Uniek in ons land In het Dijkwater bij Dreischor grazen Noorse Fjordenpaarden Hoe werkt kleurentelevisie Velazquez herontdekt INGEZONDEN STUKKEN DE TERUGKEER VAN ARAM ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 29 augustus 1967 Nr. 19853 (Van onze correspondent) DREISCHOR. Wie de laatste tijd een tochtje door het natuurreservaat het Dijkwater tussen Dreischor en Sirjansland maakt kan ze al van grote afstand opmerken: Twee groepen van in totaal 17 originele Noorse Fjorden paarden, die in Noorwegen de toepasselijke naam van „Vestlandhesl" heb ben gekregen. Deze paarden welke een opvallend gelijke kieur hebben name lijk Isabel (geel-wit) zijn van diverse eigenaars in Nederland welke o.a. woonachtig zijn in Heijthuisen, Veenendaal, Apeldoorn, Sterksel, etc. ter wijl een aparte groep van zes anderen eigendom zijn van Staatsbosbeheer Zeeland. Zaterdagmiddag werden de dieren door een deskundige jury onder leiing van de heer W. van Helden uit Woudenberg, stamboeksecretaris en hoofdinspecteur van het Nederlandse Fjordcnstambock gekeurd. In de rubriek éénjarige merriën kwamen tijdens de beoordeling 6 die ren met het predikaat B en 1 met A uit de bus. Bij de tweejarigen haaiden aile 5 paarden het predikaat A-premier. Het eigenaardige van de ze wijze van paardenfokkerij is voorts dat de eigenaren hun eigen dieren niet kennen. De paarden zijn met een geheime code gebrandmerkt, waarvan de betekenis niet bij de be zitters bekend is. De dieren zijn ge hard tegen de koude, hebben beste voeten en vertoeven vanaf api-ii tot oktober in het Dijkwater. Oorsprong Noorwegen De oorsprong van dit wol zeer bij zondere paardenras verliest zich ia de grijze nevelen van de voor-Ger maanse geschiedenis. Men neemt aan. dat in die tijden vóór onze jaartel ling het Fjordenpaard het enige paardenras van Noorwegen was. In onze tijd is het verspreid over Noor wegen vanaf de zuidelijke provincie Telemark tot de provincie Finmark in hot hoge noorden. De Noorse staat steunt deze nationale paardenfokkers» en koopt o.a. tegen aantrekkelijke prijzen de hengsten aan bij de fok- kers. In Noorwegen wordt het Fjor- denpaard allereerst en voornamelijk gebruikt als werkpaard. Het kan in het bergachtige gebied uitstekend zware lasten trekken maar ook op de rug vervoeren. Het Noorse leger be dient zich zelfs - ook nog in deze moderne tijd - van deze sterke Fjor denpaarden, wélke voor de berg troepen zware lasten 'kunnen ver plaatsen, waar het terrein zo onbe gaanbaar is, dat alle gemotoriseerde voertuigen verstek moeten laten gaan. Het tegenwoordige Fjordenpaard, zoals deze nu onder de rook van het rustige Dreischor bewonderd kun nen worden, lijkt op het oer-paardje, vooral wat betreft zijn uiterlijke ver schijningsvorm, maar ook - en dat is juist het belangrijkste - zijn kracht en hardheid. Er zijn verschillende ei genschappen, welke pleiten voor een nogal rauwe verwantschap met de oerpaarden Tarpan en Przewalski b. v. typische haarkleur en de dikwijls voorkomende „wildstrepen", ook wel zebrastrepen genoemd, welke men op de ledematen kan zien afgetekend. Deze opvallende verwantschap is van grote betekenis omdat onze z.g. kui tuurpaardenrassen een deel van die r>cr-oigenschappen verloren hebben. Dat schijnt erg jammer te zijn, want juist die eigenschappen zijn zo waar devol. Evenals de meeste ponyrassen heeft dit ook zogenaamde tussen- maatse paard een groot deel van die waardevolle oer-eigenschappen be houden. Een van die eigenschappen is b.v. de soberheid: ze stellen zich met weinig tevreden en nemen zeker met minder kostbaar voedsel genoe gen dan de