DAF HEEFT ALLES PLUS Gereedschap gebruikende verstandige dieren ONZE PUZZELRUBRIEK at mm LhJ (M57- 46 rzezerziiz" »*n i CADEAU l»Md44 plus het pienterste pookje ter wereld: variomatic-automatic DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG DE TERUGKEER VAN ARAM ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vr(jdae 1 september 1967 Nr. 1985S In zelden bezochte gedeelten van Afrikaanse oerwouden zijn ronde dans-en waargencmen van vrouwelij ke chimpansees, die met zelfgevloch- ten kransen op het hoofd en stam pend met de voeten in de maat dan sen. Een grote Australische vogel die zijn nest in het struikgewas bouwt, versiert het met meetkundige figu ren, samengesteld uit bloemen en glinsterende voorwerpen. Verandert men zo'n versiering door tijdens af wezigheid van de vogel een figuur om te draaien dan merkt de vogel dit by zijn terugkomst onmiddellijk en herstelt de fout. Er zijn sterke aanwijzingen dat zelfs ratten in aanleg een eigenschap bezitten die de grondslag lijkt van een georganiseerde maatschappij. En meer verstand dan u denkt De ontwikkeling van het menselijk denken gedurende deze eeuw is ver anderd. Nog niet zo lang geleden meende men dat de aarde het mid delpunt van het zichtbare heelal was, tegenwoordig weet men dat on ze wereld een uiterst nietig stofje in de onmeetbare kosmos is. Men dacht ook dat alleen die zelfde aarde le vende wezens herbergde, dat geen van de ongetelde miljarden andere werelden in het heelal leven kende. Tegenwoordig komt men ook hier van terug, het zou te onwaarschijn lijk zijn. Maar, zeggen velen, in ieder geval is de mens het enige wezen op aarde dat met verstand of rede begaafd is. En ook deze stelling begint de tot nu toen zo vaste grond onder de voe ten te verliezen. Te vaak vergeet men dat de mens in biologisch op zicht een zoogdier is, een van de vele soorten die we 'kennen. En het is wel zeker dat buiten de mens ook andere dieren intellect vertonen. Een van de kenmerken van het met rede begaafde wezens noemde men altijd het 'gebruiken van werk tuigen, iets wat andere dieren im mers niet doen, omdat ze geen ver stand hebben. Wat dacht u dan van een klein soort papegaai die met be hulp van een stukje hout zijn oor schoon maakt? Het klinkt onwaar schijnlijk, maar het is door zeer be trouwbare deskundigen meermalen waargenomen. Superieur Wanneer men de mens even als zoogdier wil bekijken, zien we dat hij ondanks het voorkomen van le ven in de algemene zin van het woord (dus in alle vormen) sinds en kele 'honderdduizenden jaren, pas enkele eeuwen rechtop loopt en zich is gaan ontwikkelen. Aanvankelijk in een traag tempo (denk aan de ho- lenmensen, wier rotstekeningen he den ten dage nog bewaard zijn ge bleven). Bovendien leven in diverse afgelegen gebieden op aarde nog zeer primitieve volksstammen die niet verder zijn gekomen dan het stenen of bronzen tijdperk. Momenteel is de mens superieur aan de andere zoogdieren, maar mis schien is het slechts een kwestie van tijd, weliswaar in honderden of dui zenden jaren gerekend, dat een an dere soort zich eveneens verder ont wikkelt. Bepaalde soorten insekten, Afrikaanse mieren beveiligen hun nesten door de takken die er voor liggen te bestrijken met een lijm soort waar iedere vijand machteloos in is. Maar een andere soort sleept met veel moeite steengruis