TAPIJT Nyma-surseance: nog geen ontslag STREEKNIEUWS 2000 Landbouw moet constructief meewerken aan industrialisatie Eénvijfde van beroepsbevolking nog werkzaam in de agrarisehe seetor ZIERIKZEE, 21-8. „In Zeeland heeft de land- en tuinbouw zich na 1345 op moderne wijze ontwikkeld en kan tot één van de beste landbouw gebieden worden gerekend. Een snel le mechanisatie met een voor grote delen van de provincie aangepaste verkaveling heeft er toe geleid dat de grond, die in het algemeen van uitstekende kwaliteit is, optimaal wordt benut. De gebieden die nog ruilverkaveling behoeven zijn. in uit voerig of in voorbereiding hetgeen voor een modern landbouwgebied volledig verantwoord is". Dit wordt vastgesteld in een door de Gew. Raad voor Zeeland van het Landbouwschap opgestelde nota aan het college van Ged. Staten van Zeeland. Deze nota betreft de ont wikkeling van land- en tuinbouw in de provincie, zoals ook blijkt uit het elders in dit nummer opgenomen ar tikel. Van de Zeeuwse oppervlakte kultuurgrond is 38 procent gereed wat de her- en ruilverkaveling be treft, 22 procent is in uitvoering of aktieve voorbereiding. Tot op heden werd in deze verkavelingen geïnves teerd een bedrag van rond f 400 mil joen. Mogelijkheden voor een ge zonde uitbreiding van de tuinbouw, mede in verband met de sterke indu striële uitbreidingen in de direkte omgeving van onze provincie, zijn naar de mening van de kommissie zeer zeker aanwezig, hetgeen de agrarisehe betekenis van Zeeland t.en goede kan komen. „Een uitstekende agrarische provincie als de onze moet alle kansen die er liggen in een vrije ontplooiing volledig kunnen benutten", aldus de kommissie, er verder op wijzend dat er in Zeeland procentueel belangrijk meer mensen in de landbouw werken dan lande lijk het geval is, al is dan ook het aantal arbeidsplaatsen, tengevolge van de steeds verder gaande mecha nisatie, ook in Zeeland sterk terug gelopen. In 1966 was dit percentage voor Zeeland 18,2, terwijl zulks lan delijk rond 9 procent bedroeg. Hieruit blykt dat ondanks een sterke afvloeiing byna een vyfde deel van de beroepsbevolking neg in de agrarische sektor werkzaam is, op moderne intensieve bedrijven. De jaarlijkse bruto-produktiewaarde van de land- en tuinbouw in Zee land bedraagt pim. f 350,- miljoen. De investeringen in gebouwen en machines kunnen veilig op f 25 mil joen per jaar worden gesteld. De kommissie is van mening dat de landbouw - evenals dat in het verleden reeds het geval is geweest - ook in de toekomst op konstruktie- ve wijze moet meewerken aan de in dustrialisatie in dit gewest. De kom missie acht hert echter gewenst dat wordt gepleit voor een afgrenzing van de industriegebieden, zodat in de eerste plaats een te ver landin waarts gaande ontwikkeling kan worden voorkomen, mede gezien het belang van een goed woonklimaat. De kommissie maakt een aantal' op merkingen aangaande de industriali satie en stelt dat een kritisch en se lectief industrialisatiebeleid van groot gewicht is. Naast de situering van de industrie dient aandacht te worden besteed aan de aard van de zich vestigende industrieën. Recreatie Cok gezien in het kader van de recreatie pleit de kommissie voor concentratie van de industrie in be paalde gebieden (met name kanaal zone Z.