I DE ZIERIKZEESCHE COURANT KONING FEISAL: STEUN AAN DE V.A.R. EN JORDANIË Collecte Koningin Wilhelmina Fonds Uranium in Spanje Dit jaar de mooiste zomer sedert 1959 Heinenoord-Haringvlietbrug: 12,5 km dubbelbanige snelweg oil KAMERBREED „DE MAGNEET" Onderzoek V.N. naar apartheidspolitiek ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 1 september 1967 124ste jaargang Nr. 19855 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken II, Zierikzee, postbus I, tel. (OttIO) 2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per week na 18.00 uur: tel. (OHIO) 2118. Girorekening 13 76 77. 55 cent. Losse nummers 20 cent. - Verschijnt maandag, Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (OlltO) 2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cenl N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. per mm; „Succesjes"' (max. 4 regels) f 1,25 per sluk. In dit nummer: Het Rode Kruis honderd jaar CHARTOEM, 31-8. Koning Foisal van Saoedi-Arabië heeft donderdag op de Arabische topconferentie in Chartoem verklaard, dat z\jn land bereid is de Verenigde Arabische Republiek en Jordanië financiële steun te verlenen. Hij noemde Syrië niet. Zoals bekend heeft ook Syrië by de strijd in juni grondgebied moeten afstaan aan Israël. Men ver wacht dat de topconferentie vandaag zal eindigen. Naar verluidt komen uit het resul taat van het topoverieg drie essen tiële punten naar voren: l. Er is besloten tot financiële hulp aan de Arabische landen die zwaar geleden hebben onder de re cente oorlog met Israël. Er zal een fonds voor economische bijstand en samenwerking worden gesticht, het geld waarvoor moet worden bijeen gebracht door de olieproducerende landen. In ruil voor deze hulp, die een bedrag van anderhalf miljard gulden zou omvatten, is ten gunste van de olielanden afgezien van bin dende boycotmaatregslen tegen de landen die Ln het recente conflict de kant van Israël zouden hebben ge kozen. Evenmin zou er nog sprake De kankerbestrijding DEN HAAG, 31-8. In 1966 zijn meer dan 21.000 Nederlanders aan kanker overleden. Dit cijfer ver strekte staatssecretaris dr. R. J. H. Kruisinga (volksgezondheid) in een donderdagavond gehouden radiocau- scrie, waarin hij de aandacht ves tigde op de komende collecte ten bate van het Koningin Wilhelmina Fonds. Bondsdagen gemeente-ambtenaren DEN BOSCH, 1-9, De bondsdagen van de Nederlandse Bond van Ge meenteambtenaren, die dit jaar te Den Bosch worden gehouden, zijn heden (vrijdagmorgen) geopend met een rede van de bondsvoorzitter, de heer G. Grolieman uit Borger, waar in deze de aandacht vestigde op het 75-jarig bestaan van deze bond, dat volgend jaar in Amsterdam zal wor den gevierd. Spreker constateerde dat de bond temidden van de orga nisaties van overheidspersoneel nog steeds een goed figuur slaat en de service voor de leden en indirect ook aan de gemeentebesturen waar devol genoemd mag worden. Dief steelt f 27.500,— van bankbediende AMSTERDAM, 31-8. Terwijl een 58-jarige kantoorbediende van de Algemene Bank Nederland in Am sterdam donderdagmiddag met zijn bromfiets aan d ehand de korte af stand tussen het hoofdpostkantoor op de Nieuwe Zijds Voorburgwal en het districtskantoor van de bank in de Spuistraat aflegde, heeft een dief kans gezien zijn geldtas met f 27.500 te stelen. De man had op het post kantoor enige betalingen voor de bank verricht en