DE ZIERIKZEESCHE COURANT Oproep tot 13 miljoen Yoroeba's tot strijd in geval van invasie Regering wil Nederlandse Spoorwegen financieel helpen Ontslagen in de Rotterdamse havens Auto tegen boom: drie doden Vrije keus voor West-Irian KAMERBREED „DE MAGNEET" Mitterand veroordeelt De Gaulle Amerikaanse bisschoppen bepleiten onderhandelingen over Vietnam 8 s Q> Het Suez-kanaal Nederlandse student in Bulgarije nog niet terecht - Twee Duitsers vrijgelaten Tuinman Zoon Archeologische vondst bij IJzeren Poort V- ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donricrdiig 17 augustus 1967 123ste jaargang Nr. 19846 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1869 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Janneweltken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 22SS, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per week 55 cent. Losse nummers 20 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: Miss Toerist 1967 werd gekozen toestand in Nigeria 1BADAN, 17-8. De leider van de ca. 13 miljoen Yoroeba's. in Nigeria. Obafemi Avvtlovvo, heelt woensdag de leden van zijn stam in de weste lijke provincie - die daar veruit in de meerderheid zijn - tot strijd op geroepen in geval van een invasie. „Een rebel is een rebel, tot welke bevolkingsgroep hij ook behoort", verklaarde hij, kennelijk doelend op brigade-generaal Banjo, die in het middenwesten de macht aan zich heeft getrokken en een Vorceba is. Er hebben zich in Ibadan, de hoofdstad van west-Nigeria, bloedige onlusten voorgedaan. De gouverneur van de provincie, generaal Robert Adebayo, heeft gewaarschuwd dat stieng zal worden opgetreden tegen ordeverstoorders. Radio Biafra, het radiostation van het van de Nigeri- aanse federatie afgescheiden oosten, had eerder woensdag gehield dat de bevolking van Ibadan in opstand was gekomen en dat Biafraanse troepen een deel van de provincie in handen hadden. Intussen hebben 5.000 uit het mid den-westen afkomstige personen in Lagos beslcten tot vorming van een regering in ballingschap. Er is een studiecommissie ingesteld voor de „bevrijding" van de door de rebel len bezette provincie. Biafra heeft woensdagavond de crisis „een zaak voor zwart Afrika" genoemd en gezegd dat de organisa tie voor Afrikaanse Eenheid (O.A.E.) hierin moet tonen wat zij waard is. Volgende maand houdt de organi satie in Kongo een topconferentie, maar functionarissen van het fede rale bewind in Lagcs hebben al ge zegd dat Nigeria de crisis als een binnenlandse aangelegenheid be schouwt en er zich tegen za! ver zetten, dat ze op de agenda wordt geplaatst. Verwijten Radio Biafra waarschuwde de O.A.E., zich niet aan zijn verant woordelijkheid te onttrekken. H^t rad testation verweet de federale lei der. generaal Go won, bemiddelings pogingen van drie O.A.E.-leden - Ethiopië. Liberia en Kongo-Kinsjasa - te hebben afgewezen, maar wel ge negen te zijn tot Europese interven tie. Volgens in Lagos ontvangen be richten hebben federale troepen zon dag jl. tijdens een veldslag van 12 uur bij het dorp Ofoesce in het mid den-westen honderd Biafraanse mi- l.tairen gedcod, terwijl aan eigen kant maar vijf man sneuvelden. ROTTERDAM, 17-8. De Scheep vaartvereniging Zuid in Rotterdam, heeft aan 443 werknemers - inge deeld bjj de centrale voor arbeids voorziening - per 3 september ont slag aangezegd. De totale personeelssterkte van deze centrale zal met 500 vermin deren, doordat tevens enige tiental len werknemers in de komende maanden wegens pensionering en dergelijke de haven zullen verlaten. De ingrijpende maatregel is niet het gevolg van teruglopende activi teit in het