QRAIFFEISENBANK TIT0 DE BEMIDDELAAR Venster Opwekkend beeld van goede oogstweek in Schouwse Westhoek i tvnnr men s]>agrf>ai]kMc3teli{ véél meer i doet l dan sparen. J spaarbank en alle bankzaken blik door het wereld Theorie over ouderdom van het heelal weet wat u doet blijft goed „Verf en Kleur" 'ettewinkel Vrouw gedood bij bromfietsongeval UTRECHT, 14-8. De 61-jarige me vrouw E. de» Ligt-Zijlstra uit Delft is zaterdag om het leven gekomen bij een ongeluk op het fietspad langs de provinciale weg in Heeswijk on der Linschoten. Zij zat achter op een bromfiets die werd bestuurd door haar man. Toen zij wei-den ingehaald door een andere bromfietser, de 20- jarige metaalbewerker J. B. uit Waddinxveen, begon de bromfiets van de heer Ligt te slingeren. Het echtpaar viel en de vrouw - die geen helm droeg - kreeg een schedelbasis- fractuur. Haar man brak zijn been en liep eveneens ernstig hoofdletsel op. Beiden werden naar het R.K. ziekenhuis in Oudewater gebracht, alwaar de vrouw bij aankomst bleek te zijn overleden. Flitsen uit het buitenland MOSKOU. De Sowjet-Unie heeft bij de Chinese zaakgelastigde in Mos kou geprotesteerd tegen het „ban dieten-optreden" van de autoriteiten van de haven van Dairen, die het Sow jet-Russische schip „Svirsk" on wettig vasthielden en de kapitein hebben gearresteerd. DJAKARTA. 22 van de 35 dis trictshoofden in midden-Java zijn onlangs overgeplaatst vanwege hun Soekarnogezinde activiteit. ADEN. Arabische nationalisten hebben zonder succes een mortier aanval op de Britse olieopslagplaat sen in Aden gedaan. NEW YORK. Jordanië heeft Is raël er van 'beschuldigd dat het „in toenemende mate een campagne voert van terreur, intimidatie en verdrukking. WASHINGTON. De Amerikaanse regering heeft blijk gegeven van haar bezorgdheid over de rol van het militaire regiem bij de campagne voor de presidentsverkiezingen in Zuid-Vietnam. HONGKONG. Boven Hanoi zijn zeven Amerikaanse vliegtuigen neer geschoten, meldt het Noordvietna- mese persbureau. De piloten zijn dood of gevangen genomen. Boven de Noordvietnamese pi-ovincie Dai Dwong is een onbemand Ameri kaans verkenningsvliegtuig neerge haald. Het aantal neergeschoten Amerikaanse vliegtuigen is hierdoor volgens het persbureau op 2.170 ge komen. WEST-BERLIJN. In west-Berlijn is het feit herdacht, dat zes jaar ge leden de oost-Duitsers de „mum-" tussen oost- en west-Berlijn heb ben opgetrokken. AMMAN. In Jordanië zijn de deu ren van 164 bureaus opengegaan waar Jordaanse vluchtelingen van de westoever van de Jordaan die naar hun huizen of kampen willen terugkeren formulieren kunnen krij gen. Vijfhonderd Jordaanse vluchte lingen helpen hen bij de - na moei zame onderhandelingen - door het Jordaanse en het Israëlische Rode Kruis opgestelde formulieren. SYDNEY. De ongeveer 4.000 jour nalisten, drukkers en andere werk nemers van de'in Sydney verschij nende dagbladen hebben besloten, hun staking voort te zetten omdat de eigenaars van twee bladen straf maatregelen zouden hebben geno men tegen deelnemers aan de actie. BOEDAPEST. Niet minder dan 50.000 toeschouwers woonden zondag in het Nep-stadion in Boedapest een voetbalwedstrijd bij tussen de vete- ranenploegen van Hongarije en Oos tenrijk. BALLSTON SPA (New York). Zes mensen zijn omgekomen en minstens 49 werden gewond toen een passa- gierstrein uit New York op weg naar Montreal in de omgeving van Ballston Spa (New York) in botsing kwam met een goederentrein. SAIGON. Vliegtuigen van de Ame rikaanse luchtmacht en marine heb ben in Noord-Vietnam doelen te Lang Son gebombardeerd welke op nog geen zestien kilometer van de grens met China zijn gelegen. Het waren de dichtst bij China gelegen doelen welke ooit door de Verenig de Staten zijn aangevallen. ROME. De havenautoriteiten van Genua hebben de kapitein van de 13.000 ton metende Chinese vracht boot „Liming" verzocht met zijn schip uit de haven te vertrekken omdat er aan boord politieke pro paganda is gemaakt. De kapitein heeft het verzoek naast zich neerge legd