ttandge emmer Hj Sunil Garantie voor rente en aflossing bouw 28 be jaarden woningen gratis bij 2 gezinspakken Nog geen klok bij het veilen van mosselen Belgische autobus verongelukt Haagse Marie Louise van der Lugt werd Miss Toerist 1967 Gemeenteraad Westerschouwen WESTERSCHOUWEN, 15-8. In de raadsvergadering van maandagavond werden in een vlot tempo nog een aantal zaken afgehandeld. Een voorstel van b. en w. om de bezddigingsvercrdening 1965 per 1 januari te wijzigen ondervond geen tegenkanten. De voorzitter voegde er nog een nieuwe verhoging aan toe van VA procent die inging op 1 juli terwijl tevens de wedden der huur- cphalers werden verhoogd. De heer Steur zcu wel gaarne bij de stuk ken het cude cijfermateriaal naast de nieuwe vcorstellen zien hetgeen de voorzitter hem toezei. Gelijk met dit agendapunt werd de bezoldi gingsregeling voor gemeentesecreta rissen en ontvangers Zeeland aan gepast aan de verhogingen. De voorzitter deelde de raadsle den mee dat na invoer van enige parkeerverboden in de gemeente het gebleken is dat op diverse andere plaatsen eveneens dergelijke verbo den ingevoerd mceten worden. Het tceristenseizoen 1967 bracht dit dui delijk aan het licht. Het college zal later op het jaar met voorstellen ZIERIKZEE/BRUINISSE, 16-8. De mosselen zullen in het seizoen 1967/ '68 neg niet worden geveild zoals het fruit, want de Mosseladviesccin- missie heeft het voorstel van de Ver eniging Zevibel, om een klok aan te schaffen niet overgenomen. Drs. D. J. van Dijk, de voorzitter van het Produktschap had goede re den om het voorstel af te wijzen. Wel komt er verandering, de mosse- Flitsen uit het buitenland ARLANTE. Negerleider Martin Luther King, die de Nobelprijs voor de vrede heeft gehad, heeft ver klaard voorstander te zijn van wat hij noemfde burgerlijke ongehoor zaamheidsacties op grote schaal ten einde het vraagstuk van de x*asdis- coiminatie in de V.S. nader tot een oplossing te brengen. WASHINGTON. De Amerikaanse senaat heeft met 50 tegen 43 stem men besloten, dat het ministerie van deferjsie niet meer leningen aan ont wikkelingslanden voor de aankoop van Amerikaans wapentuig mag ga randeren. TEL AVIV. De strook van Gaza en Üiet gebied in Noord-Sinai, tot El Arisj, die door de Israëlische troe pen bezet zijn, zullen met ingang van woensdag voor het publiek ge opend worden. Toeristen zijn van harte welkom, aldus de Israëlische radio. BONN. De Russische zaakgelastig de in Bonn, S. M. Oedrjawzew heeft in een protest bij het Westduitse mi nisterie van buitenlandse zaken de Westduitse en Amerikaanse geheime diensten ervan 'beschuldigd provo cerende acties" tegen de Russische geleerde Krascheninnikow onderno men te hebben. WASHINGTON. Een woordvoer der van het State Department heeft meegedeeld, dat een personeelslid van de Amerikaanse ambassade en diens echtgenote maandag bij de relletjes >in Kinsjasa mishandeld zijn. Hun toestand was echter niet ern stig. JERUZALEM. Het rabbinale hoog -gerechtshof is plechtig in Jeruza lem geïnstalleerd vlak 'bij de Klaag muur, in een voormalige meisjes school. Rabbi Itzjak Nissim herin nerde er aan dat het Sanhedrin twee duizend jaar geleden niet ver van deze plaats zetelde. SAIGON. De Zuidvietnamese oud premier Tran Van Moeong heeft de militaire bewindhebbers beschul digd van intimidatie van de kiezers cn gedreigd zich uit de verkiezings campagne terug te trekken