-Vlaanderen en industriege bied Zuid-Sloe), omdat recreatie en industrie elkaar niet verdragen. De kommissie is van mening dat niet alle kansen voor recreatie worden benut, daar in Zeeland grote gebie den worden aangetroffen die een be stemming dragen welke strijdig is met een volledige ontplooiing van de mogelijkheden. De zich voor recreatie lenende landbouwbedrijven dienen geen moeilijkheden in de weg te werden gelegd om tot een snelle om schakeling te kunnen komen. Dat daarbij redelijke eisen worden ge steld met betrekking tot de inrich ting acht de kommissie juist. Reeds eerder is bepleit om aan de bedryven die dat wensen en daar voor geschikt zijn toestemming te verlenen tot het plaatsen van en kele zomerhuisjes of caravans. De kommissie heeft in dit opzicht met instemming kennis genomen van het door bet gemeentebestuur van Wes- terschouvven genomen initiatief in zake hei plaatsen van caravans op erven en in boomgaarden. ADVERTENTIE Wy leveren alle soorten en leggen het onberispelijk! Woninginrichting H. DE VLIEGER Meelstraat 21 - Zierikzce Telefoon 2305 UTRECHT, 21-8. De aanvrage tot surseance van betaling dcor de lei ding van de Nyma in Nijmegen be tekent niet dat zulks ook consequen ties zal hebben voor het personeels bestand. De directie hoopt juist de produktie dankzij de te verlenen surseance in samenwerking met de bewindvoerder ongestoord te kun)' nen voortzetten en het bedrijf van een eventuele ondergang te redden, want in het najaar wordt een op leving verwacht. Dit heeft de Nyma- directie maandag aan de vakbonds- vertegenweordigers meegedeeld. ZIERIKZEE Installatie rector Prof. Zeeman-lyceum In het verslag van de installatie van de nieuwe rector, opgenomen in het maandagnummer, is een storen de fout ingeslopen in een geciteerde uitspraak van de oud-rector ar. J. J. Westendorp-Boerma. Men gelieve de desbetreffende zin als volgt te lezen: „....moeilijk te kunnen zeggen, ik hoop dat u het even goed doet als ik of beter dan ik". Zeiler naar La Roebelle Tijdens een spannende serie wed strijden op het Veerse Meer is de heer W. Kesteloo, actief lid van de Watersportvereniging „Zierikzee" er in geslaagd om met zijn zelfgebouwd jacht „Polka", ontwerp v. d. Stadt, de overwinning te behalen. Als be manningsleden waren aan boord de •heren J. Quartel uit Noordgouwe en v. d. Sneppen uit Terneuzen. Vandaag, dinsdag, vertrekt de heer Kesteloo met de „Polka" naar La Rochelle aan de Golf van Bis- caye om aldaar als enige Nederland se zeiler deel te nemen aan wed strijden om de z.g. „half-ton-cup". Tuinpoortje verhuist Dit is het - nu vrijioel onzichtbare tuinpoortje in de Maarstraat, dat. tijdelijk een houten jasje heeft aan gekregenPlaats en „status" van het poortje gaan namelijk veranderen. Het kleine monumentje is door de gemeente beschikbaar gesteld om. te Iworden ingemetseld in de muur rond de tuin van de heer W. E. L. te Mey aan de Raamstraat. De ver plaatsing impliceert geen eigendoms overdracht. Het poortje blijft eigen dom van de gemeente. Het kon even wel Ier plaatse moeilijk worden ge handhaafd en daarom heeft de ge meente besloten op deze wijze het voortbestaan van hel poortje te ver zekeren. Als een onder gemetselde betonnen fundering hard is gewordenzal het geheel met een sterke takelwagen worden opgetild en naar de nieuwe bestemmingsplaats worden overge bracht. (Foto: Zierikzeesche Nieuwsbode). In memoriam W. Abeleven Van bevriende zijde werd ons me degedeeld dat in een klein Noors kustplaatsje, waar hij met zijn echt genote zijn vakantie doorbracht, is overleden de heer W. Abeleven, kunstschilder en regisseur te Veere. De heer Abeleven, die de leeftijd van 64 jaar bereikte, overleed als gevolg van een hartaanval. Met de heer Abeleven is een figuur heenge gaan, waaraan Zierikzee bijzondere herinneringen heeft in verband met de viering van hot 1100-jarig be staan van de stad in 1949. Wim Abe leven - zo noemde iedereen hem hier in die dagen - was de grote regisseur en manager van het feest en heeft zich vooral aan de stad verplicht door zijn openluchtspel: „Herlevend Verleden", waarin de geschiedenis van de elf eeuwen oude stad op boei ende wijze tot