Rotterdamse havengebied - deze neemt nog steeds toe - maar van moderne arbeidsbesparende technieken in de scheepvaart. Deze hebben er toe geleid dat er een blijvend overschot aan personeel is ontstaan. Op sommige dagen waren duizend of meer werknemers zonder werk, zo deelde de Scheepvaart vere niging Zuid vanmorgen mee. Twee en een half miljoen televisietoestellen DEN HAAG, 16-8. Woensdagmor gen is bij de dienst luister- en kijk gelden het twee-en-een-half mil joenste televisietoestel geregistreerd. Het werd aangegeven door de heer H. Nederveen te Rhoon (Z.N.). TILBURG. 16-8. Op de rijksweg Tilburg-Breda in de gemeente Gilze Rijen is woensdagmorgen een per sonenauto door tot nu toe onbeken de oorzaak van de weg geraakt en tegen een boom gebotst. Hierbij wer den de drie inzittenden gedood. Het zijn de 24-jarige F. M. F. A. van Schijndel en de 20-jarige R. H. P. Williams, 'beiden uit Tilburg en de 33-jarige A. J. de Kinderen uit Udenhout. DEN HAAG, 16-8. B(j de Tweede Kamer is een wetsontwerp ingediend tot het tijdelijk verlenen van finan ciële steun aan de Nederlandse Spoorwegen. In dit ontwerp werden de minis ters van verkeer en waterstaat en van financiën tot 1 januari 1970 ge machtigd ender door hen te stellen DJAKARTA, 16-8. Generaal Soe- harto heeft in een rede gezegd dat Indonesië zal zorgen „voor vrije keu ze aan West Irian in 1969", zcals overeengekomen. Soeharto veegde hieraan toe dat deze „het volk van West-Irian zou helpen bij de verwezenlijking van zijn besluit, zoals herhaaldelijk op verklaringen bevestigd, deel te blij ven uitmaken van de Indonesische natie, onafscheidelijk van het ge bied van de republiek Indonesië". Voorts zei de generaal dat de veilig heidsoperaties in West-Irian zijn voltooid welke er op gericht waren „gewapende benden weg te vagen die de terugkeer van het kolonialis me wensten". Onderwijs voor Arabische jeugd in bezet gebied TEL AVIV, 16-8. Tienduizenden Arabische kinderen in de door Is raël bezette strook van Gaza en het gebied ten westen van de Jordaan zullen de eerste week van septem ber weer gewoon naar school moe ten. De ongetwijfeld door velen van hen gekoesterde 'hoop op een extra- lange zomervakantie als gevolg van de recente oorlog is de bodem inge slagen door de Israëlische autoritei ten. die vastbesloten zijn het onder wijs in deze gebieden niet onder de verwikkelingen te laten lijden. ADVERTENTIE naar Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00. 3.66. 3.75. 3.80, 3.90, 4.00. 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIKWEERT Nieuvverkerk - tel. (01114)265 Bruinisse - tel. (01113)470 PARIJS, 16-8. De Franse opposi tieleider Francois Mitterrand heeft woensdag verklaard dat generaal De Gaulle's „inmenging" in Canadese binnenlandse zaken de kans van de Franse Canadezen op het bereiken van gelijkheid in hun eigen land zou kunnen schaden. Mitterand ,die voorzitter is van de socialistische en radicale federatie uitte op een persconferentie ook de beschuldiging dat de steun van de Franse president voor de rechten van de Franse Canadezen tijdens zijn recente bezoek aan Montreal, een inbreuk was geweest op de Franse grondwet. Volgens Mitterand kan de Gaulle niet voor de Franse Canadezen be- vcorwaarden namens de staat ga ranties te stellen ter'verzekering van de betaling van rente en aflossing op door de n.v. Nederlandse Spoorwegen aan te gane geldleningen tot een be drag van ten hoogste in hoofdsom f 315 miljoen. Inmiddels verslechtert de financi ële situatie van de N.S. in een snel tempo. Het geaccumuleerde verlies per ultimo 1966 beloopt ruim f 117,5 miljoen, waarin begrepen een verlies