DE ZIERIKZEESCHE COURANT IRAK: OLIEVOORRADEN IN EUROPA LATEN OPDROGEN Man liet zich doden om verzekeringsgeld Britse piratenzenders zwijgen opgelegd KAMERBREED „DE MAGNEET' Explosie op Braziliaanse kruiser Biafraanse troepen trekken noordwaarts Engeland en de oorlog in Vietnam Sabotage in NAVO-radarbasis Israël wil vredesregeling Corruptie in Indonesië Nog aardschokken in Arette ix-'M Drama bij nachtelijke zwempartij Overstromingen in Alaska Overstromingen in Venezuela President Johnson en de verscherping van de luchtoorlog ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 15 :iii<;(istIIK 1967 123ste jaargang Nr. 19845 WAARIN OPGENOMEN 1797 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, lel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur M. Bij de Vaate, lel. (01110) 2938. Uitgave. N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman. Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per week 55 cent. Losse nummers 20 cent. - Verschijnt maandag. dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. (n dit nummer: De strcmdkerk-hotelcomhinatie te Renesse Om hel vloeibare goud BAGDAD, 15-8. Volgens Arabi sche persberichten zal Irak dinsdag op een bijeenkomst van Arabische ministers van financiën, economische zaken en olievoorziening in Bagdad, volledige stopzetting van de olieleve ranties aan alle landen voor drie maanden voorstellen, met het doel de voorraden in Europa op te doen drogen. Na afloop van die periode zouden de leveranties aan „bevriende landen", zoals Frankrijk, worden hervat. Het Iraakse plan heeft naar ver luidt verdeeldheid gewekt in het Arabische kamp. Terwijl een aantal landen de olie als politiek wapen wil gebruiken in de strijd tegen Israël, bepleiten belangrijke olie-produce rende landen als Saoedie-Arabië, Koeweit en Libië een „praktischer politiek". De boycot zal volgens hen op de lange duur de Arabische we- JOHANNESBURG. 15-8. Twee mannen en een vrouw, betrokken bij een komplot tot oplichting van een verzekeringsmaatschappij, zijn gis teren (maandag) door een rechtbank in Johannesburg ter dood veroor deeld. Op 25 mei was een 40-jarige zakenman. Albert Joseph Jackson, dood in zijn auto aangetroffen mnet een kogel in zijn hoofd. Kort tevo ren had hij een hoge levensverzeke ring afgesloten met zijn vrouw als begunstigde. Het onderzoek bracht aan het licht dat de man, die in ernstige financi ële moeilijkheden verkeerde, zich had laten vermoorden om zijn echt genote de verzekeringssom van drie ton te laten opstrijken. Het echtpaar had twee „moordenaars" gehuurd voor het „karwei". Deze lieden ston den nu samen met de vrouw terecht. reld meer treffen dan de landen waartegen ze gerichT is. Het Suez-kunual OSLO. De Britse minister van zal heden-dinsdag in Oslo met de Noorse regering de mogelijkheid be spreken van een gezamenlijke in spanning van de grote zeevarende mogendheden om het Suez-kanaal zo snel mogelijk heropend te krijgen, zo buitenlandse zaken, George Brown, ;s in Oslo officieel meegedeeld. Stil(ler) in de ether ADVERTENTIE naar Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80, 3.90, 4.00, 4.57, 5.50 meter. j A. S. FLIKWEERT S Nieuwerkerk - tel. (01114)265 S Bruinisse - tel. (01113)470 LONDEN, 14-8. De „piraten"-zen- ders langs de Britse kust, met uit zondering van „Radio Caroline", heb ben vannacht om middernacht toen de laatste slag van de Big Ben was verklonken hun uitzendingen voor goed moeten staken. Toen trad de wet in werking welke voor de elf particuliere commerciële stations waarvan de meesten gedurende vier entwintig uur vanaf schepen en voor de