leven werd geroepen. Ook in het algemeen was Wim Abeleven de grote stimulator van het feestprogramma, waardoor Zie rikzee zo kort na de oorlog - op bijzondere wijze de aandacht op zich vestigde. Onuitputtelijk waren zijn fantasie en werkkracht en bij zijn plotseling verscheiden is het niet zonder ontroering, dat wij het ge hele scala van zijn werkzaamheden voor Zierikzee in 1949 ons herinne ren. De heer Abeleven was in Zeeland nog altijd actief, met name in de kring van 'de „Vereniging van de Vrienden van Veere" waarvan hij deel uitmaakte. Reeds verleden jaar werd hij getroffen door een hartin- faikt, maar hij herstelde volledig, totdat hij - ver van huis - opnieuw werd getroffen. Het stoffelijk over schot van de heer Abeleven werd te Oslo verast. Met hem is de man heen gegaan, wiens naam altijd verbon den zal blijven aan het bijzondere herdenkingsjaar in de Zierikzeese historie, 1949. Bekroonde konijnen Zaterdag j.l. werd te Oude Tonge een konijnenkeuring georganiseerd door de vereniging van konijnenhou ders en -fokkers aldaar. De keuring werd verricht door keurmeester Van Kooten uit Rotterdam. De inge zonden dieren waren ingedeeld in vier klassen, namelijk van de eerste tot en met de derde maand, voedster B en rammen A, en van de vierde maand tot en met de zesde maand in de klassen C en D, volgens leef tijd. De Zierikzeese fokker J. H. Bak ker nam met een aantal dieren aan de keuring deel en kreeg weer ver schillende prijzen toegekend. Zo kregen Witte Weners van de heer Bakker in de A 'klasse de prijzen I en II zzg. Verder: Witte Wener voed ster B klasse 1 zg en I zzg. Witte Wener ram. Deze laatste moest kam pen met de I zzg Black and Tan van de heer Jac. v. d. Welle uit Oolt- gensplaat, waarbij de laatste als kampioen werd aangewezen. SCHARENDIJKE Haven Kloosternol wordt uitgebaggerd Namens b. en w. van Midden- schouwen werd door de Centrale Dienst „Noord-Zeeland" te Tholen het baggeren van de haven Klooster nol te Scharendijke gegund aan P. v. d. Rijt te Monnikendam voor f 16.500,-. DREISCHOR Dreischor tegen Franse studenten Woensdagavond om 7 uur wordt op ihet gemeentelijk sportterrein in Dreischor een internationale voet balwedstrijd gespeeld tussen, een Dreischor combinatie en een elftai samengesteld uit Franse studenten. Deze Fransen brengen momenteel een 3-wee'kse vakantie door in het buitenverblijf van de Vereniging Volksonderwijs (Mr. A. de Rooshuis) te Noordgouwe. Voor Dreischor on getwijfeld nog een aardige gelegen heid om zich wat in te spelen voor de komende competitie, welke bin nenkort aanvangt. NIEUWERKERK Gevonden voorwerpen Bakkerskiel en -broek; zwarte da- mesportemonnaie met inhoud; zil veren armbandje met naamplaatje; een bril; gouden damespolshorloge. Verloren: Gouden schakelarm band; bos sleutels; zwembroek plus badhanddoek. Inlichtingen bij de postcomman- dant der rijkspolitie te Nieuwerkerk. Uitstapje kinderkoor Afgelopen zaterdag heeft het kin derkoor „Van Knop tot Bloem" een reisje gemaakt naar het bosbad „Hoeven" in Noord-Brabant, 's Mid dags zijn de kinderen met hun be geleiders cm ca. 12.30 uur uit Nieu werkerk vertrokken en via de pont Zijpc, waar even gewacht moest worden, werd de reis over Bergen op Zoom gemaakt. In het sportbad is door de kinderen, ofschoon het weer niet meewerkte, toch volop genoten. Ook de versnaperingen lieten zich wel smaken. Om ca. 7 uur was de bus weer in Nieuwerkerk. OOSTERLAND Oefenwedstrijd Duiveland II Woensdagavond 23 augustus speelt Duiveland II haar laatste oefenwed strijd op het sportveld: „De saële" tegen het personeel van de fa. Fre- driks, computerdraagvloerenfabriek alhier. De oefenwedstrijd, die dé laatste is voor de competitie, begint om half zeven. BRUINISSE