mm tretford UW AZALEA een <^Yïloclinett& verdwijnt U u*ah< Onmenswaardige behandeling van Joden in Arabische landen In Zweden slaat zondag het uur-H Herdenkingsnummer 'Rode Kruis koerier' ),Flitsen,, 1/ STREEKNIEUWS ADVERTENTIE °AQ »«T| °'«SOa, 6 °0A, '""Oao 7 8 'ATc«oaq 9 77 £f*rt. °1*Sl °aq 72 'r£««£f, moet in september naar binnen Een azalea is een ideale kamer plant, maar ze vraagt wel enige ver zorging. De overgehouden azalea is veelal in mei naar buiten gebracht, maar daar kan ze niet blijven staan na tuurlijk. September is de aangewe zen maand om de plant uit de grond te halen, haar in een behoorlijk pas sende pot te plaatsen, waarna ze een plaatsje krijgt in een 's winters vorstvrije kamer Met dat oppotten moet u voor zichtig te werk gaan. Wanneer de kluit grond te groot is geworden, moet ze zoveel mogelijk in elkaar gedrukt worden. Snijd daarom niet te veel van de kluit af, want daar door snijdt u ook wortels af en dat is sterk af te raden. Zon Heeft de plant een plaatsje ge kregen, dan zorgen we er voor dat ze zoveel mogelijk van de najaars zon kan genieten. Regelmatig moet er gegoten worden en eveneens is sproeien aan te bevelen. De meeste azalea's komen niet tot hun recht, omdat ze te vroeg warm gezet worden, waardoor de knoppen bruin worden en tenslotte verdro gen. Let nu goed op. Bespeurt u werking in de knoppen, sproei niet meer maar breng de plant over naar de verwarmde huiskamer, echter zo ver mogelijk verwijderd van de haard of radiator. Dan is de tijd ook aangebroken dat regelmatig water gegeven moet worden en eveneens om de veertien dagen mest. Bespeuren we, zodra de plant bloeit, lichtgroene scheutjes, dan knijpen we deze dadelijk er uit. want laten we deze „diefjes'» zitten, dan onttrekken zij veel kracht aan de plant. Bovendien heeft dit knijpen nog het voordeel, dat er later uit één genepen scheut, twee nieuwe wor den gevormd. Zodra de plant in vol le bloei staat, mag er niets meer worden weggenomen, want de scheu ten moeten er dan voor zorgen, dat er volgend seizoen nieuwe bloem knoppen kunnen worden gevormd. Schoonhouden Van veel belang is ook, de uitge bloeide bloemen direct te verwijde ren. Laten we ze zitten, dan ontsie ren zij niet alleen de plant, maar dan veroorzaakt de zaadvorming ook uitputting, in zoverre dat er minder kracht wordt besteed aan de groei. Is de bloei afgelopen, dan moeten alle bloemresten zorgvuldig worden verwijderd, waarna de plant een plaatsje krijgt in een onverwarmde kamer, echter wel vorstvrij. Half mei kan ze dan weer naar buiten gebracht worden, waar ze kan ge nieten van de zon, hoewel op het heetst van de dag zij tegen de felle zonnestralen moet worden be schermd. Voordat de plant in de grond ge zet wordt, vullen we dit gat zoveel mogelijk met gelijke delen oude koemest en vochtig turfmolm, waar na u er in de zomermaanden weinig anders aan hoeft te doen dan regel matig gieten en veel sproeien, ter wijl toediening af en toe van vloei- mest niet overbodig mag worden genoemd. Beroep op Rode Kruis AMSTERDAM, 31-8. Aan het hoofdbestuur van het Rode Kruis is namens Nederlands-Isiraëlietisch kerkgenootschap, Portugees-Israëli tisch kerkgenootschap en Liberaal Joods kerkgenootschap het volgende telegram gestuurd: „De drie Joodse kerkgenootschappen in Nederland bieden hun gelukwensen aan ter gelegenheid van het 100-jarig be staan en spreken hun waardering uit voor uw in het belang van de mensheid verrichte werk. Zij zouden het zeer op prijs stellen indien de conferentie van het Internationale Roode Kruis die ter gelegenheid van dit 100-jarig bestaan bijeenkomt, de aandacht wordt gevestigd op de on menswaardige behandeling van Jo den in Arabische landen, speciaal in Egypte, Irak en Syrië, waar zij behandeld worden in volkomen ne gatie van de conventie betreffende de rechten van de mens. Vele hon derden Joden in deze landen zijn sinds enkele maanden in de gevan genis .alleen wegens het feit, dat zij Joden zijn, terwijl hun familieléden in een allerellendigste situatie ver