„eigen mensen" pousseren gevarieerde werken STREEKNIEUWS „Zwaluwtje"). Men schudt wel eens het hoofd bij het zien wat ook op Schouwen-Duiveland aan de muren hangt, wetend welk fraai, betaal baar werk er feitelijk toch voor in de plaats zou moeten komen. Fantasierijke wereld Een aparte plaats tussen figuratieven en non- figuratleven op deze expositie neemt Francois van den Ende in, vertegenwoordigd met werken, waaruit de neiging naar een fantasierijke wereld zich welsprekend manifesteert. Het is een wereld waarin geesten en fantomen wonen, uitgewerkt met een gevoelige evenwichtigheid anderzijds en met een evidentie, waartoe het motief geen aanleiding geeft, maar die er toch is. Op het punt van de kleur zoekt Vitn den Ende het niet in scherpe contrasten. Hij houdt van tussentinten in zijn olieverven („Schermheiligen"). Zijn portret „Pilatus" is daar ook een voorbeeld van. Het is een merkwaardig gecomponeerd portret, dat heel wat laat vermoeden over de intenties, die deze jonge, ambitieuse kunstenaar heeft. Non-figiiratieven Als gezegd zijn ook de non-figuratieven op deze tentoonstelling vertegenwoordigd. Jan P. Jong- schaap toont een aantal werken, waarop hij zich laat herkennen als de schilder, die een heel eind is gevorderd op het punt van materiaalbehande ling. Dat geeft doorgaans iets doorwrochts aan het geheel. Toegevoegd aan de expositie is werk van Kees Smits, die nog een (non-figuratief) gevecht met zichzelf levert en wiens kleuren wij wat weinig expressief vinden. Aan die pastelleringen a tout prix moet hij in de toekomst wel voorbij gaan. Misschien dat een wat vollediger presentatie (tekeningen b.v.) een wat duidelijker beeld zou den geven van deze eveneens jeugdige exposant. Plastieken en potterie Intussen is Ad Braat - met zijn vrouw conser vator van deze kunsttempel - vertegenwoordigd met verschillende, zeer sterke plastieken, die een grote mate van vormbeheersing en fantasie ver raden. Zijn werk „In de wachtkamer" is bestemd voor de wachtruimte van een artsenhuis. Zijn „gestapelde" dieren voor de R.K.-kleuterschool. Bij Braat is er een zeer consiëntieus afwegen van mogelijkheden en onmogelijkheden en doorgaans is het eindresultaat „toevallig" het enige dat kan. Zijn echtgenote Tessa Braat drukt de voetsporen van haar man. Haar potterie rijpt de jaren door qua vorm en kwaliteit tot een niveau, dat reeds landelijk de aandacht trekt. Zjj beheerst het procédé van het glazuren volkomen en haar aardewerk - een technisch geheimpje - klinkt als kristal. Oud Zierikzee („Kraanplein"), G. H. Breetvelt Bij elkaar is er in het Burgerweeshuis veel schoons te zien. Eigenlijk is het verbluffend veel wat „eigen mensen" presteren. De kans om er op één expositie kennis van te nemen is feitelijk uniek, maar niettemin aanwezig tot september. (Foto's: Zierikzeesche Nieuwsbode). Vooral in zjjn wat oudere doeken spreekt dat sterk. Men mag daar van spreken, daar Jong- schaap duidelijk overhelt op deze expositie naar een ander kleurengamma. De donkere toets is vervangen door een veel lichtvoetiger. Er breekt nogal heel wat zon door („Landschap", „Petit Tableau" e.a.). Op het punt van de compositie heeft Jongschaap nu langzamerhand een eigen, duidelijke „image" opgebouwd, zonder dat even wel van schablone behoeft te worden gesproken. Daarvoor is hij te duidelijk non-conformist. Wij menen dat aan Jongschaap valt te illustreren, dat alleen het voldoen aan. hoge compositorische eisen de non-figuratieven een blijvende