0LGA KERMIS 1 1 DE ZIERIKZEESCHE COURANT V.S. werken aan barrière in Vietnam tegen infiltraties Heidemaatschappij kon werk uitbreiden s 5 Tuinman Zoon Ver. Staten lanceren een bio-satelliet 1967 NU reeds vestigen wij Het slolbal van de kermis 9 mondragon f MATRASSEN nor DE BILT Rotterdam thans belangrijke graanhaven Grote oorlogsbuit KAMERBREED „DE MAGNEET" Record-graanoogst verwacht in de E.E.G. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 8 september 1967 124ste jaargang Nr. 19859 WAARIN OPGENOMEN 1797-1089 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (OHIO) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per week 55 cent. Losse nummers 20 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Ontploffing op sleepboot te Brouwershaven „Geperfectioneerd en hoogst geheim systeem" Denkbeeld wordt reeds twee jaar bestudeerd WASHINGTON, 7-9. De Ameri kaanse minister van defensie, Robert MoNamara, heeft op een persconfe rentie meegedeeld dat het Ameri kaanse leger aan het eind van dit jaar of aan het begin van het volgen de „een zeer geperfectioneerd en hoogst geheim systeem" gereed zal hebben, dat infiltratie van Noord- naar Zuid-Vietnam moet verhinde ren. De minister verklaarde dat presi de nt Johnson wil vermijden om door de keuze .van c'celen voor bombarde menten Ln Noord-Vietnam. de oorlog uit te breiden. De barrière tegen infiltratie komt ten zuiden van de gedemilitariseerde zone. Amerikaanse militairen zijn al begonnen het oerwoud te rooien in een strook van '25 km breedte. Aan de fifweerinstallatie komt ook prik- Alléén in zilver BARENDRECHT, 7-9. Burgemees ter en wethouders van Heerjansdam hebben de gemeenteraad voorge steld de erepenning die verleend kan worden aan zeer verdienste lijke ingezetenen, voortaan alleen maar uit te voeren in zilver en de destijds voorgestelde verordening zodanig te wijzigen dat de uitvoe ring in goud en in brons komt te vervallen. Ter adstructie van het raadsvoorstel voeren b. en w. aan, dat het uit de tijd is om voor be paalde verdiensten onderscheid te gaan maken en dit uit to drukken in de kwaliteit van het metaal. keidraad te pas. Het spreekt vanzelf, dat de vijand het fijne er niet van mag weten om geen tegenmaatrege len te kunnen voorbereiden. Minister McNamara gaf toe, dat geen stelsel van obstakels blijvend alle infiltratie van mensen en materieel kan ver hinderen. De minister zei, dat er in Ameri ka „bezorgdheid en teleurstelling" bestaan over het verloop van de strijd. Men moest echter het geduld niet verliezen. „Dat kan tot onver antwoorde acties leiden, die de oorlog zouden uitbreiden en dat is niet de bedoeling van de regering". In Amerika zal een nieuwe divisie landstrijdkrachten worden gevormd: de zesde divisie infanterie. Er zullen daar dan vijf actieve divisies zijn - eenzelfde aantal als voor het zenden van de laatste grootscheepse verster kingen naar Vietnam. Over gouverneur Romney van Mi chigan, die gezegd heeft dat de rege ring het volk de hersens spoelt over Vietnam, zei minister McNamara, dat de gouverneur eenvoudig blind is voor de waarheid. De minister wilde geen antwoord geven op de vraag of de barrière de luchtaanvallen op Noord-Vietnam zal verminderen. Wel zei hij niet te we ten van enig voornemen de huidige strategie of takti'ek te wijzigen als gevolg van de bouw van de barrière. Denkbeeld niet nieuw Het denkbeeld een muur van vuur en staal op te werpen - waarvan de bouw donderdag in feite door de Amerikaanse minister van defensie ASSEN, 8-9 Bij de Koninklijke Ned. Heidemaatschappij kan nog steeds van een expansie van het werk worden gesproken. De vorig jaar geuitte vrees, dat de bestedings beperking in 1967 een verdere uit breiding van het werkvolume zou kunnen afremmen, is niet bewaar heid. De voorzitter van de Heidemaat schappij ir. J. B. G. M. Ridder