tretford 1 Gert wil je een stuk kaas uit het vuistje 1 De redeloosheid in Peking Afscheid kantonrechter mr. J. Moolenburgh te Zierikzee STREEKNIEUWS Zomers weer trekt nog duizenden naar Schouwse stranden BLIK DOOR HET WERELD 'k 3 n ^hvw wvmaoa DE TERUGKEER VAN ARAM hi buitengewone zitting: Echtpaar Zoeter-de Glopper vijftig jaar ZIERIKZEE, 26-8. Vrijdagmiddag heeft mr. J. Moolenburgh, kanton rechter te Middelburg, in een spe ciaal gehouden en druk bezochte bij eenkomst op het kantongerecht al hier afscheid genomen van zijn func tie van kantonrechter te Zierikzee. in deze buitengewone zitting werd dcor verschillende sprekers het woord gevoerd. Onder de aanwezi gen bevonden zich onder meer de burgemeester en gemeentesecretaris van Zierikzee, de heren D. W. Kas telein en R. van Ommeren en de bur gemeester en secretaris van Tholen, de heren Van Boeijen en Laban. Na dat mr. Moolenburg zelf deze af- scheidszitting had geopend gaf de griffier van het kantongerecht, de heer M. M. de Raat, uiting aan zijn grote waardering voor de scheiden de kantonrechter. De griffier herinnerde aan de pret tige en gemeend-belangstellende wij ze waarop mr. Moolenburgh het hui dige en het vroegere personeel altijd is tegemoetgetreden. „U mag uw functie dan ook beëindigen als een der meest geachte rechters in dit kanton", aldus de heer De Raat, die de scheidende kantonrechter als af scheidsgeschenk namens de Pachtka- merleden, oud-leden van de Pachtka- mer, deurwaarder, gerechtssecretaris en administratief personeel een fraaie ets van de beide Zierikzeese Havenpoorten aanbood. Eerder was mevrouw Moolenburgh, bij aankomst in de zittingszaal een fraai boeket bloemen aangeboden door mevrouw Alofsen, van de griffie. Namens de Zierikzeese advocaten, de heren mr. K. A. Keuning en mr. J. Ligthart, werd een kort afscheids woord gesproken door mr. dr. H. P. Schaap, procureur te Zierikzee. „Ik doe zulks daarom ook zo graag, om dat - hetgeen de beide andere ambt genoten niet kunnen zeggen - onze ambtelijke wegen zich meermalen hebben gekruist", aldus mr. Schaap, die de loopbaan van mr. Moolen burgh schetste, waarbij de één - ,,en dat ben ik" - de ander nooit heeft kunnen inhalen". Mr. Schaap herin nerde aan het feit dat hij en mi*. Moolenburgh dezelfde leermeesters hebben gehad. „Ik twijfel er niet aan of het zal u deugd doen als ik hier de namen neem van mr. W. G. Del Baere, kantonrechter te Haarlem en mr. J. E. van der Boon. griffier van het kantengerecht te Haarlem. Bei den leven sinds lang niet meer, maar wij beiden zullen hen dankbaar in de herinnering houden", aldus mr. Schaap. Namens de notarissen werd het woord gevoerd door notaris P. Hee- ring, die in het bijzonder uiting gaf aan zijn grote waardering voor de enorme werkkracht van de schei dende kantonrechter. Burgemeester Kastelein roemde mr. Moolenburgh vooral om de waardige wijze waarop hij de men sen in de rechtszaal altijd tegemoet weet te treden. Namens de leden van de Pachtkamer sprak de heer H. J. v. d. Zande. Deze afscheidsbijeenkomst werd door talrijke autoriteiten bijge woond. Behalve de reeds genoemde burgemeesters en secretarissen wa ren aanwezig mr. G. F. L. Tonckens, plaatsvervangend kantonrechter, de leden van de Pachtkamer de heren J. v. d. Stolpe en H. J. v. d. Zande. oud notaris M. C. v. d. Bout uit Renesse, ce notarissen P. Heering en J. Klaas- sen uit Zierikzee, D. v. d- Hoeven uit Renesse. notaris W. L. Blindenbach te St. Maartensdijk, notaris mr. W. Loof te Tholen, mr. J. Ligthart te Zierikzee, de cud-leden van de Pachtkamer P. L. Krepel, H. C. v. d. Zande, G. W. Cashoek, deurwaar der C. A. Vlug te Bergen op Zoom. oud-deurwaarder G. van Duin en deurwaarder L. W. Meier te Zierik zee en verder de groepscommandan ten van de Rijkspolitie te Brouwers haven en Zierikzee. Mr. Moolenburgh kreeg van verschillende zijden ge schenken aangeboden; namens het notariaat