DE ZIERIKZEESCHE COURANT Resultaten economische hulp V.S. aan Vietnam zeer gering Lange Amerikaanse sigaretten gevaarlijk Bus reed op mijn I KAMERBREED „DE MAGNEET" Patiënten van kliniek bekennen inbraken Twee doden bij verkeersongeval Jongen schiet op ouders en toeschouwers MORRIS Zeventien Amerikaanse soldaten gedood ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 28 augustus 1967 124ste jaargang Nr. 19852 WAARIN OPGENOMEN 1797 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, lel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochlman. Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling t 7,15; per week 55 cent. Losse nummers 20 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes'' (max. 4 regels) i 1,25 per stuk. In dit nummer: Afscheid kantonrechter tnr. J. Mooleidnirgh Geen enkele vooruitgang WASHINGTON, 27-8. De op grond van de programma's voor Amerikaanse hulp aan Zuid-Vietnam verkregen resultaten zijn zeer gering, zo wordt gezegd in een zondag in Washington gepubliceerd rapport van de subcommissie uit het Huis van Afgevaardigden voor de opera ties in het buitenland. Als er geen drastische veranderin gen komen in het systeem van hulp verlening, aldus het rapport, zal de houding van de V.S. in dit opzicht mogelijk herzien moeten worden. Weliswaar waren er vorderingen ge boekt in de strijd tegen de zwarte markt, maar dit was niet het geval bij de uitvoering van het pacificatie- WASHINGTON, 26-8. Het hoofd van de Amerikaanse openbare ge zondheidszorg, generaal William H. Stewart, heeft voor eeo sub-commis sie van de Amerikaanse senaat ge zegd het gewetenloos te vinden dat Nazi-leider in V.S. vermoord ARLINGTON, Virginia, 26-8. De leider van de Amerikaanse nazi-par tij, George Lincoln Rockwell, is vrij dag doodgeschoten, heeft de politie van Arlington meegedeeld. De moor denaar, die zijn dodelijk schot loste van een gebouw vlakbij het hoofd kantoor van de nazi-partij, is ont snapt. Rockwell is 49 jaar oud ge worden. Hij woonde in het hoofd kwartier, een huis in de wijk Ar lington van Washington, met acht leden van zijn „stormtroepen", te midden van Swastikas en afbeeldin gen van Hitier. Kort na de moord is een blanke gearresteerd die „een bondgenoot van Rockwell" is aldus de politie. De Amerikaanse „führer" had de politie meegedeeld dat er al ver scheidene malen op hem was gescho ten door een man die zich in het struikgewas bij zijn huis had ver borgen. Zijn woning zou een paar maal door molotov-cocktails zijn ge troffen. Nederlaag voor Johnson WASHINGTON, 26-8. De besnoei ing van 563 miljoen dollar op het wetsvoorstel inzake hulpverlening aan het buitenland, waartoe zoals gemeld het Amerikaanse huis van afgevaardigden vandaag heeft beslo ten, betekent een gjpte nederlaag voor president Johnson. Voor 1967- 1968 werd een bedrag van 2,8 miljard dollar goedgekeurd. De senaat had voor een nog grotere vermindering gestemd, namelijk 800 miljoen dol lar. Het hangt nu af van de komende conferentie van huis en senaat, hoe groot de vermindering tenslotte zal worden. De regering had gehoopt nog iets uit de wacht te kunnen slepen, deze hoop zal echter wel ijdel blij- ken gezien de grote mate van over eenstemming tussen beide huizen. „Bommen brengen Hanoi niet tot overleg" WASHINGTON, 26-8. Er zijn in het geheel geen aanwijzingen dat de Noordvietnamese leidojs naar de on derhandelingstafel kunnen worden gebombardeerd. Dit heeft de Ameri kaanse minister van defensie, Robert McNamara, vrijdag in een subcom missie van de senaat verklaard, klaarblijkelijk naar aanleiding van de jongste