DE ZIERIKZEESCHE COURANT Installatie van dr. Samkalden als burgemeester van Amsterdam Betoging in Peking Drie toeristen in Kongo geëxecuteerd TANKAUTO PROPAANCAS ONTPLOFT BIJ MARTELANCE Veel roken blijft slecht „Hongkong is deel van China" Schending Chinese luchtruim „openlijke provocatie" aldus Peking KAMERBREED j „DE MAGNEET" Treffen in Vietnam Drie doden bij autobotsing s 8 Een principiële beslissing van de Kroon ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 22 augustus 1967 124ste jaargang Nr. 19849 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per week 55 cent. Losse nummers 20 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. Advertentieprijs 16 cenl per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: Veel werkkrachten op Westhoekse uienvelden Gerardo Cammarota wordt geboeid weggeleid na zijn arrestatie in Florence. Hij wordt ervan beschuldigd een dreigbrief te hebben gezonden aan de burgemeester van Porto Ercole, waarin geëist werd, dat de burgemeester aan „Mevrouw Juliana moest vragen weg te gaan, of men zou LSD door het drinkwater van Porto Ercole mengen". AMSTERDAM, 21-8. Maandag middag is in een volle raadzaal van het Amsterdamse stadhuis dr. J. Samkalden geïnstalleerd als de nieu we burgemeester van de hoofdstad door loco-burgemeester dr. Koets. Er was zeer grote belangstelling voor deze plechtigheid zodat de be trekkelijke kleine publieke ruimte in de zaal eivol genoemd kon wor den. Dr. Kranenburg, commissaris van de koningin in Noord-Holland, burgemeesters van enkele grote ste den en uit de gemeenten die tot de agglomeratie Amsterdam behoren, met hun dames, waren aanwezig evenals enkele kamerleden, militaire autoriteiten, hoofdambtenaren, gees telijke autoriteiten, universitaire ver tegenwoordigers, vooraanstaanden uit het maatschappelijk en culturele leven van Amsterdam en tenslotte HONGKONG, 21-8. Ongeveer tweeduizend Chinese journalisten van meer dan 20 persorganisaties hebben maandag een protestmars ge houden naar het kantoor van de Britse zaakgelastigde in Peking. Zij demonstreerden tegen wat zij noem den de „vervolging van patriottische Chinese journalisten en journalis tiek" door de Britse autoriteiten in Hongkong. Wesp oorzaak van verkeersongeluk UTRECHT, 21-8. Een wesp heeft een verkeersongeluk veroorzaakt op de Amsterdamsestraatweg in Utrecht. Het insect zoemde dreigend rond het hoofd van de heer J. van Hemert (45) uit Ermelo, die hem, uit angst gestoken te worden, uit zijn auto probeerde te slaan. Bij dit „ge vecht" zwenkte de wagen naar hel midden van de weg en ramde een verkeerszuil, de zuil viel van zijn voetstuk en kwam op het linker weggedeelte 'terecht, waar de auto van de heer J. A. Jansen (48) uit Utrecht er tegenopbotste. Het poli tierapport vermeldt, dat de wesp is overleden: de auto's werden zwaar beschadigd, De 14-jarigo zoon Henk van de heer Jansen moest bovendien nog naar het ziekenhuis worden ge bracht omdat hij enkele tegels op zijn voet 'kreeg toen hij een sierslrip van zijn vaders auto uit de ravage wilde trekken. familieleden en vrienden van de nieuwe burgemeester. Eerst sprak dr. Koets een rede uit en nadat hij dr. Samkalden de ambtsketen had omgehangen voerde de heer L. Seegers als oudste raads lid het woord. Daarna hield de bur gemeester Samkalden zijn eerste re devoering in de Amsterdamse ge meenteraad. Te kort haar LEWISTON/1DA, 21-8. De ser geant van politie Jack Fanman in Lewiston is twee weken geschorst, omdat hij weigerde zijn haar, dat zijn superieuren te kort vonden, te laten groeien. Zijn directe chef, commissaris William Silverver klaarde dat zijn huidige kapsel hem deed lijken op een lid van de Gesta po. Fannan heeft geprotesteerd. Hij is van mening dat zijn chef „zich beter kan bekommeren om hetgeen een agent in zijn hoofd dan op zijn hoofd heeft". „Hersentrek" naar V.S. BRUSSEL, 21-8. De vestiging van Europese geleerden in de V.S. is nog steeds hoog. Maandag werd in Brus sel door de Europese commissie