IHRAIFFEISENBANK De Kongolese misère een ^VYlodinette verdwijnt BLIK DOOR HET WERELD B!M L* H TT\ spaarbank en alle bankzaken VENSTER BEELDBUIS? FRUITOOGST IN WESTHOEK MET WISSELEND BEELD ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 22 augustus 1967 Nr. 19849 ADVERTENTIE jïzr waar men altjjd voor ii klaar staat. Bij de Raiffeisenbank bent u nimmer een nummer. Persoonlijke A Y behandeling f VBa Y ook voor u President Moboetoe heeft diep in de Kongolese schatkist getast om de Organisatie van Afrikaanse Staten waardig in Kinsjasa te kunnen ont vangen. Als hij bijgelovig is, denkt hij daarbij wellicht even aan de nog grootsere voorbereidingen die zijn Ghanese collega Nkroemah inder tijd voor het zelfde doel trof: de vergadering ging niet door en Nkroe mah was spoedig afgezet. In Moboe- toes geval is het de vraag of hij het nog in functie meemaakt dat de O. A.S. in Kinsjasa vergadert. Het is niet helemaal duidelijk wat er in het begin gebeurde, even nadat Moboetoes vijand Tsjombe in de lucht was gekidnapt naar Algerije. Er was een muiterij onder de blan ke huurlingen, die prompt Kisangani veroverden. De Belgische majoor Schramme beweert dat Moboetoe hem en zijn huursoldaten had ont slagen. En dat dit er in zatis ze ker. De andere Afrikaanse staatslieden hebben het Tsjombe altijd al ver weten dat hij met behulp van deze ADVERTENTIE zuiver briljant „overdreven om te gevfn Niet als een geschenk meer wil zijn dan zo maar een ge baar, maar da gevoelens wil vertolken van diepe, blijvende genegenheid. Want lil bril jant, de zuiverste van alle edelstenen, schittert de eeu wigheid. Na talloze jaren nog even zuiver als op de dag dat u haar dit geschenk gaf. En nog even waardevol. Want briljant is hardér dan de hardste valuta. Dat is zeker niet overdreven. Wij zullen u graag over alle facetten van onze flonkerende kollektie van advies dienen. JUWEUERSHUIS SINOS 11» Öe «Twaalf 9poetefen FIRMA C. VAN TILBURG DEN BOER HAVENPLEIN 6 - ZIERIKZEE - TEL 273» KON. JUUANASTRAAT 35 - BRUINISSE WESTHOEK, 21-8. De fruitteelt in de Westhoek van Schouwen heeft het stadium van de oogst bereikt. Na vele voorbereidende werkzaamheden van snoeien, spuiten, dunnen en be mesten zijn de kwekers thans aan de pluk begonnen. Intussen zal het plukjaar 1967 niet snel vergeten wor den, omdat de nachtvorst in de late lente vcor duizenden guldens schade heeft aangericht op verschillende bedrijven. Echter, de uitzondering bevestigt ock nu de regel, want er zijn bedrijven waar de vorst vrijwel geen schade heeft aangericht. De pruimen zijn het zwaarst ge troffen. Deze vruchten delen in de landelijke malaise. Immers, de bo men stonden juist in volle bloei toen de vorst toesloeg en in een paar da gen veranderden de bloesems in hooi. Hier en daar hangen nog wel wat huurlingen een zekere rust in Kon go wist te vestigen. En al nam Mo boetoe dit systeem over, hij wist dat dit zijn aanzien schaaddeZo kort voor de O.A.S.-visite kan hij deze smet op zijn blazoen hebben willen wegwissen. Anderen beweren dat de muiterg van buitenaf was georgani seerd en dan wijzen de vingers op Tsjombe. De 200 Hoe dan ook: in Kisangani was de orde spoedig hersteld, maar nu op eens blijken de tweehonderd man nen van Schramme met wat over gelopen Katangese gendarmes in het oosten des lands het Kongolese leger weg te kunnen vegen. Een expert als de Brit Hoare, die ook hier vocht, verklaart dat het ook zeker tech nisch mogelijk is dat deze kleine bende van tweehonderd goede solda ten het opneemt tegen de veertig duizend man van het Kongolese le ger en dan nog kans ziet om Kins jasa te