DE ZIERIKZEESCHE COURANT Rusland en V.S. dienen ontwerp-verdrag in inzake A-wapens Tuinman en Zoon Wild West in Miami Motorenfabriek ontslaat mensen Sterke werkloosheid in Engeland 8 lm- 8 KAMERBREED „DE MAGNEET" OOST-EUROPA HAALDE GROTE GRAANOOGSTEN BINNEN ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 25 augustus 1967 124ste jaargang Nr. 19851 WAARIN OPGENOMEN REOAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per week na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. 55 cent. Losse nummers 20 cent. - Verschijnt maandag, Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. per mm; „Succesjes'" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. dit nummer: ,.De briefvan de Zevibel-voorzitter Iets te bereiken te Genève? GENÈVE, 24-8. De Sowjetunie en de Verenigde Staten hebben donderdag middag cp de ontwapeningsconferentie in Genève een ontwerpverdrag inge diend tegen de verspreiding van kernwapens. De voorzitters van de conferentie, de Rus Alexci Rosjtsjin en de Ameri kaan William C. Foster, brachten aparte Russische en Amerikaanse teksten van gelijke inhoud op tafel, het resultaat van meer dan twee jaar van zware onderhandelingen tussen de twee kernreuzen. In het ontwerp-verdrag wordt de contrölekwestie opengehouden. Bepaald wordt, dat de nucleaire mogendheden de andere landen in geen enkel op zicht directe of indirecte steun zullen verlenen voor het verkrijgen van kernwapens en dat de niet-nucleaire landen zich er van hun kant toe ver plichten, niet te zullen proberen kernwapens te vervaardigen of van anderen te krijgen. Elk land dat zich bij het verdrag aansluit zal wijzigingen in de tekst kunnen voorstellen Alle amende menten moeten door de meerderheid der partijen worden goedgekeurd. Alle landen die tot het verdrag toetreden behouden het onver vreemdbare recht, hun speurwerk op het gebied van de vreedzame toe passing van kernenergie voort te zetten en hierin onderling te blij ven samenwerken en gegevens uit te wisselen. Het ontwerp bepleit voorts een conferentie van alle onderteke naars, die vijf jaar na de inwerking treding van het akkoord in Genève zal worden gehouden om te beraad slagen over de wijze van toepassing van het verdrag en te verzekeren dat de doeleinden worden bereikt Haags commentaar DEN HAAG. De woordvoerder van het ministerie van buitenlandse zaken in Den Haag verklaarde des gevraagd dat de Nederlandse rege ring verheugd is dat de langver wachte indiening van het Ameri kaans-Russische ontwerpverdrag in zake de niet-verspreiding van kern wapens thans een feit is geworden. Het is van groot belang dat aldus ook de niet-gebonden landen, op wier deelneming aan zulk een ver drag prijs wordt gesteld, bij het overleg worden betrokken. De re- ADVERTENTIE uw sprookje begint wet een stijlvolle inlichting uit: onze zaak en voor Uw speciale wensen rij den wij ook met U naar de toon- kamers aan de fabrieken. Woninginrichters Mol 19 - Telefoon 2887 - Zierikzee Twee Belgen in Kongo vermoord BRUSSEL, 24-8. Militairen van het Kongolese leger hebben op 22 au gustus twee Belgen ontvoerd en ver moord. Volgens het ministerie van buitenlandse zaken in Brussel heeft president Moboetoe donderdag de Belgische ambassadeur zijn spijt over het gebeurde betuigd en gezegd dat de betrekken militairen zullen wor den gestraft en dat het onderdeel waartoe zij behoren uit Loeboembas- ji. het voormalige Eiisabethstad, zal worden teruggetrokken. De twee slachtoffers waren een Belgische technicus en zijn echtgenote. Onlangs werden drie Belgische toeristen, die per vergissing de grens tussen Roeanda en Kongo waren overgestoken, door Kongolese mili tairen geëxecuteerd. 