de van der Schueren, zei dat heden- ADVERTENTIE f////////////////#/////ww//#//^ Wanneer U 5 over (le Mol loopl 5 bekijkt U dan eens onze speciale étalage met 5 TAFELKLEDEN J S LOPERS en KUSSENS 5 s van 5 Kunstweverij j „De Ram S t Wegens de alleenverkoop voor s Schouwen-Duiveland een zeer grote keuze bij 5 S 5 woninginrichters Mol 19 Zierikzee Telefoon 2887 V/////////#////#//#//#//#////////#//! vrijdagmorgen op de algemene ver gadering in Assen. Toch was hij niet geheel zonder zorg over de financie ring van plannen door de publiek rechtelijke lichamen, in het bijzonder gemeenten en waterschappen. Hij vond het verheugend dat de regering een slagvaardig beleid voert ter op vanging van de werkloosheid. Dodelijk ongeluk te Bergen op Zoom BERGEN OP ZOOM, 7-9, Op de Antwerpse Straatweg, ter hoogte van de Zuidgeest, heeft zich donderdag avond een frontale botsing voorge daan tussen een Duitse personenauto en een truck met oplegger. De be stuurder van de personenauto, de 52- jarige heer A. Kapper* uit Ludwigs- hafen am Rhein, directeur van de Beierse aniline- en sodafabrieken, werd hierbij zwaar gewond en over leed anderhalf uur later in een zie kenhuis te Bergen op Zoom. Hij was op weg naar Antwerpen. Zijn auto werd totaal vernield. is aangekondigd - is niet nieuw. Reeds twee jaar lang bestudeerden de strategen van het „Pentagon" het project en daarbij traden vooral ver schillen aan het licht over de lengte en de vraag door welke gebieden zo'n verdedigingslinie zou moeten lopen. Sommige militaire leiders hebben zelfs de mening geuit dat 250.000 man nodig zou zijn om een waarlijk ondoordringbare linie te krijgen. De meest gunstige linie zou lopen van de Zuidvietnamese kust door Laos tot Thailand, omdat zo ook do Hotsji Mmh-wsg via Lacs zou worden af- sneden. Een linie vanaf de Zuid- vietnamese kust tot aan Laos en dan langs deze grens en die van Cam bodja naar het zuiden, zou oneindig lang warden. Minister McNamara heelt donder dag in elk geval niet willen zeggen hoe de barrière zal worden getrok ken. Hij noemde dit een militair ge heim. Zouden de Amerikanen erin slagen een ondoordringbare barrière op te werpen dan zouden zij de handen vr\j hebben voor zuiveringsoperaties tegen de Vietcong In Zuid-Vietnam en voor hun pacificatie-programma. Hengelaar verdronken GRONINGEN, 7-9. De tachtigja rige heer H. Visser uit Groningen, die iin het Reitdiep aan het vissen was, is door de gladde berm uitge gleden en in het water gevallen. De man 'kon niet zwemmen. Toen zijn schoonzoon hem op het droge had gebracht, waren de levensgeesten reeds geweken. De mechanisatie in land- en tuinbouw gaat veranderen ZUTPHEN, 7-9. De fabrieken van landbouwmachines en werktuigen en de groothandel zullen zich moe ten instellen op de grote verande ringen die in de toekomst in de land- en (tuinbouw te verwachten zijn. De toekomstige ontwikkeling zou weieens kunnen betekenen dat er een aantal machines en werktuigen minder wordt verkocht. Maar aan dc andere 'kant zullen die naar ver houding duurder worden. Dit be tekent dat er zorgvuldiger dient te worden geopereerd dan thans het geval is. Dit zei donderdagmiddag ir. J. A. Wellen, directeur-generaal van de landbouw, bij de opening van het nieuwe bedrijfspand van Brink man en Niemeijer N.V. te Zutphen, groothandel in landbouwmachines en werktuigen. Ir. Wellen wees op de voortgaande tendens op dit mo ment wat betreft de toename van het aarttal machines en werktuigen, waarbij de omvang van de land bouwbedrijven voor bepaalde ma chines te klein wordt. KAAP KENNEDY, 7-9. De Ver. Staten hebben donderdag voor de tweede maal een bio-satelliet in een baan om de aarde gebracht, met aan boord tien miljoen dierlijke en plant aardige organismen. Het zullen er dertien miljoen moe ten zijn als de 427 kilogram wegende satelliet