VECHTLUST IN CHINA „MET HET OOG OP HET KIND" Meisjes slachtoffers van een liefdesnijd BEELDBUIS? DE TERUGKEER VAN ARAM ZIERIKZEESOIE NIEUWSBODE Duiulerdag 1U augustus mi Sr. 19842 BLIK DOOR HET WERELD VENSTER China's president Lioe Sjao Tsji is al enige maanden afgezet volgens het blad van de volksarmee, dat daarmee het sluitstuk leverde van een langdurige verwoede propagan dacampagne tegen het staatshoofd. Maar hg zit nog altijd op zijn post en schijnt bovendien de kern te zijn van een heftig verzet tegen voorzit ter Mao Tse Toeng, dat vooral de laatste tijd steeds omvangrijker en bloediger wordt. Zelfs in zijn eigen - en Lioes hoofdstad Peking schijnt Mao het niet helemaal voor het zeg gen te hebben. Japanse journalisten en handela ren vertellen van botsingen tussen maoïstische en lioeistische studen ten. Radio-Moskou, dat al enige ma len uitzonderlijk goed geïnformeerd bleek, meldt botsingen tussen aan hangers van Mao's culturele revolu tie en groepen soldaten en arbeiders uit alle streken van China, met name uit de omgeving van Kanton, de centrale provincie Honan en nu ook uit Hupeh, de provincie met de meeste Chinese industrie. Generaal Chen Tsai Tao arres teerde daar zelfs twee van Mao's ministers, die pas vrijgelaten wer den nadat Mao vlooteenheden de Jangtse-Kiang op had laten stomen en nadat grote eenheden parachu tisten naar de hoofdstad van Hupeh, Wunan, gestuurd waren. Maar ook deze rebellerende generaal Cheng is niet van het toneel verdwenen, laat staan door een krijgsraad berecht. Vele doden De volgelingen van Lioe blijken dus bepaald niet machteloos te zijn. Generaal Chen zelf heeft twee legers achter zich, waarmee hij dan wel niet de strijd heeft aangebonden te gen de door Mao's rechterhand maarschalk Lin Piao gestuurde een heden, maar waarmee hij ook niet Burgerlijke stand Zierikzee Geboren. 2 aug. Janna Adriana, d. Leendert Cornells Lievense en Cor nelia Maatje Nuijens (Brouwersha ven. 2 aug. Tanneke Neeltje Pauline, d. v. Johny van Eek en Ineke Con- standse (Zierikzee) 4 aug. Annemarie Petronella Wilhelmina, d. v. Bernar- dus Sanderson en Jacoba Wilhelmina Klaassen (Zierikzee). 5 aug. Anna Maria, d. v. Johannis Izaak Goed hart en Esther Schot (Zierikzee). 7 aug. Christiaan Augustijn, z. v. Jan Schot en Maria Antonia Aleida Kos ter (Zierikzee). 6 aug. Martin, z. v. Boudewjjn Adriaan Moelijker en Jo hanna Leentje Berrevoets (Zierikzee). Gehuwd. 2 aug. Anthonie Kramer. 19 j. TZierikzee) en Dineke Johanna Jansen, 19 j. (Middelhamis). 4 aug. Cornells Franciscus Johannes Jaco bus den Boer. 24 j. (Zierikzee) en Maria Anna Hermina Heijens, 21 j. Zierikzee); 4 aug. Wouter Richard de Vries, 23 j. (Amsterdam) en Tineke Greetje Huneman, 21 j. (Zierikzee). 4 aug. Egbertus Fluit, 23 j. (Ede) en Rijnburg je Cornelia Deurloo. 20 j. (Zierikzee). 4 aug. Albert Talen. 20 j. (Duiveland) en Wiima van de Panne, 20 j. (Zierikzee). 8 aug. Jan Maasland. 26 j. (Sliedrecht) en Janny Theresia Anna Hage, 24 j. (Zierik zee). Overleden, 27 juli. Kornelis Fok ker, 85 j. (Zierikzee), gehuwd ge weest met Lena van FeJius en Adri ana van der Meet. 31 juli. Jan Cor nells van Strien. 61 j. (Westerschou- wen). gehuwd geweest met Maaike Jacoba van Driel. 5 aug. Iman Zorge. 