als daar geen einde aan komt. CANBERRA. Australië ondervindt steeds meer moeilijkheden bij het aantrekken van immigranten, zo hert4 c' minister van ili.u..jit.ii verklaard in het Huis van Afgevaardigden waar hij zijn begro ting verdedigde. We hechten de grootste waarde aan het handhaven van ons immigratieprogramma, maar dit wordt steeds moeilijker. ANTWERPEN. Een Nederlandse tankwagen met aanhanger van een bedrijf uit Zundert is in Antwerpen geslipt en omgeslagen. De lading, tien ton verf, verspreidde zich over de straat. De brandweer, die met een takelwagen de tankauto overeind zette, had urenlang werk om het wegdek van de dikke verflaag te ontdoen. LONDEN. Aan de vooravond van het Engelse voetbalseizoen heeft de League een poging gedaan om steun te vinden in zijn strijd tegen vanda lisme van de toeschouwers om en op de velden. hierover de raad haar mening vra gen. In een raadsbesluit van 20 maart werd de Verordening reinigings rechten gewijzigd met betrekking tot het tarief. Dit besluit is inmiddels koninklijk goedgekeurd. Voor het tweede halfjaar werd dcor Ged. Sta ten namens de Minister van Binnen landse Zaken verzocht overgangsbe palingen vast te stellen, waaraan door het college werd voldaan en waar de raad zich mee kon vereni gen. De bepaling luidt als volgt: Over het jaar 1967 wordt voor de diensten genoemd in art. 2, eerste en tweede lid, wegens reinigingsrechten in rekening gebracht: a: Voor het eerste halfjaar resp. de helft van f 15,- en f 7,50; b: Voor het tweede halfjaar resp. de helft van f 21,- en f 10.50. De in vordering zal op dezelfde wijze ge schieden als de rechten over 1968. Wijziging legesverordening De raadsleden hadden geen beden kingen tegen een voorstel om de Le ien zullen worden aangeboden bij in schrijving. De minimum prijs is ech ter lager gesteld, dan de kwekers willen. Een winstpunt voor de kwekers is, dat de z.g. dubbele tarra zal worden afgeschaft, terwijl ook andere leve ringsvoorwaarden zijn verruimd. Vandaag (donderdag) valt de beslis sing in de vergadering van het Pro ductschap van' Vis en Visprodukten te Den Haag. ARETTE. Het kleine toeristische Franse Pyreneeën-idorp Arette dat in de nacht van zaterdag op zondag door aardschokken is geteisterd, zal met de grond gelijk gemaakt en daarna weer opgebouwd worden, al dus is bekend gemaakt. SALAMANCA. Als gevolg van een gasontploffing is in het Spaanse dorp Guijuelo, in de provincie Sala manca, een huis ingestort, waardoor zeven personen om het leven kwa men en tien werden gewond. WASHINGTON. De Amerikaanse marine probeert de juiste plaats vast te stellen van een met 2.000 ton explosieven geladen oude vracht boot, 'di'e vorige week donderdag bij de Aleoeten, ten westen van Alaska is gezonken. CALCUTTA. In de Indische staat Bihar zijn honderden dorpen over stroomd door het water van de Gan ges na de hevige moessom-egens van de laatste itijd. Meer dan 200.000 mensen worden door de watersnood getroffen. FAIRBANKS. De overstromingen in de stad Fairbanks in Alaska, in wonertal 30.000, hebben een schade aangericht van naar schatting 700 min. gulden. Op sommige plaatsen in het centrum staat het water twee meter hoog. SAIGON. In de omgeving van Hoi An, 25 km. ten zuiden van Danang, zijn acht Amerikaanse mariniers ge dood en tien gewond door het ont ploffen van twee granaten, door de Viet Cong als valstrik uitgezet. GENEVE. Een V.N.