hevige aanvallen op Noord-Vietnam. Geelzuchtepidemie in buurtschappen Overijssel DEN HAAG, 26-8. De Overijssel- se buurtschappen Westehaar en Vriezenveense wijk maken op het ogenblik, naar wordt gehoopt, het laatste stadium door van een geel zuchtepidemie, die sinds mei met af wisselende kracht heeft gewoed. Naar wij van de zijde van het mi nisterie van sociale zaken en volks gezondheid vernamen, hebben van de ongeveer 4200 inwoners, die deze buurtschappen tellen, er rond 550 van geelzucht te lijden gehad, zij het dat in verreweg het overgrote deel der gevallen de ziekte een mild ka rakter droeg. Slechts enkele geval len waren van ernstige aard. Op het ogenblik zijn er nog onge veer 100 patiënten. de sigarettenindustrie sigaretten van honderd mm lengte op de markf brengt en dit rondbazuint. Uit het voorgezette onderzoek zijn de weten schappelijke aanwijzingen dat siga retten een gevaar voor de gezond heid vormen steeds sterker gewor den. Langere sigaretten kunnen dit gevaar slechts groter maken, zei hij. Dit jaar maakten zij ongeveer 15 procent van het totaal aantal ver kochte sigaretten uit, de langere si garet betekent duidelijk grotere winst voor de sigarettenindustrie om dat rokers minstens evenveel siga retten blijven opsteken wanneer zij ér op overstappen, aldus generaal Stewart. C. Kleijwegt overleden NIJMEGEN, 26-8. Op 67-jarige leeftijd is in Nijmegen geheel onver wacht overleden het oud-Tweede- Kamerlid voor de PvdA, de heer C. Kleijwegt. Corstiaan Kleijwegt werd op 1 december 1899 geboren in Maas sluis. Hij werd opgeleid voor onder wijzer aan de christelijke kweek school „Op de Klokkenberg" vte Nij megen. Hij was achtereenvolgens le raar en directeur van deze kweek school en hoofdinspecteur van de on derwijzersopleiding. In verband met zijn verkiezing tot lid van de Tweede Kamer der Sta- ten-Generaal, was hij sinds 1956 als hoofdinspecteur op non-actief. Amerikaanse quakers weg op naar Noord-Vietnam TOKIO, 26-8. Een jacht met Ame rikaanse quakers is vandaag uit Hi roshima vertrokken voor een tweede missie dit jaar van medische hulp verlening aan Noord-Vietnam. Het jacht heeft voorraden voor medisch gebruik aan boord ter waarde van 17.000 gulden. Grote opdracht (vijf miljoen) voor „De Schelde" VLISSINGEN, 26-8. De N.V. Ko- ninklijke Maatschappij „De Schelde" te Vlissingen, lid van de Rijn-Schel de groep, heeft van de N.V. Aanne mersbedrijf v/h Boele en Van Ees teren opdracht gekregen voor de le vering van de aluminium binnen- en buitengevels voor het nieuwe ge bouw van de Rijkswaterstaat en de Deltadienst in Den Haag. Dit gebouw, in opdracht van de rijksgebouwendienst ontworpen door het architectenbureau Gouwetor, Mulder en Tielman, is reeds in aan bouw en zal in de loop van 1969 ge reed zijn. Voor „De Schelde" is met deze op dracht een bedrag van circa 5 mil joen gulden gemoeid. SAIGON, 26-8. Ongeveer 60 km. ten zuiden van Saigon is een auto bus op een mijn van de Vietcong gereden, waardoor 22 Vietnamese burgers om het leven zijn gekomen en zes gewond zijn geraakt. Overstromingen in India NEW DELHI, 27-8. Als gevolg van zware regenval is de rivier de Joemna in het gebied van Delhi en Agra buiten haar oevers getreden, waardoor zeker 24 mensen om het leven'zijn gekomen. Omstreeks 110 dorpen zijn door de watersnood ge troffen. AMERSFOORT, 27-8. Drie patiën ten van de Sinaïkliniek in Amers foort blüken hun vrtfe uren te ge bruiken voor het bezoeken van in de omgeving van deze kliniek gele gen villa's, waarbü nogal wat bezit tingen van eigenaar veranderen. Zaterdagmiddag kwam de eigenaar