De naam lieve-vroiLwebedstro is o ni slaan doordat het volgens een le gende gediend heeft voor de kribbe van het Christuskind. Het verhaal wil, dat toen Maria en Jozef na veel omzwervingen eindelijk een onderkomen hadden gevonden in Bethlehem ,al was dit dan in een stal, Jozef er op uit ging en armen vol geurige bladeren medebracht. De „asperula odorata", zoals de deftige naam luidt, verdient heu$ meer geplant te worden dan tegen- v:oordig het geval is, want het is een ware versiering voor de tuin in verband met overvloedige prach tige witte bloempjes. Ook gebruikt men het kruid wel als keukenkruid. Bowl V kunt er zelfs lieve-vrouwebed- stro-bowl van maken waarvoor u nodig hebt 300 gr. suiker, een beetje citroensap, 3 flessen witte wijn, V-z liter spuitwater, waarbij u dan voegt een flinke bos fijn gesneden lieve-vrouwebedstro: In vroeger jaren liep men er hoog mee weg; van de blaadjes werd nl. een soort thee getrokken, die moest dienen tegen leveraandoeningen, zwaarmoedigheid en geelzucht. Het is nog slechts een 50 jaar ge leden, dat van dit kruid reukkus sentjes gemaakt werden, die in de linnenkast gelegd werden. Men mengde er dan blaadjes van roze marijn en lavendel door, waardoor een heerlijke geur ontstond. In ge droogde staat kan men van die: blaadjes kruidenthee en kruidenli keur trekken. Dit alles behoort echter tot het verleden en al maken we er geen reukkussentjes meer van, het blijft een feit, dat het een aardige plant is, die een werkelijke versiering voor de tuin kan zijn en een aange name reuk verspreid. De smette loos witte blaadjes doen het in elke tuin zeer goed. UTRECHT. Het Nederlandse be drijfsleven zal de republiek Fin land, die op 6 december vijftig jaar bestaat, een mobiele kliniek ten ge schenke geven. Er is een bedrag mee gemoeid van ongeveer honderd duizend gulden. DOETINCHEM. Gp een kruis punt te Doetinchem is een ongeluk gebeurd dat aan de 48-jarige Doeftin- chemmer J. Huigens het leven heeft gekost. Werkloosheid wacht merendeel personeel van Haagse fabriek DEN HAAG, 7-9. Het merendeel van het personeel van de J. B. van Heyst en Zn. N.V., do fabriek waar voor surseance van betaling werd aangevraagd, moet gerekend worden xt de geoefende handarbeiders. Wan neer zij op straat komen, te staan, zal er voor hen waarschijnlijk geen werk in Den Haag cn buurgemeen ten te vinden zijn. De enkele tiental len vaklieden onder de 650 man per soneel kunnen verwachten onver wijld aan de slag te kunnen, want dc vraag naar goede vaklieden is nog groot. Dit deelde dc directeur van het Ge westelijk Arbeidsbureau in Den Maag. dc heer A. A. Nicolai, vandaag desgevraagd mfee. Vier en twintig jaar geleden zag „Knautschke" in de dierentuin van de vroegere Duitse hoofdstad hel leven. Onderlussen heeft hij zich tot een flinke en bovenal produk- tieve - nijlpaardman ontwikkeld: in bijna iedere Europese dierentuin bevindt zich wel een „Knautschke"- spruit. FINANCIEEL NIEUWS De aaiulelen-uitgifte Ainro-Bank AMSTERDAM, 8-9. Naar van de zijde der baak wordt meegedeeld, hebben nagenoeg alle houders van claims van hun recht tot inschrijving op de uitgifte van nominaal een be drag van f 25.500.000 gewone aande len Amsterdam-Rotterdam Bank N.V. gebruik gemaakt. (De uitgifte geschiedde tegen de prijs van f 30,- pea- aandeel' van no minaal f 20,-. Zeven claims gaven recht op toewijzing