-groep van vijf man, die haar rapport over omstan digheden in Zuidafrikaanse gevan genissen heeft voltooid, is eenparig van oordeel, dat beweringen over slechte mishandelingen in die ge vangenissen in de kern waar zijn. Dit heeft een lid van de groep ge zegd. PARAMARIBO. De havenarbei ders bij de K.N.S.M. in Paramaribo hebben, nadat de directie van de K.N.S.M. een voorstel van de Suri naamse bemiddelingsraad had ver worpen, besloten de staking die nu een week duurt, voort te zetten. FINANCIËN EN ECONOMIE N.V. Bank voor Ned. Gemeenten DEN HAAG. 16-8, De N.V. Bank voor Nederlandsche Gemeenten deelt mede, dat op 16 aug., de eerste dag, waarop zij 'de bij het prospectus d.d. 8 aug. 1967 aangeboden rentespaar- brieven 1967 series I t.m. IV ver krijgbaar heeft gesteld, voor alle series een zodanig bedrag is aange vraagd, idat het voor elke serie vast gestelde verhoogde bedrag tot een totaal voor alle series tezamen van f 75 miljoen, is overschreden. Als gevolg ihiervan is de verkrijg baarstelling van deze renlespaar- brieven geëindigd. (De koers van uitgifte was 100 pet. Als maximum was aanvankelijk voor elke serie vijf miljoen gulden, dus totaal dertig miljoen gulden. Woensdag werd het totale bedrag verhoogd tot f 75 miljoen. Zoals be kend, is de rente, ingaande 1 sep tember, in het aflossingsbedrag be grepen. - Red. A.N.P.) gesvererdenin? te wijzigen die meer de verschuldigde bedragen betreffen vcor een bouwvergunning die latei- ingetrokken wordt. In de verordening is hiervoor geen regeling getroffen. Ten aanzien van niet-ingewilligde aanvragen echter met een maximum van f 37,50. Voor wijzigingen van een reeds goedgekeurd bouwplan zouden b. en w. f 25,- willen berekenen in dien de oorspronkelijke bouwsom door de wijziging niet wordt ver hoogd. Bij intrekken van een bouw- aanvraag zal de helft van het nor male legesbedrag worden berekend. Stichtingen Woningen en woongebouwen voor bejaarden Aan de orde was verder een voor stel om de rente en aflossing te ga randeren van een geldlening van de Stichting Woningen en Woongebou wen voor bejaarden op Schouwen- Duiveland. Zoals bekend zullen 122 woningen op Schouwen-Duiveland gebouwd worden die ca. f 3.500.000,- gaan kosten. In Westerschouwen worden 28 dergelijke woningen ge- bcuwd waarvan de kosten rond de f 803.279,- zullen belopen. De raad kon zich met het voorstel verenigen. Wel wilde de heer Kloosterman we ten wie er in die woningen komen te wenen. De voorzitter zeide hierop dat er een lijst gemaakt is die wat de aan vragen betreft al groter is dan het aantal woningen. Er zal dan een keuze gedaan mceten worden naar aanwijzing van een commissie. Toch had dezelfde vragensteller bezwaren tegen het niet in adver tentievorm bekend maken dat deze woningen gebouwd zouden werden. In b. en w. zal een en ander als nog bekeken worden. Volgens de heer Steur zcuden de woningen f 36.000,- per stuk gaan kosten hetgeen de voorzitter beaamde doch met inbe grip van grond en centrale verwar ming. Ze zullen tegen kostprijs ver huurd worden. Dit antwoord kreeg de heer Hoogerhuis. Een voorstel om medewerking te verlenen voor de aanschaf van leer middelen t.b.v. de Chr. Nat. school te Haamstede ondervond geen weer stand van de raadsleden. De aan koop betreft een aantal leerboekjes en wat meubilair. Subsidie aan stichting De Stichting Katholiek Maatschap pelijk werk en gezinszorg voor de