keren, hun eigendommen in vele ge vallen zijn geconfisceerd en zij geen vergunning krijgen het land te ver laten. U dank zeggend voor hetgeen VLAARDINGEN. In 1973 zal Vlaardingen 700 jaar bestaan. Reeds nu worden voorbereidingen getrof fen dit feit te gaan vieren. Dit Duitse meisje is zeer vooruitstre vend: ze belt haar vriend niet meer op om hem te zeggen dat zij nog van hem houdt. Nee, ze stuurt hem langs elektronische weg een met de hand geschreven briefje (inclusief een ge tekend hart). Maar natuurlijk is deze „electrowriter" in de eerste plaats ontwikkeld voor het over brengen van bedrijfsmededelingen. De vinding maakt het mogelijk om handschriften en tekeningen origi neel op ontvangers over te brengen. DEN HAAG. 31-8. In Zweden vol trekt zich zondag een jarenlang zorgvuldig voorbereide verkeersom- wenteling zonder weerga welke niet alleen zichtbaar wordt in het straat beeld, maar vooral een ingrijpende ommekeer teweeg zal brengen in re flexen die iedere Zweed van kind af zijn aangeleerd. Op „dag-H" (hoe- ger= rechts) om vijf uur 's morgens schakelt het land van links op rechts verkeer over, waardoor het gehele Europese vasteland voortaan één uniforme regeling kent. DEN HAAG. Prins Willem-Alex- ander wordt gedoopt in de doopjurk van de Oranjes, die in 1880 te Brus sel werd gemaakt. Hij is de eerste mannelijke Oranje, die dit familie kledingstuk zal dragen. door u reeds is gedaan, zouden wij u met de meeste klem willen verzoe ken, al uw middelen ook verder aan te wenden om het lot van deze slachtoffers 'te verbeteren en speci aal om hen in staat te stellen deze landen te mogen verlaten en te emi greren naar landen, waar de rech ten van de mens wel worden geëer biedigd". Het telegram ds getekend door de drie voorzitters dr. I. Das berg, dr. J. Z. Baruöh en dr. M. Gou- deket. uit het buitenland SAIGON. Een Amerikaanse mili taire woordvoerder heeft meege deeld dat vorige week 125 Ameri kaanse militairen in de strijd zijn gesneuveld en 1.078 werden gewond. WASHINGTON. Op het proefter- rein in de Amerikaanse staat Neva da is donderdag een ondergrondse kernproef genomen, zo heeft de Amerikaanse commissie voor kern energie bekend gemaakt. WASHINGTON. President John son heeft donderdag de Vietcong er van beschuldigd elk denkbaar terro ristisch middel te baat te nemen om de bevolking van Vietnam te belet ten vrijelijk haar eigen regering te kiezen bij de op zondag te houden verkiezingen. MOSKOU. De Amerikaanse che mische industrie heeft dit jaar voor 50 miljoen dollar aan gifgassen en andere vergiften voor oorlogsdoel einden vervaardigd om aan de mili taire behoeften van de V.S. in Viet nam tegemoet te komen, heeft het So wj et-Russische legerblad „Rode Ster" vrijdag geschreven. Bekijk het vanavond op uw scherm TAPIJT Bekijk 't morgen op de hand bij: ZIERIKZEE Uit voorraad leverbaar! ZIERIKZEE. 31-8. De „Rode Kruis Koerier", officieel orgaan van de vereniging „Het Nederlandsche Roo de Kruis", heeft haar september nummer geheel gewijd aan het hon derdjarig bestaan van de vereniging. Het boekwerkje is voorzien van een uitgebreide fotoreportage die de ont wikkeling van de betekenis van de jubilerende vereniging duidelijk i 1- lusteren. In het hoofdstuk „Een eeuw Ne derlandsche Roode Kruis" wordt het ontstaan van de vereniging beschre ven. Op 19 juli 1867 verscheen het Koninklijk Besluit van Koning Wil lem III met de tekst: „Er zal zijn eene Nederlandsche Vereeniging tot het verlenen van hulp aan zieken en gewonden krijgslieden in tijd van oorlog, hetzij Nederland er al dan niet bij betrokken is". Reeds enkele jaren later kon het Nederlandsche Roode Kruis bewijzen een organisa tie te zijn, die bestaansrecht heeft. Tijdens de Frans-Duitse oorlog wer den de eerste ambulances naar Luxemburg, Versailles, Sedan, Bor deaux en Le Havre gezonden en na men tweehonderd mannen en 56 vrouwen deel aan een zegenrijke ar beid. In de loop der jaren volgden in to taal veertien Koninklijke Besluiten, die soms belangrijke momenten in de geschiedenis van het