van f 79.1 miljoen in 1966. Voor de jaren 1S67 t'm 1969 worden verlie zen geraamd die het bedrag van f 117.5 miljoen zullen doen stijgen tot ruim f 531 miljoen. Daarbij is reke ning gehouden met het in die jaren vermoedelijk geldende loon-, prijs- en taiiefpeil, alsmede met een voort gezette stagnatie van de toeneming van de vraag naar vervoer per spoor. Tot en met 1969 moet, blijkens een tabel in de memorie van toelichting, op een tekort aan financieringsmid delen worden gerekend van ca. f 454,3 miljoen. NEW YORK, 17-8. Vier vooraan staande Kath. prelaten in de Ver. Saten, aartsbisschop Paul Hallinan van Atlanta en drie bisschoppen, hebben woensdag een beroep op de regering gedaan de bombardementen cp noord-Vietnam te staken en on derhandelingen aan te gaan met al le betrokken partijen, het Nationale bevrijdingsfront inbegrepen. palen welke vorm hun strijd dient aan te nemen. „Dit zijn hun eigen zaken", aldus Mitterand. De verklaring van Mitterand was een antwoord op de rede die "e Franse president donderdag jl. heeft gehouden. Mitterand is de laatste van de Franse oppostieleiders die op de aanval van de Gaulle op zijn cri tici - die hij kenschetste als „apos telen van het verval", ^ie Frank- rijks rol in internationale zaken niet kunnen begrijpen - heeft gereageerd. Mitterand is van oordeel dat het bezoek van de Gaulle aan Canada dat werd afgebroken nadat de Ca nadese regering zijn aanmoediging voor een „vrij Quebec" onaanvaard baar vond, een misbruik van per soonlijke macht is geweest. Provinciale subsidies voor restauraties o.a. Veere en Middelburg MIDDELBURG. 16-8. Ged. Staten van Zeeland stellen aan provinciale staten voor om te besluiten aan de gemeente Veere een bijdrage toe te kennen van ten hoogste f 2.310 (10 procent) in de op f 23.100 geraamde meerdere restauratiekosten van de Cisterne te Veere. Verder om aan de kerkvoogdij der hervormde gemeen te van 's Heer Abtskerke een bijdra ge toe te kennen van ten hoogste f 17.904 (10 procent) in de op f 179.040 geraamde meerdere res tauratiekosten van de Ned. Her vormde kerk te 's-Heer Abtskerke. Ten derde: aan de gemeente Mid delburg toe te kennen een bijdrage van ten hoogste f 42.293 (10 pet.) in de op f 422.930 geraamde meerdere restauratiekosten van de Kloveniers doelen te Middelburg. Omstreden Picassobeeld in Chieago CHICAGO, 16-8. Een menigte van meer dan 10.000 mensen heeft dins dag de onthulling op een plein in het centrum van Chieago bijgewoond van een 15 meter hoog beeldhouw werk van Pablo Picasso. Het werk, waarvan de vervaardiging 300.000 dodlar heeft gekost, heeft nog geen naam en in Chieago is er een felle controverse aan de gang over wat het zou moeten voorstellen. Het beeldbouwwerk, gemaakt van stalen platen en stangen, is door de Chi eago Tribune een „Roofspringhaan" genoemd. Anderen zien er een vrou wenhoofd in .Een wethouder heeft vorige maand geëist dat het stuk naar Frankrijk terug gestuurd zou worden. Canadees gezin met 7 kinderen vermoord SHELL LAKE, 15-8. Op een boer derij bij Shell Lake in de Canadese provincie Saskatchewan is dinsdag een echtpaar met zeven van hun acht kinderen dood aangetroffen. De slachtoffers waren doodgeschoten. Een vierjarig kind, dat bij twee van de gedode kinderen in bed lag, was ongedeerd. Er is geen wapen gevon den. Vlucht naar de vrijheid per zeilboot KOPENHAGEN, 16-8. Drie echt paren met een kind van twee jaar zijn naar Denemarken uitgeweken, vanwaar zij zich naar west-Duits- land zullen begeven heeft de Deen se politie woensdag meegedeeld. De vluchtelingen waren met een zeilboot van Warnemünde naar Groensund gevaren. Oud-gijzelaarbeeldje te Haareu ST. MICHIELSGESTEL. 