veroveren ook. Bij de eerste muiterij kwamen de Amerikanen met wat transportvlieg tuigen te hulp, maar toen bleek dat er een complete oorlog op handen was, hield dit op. De Amerikanen hebben kennelijk geen zin partij te worden in de Kongolese oorlog. Ze heben in Vietnam gezien hoe gemak kelijk je daar tot aan je oren in vast komt te zitten. Prompt braken anti- Amerikaanse rellen uit, nadat al eerder een aantal blanken het slacht offer was geworden van de vooral tegen de Belgen gerichte agitatie. De eisen van de muiters of op standelingen - is dat Tsjombe weer een plaats krijgt in het landsbestuur. Dat gebeurt terwijl Moboetoe juist z\jn best doet hem door Algerije's SPORTBERICHTEN VOETBAL Voetballer Kees Lodewijk naar „Zierikzee" Naar wij vernemen heeft de be kende Dreischor-speler Kees Lode wijk, welke een aantal jaren de blauw-witte Dreischor-kleurén heeft verdedigd en momenteel woonachtig is te Bruimisse overschrijving aan gevraagd naar de nieuwe 3e klasser „Zierikzee". Dezer dagen is deze overschrijving door de KNVB ver leend, zodat Lodewijk het nieuwe seizoen reeds voor de rood-zwarten kan uitkomen in wedstrijden. Voor de v.v. „Dreischor" evenwel een be hoorlijke verzwakking. Oefenwedstrijd Renesse I tegen Brouwershaven I Als nuttige oefenwedstrijd voor de binnenkort te beginnen voetbal- competitie speelde Renesse I don derdagavond in de duinstreek een vriendschappelijke wedstrijd tegen de 2e klasser Brouwershaven. Het duel eindigde in een 2-2 gelijk spel. vruchten, maar met het ras Early Laxton is het helemaal mis gegaan. Een uitzondering vormt het ras Czar. Deze blauwgekleurde vruchten han gen wel aan de Westhoekse pruime- bomen, maar niettemin is de aan voer in bakjes aan de aanvoerplaats Hogezoom niet te vergelijken met die van vorig jaar. Matig van vrucht voorzien is ook de Reine Victoria. Dit ras zal, evenals de Washington en de Reine Claude van Schouwen, slechts een gering percentage vruch ten leveren. Gevolg hiervan: de prij zen van de pruimen liepen op tot ongekende hoogte. In de kist Inmiddels is het zomerfruit in de kist. De uitkomsten waren niet da verend. Opnieuw is gebleken dat de president Boumedienne uitgeleverd te krijgen teneinde hem op te han gen. Voor of tegen Dat Boumedienne hiermee niet al te vlot is, komt vermoedelijk door dat de Algerijn van Moboetoe eerst een verklaring wenst dat hij achter de Arabieren tegen Israël staat. Een beetje moeilijk voor de Kongolees, want wat hij voor militaire oplei ding heeft gehad, kreeg hij in Is raël dat zeer actief is onder de Afri kaanse staten. Niet alleen met mili taire hulp, maar vooral ook mei tech nische bijstand. En nu kan Moboetoe wel tegen de Israëli's gaan schop pen, maar waar moet dan de bij stand vandaan komen? De Belgen zien er niet veel meer in, met de V.S. ligt hij overhoop, van de Ara bieren is niet veel te verwachten. Bovendien 2it hij kennelijk in de misere, zodat hij met het opknopen van Tsjombe minder haast heeft. Hij heeft al via de veiligheidsraad om hulp gevraagd om de tweehonderd man van Schramme de baas te wor den. Moboetoe voelt zich dus niet erg veilig. Ook weet hij dat al te veel leunen op de sowjet-unie en de Oosteuropeanen geen aanbeveling verdient. Zijn land is potentieel het rijkste van Afrika met tal van moge lijkheden tot ontwikkeling - enorme waterkrachtreserves, diamant-, gouden allerlei andere waardevol le minerale reserves, die voor de westelijke industrie van te groot be lang zijn om ze helemaal uit de in vloedssfeer te laten verdwijnen, om nog maar niet te spreken van de ko per en uranium van Katanga. Zou hij al te veel