66 j. (Westerschouwen), echtgenoot van Leuntje Willemina Menheere. gecapituleerd heeft. Rustig heeft hg inredevoeringen Lin Piao belachelijk gemaakt en zijn respect betuigd aan mannen als de secretaris-generaal van de partij, Teng Hsiao Ping en aan president Lioe, aan de twee kortom die het meest aangevallen worden door de culturele revolutie makers. Het conflict in Wuhan schijnt eni ge honderden levens gekost te heb ben. Zelfs in het volkrijke China is dat niet meer af te doen als een on betekenend voorval. En de grote re denaars van de culturele revolutie, met name Mao's vrouw Chinag Ching, beperken zich niet langer tot het uitoefenen van macht door de massa, maar roepen nu regelrecht op om de wapens in de hand te heb ben om desnoods met kogels de te genstand van de „reactionairen" te breken. Men kan zich in de Chinese ont wikkelingen makkelijk vergissen, maar nu de niet geringe verzoenings talenten van premier Tsjou En Lat steeds minder schijnen te kunnen verhoeden dat gevochten wordt, lijkt onafwendbaar dat de Chinezen hun voor-communistische speciali teit van de burgeroorlog opnieuw gaan beoefenen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Pernis (vac. C. den Engelse): K. v. d. Sluijs, Herwijnen; te Giessendam-Neder-Hardinxveld: C. Baart, Putten; te Twello (vac. j. B. Cats) (toez.): H. C. v. Itterzon, Rhoon; te Varsseveld (vac. J. M. de Neij (toez.): M. Fokkema, Nieuw- leusen. Aangenomen naar Huizum (vac. J. Terpstra): R. K. de Jong, Gou- tum; naar Deventer (vac. G. D. H. Dingemans): J. v. Hartingsveld, L u t tel gees t-K raggen b u rg. Ger. Kerken Aangenomen naar Heerde (vac. A. A. Klapwijk): E. Boswijk, Jutrijp- Hommerts, die bedankte voor Roer mond. Ger. Kerken (vrijgemaakt) Bedankt voor Orangeville (Onta rio - Canada) (Ref. Church): J. Fa- ber, Schiebroek-Hillegersberg. Chr. Ger. Kerken Tweetal te Maassluis: G. J. Buys, Murmerwoude en D. Slagboom, Dordrecht-C. Beioepen te Kornhorn: H. Biesma, Stadskanaal. Aangenomen naar Ermelo: N. Brandsma, Sliedrecht. Man stak vrouw neer AMERSFOORT, 9-8. De 34-jarige havenarbeider A. S. uit Amersfoort heeft getracht zijn 36-jaiige vrouw, van wie hij al geruime tijd geschei den leefde, met messteken om het leven te brengen. De man was al enkele dagen op zoek naar zijn vrouw. Dinsdagmiddag omstreeks half vijf trof hij haar aan op de drukke Arnhemsestraat waar hij ten aanschouwe van tientallen voor bijgangers zijn vrouw een aantal messteken in de borst toebracht. De man wist in de consternatie te ont komen maar meldde zich kort na dien op het politiebureau met de mededeling dat 'hij zijn vrouw van het leven had beroofd. Het slacht offer is met veel bloedverlies naar een ziekenhuis overgebracht. Haar toestand leek in eerste instantie niet levensgevaarlijk. Voor de amateur-fotograaf In de landelijke fotowedstrijd „Met het oog op het Kind" behaalde de heer J. J. Wijman ut Schaesberg in Limburg een eerste prijs. Deze wed strijd werd georganiseerd door het Nederlands Comité voor Kinderpost zegels i.s.m. de Stichting ter bevor dering van de Amateurfotografie. Deze ontroerende foto toont het kind in zijn afhankelijkheid' van de grote wereld. Eigenlijk zijn er maar twee elementen in deze foto, de twee handen en het kinderkopje. Het naamkaartje accentueert de afhan kelijke positie van het kind extra. Een foto die, ondanks bepaalde tech nische tekortkomingen door de jury terecht werd bekroond. Veel beginnende amateurfotogra fen menen dat een jury in hoofdzaak let op het technische peil van de foto's. Het tegendeel is waar, de voorstelling bepaalt de waarde. Fotograaf Wijman fotografeerde meer met zijn hart dan met de lens. Flitsen uit het buitenland SAIGON. De Vietcong heeft een Zuidvietnamees marinestation in de provincie Kwang Ngai overvallen. De bezetting moest door Amerikaan se marine-schepen geëvacueerd wor den. De basis ligt 550 km ten noord oosten van Saigon. Zij werd dins dagmorgen vroeg door Zuidvietnam- ese strijdkrachten heroverd. BONN. Een woordvoerder van het west-Duitse ministerie van buiten landse zaken heeft meegedeeld, dat men tijdens de reis van Willy Brandt in Roemenië