van een nog leegstaand huis aan de Potgieterlaan aan toen hij voor een van de ramen van het huis een man zag staan. Terwijl zijn echtgenote de program of de beteugeling van de inflatie. Ook kan men van geen voor uitgang spieken wat de vluchtelin- genkwestie, de landbouwhervorming, het toezicht op en de gang van za ken bij de verkiezingen en de bu reaucratie betreft. Maatregelen nodig De subcommissie stelt in het rap port een aantal maatregelen voor ter verbetering van de verspreiding van de Amerikaanse hulp. Zo wil ze on der meer dat er een centraal aan koop- en distributieapparaat komt en dat er scherp toezicht wordt ge houden op de activiteit van die men sen die invoervergunningen willen hebben. Tenslotte wordt in het rap port gezegd, dat men het congres zal moeten vragen de kredieten, ver leend voor de uitvoering van de pro gramma's voor steun genegeerd mochten worden. Zeventien miljoen kilo kaas te veel DEN HAAG, 26-8. Nederland heeft zeventien miljoen kilo kaas te veel en dat overschot dreigt voor het einde van het lopende melkprijs jaar, voor april 1968 dus, nog met vijftien miljoen kilo vergroot te wor den. Dat meldt het officieel orgaan van de Kon. Nederlandse Zuivelbond F.N.Z. De zeventien miljoen kilo lig gen nu al klaar om straks na inleve ring in (Ie pakhuizen in het voedsel- voorzienings in- en verkoopbureau V.I.B. te worden opgeslagen. Vogels vielen vrouw aan - SUNDERLAND, 28-8. Een groep* zeemeeuwen stortte zich zondag ia een vogelreservaat bij de Engelse stad Sunderland op een bezoekster, kennelijk haar moderne kapsel voor een nest aanziend. Ze rukten de wild om zich heen slaande vrouw de ha ren uit en deze wist pas aan de die ren te ontkomen nadat ze een hoofd doekje had omgedaan. Ze dachten ze ker dat die vrouw er met hun nest vanaoor ging, was het comments ar van een vogelkenner. ADVERTENTIE Voor naar Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80, 3.90, 4.00, 4.57, 5.50 meter. A. S. FLÏKWEERT Nieuwerkerk - tel. (01114)265 Bruinisse - tel. (01113)470 Deze Italiaanse familie is een merkwaardige speling van de natuur. Alle leden lijden aan wat medisch „veelvingerigheid" heet. Zij hebben nl. allen zes vingers aan elke hand en aan elke voet hebben ze zeven tenen. De man Lorenzo Guarneri, die werkloos is, hoopt nu emplooi te vinden bij de film, bv. als een dief, die door zes vingerafdrukken achter te laten de politie aan het puzzelen zet. politie belde stapte de man naar bin nen gewapend met een flinke knup pel. Hij slaagde erin te voorkomen dat de drie bezoekers konden vluch ten, waarna de spoedig gearriveerde politiemannen in -twee surveillance wagens de ongewenste bezoekers naar het politiebureau overbrachten. Inmiddels hebben twee van de drie in verzekerde bewaring gestelden reeds zeventien inbraken bekend. De derde kon inmiddels naar de Sinaï kliniek terugkeren. Twee Duitsers wegens roofmoord aangehouden AMSTERDAM, 26-8. Op verzoek van Interpol heeft de recherche van de rijkspolitie te water zaterdag morgen aan boord van het Duitse kustvaartuig „Lies" in Amsterdam twee Duitse zeelieden aangehouden, die worden verdacht van roofmoord op de 44-jarige J. F. uit Neuwied am Rhein in Duitsland. De beide zeelieden, de 20-jarige H. D. N. en de 21-jarige U. O., werden gearres teerd onmiddellijk na aankomst van het schip in de Amsterdamse haven. Nadat de recherche met bloed be smeurde kleding aantrof, bekenden beide verdachten zich aan het mis drijf te hebben schuldig gemaakt. Arabische topconferentie in CHartoem CHARTOEM, 27-8. De staatshoof den van de Arabische staten zullen