aan, plakt dat op de lijm en trekt zo het nest toch binnen Het zijn allemaal voorbeelden van momenteel laag ontwikkelde dier soorten die toch iets meer schijnen te bezitten dan dat wat wij gemaks halve „instinct" noemen. Het is lang niet zeker of dat instinct niet zal blijken intellect te zijn! Bijen De hoogst vernuftige manier waarop bijen aan hun soortgenoten duidelijk maken waar zij honing kunnen vinden (door een soort dans die niet alleen de richting maar ook de afstand en de hoeveelheid aan duidt) schijnt eveneens weinig met instinct te maken te hebben. Zij lij ken dit systeem, dat uitmunt door zijn vernuftigheid, zelf bedacht te hebben. Bovendien is dat systeem geen enkele bij aangeboren, maar ze zijn in staat het binnen enkele dagen aan te leren. Er is ook een soort specht die be hept is met een 'korte snavel, onge schikt om zijn eter. op de gebruike lijke manier 'tussen 'de schors en het hout te vinden. Daarom, en ook dat is geen fabeltje, neemt hij een doorn tussen de nagels van een poot en gaat zo te werk! Opnieuw een dier dat een werktuig bewust gebruikt zonder dat iemand het hem leerde. Zo zijn er vele voorbeelden van 'die ren te noemen die 'dergelijke onver moede vermogens hebben ontwik keld die men niet meer af kan doen met de zo weinig zeggende bewering dat het instinct hiervoor verant woordelijk is. Want wanneer men de zaak om zou draaien, en een andere diersoort dan de mens zou diens plaats inne men, dan zouden zij misschien de niet ontwikkelde mens dingen zien doen waarvan hij zou zeggen: kijk eens wat een vreemd beest, verstand heeft hij niet, alleen maar instinct. A. C. J. Flantua. Het aantal inzendingen was deze week minder groot: mogelijk was de puzzel moeilijker. Dat zou ook ce foutjes verklaren in de oplossingen die we ontvingen. Toch was er nog een behoorlijk aantal inzenders die de puzzel foutloos wisten op te los sen, zodat voor de toekenning van 3e prijzen zoals gebruikelijk werd ge loot. De eerste prijs gaat deze week naar: mevrouw M. M. van Dop- Vermecr, Nieuwstraat 10, Oude Tonge. De tweede prijs is bestemd voor: mevrouw L. Kosten-Verhage, Noord weg 175, Middelburg. Horizontaal: 1. brompot; 6. brussel: 11. ra; 12. serie; 14. l.o.; 15. liaan; 18. lot; 19. kolom; 21. ja; 22. nul; 24. tak; 25. bm; 27. tin; 28. ook; 29. use: 30. walm; 33. kenner; 34. a.p.; 35. hand vol; 38. er; 39. sr; 40. ga; 41. ei; 42. v.s.; 43. dr; 45. poetsen; 49. Ie; 50. reiger; 51. borg; 53. rem; 54. leb; 58. lea; 57. ut; 59. wel'; 61. les; 63. nr; 6-i. zwaan-, 66. dom; 68. linda; 70. ar; 71. toren; 73. r.o.; 74. luister; 75. ellende. Verticaal: 1. baljuw; 2. ora; 3. maan; 4. os; 5. tel; 6. bit; 7. re; 8. slok; 9. sol; 10. lemmer; 13. rok; 16. ia; 17. nut; 19. 'kakelen; 20. observe rend; 23. lila; 24. toko; 26. elp; 29. une; 31. aarde; 32. d.d.; 35. haperen; 36. nee; 37. vos; 44. rib; 46. orel; 47. t.t.; 48. edel; 49. lol; 50. reuzel; 52. ga rage; 55. bel; 58. t.w.; 59. wars; 60. oor; 62. sire; 65. aai; 66. dor; 67. mee; 69. non; 71. te; 72. nl. 