Nieuwe openbare lagere school heet „Theo Thijssenschool" Mislukte overval in Capelle aan de IJssel Bloedige taalstrijd Officiële penning 100 jaar Roode Kruis Afsluiting zeilwedstrijd - Politiehondenshow en concert STREEKNÏEUWS TAPIJT ZIEftlK/EESCilL NIEUWSBODE Dinsdag 29 augustus 1967 Nr. 19853 Feestelijke officiële upeuiiig Grote day; voor openbaar lager ouderwijs te Zierikzee ZIERIKZEE, 28-7. De nieuwe openbare lagere school aan het uiterste randje van de stad, heeft sinds maandagmiddag: tüdens de officiële opening zijn naam gekregen: „Theo Thijssenschool". De nieuwe semi-permanente houtbouwschool aan de De Kanterlaan 1 te Zierikzee komt aan twee tekorten li» het openbaar lager onderwijs hier ter stede tegemoet: leerlingen in de nieuwbouwwijk Malta hebben hu hun school dichtbij en bovendien krijgen zij voortaan onderwijs in een modern, goed ingericht gebouw, een comfort dat zij in de school in de Nieuwe Boogerdstraat tot dusver helaas hadden moeten missen. De officiële opening is een echte „sprekersmiddag" geworden. De re devoeringen waren echter noodza kelijk om het een en ander over het toch nog vrij plotselinge ontstaan van de school duidelijk te maken. De inleiding van de middag was echter een muzikale. Onder leiding van de onderwijzer J. Blok zongen leerlingen van de vijfde en zesde klas een viertal liedjes, daarbij op de gitaar begeleid door de onder wijzer. Grote (lag Burgemeester D. W. Kastelein van Zierikzee opende de rij van spre kers. Voor het openbaar onderwijs in Zierikzee achtte de burgemeester het een grote dag. „We kunnen dit beschouwen als het resultaat van de vele pogingen die de laatste 12 jaren zijn aangewend om te komen tot een nieuwe openbare lagere school". Alle ondernemingen strandden echter omdat het bouwvolume, dat deze stad toegewezen kreeg, steeds ontoe reikend was. Een nieuwe school was evenwel hard nodig want de school in de Nieuwe Boogerdstraat, rond de eeuwwisseling gebouwd, beschadigd tijdens de oorlog en de ramp, „schreeuwde om vervanging". De gemeenteraad van Zierikzee nam op 5 december 1966 het belangrijke be sluit deze nieuw te bouwen school te huren. 28 februari 1967 kwam de raad op dit besluit terug en werd tot koop van de zesklassige Jarino Houtbouwschool besloten. De heren brachten een dronk uit op de nieuwe Theo Thijssenschool. Stichting Mosselkwekers maakt ccn goede start BRUINISSE, 28-8. De vorige week opgerichte Stichting Kwekersge meenschap van Mosselkwekers Brui- nisse-Zierikzee, is voorspoedig ge start, maar de naam Bruinisse-Zic- rikzee geeft eigenlijk al niet meer juist weer wat de stichting inhoudt De kwekersgemccnschap breidde zich reeds uit met de kwekers uit Tholcn, die cnbloc tekenden, maar ook Har- lingen zegde volle medewerking toe. Andere contacten zijn of worden ge legd, ook met autoriteiten, en ieder die wordt ingelicht over het doel van deze kwekersgemeenschap, juicht het tce dat een zo grote mate van sa menwerking in de mossclkwekcrs- wcrcld kon worden verkregen. Dit alles werd besproken in een tot in de kleine uurtjes durende ver gadering van de stichting in het Her vormd verenigingsgebouw te Brui- nisse. De voorzitter, burgemeester C. H. van de Linde, las daar het nieuwe definitieve contract artikelsgewijs voor en gaf het in bespreking. Dit vergde uiteraard nogal -wat tijd, want ieder wilde toch wel goed weten waartoe men zich verplichtte, welke voorwaarden men had na te komen, hoe de aanvoer zou wordën geregeld, hoe de betalingen verlopen en alles wat verder voor de goede gang van zaken direct of in de toekomst zal moeten geschieden. Duidelijk kwam naar voren de goede samenwerking