naar Rusland leunen, dan is het ook zeker dat Schrammes mannen allerlei geheimzinnige steun krijgen, zodat hij ze helemaal niet meer de baas kan. Het lijkt er veel op dat de tijd weer is gekomen voor Kongo om een 7iieuwe sterke man te krijgen. Maar dat daarmee de rust zal komen in dit onrustige stukje Afrika, dat ge loven maar weinigen. Acht mensen, onder wie vier kin deren van drie tot 11 jaar, zijn. om het lev er.gekomen als gevolg van een frontale botsing tussen twee au to's in de buurt van Dordmund. De botsing ontstond tijdens de inhaal manoeuvre van een der auto's. Scheepvaartberichten Ganymedes, 20-8 van Cristobal naar Curacao. Alchiba, 20-8 te Houston. Kelletia, 19-8 te Rotterdam. MARKTBERICHTEN Paardenmarkt Utrecht UTRECHT, 21-8. Op de Utrecht se paardenmarkt zijn vanmorgen 512 dieren aangevoerd. De prijzen waren: luxe paarden f 1250 tot f 1600; werk paarden f 1200 tot f 1525; oude paar den f 825 tot f 1475; 3-jarige paarden f 800 tot f 1150; 2-jarige paarden f 700 tot f 850; veulens f 300 tot f 625; hitten f 700 tot f 875; slachtpaarden f 2,80-3,70 per kilogram geslacht ge wicht; jonge slachtpaarden f 3,70-4,20 per kg geslacht gewicht. De handel was redelijk. consument weinig belangstelling voor de Yellow Transparente en de Per zikappel heeft. Het publiek kiest thans meer en meer voor import appels. De kwekers vragen zich dan ook wel eens af hoe het mogelijk is een appel te prefereren die een maand in een donkere koelcel van een zee boot heeft gelegen, geperst in krat ten, boven een echte Hollandse ap pel, fris van de boom gepluikt. Maar over smaak valt niet te twis ten en uiteindelijk bepaalt de consu ment het assortiment voor de kwe ker. Perzikappels kunnen helemaal niet meer mee. Daarbij is de kost prijs in kilo's weer omhoog gegaan en een heel eind in de dertig cent gekomen. Als de veilingprijs voor een kilo Perzikappels dus 16 cent bedraagt, dan is het verlies duidelijk. Rooien is dan eigenlijk de enig aangewezen weg! Vorige week begon de pluk van de James Grieve. Dit ras heeft niet geleden van de vorst, de opbrengst is vrij normaal. De veilingen kregen deze appel in grote massa's aange voerd. De grotere maten bleven in prijs achter bij de meest gangbare grootte, n.l. de 70-75. Voor deze maat werd een redelijke prijs afgedrukt. De perenpluk De pei-enpluk mag geen naam heb ben: de vorst tastte de tere bloesems sterk aan. Vooral de Precose de Tre- voux kreeg zware klappen en bleef in aanvoer ver achter bij vorig jaar. Van de Clapp's mag een matige oogst verwacht worden; deze peer kleurt thans aardig bij. In menige boom gaard lonken bovendien de Cox's Oranges; de opbrengst kan zeer va riërend genoemd worden. Deze ap pel is door de matige bezetting per boom flink uitgegroeid en groter van stuk dan vorig jaar. De Goudreinet hangt in flinke hoeveelheden te wachten op een mooie nazomer, evenals de Golden Delicious. Door de droge zomer is de natuur flink voor op voorgaande jaren en het winterfruit zal vroeger moeten worden geplukt. Door de nachtvorst werd de ziek tebestrijding enigszins in de vergeet hoek gedrukt. Voor diverse bedrijven waren de gevolgen niet best; vooral hel fruitspint stak de kop op om zich uit te leven op de niet bespoten blaadjes. Hier en daar is zelfs al een bruinverkleuring van het blad te zien. De kweker zal extra bespui tingen moeten uitvoeren om volgend jaar niet vroeg door dit sapzuigend insect te worden geplaagd. Actief is ook de blocdluis, maar hier kan ech ter vroegtijdig worden ingegrepen. Wat biedt de WOENSDAG 23 AUGUSTUS NED. I: Vandaag beginnen in Am sterdam op de baan de