tretford DE ZIERIKZEESCHE COURANT ENCELAND BEREID TE GAAN PRATEN MET CHINEZEN Noodvoorzieningen jeugdwerkloosheid Perzische familie over de grens gezet Nasser en Feisal akkoord inzake Jemen KAMERBREED I „DE MAGNEET" I Libië heeft grootste oliebron ter wereld Rassenonrust in Amerikaanse stad Grote gebieden van Mexico overstroomd „Muizenziekte" heerst in Bosnië Shirley Temple in de politiek Lancering Surveyor-5 van Kaap Kennedy Nog geen oplossing in moord op Souman Grote belangstelling voor doopplechtigheid prins Willem-Alexander {TUINMAN ZOON: ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 31 augustus 1967 124ste jaargang Nr. 19854 WAARIN OPGENOMEN REOAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. (01110) 2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per week na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. 55 cent. Losse nummers 20 cent. - Verschijnt maandag, Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6» Ochtman, Zierikzee. per mm; „Succesjes' (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Eén-huis-expositie te Tholen LONDEN, 30-8. Engelands minis ter van buitenlandse zaken, George Brown, heeft zijn Chinese collega Tsjen Ji woensdag laten weten dat hü bereid is met hem van gedach ten te wisselen over de normalise ring van de betrekkingen tussen Groot-Brittannië en China-. Brown deel dit voorstel in een persoonlijke boodschap aan Tsjen JI. Brown legt er in de boodschap de nadruk op. dat de verhouding tussen beide landen naar de mening van de Britse regering zeer veel te wensen overlaat. Zoals bekend is het ge bouw van de ambassade in Peking korte tijd geleden in brand gesto ken en hebben zich relletjes voorge daan voor het gebouw van de Chi nese legatie in Londen. Waarnemers in Londen menen dal uit de jongste Britse stap blijkt dat Engeland het niet wil laten aanko men op een breuk met China. Van ambtelijke zijde in Londen werd Later meegedeeld dat Brown langs de normale diplomatieke kana len overleg wil plegen en geen ont moeting met Tsjen Ji op het oog heeft. Het Britse ministerie van buiten landse zaken gaf later nog een afzon- DEN HAAG, 30-8. Het onderhoud met vormingsinstituten en leerling stelsels heeft geleid tot instelling van een werkgroep, die in eerste instan tie de omvang, de aard en de ont wikkeling van de jeugdwerkloosheid, zoals die zich regionaal voordoet, zal nagaan. In de werkgroep zitten ver-^ tegenwoordigers van het vormings werk, het leerlingenwezen en de mi nisteries van sociale zaken en volks gezondheid en van onderwijs en we tenschappen. De groep zal tijdelijke voorzieningen voorstellen voor een zinvolle plaatsing van jeugdige werk lozen in bedrijven en, voor zover dit niet uitvoerbaar is, in instellingen van opleiding en vorming. Deze noodvoorzieningen kunnen zo SLUITING STATEN-GENERAAL DEN HAAG, 30*8. Op zaterdag 16 september zal de minister van binnenlandse zaken, mr. H K. J. Beernink, de zittingsperiode van de Staten-Generaal sluiten. De korte plechtigheid vindt plaats in het gebouw van de Eerste Kamer aan het Haagse Binnenhof, waar dan de beide kamers der Staten-Generaal in gezamenlijke zitting bijeenzijn. Afzetting en erewacht zullen vol gens de traditie worden gevormd door afdelingen van de rijkspolitie. Voorts zal de plechtigheid, die om vdrie uur aanvangt, worden opgeluis terd door de rijkspolitiekapel onder leiding van kapitein H. C. Hooger- vorst. De sluitingsplechtigheid wordt ge woonlijk kort voor de derde dinsdag in september. Prinsjesdag, gehouden. Het is voor minister Beernink de eerste keer dat hij het parlementaire jaar afsluit. 