kuituurpaardenrassen. Ze zijn bovendien bijzonder verstandig, volhardend, gebruiken hun krachten zo doelmatig mogelijk, wanneer de mens maar niet onhandig ingrijpt. Verder zijn ze vruchtbaar en gaan gemiddeld bijzonder lang mee. Terug naar het oude bloed De fokkerij van het Noorse Fjor- denpaard heeft zich - voorzover men heeft kunnen nagaan - vrij zuiver eeuwenlang 'kunnen handhaven. In de 19e eeuw toen bijna in elk land van Europa de fokkers meenden door kruising him paarden te kun nen verbeteren en meestal het tegen deel bereikten, wilde men in Noor wegen het betrekkelijk kleine Fjor- denpaard wat vergroten door het tc kruisen met een koudbloedras, dat ook in Noorwegen inheems was. Het resultaat was echter - zoals dus in vele landen - teleurstellend en ten einde raad - doch gelukkig vrij spoe dig - heeft men teruggegrepen op het zuivere oude bloed. Dat was om streeks 1870. Merkwaardigerwijze heeft sedertdien de tegenwoordige Fjordenpaardenfokkerij zich vrijwel uitsluitend - zeker voor wat de heng sten betreft - opgebouwd op één hengst: de Gange Rolv 42. Het Fjordcnpaaxd in Nederland Vóór 1940 werd de trekkracht op de kleinere bedrijven op de lichte gronden in ons land voornamelijk ge leverd door hitten, welke afkomstig waren uit de Oost-Europese landen. Ook waren er boeren op die gronden, die inlandse paarden op 1%-jarige Leeftijd of iets ouder kochten, die dan betuigden en leerden trekken, er ook al vast wat licht werk mee deden en ze dan - met een meestal aantrekke lijk winstje - op 3- of 4rjarige leef tijd weer verkochten aan grotere boeren of expeditiebedrijven, die een volledig betuigd en „werkklaar" paard wensten tc hebben. Na de tweede wereldoorlog bleek de invoer van hitten niet goed meer mogelijk en voelden velen - vooral jongeren niets meer voor het beleren van jonge paarden. Door de toenemende mechanisatie gingen trekker en vrachtauto bovendien nog het werk van de grotere paarden meer en meer overnemen en konden de kleine boeren de voljarige paarden niet langer verkopen aan de vroegere af nemers. Ook de export van grote paarden was van geen betekenis meer. Zo ontstond eigenlijk de vraag - evenals dat al eerder in Denemar ken en Duitsland het geval was ge weest - naar een z.g. tussenmaats paard - een paard in maat staand tussen een pony en een volslagen paard. Om de behoefte ernaar te onderzoeken, heeft in 1953 de Com missie van Kleine Boerenaangelegen- xeden van de Stichting voor de Land bouw (na 1954 het Landbouwschap genaamd) zich tot de provinciale kleine boeren-commissies gewend met het verzoek na te gaan hoe groot de vraag was naar een z.g. tussen- maatspaard. Uit 'n daarop ingesteld- de enquête bleek, dat vooral bij de kleine boeren in de zandprovincies een grote belangstelling bestond voor zo'n paardje voor hun bedrijven. Uit deze enquête bleek verder, dat de voorkeur gegeven werd aan een niei te klein, mak tussenmaats-paard, goedkoop in onderhoud en geschikt voor alle werk. Na enige oriëntatie werd voorgesteld om een bedrijfs- proef met Fjordenpaarden te nemen. Afhankelijk van de resultaten van deze proef zouden de kleine boeren dan zelf moeten bepalen of tot fok kerij met deze paarden zou worden overgegaan. Proef geslaagd. De voorgestelde proef werd geno men door een Commissie ad hoe, waarin vertegenwoordigers van het ministerie van landbouw en de Klei ne Boerencommissie van het Land bouwschap zitting hadden. De betrokken Rijkslandbouweon- suienten hebben daarbij een belang rijke bijdrage geleverd door passen de bedrijven voor deze proef aan f.e wijzen. Gestart werd met drie ker nen, t.w. Beilen, Hardenberg