over drie dagen naar de aarde wordt gedirigeerd. Tot de „bemanning" behoren onder meer wespen, vliegen, kevers, bacte riën, bevruchte kikvorseieren, peper Dit nummer bestaat uit 12 pagina's «COOCCCOOS05CCCOSOCOCCCOO HANOI. Op een dak in de Noord-Vietnamese hoofdstad staat een lucht- afweerploeg gereed voor actie. De manschappen beschikken over een ma chinegeweer van Russische makelij. De rookwolk op de achtergrond is af komstig van het brandende wrak van een Amerikaans vliegtuig ADVERTENTIE uw aandacht op ir» de bar-foyer van Donderdagavond 14 september a.s. van 8 - 2 uur Stemmings- en dansmuziek van „Het Rainbow Quintet" (Op veler verzoek weer gëengageerd) en bloemzaad. De deskundigen willen onder meer onderzoek of toekomstige ruimte vaarders hun eigen voedsel zullen kunnen kweken. De satelliet werd omhoog gebracht met een Thor-Delta-raket om 23.04 Nederlandse tijd. Men had de lance ring drie uur moeten uitstellen toen een mankement werd ontdekt in een schakeling waardoor de parachute zich bij terugkeer naar de aarde moet ontplooien. WARSCHAU. Donderdagochtend zijn hier top-besprekingen begonnen tus sen Poolse en Franse delegaties, geleid door respectievelijk de Poolse pre sident Ochub (Ie v. r.), de Poolse premier Cjjrankiewicz (2e v. r.) en de Franse president de Gaulle en de minister van buitenlandse zaken Couve de Murvtlle. K.L.M.-luchtlijn f; j Amsterdam—Antwerpen 0EN HAAG, 7-9. Dc K.L.M. );aat met ingang van 19 september a.s. een nieuwe luchtverbinding Amsterdam- Antwerpen openen. Tweemaal per dag zal een vlucht in beide richtingen worden uitgc voerd met aan 9 passagiers plaatsbie- dende Beechcraft „Quecn-Air"- vliegtuigen, die gehuurd worden van de Belgische maatschappij Delta Air Transport. De vertrektijden uit Amsterdam zijn om 12.45 en 16.45 uur. ADVERTENTIE DEN HAAG, 7-9. Rotterdam is sinds een jaar geleden een stuk be langrijker geworden als graanhaven, Amsterdam is een stuk achteruitge gaan, zo blijkt uit mededelingen van het Produktschap voor Granen, Za den en Peulvruchten in Den Haag. Er werden in hest jaar 1 juli 1966- 1 juli 1967 invoervergunningen gege- /en voor ruim 4.807.000 ton graan, dat was ruim 36.000 ton of ongeveer 0,'.' Onderwijzersstaking in de Verenigde Staten NEW YORK, 7-9. In diverse de len van de V.S. zijn of willen de on derwijzers gaan staken. Zij eisen een flinke salarisverhoging en in enke le staten ook verbetering van de se cundaire arbeidsvoorwaarden en het recht om te staken. In de staat Michigan, waar de scholen woensdag hadden moeten begimien, is nog geen school open. Alleen al' in Detroit gaan 300.000 kin deren «niet naar school als gevolg van de staking. Tweehonderd doden bij overstromingen in India NEW DELHI, 7-9. De overstro mingen in Noord-India hebben tot dusver aan minstens 200 mensen het leven gekost, van wie 115 in de staat Oettar Pradesj. Duizenden dorpen zijn verwoest. De overheid schat dat meer dan één miljoen mensen van de watersnood te lijden hebben. Het peil van de Ganges, die zowel in Benares - de heilige stad van de Hindoes - als in Allahabad aan de samenloop van de Ganges met de Joemna buiten zijn oevers is getre den, stijgt nog steeds. Het Amerikaanse leger gaat met spoed maatregelen nemen tegen huis eigenaren in de omgeving van mili taire kampementen die weigeren aan negersoldaten te verhuren. v teren is vaak moeilijker da X haar te houden. an 9 Ma WAT Koude nacht Verwachting tot zaterdagavond: Koude nacht met hier en daar mist. Morgen overdag aanvankelijk zon nige perioden, maar later geleidelijk meer bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind tussen noord en noord oost Weinig verandering in tempe ratuur. 9 sept. Zon op 6.03, onder 19.11. Maan op 12.25, onder 21.04. 10 sept. Zon op 6.05, onder 19.08. Maan op 14.26, onder 21.35. 