een antwoord op een parlementaire vraag gepubliceerd waarin wordt opgege ven dat de meeste E.E.G. landen jaarlijks tien tot twintig procent van de ingenieurs die hun opleiding pas hebben voltooid verliezen. Buitenge woon groot is deze aderlating in Ne derland en West-Duitsiand, uit Frankrijk trekken minder geleerden weg. BRUSSEL, 21-8. Drie Belgische toeristen zijn door het Kongolese le ger geëxecuteerd nadat zij per ver gissing de grens tussen Roeanda en Kongo hadden overschreden. Het Belgische ministerie van bui tenlandse zaken, dat dit maandag be kendmaakte, zei dat de drie Belgen vorige week woensdag werden gear resteerd en overgebracht naar een legerkamp, waar zij enkele uren la ter werden terechtgesteld. De Kongolese autoriteiten hebben toegezegd te zullen onderzoeken wie hiervoor verantwoordelijk is en dat de schuldigen zullen worden gestraft. Elioi'tne explosie in Belgisch dorpje Neg en tloden - 84 gewonden - Grote materiële schade BRUSSEL, 21-8. Een tankauto vol prepaangas, die uit de koers raakte, omsloeg en met een oorverdovende klap explodeerde, heeft maandag dorpje Martelange, aan de Belgisch- Luxemburgse grens, in rouw gedom peld. Negen mensen kwamen om het leven. Onder hen bevonden zich vier inzittenden van een Nederlandse auto, een in Heemskerk woonachtige Spaanse familie, die al enige jaren in Nederland verbleef. Vie^r en dertig mensen liepen verwondingen op en de materiële schade is groot. Het vuur verspreidde zich snel langs de huizen in de omgeving. Tien woningen werden volkomen vernield. (Van een van de hotels, waar ongeveer tachtig gasten bijeen waren, bleef slechts de benedenver dieping gespaard. De gasten kwamen met de schrik vrij. Zij verklaarden later gedacht te hebben dat een vliegtuig op het dorp neerstortte. Behalve de vier uit Nederland af komstige Spanjaarden werden de chauffeur van de tankauto en twee inwoners van het plaatsje op slag gedood. Twee zwaargewonden over leden later. De Belgische en Luxem burgse brandweren werkten samen om het vuur te bestrijden. Aan het eind van de middag bood Martelange de aanblik van een door een luchtaanval geteisterd dorp. De Luxemburgse premier, Werner, en zijn minister van binnenlandse zaken, Cravatte, zijn op de plaats van het ongeluk geweest. De vrachtwagen was eigendom van de maatschappij voor vervoer van vloeistoffen, gevestigd in St. Nazaire (Frankrijk). Het ongeluk gebeurde kort voor het middaguur. De Franse tankauto, die uit Nederland afkomstig pro- paangas vervoerde, kantelde bij het nemen van een bocht voor de oprit van een brug over de Sauer, een ri viertje waaraan Martelange ligt. De ontploffing was ontzettend. De tank auto werd letterlijk in de lucht ge blazen. De Nederlandse auto, waar achter een bagagewagentje was ge koppeld, werd door het brandend gas gegrepen. Later haalde men er de verkoolde lijken van vier inzittenden uit. WASHINGTON, 20-8. De open bare gezondheidsdienst in de Vere nigde Staten heeft een nieuw onder zoek ingesteld naar de gevolgen van het roken en zegt in een maandag bekendgemaakt rapport, dat de con clusies de uitkomsten van een in 1964 in opdracht van de regering verricht onderzoek bevestigen. Meer dan zeventig geleerden heb ben aan de nieuwe studie meege werkt. Het rapport zegt, dat het aan tal sterfgevallen door longkanker snel stijgt; dat aanzienlijk meer si garettenrokers aan hartziekten ster ven dan niet-rokers (het verschil be draagt 70 en soms 200 procent); dat het roken van sigaretten de belang rijkste oorzaak is van chronische bronchitis en dat het de kans om aan deze ziekte te sterven vergroot. Het rapport raadt ophouden met of aan zienlijk minder roken aan. HONGKONG, 20-8. Het Pekingse „Volksdagblad" schrijft dat Hong kong een deel van China is en dat Chinese boeren van de aangrenzen de vol'kscommunes het recht hebben er binnen te gaan indien zij dit wen sen. „Het is ondenkbaar dat Hong kong altijd onder Britse overheer sing kan blijven. Dit gebied is een onvervreemdbaar