DE ZIERIKZEESCHE COURANT Premier Wilson zelf aan top ministerie economische zaken Man (41 jaar) vermoord in Amsterdam Prins Bernhanl moet rust houden KAMERBREED „DE MAGNEET" Borgstellingsfonds voor de Landbouw: f 67 miljoen garanties ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 29 augustus 1967 124ste jaargang Sr. 19853 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewelcken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 225S, na 18.00 uur: tel (OHIO) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. 0/j de Veate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h lakenman Ochtman. Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per week 55 cent. Losse nummers 20 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Opening niemve openbare school te Zierikzee Kegeriugswijziging in Engeland LONDEN, 28-8. Premier Wilson van Engeland heeft maandagavond een regeringswijziging bekendge maakt. 11 ijzelt heeft de leiding op zich genomen van het ministerie van economische zaken. Michael Stewart, die minister van het ministerie van economische zaken was, is nu belast met de coördinatie van Engeland's binnenlandse aangelegenheden, voor zover daarbij geen financiële kwes ties in het geding zyn. George Thomson is minister voor Gemenebest/aken geworden. Hij volgt als zodanig Herbert Bowden op, die benoemd is tot voorzitter van het onafhankelijke gezagsorgaan voorde televisie, dat toezicht houdt op de commerciële televisieuitzendingen in Engeland. Wilson heeft de minister van han del, Douglas Jay, aan de dijk gezet. Jay heeft zich altijd verzet tegen En geland's pogingen lid van de E.E.G. te worden. Hij wordt opgevolgd door Anthony Crosland, een vurig voor stander van Engeland's toetreding tot de Europese gemeenschappelijke markt. Patrick Gordon Walker, die korte tijd minister van buitenlandse zaken is geweest toen Wilson in oktober '64 aan het bewind kwam, is benoemd tot minister van onderwijs. Thomson, die minister voor Ge menebestzaken is geworden, was mi nister van staat voor buitenlandse zaken. Deze functie is overgenomen door Goronwy Roberts, die zich nu waarschijnlijk met de ontwapenings- politiek zal gaan bemoeien. Arthur Bottomley, die als minister voor dc ontwikkeling van overzeese gebiedsdelen geen deel uitmaakte AMSTERDAM, 28-8. Een 41-jarige kantoorbediende, Albert Souman, wiens stoffelijk overschot maandag ochtend om half elf in zijn beneden woning in de Fagelstraat 58 in Am sterdam-west werd aangetroffen, is Proefuitzending P.T.T. niet kleurendia's DEN HAAG. 28-8. P.T.T. zal zo- wel heden (dinsdag) als donderdag a.s. 's middags van twee tot .drie uur via beide televisienetten een aantal kleurendia's uitzenden, zodat bezit ters van televisietoestellen, geschikt voor de ontvangst van kleurenuit- zendingen, hun ontvangers kunnen testen. Deze vertoning van dia's komt in de plaats van de uitzending van kleurentestbeelden, die de laatste weken van maandag tot en met vrij dag tussen twee en drie uur 's- mid dags plaats vinden. DEN HAAG, 28-8. Z.K.H. de Prins der Nederlanden lijdt sinds enkele weken aan een zenuwontsteking in de rug, zo 'deelt de R.V.D. mee. In verband hiermee zal de prins op medisch advies voorlopig nog zo veel mogelijk rust in acht nemen. Verschillende van de door de prins aangegane verplichtingen zullen hierdoor moeten worden afgezegd. Zeeroeiers opgepikt ROTTERDAM. 28-8. Het Duitse m.s. „Nienburg" heeft nabij het licht schip Goeree 2 Engels enaan boord genomen, die zaterdag in een open roeiboot van Harwich waren ver trokken voor een reis naar Rotter dam. Toen de Engelsen zich ongeveer 25 mijl ten westen van het lichtschip bevonden, draaide de wind van west naar oost, waardoor de mannen de wind tegen kregen en geen kans meer zagen de Nederlandse kust te bereiken. De kaptein van de „Nien burg" ontdekte het hulpeloos rond drijvende bootje, nam de Engelsen aan boord en leverde hen veilig in Rotterdam af. door wurging om het leven gekomen. Zijn hals was afgebonden met een touw en een zevental stropdassen. Bovendien had hy drie of vier ern stige wonden aan zyn achterhoofd, die vermoedelijk met een stomp voor werp zijn toegebracht. Over het tijdstip van het misdrijf is nog niets met zekerheid te zeggen. De heer Souman, een op Java gebo ren rndische Nederlander, was vrij dag niet op zijn werk Verschenen. Toen hij ook maandagmorgen ver stek liet gaan, besloot zijn werkge ver, een botenbouwer, eens te infor meren waar hij bleef. Hij kreeg ai-g- waan toen op