een waarschuwing had ontvangen dat er een aanslag op de minister van buitenlandse zaken zou worden gepleegd. COTONE. Radio Encegoe meelde dat Biafraanse troepen bij een aan val op federale Nigeriaanse stellin gen in het gebied van het eiland Bonny 200 Nigeriaanse militairen hebben gedood. MÜNCHEN. De voormalige west- Duitse ambassadeur in Moskou Hans Kroll.is op 69-jarige leeftijd in een kliniek bij Starnberg in Beieren overleden. Verscheidene weken ge leden werd hij door een hartaanval getroffen en sindsdien is zijn toe stand steeds slechter geworden. OSLO. De Noorse- politie is een uitgebreide drijfjacht tegen porno grafie begonnen, maar velen zijn van mening dat de actie niet veel resul taat zal hebben daar de buurlanden Zweden en Denemarken een minder onbuigzame houding tegenover por nografisch materiaal innemen en de invoer in Noorwegen groot is. BELGRADO. President Tito van Zuid-Slavië gaat vandaag (donder dag) naar Cairo voor overleg met president Nasser van de Verenigde Arabische Republiek, zo is dinsdag officieel in Belgrado bekendgemaakt. SAIGON. Op slechts 4 km ten noordwesten van de Zuid-Vietname- se hoofdstad zijn door de Vietcong Amerikaanse hefschroefvliegtuigen beschoten. Vijf van deze toestellen werden neergeschoten toen zij wil den landen. Drie Amerikanen wer den gedood en twee gewond, onder wie een brigadegeneraal. ENOEGOE. Nigeria is de tweede maand ingegaan van zijn militaire actie tegen het onder de naam Bia- fra afgescheiden oostelijk deel van het land, maar zijn troepen zijn nog steeds niet verder dan tot grens plaatsen gevorderd, zo verklaarde maandag militaire kringen in Enoe- goe, de hoofdstad van Biafra. HONGKONG. De autoriteiten in de Chinese provincie Kwangtoeng hebben het leger opdracht gegeven te schieten op Chinezen die proberen naar Hongkong te vluchten, zo meldt het Engelstalige Hongkongse blad „South China Morning Post". LONDEN. Er zal geen gerechte lijke vervolging worden, ingesteld te gen degenen die verantwoordelijk worden geacht voor de ramp van Aberfan waarbij -144 mensen om kwamen toen een berg mijnafval ging schuiven. OSLO. Het twintigste wereldcon gres van het Wereldverbond van Wereldfederalisten heeft op de laat ste dag van het congres een resolutie aangenomen waarin een beroep ge daan wordt op de Verenigde Staten het initiatief te nemen voor het be reiken van een wapenstilstand in Vietnam. PNOM PENH. Het Cambodjaanse staatshoofd prins Norodom Sihanoek. heeft de Pekinggezinde linkse ele menten in Cambodja beschuldigd van ondermijnende activiteit met het doel Cambodja te veranderen in een van China afhankelijk land. HELSINKI. In de Finse haven stad Oulu aan de Botnische Golf hebben zich in het weekeinde onge regeldheden voorgedaan naar aan leiding van het optreden van een re ligieuze sekte, geleid door twee zus ters van middelbare leeftijd van. wie de één optreedt als profeet. Jongen verongelukt onder kantelende tractor MELICK-HERKENBOSCH, 9-8. - In de gemeente Melick-Herkenbosch is de 15-jarige J. E. N. M. van der Burgt om het leven gekomen toen hij bekneld raakte onder een kante lende landbouwtrekker. De trekker werd bestuurd door een even oud vriendje dat met de schrik vrij kwam. Italiaan stak met mes AMSTERDAM. 