DE ZIERIKZEESCHE COURANT PRESIDENT DE GAULLE HIELD TOESPRAAK VOOR T.V. Premier Esjkol schetst Israëls toekomst TUINMAN ZN. Vijf Utrechtse beurzen openen 4 september KAMERBREED „DE MAGNEET" Republikeinse afgevaardigden eisen herziening volmachten president Johnson Opstandelingenregering in Boekavoe Spoorwegongeluk Denemarken: 13 doden 8 I ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 11 augustus 1967 123ste jaargang Nr. 19843 WAARIN OPGENOMEN REDAKTI6 EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77 Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i 7,15; per week S5 cent. Losse nummers 20 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesje*" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: De gerestaureerde molen van Bron ivershaven PARIJS, 10-8. President de Gaulle heelt donderdagavond in een met be langstelling verwachte televisietoe spraak van twintig minuten de Fran se doeleinden uiteengezet. Hij meent dat een onafhankelijk Frankrijk, dat de vrede dient, belangrijk is voor de hele wereld. Onafhankelijkheid, vrede alsmede economische, sociale en technische vooruitgang in het binnenland zijn de doeleinden van de Franse politiek. Door het volgen van deze onafhan kelijke koers, gesteund door een doelmatige atoombewapening, zal Frankrijk niet langer automatisch een slagveld voor de legers van twee wereldreuzen zijn wanneer het tus sen die twee tof een conflict komt. Frankrijk zal ook niet bij een con flict betrokken worden waarmee het niets te maken heeft en evenmin bij oorlogshandelingen die het zelf niet gewild heeft. Docr uit het systeem van wereldblokken te treden heeft Frankrijk misschien het sein gegeven voor een algemene ontwikkeling in de richting van internatiopale ont spanning. Daardoor is Frankrijk in staat in Europa te werken voor on derling begrip en samenwerking, die beide voorwaarden vormen voor de veiligheid van Europa. Daardoor kan Frankrijk ook in een onrustige we reld volgens zijn roeping het zelfbe schikkingsrecht van elk volk steu nen. Dat recht is de noodzakelijke JERUZALEM, 10-8. Premier Esj kol van Israël heeft woensdag ge zegd dat Israël tegen het eind van deze eeuw v(jf miljoen inwoners moet tellen, dubbel zoveel als nu, wil het land blijven bestaan. Er zyn minstens 40.000 immigranten per jaar ncdig, minder dan de hellt van de natuurlijke aanwas van de Jood se bevolking in de vrije landen, en dat getal kan bereikt worden, zei Esjkol. Israël heeft nog niet de helft van zijn grondgebied ontwikkeld. In de Negeb en Galilea moet nog veel gedaan worden, „herenigd Je ruzalem schreeuwt om tienduizen den inwoners meer". Esjkol herhaal de dat Israël vredesbesprekingen met de Arabische landen wil en streeft naar samenwerking op eco nomisch en ander gebied met alle landen in het Midden-Oosten. Het zal niet langer dulden dat het voort - ADVERTENTIE elfea woning kunnen wy eowfontabe! fnnlclrten dus voor een vlugge, vakkundige en voordelige inrichting naar Woninginrichters Telefoon 2887 - Zierikzee durend door zijn Arabische buren wordt bedreigd. De Arabieren in de bezette gebieden zullen een eerlijke en gelijkberechtigde behandeling krijgen, Israël wil zich geheel in zetten voor de oplossing van het vluchtelingenprobleem, zei Esjkol. De Israëlische premier sprak tot ,70 Joodse zakenlieden in Jeruzalem. Zijn minister van financiën, Pinhas Sapir, verzocht hen meer kapitaal te investeren en meer bij te dragen op gebied van kennis en kunde. Brandkast gestolen van K.N.M.V. DEN HAAG, 10-8. Uit het kantoor van de Koninklijke Motorrijders- vereniging (K.N.M.V.) aan de Be- zuidenhoutseweg te Den Haag is in de afgelopen nacht ingebroken waarbij een brandkast, inhoudende een bedrag van f 3500 en twaalf pas poorten, in zijn geheel is weggeno men. Van de dader(s) ontbreekt elk spoor. Toenemende misdadigheid in de VS WASHINGTON. 