die de kwekers hebben met het Mosselkantoor te Bergen op Zoom, welk kantoor zijn nuttige functie door de gemeenschap verstevigd ziet. Nadat alles terdege was doorge sproken, werd gelegenheid gegeven de contracten te tekenen. Het resul taat is nu dat op enkelen na, die niet ter vergadering waren toegelaten, maar met wie nog nader contact zal worden gezocht, alle kwekers uit Bruinisse tekenden, evenals alle kwekers uit Zierikzee. Kind gestikt 111 dekentjes RENSWOUDE, 29-8. Het elf maan den oude dochtertje July-Anne van het Engels-Noorse echtpaar Webb is maandagmorgen dood in haar bedje aangetroffen. Vermoedelijk is ■het kind in de dekentjes gestikt. Hel echtpaar verbleef slechts enkele dagen bij kennissen in Renswoude on was op doorreis naar Oslo. Burgemeester Kastelein verrichtte daarna de officiële daad, door het weghalen van de vlagdie de naam verborgen hield, om dan de vlag feestelijk hoog te hijsen. Leerlingen van de hoogste klassen gaven dit alles een extra-feestelijk tintje door het zingen van het Zierikzeese volkslied. Een aardige bijzonderheid van het naambord, dat aan de voor zijde van. de school is aangebracht, is dat de schrijfmethode dezelfde is als die nu op de school wordt ge schreven. Het schoolhoofd de heer J. G. Brugman las een citaat voor waarin een opening van een school honderd jaar geleden werd beschreven. De (gelukkig) veranderde omstandighe den spraken hieruit duidelijk en deze wijzigingen zijn o.a. te danken aan de onderwijsvernieuwers zoals Theo Thijssen er één was. De heer Brugman vond daarom de naam- keuze dan ook bijzonder gelukkig. Het hoofd van de school vertelde iets over de reactie van de kinderen toen zij het nieuwe gebouw voor het eerst van binnen zagen. „Zé vielen van de ene verbazing in de andere" en de „knop-spuit-kranen" waren wel hét nieuwtje. Hij bracht dank aan het gemeentebestuur, aan de dienst gemeentewerken, die de tal rijke verhuizingen van het school raad steeds maar weer moest door staan. Tot slot. dankte hij de heer Breetvelt. „Toen we bij de inrich ting van de school aan de wandver- siering toe waren, heb ik onwille keurig alleen aan U gedacht. Deze gedachte heeft geresulteerd in de aankoop van zeven schildei*ijen van de hand van dit oud-schoolhoofd en die nu aan de wanden van de nieu we school prijken. De heer J. Louwerse, hoofd van de dienst gemeentewei'ken vertelde nog dat de dienst de opdracht tot hei bouwen van de school pas 21 maart 1967 binnen kreeg. Bij de bouw is dus haast gemaakt. Vele sprekers De heer Le Koek sprak als ver tegenwoordiger van Jarino-Hout- bouw er. bood een elektrische klok aan. De heer J. W. Roskam sprak als voorzitter van de oudercommis sie en als voorzitter van de ABOP en bood twee geschenken aan - waarbij nog eens een uurwerk. Een geschenk ook van de schoolx*aad, aangeboden door de voorzitter de heer H. M. van der Post. Het was een portret van Theo Thijssen. Felicitaties verder nog van de heer Jonker, namens het bijzonder onderwijs, de heer J. H. Rosink, hoofd van de Beatrix- school en de heer G. H. Breetvelt, oud-hoofd van de school in de Nieu we Boogerdstraat van 1920 tot 1963. Hij haalde wat herinneringen op uit zijn lange loopbaan. Het is een ganimeerde plechtig heid geworden. Het mooie weer maakte het mogelijk de opening op het schoolplein plaats te doen vin den waar de daar opgestelde stoelen de genodigden een plaatsje gaven. Onder de genodigden bevonden zich uiteraard veel mensen uit on derwijskringen; schoolhoofden en onderwijzers van de plaatselijke scholen, oud-onderwijzers van de school in de Nieuwe Boogerdstraat. Mevrouw J. P. van Roon-v. Vooren, ere-burgeres