1 J weekend-systeem DE ZIERIKZEESCHE COURANT Militairen behalen grote voorsprong op burger-kandidaten Plechtige doopdienst in Grote- of St. Jacobskerk te Den Haag r%^RP9S9RHHHRH Verolme kan nog 4.000 man plaatsen KAMERBREED „DE MAGNEET" Overleg vijfdaagse werkweek voor het winkelpersoneel vastgelopen Dreigende staking bij Ford in Amerika ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 4 september 1967 124ste jaargang Nr. 19856 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: lel. (011)0) 21)8. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bi) de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman ét Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per week 55 cent. Losse nummers 20 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Zeven jongelui met jacht vastgelopen Verkiezingen in Zuid-Vietnam SAIGON, 3-9. Zondagavond teen de uitslagen van de presidentsver kiezingen in negen Zuid Vietnamese provincies en steden bekend waren, hadden het huidige staatshoofd ge neraal Ngoejen Van Thieu en zjjn kandidaat voor het vice-president- schap vice-lucht maarschalk Ngoejen Cao Ky een ruime voorsprong op de tien burgerkandidaten. De twee op- perofficieren hadden 289.000 stem men vergaard terwijl hun belang rijkste rivaal op dat moment de vroegere premier Tran Van Hoeong was met ongeveer 167.000 stemmen. Tegen de verwachtingen in stond Troeong Dinh Dzjoe, een 50-jarige booddhistische advocaat en „vredes kandidaat" op de derde plaats met 6000 stemmen minder dan Tran Van Hoeong. Dzjoe had tijdens de ver kiezingscampagne gepleit voor snelle beëindiging van de oorlog en hij had bovendien de militaire regering fel gekritiseeix'. De generaals Thieu en Ky waren in de hoofdstad Saigon niet zo ge lukkig. Daar werden zij met 3000 stemmen verslagen door Tran Van Hoeong die 126.629 stemmen op zijn naam kreeg. Bij de tot nog toe be kende uitslagen vergaarden de mi'li- ADVERTENTIE tairen de meeste stemmen in de Me kong-delta en in het centrale hoog land waar de regering veel gedaan heeft voor de bergstammen. In de grote noordelijke stad Da- nang verloor Thieu eveneens. Daar werd het vroegere staatshoofd Phan Soeoe winnaar. Soeoe staat tot nog toe op de vierde plaats. Thieu won van Soeoe in de kuststeden Qui Nhon en Cam Ranh. Grote opkomst De opkomst bij de zondag gehou den presidents- en senaatsverkiezin gen is groot geweest. Volgens func tionarissen van de verkiezingsdienst kwam 83,7 procent van de meer dan 5.853.000 geregistreerde stemgerech tigden op. Aan de verkiezingen voor de grondwetgevende vergadering in september vorig jaar nam 80,7 pro cent van de toen 5,3 stemgerechtig den deel. De regering in Saigon deelde mee dat op verkiezingsdag bij 257 Viet- congaanslagen 65 mensen omkwa men en 308 werden gewond. De afge lopen naoht werden nog 277 burgers uit twee dorpen in het noorden ont voerd. In drie plaatsen in de noorde lijke provincie Quang Tri kon de stemming door Vietcong-aanvallen niet doorgaan. Voor naar Wij hebben breedtes voor elke ïtamer?*3tÖ*ór3.66, 3.75; 3.80, 3.90, 4.00, 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIK WEERT Nieuwerkerk - tel. (01114)265 Bruinisse - tel. (01113)470 ROTTERDAM, 2-9. Scheepsbouwer Cornelies Verolme is vrijdagmiddag tijdens dc overdracht van de 48.000 tons bulkcarrier „Forth Bridge" met de mededeling gekomen dat zijn con cern neg 4.000 werknemers zal kun nen plaatsen. Deze grote vraag naar arbeidskrachten is het gevolg van een serie belangrijke opdrachten die het Verolme-concern de laatste tijd heeft ontvangen. Met deze mededeling komt de scheepsbouwer terug op een uit spraak die hij drie weken geleden over de personeelsbehoefte van zijn concern deed. Verolme zei toen dat hij o.a. in verband met de opdracht voor de bouw van twee supertankers voor Esso, 2.000 werknemers zou moeten aantrekken. Onmiddellijk daarop startte het concern met een omvangrijke wervingscampagne on der het motto „Vei-olme heeft werk, ook voor u". Volgens een woordvoer der van het concern verloopt deze campagne tot nu toe bijzonder suc cesvol. In twee weken tijd is men er in geslaagd 500 mensen aan te trek ken. In verband met de steeds stij gende vraag naar werknemers zal de personeelsafdeling van Verolme nu ook Brabant, Limburg en het noor den en en oosten van het land in de wervingscampagne betrekken. Be zegsman van het concern zei wel dat de grote behoefte van het bedrijf aan nieuw personeel proble men met zich mee brengt. Omdat verwacht wordt dat vooral onge schoold personeel zich zal komen aanbieden, zal een aanzienlijk