Naar een officiële wielersportvereniging De wielerronde van Bru, op 12 augustus gehouden/ zal leiden tot een blijvende vereniging van wieler- sporlenthousiasten te Bruinisse. Aldus werd besloten op een vorige week in hotel Storm gehouden ver gadering, waar de organisatoren van genoemde ronde nog eens bijeen kwamen, om „af te rekenen" en men dus nog eens de verheugende belang stelling voor de nieuwelingen ron de 'kon memoreren. Volgend jaar wil men op een nog nader vast 'te stelen datum waar schijnlijk in juli, een ronde voor amateurs organiseren en daarvoor werd dan nu een definitieve vere niging opgericht. Voorzitter werd de heer J .Griep promotor van de op 12 augustus ge houden ronde; secretaris de heer J. Bruggemans, opperwachtmeester der rijkspolitie, penningmeester de heer L. Ottens, kassier der Raiffeisenbank. Als .leden werden gekozen de he ren W. Kik, J. van Oeveren, L. Ju- melet Johz., en Chr. de Jonge. De laatste is zelf wielrenner. Men heeft ihet voornemen van de vereniging uit een wielerclub op Schouwen-Dui- veland te vormen met een aantal coureurs. Verheugend is dat opnieuw uit de initiatieven van de Ver. voor Vreemdelingenverkeer afdeling Bruinisse een vereniging is ont staan, die niet alleen het sportleven op Bruinisse zal animeren, maar die plannen heeft voor geheel Schou- wen-Duiveland. In memoriam J. C. Roth In de Cornelia-Stichting waar hij de laatste week verpleegd werd, na zijn opneming in het Rode Kruis Ziekenhuis te Zierikzee overleed op bijna 91-jarige leeftijd de heer J. C. Roth te Bruinisse. De heer Roth ge noot als oud-kapitein van de R.T.M. grote bekendheid, want hij voer in zijn beste jaren drie keer per dag de dienst Zijpe Numansdorp haven en terug. Dat 'betekent dat hij vele duizenden keren deze reis maakte en in de dagen 1910-1936 was het nog zeer druk op het mooie en vlugge schip de „Minister C. Lely". De heer Roth, die in Anna Jaco- bapolder werd geboren, waar zijn vader in 'dienst was, van de familie del Campo, genaamd Camp, ging al vroeg naar zee, waar hij onder meer reizen maakte naar de Middellandse zee. Toen in 1900 de R.T.M. zijn dien sten begon op de Zuid-Hollandse en Zeeuwse eilanden, kwam de heer Roth in dienst van deze maatschap pij. Eerst als stuurman, later als ka pitein, in het begin op een sleepboot, later op de vrachtboot „Schouwen- Duiveland" en ten slotte op de „Mi nister Lely", of de „Minister van der Sleijden". Hij was een zeer groot kenner van het vaarwater en de kundigheid van de familie Roth, (hij had nog twee broers die evenals hij als kapitein bij de maatschappij of bij een andere dienst op de Zeeuwse stromen voe ren), was spreekwoordelijk. Voor het redden van drenkelin gen (vooral in het najaar bleef er in de buurt van het Hellegat, nog al eens een met bieten geladen schip) was de heer Roth onderscheiden met de medaille, verbonden aan de orde van Oranje Nassau. Zaterdag met gevarieerd programma Het gaat druk worden zaterdag 26 augustus op Bruinisse. Voor de mos selkwekers te Bruinisse en Zierikzee is er zaterdagmiddag in het Ned. Hervormd Verenigingsgebouw een grote vergadering van Solidair N.V. Maar ook voor de mensen buiten de mosselwereld is er heel wat te doen. Voor de muziekliefhebbers is er 's avonds een uitvoering van de harmonie uit Goedereede, de naam is hier een begrip, want Goedereede is in de Vaandelafdeling geklasseerd. Op het sportterrein is er in de na middag een demonstralie met poli tiehonden, van de politiehondenhou ders uit Schiedam. De Schiedammers brengen ook hun tamboer en pijperkorps DOK mee en deze tamboei's en pijpers geven be halve muziek ook nog een aantal shows aan turndemonstraties Weg. Er is dus wel sprake van „elck wat wils" zaterdag 