kans geeft op persoonlijk „succes". Visitekaartje Aardig op weg is ook de jeugdige Frans Hage, leerling van de Kunstacademie, die b.v. met een werk als „Dynamisch Groningen" een iets be lovend visitekaartje afgeeft. Strak en pittig zijn ook zijn tekeningen. Daarin, steekt nog een goed stuk worstelen met de vorm („Havengezicht"), maar deze katharsis kan bevruchtend werken op een ontwikkeling, die redelijkerwijs mag wor den verwacht. Cora van Citters: Tuin in juni „Dynamisch Groningen" van Frans Hage LANDBOUW EN VEETEELT Inenting jongvee DEN HAAG, 9-8. Op 1 september a.s. begint een periode voor voorbe hoedende inenting tegen mond- en klauwzeer van het op de bedrijven aanwezige jongvee: Volgens 'een me dedeling van het ministerie van landbouw betreft het hier alle run deren, geboren na 30 september 1966 en ouder dan vier maanden. Deze zijn in het algemeen nog niet eerder ingeënt. LONDEN. Frangoisc Jordan, de 35-jarige nicht van de Franse mode ontwerper Christian Dior en echt genote van de Britse nazileider Colin Jordan, is in Londen in voorlopige hechtenis genomen in afwachting van een proces tegen haar. Eerste serie Rode Kruis-zegels verkocht DEN HAAG, 9-8. De hoofddirec- teur van de posterijen, de heer A. G. de Vries, heeft de eerste serie Rode Kruis-postzegels 1967 verkocht aan dr. L. J. M. Beel, minister van staat en vice-voorzitter van het Nationaal Rampenfonds. Deze serie is uitge geven ter gelegenheid van het 100- jarig bestaan van het Nederlandschc Roode Kruis. De verkoop vond plaats in het gebouw van het hoofd bestuur van het Rode Kruis in Den Haag. V rachtautochauff eur overreden VINKEVEEN, 9-8. De bijna 20-ja- rige chauffeur T. Klop uit Haaften is om het leven gekomen op de rijks weg van Amsterdam naar Utrecht. Onder Vinkeveen had hij zijn vrachtauto in de vluchtstrook gezet om een wiel te controleren dat warm was gelopen. Zijn auto stond dicht bij de rijstrook, zodat hij, toen hij onder de wagen uitkroop, werd overreden door een vrachtauto met aanhanger. Hij overleed ter plaatse. Olievlek voor Engelse kust LONDEN, 9-8. Ter hoogte van de plaatsen Eastbourne, Hastings en Shoreham aan de Engelse zuidkust drijft een massa olie van 15 km. lang en 50 meter breed. Er zijn voorbe reidingen getroffen om de olie te be strijden, als deze op de kust zou ko men. Storm in Finland HELSINKI, 9-8. Als gevolg van een storm die zondag en maandag in het Finse zeegebied heeft gewoed, worden 182 mensen vermist. Het zijn de opvarenden van vijftig vaar tuigen. Men hoopt echter, dat zij een goed heenkomen hebben gevonden en nog in de thuishavens terugkeren. In de provincie strobothnia zijn door storm en regen 55.000 nertzen verloren gegaan. CASTRICUM. Twee Amsterdamse jongetjes stalen ut een tijdens de middagpauze afgesloten dagwinkel op het kampeerterrein in Bakkum een bedrag van f 13.000. Met een valse sleutel hadden zij zich tot de winkel toegang verschaft. Om de sterkte van de N.A.V.O. BRUSSEL, 9-8. Dc opperbevel hebber van de N.A.V.O.-strijdkrach- ten, de Amerikaanse generaal Lyman Lcmnitzer, wil vóór de volgende bij eenkomst van de N.A.V.O.-raad, die in december in Brussel wordt gehou den, van alle regeringen van de bondgenoten duidelijke inlichtingen hebben over de hem ter beschikking staande troepen. Naar uit welingelichte kringen van het militaire N.A.V.O.-hoofdkwartier in Casteau verluidt, acht Lemnitzcr het binnen het bestek van zijn taak niet langer meer mogelijk, te moeten toezien, dat zijn minimum-eisen steeds weer beknot worden. In het N.A.V.O.