AARDBEVINGEN IN Z.W.-FRANKRIJK EN NOORD-SPANJE DE ZIERIKZEESCHE COURANT VOLKSSTEMMING OVER VIETNAM I KAMERBREED „DE MAGNEET" Meer beperkingen voor Soekarno Vervalste schilderijen Zeven gewonden bij frontale botsing Bosbranden op Sardinië MORRIS S fc BOMMEN DICHT BIJ HANOI Senaatsonderzoek naar rassenonlusten Nog geen spoor van overvallers spaarbank Stad Amsterdam ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Jdnnewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per week na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. 55 cent. Losse nummers 20 cent. - Verschijnt maandag, Redakteur: M. 1. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave; dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. Maandag 11 augustus 1967 I23s(e jaargang Nr. 19844 WAARIN OPGENOMEN 1797 1889 m ait nummer: Groep Pax Christi-beweging te Zierikzee LUTHER KING Toeristenoord Arette hel zwaarst getroffen BORDEAUX/MADRID, 14-8. In zuidwest-Frankrijk, het gebied van de Pyreneeën en noord-Spanje zijn zondagavond laat enkele aardschok ken gevoeld. Volgens de eerste be richten hebben sommige plaatsen in het departement Basses-Pyrenees, waar een beving van twintig secon den voorkwam, grote schade opgelo pen. In Arette stortten de kerk en drie huizen ernaast in. Vier perso nen, onder wie een kind, werden ge wond. Het epicentrum van de bevingen lag vermoedelijk bij Oloron Sainte Marie. 25 km ten westen van Pau in de Pyreneeën, waar de aarde kort na elven een min .lang trilde en zich een half uur later een nieuwe be ving voordeed van vier tot vijf se conden. In Aramits, bij Oloron, kwam de kerktoren naar beneden en begaven enkele daken het, maar daar schijnen geen persoonlijke on gelukken te zijn gebeurd. In Monto- ry, waar enkele huizen gedeeltelijk instortten, zijn wel verscheidene ge wonden gevallen. Te Pau vlychtten mensen Ln paniek de straat op. Over eventuele schade daar is niets be kend. In Bordeaux duurde de beving twee seconden. In noord-Spanje werden omstreeks dezelfde tijd kort na elkaar twee aardschokken gevoeLd, o.a. in San Sebastian, Victoria, Pamplona, Tu- dela, Alsasua, Lerida, Tolosa, Barce lona en Logrono. Van slachtoffers of schade is nog geen melding gemaakt. Het aantal gewenden in Frankrijk is gestegen tot dertig, waarvan twin tig in Arette, dat ongeveer 1.200 in woners telt. Toen de aardschokken zich voordeden viel de stroom in dit gebied uit, wat bijdroeg tot de pa niek. Arette is voor dertig procent ver woest. Veel huizen staan op instor ten. In Arette, een populair toeristen - ADVERTENTIE Voor S naar Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80, 3.90, S 4.00, 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIK WEERT j Nieuwerkerk - tel. (01114)265 Bruinisse - tel. (01113)470 DJAKARTA. 12-8. Het Indonesi sche leger heeft zijn greep op de af gezette president Soekarno en zijn aanhangers versterkt. Naar verluidt mag Soekarno sinds twee weken geen bezoekers ontvangen in zijn zo merpaleis te Bogor. Zelf moet hij zo wel een vergunning van het leger hebben om West-Ja va - waar Bogor ligt - te verlaten, alsook een bewijs dat hij Djakarta mag binnen komen, wanneer hij een bezoek aan de hoofdstad wil brengen. De speciale politie-afdeling die Soekarno placht te begeleiden op zijn weekenduitstapjes, is ontbon den. Nu let uitsluitend de militaire politie cp zijn bewegingen. Bij de woning van de vierde echt genote van de afgezette president. Yurike Sanger, in Djakarta, staat een politieman op wacht. LGNDEN ,11-8. De Britse politie