dinsdagmiddag a.s. in Chartoem hun voorgenomen topconferentie begin nen. Dit is zondagavond in de Soe- danese hoofdstad bekendgemaakt. Schietpartij op vluchtelingen WENEN, 27-8. Voor de tweede maal in twee weken tijd hebben Tsjechische grenswachten zondag ge schoten op vluchtelingen die poog den naar Oostenrijks gebied uit te wijken. Ditmaal waren het vier Oost duitsers, van wie er vermoedelijk één om het leven is gekomen. Drie an deren kwamen ongedeerd in Oosten rijk. Frans Hals-dag Haarlem HAARLEM, 27-8. Het gemeente bestuur van Haarlem heeft besloten gezien de grote belangstelling voor de herdenking, op 1 september 1966, van het feit dat het toen driehon derd jaar was geleden dat Frans Hals in de Grote of St. Bavokerk in Haarlem werd begraven, in het ver volg de eerste september „Frans Hals-dag" te doen zijn. Op deze dag zullen de Grote Kerk en het Frans Hals-museum vrij toe gankelijk zijn. In het Studio-theater zal men gratis de film „Portret van Frans Hals" kunnen bijwonen. Visserijdagen Harlingen HARDINGEN, 26-8. Harlingen heeft drie dagen lang visserijfeest gevierd. Hoogtepunt was zaterdag met een vlootschouw van meer dan hondei'd gepavoiseerde en fraai ver sierde vissersschepen, afgeladen met gratis passagiers op de Waddenzee, de vloot werd geschouwd door de Friese commissaris der koningin, mr. H. T. Linthorst Homan, in het Friese Statenjacht. Rhodesische veiligheidstroepen hebben in gevechten bij de grens met. Zambia 23 Afrikaanse nationalisti sche guerrillastrijders gedood. Zij verloren zelf zes man aan doden. GEMERT. Op de Beekseweg in Gemert is de 51-jarige stoker J. van den Heuvel uit Lieshout met' zijn bromfiets in botsing gekomen met een personenauto en zodanig ge wond, dat hij even later overleed. Het slachtoffer reed links op de rij weg. Achter ijsbreker aan TOKIO, 26-8. Het 3700 ton metende Russische vracht schip „Novo Voronesj" is in Yokohama afgemeerd na een nieuwe zeevaartroute geopend te hebben tussen Exiropa en het verre oosten via de Noor delijke IJszee. Het schip ver liet op 29 juli Hamburg met een lading van 2.000 ton e?i voer achter een Russische ijs- breker aan, die een weg baan de door dik ijs langs de Sibe rische kust. De Russische scheepvaart is van plan vol gend jaar een geregelde dienst met^passagiersschepen via de noordelijke route te openen. De nieuwe route van Europa naar het verre oosten is 7.300 zeemijl; de route tussen Lon den en Yokohama door het Suez-kanaal is 11.600 zeemijl. ARJOS-raad opgericht UTRECHT, 26-8. Het hoofdbestuur van de nationale organisatie van Anti-Revolutionaire jongeren heeft in zijn zaterdag te Utrecht gehouden vergadering o.m. een nieuw insti tuut, de Arjosraad, opgericht. Dit is een landelijk samengesteld parle ment, dat in voorliggende gevallen concrete uitspraken doet en waarin het politieke beleid van dagelijks bestuur en hoofdbestuur beoordeeld wordt. Dit nummer bestaat uit 4 pagina's «SC05CCOOOCOOOÖOCOOOOCCOO X Een conferentie is vaak een o bijeenkomst van belangrijke 8 personen, die afzonderlijk niets n kunnen doen maar lesamen O her besluit kunnen nemen dal er niets gedaan kan worden. KCCCCCCCC005CCC050CG050K Verwachting lot dinsdagavond: Zonnige perioden In de nacht en ochtend hier en daar mist; morgen overdag zonnige pe rioden, maar later toenemende be wolking; op de meeste plaatsen droog weer; overwegend zwakke wind, in hoofdzaak tussen oost en zuid; wei nig verandering in temperatuur. 29 aug. Zon op 5.43, onder 19.36. Maan op 23.01, onder 1617. Laatste kwartier: 28 aug. te 6.35. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE: 29 aug. 8.47 v.m. 21.10 n.m. BROUWERSHAVEN: 29 aug. 8.41 v.m, 21.10 n.m. Doodtij: 30 aug. HET WEEROVERZICHT DE BILT. 28-8. Het K.N.M.I. deelt mede: In het afgelopen weekeinde stond ons land onder invloed van een hogedrukgebied, dat over oost Engeland naar de Noordzee trok. De wind was overwegend zwak, zodat in de nacht en ochtend in de voch tige lucht op vele plaatsen mist ont stond, terwijl boven de kust hier en daar wolkenvelden uit zee binnen drijven. Na het oplossen van mist en bewolking werd het, overwegend zonnig weer met middagtemperatu- ren van ongeveer 20 tot 23 graden. Het hogedrukgebied trekt nu naar het noorden weg. waardoor een fron tenstelsel dat vanochtend boven west Engeland lag,, gelegenheid krijgt naar het noordoosten op te dringen. Aangezien echter de lucht druk boven midden Europa relatief hoog blijft, vormt het nog geen be dreiging voor het weer in onze om geving. Ook morgen zal het daarom vrij zonnig weer zijn, nadat de och tendmist, die hier en daar aanwezig zal zijn, is opgetrokken. De wind blijft zwak en in het temperatuur- verloop komt weinig verandering. EMEELOORD. 28-8. Heden (maan- dag)morgen omstreeks zeven uur is op de Frieseweg even achter Rutten in de Noordoostpolder een personen auto in botsing gekomen met een vrachtwagencombinatie. Bij dit on geluk werden twee personen gedood en wel de bestuurder van de perso nenauto, de 21-jarige heer A. K. Heemstra uit Uit well ingerga, en de 25-jarige heer G. Godijk uit Sneek, die bij hem in de auto zat. De an dere inzittenden van de personen auto: een 'broer van de bestuurder, diens oom en J. Bootsma werden gewond. De bestuurder van de vrachtwagencombinatie bleef onge deerd. Daar noch de vader die in het been werd geraakt cn eveneens naar het ziekenhuis moest worden overge bracht, noch de moeder tot nu toe een duidelijke verklaring kofiden af leggen. WAUBACH, 26-8. De 18-jarige loodgietersknecht J. G. heeft zater dagnacht op straat in Waubach na enkele malen met éen negen mdi meter pistool op zijn ouders te heb ben geschoten, zichzelf voor een café een kogel door de slaap gejaagd. Toen de ouders zich over de hevig bloedende zoon bogen, probeerde hij nogeens zijn pistool te richten. Dat mislukte. IJlings toegesnelde toe schouwers namen hem het wapen toen af. De jongen werd levensge vaarlijk gewond naar het Heerlense ziekenhuis overgebracht. Zaterdag middag was zijn toestand nog zeer ernstig. Tijdens de schietpartij dreig de J. G. iedereen die in zijn schoots veld kwam neer te schieten. Ruiten sneuvelden en kogels sloegen in au to's. Toen hij tenslotte zelfmoord wil de plegen, was zijn kogelvoorraad van ongeveer 50 patronen vrijwel verbruikt. De motieven van de jon geman zijn nog steeds niet bekend. ADVERTENTIE QUALITY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Ooslerland Telefoon (01114)495 Drama op Erie-meer HURON. 28-8. Een oefening van amateur-parachutisten nabij Huron, in de Amerikaanse staat Ohio, is zondag op een drama uitgelopen. Een groep van negentien valscherm springers die op 6000 meter hoogte uit een oude B-25 bommenwerper was gesprongen voor een vrije val tot 750 meter van de grond kwam door de harde wind en mogelijk ook door een navigatiefout in het Erie- meer terecht in plaals van op een naburig vliegveld. Men vreest dat zeventien van hen in het ijskoude water zijn omgekomen. Twee zijn er gered, van twee anderen is het stof felijk overschot geborgen. Schepen en vliegtuigen hebben de hele nachl vruchteloos hert meer afgezocht naar overlevenden.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1