deel van China en moet tot het moederland terugke ren", aldus het blad naar aanleiding van de jongste incidenten bij de grens van de Britse kroonkolonie. HONGKONG, 22-8. China heeft dinsdag de schending van het Chine se luchtruim door twee Amerikaanse vliegtuigen een daad van „openlijke provocatie" van het Chinese volk genoemd. In een artikel in het „Volksdag blad" dat door radio-Peking werd aangehaald, staat dat „de Chinezen bereid zijn om te vechten tot het einde als de Amerikanen het Chinese volk oorlog willen opdinngen". ..President Johnson zei onlangs dat de uitbreiding van de Vietnamese oorlog geen bedreiging voor China vormt. Dit is slechts een rookgordijn als schendingen van het luchtruim door Amerikanen niet langer een dreiging zijn maar openlijke provo catie van het Chinese volk. Het Chi- Kiiul (3 jaar) verdronken WOERDEN, 21-8. Maandagmiddag is de driejarige André Hirschman uit Woerden in een onbewaakt ogenblik voor het huis te water geraakt en verdronken. Zijn moeder, die na enig zoeken haar kind in het water zag liggen, durfde er niet in te springen, omdat zij niet kon zwemmen. Zij moest wachten tot omwonenden wa ren toegesneld. ADVERTENTIE Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80, 3.90, 4.00, 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIK WEERT Kleuter uit cu overleden ■aam gevallen Nieuwerkerk - tel. (01114) 265 Bruinisse - tel. (01113)470 nese volk doorziet de agressieve aard van de Amerikaanse piraten. Het volksbevrijdingsleger heeft de Chi nese grenzen dag en nacht nauwge zet bewaakt. Het staat klaar om de vijanden op elk ogenblik en op elke plaats uit te schakelen", aldus het „Volksdagblad". SAIGON, 22-8. Het eerste grote treffen na meer dan een maand van betrekkelijke rust heeft zich giste ren voorgedaan op de weg van het kamp Carrol naar Khe Sanh, ten zuiden van de gedemilitariseerde zone. Een groot Amerikaans kon vooi viel in een hinderlaag die ver moedelijk 'door een Noordvietnamees regiment was gelegd. De Amerikaanse kolonne kon be vrijd worden dank zij onmiddelijk en massaal ingrijpen van vliegtui gen en zware artillerie. Na zes uur strijd lieten, naar van Amerikaanse zijde is opgegeven, de Noord vietna- mezen 109 doden op het gevecht- terrein achter. Drie Noordvietname- zen werden gevangen genomen. Aan Amerikaanse zijde bedroegen de verliezen vijf doden en 34 gewon den. BARNEVELD, 218. Op de rijks weg Apeldoorn-Amersfoort zijn maandagmorgen twee personenwa gens frontaal met elkaar in botsing gekomen. Drie personen werden hierbij vrijwel cp slag gedood. Drie anderen moesten met ernstige ver wondingen worden opgenomen in een ziekenhuis. De namen van de slachtoffers zijn dc 35-jarige heer A. Koelewijn uit Bunschoten, de 30-jarige heer J. E. Pater uit Lunteren, en de 60-jarige mevr. wed. H. van de Voort-van Eok, eveneens uit Lunteren. Het ongeval gebeurde doordat de heer Koelewijn bij een inhaalpoging in een slip geraakte en frontaal tegen een tegemoetkomende personenwa gen botste. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's «CCO50&5SCCOKO&CO5CCCO0O Het huwelijk is een keten, waarnaar vele meisjes ver- fi langen om eindelijk vrij te N MOCCCCCCOCCCCCOOCCCOOOSCC Honderdste Kanaalzwemmer DOVER, 22-8. De 20-jarige Lon- dense accountant Geoffrey Lake, is er vannacht in geslaagd als honderd ste Het Kanaal over te zwemmen van Frankrijk naar Engeland. Hij was maandagochtend om kwart voor acht bij Kaap Grisnez de tocht begonnen. BONN. De Westduitse bondskan selier, Kurt Georg Kiesinger, is van een bezoek van een week aan de V.S, in Bonn teruggekeerd. De kroon kreeg hierbij de vraag te beantwoorden of een zodanige ken nisgeving kan worden aangemerkt als een beslissing, genomen krach tens de monumentenwet, waartegen ingevolge art. 26 van de wet beroep bij haar openstaat. Zij heeft thans beslist dat genoemde kennisgeving deel uitmaakt van een in de wet voorgeschreven procedure om tot een beslissing te kunnen komen en noch deze kennisgeving, noch het daaraan ten grondslag liggende voornemen op zichzelf reeds als een beslissing in de zin van artikel 26 van de wet kan worden gezien. Op grond hiervan is de appellant niet ontvankelijk ver klaard. Zonnigeperioden Verwachting tot woensdagavond: Droog weer met zonnige perioden, ook in het noorden en oosten van het land; zwakke tot matige zuid oostelijke wind en in het algemeen iets hogere middagtemperaturen. 