150.000 gulden van het Rode Kruis voor Vietnamese kinderen DEN HAAG, 29-8. In minder dan twee maanden heeft het Rode Kruis 150.000 gulden bijeengebracht ten bate van kinderen in Vietnam. Het geld zal worden besteed aan pro thesen en aan steun aan kinderte huizen in Zuid-Vietnam, dat hier voor een aanvraag had ingediend. Het bedrag is vandaag (donder dag) in de Lairessezaal op het Bin nenhof in Den Haag door de jour naliste mevrouw Racké aangeboden aan jonkheer G. Kraijenhoff, voor zitter van het Nederlandsche Roode Kruis en aan de heer A. van Emden, directeur-generaal van het Rode Kruis. Deze zullen het geld over dragen aan de secretaris-generaal van de Liga van Rode Kruisvereni gingen. de heer H. Beer. nodig begin oktober in werking tre den. wanneer een duidelijker inzicht zal bestaan in de opneming van de schoolverlaters in het arbeidsproces. Daarmee zijn elk jaar verscheidene maanden gemoeid. ROTTERDAM, 30-8. Een uit ne gentien leden bestaande Perzisolic familie is woensdagmorgen op last van de officier van justitie in Rot terdam bfj Roosendaal over de grens gezet. De Nederlandse justitie beschouw de de Perzen als ongewenste vreem- deilngen omdat zij illegaal ons land waren binnengekomen en geen mid delen van bestaan hadden. De uitwij- zingsprocedurè kwam dinsdag op gang toen twee leden van de familie door de politie van Capelle aan de IJssel in de kraag waren gepakt in verband met een mislukte overval op een bakkerswinkel in Capelle. Dinsdagavond besliste de officier van justitie dat de twee daders van de mislukte aanslag op de kassa van de winkel met hun familieleden ook over de grens zouden worden gezet, hoewel het aanvankelijk in de be doeling lag de hoofddader voor een '-echtbank te brengen. derlijke verklaring uit. Hierin wordt gezegd dat de Britse regering niet wil dat de toch al weinig bevredigende betrekkingen tussen haar en de Chi nese regering nog slechter worden en dat zij bereid is op rationele en zakelijke basis met de machthebbers betrekkingen tussen beide landen hersteld kunnen worden. De Chinese zaakgelastigde Tsjen Ping. die een kopie van de boodschap van Brown kreeg, heeft geweigerd de inhoud ter kennis van zijn regering te brengen, omdat de „Britse rege ring al maatregelen had getroffen om de boodschap langs andere weg naar Peking te seinen". Brown wenst politie geluk LONDEN, 30-8. De Britse minis ter van buitenlandse zaken, George Brown, heeft zich persoonlijk naar de Chinese legatie in Longen bege ven waar hij de daar de wachthou dende politie gelukwenste met haar optreden tijdens de incidenten welke gisteren plaatshadden. Brown onderhield zich een tiental minuten met de politiemensen en stapte teen weer in zijn auto. HONGKONG, 30-8. In het noor den van Kowloon dat tot de Britse kroonkolonie Hongkong behoort heb ben zich woensdag weer ongeregeld heden voorgedaan. Het kwam tot een vechtpartij tussen rond duizend Chi- nese betogers en de politie, waarbij twee gewenden vielen. Een betoger werd gewond toen de politie het vuur op de menigte opende en een politie man liep verwondingen op toen er een bom ontplofte die van het dak van een huis naar beneden was ge gooid. Prinses Beatrix en prins Clans naar Middelburg DEN HAAG, 30-8. H.K.H. Prinses Beatrix en Z.K.H. Prins Claus zul len zich op zaterdag 23 september naar Middelburg begeven, waar ze ter gelegenheid van het jaarlijkse congres van het „Veteranen Legioen Nederland" een krans zullen leggen bij het bevrijdingsmonument. CHARTOEM, 31-8. President Nas ser van Egypte en koning Feisal van Saoedi-Arabië hebben overeenstem ming bereikt over een regeling van de kwestie-Jemen. Egypte zal vol gens het akkoord zijn troepen uit Je men terugtrekken, terwijl Saoedi- Arabië zijn steun aan de Jemeniti- ADVERTENTIE S naar Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00, 3.66, 3.75. 