Bevelanden en Schouwen-Duiveland had verzocht om een subsidie. B. en w. rechtvaardigden deze subsidie omdat ook de hervormde en gerefor meerde instellingen een dergelijke subsidie ontvangen. De secretaris, de heer De Jonge gaf n.a.v. een vraag, gesteld door de heer Steur over het één lijn trekken bij deze subsidies een duidelijk antwoord, inhoudende een verandering van deze subsidies op 's Rijks verzoek. De subsidie wordt nu aangepast aan het aantal katholieken van de betrokken ge meente of streek. Volgens de voor zitter zal dit bedrag ongeveer f 175,- per jaar bedragen waarmede de raad akkoord ging. Eveneens had de raad geen be denkingen tegen een wijziging van het Algemeen Ambtenarenreglement en de Arbeidsovereenkomst i.v.m. de inwerkingtreding per 1 juli 1967 van de Wet op de arbeidsongeschikt heidsverzekering en de daarmee sa menhangende wijziging van ;de Ziek tewet. De geneeskundig inspecteur van de Volksgezondheid voor Zeeland wees het college van b. en w. er op dat het de laatste tijd voorgekomen is dat voor lijkschouwing geen medicus beschikbaar was wegens ziëkte, va kantie of anderszins. De inspecteur stelde daarom voor om de aanwij zing van een medicus te delegeren aan b. en w. ter voorkoming dat met speed de gemeenteraad bijeen ge roepen moet worden. In de gemeente zijn twee gemeentelijke lijkschou wers, nl. de artsen H. J. Simons en G. A. M. Stenger die tevens eikaars plaatsvervangers zijn. Het voorstel van b. en w. om in onvoorziene om standigheden waarin beide artsen niet aanwezig zijn, een ander aan te wijzen, werd aangenomen. Aanschaffingen Een tweetal begrotingswijzigingen werden eveneens aanvaard. Het be tref hier een bedrag van f 6000,- voor de aankoop van een talud- maaier, een gazonkantenmachine en een freesmachine. Uit de vergadering werd de naam Unimog gehoord, doch dit merk is te groot voor deze werk zaamheden. Tevens werd f 45.000,- gevraagd voer verbetering van de Achterweg achter de Noordstraat van de heer Socters tot aan slagerij de Jonge. De weg wordt niet verbreed. Wel zal de Achterweg van Dapperweg- Noordstraat verbeterd worden, waarbij inbegrepen de aanleg van een parkeerterreintje op een stukje grond achter Hotel Bom waar de auto's van het gemeentepersoneel dan een plaatsje kunnen vinden. De raadsleden gingen verder" ak koord met een adhesiebetuiging aan de motie van de raad van Purme- rend. De raad van Pui-merend is van oordeel dat het onbillijk is, de gevol gen van een struktureel begrotings tekort, veroorzaakt door taken van bovengemeentelijk belang, (bijv. re- creatiekosten) af te wentelen op da inwoners van de gemeente. Bij verder voorkomende zaken bracht de voorzitter een destijds ge nomen besluit om afwijzend te be schikken op een verzoek van mr, Menko uit Amstelveen in herinne- ring. In dit verzoek om ontheffing van forensen belasting te krijgen zijn nieuwe motieven ter tafel gekomen die tot gevolg hebben dat genoemd verzoek ingewilligd moet worden. Nadat enkele vragen hierover door de voorzitter worden toegelicht ging de iraad ermee akkoord. Hierna slui ting. ADVERTENTIE Restauratieplan voor molen te Heiiikeuszaml MIDDELBURG, 16-8. Ged. Staten van Zeeland delen mee dat subsidie is aangevraagd voor restauratie van de korenmolen te Heinkenszand. De subsidiabele kosten worden geraamd op f 53.000 waarin het rijk een bij drage verleent van veertig procent, of f 21.200. Ten