16-8. De oud-gij zeiaars van St. Michielsgestel en Haaren hebben in het groot-se minarie te Haaren (Noord-Brabant) een beeldje onthuld als blijvende herinnering aan hun verblijf in deze gebouwen in de oorlogsjaren. Het beeldje, gemaakt door de beeld houwster mevrouw Frieda Heil uit Arnhem, stelt een lezende gijzelaar voor met daarachter een gewapende wachtsoldaat. In het brons is voorts de aan het Wilhelmus ontleende spreuik aangebracht: Standvastig is gebleven, mijn hert in tegenspoed". Bondskanselier Kiesinger hij Johnson WASHINGTON, 16-8. President Johnson en bondskanselier Kiesinger zijn overeengekomen, dat zij hun Navo-bondgenoten volledig zullen raadplegen voordat zij eventueel zul len besluiten tot trcepenverminde- ring in Europa. Dit maakten de twee leiders dins dagmiddag bekend, nadat de bonds kanselier kort na zijn aankomst in Washington een eerste gedachten- wisseling had gehad met het Ame rikaanse staatshoofd. Kiesinger verzekerde tegenover persvertegenwoordigers, dat zijn re gering „niettegenstaande vele ge ruchten" vastbesloten is de Navo te behouden en te versterken, niet al leen het bondsgencotschap, maar ook het stelsel van de militaire in tegratie'*. President Johnson noem de het overleg „zeer constructief, zeer vriendschappelijk en zeer pro- duktief". BONN, 16-8. De twee Westduitsers die onlangs tezamen met de 29-jarige Nederlander T. van den Boom in Bulgarije waren verdwenen toen zjj wilden pogen de schoonzuster van Van den Bcorn, Gudrun Lehmann, naar het westen tc smokkelen, zjjn wcensdag in de Bondsrepubliek te ruggekeerd. Dit heeft een woordvoerder van het Westduitse Ministerie van Bui tenlandse zaken in Bonn meegedeeld. Hij zei zijn inlichtingen te hebben van de advocaat van de beide Duit sers. Omtrent het lot van Van den Boorn kon de Westduitse woord voerder niets zeggen omdat dat een Nederlandse aangelegenheid is. Volgens het ministerie in Bonin hadden de beide Duitsers, de leraren Peter Lehmann (een broer van Gu drun) en Winfried Kadur uit Solin gen gevangen gezeten cn had - vol- Dit nummer bestaat uit 10 pagina's «COOCCOOKOCOÖOOOOOCCOSO Menigeen werkt zich otti- S o hoog niet door eigen kracht, v maar door de zwakheid ran N -nderen. Q SCCCOCOOOSOOOOCCOOOCOOCOGC S a n WAT ÏEQT DE BILT Woensdagochtend is het nieuwe onderzeebootbestrijdingsfregat „Tjerk Hid- dus" te Amsterdam officieel in dienst gesteld. Tijdens de plechtigheid werd de driekleur in top gehesen, om daarna tot halfstok te dalen in verband met de dood van de chef van de marinestaf, vice-admiraal A. H. J. van der Schatte Olivier. Zij zegden voorts de pas in New York opgerichte beweging „Onder handelingen inu" hun steun toe. Deze beweging heeft wel een religieuze grondslag maar mag niet gezien worden als een „kerkelijke pressie groep", zo zei Hallinan op een pers conferentie. Nu het lot van een heel volk wordt bedreigd moet de Kath. kerk haar stem laten horen, ver klaarde hij. Deze stap van de vier prelaten heeft een einde gemaakt aan het stilzwijgen van de Amerikaanse Kath. kerk, die tot dusver - althans in de top - de vredespogingen van de paus scheen te negeren. Verschei dene priesters die zich in het verle den tegen de ccrlog in Vietnam uit spraken zijn aan sancties onderwor pen. LONDEN, 16-8. Engeland' is van plan in de veiligheidsraad een ini tiatief te ondernemen om het sinds het begin van de Israëlisch-Arabi- sche oorlog gesloten Suezkanaal voor de internationale scheepva rt geopend te krijgen. Volgens bevoeg de Britse bron zou de Britse stap spoedig, en zeker voor de opening op 19 september van de nieuwe zit ting