van Zierikzee, en ja- renlang aan de openbare school ver bonden geweest, bevond zich ook on der de gasten. De 196 kinderen van de school krijgen vandaag een tractatie. Zij genieten overigens reeds twee we ken onderwijs in deze school en het bevalt er hun best. Een hoog wapperende vlag getuigde van de officiële opening van de school. „Het onderwijs is een belangrijke faktor in de opvoeding van het kind, maar ook het gebouw waarin dit on derwijs wordt gegeven speelt daar bij een belangrijke rol", was de me ning van de burgemeester. Hij dankte verder allen die zo en thousiast voor het ontstaan van de school hebben gewerkt. Hij noemde in dit verband de naam van de wet houder van onderwijs mr. K. A. Keuning en het hoofd van de school de heer J. G. Brugman. Zich rich tend tot het onderwijzend personeel sprak de burgemeester de hoop uit dat zij met enthousiasme hier hun werk in het 'belang van het kind zullen voortzetten, zich daarbij ge steund wetend door de belangstel ling van de ouders. Mr. K. A. Keuning schetste de fi guur van de naamgever van de school, zonder deze naam echter vooraf reeds te noemen. Deze on derwijsvernieuwer wilde verande ring brengen in de starre en muffe ideeën die destijds aan het onder wijsstelsel kleefden. Hij leefde van 1878 tot 1943, was ondex*wijzer in Amsterdam, heeft zitting gehad in de Tweede Kamer en in de gemeen teraad. Hij was ook de man, die heeft gemaakt dat „het gezicht van de onderwijzers gezien werd", aldus mr. Keuning. De naam was na deze levensbeschrijving voor velen geen geheim meex*. CAPELLE ad IJSSEL, 28-8. De rijkspolitie van Capelle a'd IJssel speurt naar twee mannen, die maan dagmiddag omstreeks twee uur te vergeefs hebben geprobeerd de kas sa van een bakkerü in het winkel centrum „De Koperwieck" in Capelle leeg te halen. De twee mannen kwamen de win kel binnen en gaven de verkoopster in het Italiaans te verstaan, dat ze brood wilden kopen. De mannen be gaven zich daarop achter de toon- INGEZONDEN STUKKEN Zwerfhonden Mijnheer de redakteur. Graag een plaatsje in uw blad voor ondex'staande. Tijdens de afgelopen zomox'niaan- den zijn <jr bij ons weer tientallen zwerfhonden verzorgd. Deze zwerf honden hadden geen enkel adres in de halsband of een penning aan, waardoor de eigenaars spoedig kon den worden opgespoord. Het is in vele gevallen gelukkig toch nog gelukt de eigenaar te vin den, maar dan waren er i-eeds aan zienlijke kosten gemaakt. Wij vragen ons dan ook af, waar om moet er zo veel moeite en kosten aan te pas komen om de eigenaar te vinden. Waarom bestelt men bij ons dan geen penning, waardoor het moge lijk is om een dier weer spoedig bij de eigenaar terug te brengen. Zon der veel kosten. Wij willen dan ook van deze ge legenheid gébruik maken alle eige naars van honden te vragen om een hondenpenning bij ons te bestellen. De penningen hebben al meermalen hun nut bewezen. Zelfs in het bui tenland. En zowel voor het dier als voor de eigenaar kan veel narigheid worden voorkomen. De Sophia-Vereniging tot Be scherming van Dieren, welke reeds honderd jaar zich inzet voor het welzijn van het noodlijdende dier, zal gaarne alle inlichtingen over deze penningen verstrekken. Tot slot wil ik nogmaals een drin gend bei*oep doen op alle eigenaars van horxden. Bestel een hondenpen- ning en voorkom daardoor veel die renleed. Meneer de redakteur, u dankend voor de plaatsruimte. Hoogachtend, P. J. HEIJBOER, Vertegenwoordiger van de Sophia Vereniging tot Be scherming van Dieren, Esdoornstraat 33, tel. 583, Nieuwerikerk. bank om de door hen gewenste bro- den aan te wijzen. Nadat ze hun keu ze hadden gemaakt, betaalden