behoorde daarbij een oude prent van Zierikzee. Kankerbestrijding De jaarlijkse kollekte van het Koningin Wilhelminafonds (Ingezonden) Stap voor stap nadert de medische wereld het moment, dat de kanker een overwonnen ziekte zal zijn Zoals oofc, in de loop der eeuwen, de een na de ander, zovele fatale aandoe ningen geneesbaar bleken, en daar door ook hun vreesaanjagende as- pekt verloren. Zozeer zelfs, dat wij er niet altijd bij stil staan, hoezeer wij bevoor recht zijn, vergeleken bij vorige ge neraties. Ook beseffen wij niet altijd, hoe veel zorgvuldige en diepgaande stu die en hoeveel krachtinspannend werk er verzet moest worden om zo ver te komen. Maar, wij willen nu ook de kanker overwinnen! Veel werd reeds bereikt voor on ze patiënten, dankzij, vroegtijdiger diagnose, uitgebreider en verfijnder behandelingsmethoden, verbeterd in strumentarium, grotere kennis van deze, toch nog raadselachtige ziekte. Er wordt onafgebroken gezocht en gewerkt in de vele laboratoria en ziekenhuizen, nieuwe specialisten worden opgeleid, die dan ook alle kansen geboden moeten worden hun onderzoekingen te verrichten in goed geoutilleerde laboratoria. De beste en nieuwste instrumenten moeten be proefd worden kortom, al het mo gelijke moet gedaan worden om de kankerbestrijding vooruit te helpen. Dit alles, voor ons allen gedaan, kest zéér, zéér veel geld, dat wij te- samen bijeen moeten brengen, tot daadwerkelijke, maar ook morele steun aan allen, die geconfronteerd worden met het kankervraagstuk: onderzoekers, geneesheren en ook de patiënten, onze medemensen. Laat ons gezamenlijk trachten, ook deze vreselijke ziekte te overwinnen. Daarom is het nodig een beroep te deen op allen in de beurs te tasten tijdens de kollekte die zal plaatsheb ben van 28 augustus tot en met 2 september a.s. Helpt allen en BESTRJIDT HET LEED DAT KANKER HEET HAAMSTEDE-BURGH, 26-8. De VVesthcek heeft dit jaar wat het weer betreft, toch wel een uitzonderlijke positie ingenomen. Het zomerweer duurt maar voort en nog steeds pro fiteren hiervan tallozen. De goede weerberichten van het afgelopen weekend hebben duizenden doen be sluiten cm naar de kust te" trekken. Ondanks het vertrek van velen uit de Westhoek kwam dus opnieuw een aantal nakomers die een paar daag jes in een pension trokken, een ho telkamer bespraken (hetgeen maar met moeite gelukte) of die tent of ca ravan op een camping neerzetten. Regen zat er in dit laatste augustus- weekje niet in en het aantal kleurrij ke badpakken en zwembroeken was weer ontelbaar op de stranden: het zeewater is nog heerlijk warm. Deze keer hebben we de situatie eian de Punt eens wat nader bekeken. Indertijd was hier een klein parkeer- terreintje met een lange oprit zowel aan de binnenzijde als aan de buiten zijde der duinenrij. Strandverkesr kon hier het Kampweegje weer be reiken. En juist hier was h'et altijd razend druk in de door zware win terstormen ontstane baai vlak tegen de Punt. Totdat het waterschap Schouwen-Duiveland ingreep en de ze langzaam maar zeker groter wor dende invreting der duinen tot staan bracht zodat het aanzicht niet zo zeewering te geven. Het zand werd er gedeeltelijk weer op terug ge bracht zodat het aanzciht niet zo veel veranderde, doch de intieme baai verdween. Gelijk hiermede ver anderde het parkeerterreintje en ging ten onder in het kunstwerk van' zware basaltstenen. Er voor in de plaats kwam een in de inlaag aange legde parkeerruimte groot genoeg om enige honderden auto's een plaats te geven. In het eerste jaar na de vol tooiing van het kunstwerk was de toeloop naar de Punt aanmerkelijk kleiner, dcch later werd de belang stelling weer groter. Vooral bij noor denwind was het achter het eerste stuk dijk dat na de ramp in '53 een nieuw groot stuk strand, ontstaan door veranderde zeestromingen, te- gèn zich aangevleid kreeg, vrij druk en tot aan de „kupe" trok hat men