11 sept. Zon op 6.07, onder 19.06. Maan op 15.45, onder 22.19. Eerste kwartier: 11 sept. le 4.06. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 9 sept. 10 sept. 11 sept. 6.28 v.m. 7.09 v.m. 7.50 v.m. 18.42 n.m. 19.24 n.m. 20.13 n.m. procent minder dan in het voorgaan de jaar. Rotterdam eohter voerde 345.000 ton of 11 procent meer in, terwijl de invoer via Amsterdam en andere plaatsen met 381.000 ton te rugliep. Voor Amsterdam was de da ling 21 procent, voor de andere plaat sen 28 procent. Het aantal uitgegeven vergunnin gen liep, landelijk gezien, terug met 1491 stuks of negen procent. In Rot terdam (vermindering met 653 stuks of 6,6 procent) kwam dat uitsluitend door de stijging van de gemiddelde hoeveelheid per vergunning. Voor Amsterdam en andere plaatsen (ach teruitgang met resp. 503 stuks of 21,8 procent en 335 stuks of 28,5 procent), kwam het vrijwel alleen door de mindere invoer. In de „andere plaat sen" was lagere invoer van Franse tarwe de hoofdoorzaak. TEL AVIV, 7-9. De waarde van het in de recente oorlog op Egypte, Jordanië en Syrië buitgemaakte militaire materieel wordt door Is raëlische deskundigen, die een on derzoek daarnaar hebben afgeslo ten, geraamd op tweehonderd mil joen dollar. Met inbegrip van het vernietigde materieel zouden de drie Arabische landen voor een totaal van twee miljard dollar verloren hebben. BROUWERSHAVEN: 9 sept. 6.14 v.m. 18.36 n.m. 10 sept. 6.59 v.m. 19.18 n.m. 11 sept. 7.45 v.m. 20.09 n.m. Doodtij: 13 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 8-9. Het K.N.M.I. deelt mede: In de afgelopen 24 uur is de luchtdruk boven de Britse eilanden en onze omgeving flink gestegen, waardoor een verbinding tot stand is gekomen tussen een hogedrukgebied bij de Azoren en een boven Noord- Rusland. Tengevolge van deze ont wikkeling is de atmosfeer enigszins stabieler geworden, maar aangezien in de hogere luchtlagen nog een la gedrukgebied aanwezig is, ontwik kelden zich boven het relatief warme water van de Noordzee buien, die de kustprovincies binnendreven. Anderzijds bevindt zich boven de Balkan een depressie, die zich met regen over Polen naar het noorden uitbreidt. Hierdoor zal de noordoos telijke wind bij ons geleidelijk wat gaan toenemen, maar waarschijnlijk zal dit regengebied ons land in het komende etmaal niet bereiken. Evenals in de afgelopen nacht is er kans dat ook in de komende nacht ratuur aan de grond plaat selijk tot 0 graden daalt. In het bin nenland zal opnieuw hier en daar mist ontstaan. ADVERTENTIE naar Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80, 3.90, 4.00, 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIK WEERT Nieuwerkerk - tel. (01114)265 Bruinisse - tel. (01113)470 BRUSSEL, 7-9. Volgens een voor stelling van het Bureau voor de sta tistiek van de Europese gemeen schappen zal dc opbrengst van de graanoogst in dc gemeenschap dit jaar een record van 65 miljoen ton bereiken. Blijkens de donderdag in Brussel gepubliceerde, jongste ramingen zal de opbrengst van de oogst dit jaar ruim zes miljoen ton hoger kunnen uitvallen dan die van vorig jaar. Dit zou betekenen, dat de graanoogst in de gemeenschap dit jaar meer zou opbrengen dan ooit. Dat dit record wordt bereikt, komt alleen doordat dc opbrengst per hectare hoger is. Het bureau wijst er evenwel op, dat, toen de cijfers werden berekend, nog geen nauwkeurige gegevens over mais en rijst bekend waren. De opbrengst van de graanoogst in de gemeenschap, zonder deze twee produkten, zal volgens het bureau 57,4 (vorig jaar 50,3) miljoen ton be dragen. Zeer hoog zijn dc cijfers voor dc tarwe-oogst in Wcst-Duitsland en Nederland. Dc opbrengst van deze oogst bereikt in Wcst-Duitsland en ens tand met respektievelyk 5.7 mil joen ton en 734.000 ton records voor de tyd na de oorlog.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1