ze de verkoopster met een biljet van tien gulden. Toen de vrouw de kxxssa had geopend om wisselgeld terug te ge ven, greep een van de twee een handvol bankbiljetten uit de kassa lade. waarmee hij zich uit de voeten wilde maken. De verkoopster greep de man echter die het geld had ge pakt, beet en slaagde er in na een korte worsteling de bankbiljetten uit de hand van de man te grissen. De twee onbekenden vluchtten daarna - zonder een cent wijzer te zijn gewor den - de winkel uit. De vei'koopster werd bij de worsteling niet gewond. „Arts" van het G.A.K. bezat s)celits een mulo-iliploina AMSTERDAM, 28-8. Do Amster- damse centrale recherche stelt een onderzoek in naar de activiteiten van de 34-jarige Haagse boekhouder H. V. die vanaf 1 juni als contro lerend geneesheer bij hel Gemeen schappelijk Administratiekantoor disti-ict Rottex-dam en sinds 1 augus tus in dezelfde functie bij het So ciaal Fonds Bouwnijvex-heid heeft gewerkt zondei- in het bezit te zijn van een artsdiploma. De man werd vrijdag door enkele Haagse politie mannen die hem kenden in Scheve- ningen aangehouden omdat hij ten onrechte een esculaapteken op zijn auto voex'de. De politiemannen von den in de auto papiex-en van het G. A.K. waax-uit bleek dat hij de functie van controlerend geneesheer uil- oefende. Het was de agenten echter 'bekend, dat de man, die al verschil lende malen wegens oplichting is veroordeeld, slechts een mulo- en een boekhouddiploma bezat. Het on derzoek werd overgedragen aan de i*echerche in Amsterdam, omdat zo wel het G.A.K. als het Bouwfonds in de hoofdstad hun hoofdkantoor hebben. RANTSJI (Indische staat Bihax-), 27-8. De minister voor polite-aan- gelegenheden in de Indische staat Bihar heeft bekend gemaakt, dat in vier dagen van „taalonluslen" in Bi- har 55 mensen 'het leven hebben vei'loren. 106 mensen liepen ver wondingen op en ongeveer 800 wer den gearresteerd. De onlusten zijn ontstaan, aldus heet het officieel, door een vlug schrift tegen het invoeren van het Oerdoe als de tweede officiële taal in Bihar, waar Hindi de officiële taal is. Leerlingen van de hoogste- klassen zorgden voor de vrolijke noot met een aantal liedjes. Foto'sZierikzeesche Nieuwsbode) AMSTERDAM, 29-8. Ter gele genheid van het 100-jarig bestaan Feestelijke dag te Bruinisse Zelden zijn er op één dag te Brui nisse zoveel evenementen geweest als op zaterdag 26 augustus, mede dank zü de activiteit van het V.V.V.-be- stuur. Het begon al met het binnen lopen van de 83 zeiljachten van de jachtclub uit Dordrecht en omgeving. Dit gaf aan havenmeester Kik han den vol werk, maar er was nu een maal een zeil wedstrijd Dordt-Brui- nisse geannonceerd, en de contacten vorig jaar gelegd, o.m. door de voor zitter C. Jumelet samen met de heer L. de Waal en anderen, op de toen ge houden mosselavond, resulteerden in de grote deelname aan deze „mossel- tocht". Met „vliegeixd vaandel en slaande trom" trok daarna het tamboer- en pijperkorps „D.O.K." uit Schiedam door de straten en ook hier waren het weex' de contacten yan V.V.V. die de boventoon voerden. In de zomex-woningen, die divex'se pex'sonen uit de noodwoningen als echte „doe-het-zelvers" hebben te voorschijn getovex:d, wonen verschil- lende personen uit Schiedam en om streken, vandaar ook de politiehon- nenshow uit die stad, die samen met de show van „D.O.K." wex'd gehou den. De Schiedammex-s, die als halve of driekwart Bruenaren hier x-egel- matig verkeren, vexdeenden bij een en ander hun volldige medewerking. De politiehonden-manifestatie gaf vex-bluffende staaltjes van dressuur en speurzin te zien. Fraaie staaltjes turnen en acrobatiek maakten een en ander tot een goede middag, omdat het programma eigenlijk elk wat wils bood. Ondertussen hadden de zeilers zich vex'zameld in het kamp in de Stoof- polder, waar de zeilschool van de heer D. L. Schaap resideex*t en tij dens de mosselmaaltijd ontstond nieuwe vriendschap tussen het per soneel en de leerlingen van de zeil school enex*zijds en de eigenaars van de jachtjes en jachten van de zeil- vex^eniging Dordrecht en omstreken anderzijds. Prijsuitreiking De heer C. Jumelet reikte als V.V. V.