kust liggende forten hun „pop"- muziek en advertenties de ether in zonden, de nekslag betekent. De enige uitzondering tot nog toe op de regel vormt „Radio Caroline" die zijn ankers vier mijl uit de kust van het eiland Man heeft uitgewor pen. De gouverneur van het eiland, dat in grote mate zelfbestuur heeft, wil de wet negeren en officieel is hij zelfs nog niet in kennis van het van kracht worden ervan. Dit laatste is volgens Londen een gevolg van administratieve traagheid en heeft niets te maken met de recente ver klaringen van het parlement van Man dat zijn onafhankelijkheid be dreigd veelt door de regeVing in Londen. Het heeft gezegd de kwes tie aan het secretariaat van het ge menebest te zullen voorleggen. Voor lopig zal „Radio Caroline", dat zijn kantoor overplaatst naar Amsterdam dus populaire muziek voor de Brit se luisteraars blijven uitzenden. Elf doden RIO DE JANEIRO, 15-8. Een ke telontploffing in de machinekamer van de Braziliaanse kruiser Almi- rante Barosso heeft maandag aan twee officieren en negen matrozen het leven gekost. Vele tientallen be manningsleden raakten gewond. De Braziliaanse minister van marine, admiraal Rademaker Grunewald, en de vlootcommandant, die zich aan boord van het schip bevonden, ble ven ongedeerd. De kruiser bevond zich op het moment van de explosie 190 km. uit de kust van de provincie Bahia en was op weg naar Rio. De doden en gewonden werden met he likopters naar de wal gebracht. De strijd in Nigeria LAGOS, 14-8. Biafraanse troepen rukken vanuit het vorige week woensdag door hen veroverde Mid den-Westen van Nigeria op naar de belangrijke noordelijke stad Lokoja, een federaal militair bolwerk aan de samenloop van de Niger en de Be- nue, zo meldde radio Biafra. Drie steden in noord-Nigeria wa ren al genomen: Okene, Attami en Ilosji. en de troepen bevonden zich al op 65 km ten noorden van de midden-weststaat, aldus de radio. Lckoja was al herschapen in een „spookstad, verlaten in vlammen" na twee dagen van luchtaanvallen. De stad is strategisch van groot be lang, aangezien van daaruit de scheepvaart op beide rivieren wordt beheerst. Bovendien ligt daar de Kainji-dam. die 780 miljoen gulden heeft gekost. LONDEN. 14-8. Acht Labourleden van het Britse Lagerhuis hebben premier Wilscn van Engeland die met vakantie op de Sicilly-eilanden is. een telegram gezonden met het dringende verzoek op korte termijn te verklaren dat Engeland gekant is tegen de uitbreiding van de oorlog in Vietnam die een feit is geworden door de Amerikaanse bombardemen ten op Hanoi en het grensgebied tus sen nocrd-Vietnam en China. De acht Labourleden zenden ook een te legram aan de Amerikaanse senator J. William Fulbright. waarin zij hem hun steun betuigen in zijn verzet te gen uitbreiding van de oorlog in Vietnam. Radio-Kadoena heeft inmiddels de val van de stad Okene tegengespro ken. Rebellen in burgerkleding wa ren in de nacht van zaterdag op zon dag de stad binnengedrongen en hadden geprobeerd het postkantoor in handen te krijgen, maar waren cocr militairen en politie verjaagd, zo werd gemeld. LONDEN, 14-8. Hel Britse minis terie van defensie heeft bekendge maakt, dat een saboteur een ont ploffing heeft teweeggebracht in een geheime radarbasis van de NAVO bij Londen. Hij verschafte zich toegang tot de ze 40 km van Lenden gelegen ba sis door het prikkeldraad erom heen stuk te knippen. Bij onderzoek bleek, dat de ont ploffing. die zondag gebeurde, een pat in de schutting heeft geslagen. Er werd evenwel geen schade toege bracht aan de radar-reflectoren, al dus de officiële Britse mededeling. De andere „radio-piraten" hebben besloten te sluiten. De wet stelt na melijk elke Brit strafbaar die via de piratenzenders adverteert, deelneemt aan uitzendingen of de zenders be voorraadt met levensmiddelen, uit rusting en geluidsbanden. Maximaal kan men worden gestraft met twee jaar gevangenisstraf en 10.000 gul den boete. De eigenaren zijn van plan zich te verzetten. Enkelen heb ben kantoren in het buitenland ge opend en trachten contracten te ver- krijsen via agentschappen in Parijs en New York. JERUZALEM, 14-8. De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Abba Eban, heeft maandag op een persconferentie gezegd, dat Israël het op de Arabieren veroverde ge bied zal houden totdat een bevredi gende vredesregeling tot stand is ge komen. Totdat rechtstreekse vredesrege- - lingen zouden z.ijn getroffen met de Arabische staten zou Israël alleen „de bestaande kaart" erkennen. Dit zou alleen veranderd kunnen wor den door vredesovereenkomsten die de stabiliteit in het midden-oosten zouden waarborgen. Een dergelijke overeenkomst zou beide partijen ten goede komen. Het kernpunt is volgens Eban, dat Israël vaste grenzen moet hebben. Israël As volgens Eban bereid om te allen tijde met de regeringen van Egypte, Libanon, Syrië en Jordanië te onderhandelen. Voorzover het Is raël betreft is er geen tijdslimiet, al dus de Israëlische minister. DJAKARTA, 14-8. De Indonesi sche autoriteiten houden zich op het ogenblik bezig met het vooronder zoek in een groot aantal gevallen waarbij het vermoeden van corrup tie bestaat. Deze zaken gaan geza menlijk om een bedrag van meer dan 281 miljoen gulden. Het persbu reau „Antara" meldt uit betrouw bare bron, dat zich onder degenen die bij vermoedens van corruptie zijn betrokken, functionarissen van banken en andere staats- en parti culiere bedrijven bevinden. NAVO-iolk vermoord Tito in Damascus PARIJS. 14-8. De Parijsc politie heeft maandagavond verklaard dat de 2 6-jarige Michel Safirstein, de tolk bij de Navo die maandagoch tend in zijn woning in Parijs werd doodgeschoten, vermoord is om re denen die niet met zijn werk ver band hielden. De man werd gedood toen hij zijn koffers pakte in ver band met de verhuizing van hoi Navo-hoofdkwartier naar België. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's «OSCOOSOOSOSCOCCCCOOSOSCCO q Eén geluk blijft in het on- O geluk: dat men zijn ware x vrienden van de valse leert X o onderscheiden. O tèS|K 7 WAT jjÉj 2EQT DE 61LT AMSTERDAM. Onder grote belangstelling hield de begrafenisstoet van M'a.i Tak stil voor het Tuschinski-theater in de Reguliers Breestraat. waar de overledene jarenlang het orkest had geleid. Namens de directie werd een grote krans aan de baar gehecht. BORDEAUX, 14-8. Ln het zuid west Franse dorp Arette zijn maan dagochtend nieuwe aardschokken ge voeld. De plaatselijke overheid heeft besloten kinderen en bejaarden te evacueren. Tachtig huizen - een derde deel van het dorp zijn helemaal ver woest. Van de huizen die nog staan moet het grootste deel worden ge sloopt. FAIRBANKS, 15-8. Fairbanks in Alaska, met een inwonertal van 30 duizend, en het plaatsje Nenana, 80 km. naar het zuidwesten, zijn tol rampgebied verklaard in verband met grote overstromingen na zware regenval. Gouverneur Walter Hickel heeft de nationale garde in het ge bied van Fairbanks gemobiliseerd. Maandag zijn meer dan 200 wonin gen daar ontruimd. Helikopters plukten mensen van de daken. DAMASCUS, 14-8. President Tito van Zuidslavië heeft maandag zijn besprekingen over de toestand in het nabije oosten met het Syrische staatshoofd, dr. Noereddin Al Atassi voortgezet. De twee