'Jf JS Si 'Hl' 7 71 I /s WÊ^~ mm# mmTó jy j/ p| Uv mÉvT TO f/ ft fs WKfT~ sy ss 6' TTm S6V ■J77 ~yö yé yy yy De nieuwe puzzel De nieuwe puzzel luidt als volgt: Horizontaal: 1. omroepvereniging; 4. slede; 6. behoeftige omstandig heid; 10. afgestompt; 11. zonder ge zelschap; 14. het zij zo; 16. onmeet baar getal; 17. meisjesnaam; 18. deel van Amerika (afk.); 19. zoals de ak ten getuigen (Lat. afk.); 20. voorzet sel; 21. elke; 23. pers. vnw.; 25. af beelding; 28. betaald zetten; 30. Eng. telwoord; 32. maanstand (afk.); 34. bijwoord; 35. wrede keizer; 37. he vigheid; 42. uitroep; 44. loot; 45. se lenium (afk.); 46. deel van Amerika; 47. koor; 48. Chin, maat; 49. onhan dig mens; 53. rekening; 55. water in Friesland; 56. maanstand (afk.); 58. jongensnaam; 59. uitheemse boom; 63. gezichtsopmaak; 65. vreemde munt; 66. nobel; 68. verlaagde toon; 70. dubbelklank; 71. zangnoot; 73. vis; 75. meisjesnaam; 76. venster; 78. titel; 80. snijwerktuig; 81. slop; 82. naschrift; 83. zwijn. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENLAND UTRECHT. De grootste mobiele kraanwagen van Nederland komt binnenkort in actie bij de bouw van het nieuwe hoofdgebouw van de Koninklijke Nederlandse Jaarbeurs aan de Croeselaan in Utrecht, waar mee eind vorig jaar een begin werd gemaakt. Hij moet vijf stalen reuze portalen met een gewicht van 161 duizend kg. per stuk op hun plaat sen hijsen. DEN HAAG. Zondag a.s. zullen de 5,3 miljoen geregistreerde stemge rechtigden in Zuid-Vietnam ter stembus kunnen gaan om een presi dent, een vice-president en de 60 le den van de senaat- - een van de twee bij de nieuwe grondwet inge stelde kamers - te kiezen. LUNTEREN. De generale synode van de Gereformeerde Kerken heeft deze week o.m. aandacht besteed aan de noodsituatie van de Ambo- nese kerken in Nederland. Gepoogd zal worden tezamen met de Neder landse Hervormde Kerk en Christe lijk Gereformeerde Kerken tot steunverlening te komen. In afwach ting daarvan voteerde de synode een steunverlening van f 5.000. GRONINGEN. In het academisch ziekenhuis te Groningen is overle den de 77-jarige heer Ph. Vorsten- berg uit Groningen aan de verwon dingen die hij bij een ongeval heeft opgelopen. DEN HAAG. De minister van eco nomische zaken heeft de Tenneco Oil Company te Houston, Texas, de Monsanto Company te Saint Louis, Missouri, de Ethyl Corporation te Richmond, Virginia en de in Lim burg werkende kolenmijnmaatschap pij Laura en Vereeniging te Brussei vergunning verleend voor het instel len van een verkenningsonderzoek op het continentaal plat. HAARLEMMERMEER. De 55-ja- rige 'boekhouder E. A. K. uit Am sterdam is door de gemeentepolitie van Haarlemmermeer gearresteerd. De man bekende f 10.000 te hebben verduisterd ten nadele van zijn werkgever, een drukkerij in Zwa nenburg. UTRECHT. Op het kruispunt Za- menhofdreef-Rhonedreef in Utrecht is de 53-jarige mevrouw A. Attekun -Steenhof te Utrecht met haar brom fiets door een personenauto aange reden. Zij is later in het academisch ziekenhuis aan haar verwondingen overleden. OORSCHOT. De 29-jarige mej. M. W. C. P. Otten uit Oorschot is in 'haar woonplaats om het leven ge komen toen zij door nog onbekende oorzaak met haar bromfiets van, de Eindhovense dijk de berm in reed, een boom' raakte en vervolgens met het hoofd op het wegdek viel. Op weg naar het ziekenhuis overleed zij aan haar verwondingen. DEN HAAG. De in uitzicht gestel de staatscommissie van advies inza ke de grondwet en de kieswet is thans bij K.B. van 26 augustus 1967, op voordracht van de minister van binnenlandse zaken ,medè namens de minister-president, minister vaji algemene zaken, en de minister van