Roode Kruis markeren. De taken worden talrij ker en zwaarder en de verplichtin gen groeien. Meer en meer gaat het Rode Kruis een eigen leven leiden en groeit „eene Nederlandsche Ver eeniging tot het verleenen van hulp aan zieken en gewonden krijgslieden in tijd van oorlog" uit tot een orga nisatie van honderd jaar oud. Bü het uitbreken van de tweede wereldoorlog telde het Nederland sche Roode Kruis dan ook 40.000 le den, een aantal dat direct na de oor log steeg tot een half miljoen en thans is gegroeid tot meer dan een miljoen. In verschillende hoofdstukken wordt aandacht besteed aan de ver schillende taken die het Rode Kruis zich gesteld heeft. Het Rode Kruis- korps omvat thans rond 12.000 vrij willigers en ruim 5.500 helpsters die zijn geoefend in het verlenen van hulp bij verpleging van zaeken en ge wonden. zij zijn samengebracht in meer dan 275 colonnes. Het Nederlandsche Roode Kruis is niet meer te vergelijken mat de or ganisatie van honderd jaar geleden. Het is een instituut geworden dat een vaste plaats heeft gekregen in ons maatschappelijk bestel en daar uit niet meer is weg te denken. De foto is één van de velen die in het jubileumnummer zijn afge drukt en geeft een beeld van de hulpverlening bij de evacuatie op Tholen na de stormramp in 1953. Voor 50 jaar.... BRUIN1SSE. Een 12-tal mossel vissers heeft van de Duitse consul bericht ontvangen dat de provincie Antwerpen voor hen voor de aan voer van verse mosselen heropend is. BROUWERSHAVEN. De burge meester heeft dg ingezetenen opge roepen tot deelname aan de in het leven te roepen centrale keuken in de aanstaande winter alhier. BRUINISSE. Sinds lange dat was er bij de slagers weer vers varkens vlees te krijgen. De drukte die ont stond door vrouwen en meisjes die zich voor de slagerswinkels verdron gen werd zo groot dat de politie moest ingrijpen. ZIERIKZEE. Ter vervanging van de kermis, die dit jaar niet wordt gehouden, heeft V.V.V. met toestem ming van de militaire autoriteiten een zomerfeest georganiseerd. ZIERIKZEE. Een 13-tal Duitse kinderen is aangekomen voor een verblijf van 6 a 8 weken bij ver schillende burgers. KERKWERVE. De gemeenteraad besloot de onderwijzers geen sala risverhoging te geven, doch aan de veldwachter wel. NOORDGOUWE. Aan de chichotei drogerij is men begonnen met het drogen van garnalenHet verkregen meel zal als varkens- en kippenvoer gebruikt worden. WESTELIJK SCHOUWEN. Door de plotseling opstekende zuidwes terstorm hebben de boomgaarden zeer veel geleden. Van de fruitoogst zal dit jaar niet veel terecht komen. BROUWERSHAVEN. Nu de ver koop van petroleum is gestopt, is er een persoon aangesteld die de be volking van warm water moet voor- zoen, om onnodige brandstofverspil ling tegen te gaan. ADVERTENTIE «gsess ZONNEMAIRE Verkoping woonhuis Ten overstaan van notaris P. Hee- ring uit Zierikzee werd .woensdag in café „De Volharding" te Zonne- maire publiek verkocht ten verzoeke van de erven P. van Dijke het woon huis met schuur en tuin aan de Zuidweg-hoek Prof. Zolemanstraat te Zonnemaire en een perceel tuin grond aldaar. Koper werd de heer J. J. Ma'tthijsse uit Haaften voor een bedrag van f 8.300. TEL AVIV. Israël is begonnen zwaire mortieren te exporteren, die in eigen fabrieken worden vervaar digd. De eerste afnemer was een Europees land. Meer bijzonderheden zijn niet bekend gemaakt. UTRECHT. Voor het eerst in haar geschiedenis wordt de Indro (Inter nationale drogistenbeurs) in de Jaar beurshallen in Utrecht gehouden. De staatssecretaris van sociale za ken en volksgezondheid, dr. R. J. H. Kruisinga, zal de beurs op 18 sep tember openen. Feuilleton door Frank van Falckenoort „Maar als ze 'm nu vannacht smeert?" „Onzin, Gert. Als ze er vanavond is, is ze er morgenochtend ook nog. Dus jij denkt, dat ze daar met Van Viersen profiteert van de eenzaam heid?" „DenkenDe mogelijkheid zit er in. Misschien was ze van plan doodleuk een weekje er vandoor te gaan en daarna gewoon terug te ke ren." „En wat voor verklaring zou ze daarvoor dan aan haar ouders