en het schip ligt er dan ook nog steeds. HONGKONG. Reizigers uit China hebben in Hongkong meegedeeld dat er bij de 'gevechten die zich in een station van Kanton hebben voorge daan tussen rode gardisten en spoor wegarbeiders, ruim 200 mensen om het leven zouden zijn gekomen. De toestand zou zeer gespannen zijn. Er zou op grote schaal geplunderd wor den. DJAKARTA. Indonesië wil scheeps- ruimte beschikbaar stellen om Chi nezen naar hun land te repatriëren nu China zelf daarvoor geen sche pen meer stuurt. AMMAN. Koning Hoessein van Jordanië gaat binnen enkele dagen in een aantal landen verscheidene kwesties aanroeren voordat de Ara bische topconferentie begint, zo wordt in paleiskringen in Amman vernomen. De reis van Hoessein brengt hem achtereenvolgens in Sa- oedië-Arabië, Koeweit. Irak, Perzië, Turkije, Libanon, Libië, Tunesië cn Marokko. BRUSSEL. Vluchtelingen uit Kon go hebben bij aankomst in Brussel verklaard, 'dat zij het aan de huur lingen onder kolonul Jean Schram- me hadden te danken, dat zij niet door militairen van het Kongolese Nationale leger waren gedood. De Claas „Senator" aan het werk ADVERTENTIE IN HOUAND STAAT EEN HUIS o oTo -alle De Raiffeisenbank doet alle bankzaken, ook reisdeviezen. Gemakkelijk voor u j 1/iN Tegen de middag beginnen de trac toren met hun wagens losgestort graan achter zich de rit naar de weegbrug in Burghsluis waar we ger Ovcrbeke handen vol werk heeft om alle vrachten bruto en netto te wegen. Alle cijfers worden zorgvul dig in veelvouden genoteerd. Dan wachten bij Gebr. Landegent aan de Meeldijk de grote lostrech- ters op de graanwagens die omhoog gedraaid worden waarop het graan uit zichzelf via de ontstane helling het voertuig verlaat. Op weg naar de silo's Via transporteurs gaat het naai- de drogerijen en de schoonmaakinrich- tingen waarop het later in de reu- zensilo's wordt opgeslagen. Ook het personeel van deze graanhandel heeft handen vol werk om het werk bij te kunnen houden. Uit geheel Schou- wen-Duiveland komen vrachtauto's Paardenmarkt Utrecht UTRECHT. 14-8. Op de Utrechtse paardenmarkt zijn 365 dieren aange voerd. De prijzen waren: luxe paarden f 1250 tot f 1575; werkpaarden f 1200 tot. f 1500; oude paarden f 800 tot f 1475; 3-jarige paarden f 800 tot f 1175; 2-jarige paarden f 700 tot f 875; veulens f 300 tot f 600; hitten f 675 tot f 850. Slacht paarden f 2,80 tot f 3,7 0 per kilogram geslacht gewicht; jonge slachtpaarden f 3.70 tot f 4,10 per kg. geslacht gewicht. De handel was matig. Jongen omgekomen hij prestatie-zwemtocht HAARLEMMERMEER, 14-8. De 15-jarige J. B. Joore uit Rijsenhout is zaterdagmiddag tijdens een zwem- prestaiietocht over vier kilometer in de Ringvaart van de Haarlemmer meer om het leven gekomen. Hij ver dween plotseling onder water en het duurde een uur voor men hem had gevonden. De jongen kreeg ver moedelijk een hartverlamming. van hoge olieprijzen DEN HAAG, 14-8. Binnen hot glas tuinbouwbedrijf liggen onvoldoende mogelijkheden om de forse extra kostenstijging op te vangen, die ont staan is door verhoging van de olie prijzen. Er ontstaat ccn aanmerke lijke verlaging van het. inkomensni veau. De glastuinbouw dreigt het slachtoffer te worden van de crisis in het Midden-Oosten. Tot deze con clusies komt drs. P. Bukman, secre taris tuinbouw van de Nederlands® Christelijke Boeren- en Tuinders- bond in het bondsorgaan. WESTHOEK, 14-8. De laatste we ken wordt in de Westhoek hard ge werkt om de graanoogst zo spoedig mogelijk te bergen. Het weer heeft deze zomer bijzonder meegewerkt om het graan te rijpen en de eerste uogstwerkzaamheden werden bege leid door een onvermoeibare zon die de temperatuur hoog opjoeg. Het ge volg ervan was een bijzonder droog' produkt, want zowel wintertarwe als de gerst hadden een vochtgehalte dat in de laatste jaren ongekend was. Voor de landbouwers een financieel voordeel omdat het nadrogen, het geen mechanisch moet gebeuren, al tijd gold kost. De mooie zomer deed zowel de wintertarwe waarin dit jaar de „Manella" bijzonder naar voren kwam zowel met opbrengst en kor relgrootte als de gerst gelijktijdig rij pen. En dit bracht voor de oogst- werkzaamheden toch vrij veel moei lijkheden omdat niet elke landbou wer zelf ever een peperdure combi ne beschikt. De loonwerkers werden dan ook abnormaal belast en zij kon den uiteraard niet direkt aan ieders verzoek voldoen om een blok gerst of tarwe te komen maaidorsen. Er ontstond een wachtlijst doch daar vorige week het weer zich niet goed hield, leverde dat toch maar weinig bezwaren op. bergen opgestapelde zakken graan wel eens een weekje moesten liggen voordat ze aan de beurt kwamen. Het stro Op het veld blijft dan het stro ach ter. keurig door de combine uitge- dorst en op rijen achter gelaten. Een nieuwe combinatie die pas de laatste jaren in zwang is gekomen, een zwa re trekker met achter zich een pick up, daarachter een transporteur die de pakken stro op een daar weer achter gekoppelde wagen draait en waar één man de pakken maar be hoeft weg te gritsen. In twee, soms maar een goede dag verandert een prachtig wuivend geel graanveld in een dood stoppelveld. Vroeger duur de een dergelijke oogst, met de hand uitgevoerd soms veertien dagen en als het weer minder was. drie weken. Met al deze bewerkingen verdween ook de bos stro uit het Schouwen- Duivelandse gezichtsveld. Bossen stro. vroeger met de hand dichtge knoopt en op hoge tassen opgesla gen om als strooisel te dienen voor de in het verre najaar, winter en vroege voorjaar gestalde koeien en mestdieren. Als stalmest verscheen het dan na een jaar gerot te zijn weer terug op het land en bracht dan heel wat organische stoffen in de grond. Nu worden de dieren ge strooid met stro van de pakken die in de schuur hoog zijn opgestapeld, doch in moderne verwarmde stallen met rubbervloeren is stro al over bodig. Intussen is dit een beeld van vorige week. Het weer is lelük omgeslagen en dat zal bij de oogst, vooral van de zemer-tarwe. de nodige proble men geven. Niet alleen in de West hoek trouwens, maar op geheel Schouwen-Duiveiand, dat praktisch cp de velden een beeld vertoonde, zoals het boven werd geschetst. Het loonbedrijf van Gebr. Boot in Haamstede draait momenteel met 5 combines waarbij de gloednieuwe Claas „Senator" een bijzonder breed veld meeneemt. Deze „hectarerwre- ter", voortgestuwd door een 125 pk motor is wat uiterlijk betreft nog al wat veranderd en van verre is het net alsof een klein zeeschip zich door de golvende gerst beweegt. De enor me stofwolken die achter de machine wervelen verraden dat de gerst bij zonder droog is. Dit stof heeft toch ook weer zijn nadelen want wanneer des avonds, soms al kort bij midder nacht de schuur binnenrijden dan moet de machine terdege nagezien worden. Vooral de luchtfilters der motoren blijken dikwijls vol stof te zitten en dat zou funest kunnen zijn voor de motor. Het hydraulisch sy steem van een dergelijke machine is het hart en tevens brein geworden. Als de chauffeur maar even één der vele handles iets verschuift reageert het mechanisme onmiddelijk. Maar alleen als het onderhoud tot in de perfectie wordt uitgevoerd. Tot ver in de nacht is het personeel dan ook bezig met olie verversen, gasolie tanken, doorsmeren en het hydrau lisch systeem controleren terwijl ie dere machine een 50-tal smeernippels bezit die elke dag wachten op de vetspuit. In de morgen als de nacht dauw wat opgetrokken is door de zon, verlaten de weer geheel nage- ziene tractoren hun onderdak en rij den naar de velden. goed voor bijzonder breed veld graan naar de Meeldijk om daar tot eindprodukt te worden verwerkt. Op het vochtbepalingstoestel werden hier dit jaar records gebroken want één graanmonster had slechts 13,8 procent vocht. Normale getallen va riëren van 16-17, hoewel dit jaar zeer veel monsters in de 15 zitten. Zoals bekend is dit bedrijf gespecia liseerd in de verwerking tot brouw- gerst waarmede het reeds herhaal delijk zeer hoge landelijke waarde ringen verwierf. De gerstrassen Cambrinus en Zephyr