sen. Vooral werphengelaars nog ge dachtig aan vroagere goede vangsten bleven er hun geluk, met wisselend" succes overigens, beproeven. Op ver schillende plaatsen ligt het duinzand al tot aan de dijkkruin en bij veel wind stuift het er zelfs over. Mensen die het kunnen weten zeggen dat, indien de hier verschijnende dam naar Noord-Beveland klaar zal zijn, de gehele buitenzijde, dus de zeekant ervan, zal verzanden. De Nederlandse kust zal dan in d'e toekomst weer één lange duinenrij met het ervoor lig gende strand gaan vormen op de in ham der Westerschelde na. Dagjesmensen Zondagmiddag nu was h^t hier weer behoorlijk druk en dat bewezen de geparkeerde auto's al. Aan de groepjes in het zand gezeten strand- genieters was duidelijk te zien dat het hoofdzakelijk dagjesmensen wa ren. De familie was echt een dagje uit gewapend met paraplu's en een mand vol mondkost. Opa in bretels, en oma in het lang staken grillig af tegen het andere gastenpubliek dat voor deze vakantie een mini-stukje textiel had aangeschaft. Doch ook ïij hebben evenveel recht op eeh dag je strand en ze genoten hetgeen de hoofdzaak is. Opnieuw een groot aantal werphengelaars met leefnetjes die leeg waren. Van mensen uit Westenschouwen vernamen we dat het bosbezoek in tegenstelling met voorgaande jaren veel kleiner is. De oorzaak ligt in het fraaie strandweer. In de natte en soms kille vroegere recreatieseizoe nen waren het tegelpad en de fraaie andere wandelwegen in de Domeinen een prachtige uitwijkmogelijkheid om toch van de natuur te genieten. Nu zijn het de echte liefhebbers van een wandeling die men in het Do- meinbos aantreft en dit vormt toch altijd weer een hemelsbreed verschil met het mondaine, dynamische gedoe cp het strand. Heerlijk op een bank gezeten, temidden van de nauwelijks door de wind bewogen dennebomen vliegt de tijd eenvoudig voorbij om dat er zoveel te zien en te genieten valt en iedere boom als het ware een niet te peilen geschiedenis heeft. Het zijn dan ook de meer bezadigde men sen die zich hier overgeven aan mij meringen en andere gevoelens van rust en dankbaarheid. ADVERTENTIE Bekijk het vanavond op uw scherm T A P IJ T Bekijk 't morgen op de hand bij: 5 DEURLOO WONINGINRICHTING i Telefoon (011)0) 2825 i ZIERIKZEE 5 BURGH, 28-8. In de mobilisatie jaren 1914-1918 zijn alom in het land banden gelegd tussen soldaten en huwbare meisjes die onverbrekelijk zijn gewerden doordat deze band met een huwelijk werd bezegeld. Ook in de Westhoek van Schouwen kwamen vreemde soldaten vcor het bewaken der kust en er zün diverse gouden huwelijksfeesten gevierd die hier hun oorsprong vonden. Zo kwam de onfortuinlijke land arbeider uit Oosterland, Johannis Zoeter, voor herhaling van zijn dienstplicht op naar Bergen op Zoom, waar hij zes dagen de wa penrok moest dragen. Het werden geen zes dagen doch twee jaar. Lo pend van Bergen op Zoom werd hij met een groep anderen naar Haam stede gedirigeerd om een kwartier te vinden bij de vuurtoren. Alleen van Zierikzee af kon het groepje soldaten, allen ingedeeld bij de DREISCHOR Grote drukte op de Grevelingen Het aantal sportvissers, dat het "af gelopen weekend met hun hengels naar Dreischor's Noorddijk was ge trokken was weer groot. Vooral za terdagmiddag was een grote schare vissers van buiten Zealand aan de dijk neergestreken om wat vis aan de haak te slaan. Onder de wal ope reerden diverse visboten, welke wa ren bemand met visliefhebbers. SPORTBERICHTEN VOETBAL K.N.V.B. DE VOETBALTOTO DEN HAAG, 27-8. Het aantal deelnemers aan sporttoto nummer drie van dit weekeinde bedroeg 579.728. De inleg was f 798.457. Voor de eerste prijs is beschikbaar f 144.920, voor de tweede prijs f 79.047 en voor de derde prijs f 39.523. getrouwd Landweer, met boerenwagens mee rijden. Als invaller werd Zoeter naar Burghsluis gedirigeerd waar hij voor één week de plichten van een mede soldaat moest vervullen. En in