aanzien van de voorgenomen restauratie wordt medegedeeld dat reeds vanaf 1960 pogingen in het werk gesteld worden om de twee korenmolens te Heinkenszand te res taureren. Nadat in 1962 alle pogin gen op niets waren uitgelopen is in maart 1965 in nauwe samenwerking met de rijksdienst voor monumen tenzorg deze aangelegenheid op nieuw ter hand genomen, hetgeen resulteerde in de huidige plannen tot restauratie van de betrokken, uit 1851 daterende korenmolen. De mo len is eigendom van de heer D. A. Rijk te Heinkenszand. KERKNIEUWS Ger. Gem. in Nederland NIEUWERKERK. Zaterdag 19 augustus a.s. (7 uur): student De Groot. LIMBURG, 16-8. In de nacht van dinsdag op woensdag is een Belgi sche toeristenbus op de Autobahn bij Limburg (Hessen) tegen een met pech stilstaande vrachtauto gereden. Bij de botsing liepen acht inzitten den ernstige en zes lichte verwon dingen op. De bus vervoerde 45 Brit se toeristen naar Salzburg. Het on geluk gebeurde op hetzelfde wegge deelte van de Autobahn Keulen - Frankfort waar een jaar geleden eveneens een Belgische bus veron gelukte. Daarbij kwamen 28 kinde ren en vijf volwassenen om het le ven. Scheepvaartbericliten Geestland, pass. 16-8 Azoren naar Barbados. Karimata, 16-8 te Singapore ver wacht. Maasdam, 16-8 van Southampton naar Le Havre. Caltex Nederland, 16-8 te Perth Amboy. Maasdam. 16-8 te Southampton. Zafra, 15-8 te Bejaia. DODELIJKE ONGELUKKEN UTRECHT. De 43-jarige lading- meester G. Ninteman uit Amsterdam is om kwant over negen op het goe de rensta tien Amsterdam Rietlanden bij rangeerwerkzaamheden onder een. goederenwagon gekomen en op slag gedood. VENLO. Tengevolge van een voor- rangsfout is een personenauto, be stuurd door de 60-jarige mevrouw J. K. uit Den Haag woensdagmiddag op de Krefeldseweg te Venlo in bot sing gekomen met een vrachtauto. De 73-jarige heer J. Eenjes uit Ven lo die in de personenauto zat, ver loor hierbij het leven. Hij werd op slag gedood. De bestuurster van de auto is met ernstige verwondingen naar het Venlose ziekenhuis over gebracht. SFILDE. Woensdagavond is de 21- jarige zeeman P. Feijen uit Smilde, rijdende met een auto nabij Hoog halen, in een bocht van de provin ciale weg dodelijk verongelukt. Hij kwam met een passerende vracht auto op de linkerweghelft in aanra king, raakte de macht over het stuur kwijt en reed daarna tegen een boom. De man overleed op weg naar het ziekenhuis. De spanning is gebroken De uitverkorene komt uit Den Haag, is 22 jaar en haar beroep is schoonheidsspecialiste. Tijdens haar vakantieverblijf in Haamstede werd zij twee weken geleden in het vierde wijnfeest als finaliste aangewezen. De hobby's van Marie Louise van der Lugt zijn paardrijden, tennis, zeilen en ballet. Een heel goede tweede plaats be zette mej. Annemieke Verachtert uit Eindhoven. Deze 18-jarige secreta resse was de eerst gekozen finaliste. Zij kampeerde toen op een camping in Renesse en had bovendien het geluk tijdens een avondje uit in Zie- ri'kzee de miss van de eerste wijn avond te worden. De drie andere deelneemsters werden niet geklas seerd, dat wil zeggen men gaf hun geen nadere plaats in de rangschik king. Ze werden dus alle drie derde. Het zijn de 23-jarige gezinsverzorg ster Jopie Houtenbrink uit Breda, de 19-jarige informatrice Margriet Vendevielle uit Middelburg en de 18-jarige studente Els Tjallema uit Wierden. Dit laatste meisje was in gevallen