-hoofdkwartier heb ben de discussies in Bonn over een eventuele vermindering van de troe pensterkte van west-Duitsland grote bezorgdheid gewekt. Militaire N.A. V.O.-deskundigen achten een ver mindering van do west-Duitse troe pensterkte met 60.000 man voor de N.A.V.O. onmogelijk. BROUWERSHAVEN Pakken stro in brand Dinsdagmiddag zijn op een perceel van 'de heer K. aan de Delingsdijk ongeveer 300 pakjes geperst stro door een brand verloren gegaan. De brand is waarschijnlijk ontstaan door vonken uit de uitlaatpijp van een tractor tijdens het binnenhalen van het stro. De brandweer kon wei nig uitrichten omdat in de directe omgeving van de brand geen blus water beschikbaar was. Stier viel man aan Bij het verweiden van enige stuks vee werd de heer J. C. B. alhier za terdag jl. onverhoeds aangevallen door een stier. Het woedende dier wierp B. op de grond en wilde voor de tweede maal tot de aanval over gaan. De aandacht van de stier werd toen echter afgeleid door een zoon tje van de heer B. Dokter Terpstra verleende de eerste hulp aan de heer B. die tamelijk werd gewond en o.a. een aantal inwendige kneuzingen bekwam. OOSTERLAND Chr. school van start De christelijke school alhier, hoofd de heer A. J. Cromwijk, 'is dinsdag 8 huguslus weer met de lessen be gonnen na de zomervakantie. Er zijn 18 nieuwe leerlingen, die voor het eerst de school bezoeken, welk getal binnenkort nog met 4 of 5 zal ver meerderen. Momenteel is men ge start met in totaal 118 leerlingen en vier leerkrachten. De openbare la gere school begint weer op dinsdag 15 augustus e.k. Sckeepvaartberichten Abida, pass. 8-9 Masira eil. naar Las Palmas. Aludra, 9-8 van Shuaiba naar Khorramshar. Esso Rotterdam, 8-8 te Puerto la Cruz. Geeststar, 8-8 te Vieuxfort. Goeree, 9-8 te Chemainus. Nieuwe fabriek te Middelburg DEN HAAG, 9-8. Begin September zal in Middelburg in een nieuwe fa briek van Hercules N.V. te Den Haag een vestiging van het Amerikaanse chemisch concern Hercules Incorpo rated, een aanvang worden gemaakt met de produktie van dimethylte- rephtalaat (DMT). De nieuwe fabriek in Zeeland zal dan werkgelegenheid bicden aan circa 150 man, die voor het werk in de nieuwe fabriek zijn aangetrokken Begin december zal in de nieuwe fabriek worden begonnen met proef draaien. Met de feitelijke produktie zal, naar men bij Hercules N.V. ver wacht, eind maart 1.968 oen aanvang kunnen worden gemaakt. De sluiting vau de touwfabriek te Maassluis ROTTERDAM, 9-8. Met uitzonde- ring van de ouderen zullen de werk nemers van de N.V. Verenigde Touw -fabrieken in Maassluis - rond 450, onder wie 120 Spanjaarden - vlot aan ander werk geholpen kunnen worden, zo verwacht het gewestelijk arbeidsbureaa in Vlaardingen. Na de bedrijfsvakantie die eindigt op 14 augusaus ztillen n.a.v. de dreigende sluiting van de fabriek nadere stap pen worden ondernomen. Het arbeidsbureau meldt verder dat verscheidene werkgevers reeds informeerden naar personeel, dat bij de touwfabfiëk vrij zal komen. Zuivering Spaanse schoolboeken MADRID, 9-8. Op instigatie van de Vereniging ter Bevordering van de vriendschap tussen Joden en Christenen, in 1962 in Madrid opge richt, heeft men anti-Joodse uit drukkingen geschrapt in 159 boeken die op dc Spaanse scholen in ge bruik zijn. Uitdrukkingen als „gods moordenaars, rituele misdaad, on dankbaar wik en woekeraars" zijn uit de boeken verwijderd.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 9