26 augustus op Bru. Het nieuwe schooljaar Voor het nieuwe schooljaar gaven zich te Brpinisse per 16-8 voor de eerste klas van de openbare lagere school 20 nieuwe leerlingen op. Naar de chr. lagere school kwamen in de eerste klas 22 nieuwe leerlingen en nog 4 leerlingen in andere klassen. De chr. nijverheidsschool voor meisjes kreeg in haar eerste klasse 33 nieuwe leerlingen, in de assisten tenklasse 21 leerlingen. SPORTBERICHTEN VOETBAL MEVO I—Nootdorp I 3—1 Min of meer 'tegen de verwachtin gen in hebben de oranjehemden op het sportpark „Bannink" het vriend schappelijk duel tegen Nootdorp I met 3-1 gewonnen en met wat meer geluk had de uitslag ongetwijfeld veel hoger kunnen zijn. Na een wat aarzelend begin kwam Mevo na on geveer 20 minuten spelen goedkoop aan haar eerste doelpunt. De rechts back van .de gasten kreeg blijkbaar de bal verkeerd op zijn schoen, zo dat deze in eigen doel terecht kwam (1-0). Bij een algemene aanval kreeg de Nootdorpse keeper de bal niet goed onder controle. Ko Verwijs was er als de kippen bij om deze fout re soluut af te straffen en dat beteken de 2-0 voor Mevo, Vlak voor de rust was het weer de thuisclub, welke onverwacht aan een 'doelpunt kwam. Jan van Dijke schoot van vrij grote afstand op het doel en het was raak. (3-0). Met deze stand ging de rust in. Keeper Bij de Vaate had niet- veel werk te verzetten gehad. De tweede helft kreeg een zelfde spelbeeld te zien met Mevo sterker doch af en toe een hardwerkend Nootdorp. Dit harde werken ging er echter af toen Nootdorp er na 20 minuten in slaagde om de stand op 3-1 te bengen. Bij een volgende aan val van de gasten kreeg Jan bij de Vaaite enige onenigheid met een Nootdorper hetgeen resulteerde in een uit het veld zenden door de scheidsrechter van laatstgenoemde. De Nootdorp-ploeg dreigde hierna het veld te verlaten, doch hun voor zitter wist dit te voorkomen. Jam mer van dit vervelende incidentje omdat hier het predikaat „vriend schappelijk" eigenlijk geheel in rook is opgegaan. Bovendien begon het tegen het einde nog te regenen ook, zodat de glans toen totaal verdwe nen was. Wi>l Mevo echter in de ko mende kompetitie een woordje mee willen spreken, dan zal er zeker nog fLink wat aan de training moeten worden gedaan en zal men de ballen zeker wat vlugger dienen af te ge ven. Voor zaterdag aanstaande staat voor de Mevoanen de eerste compe titiewedstrijd tegen Hoek I op het programma. Mevo II won met 2-0 van de Nootdorpreserves. KORFBAL AU Ready II-ADO '64 I 1-3 Vrijdagavond besloot All-Ready II uit Zierikzee de competitie met de thuiswedstrijd tegen ADO '64 I uit Melissant. Voor deze gelegenheid - er stond weinig meer op het spel - pro beerden de rood-zwarten enkele spe lers, welke nog niet vaak in wed strijden waren uitgekomen. Reeds in de tweede minuut zag W. van Deelen kans om de oranjehemden de leiding te geven en het was dezelfde speler, die er na twintig minuten spelen ook 0-2 van maakte. Nadat nog een treffer van de gasten was afgekeur zag ook de jeugdige Stof fel Duinhouwer kans om de ADO- korf te doorboren. Ook dit doelpunt werd echter terecht door scheids rechter M. Klcet geanuleerd. Dc Regt had enkele malen pech toen een paar goede schoten van de rand van de korf terugkwamen en geen doelpunten opleverden. In dc tweede helft wei"' het harde werken van Joop de Regt echter toch beloond. Een combinatie met mevr. M. de Jonge van der Slilcke werd door De Regt met een treffer afgerond. (1-2). De mogelijkheid was nu weer volop Veel van het bonte landbonw-han- delsleven heeft zich vroeger afge speeld op de Varremarkt, waarvan hier een interessant beeld, dat wij helaas niet precies hebben kunnen dateren. Het is in ieder geval ver voor 1920, lette op de kleding van de jongelui op de voorgrond en links op het café „ln Schouwens Uitrus ting". aanwezig om gelijk te maken, doch het verwachte doelpunt viel aan de andere kant via een ver schot, dat doel trof. (1-3). DUIVENSPORT Pondclub „Schouwen-Duiveland" Derbyvlucht uit Orleans met jonge duiven. Afstand: 440-448 km. J. C. Wesdorp, Zierikzee 1, 12, 13, 17, 34 en 36; C. Bouman, Zierikzee 3, 4, 8, 10. 