de tas in een zijvak van zijn fietstas gestoken. Bij aan komst in de Spuistraat merkte hij tot zijn grote schrik dat zijn geld was verdwenen. PAMPLONA, 31-8. „Europa Press" meldt dat men in het gebied van Leiza in de Spaanse provincie Na- varra een belangrijke uraniumlaag heeft ontdekt. De laag, die in de Pyreneeën ligt zou een van de groot ste van Europa zijn. Ze is bijna ne gen km. lang en bevat uraniumfos- faat, dat sterk radioactief is. Ontvoering op Sardinië NUORO, 31-8. Vijf gemaskerde mannen hebben donderdag bij Nuoro op Sardinië een rijke landeigenaar ontvoerd. Men vermoedt dat de ban dieten de man pas zullen vrijlaten als ze een flink bedrag aan losgeld hebben gekregen. In tctaal zijn er dit jaar cp Sardinië nu al tien mensen ontvoerd. Zuidslavische jongelui vragen politiek asiel FCGCIA, 1-9. Zes Zuidslavische jongelui in de leeftijd van 16 tot 20 jaar zijn donderdag met een motor bootje de Adriatische zee overgesto ken en hebben in het Italiaanse ha venstadje Vieste politiek asiel ge vraagd. Staatssecretaris Kruisinga bena drukte, dat al veel werd bereikt, ook in ons land en met behulp van we tenschappelijke werkers in ons land, in de strijd tegen de kanker, die op veel fronteQ wordt gestreden. „Van een absoluut ongeneeslijke ziekte kan al niet meer werden gesproken", al dus de onderminister in zijn radio toespraak. Hij wees er op, daL er vormen van kanker zijn, waarbij de genezirgskansen zelfs al vrij gunstig liggen. „Maar ondanks alle inspanningen is een afdoende geneesmiddel nog niet gevonden. Wij zullen niet mogen rusten, voordat aan een ziekbed ook de naam van deze ziekte niet meer in een beklemmende'sfeer behoeft te worden uitgsproken", zo zei dr. Krui singa, Hij wees erop, dat voor de kankerbestrijding geld nodig is, veel geld. „Als uw financiële steun groter is, zullen er meer krachten aan de oplossing van dit grote vraagstuk kunnen meewerken en het betekent snellere en betere resultaten", aldus dr. Kruisinga. Weddenschap: Man wil auto opeten ADELAIDE31-8. Een in Australië wonende Griek, die al eerder scheer mesjes en stukjes glas placht te ver orberen, heeft gewed dat hij een auto zal opeten. De man, die Leon Samson heet en dertig jaar oud is, heeft voor zijn maaltijden een mid denklasser van Australisch fabri kaat uitgekozen. Als de auto na. vier jaar in zijn maag zou zijn verdwe nen, waarvoor hij elke dag bijna een kilo metaal, glas, bekleding en rub ber moet doorslikken, wint de Griek veertigduizend gulden. Discussie ill <le A.R.P. DEN HAAG, 31-8. Het bestuur van de Anti-Revolutionaire Partij heeft de kiesverenigingen verzocht ge spreksgroepen samen te stellen om zich te beraden over „de functione ring van de democratie". De gespreksgroepen is gevraagd hun mening te geven over de oor zaak van het onbehagen over de wijze waarop onze democratie thans functioneert, en over de christelijke partijformatie. Prinses Margriet Iaat inotortanker te water AMSTERDAM. 