heeft vrijdag op het Londense vlieg veld Heathrow negen vervalste schilderijen in beslag genomen. De doeken, waarbij zogenaamde Picas so's en Matisse's, waren voorzien van perfect nagemaakte bewijzen van echtheid. De Britse politie was ge waarschuwd door Interpol. De par tij vormt slechts een klein gedeelte van een grote hoevelheid vervalste doeken, die een internationale bende over de gehele wereld bezig is uit te zetten. De federale recherche in de Verenigde Staten kwam achter het bestaan van de bende, toen zij argwaan kreeg tegen advertenties waarin Rermbrar.dts, Rubens, Re- noire en andere meesterstukken bij dozijnen werden aangeboden. oord, zijn behalve de kerk een tien tal huizen verwoest en vele andere zwaar beschadigd. Volgens de politie is dit het zwaarst getroffen plaats en zijn de meeste inwoners en va kantiegangers geëvacueerd. Velen hebben het open veld opgezocht en grote vuren ontstoken om zich tegen de kou te beschermen. In Bordeaux schijnt de schade zeer gering. De po litie in het gebied is overstelpt door telefoontjes van hevig geschrokken mensen. Er hebben zich twee betrekkelijk lichte aardbevingen voorgedaan, waarvan de laatste buiten het gebied van de Pyreneeën nauwelijks ge voeld werd. In noord-Spanje, dat er beter schijnt te zijn afgekomen, vluchtten hier en daar de mensen hun wonin gen uit om de nacht verder in de openlucht door te brengen. MIDWOLDA, 13-8. Te IVIidwoIda heeft zich zondagavond omstreeks 6 uur een ongeluk voorgedaan waar bij zeven personen min of meer ern stig letsel opliepen. Twee auto's, één komende uit do richting Scheemda met vijf inzitten den uit Finsterwolde en één komen de uit de richting Winschoten be stuurd door een garagehouder uit Midwolda botsten op de wegkruising Hora Slccamaweg-Sebo Ennemaweg te Midwolda met een zo hevige klap op elkaar dat de auto waarin vijf personen zaten midden door brak. Een helft kwam in een sloot terecht, de andere helft twintig meter ver der in een weiland. De inzittenden werden uit de brok stukken geslingerd en kwamen deels in een sloot deels op het weiland te recht. De auto van de garagehouder sloeg over de kop en kwam ook in het weiland terecht aan de kant van een sloot. Met ambulances werden de gewonden naar het r.k. ziekenhuis Negerleider in Engeland gearresteerd G LONDEN, 12-8. De Britse politie heeft de Britse Mohammedaanse ne gerleider Michael de Freitas gearres teerd op grond van een wet die het aanzetten tot rassenhaat verbiedt. De Freitas, Alais Micael, heeft vo rige maand in Reading een rede ge houden waarin hij de blanken in Engeland aan de kaak stelde. Overval aan Seheveningse Promenade DEN HAAG, 12-8. De 63-jarige mevr. V. Wohlmann is in een da mesmodezaak in Scheveningen aan de promenade, overvallen. De over valler, de 33-jarige lasser J, M. H„- kon worden gegrepen. Een postbode ging de winkel bin nen om kwart over negen. Hij hoor de gekreun en zag een vrouw op de grond liggen. Een man glipte -langs hem de zaak uit. De postbode ach tervolgde d« man en wist hem staan de te houden tot de politie hern overnam. Het bleek J. M. H. te zijn. Hij werd gearresteerd. De vrouw bleek verwondingen aan haar keel te hebben. Zij moest in het zieken huis Bronovo worden opgenomen. HANOI-SAIGON, 12-8. Ameri kaanse vliegtuigen hebben een be langrijke brug op minder dan drie kilometer van de Noordvictnamese hoofdstad Hanoi gebombardeerd. Hierdoor is het spoor- en wegver keer tussen China en de Noordviet- namese haven Haipong verbroken, zc is in Saigon meegedeeld. Uit