zijn. de meest aangevoerde en ze doen betrekkelijk weinig voor elkaar onder. Dag en nacht draaien hier de motoren en loeien de branders die de eventuele toch nog te vroeg gecombinede eri te vochtige partijen op het gewenste peil brengen. De telefoons staan roodgloeiend omdat zoveel boeren een vrachtauto wensen om hun pro dukt naar Burgh te brengen. Ook hier een enorme drukte die echter door een ver doorgevoerde mechani satie geheel in de hand wordt gehou den. Het afschaffen van de jutezak ken was voor dit bedrijf een enorme uitkomst want nu wordt direkt aan alle aangevoerde graan de nodige aandacht besteed terwijl vroeger Binnen enkele weken kan volle dige overeenstemming worden be reikt over een ontwerp-verdrag te gen een verdere verspreiding van- kernwapens, zo heeft de leider van de Amerikaanse afvaardiging naar het ontwapeningsoverleg in Genève, William Foster, verklaard bü zijn te rugkeer uit Washington. MARKTBERICHTEN het graan valt vanzelf omlaag (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). MOSKOU, 14-8. Twee Sowjetrus- sische sterrenkundigen hebben een nieuwe theorie ontwikkeld volgens welke het heelal al 70 miljard jaar oud moet zijn, zevenmaal ouder dan men voorheen meende. Zij zqn van mening dat het heelal na de uitzet ting in het begin, vijtig miljard jaar lang hetzelfde gebleven is en daarna weer is begonnen uit te dijen. Tot dusver geldt de theorie dat het heel al sinds het ontstaan vcortdurenjÜ groter is geworden. De kwestie is nogal omstreden we gens het feit dat verscheidene schep pingstheorieën met elkaar botsen. Een Amerikaanse sterrenkundige dr. Ftits Zwicky, schatte in 1960 dat het heelal duizend biljoen jaar oud is (tien tot de vijftiende macht). Professor Iosif Shklovsky. astro- fysicus, en dr. Nikolai Kordasjev van het astronomisch instituut te Mos kou baseren hun mening op de re sultaten van de studie van quasars, de quasi-stellaire radiobronnen die zes jaar geleden ontdekt zijn. Deze zenden ook zichtbaar licht uit, de zogenaamde .verschuiving naar rood" in hun spectrum wijst er op dat zij enorm ver van de aarde verwijderd zijn, onverklaarbaar geweldige hoe veelheden energie uitstralen en zich met een gigantische snelheid ver plaatsen. Professor Shklovsky meent dat het licht van de quasars door andere „melkwegstelsels" wordt beïnvloed, wat zijn uitwerking heeft op hel spectrum, en dat uit het feit dat de verschuiving naar rood constant is, kan worden afgeleid dat er een lang durige periode is geweest waarin het heelal zich niet heeft uitgezet. Dr. Kordasjev is tevens van me ning dat de dichtheid van de materie in het heelal aanzienlijk minder is dan tot nu toe werd geschat. Kind verdronken in teil HERPT, 14-8. Maandagmorgen is een tweejarig kindje van de familie Buys in Luttelherpt, gemeente Heus- den, in een 'teil water verdronken. De moeder vond het kind omstreeks elf uur. Kunstmatig toegepaste ademhaling kon niet meer baten. Gebleken iis dat de teil onder een afvoerbuis gestaan heeft, die lekte. LAND- EN TUINBOUW Warme glastuinbouw slachtoffer Het volledige corps van Arabische ministers van buitenlandse zaken kan niet wijzen op enig resultaat van zijn conferentie in Kartoem. Zelfs de datum voor een Arabische top kon niet vastgesteld worden. En de kwestie Israël, die toch eigenlijk de aanleiding was, kwam maar wei nig aan de orde zelfs. Het opvallendste was dat de Egyp tische delegatie behoorde tot de ge- matigdste, welke echter niet kon op tornen tegen de verbetenheid die vooral Algerije en Syrië aan de dag legden. Nasser krijgt nu hulp van zijn vriend Tito, die het nabije oosten gaat bereizen met een plan om de toestand bevredigend op te lossen. De Joegoslavische president was aanvankelijk fel voorstander van een onvoorwaardelijk terugtrekken der Israëli's uit de door hen bezette ge bieden en eventueel een gesprek achteraf. Nu heeft hij een iet wat ge nuanceerder plan: in ruil voor terug, trekking zou Israël garanties moeten krijgen voor zijn grenzen. Die ga rantie