31-8. Onder zeer grote belangstelling heeft H.K.H. Prinses Margriet donderdagmiddag op de werf van de Nederlandsche Dok_ en Scheepsbouw in Amster dam-Noord hel grootste schip dat tot nog toe in ons land is gebouwd te water gelaten. Het is de motorlan- ker Neveritain aanbouw voor Shell tankers, de scheepvaartmaat schappij van de Koninklijke Shell Groep. De prinses was gekleed in een rose zomerjapon met bijbehorend hoedje en een groen met rose zo mermantel er over heen. Met heldere stem zeide prinses prinses Margriet: „Ik doop u Neve rita en wens u behouden vaart". zijn van opneming van de Arabische tegceden bij de Britse en Ameri kaanse banken. Enkele landen, waar onder Koeweit, hadden opgemerkt, dat de rentevoet met name in Enge land veel gunstiger is dan in Zwit serland cf Frankrijk, en dat het ab surd zou zijn bewust geldverlies te gaan lijden terwijl men zich finan ciële offers getroost om de getrof fen larden, vooral Egypte en Jorda nië, te hulp te komen. Saoedi-Arabië en Kc-.weit zouden elk een half mil jard in het fonds storten; 2. de Arabische landen gaan een gezamenlijke politieke en diploma tieke aotie op touw zetten als tegen wicht voor de campagne die tegen hen wordt gevoerd. De desbetreffen de resolutie zegt niets over de di verse voorstellen die zijn gedaan vcor een politieke oplossing van het conflict; 3. er zal een militaire commissie worden g-.vcrmd ter bestudering van noodzakelijke hervormingen en eventuele reorganisatie van de .Ara bische strijdkrachten. Vergiftigde paddestoelen LUDWIGSHAFEN, 31-8. In Duits land zijn begin deze week in Beie ren en Noordrijn-Westfalen twaalf mensen overleden na het eten van vergiftige paddestoelen. Donderdag deden zich iri Germersheim (Rijn- land-Paltz) opnieuw drie overlij- densgevallen voor, een 73-jarige vrouw, haar 50-jai*ige zoon en diens 47-jarige vrouw stierven na een maaltje paddestoelen, een 80-jarige man is er ernstig aan toe. LONDEN. In politieke kringen in- Londen wordt verwacht dat de Brit se regering in haar nieuwe samen stelling maatregelen zal nemen om de economische ontwikkeling in En geland te stimuleren. De maatrege len zullen ech'ter van selectieve aard zijn en van 'beperkte draagwijdte. DEN HAAG, 1-9. Het weer in de drie zomermaanden juni, juli, en au gustus is aan de droge kant geweest, aldus mededelingen van het K.N.M.I. Het landgemiddelde van de regen in dit tydvak bedraagt ongeveer 155 mm zoals uit een voorlopige bereke ning blijkt, tegen 214 mm normaal en tegen niet minder dan 332 mm in de zomer van het vorige jaar. Zonnig Het was over het algemeen de droogste zomer sedert 1959. Vooral in Noord-Holland en op de Waddenei landen heeft het Weinig geregend. In De Bilt regende het 63 uur tegen 108 uur normaal. Augustus heeft ditmaal de meeste regen gebracht, juni was de droogste zomermaand. Zonnig Het was ook de zonnigste zomer se dert 1959. In De Bilt Werden 625 uur zon geregistreerd tegen 607 uur nor maal. Vooral in juli heeft de zon veel geschenen. Hoewel de temperatuur te De Bilt gemiddeld precies normaal was, kan toch van de warmste zomer sedert 1959 worden gesproken: de vorige zeven jaren hebben alleen maar te koude zomers gebracht. In De Bilt bedroeg het aantal warme zomerse dagen 12 tegen 19 normaal. Juli was verreweg de warmste maand', juni en augustus waren daarentegen beide aan de kcude kant, vooral met juni was dat het geval. „Bom in Tweede Kamer" DEN H'AAG, 31-8. „Er is een bom geplaatst in de Tweede Kamer" deze telefonische mededeling bracht don derdag om kwart over vijf het perso neel van de Tweede Kamer en de po litie in rep en roer,. Zoals verwacht werd resulteerde het nauwgezet on derzoek tct de conclusie dat alle moeite voor niets was: er werd in het gebouw van onze volksvertegen woordiging geen bom