Hanoi werd vernomen dat voor het eerst sedert 10 juni een lucht aanval op Hanoi en de onmiddellijke omgeving van deze stad is gedaan. Ten noorden van Hanoi, in de rich ting van de Rode Rivier zag men een grote paddestoel rook opstijgen. De toestellen, vier Phantoms en twee Crusaders hadden gedurende een WASHINGTON, 12-8. Dc Ameri kaanse senaat heeft vrijdag een eigen onderzoek gelast naar de reeks van rassenonlusten. ondanks het feit dat een speciale presidentiële com- misise reeds met een onderzoek is begonnen. Voor het senaatsonderzoek is een bedrag van 150.000 dollar uitgetrok ken. Tot voorzitter van de onder zoekcommissie is senator John Mc Clellan benoemd. Ook aardschokken in Nieiiw-Guinea en Japan PORT MORESBY. 14-8. Eer: re?ks zware aardschokken heeft naar ver luidt maandagochtend vroeg het on der Austvalisch bestuur staande ei land New Britain bij Nieuw-Guinea getroffen. Over slachtoffers of scha de is nog niets bekend. In een perio de van vijfeneenhalf uur deden zich acht aardschokken voor. Er worden al evacuatieplannen oj?gesteld voor het geval er nog meer bevingen op treden. Ook in heel Japan werd vanoch tend een lichte aardschok gevoeld, epicentrum lag in het westen van het land. te Winschoten gebracht. Mei ernsige kwetsuren werden opgenomen de heer K. R. Jongsma uit Finsterwol de, zijn echtgenote C. Jongsma-van een Heuvelen, hun omstreeks 12-ja- rig zoontje Corrie Jongsma, mevrouw H. Doornbos-Jongsma, en een onge veer 12-jarig vriendje, Otto Kerbof. Verder werd in het ziekenhuis op genomen de garagehouder D. Blaauw uit Midwolda, zijn 15-jarige dochter Fredie Blaauw kon na behandeling het ziekenhuis weer verlaten. ROME, 11-8. Door de grote droog te zijn op het eiland Sardinië tal rijke bos- en gasbranden ontstaan die worden bestreden door honder den brandweerlieden, militairen en vrijwilligers. De schade wordt reeds op enige miljarden lire geschat In verscheidene plaatsen op het eiland zijn de hotelgasten het strand op gevlucht om zich te beveiligen tegen rook en vonkenregen. Enkele blus sers zijn met rookvergiftigingver- schijnselen in het ziekenhuis opge nomen. Ernstig busongeluk: 38 mensen omgekomen TEHERAN, 13-8. Bij een botsing tussen twee autobussen bij Yazd in midden-Perzië zijn 38 mensen om gekomen en 38 ernstig gewond. Naakten uit Soekarno's paleis DJAKARTA, 12-8. Naaktschilde- rijen van Indonesische maagden die behoren tot de grote particuliere verzameling van president Soekarno worden uit het presidentiële paleis in Djakarta verwijderd ter voorberei ding van de viering van onafhanke lijkheidsdag, volgende week donder dag. Belast met deze taak is mevr. Soeharto, echtgenote van de waarne mend president. Het echtpaar Soeharto inspecteer de Soekarno's vertrekken nadat hun de sleutels door een bediende ter hand waren gesteld. half uur onder hevig afweergeschut boven 'de stad gecirkeld om daarna snel hun aanval uit te voeren en te verdwijnen. ADVERTENTIE QUALITY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage 1ST A Oosterland Telefoon (01114)495 De presidentiële commissie heeft donderdag in een tussentijds rapport verklaard dat zo spoedig mogelijk veel meer negers in de nationale garde moeten worden opgenomen. Ook werden aanbevelingen gedaan over een speciale opleiding tot be teugeling van onlusten en herzie ning van de procedures voor aan stelling en bevordering van officie ren van de garde. ATLANTA (Georgië), 12-8. Dr. Martin Luther King, Nobelprijswin naar vcor de Vrede, heeft vrijdag in Atlanta een nationale campagne