FIRMA SAMAN - DEURL00 TSjSJSÏÏS prima Zo rekent Wajang in de maand augustus. SUCCESJES van moderne verwarming f200.- inruil bij aankoop van een Constructa Prima PLANTEN MARGARINE PLANTENMARGARINE Uw melkman heeft 't Heeft Odysseus te Zierikzee gewoond? ais hel toch om een sfatus-aufo gaaf...» Aangename kennismaking een bijzonder prettige gelegenheid om met Wajang kennis te maken! Een plezierig voordeeltje voor alle vaste gebruiksters van Wajang plantenmargarine. Klassiek literair uitstapje ZIERIKZEE, 17-8. Een lezer ves tigde onze aandacht op het bestaan van het boekje: „République des Champs Elysées ou monde ancien", geschreven door Charles Joseph de Grave, die leefde van 1731-1805. Het werk verscheen te Gent in 1806. In dit beek poneert de schrijver de stel ling dat Odysseus, de Griekse door Homerus in diens Ilias beschreven held, in de Zeeuwse gewesten, met name cck te Zierikzee, is geweest. Een niet alledaagse stelling, die - irdicn de bewerking op waarheid zou berusten - een klassiek element inlast in de toch al roemruchte ge schiedenis van deze stad. De niet onvermaarde De Grave vestigt er de aandacht op dat Ho merus in zijn „Odysseus" aan Me- nelaos 'door Proteos laat voorspellen dat hij voor aleer te sterven de „Ely- sese Velden", gelegen aan het eind der wereld, zal betreden. De geo grafische en klimatologische be schrijving dezer gewesten, stemt wonderwel overeen met die der Lage Landen. Een arm van de Rijn %verd in het Latijn Helium genaamd, dus lagen de Helische Kampen (de Ely- sese Velden) in de Nederlandse ge westen, nabij de monding van Schel de, Maas en Rijn. Circea Zierikzee De Grave twijfelt er dan ook niet aan of Odysseus een bezoek aan deze streken heeft 'gebracht. Hij in terpreteert de tekst van Homerus in dit verband als volgt: „komende van Schotland zette Odysseus te Blan- kenberge, destijds een kosmopoliti sche Atlantische haven, voet aan land. Hij rustte met zijn gezellen uit op het strand voor Vlissegem, richtte dan de schreden naar Lissewege, be landde via Vlissingen (Ulissingen) op het eiland Schouwen en vestigde zich te Oircea (Zierikzee). Hier zou als een soort vrouwelijke paus Kirke over de aloude Atlan tische kerk hebben geheerst. Boek van Lampo Het is 'bij elkaar al te fabelachtig en niemand minder dan de schrijver Hubert Lampo 'heeft over dit alles uitvoerig geschreven in zijn boek: „Toen Herakles spitte en Kirke spon", een werk „waarin essay, ge schiedschrijving en verbeeldingsli- tertatuur" elkaar de hand reiken, en waarin De Grave's stellingen aan breedvoerige beschouwingen worden onderworpen, met name de stelling dat alle oude en moderne culturen zich uit de onze hebben ontwikkeld en het punt van de taalafstamming aan de orde wordt gesteld, „want de taal der Atlanten was het Neder lands". Bij het verschijnen van De Grave's boek schijnt er hartelijk ge lachen om diens vreemde historische KERKNIEUWS Ned. Herv. kerk Beroepen te Eemnes-Buiten (toez.) A. Breure te Hei- en Boeicop - te Epe (vac. W. F. H. ter Braak( (toez.) H. van Nieuwenhuijze te Slikkerveer (buitengewone wijkgemeente in wor ding). Bedankt voor Tzummarum (toez.) J. F. M. van Malssen te Schingen en Slappeterp - voor Nieuw-Beijerland E. S. de Lint te Lienden. Chr. Geref. kerken Tweetal te Rotterdam-Zuid Joh. P.rins te Rijswijk (Z.H.) en J. P. Ver steeg te Wormervear. Beroepèn te Zaandam A. W. Lrechsler te 's-Gravenhage-Zuid - tc Hengelo (O) J. W. Maris, kandi daat te Amsterdam, die bedahkte voor 's-Gravendeel en voor Onst- wedde. en taalkundige theorieën, maar is het niet interssant de essentie hier nog