zijn bellen niet werd opengedaan en hij voorts merkte dat de gordijnen van de voorkamer ge sloten waren. De gewaarschuwde po litie verschafte zich met een loper toegang tot het huis, waar het slacht offer sinds 19 augustus woonde. Hij had van de hoofdbewoonster, de we duwe Treep, de voorkamer en de daar achter liggende alkoof gehuurd. De weduwe, die sinds een week in een ziekenhuis ligt, bewoonde het achterhuis, dat aan het einde van de gang een eigen toegangsdeur heeft. Hoewel ook de heer Souman een eigen ingang had, forceerde de po litie de deur van het achterhuis en vervolgens de dichtgespijkerde ver bindingsdeur naar de alkoof, Gebonden Het stoffelijk overschot van de be woner lag in onderkleding en aan handen en voeten gebonden rugge lings op een slaapbank voor het raam van de voorkamer De politie acht het niet uitgesloten, dat het slacht offer reeds donderdagavond of -nacht om het leven is gebracht. Alles wijst er op, dat de woning geheel was doorzocht. Het is nog niet duidelijk of er iets wordt vermist. In de wo ning heerste een vreselijke wanorde, die echter mede veroorzaakt moet zijn door het feit dat de heer Sou man pas was verhuisd. Ook over het motief tast men nog in het duister. Bij het onderzoek van de politie wordt „er rekening mee gehouden, dat de heer Souman ho- mosexueel was", aldus commissaris Sanders, die de Leiding van het on derzoek heeft. Het slachtoffer, dat vrijgezel was, woonde al een jaar of vijf in Neder land, waarvan enkele jaren in Den Haag en de rest in Amsterdam. van het kernkabinet, is uit het re geringsteam verdwenen. Zijn plaats is ingenomen door Reginald Prentice, die minister van openbare werken was. Be Britse premier, die het „opper toezicht" op de economise he aange legenheden tot zich heeft getrokken, zat by het economische beheer geas sisteerd worden door Peter Shore, die als minister van economische zaken rechtstreeks onder Wilson komt te werken. De regering-Wilson, zo zei men maandagavond in regeringskringen, die het pond sterker heeft gemaakt, zal zich nu in hoofdzaak gaan con centreren op opvoering van de in dustriële produktie. Labour Labour's kopstukken blijven in de regering. George Brown blijft minis ter van buitenlandse zaken, James Callaghan minister van financiën, Denis Healey minister van defensie en Roy Jenkins minister van binnen landse zaken. Politiek gezien heeft de wijziging dus maar weinig betekenis. In diplo matieke kringen in Londen meent men dat zij de weerslag is van een economische situatie die ernstig is ën waarin maar tijdelijk verbetering is gebracht door de ingrepen van het vorig jaar. AMSTERDAM. Politieauto's vóór het perceel Fagelstraat 58, waar maan dagochtend het gedeeltelijk ontklede en geknevelde lichaam werd gevonden van een 4l-jarige Indische Nederlander. De man was vermoedelijk door wurging om het leven gebracht. De politie stelt een onderzoek in. Grolc stijging aanvragen in 1966 DEN HAAG, 28-8. Het Borgstel lingsfonds voor de landbouw heeft in 1966 voor ruim f 67 miljoen garan ties verleend, bijna f 14 miljoen meer dan in 1965. Er werden 3500 aanvra gen behandeld tegen 2850 in 1965. De gemiddelde borgstelling bedroeg f 26.800 tegen f 24.600 in 1965. Het grootste bedrag aan borgstel lingen, bijna 35,6 miljoen gulden, werd gegeven in de sector tuinbouw. De sector landbouw kreeg garanties voor bijna 30,8 miljoen, de sector handel en nijverheid voor ruim 1,2 miljoen. Het totaal van het door het fonds sedert zijn oprichting verstrekte borgstellingsbedrag benadert nu de f 400 miljoen. Het jaarverslag van het fonds, waaraan deze gegevens zijn ont leend, signaleert een interessante ontwikkeling bij de garantieverle ning aan land- en tuinbouw in de jaren 1960 tot en met 1966. Neemt men 1960 als basisjaar, dan ziet men in de jaren 1961, 1962 en 1963 het aantal behandelde en toegewezen aanvragen vrij sterk dalen. Daarna neemt het aantal aanvragen geleide lijk weer toe, zodanig dat dat in 1966 het peil van 1960 weer is bereikt. Het afnemen van het aantal aan vragen in de jaren 1961 tot en met. 1963 is beïnvloed door de in deze periode ingevoerde verruiming der krediet-mogelijkheden bij de Boeren leenbanken. Het in 1960 verschenen rapport van de commissie-Verrijn Stuart, „Het landbouwkrediet in Nederland", waarin verschillende aanbevelingen en suggesties in dit opzicht zijn gedaan, heeft ongetwij feld daartoe bijgedragen. Mede als gevolg hiervan verstrek ten de Boerenleenbanken en Raif- feisenbanken meer geldleningen op ADVERTENTIE naar Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00. 