gro tere opleidings- en omscholingscapa citeit nodig zijn. ADVERTENTIE QUALITY FIRST MORRIS Dealer voor Scbouwen-Duiveland: Oarage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 UTRECHT, 2-9. Het overleg tus sen de Centrale Werkgeversorgani saties in dc detailhandel en de Werk nemersbonden over een definitieve regeling van de vijfdaagse werkweek voor het winkelpersoneel, is vastge lopen. De werknemersorganisaties staan cp het standpunt, dat in elk geval de vrjje zaterdagmiddag een De Sowjet-Unie heeft de terug roeping geëist van een eerste secre taris van de Amerikaanse ambassa de in Moskou en meegedeeld dat de landbouw-attaché van de Verenigde Staten niet naar Moskou mag terug keren. Dit is de officiële foto, gemaakt van het prinselijk ouderpaar met de baby en de doopgetuigen. Links van prin ses Beatrix koningin Juliana en me vrouw Gosta von Amsberg, rechts prinses Armgard, prinses Margrethe van Denemarken en mevrouw M. E. A. Del Court van Krimen-van Loon (namens mevrR. E. Smith-Röell). Van links naar rechts staande: prof. Zijlstra, prins Bernhard, prins Claus en graaf Ferdinand von Bismarck. (Foto: Max Koot). onderdeel van zo'n regeling moet zijn. Zij hebben zich daarbij uitdrukke lijk bereid verklaard samen met de werkgevers ernstig te zoeken naar de wijze waarop de mogelijk nade lige gevolgen van een beperking van de koopgelegenheid kunnen worden ondervangen. De werkgevers - met uitzondering van de Christelijke Mid denstandsbond - zijn niet bereid op basis van dit uitgangspunt onder handelingen aan te gaan. De Christelijke Middenstandsbond betreurt het dat het niet mogelijk is gebleken het gesprek voort te zetten, nu van de zijde van de werknemers organisaties de bereidheid is geloond een eventuele landelijke koopavond op vi'ijdag en de nadere uitwerking daarvan in de onderhandelingen te betrekken. In nauw overleg met de drie vak centrales beraden de werknemers organisaties zich thans samen met de Christelijke Middenstandsbond op de wijze waarop de vrije zaterdag middag in het winkelbedrijf kan worden gerealiseerd. Zij doen dit met de wetenschap dat zo'n regeling ook de instemming heeft van verschei dene landelijke en plaatselijke groe peringen van ondernemers in de de tailhandel, aldus is namens de werk nemersorganisaties medegedeeld. Tarwe uit Ver. Staten voor India WASHINGTON, 1-9. - President Johnson heeft vrijdag op zijn pers conferentie meegedeeld dat de Ver. Staten nog eens één miljoen tarwe naar India zullen zenden om dit land te helpen bij zijn strijd tegen de hon ger. Eerder hebben de Ver. Staten al Wz miljoen ton tarwe beschikbaar gesteld voor deze strijd. DETROIT, 1-9. De machtige Ame rikaanse bond van arbeiders in de auto-industrie (U.A.W.) zal een sta king uitroepen bij de Fordfabrieken,' als zijn vertegenwoordigers en de directie van de Fordfabrieken het vóór woensdag middernacht niet eens zijn geworden over een nieuwe a rbeidso vereen koms t. ADVERTENTIE Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten! (Van een speciale correspondente) DEN HAAG, 2-9. Klokgelui ging vooraf aan de plechtige doopdienst in de Grote of St. Jacobskerk te Den Haag op zaterdagmorgen. Klokken begonnen opnieuw te luiden toen ecu uur later, aan het einde van de dienst, het „Onze Vader" werd uit gesproken door ds. Kater en de ve le genodigden die de kerk vulden. Tussen dat eerste en het tweede klokkenluiden viel het gewijde ogen blik van de doop van de kleine prins Willem-Alexander. Wat bij deze doopplechtigheid het meest opviel, was dat prinses Bea trix en prins Claus hebben gezocht ruaar een zinvol evenwicht tussen traditie en persoonlijke gevoelens. Die eigen stijl hebben ze ook gevon den. Geen grootmeesteres droeg hun baby de kerk binnen, géén opperce- remoniemeester schreed in vol or naat voor het prinsje uit, geen ka merheren hielden de doopsluier op boven de vorstelijke dopeling, zoals bij de doop van Wilheimina, van Ju liana en van Beatrix. Prins Willern- AJexander - een stevig Hollands Jo chie - werd de kerk binnengebracht door zijn verzorgster, zuster Swel- lengrebel. Voor haar uit liepen zingende kin deren, met de ernst van het ogen blik op hun gezichtjes. Links en rechts van de voorzichtig voortgaan de verzorgster - een en ai aandacht voor het prinsje - liepen twee in donkerblauw gestoken kleine jon gens, leden van het kinderkoor, die als geboren doopjongens de zwaar- betreste kamerheren-on-buitengewo- ne-dienst van destij ds' vervingen. Ze werden gevolgd door nog meer kin deren, jongens en meisjes, fleurig in hun zondagse pakjes, die