-voorzitter na de mosselmaaltijd de prijzen uit. Iedere zeiler ki'eeg een vaantje van de watex'sportvex'e- niging Bru. daarboven werden prij zen uitgereikt aan de volgende per sonen: Wisselbcker: J. van Santen, „Breehorn", Dordrecht Zeiljachten: le prijs (een scheepsbel) „De Maze". C. Steenstra, Rotterdam; 2e prijs L. van der Graaf, Dordrecht; 3c prijs E. H. Lepolder, Oostvoorne. Motor jachten: le prijs (scheepsbel) A. van Donker met „Al de tijd"; 2e prijs H. A. Bernus, Dordi'echt, met „Stern"; 3c prijs M, Fokkons, Brasemerméer, met „Theonien". Dc pechprijs was voor het jacht „Ox'ca", Dordrecht. Na deze prijsuitreiking werd in een gezellig samenzijn en een „zeilei"sbal" de goede stemming nog wat voort gezet. Optreden „Apollo" Ondertussen was voor xxiet-zeilex's het fanfarecorps „Apollo" uit Goede reede gearriveex-d en bleek hoe op een mooie zomeravond een dex'gelijk subliem spelend korps de muziek liefhebbers weet te trekken, want niet alleen de Bx-uinissenaax's wax'en naar het Kerkplein gekomen, er wa ren ook uit overig Schouwen-Duive- land - zelfs uit Brouwershaven - echte muziekkenners gekoxnen om de Kon. Vex-eniging „Apollo" te hox*en spelen. Ademloos werd soms geluxs- tei'd, het publiek was bij wijlen „stil" van de muzikale prestaties van deze Goereeënaars Ook het lichtere genre bleken de mannen uitstekend te be- heex-sen en er werd zelfs gezongen. Een muzikale avond die niet licht zal worden vex'geten, eindigde in een hartelijk applaus, dat ook na elk nurpmer gul werd gegeven. van het Nederlandschc Roode Kruis heeft de N.V. Koninklijke Begeer, Voorschoten een officiële penning geslagen. De voorzijde toont 4 portretten nl. koning Willem III, oprichter van het Nederlandsche Roode Kruis in 1867. prins Hendrik, voorzitter van 1908 tot 1934, koningin Juliana, voorzitster van 1934 tot 1948, thans bescherm- vrouwe en prinses Margriet, sinds kort lid van het dagelijks bestuur. De figuren op de keex*zijde symboli seren de steun van het Nederlandse volk aan zijn Rode Kruis, ajs rand- schrift de Latijnse spreuken: Per humanitatem ad pacem (door mense lijkheid naar vrede) en Inter ar ma caritas (Barmhartigheid temidden van wapengeweld). De ontwerpen zijn van de beeldhouwexVmedailleur Joop Hekman. De penningen woxxien op diverse fox-maten in muntgoud, zilver en brons uitgegeven. ZIERIKZEE Prijzen in sporttoto Twee deelnemers in de voetbal- vex-eniiging „Ziex-ikzee" kruisten op hun totofox*mulier nr. 3 twaalf goede uitslagen aan en komen dus in aan merking voor een gedeelte van de tweede prijs. KERKVVERVE Bejaardenwoningen De door de Stichting Woningen en woongebouwen voor bejaarden op Schcuwen-Duiveland te bouwen be jaardenwoningen te Kexikwerve zijn gegund aan de aannemer F. den Har- tog en Zn. N.V. te 's-Gravendeel. De ze 8 bejaardenwoningen zullen wox- den gebouwd aan de Vroonstraat. Naar verwacht wordt, aal begin sep tember met de bouw een aanvang worden gemaakt. Verkoop loskraan Flaauwers Nu in het vervolg geen bieten meer verscheept zullen worden via de ha ven Flaauwers te Moriaanshoofd heeft het gemeenlebestuur van Mid- densohouwen besloten te