3.80, 3.90, 4.00, 4.57. 5.50 meter. j A. S. FLIKWEERT 3 Nieuwerkerk - tel. (01114)265 Bruinisse - tel. (01113)470 CULPERER Een lid van de Amerikaanse nazi-partij is op het dak van de Wkwagengesprongenmethetstoffelijk overschot van de vermoorde leider Lincoln Rockwell. De politie weigerde nazi's met armbanden op de begraaf plaats tóe telaten.Denazi's ondernamen pogingen om toch door te breken. sche royalisten zal staken. De twee landen hebben het toezicht op de uitvoering van de overeenkomst toe vertrouwd aan Irak, Marokko en Soedan. De drielandencommissie zal erop tcezien dat Jemen zijn stabiliteit her wint in overeenstemming met de wensen van het Jemen itische volk, en dat zijn soevereiniteit en volle dige onafhankelijkheid gewaarborgd werden. Nasser en Feisal kwamen tot een akkoord tijdens een gesprek van twee en een half uur in de ambtswo ning van de Scedanese premier Mo hammed Mahgoeb, die in deze kwes tie tussen hen heeft bemiddeld. Minister Schröder had hartaanval BONN, 30-8. Dr. Gerhard Schroe- der, de Westduitse minister van de fensie, blijkt een hartaanval te heb ben gehad. De 56-jarige bewindsman die met spoed met een speciaal vlieg tuig van zjjn vakantieverblijf op het eiland Sylt naar een universiteitskli niek in Hamburg werd overgebracht, lfjdt nog aan flauwtes. TRIPOLIS, 30-8. Naar het offi ciële Libische persagentschap heeft medegedeeld heeft de Occidental Petroleum Corporation in een van haar consessies in Libië de grootste olie producerende bron ter wereld ontdekt. De bron levert per dag ruim 53.000 barrels. MILWAUKEE. 31-8. Met jachtge weren en traangasgranaten gewapen de politiemannen hebben woensdag avond in de Amerikaanse stad Mil waukee (Wisconsin) een einde ge maakt aan een betoging van 200 ne gers voor het uitgebrande hoofd - kwartier van de jeugdraad van de Nationale Vereniging voor de Voor uitgang van Gekleurden (N.A.A.C.P.) De politie arresteerde verscheidene negers, die bij hun wegleiding „zwar te macht" schreeuwden. MEXICO, 30-8. In een groot ge bied van Mexico - van de grens met Texas tot de Stille-oceaankust - hebben zich woensdag overstromin gen en aardverschuivingen voorge daan. Er zijn tien mensen omgeko men. Aan de overstromingen is een ongewoon zware regenval voorafge- gaan. In het noorden van Mexico zoud enwegen die naar Texas leiden, op verscheidene plaatsen wegge spoeld zijn. Geheimzinnige dood na beet door insect DUINKERKEN, 31-8. Havenarbei- ders in Duinkerken eisen een me disch onderzoek in verband met de plotselinge dood van een collega, die zei gebeten te zijn door een insekt toen hij op een Indische vrachtboot werkte. Deze havenarbeider is dins dag overleden, drie dagen nadat hij in het ziekenhuis werd opgenomen met opgezwollen armen en rug. Een insect zou hem gebeten hebben bij het lossen van de Indische vracht boot op 18 augustus. Havenarbeiders hebben gezegd, dat een zwerm insekten uit het ruim van het schip vloog toen het geopend werd. Vier havenarbeiders, die even eens zwellingen hadden, zijn na een medisdhe behandeling