wereldkam pioenschappen wielrennen. De NTS laat ons flitsen zien van de stayers serie voor amateurs, de achtervol ging voor dames en de tijdrit. Aan sluitend de Minimolen, het journaal en een aflevering van de serie Ame rikaanse sprookjesbewerkingen met het verhaal van de Chinese nachte gaal. Na het journaal van acht uur eerst een kort tekenfilmpje en dan de tweede hoofdfilm van de week. Het is „Three Secrets" (drie gehei men). Het verhaal is simpel: een vliegtuig verongelukt. Een van de in zittenden, een vijfjarig knaapje over leeft de ramp, maar z\jn pleegouders komen om. Als dat bekend wordt meldt zich zijn echte moeder, die hoopt haar kind terug te krijgen. De grote vraag is echter wie de echte moeder is, want er zyn drie gega digden. Drie vrouwen, die vijf jaar geleden hun kind afstonden, omdat ze alle drie een reden hadden er niet voor te kunnen zorgen. Daarna gaan we nog een vol uur kijken naar het wielrennen vanuit het Olympisch Stadion te Amsterdam NED. II: De Tros vult het eerste uur van de woensdagavond op het tweede net. Ze start met tien minu ten actualiteiten in de rubriek Tros- kompas". In de serie „Voyage to the bottom of the sea" gebeuren weer vreemde dingen. Een duikboot is op geslokt door een reusachtige vis. „Achter het Nieuws" vormt de af scheiding tussen dit stuk nonsens en de werkelijkheid van „Coronation Street". Lucille Hewitt komt in moeilijkheden als ze in de winkel van Florrie Lindley helpt en niet goed oplet. Tot slot een documentai re van de Franse cineast Pierre Ivanoff over de binenlanden van Mexico. DONDERDAG 24 AUGUSTUS NED. II: Tussen zeven en twintig voor acht krijgen we flitsen te zien van de wereldkampioenschappen wielrennen te Amsterdam. Daarna een korte aflevering van het gewes telijk journaal. Na het journaal be gint het A.V.R.O.-avondprogramma met „Televizier". Daarna naar het cabaret „Li-la-lo', in Amsterdam, waar Jossi en Jacques Halland de scepter zwaaien. Een heel andere sfeer in het volgende programma „The Saint". De dappere Simon Templar ontmoet een man, die als opdracht heeft gekregen een be roemde diamantenverzameling te be waken. Dan krijgen we nog een Duitse show te zien. De vermaarde amusementsregisseur Michael Pfle- ghar filmde de W atusi-dansers in het gokcentrum Las Vegas. Het laatste nieuws betekent nog niet de afslui ting van de avond, want er volgt nog een uurtje wielrennen. NED. II: In „Gamma" richt de K.R.O. de schijnwerpers op „de meest actuele vorderingen in de we reld van de wetenschap". „De Wre kers" krijgen het aan de stok met een bijzonder gevaarlijke tegenstan der, die een buitengewoon slim plan heeft uitgebroed. Hij heeft nl. een dubbelganger van John Steed gecre- eerd, die diens plaats moet innemen bij een geheimzinnige bespreking. Een bijzonder concert vervolgens nog van het Amsterdams Kunst- maandorkest. De geliefde derde sym fonie van Ludwig von Beethoven (de Eroïcawordt uitgevoerd. Na het laatste nieuws nog een kerkelijke uitzending. „Gedeeld risicois de ti tel van een gesprek over een actu eel onderwerp, nl. over de gevolgen van bedrijfsinkrimping en ontslagen. WOENSDAG 23 AUGUSTUS NED. I: 17.00 10+; 18.30 Wereld kampioenschappen wielrennen op de baan18.45 Ster; 18.50 Journaal 18.55 Ster; 19.00 Er was eens....; 19.51 Socutera; 19.56 Ster. 