10-8. Vorig jaar is in de V.S. het aantal gevallen van moord, verkrachting, roof en ge weldpleging met 11 pet. gestegen. Het aantal ernstige misdrijven be droeg teen 3.250.000 een ongekend hoog getal. Ook het aantal overtredingen van de wetten op verdovende middelen zijn in 1966 gestegen en wel met 28 pet. vergeleken bij 1965 .aldus zegt de directeur van de Amerikaanse federale recherche, J. Edgar Hoover, in zijn jaarlijkse rapport over deze materie. In 1966 werden in de V.S. 30 moor den per dag gepleegd, veelal met een vuurwapen. De verhouding voor de verkrachting was: 25 op de 100.000 vrouwen. Het aantal auto-diefstallen bedroeg meer dan 1 per minuut. UTRECHT, 10-8. Op 4 september beginnnen in Utrecht vtff beurzen: de Lnternationale najaarsbeurs, de Verüchtingsvakbeurs „S 70", de vak beurs „Reklame '68", de Internatio nale vakbeurs voor woningtextiel „Inter Décor" en de Vakbeurs toe levering meubelindustrie. De eerste drie beurzen zijn tot en met 12 sep tember open, „Inter Décor" en de Toeleveringsbeurs tot en met 8 sep tember. De Internationale Najaarsbeurs in de Vredenburggebouwen is gericht op gebruiksgoederen. Er nemen in totaal ongeveer 1150 firma's aandeel, waarvan bijna 800 meter produkten van Nederlands fabrikaat, terwijl de overige exposanten artikelen bren gen uit 23 landen. De gehele najaars beurs omvat een netto-expositie- cppervlakte van bijna 20.000 m-. De belargrijkste groepen op de beurs zijn: goederen voor huishoude lijk gebruik (met een aanmerkelijk uitgebreid aanbod in de sectoren glas. aardewerk en porselein), kan toor-, schrijf-, tekenbenodigdheden en papierwaren, kunstnijverheidsar- tikelen, optiek, koffers en lederwa ren. rokersber.odigdheden, goud. zil ver en uurwerken, byouterieën en luxe huishoudelijke artikelen, speel goederen, sportartikelen, feest- en kerstartikelen, woninginrichting, eta lage- en reclame-artikelen, relatie geschenken, souvenir- en toegiftarti kelen. Soekarno's paleiswacht ontboden DJAKARTA. 10-8. De Indonesi sche regering heeft de uit 200 man bestaande paleiswacht van Soekar- no ontbonden. Zij heeft dit gedaan omdat Soekarno weigert Indonesies „heilige vlag" uit te leveren. De vlag moet op onafhankelijkheidsdag, 17 augustus, worden gehesen. Zij is ge maakt door Soekarno's eerste vrouw, Ratmawati, 22 jaar geleden. Soekar no zegt dat de vlag zijn persoonlijk eigendom is. De sleutel van de kist waarin het dundoek is opgeborgen is in Soekarno's bezit. De kist stond in 'het paleis in Djakarta onder be waking van de nu ontbonden paleis wacht. Zij zal ongetwijfeld spoedig van een nieuw slot worden voorzien. grondslag voor elke „confederatie", een gebiedende voorwaarde voor in ternationale overeenstemming en een onmisbare basis voor een werkelijke organisatie van de vrede. Frankrijk heeft de oorlog in Alge ria beëindigd, zijn koloniale bewind opgeheven en met West-Duitsland /rier.dschappelijke betrekkingen aan geknoopt. Zonder de vriendschap met de Angelsaksische landen te ver werpen heeft het een strikt Frans standpunt ingenomen in een aantal internationale vraagstukken. On danks de grote aantrekkingskracht van Amerika en de Europeanen wil Frankrijk van cle Europese gemeen schap van de zes een politieke reali teit te maken, die daardoor een wer kelijke factor voor het evenwicht in de wereld kan worden. Vietnam Ook heeft Frankrijk een eigen standpunt ingenomen inzake de oor log in Vietnam, het conflict in het Midden-Oosten, de opbouw van een Europees Europa, de ontwrichting die door toelating van Engeland en vier of vijf andere landen in de ge meenschap van de zes zou worden veroorzaakt, de betrekkingen met het oosten, de internationale mone taire kwestie, „of zoals nog pas gis teren, de eenstemmige en onbe schrijflijke wil tot emancipatie die de Franse Canadezen hebben ge toond tegenover de president van de Franse republiek". Het feit dat Frankrijk dit alle maal kon doen heeft de „apostelen van de ondergang" met stomheid ge slagen woedend gemaakt, zei de pre sident. ADVERTENTIE naar Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00. 