voor een andere finaliste. nl. voor Truus de Jager uit Enk-hui zen, gekozen tijdens de vijfde voor ronde. Het was mej. de Jager on mogelijk om op de finale aanwezig te zijn. Mej. Tjallema was op dezelf de voorronde tweede geworden en was bereid de opengevallen plaats te bezetten. Ook de anderen Ook voor de andere deelneemsters was er door de Zierikzeese midden stand voor prachtige prijzen gezorgd. Sportkleding, badpakken, schoenen parfum, toilettas. bonbons, gebak, badhanddoeken, Franse cognac; het is slechts een greep uit een over weldigende hoeveelheid aan prijzen. Bovendien kregen alle deelneemsters een fraai boeket bloemen. De Miss Toerist kreeg een miss- lint omgehangen en mocht ook een prijsbeker in ontvangst nemen van de heer B. van der Lelie, van de V.V.V., die de prijzen uitreikte. Tot slot dankte de heer J. Arken bout, de voorzitter van de Zierik zeese V.V.V. de verschillende mede werkenden aan deze wijnfeest avonden. De jury, waarvan de da mes een bloemetje werd aangebo den en niet in de laatste plaats de presentator Piet Daalhuizen. Het trio Piet Daalhuizen heeft deze zes avonden voor een uitstekende sfeer gezorgd en een hartelijk applausje was hiervoor de welgemeende belo ning. Tot in de kleine uurtjes werd daarna het zesde en laatste wijnfeest uitgefeest. Hier de vijf finalistes. V.l.n.rMar griet Vendevielle. Marie-Louise van der Lugt (winnares), Annemieke Verachtert. Els Tjallema en Jopie Houtenbrink. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). ZIERIKZEE, 17-8. De spanning is gebroken: mej. Marie Louise van der Lugt te 's-Gravenhage is de Miss Tcerist 1967 van Schouwen-Duive land geworden. Sinds woensdag avond mag zij deze titel voeren toen zij op het zesde en laatste wijnfeest gekozen werd uit vijf finalistes. Een overvolle zaal was getuige van deze verkiezing en de wijn, muziek en niet in de laatste plaats de misses stenden garant voor een gezellige uitgaansavond bij uitstek. De finale-verkiezing en de presenta tie van de dames hadden voor deze keer een ander, men zou bijna zeg gen een „echter" verloop. De jury bestend uit acht dames en heren, uit de modewereld en artistieke krin gen, die de uiteenlopende kwalitei ten beoordeelden. De finalistes moes ten zich nu twee keer aan de jury vertonen. Bij de eerste ronde verschenen ze in cocktailkleding, waarbij dan vooral gelet werd op de algehele verzorging en make-up. De tweede ronde presenteerden de meisjes zich in sportieve vrijetijdskleding zodat ze de 'gelegenheid kregen hun crea tiviteit en originaliteit ten toon te spreiden. Tweemaal dus stapten, schreden en liepen de meisjes langs de jury voorbij, aller ogen op zien gericht wetend. De jury trok zich terug en voor de meisjes was een spannende tijd van wachten inge gaan. Toen dan na ongeveer een half uur beraadslagen de jury weer verscheen was deze spanning ook merkbaar in de zaal. Presentator Piet Daaluhuizen kwam spoedig met de verlossende uitslag. Fraaie cadeaus De nieuwe miss werd overstelpt met prachtige cadeaus: een tafel vol werd voor haar neergezet. De hoofd prijs bestaat uit 'n 2-persoons hotel weekend in Zierikzee. De andere prijzen waren ook de moeite waard. Een gouden collier met gouden mos- selhanger, een luxe leren handtas, een reuzen-fles wijn, kleding en waardebonnen war eno.a. de cadeaus die haar ten deel vielen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 2