zou moeten worden gegeven door de veiligheidsraad (maar ge zien de machteloosheid van de blauwhelmen dit keer is dit natuur lijk aan Israël niet te verkopen), of door enige grote mogendheden met instemming van de voornaamste Arabische landen. Akkoord Dat lijkt in de Arabische wereld te veel gevraagd: een verkapte er kenning van Israël. Bovendien zal Israël zeker eisen stellen over de doorvaart van het Suezkanaal en de Golf van Akaba. Tito weet ook wel dat zijn plan niet voor allen ideaal is, maar hij rekent erop dat beide partijen er rekening mee gaan hou den dat ze toch wel iets moeten gaan doen en wel omdat de V.S. en de Sowjet-Unie onderling al een af spraak gemaakt hebben. Plotseling verschijnen berichten dat Johnson en Kosygin bü hun. ge sprek in Glassboro een akkoord ge sloten hadden waarvan de kern is dat Arabische erkenning van Israël de ruil zou moeten zijn voor ontrui ming van Sinai en West-Jordanië. Dat klinkt met andere woorden of Nasser niet hoeft te rekenen op eni ge Russische steun, terwijl intussen Israël zich van zijn kant niet meer bezorgd hoeft te maken over pressie der groten om zonder meer de ver overingen prijs te geven. Als de conferentie van Kartoem echter iets duidelijk heeft gemaakt d-an is het wel dat als de nu zeer kalme Nasser eventueel nog bereid zou zijn Israël te erkennen enzo voort, hij dat niet kan doen zonder zijn hele aanzien in de Arabische wereld te verliezen. Betücn? Ook voor de Arabische landen is er reden om voorlopig de zaak maar te laten betijen. Weliswaar lijden vooral Egypte en Jordanië grote schade de een doordat het Suez kanaal geen geld meer in kas brengt, de ander doordat het zijn rijkste ge bied kwijt is maar voor Israël is de bezetting eveneens een last. Stakingen in Jeruzalem, sabotage daden elders in west-Jordanië wij zen er al op dat Israël zijn bezet tingsleger zeker niet kan inkrimpen. Boven de kosten hiervoor komen nog allerlei andere kostbare maatregelen voor de vluchtelingen en als de Is raëli's economische plannen willen uitvoeren om de bezette gebieden zelf supporting te maken, dan vergt dat nog meer investeringen. En dal terwijl het met de eigen economie nu ook niet zo rooskleurig is gesteld. Naarmate dit bitterder gaat drukken op de Israëli's, zouden die naar de Arabieren hopen, wei inbinden met hun eisen. Beide partijen kunnen zich ook nog even permitteren te wachten in de hoop dat de ander toegeeft, want wat ook van het Glassboro-akkoord waar is, in ieder geval schijnen de V.S. en Rusland beide de oplossing wel een zaak te vinden pan Israëli's en Arabieren zelf, waarop de twee groten verder geen pressie moeten uitoefenen. Tito's initiatie/ komt waarschijnlijk voort uit de vrees dat met name zijn vriend Nasser bü het wachten grotere schade gaat oplo pen dan hij zich kan permitteren. Veel kansen dat hij met zijn urien- dendienst iets bereikt, zijn er echter niet. ADVERTENTIE Attis. 11-8 dwars Beachyhead naar St. Croix. Koratia. 12-8 van Shellhaven naar Teesport. KERKNIEUW? Ger. Gemeente Ocsterland. Vrijdag 18 augustus, ds. J. Ka rens te Nieuwerkerk (3.30 uur hu- welij ksbevestiging). SPORTBERICHTEN DUIVENSPORT P.V. „Dc Reisduif", Brouwershaven Wedvlucht vanaf Noyon. Afstand 247 km. Jong? duiven: 1. 4. 6. 14 en 15 J. de Jonge; 2. 3. 5, 11 en 12 L. Fcnteine; 7 H. Blanken; 8 W. Blom; S en 13 A. J. Flikweert; 10 C. Wesdorp. Oude duiven vanaf Noyon: 1 J. de Jonge; 2 Joh. Flikweert; 3 L. Fonteine; 4 W. Blom. Bij een autobotsing in Turkije zijn zondagavond 18 mensen gedood en 42 ernstig gewond. Een bus kwam in frontale botsing met een vracht wagen op de weg Konya-Istanbul bij Eskisehlr. Op de autoweg van Stuttgart naar München, bij Aichelberg, is een Belgische bus met Britse toeristen achter op een vrachtauto gereden. De chauffeur zegt te zijn verblind door de opgaande zon. Vijftien Brit ten moesten zich in een ziekenhuis laten verbinden. Scheepvaartberichten P. SCHULTS Meelstraat 40 ZIERIKZEE i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 4