3.00, 3.75. 3.80. 3 .90. ■1.00, 4.57. 5.50 meter. A. S. KLIKWEERT NjeuwerkcrU - lel. (01114)265 Bruinisse - tel. (01113)470 juridisch onvolwaardige zekerheden (eigendomsoverdracht van roerende goederen, kredietverzekering enz.) en behoefden zij in mindere mate de geldnemers naar het Borgstellings- fonds te verwijzen. Daarnaast heeft ook de wet ver vreemding landbouwgronden per 1 januari 1963 een zekere invloed ge had op het teruglopen van het aan tal borgstellingen. Door het vrijlaten der prijzen deed zich een zekere prijsstijging voor, waardoor de ban ken een hogere waarde konden toe kennen aan de als zakelijke zeker heid voor de verkrijging,van geld leningen aangeboden landbouwgron den. Als gevolg hiervan was het mo gelijk de hypothecaire leningen tot een hoger bedrag op te trekken. Brabantse antiekbeurs HEEZE. 28-8. In het oud kasteel Heeze te Heeze wordt van 2 tot en met 10 september de vijfde Brabant se antiekbeurs gehouden. Deze vijfde Brabantse antiekbeurs waarin diverse exposanten deelne menwordt gehouden in de periode van de tiende Brabantse dag - 3 september - waarop de Jeroen Bosch optocht plaats vindt. Jachtseizoen in Italië geopend: zeven doden ROME, 28-8. lm Italië is zondag het jachtseizoen geopend. Van de naar schatting bijna een miljoen mensen die er de eerste dag op uit trokken, kwamen er door ongelukken in het veld zeven om het leven, ter wijl er enige tientallen werden ge wond. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's «CCCCOCCOOOCCCCCCCCOSOÖOO Kinderen hebben meer be- Q hoefte aait voorbeelden dan aan kritiek. WAT 1EQT DE 0117 Verwachting tot woensdagavond: Westelijke wind Wisselend bewolkt met hier en daar een bui; overwegend matige weste lijke wind; iets lagere middagtempe- raturen dan vandaag. 30 aug. Zon op 5.47, onder 19.33. Maan op 23.54, onder 17.20. 31 aug. Zon op 5.49, onder 19.31. Maan op onder 18.09. Nieuwe maan: 4 sept. te 12.37. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 30 aug. 31 aug. 9.59 v.m. 11.28 v.m. BROUWERSHAVEN: 30 aug. 31 aug. 9.57 v.m. 11.26 v.m. 22.35 n.m. n.m. 22.34 n.m. n.m. Na 1963 nam het aantal aanvragen aanvankelijk nog slechts langzaam toe. Naarmate echter -de extra vrij gekomen zekerheden meer benut raakten moesten de boeren en tuin ders weer meer een beroep op het Borgstellingsfonds doen. Met name in 1966 steeg het aantal aanvragen in de landbouwsector in vrij aan zienlijke mate. Deze stijging is mede gestimuleerd door het optreden van het on twikkelings- en sanerings fonds voor 'de landbouw .De door dit fonds bij het uitvoeren van bepaalde investeringen in uitzicht gestelde financiële bij'dragen zullen ongetwij feld vele ondernemers ertoe hebben gebracht voor de financiering van die objecten mede een garantie van het Borgstellingsfonds aan te vra gen. Doodtij: 30 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 29-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Vanmorgen lag een depressie tussen IJsland en Schotland met een bijbehorend frontensysteem bo ven de Britse eilanden en de Noord zee. Het lagedrukgebied koerst naar het noordoosten, terwijl de fronten naar onze omgeving trekken en ons vanavond en vannacht zullen passe ren; dit gaat met vrij veel bewolking gepaard, waaruit plaatselijk een re genbui kan vallen, hier en daar ver gezeld van onweer. Achter de fron ten ruimt de wind van zuidelijke naar westelijke richtingen en iets koelere en onstabiele lucht stroomt ons land binnen. Voor morgen wordt dan ook een wisselende bewolking verwacht met enkele lokale buien. De temperaturen zullen wat lager lager zijn dan vandaag. Gisteren (?naandag)middag is de ■nieuwe semi-permanente openbare lagere school aan de De Kanterlaan in het uitbreidingsplan Malta 11 of ficieel geopend. Burgemeester D. W. Kastelein hees de driekleur en met deze officiële handeling werd ook de naam van de school onthuld. (Zie ook elders in dit nummer). VITKOVICE tTsj. Slowakije). In de Klement Gottwald staalfabriek ligt dc achtersteven gereed voor de 210.000 tons Shelltonker, waarvan deze week bij de N.D.S.M. in Amsterdam de kiel wordt gelegd. De afmeting van bel macro-frame is 16.5 10,7 meter. Hel gevaar te weegt 232 ton. De arbeider bij het reusachtige schroefasgat lijkt maar een klein duimpje. Links de roerpen. Wegens huwelijk zijn onze zaken in Nieuwcrkerk (Kerkstraat cn Poststraat) donderdagmiddag a.s. gesloten

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1