deze week leerde hij een meisje kennen die daar in een woning langs de §ui- kerdijk woonde en Jobina de Glop per heette. Deze week was net lang genoeg om naast de mobilisatie plichten voor hem een onverbreek bare indruk op Jobina te maken. Hun verbintenis werd weldra op het gemeentehuis wettelijk vastge legd en 2e trokken te Burgh in het huis waar nu mevr. v. d. Pol-v. d. Werve woont. Na een half jaar ver toeven aldaar kregen ze een huis aan de Meeldijk, beter bekend als Fort Loo en na vier jaren lieten zij schuin tegenover hun tijdelijk huis een eigen woning met een schuur bouwen en met wat grond erbij boerden ze als klein-landbouwers- gezin rustig verder. In de oorlog 1940-1945 werd hun rust wreed verstoord door een nach telijke bomaanval op een zich in de Burghse polder bevindend oriënta- tielicht voor Duitse vliegtuigen. De sliert brisantbommen verspreidde zich over enige honderden meters lengte en twee ervan vernielden hun woning bijna geheel. Al hun bezit tingen weiden vernield en ze ver huisden naar Burgh waar ze in de Ring een onderkomen vonden in het huis dat ze nu nog bewonen. Op nieuw kwam het oorlogsgeweld vlak bij, want toen een Spitfire in januari 1945 de spits van de Burghse toren afwipte vlogen bij hen door de luchtdruk de pannen van het dak. Vanaf die tijd leefden zij rustig ver der en de heer Zoeter zelf werkte nog door totdat hij zijn tijd gekomen achtte om er mee op te houden, en in goede gezondheid hopen zij beiden nog vele jaren mee te kunnen. Zij vieren hun feest, dat op '29 augustus valt, bij hun kinderen in Krimpen aan de Lek. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode) ZWEMMEN Wereldrecord voor Nederlandse damesploeg BLACKPOOL. 26-8. De Neder- landse dames estafetteploeg heeft zaterdag in Blackpool tijdens de zweminterland tegen Engeland het wereldrecord op 4 maal 110 yards wisselslag verbeterd. De Nederland se dames zwommen de afstand in 4 minuten 38.8 seconden. Het oude re cord stond sinds augustus vorig jaar met 4.40.6 op naam van Grot-Brit- tannië. KORFBAL Doskc I-All-Ready I 8-2 De vorige week in Noordwelle ge speelde vriendschappelijke korfbal wedstrijd tussen DOSKÖ I - kampi oen 2e klasse SDKB - en het Zie rikzeese All Ready I - kampioen 3e klasse - eindigde in een overtuigen de 8-2 zege voor DOSKO I, nadat de rust reeds met 5-1 was ingegaan. In Aden hebben zich zaterdag weer gevechten voorgedaan. Daar bij zijn vier Arabieren om het leven gekomen en zijn elf anderen, onder wie twee Britse soldaten gewond geraakt. Al vijf keer zijn in Peking am bassades omsingeld door tierende rode gardisten, die leuzen schilder den, poppen verbrandden en stenen gooiden. Maar het laatste beleg voor de Britse ambassade ging weer een stapje verder: het werd een regel rechte invasie waarbij het gebouw werd geplunderd en de ambassadeur een pak slaag kreeg. Onder normale omstandigheden zou al minder een reden zijn ge weest de diplomatieke betrekkingen te verbrekenMaar Engeland schijnt als zoveel andere geteisterde lan den te proberen de banden met China zo lang mogelijk te willen aanhouden. Via de amabassades kan men nog enigszins proberen invloed uit te oefenen en bovendien kan men er ook nog een beetje op de hoogte blijven wat gebeurt in China, het volkrijkste land ter wereld. Het iso lement waarin China gedrongen werd, o.m. door het niet toe te laten tot de V.N., heeft allesbehalve ze genrijk gewerkt en het heeft geen zin dit isolement nog intenser te ■maken. Gejudas Zo redeneert niet alleen Enge land, maar bijvoorbeeld ook de Sowjet-Unie dat zich vooral de laatste tijd ook het een en ander heeft moeten laten ivelgevallen zo als gejudas van scheepsbemannin gen. Een eenmaal verbroken band - ildus de redenering is niet zo snel weer hersteld. Ook niet als in Peking een wat redelijker koers de overhand krijgt, wat sommige Chinakenners op grond van bepaalde verschijnselen