justitie, tot stand gekomen, zo deelt het ministerie van binnenlandse za ken mede. BORKUM. Met een geweerschot is een einde gemaakt aan het leven van een. zwaardwalvis, die eerder op het strand van het Duitse Noord- zee-eiland Borkum terecht was ge komen. HAARLEMMERMEER. De 23-ja- rige student uit Zandvoort, B. G. E. L. Nieberg, kwam om het leven toen hij met zijn auto, rijdende over de Venneperweg in Haarlemmermeer, vermoedelijk tengevolge van een verkeerde manoeuvre in een sloot terecht kwam. Hij werd uit de auto geslingerd en was op slag dood. Een 21-jarige medepassagier werd licht gewond. u ADVERTENTIE ADVERTENTIE dit Irish Coffee glas WINKEL- WAARDE FL.2.- IMPORT: SCHAEFÉRS WÜRDEMANN N.V., A'DAM OPNIEUW TRIOMF VOOR SNELLE DAF 44 Marathon de la Route: een 84 uur durende De 8e klinkende klasse-overwinning van monsterrit op de berucht-bochtige Nürburgring; verplicht gemiddelde 90 km uur. 43 wagens aan de start, slechts 13 aan de finish. Daf le, 3e en 4e in klasse tot 850 cc. In 84 uur legde elke Daf ongeveer 8000 km af; een grandioze prestatie! Daf in 1967. Daf zegevierde reeds in de Rallye de Monte Carlo, Rallye dei Fiori, Rallye de Picardie, Rallye des Routes du Nord, Rallye de Bordeaux, Tulpenrally en Acropolis Rally. Tnfnrm afio-r\rf\afrit De sneIste manler om te ontdekken wat ilIiUiUlallv JJlUclllt intelligentscherp autorijden is. A - stuur mij zonder enige verplichting nadere informatie over de Daf personenauto''s NAAM Bifc wil w'jbkJvend een test-'m-zelf rit maken m onderstreep wat u wenst STRAAT pt a atc In envetoppe zenden naar DAF, Eindhoven DP603* Frankeren als brief ƒ6250,- af fabriek Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote kerk: 10 uur ds. W. Leerink, Soest. Gasthuiskerk: 10 uur ds. D. Goudzwaard, IJsselmonde, 7 uur ds. B. Balks, Kruiningen. Kerk- werve: 11 uur ds. Roodenburg, 9.30 uur zondagsschool. Serooskerke: 9.30 uur d!s. Schoneveld, 11 uur zon dagsschool Burgh: 10 uur ds.. Flink, bed. H. D. Haamstede: 10 en 7 uur ds. Huizing. Renesse: 11 uur ds. Van, Liere (H. D.). Noordwelle: 7 uur ds. Van Liere. Scharendijke: 9.30 uur ds. Roodenburg. Brouwershaven: 9.30 uur ds. Fêunlekes. Zonnemaire: 11 uur ds. Feunekes (bed. H. D.), 9.45 uur zondagsschool. Noordgouwe: '7 uur ds. SdhoneveLd. Dreischor: 11 uur ds. SchoneveM. Ouwerkerk: 10 uur dS. Fafoer. Nieuwerkerk: 10 uur ds. Kloosterman, Goes. Oosterland: 9.30 uur d!s. Van' Liere, 6 uur ds. Roo denburg. Sirjansland: 10 en 6.30 uur ds. Bouman, Katwijk. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Jagersma. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 6.30 uur ds. Na wijn. Haamstede: en 5 uur dr. Becker. Scharendijke: 9.30 en 2.30 uur ds. T. Boes, Nieuw Loosdrecht. Brouwers haven: 10 en 2.30 uur ds. Wentsel. Zonnemaire: 9 en 2.30 uur de heer Jansma. Oosterland: 10 en 3 uur ds. Soholiing. Bruinisse: 10.30 uur de heer Jansma, 5 uur ds. v. d. Stoel, Bergen op Zoom. Nieuwerkerk: 10 uur dr. J. Becker (oogstcoilliecte), 5 uur ds. J. Noordhof, W'emeld'inge. Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. Kei zer. Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. Verhage, Den Haag. Kerkwerve: 10 uur dienst des woords, 6 uur ds. Westerink. Haamstede: 10 en 3 uur ds. Weste rink. Nieuwerkerk: 10 uur dienst des woords, 3 uur ds. Verhage, Den Haag Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10, 15.00 en 19.00 lees- dienst. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur leesdienst. Oosterland: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2.30 en 6 uur leesdienst. Renesse: 10 en 3 uur leesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 6.30 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. F. Miallaii, Veenendaal. Oud-Geref. Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur lees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur lees dienst. Remonstrants Geref. Gemeente Scmmelsdyk: 10 uur ds. L. Schenck. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst, 12 uur jeugdsamenkomst, 19.30 uur verlossingssamenkomst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: Eucharistieviering zater dagavond om 19.00 uur, zondag morgen 8.00 en 10.00 uur. Haamstede: Eucharistievieringen, zaterdagavond 19.00 uur, zondag 8.30, 10.00 en 19.00 uur. Renesse: (Tentkerk, Oude Mool- weg), Eucharistievieringen, zondag 8.00, 9.30 en 11 uur. Verticaal: l. smerig; 2. klaar; 3. aanhaling; 4. reeds; 5. hond; 6. meis jesnaam; 7. hemellichaam; 8. voor zetsel; 9. lidwoord; 10. graafwerk- tuig; 12. minne; 13. geest (Fr.); 15. akelige; 17. vrucht; 19. beoefening v.e. bep. sport; 22. Chin, maat; 24. heldendicht; 26. zangnoot; 27. insect 29. daad; 31. edele; 33. middel tegen koorts; 36. Fr. voegwoord; 38. deel van de bijbel (afk.); 39. nieuw (Lal.), 40. beetje; 41. meisjesnaam; 43. tan deloos zoogdier; 44. stofmaat.; 47. zangnoot; 49. heilige (afk.); 50. plaats in Gelderland; 51. tuingereedschap; 52. bode van een universiteit; 54. deel van het hoofd; 57. gevaarte; 58. gelooide huid; 60. maanstand (afk.); 61. land in Azië; 62. jongensnaam; 64. plaats in Italië; 67. gast; 69. sluis 72. persbureau (afk.); 74. leeftijd (Fr.); 77. Eng. voorzetsel; 78. gewicht (afk.); 79. bestaat; 80. pers, vnw. 45. Bij het horen van deze woorden begon Arain plotseling een licht op te gaan. De kooplieden, of het stadsbestuur van Vene- da hadden dus een soort bondgenootscap met de Barbadoren gesloten! Het antwoord van Guilliano's bezoeker bevestigde zijn vermoeden. „Natuurlijk, mijn waarde/' sprak de man. „Ge kent onze overeenkomst. Zolang gij de Hertog van Pomplina geen enkele hulp verleent, is Uw stad veilig en daarna hebben wij recht op een vijfde gedeelte van alle havengelden!" Nu had Aram genoeg gehoord. Alles werd, hem ineens duidelijk! Het stadsbe stuur, dat voornamelijk uit rijke kooplie den bestond, speelde onder een hoedje met de indringers en waarschijnlijk werd de Doge, die een rechtschapen man moest zijn, overal buiten gehouden! Een ogenblik v voelde Aram het heftige verlangen in zich opkomen om de twee samenzweerders te lijf te gaan, doch bijtijds zag hij in, dat or grotore belangen op het spel stonden. „Ik begrijp niet dat die stomme Veneda- nen op het woord van de Barbaren ver trouwen," dacht Aram, die er zeker van was, dat de schurken, zodra Pomplina in hun handen gevallen was, zich tegen Ve- neda zouden keren en dat eenzelfde lol doen ondergaan! Voorzichtig begon hij zich terug te trekken Het was nu echter bijna donker geworden en plotseling struikelde hij over een boomwortel Met een kreet sprongen de beide mannen op, toen zij in eens een gerucht achter zich hoorden

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 3