echter weer hersteld. BELGRADO, 30-8. Als gevolg van de muizenplaag in de %uid$lavische deelstaat Bosnië-Hezegowina lijden in dat gebied 136 mensen aan de zg. „muizenziekte". Het instituut voor bescherming van de volksgezondheid in Belgrado heeft de hulp ingeroepen van Amerikaanse en Tsjechoslo- waakse deskundigen om de versprei ding van de kwaal tot staan te bren gen. Inmiddels zijn duizenden muizen in zuidwest-Servië doorgedrongen. De bestrijding met behulp van ver gif zou tot dusver meer schade dan goed hebben gedaan, doordat de muizen niet direct doodgaan na her eten van vergiftigd voedsel. Zij wor den dan een gemakkelijke prooi voor katten, honden en andere die ren die dan ook het leven laten. Volgens deskundigen zal voortaan bij de bestrijding van knaagdieren meer de nadruk worden gelegd op het werk van de natuurlijke vijan den van hen, zoals vissen en wezels. Men vreest dat de muizen min of meer vrij spel zullen houden tot het invallen van de vorst. SAN MATEO, 29-8. Shirley Temple, die als kind in de jaren dertig be roemd was door haar talrijke film rollen, heeft dinsdag bekend ge maakt, dat zij zich als republikein kandidaat zal stellen voor een zetel in het congres, die in juni vakant is geworden door het overlijden van J. Arthur YoungerVerwacht wordt dat nog zes republikeinen en vier democraten naar de zetel zullen dingen Dit nummer bestaat uit 20 pagina's «flOCCCOSOOCCCOOOCCOOCCCOC Wie een vruchtboom verzorgt geniet van zijn v>rucht. :«C0C0C050CC05CO09S0500K SAN MATEO (Californië). De 39-jarige kind-filmster Shirley Temple, nu mevrouw Black, moeder van vier kinderen, heeft zich kandidaat gesteld voor het Amerikaanse Congres. Links zien we haar in 1938, rechts terwijl zij haar plannen ontvouwde. KAAP KENNEDY, 30-8. Op 8 september zal van Kaap Kennedy de Surveyor-5 gelanceerd worden, die televisiebeelden van het oppervlak van de maan moet maken en tevens het eerste chemische onderzoek van de maangrond zal moeten verrichten. Het is de bedoeling dat de Sur veyor na een vlucht van 65 uur een zachte landing maakt in het zuide lijke deel van de „Zee van rust". Het chemische onderzoek van de maanbodem wordt verricht door een instrument, dat het maanoppervlak met alpha-deeltjes uit een radio-ac tieve bron „bombardeert". Door me ting van de onderlinge werking van de deeltjes met de atoomkernen van elementen in de maanbodem, is het mogelijk te bepalen welke elementen er aanwezig zijn. Het alpha-deeltjes uitstotende in strument vervangt het graafwerktuig dat gemonteerd was op de Survey- ors-3 en -4. Verder zal de Surveyor-5 uitgerust zijn met bolle in plaats van platte spiegels, zoals de Survevor-2. AMSTERDAM, 30-8. Rechercheurs van de Amsterdamse moordbrigade hebben tot dusver meer dan twee honderd mensen gehoord in verband met de moord op de 41-jarige kan toorbediende Albert Souman, in de Fageïstraat in Amsterdam-west. „We hebben ons zo breed moge lijk georiënteerd op het slachtoffer en zijn omstandigheden en we mogen wel zeggen dat we zijn lek en gebrek nu wel kennen", 2ei commissaris San ders, die de leiding van het onder zoek heeft. Deze wetenschap heeft de dertig tot vijftig speurders, die zijn ingeschakeld, echter nog geen stap dichter tot de oplossing ge bracht. De man had een zeer grote vrien denkring, die in hoofdzaak uit homo fielen bestond. Volgens de heer San ders maakt de zwijgzaamheid van deze mensen het onderzoek niet een voudiger. „Zij vrezèn kennelijk zich aar een bepaald gevaar bloot te