presidenten ontmoetten elkaar zondagavond, toen Tito arri veerde uit Kairo, waar hij verschei dene malen met president Nasser had geconfereerd. NIEUW LOOSDRECHT, 14-8. Een onder het genet van enkele borrelt jes opgevat plan, een nachtelijke zwemwedstrijd te houden in het 50 meter brede water van de jachtha ven „Het witte huis" in Nieuw Loos- dreclit, heeft gisternacht een tragisch einde gekregen. De 44-jarige veehou der J. G. Kats uit Maarssen, één van de vijf zwemmers die aan deze pres-) tatiewedstrijd deelnamen, bleek he lemaal niet te kunnen zwemmen en verdronk neg voor hij enkele meters van de kant af was. Een aantal vrienden had in Nieuw Loosdrecht gced de bloemetjes bui len gezet. In verschillende gelegen heden werd het nodige gedronken. Vannacht om drie uur opperde één van hen het plan een zwemwedstrijd in de jachthaven te houden. Vijf mannen namen het voorstel aan. ontkleedden zich en sprongen te wa ter, De veehouder zonk direct, maar kon toch vrij spoedig op de kant worden getrokken. Niemand van de Gemengd huwelijk NORFOLK (Virginia), 12-8. In Norfolk in de Amerikaanse staat Virginia zijn een neger en een blan ke vrouw in het huwelijk getreden. Het was vermoedelijk het eerste hu welijk tussen mensen van verschil lend ras sinds het Amerikaanse hoog -gerechtshof in juni de wet in Vir ginia ongeldig verklaarde die zulke huwelijken verbood. Britse autocoureur omgekomen LONDEN, 14-8. De 30-jarige Brit se autocoureur Bob Anderson is maandag in een ziekenhuis in Nort hampton overleden aan verwondin gen, die hij opliep tijdens een trai- ningsrit op het circuit van Vilver- stone. Anderson, getrouwd en vader van twee kinderen, trainde voor de grote prijs van Canada voor Formule 1 wagens, die volgende week wordt gehouden. Hij slipte met zijn Brab ham op het door de regen nat ge worden circuit en botste tegen een betonnen paal. Man neergeslagen en beroofd BOTTERDAM. 14-8. In Rotterdam is de 27-jarige kelner J. van O. aan gehouden. die ervan wordt verdacht dat hij zondag in Schiedam een vreemdeling zonder identiteitspa pieren, heeft neergeslagen en be roofd. De arrestatie was het gevolg van de aangifte van een taxi-chauf feur, die 'de bewusteloze vreemde ling zondagmorgen naar het ge meenteziekenhuis in Schiedam had vervoerd. Dc onbekende man heeft een zware hersenschudding. omstanders kwam op het idee kunst matige ademhaling toe te passen. Men waarschuwde alleen de politie, die bij haar komst moest vaststellen dat de man was overleden. CARACAS, 14-8. Het Venezolaan se ministerie van landbouw heeft bekend gemaakt dat het grootste deel van de staten Apure, Bolivar, Anzoategui en Delta Amacuro is overstroomd. Deze overstromingen zijn het gevolg van een week lange regenval waardoor de rivier de Ori noco buiten haar oevers is getreden. Bijna 100.000 stuks vee is omgeko men. Reddingsploegen van lucht macht. en leger evacueren mensen uit overstroomde boerderijen en voorzien geïsoleerde mensen van le vensmiddelen. Tot dusver is slechts melding gemaakt van twee doden. Vreemd advies van generaal DJAKARTA, 14-8. De gouverneur van midden-Java, generaal Moena- di, heeft dezer dagen in Pati, een plaats in zijn bestuursgebied, op een bijeenkomst van plaatselijke autori teiten een pleidooi gehouden voor gezinsbeperking. Hij achtte deze noodzakelijk om ervoor te zorgen, dat op het overbevolkte eiland voor iedereen voldoende te eten zal zijn. Om de echtparen bij het binnen de perken houden van hun kindertal te helpen deed de generaal de oplossing aan de hand om veelvuldig grote feesten te organiseren, die tot diep in de nacht duren en die zouden voorkomen, dat men uit verveling vroeg naar bed gaat Hogere temperaturen Verwachting tot woensdagavond: Vanavond en vannacht zwaar be wolkt met regen; zwakke tot matige wind uit uiteenlopende lichtingen; morgen overdag veranderlijke be wolking met enkele buien en matige lot vrij krachtige wind tussen zuid west en zuid; hogere temperaturen. 