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Bottles; 20.30 Three secrets; 22.00 Wereld- „Er was een feestje.... enkele van mijn vrienden. Studenten. Eén van hen heeft examen gedaan en is geslaagd. Dat vierden ze. Ik was ook uitgenodigd met nog een paar meis jes. Het was er hardstikke leuk. Nu ja, ik heb gedronken, dat is logisch. Er was genoeg, dus waarom zul je er dan niet van profiteren? Mis schien heb ik toch wat teveel ge dronken „Dat zit er wel in," constateerde Hoolwerf droog. „Wat kun je je nog het laatst herinneren?" Alie Weggelaar haalde haar schou ders op. „Weet ik ,'t? We hebben ge zongen. en gedanst. En gedronken natuurlijk. Pim hield een rede.... Pim is de jongen, die geslaagd is." „Hoe heet hij nog meer?" „Pim? Willem van der Zande Breedveld. Blijf maar van 'm af. Z'n vader is direkteur van een dei- grootste Twentse textielfabrieken". „En toen? hoe laat was dat?" „Ik heb niet op de klok gekeken, hoor. Ben je gek, als je lol hebt? En daarnaik weet het echt niet meer. Ik ben ergens gaan zitten, geloof ik, omdat ik zo raar in m'n benen werd. Maar daarna „Waar was dat feest?" „In Paloma. Een zaal bij mij in de buurt. O, een nette tent, hoor. Die hadden ze afgehuurd voor de avond en de nacht. Ze hadden per missie tot vier uur." Hoolwerf klapte zijn boekje weer dicht. „In orde, juffrouw Weggelaar. Ik zal de zuster zeggen, dat u zich mag aankleden. Dan gaat u met me mee. Om een en ander te contro leren. Als alles klopt, kunt u binnen het uur in de bus zitten." kampioenschappen wielrennen op de baan; 23.00 Journaal NED. II: 20.00 Journaal; 20.01 Ster; 20.05 Kompas; 20.15 Voyage to the sea; 21.05 Achter het Nieuws; 21.30 Coronation Street; 21.55 Bloemen- eters in het land der Maya's; 22.10 Ster; 22.15 Journaal. DONDERDAG 24 AUGUSTUS NED. I: 18.45 Minimolen: 18.50 Journaal; 18.55 Ster; 19.00 Wereld kampioenschappen wielrennen op de baan; 19.40 Van gewest tot gewest; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Avro's Televizier: 20.50 Li-la- lo; 21.25 The Saint; 22.15 Aansluiting met Las Vegas; 22.45 Journaal; 22.50 Wereldkampioenschappen op de baan. NED. II: 20.00 Journaal; 20.01 Ster; 20.05 Gamma; 20.30 De Wrekers; 21.20 Het Amsterdams Kunstmaand- orkest; 22.15 Ster; 22.20 Journaal; 22.30 Gedeelde risico. Jongeren aangehouden in bezit van verdovende middelen AMSTERDAM, 20-8. In een huis in de Straalstraat in Amsterdam hebben rechercheurs zondagmorgen drie jongemannen in de leeftijd van 19 tot 25 jaar en een 17-jarig meis je aangehouden, die daar verdoven de middelen hadden gebruikt en ook nog bij zich hadden. Voorts werden op de Brouwers gracht een 21-jarige en een 24-jarige jongeman in een auto aangehouden die een hoeveelheid marihuana bij zich hadden. Enkele der arrestanten zijn bekenden van de politie. Een goed half uur later belde Hoolwerf de Enschedese politie op en vertelde van zijn vondst in het holst van de nacht, noemde naam en verdere antecedenten van de jon gedame en vroeg tenslotte, of ze in Enschede bekend was en of de Dor- ringse politie haar kon laten gaan. „Een ogenblik, meneer Hoolwerf, dan zullen we het nakijken. Die naam ikomt me bekend voor: Alie Weggelaar, zei u? Een moment." Gert, die in de kamer van de hoofdinspecteur telefoneerde, terwijl het meisje in de wachtkamer zat, trommelde met zijn vingers op het bureaublad, naar buiten kijkend. „Hallo, Hoolwerf, bent u daar nog? „Ja?" „Klopt. We kennen haar wel. Maar voor zover we kunnen nagaan, heeft ze niets op haar kerfstok. Wat zei u, dat ze als beroep had opgegeven?" Gert keek in zijn openliggende boekje. „Naaister. Thuiswerkster." Aan de andere kant van de lijn schoot men in een lach. „Dat is nog een goeie mop ook. Ja, ze heeft hu- morgevoel. Weet je wat ze in wer kelijkheid is? Een studentensnolletje Niet eens zo'n beste. Ze is één keer veroordeeld wegens openbare dron kenschap. Verder niets, We hebben natuurlijk wel vermoedens, dat be grijpt u." „Ja, ja. Is het u bekend, dat cr gisteravond in..'