'gering hoopt dat dit spoedig, zo mo gelijk nog voor het einde van het jaar, zal leiden tot overeenstemming over de uiteindelijke verdragstekst. De totstandkoming van een non-pro liferatieverdrag wordt door Neder land gezien als een zeer belangrijke stap in de richting van een veiliger wereldbestel. De regering betreurt het dat nog geen overeenstemming mogelijk is gebleken over de in het non-prolife- ratieverdrag op te nemen controle- bepalingen, zodat in het nu inge diende ontvverp-tekst het hierop be trekking hebbende artikel (3 rom) voorlopig open is gelaten. Zoals bekend acht de regering het van groot belang dat het verdrag wordt geschraagd door internationa le controle door het internationale orgaan voor atoomenergie (I.A.E.A.) te Wenen. Zij meent dat voor toe passing hiervan regelingen kunnen worden getroffen die niet tegen het verdrag van Euratom ingaan. De hiertoe tussen de I.A.E.A. en Eura tom te treffen regelingen zullen de I.A.E.A. binnen de niet-nucleaire Euratom-landen een reëele moge lijkheid moeten geven van controle op de naleving van de verplichtingen tot het niet vervaardigen van kern wapens, aldus de woordvoerder. Wel de vruchten Het voorwoord van het ontwerp verdrag zegt dat de verspreiding van kernwapens het gevaar van een kernoorlog in ernstige mate zou doen toenemen. Het zegt ervan over tuigd te zijn dat de vruchten van het vreedzaam gebruik van kernenergie dcor alle deelnemers aan het ver drag moeten worden gedeeld, of dit nu al of niet kernmogendheden zijn. Eventuële gunstige gevolgen van de toepassing van de kerntechniek, vooral van vreedzame ontploffingen, moeten door middel van geschikte internationale regelingen aan de lan den die geen atoommogendheid zijn en het verdrag hebben ondertekend, beschikbaar worden gesteld op niet- discriminerende basis. Landen die nog geen kernwapens bezitten mo gen zelf geen onderzoek voor ver vaardiging van atoombommen voor vreedzame doeleinden verrichten, al dus het voorwoord. Twee eeuwen Mij. tot Redding van Drenkelingen AMSTERDAM, 24-8. Op 24 au- gustus 1767 werd in Amsterdam op gericht de „Maatschappij tot Behou denis der drenkelingen" waarvan de „Maatschappij tot Redding van Drenkelingen" nog steeds in Amster dam gevestigd de rechtstreekse af stammeling is. Een zeldzaam jubile um dus, dat vandaag in het Amstel hotel in Amsterdam wordt gevierd met een buitengewone vergadering, een interessante tentoonstelling van instrumenten die vroeger werden ge bruikt om te water geraakten weer tot leven te brengen en de uitgave van een gedenkboekje geschreven door de heer H. Th. de Booy. Gevaar voor kleine zelfstandige boer DEN HAAG, 24-8. Dc drie een- trale landbouworganisaties (de Kath. Ned. Boeren- en Tuindersbond, het Kon. Ned. Landbouw-Comité en de Ned. Chr. Boeren- en Tuindersbond) achten het „onaanvaardbaar", dat met name de kleine zelfstandigen de dupe worden van de financiële moei lijkheden van de regering. De organisaties hebben zich ge wend tot minister Roolvink (sociale zaken en volksgezondheid) en tot de Tweede Kamer mat een (herhaald) verzoek tot verhoging van de inko mensgrens kinderbijslagwet kleine zelfstandigen en van de premie re- duktiegrens volksverzekeringen. De organisaties stellen zich op het stand punt, dat op korte termijn ten prin cipale erkend moet worden, dat voor beide genoemde regelingen geen in komensgrenzen behoren te gelden die Lager liggen dan het minimum-inko men. Visser verdronken UTRECHT. 24-8. De 67-jarige heer A. C. van Koetsveld uit Zeist is gistermiddag toen hij met zijn vrouw in het Amsterdam-Rijnkanaai in Cothen wilde gaan vissen, op tra gische wijze om het leven gekomen. Terwijl de man bezig was zijn hen gel klaar te maken, viel zijn stoeltje in het water. Teen hij zijn eigendom uit het ^p die plaats één meter die pe water wilde halen, verloor hij vermoedelijk het evenwicht. De man kwam met zijn hoofd op een beton nen paal terecht cn'overleed ter plaatse. De internationaal bekende balle rina van d e Pa rij se opera, Claude Bessy, is bij een verkeersongeluk in Spanje zwaar gewond geraakt. Jeugdige werklozen niet verzekerd DEN HAAG, 24-8. De Tweede Kamerleden de heren Maenen en Kleisterlee (KVP) hebben de minis ter van sociale zaken en volksge zondheid schriftelijk gevraagd een regeling' te treffen waardoor wordt voorkomen, dat vele jeugdige werk lozen niet meer verzekerd zijn voor c?e kosten van geneeskundige en