3.66, 3.75, 3.80, 3.90, 4.00, 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIKWEERT Nieuwerkerk - tel. (01114)265 Bruinisse - tel. (01113)470 MAASEIK. In het ziekenhuis te Maaseik, in België is de 19-jarige Ne derlander Sjaak Walstock uit Maas- bracht overleden. De jongeman was inzittende van. een personenauto die in de nacht van woensdag op don derdag verongelukte. Dode door de bliksem GOUDA, 10-8. Tijdens een zwaar onweer in de namiddag is een Goud se politie-agent in de Willens dooi de bliksem getroffen en op slag ge dood. Het was de 21-jarige onge huwde Arend M. Siekman die per rijwiel zijn ronde deed. In Ermelo werd een woonhuis tij dens afwezigheid van de bewoners door de bliksem getroffen, maar bu ren wisten een begin van brand met schuimblussers te doven. De brandweer in Ede heeft druk werk gehad omdat tijdens een nood weer straten en pleinen onder water kwamen te staan en kelders vol lie pen. WASHINGTON, 10-8. Eenentwin tig republikeinse leden van het Amerikaanse Hüis van Afgevaardig den hebben donderdag een ontwerp -resolutie ingediend waarin zij her ziening eiseh van de in 1964 door het Congres aangenomen Golf van Tonkin-resolutie, waarin president Johnson alle volmachten kreeg om de strijd in Vietnam voort te zetten. Johnson kreeg deze volmachten toen Noordvietnamese torpedojagers in de Golf van Tonkin Amerikaanse oorlogssdhepen aanvielen. Volgens de republikeinen is de stroom van voorraden van het noorden naar het Groep verpleegsters naar Kenia SCHIPHOL. 10-8. Dertien Neder- landse verpleegsters zijn van Schip hol naar Nairobi in Kenia vertrok ken om in dat land als vrijwilligsters te gaan werken aan een medisch- sociaal ontwikkelingsprogramma. De verpleegsters zullen eerst 10 dagen stage lopen in het Kenyatta hospi taal in de hoofdstad Nairobi. Daarna zullen zij, in het kader van een programma van het ministerie van volksgezondheid, worden ingezet om mee te helpen bij de verbetering van de medische zorg in verschei dene ziekenhuizen. In Kenia werken op het ogenblik reeds 58 Nederlandse vrijwilligers en hun teamleiding in programma's op het gebied van grootlandbouwbe drijven, koffieverwerking, suiker teelt en in departementswerkplaat- sen. zuiden in Vietnam het afgelopen jaar verdrievoudigd en wijst niets er op dat de Amerikaanse militaire ope raties sinds 1964 het vraagstuk ook maar enigszins dichter bij een op lossing hebben gebracht. Zuid-Vietnamese burgers gedood door Amerikaans vuur SAIGON, 10-8. Naar pas nu be kend is geworden, zijn op 2 augustus in de Zuidvietnamese provincie Vinh Binh veertig Vietnamese burgers ge dood en 36 gewond door het machi negeweervuur van drie Amerikaanse hefschroefvliegtuigen. Volgens een Amerikaanse mili taire woordvoerder waren de heli kopters een buitenpost van de militie te hulp gekomen, die door de Viet- cong werd aangevallen. Tijdens deze actie zou uit een grote groep burgers op de toestellen zijn geschoten. De bemanning vroeg van de plaatselijke militaire leiding toestemming om te rug te schieten. Deze ging hiermee akkoord én de groep burgers werd onder vuur genomen, aldus deze le zing zoals die donderdag van Ame rikaanse zijde in Saigon werd gege ven. China heeft bij Zwitserland ge protesteerd tegen de aanwezigheid van Tibetaanse vluchtelingen in dat land. BOEJOEMBOERA (Boeroendi), 10 augustus. - Een b(j de blanke uur troepen dienende Kongolese kolonel heetf donderdag in Boekavoe een „regering van publieke veiligheid" uitgeroepen en president Moboetoe gelast af te treden. KOPENHAGEN, 10-8. Het spoor wegongeluk dat donderdagmorgen in de omgeving van Odense in Dene marken heeft plaatsgehad, heeft aan dertien mensen het leven gekost. Er zijn ongeveer 40 ernstig gewonden. Het ongeluk gebeurde op een via duct toen een sneltrein op een an dere trein reed, die na een brand in de motorwagen tot stilstand was ge komen. ADVERTENTIE VAN DE DRIE HOEFIJZERS SINDS 1628 Donderdagavond werd vernomen, dat de wagenvoerder van de snel trein „Nordjyden" gewaarschuwd was op het station van Odense dat hij voorzichtig moest rijden, omdat een automatisch alarmsignaal te ken nen gaf dat er op het traject iets aan de hand was. De normale snel heid van de sneltrein is 140 km per uur. Ondanks de waarschuwing bot ste de „Nordjyden" met zo'n vaart op de „S.vd Vestjyden", dat hij