23 aug. Zon op 5.36, onder 19.49. Maan op 21.04, onder 9.05. 24 aug. Zon op 5.37, onder 19.47. Maan op 21.15, onder 10.16. Laatste kwartier: 28 aug. te 6.35. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 23 aug. 5.27 v.m. 24 aug. 5.55 v.m. BROUWERSHAVEN: 23 aug. 5.02 v.m. 24 aug. 5.32 v.m. Springtij: 22 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 22-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Een omvangrijk gebied van hoge luchtdruk dat zich uitstrekt van Oost-Europa tot Engeland en Noor wegen beïnvloedt het weer in vrijwel geheel Europa. De kern ervan lag gisteren ten westen van ons land en trok afgelopen nacht over ons land. Met noordwestelijke winden zijn van de Noordzee hierbij wolkenvel den aangevoerd die in het noorden en oosten van het land niet zijn op gelost. Elders in het land kwamen flinke zonnige perioden voor. De kern van het gebied van hoge luchtdruk verplaatst zich het komen de etmaal geleidelijk verder in noordoostelijke richting waardoor de oostelijke stroming, die hierbij ont staat, drogere lucht vanuit Duits land en België aanvoert. De wolken velden zuilen dan ook in het noor den en oosten geleidelijk verdwijnen waardoor ook daar zonnige perioden zuilen voorkomen. De middagtempe raturen zullen opnieuw tot iets ho gere waarden kunnen stijgen. 17.31 n.m. 18.00 n.m. 17.21 n.m. 17.51 n.m. CANBERRA, 21-8. Een briefje <1 dat een Australische soldaat 51 jaar geleden in een fles in A zee gooide, toen hij op weg ,i: was naar het westelijke front in de eerste wereldoorlog, is ',i eindelijk op de plaats van be- ,i stemming terecht gekomen'p Korporaal Mark Young zond destijds van het troepenschip „Commonwealth" per flessen- 'o post een laatste groet aan de 'J 19-jarige Kate Harris in South Yarra, een voorstad van Mel- bourne. Vorige week woensdag werd de fles op de zuidkust u van west-Australië gevonden. j De brief was weliswaar ver- ri bleekt, maar nog goed te le- L' zen, de geadresseerde, die ja- i> ren geleden met een ander was getrouwd, kon in de omgeving van. Melbourne worden opgc- i spoord. i De afzender was in 1917 in i Engeland getrouwd. Hij keer- j de later naar Australië terug waar hij tien jaar geleden i overleed. ij GRONINGEN. 21-8. De tweeja rige Arjen Hogenkamp is vanmiddag in een onbewaakt ogenblik uit een raam van de slaapkamer van de ou derlijke woning aan de Peizerweg in Groningen gevallen. Het kind maak te een val van zes meter. Ernstig ge wond werd het jongetje naar het academisch ziekenhuis gebracht, waar het korte tijd later overleed. In de strijd legen de narcotica gaat de Zweedse douane gebruik maken van speciaal opgeleide honden, die het doorzoeken van schepen aanzienlijk ver gemakkelijken. Hier de drie nieuwe helpers, Coquette, Anja en Nottie De kroon heeft hiermee een juri dische knoop doorgehakt. Bovenge noemd artikel 8 kwam in het oor spronkelijke wetsontwerp niet voor. In Ivt ontwerp was nl. niet bepaald dat in het stadium van overleg tus sen rijk, provincie en gemeente be langhebbende in kennis zou worden gesteld van de voorgenomen plaat sing. Monumentenlijst en publiek DEN HAAG, 26-8. De kroon heeft voor het eerst uitgemaakt dat men tegen plaatsing op dc door de mo- numentenraad opgemaakte ontwerp- ljjst van beschermde monumenten en de kennisgeving van die plaatsing door de minister niet bij haar in be roep kan komen. Het betrof hier een pand aan het Noordcinde 24 te Mon nikendam, dat op bedoelde lijst was geplaatst. De eigenaar van het pand tekende beroep aan.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1