voor plaatselijke referendums door de bevolking over de oorlog in Viet nam ingeluid. De campagne wordt gevoerd door de „voorjaarsmobilisatie voor be ëindiging van de oorlog in Vietnam" en loopt reeds in New York Daar zijn al de nodige 50.000 handtekenin gen voor organisatie van een refe rendum vergaard, dat in november van dit jaar gehouden zal worden tegelijk met de verkiezing van rech ters voor het district New York. Ook Cleveland, Cambridge en in de staat Wisconsin is de campagne al op gang gekomen.Luther King zei dat spoedig ook in Detroit, Ann Arbor Ongeluk met stoeltjeslift in Tyrol INNSBRUCK. 14-8. Een 37-jarige Duitse toeriste is zondag bij een on geluk met. een stoeltjeslift op de „Hohe Muth" bij Obergurgl 'in Tyrol om het leven gekomen. Haar man werd ernstig gewond, maar hun achtjarig zoontje dat bij de vader op schoot zat bleef ongedeerd. De stoeltjes waarin zij zaten waren los geschoten van de kabel waardoor het. drietal van grote hoogte omlaag stortte. Paniek in Hindoe-tempel NIEUW DELHI, 12-8. Volgens een Indisch persbureau in Tiröepaiti, in de Zuidindische staat Andhra Pra- desj, zijn acht vrouwen, zeven kin deren er. twee mannen onder de voet gelopen en gedood toen pelgrims, plotseling door paniek bevangen, een hindoe-tempel uitrenden. Andere onder de voet gelopen pelgrims wer den bewusteloos naar ziekenhuizen gebracht. Wat de paniek heeft ver oorzaakt is nog niet bekend. Vierjarig jongetje onder tractor geraakt HEESCH, 11-8. Vrijdag is in Nis- telrode de 4-jarige Mario van der Ven spelenderwijs onder een traclor geraakt en om het leven gekomen. Daders vermoedelijk reeds in het buitenland AMSTERDAM, 13-8. Ilct onder- zocknaar de daders van de gewa pende overval, die vrijdagmiddag op de afdeling „vreemd geld" van de spaarbank voor de stad Amsterdam aan het Singel werd gepleegd, heeft nog geen resultaten opgeleverd. Inspecteur H. J. Terhaar van het bureau Singel, die de leiding van het onderzoek heeft, acht de moge lijkheid niet uitgesloten, dat de man nen zich reeds lang in het buiten land bevinden. „Uit alles blijkt dat het een goed voorbereide actie is ge weest van lui, hoogstwaarschijnlijk Italianen of Spanjaarden, die het klappen van de zweep kennen", al- in Michigan, Newton (Mass) en Evarston (Illinois) zal worden be gonnen. „Het congres en president Johnson hebben op het steeds ster ker wordende verzet tegen onze po litiek in Vietnam niet gereageerd of zich onverschillig getoond. Voor het volk van de V.S. betekent het plan een opzienbarend en weergaloos middel om zich tegen de oorlog in Vietnam te verzetten." Het Russische schip „Svirsk" is zondag uit het dok de haven van Dairen (China) binnengesleept en mag vertrëkken nadat bemanning en schip twee dagen door Chinese de monstranten waren lastig gevallen. Aanrijding had dood tot gevolg VORDEN, 12-8. Op een kruispunt in de gemeente Vorden kwam de 61- jarige heer J. L. de Ruyter uit Laren (Gelderland) met zijn auto in bot sing met een andere personenauto, waaraan hij geen voorrang had ver leend. Na de botsing stapte de heer de Ruyter uit zijn auto om enkele ogen-' blikken later dood neer te vallen. Zijn dochtertje, dat naast hem had gezeten, werd licht gewond. De vijf inzittenden van de andere auto bleven ongedeerd. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 14-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Gedurende het weekeinde stond het weer in het teken van een depressie,' die via het midden van de Noordzee naar Denemarken trok. Hieromheen werd over ons land on stabiele lucht aangevoerd, waarin talrijke buien tot ontwikkeling kwa men In het binnenland werd plaat selijk meer dan 20 mm neerslag af- getaptt In de loop van zondagmiddag breidde een zwakke rug van hoge druk zich over ons land uit, zodat opklaringen de overhand kregen. Er heerst op de oceaan een leven dige depressie-activiteit. Eén van de depressies is over Ierland naar het oost-noordoosten getrokken en zal het weer in de komende 24 uur bij ons beïnvloeden. Er wordt een onbe stendig en koel weertype verwacht met regen, gevolgd door buien, maar weinig opklaringen en vrij veel wind. dus de heer Terhaar, die voort-s zei dat er enkele kostbare minuten ver loren waren gegaan doordat zich een technische storing moet hebben voor gedaan in de stil-alarm-verbinding tussen het hoofdkantoor van de spaarbank, waar de overval werd gepleegd en het hoofdbureau van po litie. Nadat de kassier op de alarm knop had gedrukt ging bij de in specteur van dienst een nummer branden, dat correspondeert met het spaarbankfiliaal op de Middenweg in Amsterdam-oost. Aanvankelijk wer den de politiewagens daarheen gedi rigeerd en pas enkele minuten la ter, toen het hoofdkantoor belde dat er bij hen een overval was gepleegd, kon men de wagens terugroepen en naar het Singel zenden. „Had de sto ring zich niet voorgedaan dan be staal dc kans dat aanstormende wa- Volgens de echte zeelieden behoort by de opleiding nog altijd de harde leertijd op een zeilschip. De kadel- ten van de Duitse marine houden er aan vast en voor hen en door hen vaart de „Gorch Fock", een prachtig zeilschip dat sinds 1958 reeds 26 bui tenlandse reizen heeft gemaakt, tel kens met 100 man in opleiding aan boord. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's «0Ö550500CCCO50C00CCCC0CO Wij houden altijd van hen, S Sdie ons bewonderen, maar wij 8 houden niet altijd van hen, N Nj die wij bewonderen. 5&KO50OCCCOOCO50CCO5CCOK WAT UQT DE 61 IT Veel wind Veel bewolking met in de avond en nacht nog regen, morgen overdag nu en dan buien; matige tot krachtige, aanvankelijk enige tijd harde wind, in hoofdzaak uit zuidwestelijke rich ting; weinig verandering in tempe ratuur. 15 aug. Zon op 5.23, onder 20.05. v Maan op 17.51, onder Volle maan: 20 aug. te 3.27. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZFF 15 aug. 10.32 v.m. 23.07 n.m. BROUWERSHAVEN: 15 aug. 10.30 v.m. 23.06 n.m. Doodtij: 15 aug. e Vier Turkse Cyprioten, van wie. twee kinderen onder de tien jaar. zijn zaterdagavond door een ontplof fing bij het. dorp Alaminos om hei leven gekomen. Eén kind werd ern stig gewond en een ander wordt nog vermist. De ontploffing deed zich voor toen een landbouwtrekker op een bosweg reed. gens de vluchtende Citroen hadden gezien", zó meende de heer Terhaar. De Citroen werd vrijwel zeker tus sen kwart over vier en half vijf, dus circa een kwartier na de overval, door de mannen op de hoek van de Jacob van Campenstraat en de Frans Halsstraat geparkeerd en niet om half zes zoals aanvankelijk werd ge mold. De politie beschikt over een getuige die de wagens omstreeks eerst genoemd tijdstip zag arriveren en de overvallers zag uitstappen. Een tweede getuige, een veertienjarig meisje noemde half zes als tijdstip maar dé politie heeft reden om aan te nemen dat zij zich vergist, onder meer omdat het signalement dat zij van de mannen gaf niet. klopte. De hoofdstedelijke recherche heeft inmiddels ook interpol bij het onder zoek ingeschakeld. Brug vernield i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1