9-8. De 24-jarige mej. B. Wanders is helemaal buiten haar schuld het slachtoffer gewor den van de liefdesnüd van een 26- jarige Italiaan, de monteur C. S. uit Turjjn, die haar neerstak, maar in werkelijkheid het gemunt had op haar 20-jarige vriendin mej. S. Sna- bilie. De Italiaan had enige tijd omgang gehad met het 20-jarige meisje, dat echter deze vriendschap op een ge geven ogenblik verbrak. Dinsdag middag ging do Italiaan, gewapend met een revolver ep een mes. zoals? later zou blijken, naar het kantoor van het meisje, waarschijnlijk om verhaal te halen. Hij trof het meisje tezamen met een collegaatje aan in een wachtkamer. Hij trok, eenmaal binnen, zijn revolver, kennelijk met de bedoeling op zijn ex-vriendin te schieten. Er ontstond echter een wor steling waarbij de revolver afging en de Italiaan zichzelf in zijn hand schoot. Hiermee was zijn woede ech ter niet bekoeld. Het volgende ogen blik trok hij een mes en stak hier mee eerst mej. Snabilie in haar zij en vervolgens de toevallig aanwezige vi-iendin in haar rug. Deze laatste werd vrij ernstig gewond en is, hoe wel er vermoedelijk geen levensge vaar aanwezig is, toch in een zieken huis voor een uitvoerige behande ling opgenomen. Het 20-iarige meisje kon na verbonden te zijn naar huis terug keren. De Italiaan werd over meesterd en cp het politiebureau af geleverd. Hij kon echter als gevolg Bulgaarse moest New Yorks burgemeester vermoorden NEW YORK. 9-8. Mevr. Penka Koneva, een reeds drie jaar in New York wonende Bulgaarse, heeft te genover de politie verklaard dat een onbekende haar 20.000 dollar had aangeboden voor het vermoorden van burgemeester John Lindsay van New York. Negen dagen geleden had de on bekende haar in Harlem een revol ver, een doos kogels en 100 dollar voorschot verstrekt. Op aanraden van een kennis had mevr. Koneva de politie op de hoog te gebracht, die haar in hechtenis nam wegens het verborgen houden van wapens. Het is niet bekend of de opdrachtgever van de Bulgaarse een blanke of een neger was. Activiteit van Chinese anti-Maoisten HONGKONG, 9-8. Contra-revolu tionairen in China hebben de afge lopen veertien maanden tot twee maal toe getracht zich meester te maken van de macht bp de lucht macht en hun invloed is nog niet geheel verdwenen. Dit heeft Radio-Peking meegedeeld De pogingen van anti-Maoïsten had den vorig jaar juni-juli en dit jaar januari plaats ^ehad. De woordvoerders van de lucht strijdkrachten hebben opgeroepen tot dubbele waakzaamheid tegen eventuele nieuwe aanvallen van par tij- en legerleiders die de kapitalis tische koers volgen, aldus de radio. van de schotwond die hij in zijn hand had opgelopen, niet onmiddel lijk verhoord worden, maar moest eerst naar een ziekenhuis worden overgebracht. Men neemt echter aan dat de liefdesaffaire tussen hem en mej. S. de oorzaak van deze onple zierige geschiedenis is geweest. fVat biedt de VRIJDAG 11 AUGUSTUS. NED. I. De NCRV begint het avondprogramma met een herhaling. Onder de titel „Pop Corn" worden enkele fragmenten herhaald van de tieneruitzending TwienVervol gens de tweede aflevering van „De gasten van Felix Hechinger". De hotelportier krijgt deze keer een bokskampioen in zijn hotel. Na hel journaal eerst „Attentie" en daarna een programma van de Duitse kari katurist Manfred Schmidt. Hij filo sofeert wat over vakantie en hangt aan alle letters van het alfabet een gekke belevenis op. Ernsf hierna. De vierde aflevering van de Paralelle Wereld, de reeks over de spionage ontdaan van alle romantiek. De se rie werd gemaakt aan de hand van officiële dossiers van de geheime diensten van verschillende landen. Vanavond de Duitse bijdrage die is getiteld Liefde in het geding". Tot slot van de avond heeft de heer van Gelder een gesprek met tie NCRV dominees van den Bosch en Jager over het boekje „Hij is het weer" van prof. dr. C. A. van Peursen. NED. II. De VARA presenteert een eig ensongfestival: het Amelands Songfestival. Vijftig minuten liedjes over en uit Ameland met als gast- artiesten Cisca Peters, „Cuby and the Blizzards" en Tony Bass. Daarna „Achter het Nieuws" en om de avond te besluiten een