zongen over Mozes en Israël, over Jezus' doop en Jezus' dood. over Nijlwater en stromend doopwater - symbool van sterven én opstaan met Christus. Zelfs wie gesteld is op het hand haven van oude tradities zal moeten toegeven, dat prinses Beatrix en prins Claus een bijzonder treffende vorm hebben gekozen voor het bin nendragen van hun kind - omringd door andere kinderen - in de kerk waar zovele Oranjeprinsen zijn ge doopt. Er was in deze plechtigheid niets dat zweemde naar plechtstalig heid of vormelijkheid. Voor wie ei-mee vertrouwd is, heeft het dopen van jonge kinderen steeds weer iets ontroerends, omdat er zichtbaar wordt gemaakt dat God zich met ons én met onze kinderen bezighoudt, ons aanneemt als Zijn kinderen om der wille van het zoen offer van Christus. (Jammer das ds. Kater dat niet noemde). Hier. bij de doop van prins Willem-Alexander, eens wellicht de vierde koning der Nederlanden, sprak bovendien de historie nog mee. De zegenbode die door de aanwezigen werd gezongen was daardoor extra indringend: Er is gedoopt! Wij allen zijn verbonden, het voorgeslacht, de ouders die hier stonden, de ganse Kerk in één geloof. Soms waren het op zichzelf onbe langrijke details die indruk maak ten: het grijpende handje van de vier maanden oude dopeling toen de zuster hem overreikte aan prinses Beatrix en hij zijn moeder zag-het vrijwel gelijktijdige antwoord van de prinselijke ouders, waarmee ze beloofden hun Willem-Alexander zó op te voeden dat hij zijn doop zou leren verstaan - de kus die Beatrix haar kleine Alexander gaf na het gebed door ds. Sillevis Smitt. Terwijl rozen, anjers en lelietjes van-dalen hun zoete geur verspreid den nabij ihet 'koor, sprak ds. Kater vanaf de preekstoel over „begraven worden door de doop in de dood" en over „wandelen in nieuwheid des levens" (Romeinen 6 vers 4). Het was dezelfde bijbeltekst die in 1909, bij de doop van prinses Juliana, door ds. Gerretsen werd aangehaald in zijn preek. Dat bij deze vorstelijke doop in ieder opzicht de eenvoud is betracht, heeft de aandacht van het Neder landse volk Inderdaad bepaald bij de kern van de zaak.. Hier werd een kind ten doop gehouden door blije ouders, die „God diep dankbaar" zijn" (prins Claus) voor het geschon ken kind en die dóarom voor hun kleine zoon het teken en zegel van Gods beloften hebben gevraagd. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 4-9. Het K.N.M.I. deelt mede: West-Europa is geleidelijk meer onder de invloed gekomen van oceaandepressies, die met grotere activiteit, langs een wat zuidelijker gelegen breedtegraad dan vorige week, van west naar oost trekken. Het afgelopen weekeinde resulteerde dit in veel bewolking, tijdelijk regen, en aan de kust enige tijd harde tot stormachtige wind. Dit hing samen met een depressie, waarvan de kern over Schotland naar het noordoosten is getrokken. Een tvo-gvormige uitloper van de ze depressie passeerde maandag ons land, vergezeld van buien. Deze trog wordt gevolgd door een rug van hoge luchtdruk, die weliswaar een kort stondige verbetering van het weer brengt, maar ten westen van Ier land ontplooit zich alweer een vol gende, actieve stormdepressie. Deze koerst naar het noordoosten. Onder invloed hiervan, en van een passe rend frontcnstelsel, wordt het ko mende etmaal bij ons veel bewolking verwacht, met voornamelijk over dag regen. De wind krimpt weer naar het zuidwesten en wakkert in het binnenland tot krachtig, 5an de kust tijdelijk tot stormachtig aan. Max Koot maakte deze officiële foto van het prinselijk ouderpaar met de baby. Dit nuinincr bestaat uit 8 pagina's O V O uitgang. WXOOSCCCOOCOCCOCOOOC5050K WAT 1EQT PE BILT Tijdelijk regen Verwachting tot dinsdagavond: In de avond en nacht enkele opkla ringen, morgen overdag zwaar be wolkt met tijdelijk ï-egen; krachtige tot stormachtige zuidwestelijke wind; gematigde temperaturen. 5 sept. Zon op 5.57, onder 19.20. Maan op 6.55, onder 19.58. Nieuwe maan: 4 sept. te 12.37. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 5 sept. 3.54 v.m. 16.04 n.m. BROUWERSHAVEN: 5 sept. 3.28 v.m. 15.52 n.m. Springtij: 6 sept. ANJUM. In Anjum is zaterdag avond de 17-jarige H. Ahlen uit Em ir-en op de bromfiets van zijn vriend legen een boom gereden en omge komen. De eigenaar, die achterop zat, werd gewond. Elf doden bij autobus- ongeluk in Perzië TEHERAN. 2-9. Elf 'personen zijn om het leven gekomen cn zeven ernstig gewond, toen bij de plaats Sabzevar in oost-Perzië een autobus door een klapband omsloeg en in brand vloog. t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1