stel len". Over het motief is geen zinnig woord te zeggen. De heer Sanders meende echter, dat gezien de situatie waarin het slachtoffer werd aange troffen, niet direct van een zeden misdrijf sprake is. BREDA. Met ingang van 11 sep tember zal voor een gedeelte van het personeel van de AKU in Breda een tijdelijke werktijdverkorting worden ingevoerd. Westelijke wind Verwachting tot vrijdagavond: Veel bewolking met hier en daar enige regen of motregen; overwe gend matige westelijke wind en wei nig verandering in temperatuur. 1 sept. Zon op 5.50, onder 19.29. Maan op 1.03, onder 18.45. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 1 sept. 0.12 v.m. 12.44 n.m. BROUWERSHAVEN: I sept. 0.02 v.m. 12.41 n.m. Springtij: 6 sept. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 31-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven het zeegebied, tussen Schotland en Noorwegen is een de pressie aangekomen, die een kern waarde heeft van ongeveer 993 mb. De storing trekt nog langzaam noordoostwaarts en wordt morgen voor de kust van midden-Noorwe- gen verwacht. Een bijbehorend fron tensysteem strekt zich uit over De nemarken, de Noordzee en midden- Engeland. Het front verplaatst zich langzaam zuidwaarts en zal het ko mende etmaal dicht in de buurt van Nederland blijven. Tengevolge hier van kan plaatselijk enige regen of motregen voorkomen, voornamelijk in het noorden en midden van het land. De wind zal overwegend matig zijn uit westelijke richting bij weinig verandering van temperatuur. Voor twintig mille postwissels vervalst LEEUWARDEN, 31-8. De postale recherche heeft in samenwerking mei de rijkspolitie de 35-jarige H. U. te Oostrum (Fr.) gearresteerd. De man heeft dit jaar voor meer dan f 20.000,- aan postwissels vervalst. Hij verstuurde postwissels naar pos- te-restante-adressen in geheel Ne derland, voorzien van eigen naam. De getallen werden dan later „bij gewerkt" en op deze manier wist de man.' steeds grotere bedragen te in casseren. De man- heeft bekend en is ingesloten in het huis van bewa ring te Leeuwarden. In de Kongolese stad Bcekavoe. die in handen is van de huursoldaten van de Belg Jean Schrarnme, is woensdag weer hevig gevochten toen commandotroepen van het Kongolese leger probeerden binnen te dringen DEN HAAG, 30-8. Achttienhon derd personen zijn uitgenodigd om zaterdag 2 september in de Grote- of St. Jacobskerk in Den Haag de doopplechtigheid van Z.K.H. prins Wiliem-AIexander b(j te wonen. Ook van de zijde van pers, radio en televisie wordt grote belangstel ling getoond: de eerste persconfe rentie van de R.V.D. over de doop- dienst, die woensdag in de Indische zaal van het paleis Noordeinde werd gehouden, werd bezocht door meer dan zestig vertegenwoordigers van publiciteitsmedia. Radio en televisie zullen rechtstreekse reportages van de doopdienst verzorgen, onder an dere in het Engels, Spaans, Afri kaans, Indonesisch. Arabisch en Ne derlands. Op dat de aanwezigen in de kerk het hele verloop van de dienst goed kunnen volgen, worden er tien mo nitoren geplaatst. Daar er geen gar derobe in de kerk is, zullen de aan wezigen hun mantels en jassen bii zich moeten houden. Overigens is als kleding voorgeschreven, dat de man nen in jacquet of donker kostuum verschijnen en de dames met hoed en handschoenen. ADVERTENTIE Bekijk het vanavond op uw scherm T A P IJ T Bekijk't morgen op de hand bij: Woninginrichters j Mol 19 - Zierikzee 5 Telefoon 2887

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1