van 1 aandeel nieuw kapitaal - Red. ANP). DIVERSE BERICHTEN VIBORG. Op de Deense lucht machtbasis Korup, bij Viborg, is donderdag een raket ontploft. Drie leden van het grondpersoneel van de basis hebben verwondingen op gelopen. De raket - een lucht-grond -raket - ontplofte op een proef bank. BRUSSEL. De Belgische regering staat op het standpunt dat de vei ligheid van 'de Belgen in Kongo door geen andere strijdmacht dan de Kongolese zelf gewaarborgd zou kunnen worden. AMSTERDAM. Hoewel de grote spanning op de Amsterdamse ar beidsmarkt het laatste jaar belang rijk is verminderd', is er in ver schillende bedrijfstakken nog altijd sprake van een krappe arbeids markt. HEILOO. Half Heiloo was don derdag uitgelopen toen Zijne Ko ninklijke Hoogheid Prins Benrhard der Nederlanden in gezelschap van zijn particulier secretaris de heer E. Vernede en zijn luchtmacht-ad judant de heer H. J. Holthuis met een helikopter van de koninklijke luchtmacht op een klein weiland landde om persoonlijk het nieuwe gebouw van :de N.V. Germefa Stans- techniek in deze kleihe Noordhol landse gemeente in gebruik te stel len. EPE. In de Stationsstraat te Epe is donderdagmiddag de 70-jarige heer G. Speldekarrp uit deze. plaats aangereden dooi' een bestelauto. De heer Speldekamp, die met zijn fiets aan de hand op de rijweg liep, was op slag dOod. ZIERIKZEE, 7-8. Op Zieriltzee- se btdem teruggekeerd is de heer J. Canters die hier een vakantie van 6 weken gaat doorbrengen. Een bijzon derheid van dit op zichzelf natuurlijk niet -zo erg belangrijke feit is dat de heer Canters hiervoor uit Ghana is komen reizen. Sinds januari 1967 woont hij in dit land- De oud-Zierik- zeeënaar werd door zijn werkgever, de K.L.M., naar het ontwikkelings land uitgezonden, waar hij op het kartoor in Accra in de funktie van sales-manager werkzaam is. Maart veegde zyn gezin zich by hem zodat de familie nu een half jaar tot de be woners van Ghana behoort. Ondanks dat hij nog maar korte tijd in dit land vertoeft, weet de heer Canters Interessante zaken over deze vroegere goudkust-kolonie in Afrika to vertellen. En over de Ghanezen zelf, die er een zo heel andere levens wijze op na houden dan de vele Eu ropeanen en Amerikanen die daar wonen. Ze hebben er hun industrieën gevestigd. De Amerikanen zijn ver tegenwoordigd met de Voltu All. Comp., een maatschappij voor allu- minium fabricage. Er is een enorme krachtcentrale met stuwmeer aan gelegd, de Acosomfc a-dam, eveneens door Amerikanen. Gok Nederland heeft er zijn bedrijven. Philips is al enkele jaren bezig met een telecom municatie verbinding naar het noor den; er zijn Nederlandse bouwbedrij ven te vinden en een textielfabriek. Verder hebben veel buitenlandse banken en oliemaatschappijen er hun vestiging. Ghana is duidelijk een land in ont wikkeling. Het land bevat echter tal rijke schatten in zijn bodem. Het heeft goud- en diamantmijnen, ca caoplantages en men kan er de prachtigste houtsoorten zien groeien Toch hebben de meeste Ghanezen een arm bestaan. Zoals in de meeste ont wikkelingslanden is er een klein ge deelte dat het goed gaat. Zij zijn schatrijk en bewonen huizen als kas telen. De meesten wonen echter in kratten, samengesteld uit ijzeren pla ten en de hoofdstad Accra bijvoor- Een koele dronk onder de Ghanese zon

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 4