en Lun- teren. In 1954 werden door deze drie kernen 32 Fjordenpaarden aange kocht in Denemarken. Reeds na een half jaar bleken de resultaten zo gunstig en waren de kleine boeren deelnemers zo tevreden, dat zij be sloten de fokkerij van dit ras in ver enigingsverband te gaan bedrijven. Op 24 maart 1955 werd dan ook te Zwolle de vereniging ,.Het Neder landse Fjordenstamboek" opgericht en nog in datzelfde jaar werd deze fokkers-vereniging als paardenstam boek érkend. Het aantal fokhengsten, waarover de vereniging nu beschikt, bedraagt 23 stuks en er bestaan plm. 2300 merries ingeschreven in de re gisters van de vereniging terwijl de fokkerij snel toeneemt. Men zegt wel eens, dat een goed paard het best reklame voor zichzelf kan maken; boter dan een mens het zou kunnen. Als dat voor één ras op gaat. dan is het zéker wel voor het Fjordenpaard: door zijn karakter en zijn verrichtingen. Opvallend zijn naast de reeds opgesomde eigen schappen verder nog de werkwillig heid, de ijver en trekvastheid van deze kleine paarden, welke, in ver houding tot hun grootte en gewicht zéér sterk zijn. Ze zijn ook mak en verstandig (intelligent) en niet alleen lief om te zien, maar ook lief van karakter terwijl ze bijzonder veel slag van werken hebben en over een onvoorstelbaar uithoudingsvermogen beschikken. Ook als circuspaard zijn zc veel gevraagd vanwege hun in telligentie. Kees van den Berge uit Oosterland, Vogelwachter in het rij ke gebied van het Dijkwater houdt ze onder zijn hoede en wie de heer Van den Berge zo bezig ziet met de ze Fjordenpaarden ziet meteen dat hij al aardig met deze viervoeters op ken. schieten. Beeldscherm lijkt op het netvlies van ons oog Hoe werkt eigenlijk een ontvang toestel voor kleurentelevisie? Het antwoord is simpel: in principe net als ons oog. Het netvlies van ons oog bevat twee soorten zintuig cellen: staafjes en kegeltjes. De staafjes vormen het lichtzin- tuig, de kegeltjes zijn verantwoor delijk voor het zien van kleuren. Er zijn drie typen kegeltjes: voor elke grondkleur -(rood. grien en blauw) één. Met deze drie grond, of primaire kleuren kan men, zoals bekend, alle in de natuur voorkomende kleuren samenstellen. Dat doet ook ons ge zichtszintuig: door de „menging" van verschillende indrukken ontstaat er in onze hersenen een natuurgetrouw gekleurde gewaarwording van de buitenwereld. Drie kanonnen Ook het beeldscherm van een toe stel voor kleurentelevisie bevat in zijn fosforlaag drie verschillende soorten puntjes rode, groene en blauwe. Ze gaan oplichten zodra ze worden getroffen door een bundel elektronen, afkomstig uit een elek tronenkanon achterin het toestel. In het geval van zwart-wit-tele- visie is er sprake van één enkel ka non; bij kleurentelevisie zijn het er drie, een voor rood, een voor groen en een voor blauw. Elk kanon kan alleen de beeldschermpuntjes van corresponderende kleur treffen. Dit wordt bereikt door tussen de drie kanonnen en het beeldscherm een soort zeef te plaatsen, die met een technische term het schaduw- In de Noordvietnamese hoofd stad Hanoi is maandag bekend ge maakt dat in het district Moe Tsjau aan de grens met Laos acht spion nen gevangen zijn genomen, die „door de Amerikanen en Zuidviet- namezen waren gezonden". Jongen op strand onder zand bedolven DEN HAAG. '27-8. De 17-jarige Machiel Spaans uit Den Haag is za terdagmiddag op het Scheveningse strand om het leven gekomen, toen hij in een drie meter diepe kuil die instortte bedolven werd onder het zand. Politie, brandweer en burgers hebben drie 'kwartier moeten gra ven om het stoffelijk overschot van