16 aug. Zon op 5.24, onder 20.03. Maan op 18.49, onder 0.25. 17 aug. Zon op 5.26, onder 20.01. Maan op 19.30, onder 1.29. Volle maan: 20 aug. te 3.27. HOOGWATERSTANDEN /.IKRIK7.II 16 aug. 11.55 v.m. n.m. 17 aug. 0.36 v.m. 13.13 n.m. BROUWERSHAVEN: 16 aug. 11.53 v.m. n.m. 17 aug. 0.30 v.m. 13.08 n.m. Doodtij: 15 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 15-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Maandag trok een depressie afkomstig uit 'het zeegebied ten wes ten van Ierland naar Schotland. Ze deed bij ons de wind plaatselijk tot hard toenemen en bracht vrij lang durig regen. Hierbij werden in ons land, Engeland, noord-Frankrijk, België, west-Duitsland en Denemar ken regenhoevelheden van 5 tot 10 mm. en in Schotland plaatselijk meer dan 155 mm. afgetapt. In het koufront van de depressie zijn verscheidene golfvormige sto ringen ontstaan, die van de Azoren via noordwest-Frankrijk in onze richting trekken. Het weer zal dan ook woensdag het onstandvastige karakter van de laatste dagen be houden. Met zuidwestelijke winden wordt vrij vochtige en onstabiele lucht aangevoerd en de temperatu ren zullen daarom niet veel hoger dan 20 graden worden. Bob Wallagh overleden AMSTERDAM, 14-8. In de leeftijd van 59 jaar is in Amsterdam over leden de schrijver-journalist Bob Wallagh. Hij werd bijzonder bekend in 1946 toen hij optrad als de leider van de hersengymnastiek voor de AVRO met de rubriek „Hoe is de stand Mieke?" Wallagh was al jaren aan de re- portageüienst van de AVRO verbon den en gold voor de oorlog als een, expert op het gebied van de boks- sport. Hij verzorgde o.a. het blad van de Nederlandse Boksbond. De heer Wallagh was voor de oor log redaktiechef bij het persbureau Vaz Dias en later ook redakteur van het Hollands Weekblad. Later is hij opgetreden als verdediger van Han van Meegeren. Incidenten in Kinsjassa BRUSSEL. 14-8. De Belgische am bassade in Kinsjasa (Kongo) is van daag geplunderd, zo wordt uit de omgeving van het Belgische minis terie van buitenlandse zaken verno men. De inventaris is op straat ver brand. Het personeel had het ge bouw tijdig verlaten. WASHINGTON, 14-8. - Politieke waarnemers in Washington menen, dat president Johnson met de nieuwe verscherping van de luchtoorlog in Vietnam zijn gedeukte prestige pro beert te herstellen. Deze deuk was ontstaan door het besluit nieuwe versterkingen naar Vietnam te zenden en de belasting met 10 procent te verhogen. Volgens Amerikaanse opiniepeilin gen zou slechts 39 procent van de Amerikanen zich op het ogenblik verenigen met de politiek van John son in het algemeen. De naaste mede werkers van de president maken zich overigens niet buitenmatig ongerust over dc grote daling van Johnson's populariteit. Zij zeggen, dat Johnson nog steeds een comfortabele voor sprong heeft op zijn twee republi keinse tegenstanders: 52 tegen 48 op gouverneur Romney en 55 tegen 45 procent op de voormalige vicc- president Richard Nixon. Zij menen, dat dank zij de zwakheid van de op positie, van wie men tevergeefs een actieplan voor Vietnam zal venvach ten, president Johnson nog alle kans heeft bij de verkiezingen die nog geen vijftien maanden in het ver schiet liggen. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1