trachten de loskraarx te verkopen. Deze kraan, die in 1955 van de vereniging „De Loskraan" te Dreischor door de voor malige gemeente Kerkwerve werd gekocht, heeft sedert genoemd jaar veel werk verzet gedurende de bie tencampagnes. Nu ook dit landbouw- pi-odukt niet meer via Flaauwers af gevoerd zal worden, zal deze haven alleen nog dienst doen als ligplaats voor een aantal vissex'sbootjes. Benoeming onderwijzeres Als onderwijzeres aan de openbare lagere school „Prinses Irene" te Korkwerve is benoemd mej. A. Vis ser te Devenlex*. Zij zal per 1 okto ber a.s. in dienst treden. HAAMSTEDE BURGH De scholen zijn weer begonnen Vanuit de gehele Westhoek togen dezer dagen meisjes die de hoogste klas van de lagex-e scholen hadden verlaten naar Haamstede, om in de Prot. chr. landbouwhuishoudschool „De Schutse" onderwijs te gaan ge nieten. Niet minder dan 28 meisjes bezetten de eerste klasse van de huis houdschool, waardoor het aantal leer lingen met 14 steeg. De school, nog slechts enkele jai*en geleden ge bouwd, is nog steeds een der mo dernste van Zeeland en niet irxeer te vergelijken met het oude lagere schoolgebouw uit de Noox-dstraat. De INAS-opleiding te Zierikzee kreeg een flink aantal meisjes uit Haam stede, die zich vex'der gaat bekwa men voor dit diploma, dat tegen- woox'dig steeds meer waarde kxijgt. De huishoudschool, met als dix'ec- trice mej. E. v. d. Stadt, kreeg drie nieuwe docenten. Het zijn mej. G. Dekker, die kindex-verzox'ging en han denarbeid onderwijst; mevr. J. v. d. Hoek-Moex-mond die de huishoude lijke vakken voor haar rekening neemt, en .de heer W. Hack, die het A.V.O.-gedeelte onderwijst. De leerlingen van de chr. nat. school te Haamstede bevolken hun eex-ste klasse met 22 nieuwelingen. Door het vertx'ek van het school hoofd, de heer S. Boei'sma, en de be noeming van de heer W. de Geus tot hoofd, werd de heer G. C. van Doorn de klassen 4 en 5 toevertrouwd. De openbare lagex*e school te Burgh kon 15 nieuwe leerlingen noteren. In deze school kwam geen leex*kx-achten- wijziging. Dit kan ook gezegd worden van de Prinses Beatrixschool te Haamstede, waarheen zich 13 paar kindervoetjes richtten om de eex*ste lessen te gaan volgen. BRUINISSE Ged. Staten vernietigen raadsbesluit Naar wij vexmemen hebben Ged. Sloten van Zeeland gunstig beslist op een beroep van dc Vereniging tot Bevordering van Gereformeerd Schoolonderwijs te Bruinisse tegen een besluit, van de gemeenteraad van 20 januari jl. Het besluit van de raad voox-zag in de toekenning van slechts een gedeelte van de door de schoolvereniging aangevraagde ver goeding van de kosten voor het vak nuttige handwerken. De vereniging besloot hierop in beroep te gaan bij Ged. Staten. Dit college heeft thans bepaald 'dat de vergoeding volledig aan de school dient te wox'den toe gekend. Het besluit van de raad is hiermee dus ongedaan gemaakt. De beslissing van Ged. Staten betekent voor de schoolvei'eniging een voor deel van ruim achthondex-d gulden. Overstromingen in Japan TOKIO. 29-8. Bij overstromingen in Japan hebben voor zover men tot dusver kon nagaan negentien men sen het leven verloren. Er zijn nog 45 vermisten. In 'de provincie Niigata, Foekoe- sjixrxa en Yamagata kwam het maan dagavond na hevige regenbuien tot ovex-stromingen en a a x'd verschui vingen die genoemde dorpen van de rest van 'het eiland Hondo isoleer den. In het dorp Yasoeda sleux-de het water van een rivier vijfenvijftig mensen mee. ADVERTENTIE Wjj leveren alle soorten en leggen het onberispelijk! Woninginrichting H. DE VLIEGER Mcclstraat 21 - .Zierikzee Telefoon 2305

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 3