., in Paloma een studentenfeest was?" „Ja, daar weet ik zelf van. We hebben een nachtvergunning gege ven. Voor het merendeel zoons van groot-industriëlen en zo. Kun je niel altijd onderuit. We hebben vannacht een paar keer gecontroleerd, maar De „Deeler Heide" ARNHEM, 21-8. Vo:r de aankoop van de „Deeler Heide" op de Velu- we door de Vereniging tot Behoud van Natuurmonumenten willen ge deputeerden van Gelderland naar ze aan de provinciale staten voorstellen nog een aanvullende subscidie van f 81.000 beschikbaar stellen. Met de aankoop is in totaal namelijk f 1.142.000 gemoeid, ofwel f 162.000 meer dan aanvankelijk met de ver koopster was overeengekomen. Vechtpartij voorpolitiebureau AMSTERDAM. 20-8. Agenlen van het politiebureau Liedseplein in Am sterdam zagen in de nacht twee mannen iets bij de voor het bureau staande politieauto's doen, dat bij politieverordening op straat verbo den is. Toen zij naar bui'ten gingen, ontstond een fikse vechtpartij met het tweetal. Een jonge agent werd een tand uit zijn mond geslagen en een collega hield een dikke wang en een dikke hand aan de vechtpartij over. De vechtersbazen, de 26-jarige barkeeper P. G. W. C. en de 27- jarige koopman L. D. werden ter zake van wederspannigheid en ver zet gearresteerd. Mars naar Baton Rouge BATON ROUGE, 20-8. Een hon derdtal negers, tien dagen geleden uit Bogalusa vertrokken voor een mars naar Baton Rouge, de hoofd stad van de Amerikaanse staat Loui siana, om de gouverneur van deze staat een lijst eisen voor te leggen, is daar zaterdagmiddag aangekomen. De negers hebben een afstand van 170 km afgelegd. Bij aankomst in de stad hebben zich geen incidenten voorgedaan. onordeljj'kheden hebben er niet plaats gevonden., Er zijn evenmin klachten gekomen van omwonenden. „Volgens dit juffie was het feest ter ere van een zekere Willem van der Zande Breedveld. Zegt die naam jullie iets?" „Jawel. Woont even buiten de stad Moet u hem hebben?" „Eigenlijk wel." „Ik zal u het adres geven. Schrijf maar op. En die Alie mag wat ons betreft wel naar 'huis. Heeft ze bij jullie wat uitgehaald?" „Nee, hoor. Alleen maar wat last bezorgd. Ze werd vannacht in de ge meente gevonden stomdronken. Haar roes uitslapend. Maar ze is waar schijnlijk tegen haar wil hierheen gebracht, dus willen we niet kin derachtig zijn." „Ach nee, wat heb je er aan." „Hartelijk dank, collega, voor de inlichtingen. Tot wederdienst be reid, hè?" „Dat weten we. Met Dorringen hebben we altijd goed overweg ge kund." „En wij met Enschede. Tot ziens". Evep later was Hoolwerf terug in dé wachtkamer. „Het klopt, juf frouw Weggelaar. We zullen de rest maar door de vingers zien. Hebt u reisgeld?" Ze keek opeens verschrikt in het rond. „Waar is m'n tasje gebleven?" „Ik denk niet, dat u het bij zich had vannacht." Hij haalde zijn porte- monnaie voor de dag en diepte er een gulden uit. „Ik zal het u maar gevbn. Houdt u misschien een goe de herinnering over van Dorringen. hebt hier genoeg aan voor een enkele reis." Hij keek op z'n hor loge. „De bus gaat over een kwar tier." Hij wees door het ï'aam. Loopt u maar naar die pompziet u hem? Daar achter is het eindpunt van de bus. Hij zal er wel staan." Het meisje nam de gulden en stopte die in haar mantelzak. „Be dankt.. Jullie zijn helemaal niet on geschikt hier. Valt me reuze mee. Kom me maar eens opzoeken. Kunt u de gulden terug krijgen." (Wordt vervolgd). Pruimen en peren werden door nachtvorst getroffen 33 Feuilleton door Frank van Falckenoort

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 3