der algemene vergadering, te verwachten zijn. Britse experts ge loven, dat het kanaal binnen drie maanden vrij van versperringen ge maakt zou kunnen worden. BELGRADO, 16-8. Het Zuidslavi- sche persbureau Tanjoeg meldt uit Cairo, dat het Suezkanaal binnen drie maanden voor vele schepen ge opend zou kunnen worden. Maar het zou een jaar kunnen duren voordat het weer voor honderd procent bruikbaar zou zijn. Deskundigen bij het beheer van het kanaal zijn van mening, dat als er geen nieuwe schade aan ihet kanaal wordt toege bracht en de Israëlische troepen zich terugtrekken, de waterweg binnen drie maanden voor de scheepvaart geopend' zou kunnen worden, d.w.z. voor schepen tot een diepgang van 10.9 meter. Maar het zou een jaar duren al vorens schepen met een diepgang van 11.5 meter door het kanaal kun nen varen. Minder wind Verwachting tot vrijdagavond: Aanvankelijk nog enkele buien, mor gen geleidelijk meer zonnige perio den en cp de meeste plaatsen droog weer; tot matig afnemende wind tus sen zuidwest en zuid; koude nacht, maar morgen iets hogere middag- temperaturen. 18 aug. Zon op 5.28, onder 19.59. Maan op 19.58, onder 2.45. Volle maan: 20 aug. te 3.27. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZFF 18 aug. 1.48 v.m. 14.16 n.m. BROUWERSHAVEN: 18 aug. 1.34 v.m. 14.08 n.m. Springtij: 22 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 17-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Het weer in west Europa wordt al enkele dagen bepaald door een depressie, die langzaam van Ier land naar het noordelijke deel van de Noordzee is getrokken. Deze de pressie zorgt voor de aanvoer van koele en onstabiele lucht, waarin af en toe buien voorkomen. De depres sie neemt nu in 'betekenis af en ver plaatst zich naar midden Scandina vië. Een ander lagedrukgebied, dat zich ten westen van Ierland op het midden van de oceaan bevindt, trekt in zuidoostelijke richting naar de Golf van Biscaje. Tussen beide sto- ringsgebieden komt een zwakke rug van hoge 'luchtdruk voor, die ons morgen flinke zonnige perioden zal bezorgen. Met een afnemende zuid westelijke wind blijft koele lucht aanstromen, maar de opbouw van de atmosfeer wordt wat minder onsta biel, zodat de kans op buien kleiner wordt. ADVERTENTIE Zuiver wollen tafelkleden in alle maten van KUNSTWEVERIJ „DE RAM" KUNSnVEVEKIJ gens onbevestigde berichten Gudrun Lehmann - arts van beroep - toen de vluchtpoging mislukte zelf moord gepleegd. Wegens alleenverkoop van deze artikelen zéér grote keus bij Mol 19 - Zierikzee EINDHOVEN. Op de vliegbasis Eindhoven zal op vrijdag 8 septem ber een „open dag" worden gehou den. Het publiek kan dan van meer nabij kennismaken met de lucht macht. BELGRADO, 17-8. Bjj werkzaam heden op het terrein van de water krachtcentrale van de ijzeren poort, in de buurt van de grens tussen Zuid-SIavie en Roemenië, zijn kort geleden de overblijfselen ontdekt van een stad die dateert van om streeks 6000 jaar voor Clir. Over een gebied van 1.250 m- kwa men de resten van 41 trapeziumvor mig'? woningen aan de oppervlakte met talrijke bewerkte voorwerpen die qua vorm en afmeting enig in hun soort zijn. aldus Zuidslavische archeologen. De stad is volgens hen een van de oudste die men kent. Vanwege haar architectonische süuctuur en haar rijkdom aan werk tuigen en andere voorwerpen vormt zij een van de belangrijkste over blijfselen uit het stenen tijdperk. De ontdekking zal mogelijk een nieuw licht werpen op de betrekkingen tus sen de oude Europese en Oosterse beschavingen, meent de vooraan staande oudheidkundige dr. Dragan Srejovica.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1