aangetroffen. Sneller naar Zeeland MIJNSHEERENLAND, 31-8. Ir. A. Wiebes, hoofdingenieur-directeur van Rijkswaterstaat in de directie Zuid-Holland, heeft donderdagoch- tend in de Hoeksche Waard vier ki lometer splinternieuwe autosnelweg tussen de Stougjcsdjjk en Heinenoord voor het verkeer opengesteld. Daar mee is opnieuw een stap op de weg die tenslotte moet leiden naar reali satie van de rijksweg 19, de snelle autoweg die Vlissingen met Rotter dam meet verbinden. In juni van dit jaar werd reeds één rijbaan van deze weg voor het verkeer vrijgegeven. Donderdag vier maanden voor de in het bestek ge noemde datum vclgde de ande2*e rij - baan. Mot deze nieuwe vier kilometer mee ligt er nu van Heinenoord tot aan de Haringvlietbrug 12,5 km dub belbanige autosnelweg. Aan de snelle verbinding van Zee land m'et Rotterdam ontbreekt nu ADVERTENTIE VAN DE DRIE HOEFIJZERS SINDS 1628 nog het stuk weg tussen Heinenoord en de nieuw te bouwen Heinenoord- tunnel en (noordelijk daarvan) aan sluiting op het te bouwen Vaanplein, een kruising van wegen die in „Mo- lenwiekvcrm" wordt uitgevoerd. Zulk een constructie is in ons land neg niet toegepast. Het ontbreken van genoemde weg gedeelten betekent dat het verkeer neg steeds gebruik zal moeten blij ven maken van de 70 jaar oude Ba rend rechtse brug. Is men, vanuit Rotterdam naar het zuiden rijdend, die brug echter gepasseerd dan kan men nu via de verbeterde provin ciale weg 43 tot Heinenoord en van daar de nieuwe snelweg volgend, snel naar Zeeland rijden. Met de aanleg van het nu gereed gekomen wegvak is in '64 begonnen. De moeilijkheden die het aanleggen van een nieuwe rijksweg door een belangrijk agrarisch gebied in de re gel geeft, heeft men in dit geval kun nen verkleinen omdat de construc tie werd „ingepast" in de uitvoering van de ruilverkaveling „Hoeksche Waard-noord" de 12,5 kilometer lan ge nieuwe Weg, plus de kosten van aanleg van het nog ontbrekende deel tussen Heinenoord en de nieuwe tun nel vergen een bedrag van f 39.4 mil joen. De Haringvlietbrug heeft 51 miljoen gulden gekost en de bouw kosten van de Heincnoordtunnel be dragen f 53 miljoen.. In totaal zal Ue verbinding door de Hoekse Waard met in het zuiden de Haringvlietbrug en in het noorden de Heincnoordtunnel dus 143,4 mil joen gulden kosten. De Heinenoordtunnel zal over ruim twee jaar (eind 1969) worden vol tooid. Deze nieuwe tunnel, de breed ste die ooit in ons land gemaakt is, krijgt rijbanen voor het snelverkeer; zogenaamde „kruipstroken" bij de uitgangen voor het zware vrachtver keer en liften die fietsers en wande laars de last van het „beklimmen" van de 4,5 procent steile hellingen zullen besparen. Is de tunnel gereed, dan wordt de Barendrechtse brug - die constructief niet lang meer mee kan en die een belemmering vormt voor scheepvaartverkeer en ijsafvoer - gesloopt. Ock na het gereedkomen van de tunnel is de snelle verbinding met Rotterdam nog niet klaar. Pas in 1970 komt de 3,5 km lange autosnelweg over IJsselmonde gereed, die aansluit op de in datzelfde jaar te realiseren „Vaanweg" (een Rotterdamse stads- autoweg) en d,e zuidelijke rondweg van Rotterdam. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's Spreken leren wij gauw, maar S luisteren pas na vele jaren TCCCCCCCOSCCCCCCOMCCCCOK WAT ZEGT PE 61LT .V 1 DRAKENSTEYN. Prinses Beatrix en prins Claus hebben donderdag de de putaties van cle schietbatterijen ontvangen, die de geboorte van prins Willem-Alexander hebben aangekondigd. Hierbij werden de hulzen aange boden van het eerste schot in Nederland, Suriname en de Antillen. Dupy het hondje van het prinselijk paar, wachtte ongeduldig tot het gezelschap naar buiten kwam. Onbestendig Verwachting tot zaterdagavond; Zwaar bewolkt met morgen overdag tijdelijk regen, later mogelijk enkele opklaringenweinig verandering in temperatuur; aanvankelijk zwakke, later matige tot krachtige wind tus sen zuid en zuidwest 2 sept. Zon op 5.52, onder 19.27. Maan op 2.25, onder 19.11. 3 sept. Zon op 5.54, onder 19.24. Maan op 3.54, onder 19.30. 4 sept. Zon op 5.55, onder 19.22, Maan op 5.25, onder 19.45. Nieuwe maan: 4 sept. te 12.37. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 2 sept. 1.23 v.m. 13.46 n.m. 3 sept. 2.19 v.m. 14.38 n.m. 4 sept, 3.05 v.m. 15.23 n.m. BROUWERSHAVEN: 2 sept. 1.07 v.m. 13.40 n.m. 3 sept. 1.59 v.m. 14.29 n.m. 4 sept. 2.43 v.m. 15.12 n.m. Springtij: 6 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 1-9. Het K.N.M.I. deelt mede. Om een depressie voor de kust van Noorwegen wordt polaire lucht over de Noordzee naar noordwest- Europa getransporteerd. Tegelijker tijd stroomt vochtige oceaanlucht via zuid-Engeland en Het Kanaal naar west-Europa. De beide luchtsoorten worden gescheiden door een frontale zon die zich van zuid-Engeland via Nederland naar noord-Duitsland uit strekt. Plaatselijk viel 10 tot 15 mm re gen, vooral in het noorden van ons land. Voor zaterdag is een volgende oceaanstoring voor het weer in onze omgeving van belang. De storing trekt vrij snel naar het noorden van de noordzee en het bijbehorende fi*ontensysteem> zal veel bewolking veroorzaken, met tijdelijk regen. De wind neemt toe tot matig of krachtig uit zuidelijke richtingen, later rui mend naar zuidwest tot west, terwijl weinig verandering in temperatuur wordt verwacht. ADVERTENTIE naar Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00, 3 66, 3.75.3.80,3.90, 4.00. 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIKWEERT Nicuwerkerk - tel. (01114)265 Bruinisse - tel. (01113)470 DAKAR, 31-8. „Alle ingewonnen getuigenverklaringen bevestigen, dat Zuid-Afrika één grote gevangenis is, ja zelfs één groot concentratiekamp vcor tegenstanders van de apart heidspolitiek", aldus heeft donderdag de procureur-generaal van het Sene galese hooggerechtshof cn voorzitter van de bijzondere V.N.-groep van ju ridische deskundigen, Ibrahlma Boye, in een vraaggesprek met het Senegalese persbureau gezegd. Deze groep, die belast was met een onderzoek naar dc levensomstandig heden in do Zuidafrikaanse gevange nissen, heeft in de loop van haar on derzoek 25 getuigen gehoord, allen voormalige gevangenen in Zuid-Afri ka. „Honderden mensen", aldus heelt Boye verder gezegd, „sterven, elk jaar, hetzij bij hun invrijheidstelling, hetzij door ophanging in de gevan genissen en in het bijzondei- in de centrale gevangenis van Pretoria. Bovendien bevinden duizenden zich in de Zuidafrikaanse gevangenissen, onder mensonwaardige omstandighe den, krachtens de zogenaamde 90-da- genwet". „Wanneer ons rapport a.s, februa ri gepubliceerd zal worden, zul'len de grote mogendheden overtuigd zijn van de wreedheden die dagelijks in Zuid-Afrika worden begaan". i i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1