heelkundige behandeling in verband met het feit dat zij wegens beëindi ging van hun studie niet verplicht (indirect) verzekerd zijn ingevolge de ziekenfondswet. Mede door een aan tal geldelijke nadelen, zoals het ver vallen van kinderbijslag, en fiscale kinderaftrek voor de niet meer stu derende, zijn veel gezinnen, waartoe deze jeugdige werklozen behoren, niet meer in staat de extra-premie lasten van een vrijwillige zieken fondsverzekering te betalen, aldus de heren Maenen en Kleisterlee. MIAMI (Florida), 24-8. De Ame rikaanse stad Miami in Florida is donderdagavond een uur ianig onvei lig gemaakt door een man die in een witte auto door de straten raasde en daarbij voordurend zijn twee pisto len 'leegschoot. Vijf automobilisten en twee politiemannen werden door kogels gewond. De politie arresteerde de vermoe delijke dader later in een hotel. DELFZIJL, 24-8. De directie van de N.V. Motorenbedrijf Paul Dinges te Delfzijl deelt het volgende mede: „Tengevolge van het teruglopen van orders in de scheepsbouw zien wij ons tot onze spijt genoodzaakt ons personeelsbestand, dat 60 per sonen omvat, in te krimpen. In ver band hiermede is aan 12 mensen ontslag aangezegd. De toekomst van ons bedrijf is ten nauwste verbonden met de ko mende ontwikkelingen in de scheepsbou\v. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's «cooccccocoscoccccocccoco Maatregelen tegen „bermprostitutie" RHEDEN, 24-8. Dinsdag 29 augus tus is voor het gemeentebestuur van Rheden de dag cm zich te beraden op de bestrijding van de „bermpros titutie". B. en w. hebben de raad een voorstel doen toekomen om de poli tieverordening met enkele artikelen aan te vullen. Het zal straks verboden zijn in de ze gemeente „ontucht uit te lokken door woord, gebaar of teken". De bermprostitutie op de Veluwe- zoom is de laatste jaren belangrijk toegenomen. Vanuit het westen ver legden de dames het werkterrein naar het natuurgebied rond Arnhem en aangrenzende gemeenten. Latere verbanning van de dames van Arn hems grondgebied leidde tot het ver plaatsen van het werkterrein. Het gemeentebestuur van Rozendaal kondigde deze maand maatregelen af. Nu volgt Rheden dit voorbeeld. DEN HAAG. Binnen vier maan den na de opening van „Expo '67" in Montreal is blijkens in Nederland ontvangen bericht, in het Neder landse paviljoen de tweemiljoenste bezoeker ontvangen. LONDEN, 24-8. Het aantal werk lozen in Engeland is deze maand vol gens opgave van het Britse ministe rie van arbeid gestegen tot ruim een half miljoen, het hoogste aantal voor augustus sinds 27 jaar. De afge lopen week bedroeg het aantal werk lozen 555.081 of 58.006 meer dan een maand geleden. Een deel van de stijging komt voor rekening van jon geren die de school hebben verlaten, doch afgezien van het hierbij be trokken aantal bedraagt het percen tage voor de werkloosheid in Enge land thans 2,4 tegen vorig jaar 1,3. Het werkloosheidpercentage is het hoogste sinds zes maanden. Zonnewijzer voor Canada Sommige mensen schimpen op andere mensen omdat andere V mensen hebben wat sommige N mensen graag zouden bezit- O soocccoccccocccoccoooccco: De militaire carrière van kroonprins Carl Gustaf van Zweden is, na de marine en de landmacht, nu in de luchtmacht begonnen. Enkele dagen geleden werd hij benoemd tot sergeant van de Koninklijke Zweedse Lucht macht. Hier is hij gefotografeerd bij het instappen van een „SK 35 Dragon (Draak) als passagier Verwachting tot zaterdagavond: Rustig weer Overwegend droog en vrij zonnig weer, maar in de nacht en ochtend op vele plaatsen mist of laaghangen de bewolking. Meest zwakke wind en weinig verandering in temperatuur. 26 aug. Zon op 5.41, onder 19.42 Maan op 21.40, onder 12.39 27 aug. Zon op 5.42, onderl9.40 Maan op 21.58, onder 13.52 28 aug. Zon op 5.44, onder 19.38 Maan op 22.24, onder 15.07 Laatste kwartier: 28 aug. te 6.35. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 26 aug. 27 aug. 28 aug. 6.49 v.m. 7.19 v.m. 7.57 v.m. BROUWERSHAVEN: 26 aug. 27 aug. 28 aug. 6.33 v.m. 7.06 v.m. 7.48 v.m. 18.53 n.m. 19.26 n.m. 20.07 n.m. 18.49 n.m. 19.23 n.m. 20.06 n.m. ROTTERDAM, 24-8. Een schip van de Oranje-lijn zal zaterdag van uit Rotterdam naar Montreal ver trekken met aan boord de zonnewij zer die de Amsterdamse kunstenaar Herman van der Heide op verzoek van de gemeente Rotterdam voor de Canadese hoofdstad heeft gemaakt. De zonnewijzer, een cadeau van de gemeente Rotterdam, weegt liefst 3500 kilogram en zal de reis naar Montreal in een speciale kist van 340 x 340 x 280 cm maken. Burgemeester Thomassen bood in mei van dit jaar, tijdens het bezoek van de Rotterdamse havenmissie aan Montreal, aan burgemeester Jean Drapeau al een model van de zonne wijzer aan. Opstijging van liete-luehtballon DEN HAAG, 24-8. Don Piccard, avontuurlijk sportman en zoon van prof. Jean Piccard, zal de landelijke luchtsporl'dag van de Koninklijke Nederlandse Vereniging voor Lucht vaart (K.N.V.V.L.) op 9 september op Teriet openen door op te stij gen met het oudste type luchtvaar tuig, de hete-luchtballon. Hierbij wordt onder een opening van de ballon met. een gasbrander de lucht in de ballon verwarmd. Het principe van de hete-lucht ballon is bijna twee eeuwen oud. Met zo'n luchtvaartuig maakte de natuurkundige Pilatre de Rozier en de Markies van Arlanges in novem ber 1783 een vlucht boven Parijs. Daarmee werden zij de eerste lucht- vaarders ter wereld. Het ouderwet se luchtvervoermiddel geniet voor al in Amerika opnieuw belangstel ling. Don Piccard heeft er thans een fabriek voor hete-luchtballons. In Amerika kost zo'n gevaarte van het moderne materiaal plooibaar plas tic tussen de vijf- en zesduizend dollar. Doodtij: 30 aug. HET WEEROYER/JCHT DE BILT, 25-8. Het K.N.M.I. deelt mede. De luchtdrukverschillen bo ven onze omgeving zijn nog steeds bijzonder klein. Juist ten westen van ons land bevindt zich een zwakke rug van hoge luchtdruk, die zich uitstrekt van de Golf van Biscaje via de Noordzee tot nabij Scandi navië. Gedurende het komende etmaal wordt bijna geen verandering ver wacht in de luchtdrukverdeling na bij ons land, zodat ook in het weer beeld geen belangrijke veranderin gen zullen voorkomen. Bij een zwak ke wind kunnen in de nacht van vrijdag op zaterdag opnieuw uitge strekte velden van mist of laaghan gende bewolking ontstaan, die zater dag maar langzaam zullen verdwij nen, waarna het op de meeste plaat sen weer vrij zonnig zal worden. 1-Iet bijlft dus rustig en overwegend droog weer. ADVERTENTIE naar Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00, 3.66, 3.75,3.80,3.90, 4.00. 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIKWEERT Nicuwcrkcrk - tel. (01114)265 Bruinisse - tel. (01113)470 ADVERTENTIE WENEN, 24-8. Uit berichten die in Wenen zijn ontvangen blijkt dat in geheel oost-Europa dit jaar bijzon der goede graanoogsten worden bin nengehaald, hetgeen te danken is aan de gunstige weersomstandighe den, een betere beloning van dc boe ren en een hogere mate van mecha nisatie van de landbouwwcrkzaam- heden. Hongarije heeft een recordoogst ge- meldt die veertien dagen eerder bin nen was dan normaal. De oogst in Jocgo-Slavië zal waarschijnlijk voor de tweede achtereenvolgende maal van recordomvang zijn. De goede op brengst wordt ook toegeschreven aan beter zaaigoed en aan een rui mer gebruik van kunstmest. Roemenië heeft laten weten dat de opbrengst per hectare in dat land twintig procent groter is dan verle den jaar en dat de totale oogst ten minste de opbrengst van 12,6 mil joen ton van 1965 zal evenaren, al zal de produktie van 13,9 miljoen ton van het afgelopen jaar niet worden bereikt. Ook Tsjecho-Slowakije heeft melding gemaakt van een bij zonder goede oogst. Polen verwacht goede oogsten door eeii groter aan bod van kunstmest en beter zaai goed. Het land zal toch nog belang rijke hoeveelheden tarwe en voeder- graan moeten invoeren. Bulgarije verwacht recordopbrengsten van tarwe, haver, gerst, erwten en mais als gevolg van het goede weer en de economische stimulansen die de boe ren hebben ontvangen. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1