de jongen naar boven te halen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Giessendam-Neder- hardinxvcld: A. Breure te Hei- en Boeicop. Aangenomen naar Dalfsen (vac. O. S. Cazemier) (loez.): C. de Jong te Puttershoek. Bedankt voor Rotterdam-Pernis (vac. C. den Engelse) (toez.): K. v. d. Sluys te Herwijnen. Geref. Kerken Beroepen te Tu indorp-OostzaanJ. v. d. Brink, kand. te Groningen. Geref. Gemeenten Beroepen te Rotterdam-Zuidwijk: C. Harinck te Utrecht: te Klaaswaal: J. C. Weststrate te Meliskerke. Gcrcf. Gemeente Haamstede Dinsdag 29 augustus 7.30 uur ds. Hakkenberg te Dordrecht. masker heet; het is een scherm vol uiterst kleine gaatjes. Door elk gaatje passeren de bun dels elektronen afkomstig van de drie kanonnen. Maar de opstelling van die drie kanonnen en de positie van de gekleurde puntjes op het beeldscherm is zo ingericht uiter aard met grote precisie 'dat elk puntje uitsluitend kan worden ge troffen door de bundel elektronen uit het kanon van de corresponde rende kleur. Een miljoen Die puntjes zijn uiterst klein van formaat; er zitten er ongeveer een miljoen op het beeldscherm. Het blote oog onderscheidt ze dus niet afzonderlijk- pas met behulp van een sterk vergrootglas is de structuur te zien (maar men moet televisiebeel den niet onder een vergrootglas be kijken, evenmin als krantenfoto's: dan verliezen ze hun suggestieve werking!). Het „mengen'* van de drie grond- kleuren tot het veelkleurige beeld dat een min of meer getrouwe af spiegeling van de werkelijkheid moet zijn, wordt veroorzaakt door de mate waarin elk punt afzonder lijk „oplicht". Die mate van oplichting wordt weer geregeld door hel aantal elekr tronen dat het betrokken punt treft. Een bundel van grote intensiteit veroorzaakt grote helderheid, bij een zwakker bombardement neemt de helderheid af. Die verschillen in helderheden veroorzaken samen de verscheiden heid aan kleurindrukken die het menselijke oog waarneemt. Zwart-wit Is het kleurentoestel afgestemd op een zender die een zwart-wit-pro- gramma uitzendt, dan ontstaat na tuurlijk op het scherm ook een zwart -wit beeld. De draadloze signalen die, dan op de antenne komen, be ïnvloeden dan namelijk alle drie de elektronenkanonnen in gelijke mate. Het gevolg is dat ook de puntjes op het beeldscherm alle in onder ling gelijke mate worden „aange schoten" door de drie elektronen- bundels; wat er dan ontstaat is een ongekleurd beeld, dat alleen grada ties tussen wit en zwart vertoont. Gerton van Wageningen. MADRID, 27-3. Aan de muur in de eelzaal van het koninklijk paleis Riofrio bij Madrid heeft rui'm twee eeuw enlang een stilleven van de we reldberoemde Spaanse schilder Die- go Velazquez gehangen zonder dat men wist dat het door Velazquez ge schilderd was. Dit is onthuld door markies de Lozoya in het Spaanse R.K. blad „Ya". Volgens de Lozoya hebben di verse deskundigen, onder wie de directeur van het Prado en een hoogleraar aan de universiteit van Madrid, verklaard, dat het hier om het sinds lang verdwenen stilleven van Velazquez gaat, getiteld „Gewei van een hert" (Cuerna de Vena do). De markies de Lozoya, die zelf di recteur-generaal voor de schone kunsten ïn Spanje is geweestzegt dat men lang niet geweten heeft dal het schilderij in de eetzaal van het paleis Riofrio van de hand van Ve lazquez is, omdat een andere kun stenaar er dingen bij geschilderd heefto.a. een uil en koppen van wilde zwijnen en wolven. Volgens deskundigen zijn deze jachttrofeeën na 1735 op het doek aangebracht. In de jaren na 1735 zijn namelijk enkele beschadigde schilderijen uit de verzameling van de Spaanse ko