ge ven?" Hoolwerf haalde zijn schouders op „Duizend-en-één mogelijkheden voor een vindingrijk meisje. Ze kan zeg gen, dat ze een poosje naar het bui tenland is geweest, in haar eentje. Ofwat doet 'het er toe. Ze is meerderjarig en kan doen en laten, wat ze wil." Coby was weer gaan zitten, toen haar man eveneens op zijn stoel was teruggezakt. „Dat is waar ook. Het meisje is meerderjarig. Ik snap ei genlijk niet, waarom je je er zo druk over maakt." „Op verzoek van de ouders, Coby. Die mensen komen iedere dag op het politiebureau vragen of ik al wat weet. Ze zijn doodongerust en vre zen het ergste. Tjaik kom er niet onderuit, hè? I-k moet morgen laten dreggen. Morgen met de baas bepraten. Misschien kan hij het zo versieren, dat enkele militairen ons daarbij komen helpen." De vrouw schudde haar hoofd. „Ik denk toch, dat je te ver zoekl. Mis schien duikt ze vandaag of morgen ineens weer op. Gezond en wel." „Laten we het hopen. Hoe kom jij aan die veronderstelling?" „Gewoon vrouwelijke intuïtie. Ik denk eerder, 'dat die jonge Brooks er wat mee te maken heeft. Natuur lijk heb ik ook wel eens die praat jes gehoord, die de ronde doen over Van Viersen. Ik ken zijn vrouw Ada ook een beetje. Ze heeft zelf een zaak. In Almelo. Voor zover ik uit al die kletserij kan distilleren, heeft Van Viersen alleen maar belangstel ling voor volwassen vrouwen, niet voor jonge meisjes. En doorgaans ver van Dorringen vandaan. Nee, ik denk niet, dat Van Viersen zo'n ge vaarlijk avontuurtje op touw zal zetten in de onmiddellijke omgeving van Dorringen. Die man doet in au to's. Wat let hem om het meisje in de wagen te zetten en het land door te reizen? Dan kraait er geen haan naar." Hoolwerf knikte. „Er zit wel wat in. Overigens, voorzover ik heb be grepen, is hij een verwoede sport visser. Als je zelfs je nachtrust er voor opoffert, moet je wel veel op hebben met je hobby. Het kan na tuurlijk zijn, dat die man daar al leen heengereden is om te vissen. Meer niet. Hoewel.ergens in m'n achterhoofd iblijven de andei"e feiten hangen, Coby. De hele affaire draait tot nog toe rond het Woldmeer. En daar zit Van Viersen sinds de ver dwijning van Bep, dag en nacht. Te vissen. Doel hij ook nog wat anders? Ik zal er morgen vroeg eens heen rijden. En proberen, of ik die ande re zeven huisjes ook eens kan be kijken." „Doe dat. En zet die zaak voor de rest van de avond maar eens uit je hoofd. Er is een mooie film op de te levisie. Zet 'm maar aan. Dat ont spant. En ontspanning heb je wel een beetje nodig, lieverd." 39 Hij greep lachend over de. tafel haar hand. „Je bent er één uit dui zenden, Coby. Een echte politievrouw Hoofdstuk 16 Voor dag en dauw was Hoolwerf al op. Hij liet zijn vrouw rustig sla pen en zette in de keuken thee, waarna hij enkele boterhammen voor zichzelf sneed. Terwijl hij zat te eten, keek hij naar buiten. Het had vannacht geregend, en behoor lijk. Om een uur of drie was hij er even van wakker geworden. Een stortregen. Gelukkig geen onweer. Het was ook uitzonderlijk warm ge weest de laatste dagen. Maar nu scheen de zon alweer. Er was geen wolkje te zien. In ieder geval was het lekker opgefrist. Hij schonk nog een kop thee, smeerde een beschuit en bracht kop en bord naar boven. Daar maakte hij zijn vrouw wakker met een kus. Coby knipperde met haar ogen, doch toen ze haar man over zich heenge bogen zag, glimlachte ze, zich uit rekkend met de slanke armen. „Ben je al op?" vroeg ze met een slaap- stem. „Hoe laat is het?" „Half zes. Ik heb thee en be schuit. Drink je thee meteen, ze is goed warm. En draai je dan nog maar een keer om. Je ziet me in de loop van de morgen misschien wel even verschijnen. Zal ik de melkflessen bij de deur zetten?" Ze kwam overeind, geholpen door haar man. „Goed. Eén dagmelk is voldoende. Ik heb nog een volle fles in de kelder. En boter heb ik ook nog voldoende." „Ik maak wel even een briefje en leg het erbij. Krijgt-ie morgen wel geld." (Wordt vervolgd) ADVERTENTIE

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 4