niet on mogelijk achten. Voor de Britten speelt de kwestie- Hongkong mee. Het gouvernement van deze kroonkolonie treedt nogal krachtig op tegen allerlei commu nistische agitatie die niet steun van uit China-zelf bedreven wordt. Prestigekwestie Peking, dat zich beperkte tot strenge vermanen, heeft zich nu voor het eerst ook zelf partij gesteld in deze troebelen door per ultimatum vrijlating van enige gearresteerde journalisten te eisen. Er zijn honderd economische en financiële redenen te bedenken waarom het voortbestaan van Hong kong voor China van belang is. Maar nu het tot een prestigekwestie is verheven kunnen de redelijke overwegingen wel buiten beschou wing blijven, al is het de vraag of de Chinezen werkelijk de Britten met geweld zullen willen verdrijven. Het kan ook zijn dat de regering in Peking een sensationele overwin ning op enig gebied nodig heeft om haar ondermijnd gezag in het land zelf weer wat te schoren. En daar voor kon Hongkong dan wel eens een prachtig object zijn, temeer om dat Chinezen en Britten beiden goed weten dat dit gebied te enen male onverdedigbaar is. MARKTBERICHTEN Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 28-8. Op de Utrechtse paardenmarkt werden maandagoch tend 501 paarden aangevoerd. Prijzen: luxe paarden f 1250 tot f 1600; werkpaarden f 1225 tot f 1550; oude paarden f 825 tot f 1500; drie jarige paarden f 825 tot f 1475; tweejarige paarden f 700 tot f 850; veulens f 300 tot f 625; hitten f 700 tot f 890. Slachtpaarden f 2,80 tot f 3,40 per kg. geslacht gewicht en jonge paar den f 3,40 tot f 4,20 per kg. geslacht gewicht. De handel was kalm. Veemarkt Rotterdam ROTTERDAM, 28-8. Aangevoerd 1548 stuks vee, t.w.: 1213 runderen en 335 varkens. Prijzen per kilogram: slachtrunde- ren: prima f 4,30-4,55, le f 3,85-4,15, 2e f 3,50-3,70, 3e f 3,25-3,45; slacht- stieren f 3,85-4,40; worstkoeien f 3,30- 3,50; slachtvarkens: prima f 2,14- 2,18, le f 2,06-2,14, 2e f 1,95-2,00, 3e f 1,85-1,95; slachtzeugen f 1,55-1,65; zware varkens f 1,75-1,85. Runderen: aanvoer iets minder; handel kalm; prijzen onveranderd, slachtstieren iets lager. Varkens: aanvoer als vorige week; handel vlot; prijzen hoger, behalve slacht zeugen. H •4 ADVERTENTIE VOEDZAAM tc E ■Q N O H H M M K M 99 M 0 M 3 K m w f* w (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). 42. Aram werd een trap opgedragen en ergens op een rustbank neergelegd. Even later hoorde hij, hoe een deur gesloten werd. het schuiven van grendels, het ge luid van zich verwijderende voetstappen en toen werd alles stil. Nog even bleef hij doodstil liggen, doch toen hij niets meer hoorde, waagde hij het, voorzichtig door zijn oogharen te gluren. Aanvankelijk kon hij niets onderscheiden, doch naarmate zijn ogen aan de duisternis begonnen te wennen, zag hij dat hij op een bank in een klein rohd vertrek was neergelegd. Men had zich niet eens de moeite gegeven hem zijn wapens af te nemen. Verwonderd vroeg Aram zich af, wat dit alles te bete kenen had. In wat voor een complot zou hij verzeild geraakt zijn? Toen alles stil bleef, liet hij zich behoedzaam van de bank afglijden. Zoals hij al gehoord had was de enige deur in het vertrek stevig gesloten. Op zijn tenen sloop hij de kamer door. Ha. daar voelden zijn handen oen gordijn! Voorzichtig trok hij het wat opzij. Buiten was hel nog niet helemaal donker en het kleine venster gaf uitzicht op een tuin of park. terwijl hij in de verte de vage om trekken van andere gebouwen kon onder scheiden. Doch het enige wat direct zijn aandacht trok was de grote cederboom, die vlak bij hel venster stond. Met zijn ogen mat Aram de afstand. Wanneer hij zich door de nauwe ven sternis zou kunnen wringen, zou hij een sprong naar do top van de boom kunnen wagen! Een ogenblik aarzelde hij. Als or ook maar iets mis ging, zou hij le pletter vallen!

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 2