ninklijke familie gerestaureerd. Hengelaar verdronken WEESP, 28-8. In de sluis bij het fort „Uitermeer" bij Weesp is za terdagmiddag de 32-jarige Italiaan Giuseppe Carnibella, die in Hil versum woonde, in de sluis geraakt en verdronken. De Italiaan, die ge huwd was en twee kinderen had, stond bij de sluis te vissen. Door onbekende oorzaak is de man in het snel stromende sluiswater gevallen. Andere hengelaars zagen hem pas toen hij al begon te zinken. SPORTBERICHTEN DUIVENSPORT P.V. „Zierick", Zicrikzee Wedvlucht op 19 augustus 1967 uit Orléans. Afstand'. 440,604 km. In concours: 73 jonge duiven. J. van de Sande 1, 14, 19; A. J. Stoutjesdijk 2, 5; H. Slagboom 3, 10, 18; Fr. Maijs 4; A. M. Berrevoets 6, 11, 15; C. Sleutel 7, 12; Jac. Verwijs 8, 9; B. Visser 13, 16; H. J. v. d. Lin de 17. Snelheid eerste duif: 952,87 meter per minuut. Zelfde vlucht met oude duiven uit Orléans. In contours: 18 oude duiven. M. M. v. d. Wielen 1, 2, 3; Jac. Ver wijs 4, 5. Snelheid eerste duif: 941,17 meter per minuut. P.V. „De Brusc Trekker" „De Bruse Trekker" nam op 25 au gustus deel aan de stervlucht van de afdeling Zeeland. Dit zijn 4 wed vluchten vanaf verschillende rich- - tóngen van af west (Parkeston, Enge land), Manaf oost (Tilburg), vaijaf noord (HonseLaarsdijk), vanaf zuid (Duffel (B.), wie van deze 4 vluchten de gemiddelde sn'elste tijd heeft is winnaar, er werden 12 stél duiven van 4 voor ingeschreven. De uitslag van iedere vlucht afzon derlijk luidt als volgt: Parkeston: F. M. Dalebout 1, A. de Koning 2; P. Steketee 3; B. de Ruiter 4. Duffel: J. v. Boven 1; A. IJz'elenberg 2; J. For mer 3; F. M. Dal'ebout 4. Tilburg: P. Steketee I; A. de Koning 2; F. M. Dalebout 3; J. Folmer 4. HonseLaars dijk: F. M. Dalebout 1; J. v. Boven 2; B. de Ruiter 3; A. IJzelenberg 4. De gemiddelde snelste tijd werd behaald door de volgende liefhebbers met de snelste tijd over 4 afstanden. 9 uur en 24 minuten: F. M. Dalebout 1; J. v. Boven 2; F. M. Dal'ebout 3; A. J. IJzelenberg 4. MOSKOU. De Sowjet-Unie heeft een nieuwe wetenschappelijke ba sis in het Zuidpoolgebied gebouwd, op 2000 km van de basis „nolvalaza- revskaya" gevestigd, aldus meldt het Russische persbureau Tass. SOERABAJA. Bij sporadische ge vechten tussen uit Djakarta afkom stige parachutisten en groepen Soe- karno-gezinde mariniers zijn de af gelopen weken in Oost-Java drie do den en twintig doden en twintig ge wonden gevallen. JERUZALEM. De Israëlische au toriteiten hebben donderdag bekend gemaakt dat zij overwegen „om hu manitaire redenen na 31 augustus nog een zeker aantal Jordaanse vluchtelingen in het kader van de gezinshereniging te laten terugke ren". In de nacht van vrijdag op zaterdag jl. heeft het sloop, en bergingsbe drijf van schepen Va7i der Marei te Ouwerkerk de motorspits „Anna" gelicht. Dit schip was in de nacht van 14 augustus aangevaren door een Duitse hardloper in het Keeten. De drie opvarenden van de „Anna" (schipper Lockefeer uit Hontenisse) konden zich in veiligheid stellen aan boord van de Duitse tanker, liet schip zat op de Duivelandse slikken, in de geul van de sloperij Van der Marei te Viane. De bokken „Jona than" en „Holland" hebben het schip gelicht terwijl het bergingsvaartuig Jacominaook deel uitmaakte van de bergingsoperatie. De „Anna" is 450 ton groot. Mijnheer de redakteur. Dansen te Nieuwerkerk Met verbazing en ontstemming heb i'k 'kennis genomen van het ver slag der laatst gehouden raadsver gadering der gemeente Duiveland. Mensen en namen worden beklad zonder dat deze in de gelegenheid zijn een weerwoord te spreken. Het beleid van de burgemeester •inzake het afgeven van dansvergun- ningen en het vaststellen van slui tingsuur wordt aangevochten terwijl de burgemeester niet aanwezig was! De heer Overbeeke stelt dat de vergunningen te gemakkelijk wor den afgegeven. Hij kan er echter van verzekerd zijn dat de burge meester niet over ijs van één nacht gaat. Het schijnt- dat de burgemeesT ter de jeugd beter kent en vertrouwt 'dan dat zulks het geval is met de heer Overbeeke. Dat omwonenden hinder zouden hebben van de muziek is zeer twij felachtig. Aangrenzend aan mijn zaak waar de muziek wordt gegeven is een garage. Daarnaast is een par keerterrein. De heer van Klinken sprak van een „beestenboel". Heeft deze dit zelf gecontroleerd, of berust deze uitdrukking als zo dikwijls van „ho ren zeggen", wat steeds weer laster inhoudt. De „onbehoorlijke dingen" die zouden zijn gebeurd. Heeft de heer van Klinken bewijsstukken dat hieraan de deelnemers van de dans avonden schuldig zijn? De heer Bolle wil al'les doen ver bieden. Ons inziens vergeet hij dat we in een vrij Nederland wonen, en dat in ons land vrije meningsuiting is toegestaan. Eén troost is er bij al deze over wegingen, nl. dat burgemeester en politie beter op de hoogte zijn dan dat dit van sommige raadsleden kan worden gezegd. Ons advies is dan ook dat men van een raadszitting geen samenkomst van roddelaars maken moet! Wij nodigen iedereen uit zelf vast te komen stellen of er in een „bees tenboel" wordt gedanst, dan wel in een zaal die geheel is aangepast aan de verlangens der tegenwoordige jeugd. Onze dank aan de redaktie voor het opnemen van dit commentaar. T. P. v. d. VLIST. Cafétariahouder Postslraat 7, Nieuwerkerk. Het secretariaat-generaal van de Benelux economische unie meldt dat de invoer van Benelux uit derde landen in de eerste zes maanden van 1967 23,3 miljard gulden op 322 mil jard frank heeft bedragen. RANDWIJK. Op de Bredeweg in Randwijk (gemeente Heteren) is de 18-jarige H. Menting uit die plaats met zijn motor tegen een personen auto gebotst. De jongeman werd zo ernstig gewond, dat hij ter plaatse is overleden. 43. Met een katachtige lenigheid hees Aram zich op de vensternis, nog eenmaal mat hij met zijn ogen de afstand. Toen waagde hij de sprong. Zijn handen grepen in de takken, doch de bovenste waren dun en bi-aken af. Hij voelde zich vallen en gi-eep wanho pig om zich heen. Plotseling voelde hij een dikkere tak, waar hij zijn arm omheen kon slaan. Daar hing hij Het zweet parelde op zijn voorhoofd, doch direct had hij zich hersteld. Hij wist zich aan de tak op te trekken, tot hij er schrijlings op zat en daarna kostte het hem weinig moeite meer om zich langs de stam verder haar bene den te laten zakken. Zodra hij op de begane grond stond, keek hij oin zich heen en zag, dat hij zich in een prachtig aangelegde tuin bevond, die ech ter aan alle kanten omgeven was door een hoge muur. Aram dacht een ogenblik na. Waarschijnlijk zou er wel el-gons een plek te vinden zijn waar hij over de muur kon klimmen, doch daar stond tegenover dat hij dan nog evenveel zou weten, als toen hij hier kwam. Welk geheim verborg het huis van 2ijn schurkachtige gastheer? Dat moest hij tot iedere prijs fo weten zien Ie komen! Voorzichtig begon hij in de richting van het huis te sluipen, doch hij had nauwelijks enige schreden gedaan, toen hij twee ge stalten zag aankomen. In de kleinste her kende hij onmiddclijk Gulliane, de koop man. Dc andere had hij nimmer gezien, maaiA ondanks dc schemering kon hij dui delijk de lange, rossige baard onderschei den! Een barbadöor! I 4

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 7