21 en 29; F. D. Hillebrand, Renesse 2 en 27; Hagesteijn-Hoek, Zierikzee 5, 28 en 32; A. J. Stoutjes- dijk, Zierikzee 6 er- 14; Gébrs. Wes dorp, Zierikzee 7; C. Stoutjesdijk, Zierikzee 9 en 24; F. Maijs, Zierik zee 11; Feleus/v. Westenbrugge, Zie rikzee 15, 30, 35 en 37; M. Gieskes, Zierikzee 16; A. M. Berrevoets 18, 26 en 38; C. Seijbel, Zierikzee 19 en 31; J. Verwijs, Zierikzee 20 en 23; A. d. Koning, Bruinisse 22; H. Slag boom, Zierikzee 25; B. Visser, Zie rikzee 33 en 40; A. Ravia, Zierikzee 39. De lengte van de geschiedenis, ver groot de kortheid van het leven. Zo'n spreekwoord is er, maar er zijn visionaire lieden onder ons, die ook heel ver in de toekomst willen kij ken. Ze komen onveranderlijk te recht bij het „magische jaar2000 en weten daar van alles over te ver tellen. De mens van het jaar 2000 zal - als onze aardkloot dan nog al tijd geórdend door de kosmos wen telt zich veel met knoppen moeten bezig houden, geen bloemknoppen, maar knoppen om allerlei apparaten te bedienen, voorzover die al niet geheel axitomatisch werken. Maar dan zal er toch altijd nog een start- knop zijn. Dat was dat. De mens zal verder de grilligheid van het kli maat in handen kunnen houden. Het weer als gespreksstof zal in de toe komst dus steeds minder geschikt worden, want het weer voor de oogst en de vakanties kan worden gere geld. Het zal ook een pillentijd'> zijn, want behalve „de pil' zullen er al lerlei pillen zijn, die alweer van alles regelen. Slechts 10 procent van de mensheid zal werken. Dat is heel weinig, maar het getal is niet on waarschijnlijk, want nu werkt nog slechts 50 procent en dal is feitelijk ook al weinig. Eén van de grootste problemen zal dan ook de vrije lijd zijn, want het begon net paradijse lijk te lijken het zal niet eenvou dig, zo niet onmogelijk zijn optimaal zin en inhoud te geven aan het le ven,K Er komt een groeiend element ran verveling in de samenleving en de mensen zullen zeker niet minder agressie/ zijn dan nu. Er zal dus heel xvat te sjouwen zijn om hel al lemaal in goede banen te leiden, maar het proces is feitelijk al in ontwikkeling. Jetigd bi/voorbeeld is eerder volivassen. Er is al een toe neming van de vrije tijd (we bedoe len geen werkloosheid), bepaalde groepen worden sneller mondig. Over de mens en mode is niet zo veel te voorspellenmaar dal zullen ongeticijfeld toestanden zijn. Haar, nagels en tanden zullen er in 2000 nog wel zijn. maar dat vliegt toch hard achteruit. Kleren koopt men als pakjes zakdoeken. Ze doen maar voor een dag dienst, of misschien maar voor een ochtend, middag of avond. Vlek op jurk of broek geen nood; even een „nieuwtje" uit de kast. Al dat „zware winterspul" trouwens zal vcrdioenen zijn, xoant de computormensen zorgen immers voor een wat milder klimaatje. Onbeantwoord blijft de vraag of de mens gelukkiger zal zijn. Het ware te hopen, maar wat er ook veranderd het „ewig Menschliche" zal wellicht toch wel blijven, vreug de, verdriet, ontroering, angst mis schien ook wel, maar ook mildheid, tederheid, schoonheid. Als dat ook „allemaal zou veranderenhoeft het jaar 2000 voor ons niet. Maar wie spreekt van „hoeven", de tijd draait toch door! SCHIEREILANDMAN Modern»* ontwikkeling Zeeuwse laiwl- en tuinbouw Vroegere Varreinarkt

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 2