eens te vermelden en te beden ken „dat Odysseus (misschien) te Zierikzee" heeft „gewoond"? Ratten niet contactlenzen AUSKLAND (N.Z.), 16-S. Oil een oogheelkundig laboratori um in de Nieuw-Zeelandse stad Dunedin zijn by ratten kleine contactlenzen aange bracht ten behoeve van het onderzoek naar oogkwalen bij de mens. Met behulp van spe ciale camera's, verbonden met microscopen, hoopt men zo betere opnamen te kunnen maken van het netvlies van de dieren. De foto-apparatuur is bekostigd door de Nieuw- Zeelandse blindenstichting, die ook geld beschikbaar heeft ge steld voor een onderzoekpro gramma van drie jaar. Voor 55 jaar.... ZIERIKZEE (Adv.). Dames hoge mouwschorten 80 ct.; grote partij corsetten met spiraalveren vanaf 60 ct.; stoffen gevoerde bloeses f 1,80; linnen en drilkieljurkjes vanaf 75 cl. ZIERIKZEE. De sociëteit „Tot Nut en Genoegen" gaf haar jaarlijkse feest op „Parklust" met muziek van een militaire kapel en een schitte rend vuurwerk. BRUINISSE. De dijkwerkers die, omdat zij hogere lonen eisten, giste ren het werk staakten zijn vandaag weer aan het werk gegaan zonder dat aan hun wensen is voldaan. ZIERIKZEE. In de muziektent op het Havenplein hield „Kunst en Eer" het zevende volksconcert in dit sei zoen. ZIERIKZEE. De Oudheidskamer is geschonken een schilderij, voor stellende een driemastschip op de rede van Zierikzee, uit de tweede helft van de 18e eeuw. ZONNEMAIRE. De gemeentere kening over 1911 sluit bij een uit gaaf van f 12.014,24 met een goed slot van f 1.067,97. ZIERIKZEE. De Scheveningse bom „De Goede Verwachting'' die aan het Luitje gemeerd ligt, is door de lage waterstand scheef gevallen. Diverse pogingen het schip weer los te krijgen, mislukten alle. ZIERIKZEE. De betonmuur aan de zeedijk van Borrendamme tot aan het Westhavenhoofd is thans voltooid. NOORDGOUWE. In een buitenge wone raadsvergadering is de heer Van Nahuys als burgemeester van deze gemeente geïnstalleerd. ZIERIKZEE. De Bond „Heem schut" heeft zich lot de R.T.M. ge wend met het verzoek bij het aan leggen van de lijn Brouw er shaven- Burgh zoveel mogelijk de schoon heid van het landschap te ontzien. Opgevangen: op 't Havenplein Zierikzee: mooie kater; kleur: oranje met wit. Sophia Vereentging tot Bescherming van Dieren Esdoornstraat 33, Nieuwor- kerk. Tel. 583. SHOW 24-25-26 augustus - Graanbeurs („Huis van Nassau") resp. van 4-9 uur n.m. - 3-9 uur n.m. - 10-5 uur. Wat U moet weten voor U een haard aanschaft Het kopen van een haard is een belangrijke be slissing. Niet alleen gaat deze haard een domi nerende plaats innemen in uw interieur, doch ook belangrijk is de hoeveelheid brandstof welke U jaar lijks stookt én het rendement! Daarom is het zo waardevol dat U een deskundig advies krijgt bij het bepalen van uw keuze. Komt onze collectie zien KOLEN OLIE - GAS CENTRALE VERWARMING Eikend gasfitter St. Domusstraat 43 - Tel. 3260 ZIERIKZ EE TYPEIIO S C. eer» 'olroef van 1098. De Constructa Prima heeft een moderne, elegante vorm. In zijn klasse een volautomaat waar u alle kanten mee uit kunt. U wast met de Prima alles wat u wilt. En de hoeveelheid :'4 kg - ruim voldoende. Met de temperatuurkiezer kunt u niet alleen de voor uw was voorgeschreven -temperatuur instellen, maar ook alle tussengra den tot en met 95 °C. Een knop voor heden en toekomst, want de Prima houdt rekening met nieuwe stoffen, met andere samenstellingen. Naar wens kunt u ook alleen spoelen, stijven of centrifugeren. Een volautomaat die past in.uw (huidhoud)planning. WELTEVREDEN Appelmarkt 16 - Zierikzee

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 5