let terlijk onder de laatste schoof. De reddingswerkzaamheden wer den bemoeilijkt doordat lange ladders moesten worden gebruikt om bij de trein le komen en do gewonden af te voeren. Scheepsmeter verdronken TERNEUZEN, 10-8. In het noor derdok te Terneuzen is woensdag de 27-jarige gehuwde scheepsmeter G. Buyse uit Terneuzen tijdens het me ten van een grintbak te water ge raakt en verdronken. Eerst om één uur 's nachts werd hij vermist. De rijkspolitie te water heeft het stoffe lijk overschot donderdagmorgen ge vonden. Kolonel Leonard Monga, vorig jaar oud-premier Tsjombe benoemd tot stafchef in ballingschap, zei dat de beëindiging van de burgerkrijg in Kongo het doel van zijn regering is. Boekavoe, dat woensdag in handen van de huurtroepen viel, zal de voor lopige zetel van de opstandelingen regering zijn. We zullen alle Kongo lese provincies bevrijden, zo ver klaarde kolonel Monga. Kolonel Monga, die bij de huuiv troepen de functie van stafchef ver vult, zei dat van nu af president Moboetoe een landsverrader is, die door een volksrechtbank zal worden berecht. De kolonel, die een blanke vrouw heeft, voegde zich in mei bij de huurtroepen van majoor Schram- me, toen deze in Penia waren. In Boëkavoe waren de winkels donderdag gesloten, maar het was rustig in de stad. Strenge dopingscontrole wereldkampioenschappen AMSTERDAM, 10-8. De K.N.W.U. heeft medegedeeld, dat tijdens de wereldkampioenschappen wielren nen, die van 23 augustus tot en met 3 september in Amsterdam (baan) en Heerlen (weg) worden gehouden, een strenge dopingcontrole zal wor den uitgeoefend. Dit is een eis die door de U.C.I. is gesteld. Wie de controle zal uitoefenen, is nog niet bekend. Dit ligt namelijk in handen van de medische commissie van do U.C.I.waarvan ook de voorzitter van de K.N.W.U., de Wassenaarsc arts P. van Dijk, deel uitmaak!. ODENSE (Denemarken). Donderdag ochtend zijn bij het station alhier twee personentreinen op elkaar ge- renden; een sneltrein met motorsto ring werd geramd door een in volle vaart rijdende sneltrein. Op de foto: redders aan hei werk in de wrak stukken. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's De waarlijk grote mens is K hij, die niemand overheerst en 0 door niemand wordt over- k heerst. Q 9SCOSCOSCCOSOSCCCOSCOSOSCC WAT UQT DE BILT 9 Enkele buien Verwachting tot zaterdagavond: veranderlijke bewolking met plaat selijk enkele buien; overwegend ma tige wind' tussen zuidwest en west: weinig verandering in temperatuur. 12 aug. Zon cp 5.18. onder 20.11 Maan op 13.44, onder 22.38 13 aug. Zon op 5.19, onder 20.09 Maan op 15.12, onder 23.02 14 aug. Zon op 5.21, onder 20.07 Maan op 16.37. onder 23.36 Eerste kwartier: 12 aug te 21.44 uur. HOOGWATERSTANDEN VI RIK/KI' 12 aug. 7.33 v.m. 13 aug. 8.19 v.m. 14 aug. 9.16 v.m. BROUWERSHAVEN: 12 aug. 7.20 v.m. 13 aug. 8.10 v.m. 14 aug. 9.10 v.m. 19.46 n.m. 20.33 n.m. 21.40 n.m. 19.43 n.m. 20.32 n.m. 21.40 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 11-8. Het K.N.M.I. deelt mede: De atmosfeer boven onze om geving is in 'de laatste dagen gelei delijk onstabieler geworden. Als ge volg hiervan ontwikkelden zich gis teren onweersbuien, die aan het einde van de middag en in de avond vooral in het midden en zuiden van het land plaatselijk flinke regenhoe- veelheden brachten. In Vlaardingen viel gisteravond 43 mm. in drie kwartier. De toeneming van de onstabiliteit hangt samen met het arriveren van een hoeveelheid koude lucht in de hogere niveaus boven het Noordzee gebied. Deze koude luchtmassa trekt slechts zeer langzaam naar het oos ten, zodat morgen opnieuw op buien moet worden gerekend. Dc lucht- aanvoer blijft plaats vinden uit wes telijke richtingen. Het blijft derhal ve tamelijk koel. Echtpaar door slip in regenbui omgekomen ENSCHEDE, 10-8. Donderdagavond is het echtpaar H. Willink (28) en S. Willink geboren Meijer uit Almelo op slag gedood toen hun auto op de rijksweg Hengelo-Enschedé tijdens een regenbui slipte en in volle vaart tegen een boom reed. Dc auto werd totaal verpletterd. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1