nieuwe afle vering van de Amerikaanse serie „Enigma". Een vrouw heeft een avontuurtje met de echtgenoot van haar beste vriendin. Maar terwijl het tweetal een nacht elders doorbrengt komt de man te overlijden. Niet he lemaal ten onrechte zit de vrouw in zak en as. ZATERDAG 12 AUGUSTUS. NED. I. Tussen de kinderprogram ma's in vanmiddag beelden van de Europese kampioenschappen water skiën, die in Amsterdam worden ge houden. Om zeven uur begint hét programma van de TROS. Eerst een klein half uurtje met Charlie Chap lin, die als huwelijkszwendelaar op de beeldbuis verschijnt .Vervolgens een avontuur van „Mijn oom van Mars", dat de titel kreeg „The night life of uncle Martian". Na het jour naal van acht uur en „AVRO's Tele- vizier" gaan we verder met een an dere oom, nl. Kolonel Hogan. Tivin- tig minuten vervolgens met de goo chelaar Potassy, een knap manipu lator, die bovendien zijn werk als showman uitstekend weet te verko- 'pen. Hel slot van de avond wordt gevormd door een aflevering van de Duitse spionageserie „De vijfde co lonne" met als ondertitel „Brand kast SG UI". Het is een spannend verhaal over spionage en contraspio nage. Uit een regeringsbureau in Tijdens het bezoek van de Zierik- ;eese jeugdgroep aan de jumelage- stad Sl. Hilaire-du-Harcouët werd op hei plein voor de grote kerk in die stad, een groepsfoto gemaakt. Het cliché werd ons welwillend af gestaan door de redaktie van d> krant te St. Hilaire: „La Gazette de la Manche". Berlijn zijn verschillende geheime stukken verdwenen. NED, 11. Het KRO programma wordt geopend met tien minuten goede show. Het Israëlische echtpaar Esther en Abraham Ofarim zingt volksliedjes. Het tweede program ma-onderdeel is een Duits televisie stuk van praktisch twee uur, dat als Nederlandse titel kreeg „Hebben is hebben". Hoofdpersoon is de vroed vrouw Kepes, die ergens in Honga rije de hulp en toeverlaat is van vele vrouwen. Zij ontmoet de jonge Man, die een baby verwacht. De aan staande vader, de soldaat Dani, is echter financieel niet bij machte een vrouw en kind te onderhouden en dus dreigt de hele boei spaak te lo pen. Het stuk berust op ware gege vens. VRIJDAG 11 AUGUSTUS. NED. I: 1S.45 Minimolen; 18.50 Journaal; 18.55 Ster- 19.00 Pop corn 19.25 De gasten van Felix Hechinger 19.56 Reclame; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Attentie; 20.45 Vakantie van A t.m. K; 21.20 De paralelle we reld; 22.15 Hij is het weer. 22.35 Journaal. NED. 11: 20.00 Journaal; 20.01 Ster 20.05 Songfestival op Ameland; 20.35 Achter het nieuws; 21.20 Crisis; 22.10 Ster; 22.15 Journaal. Vulkanische erupties kunnen voorspeld MOSKOU, 9-8. So wjet-Russische geleerden hebben een instrument ontwikkeld dat vulkanische erplies kan voorspellen door het optekenen van veranderingen in het magne tisch veld van de aardkorst, aldus het persbureau Tass. De geleerden hadden ontdekt dat de grote hitte die ontstaat voor een vulkanische uitbarsting, gesteenten demagneti seert. Het natuurlijke magnetisme verdwijnt bij de kritieke tempera tuur volledig, zegt Tass. „Het nieu we instrument kan uitbarstingen veel eerder voorspellen dan seismi sche meetapparatuur, deze voorspel lingen zullen net zo'n routinekwes tie worden als weerberichten". Stelend echtpaar aangehouden DEN HAAG. 9-8. De 22-jarige schrijver J. A. G. er. zijn 20-jarige echtgenote J. C. J. G.-S. uit Den Haag zullen aan de officier van jus titie worden voorgeleid onder be schuldiging zich aan tientallen in braken te hebben schuldig gemaakt. Hun belangstelling bij deze arbeid ging voornamelijk uit naar antiek zilver en andere antieke zaken, wel ke zij dan bij te goeder naam en faam bekend staande juweliers en antiquairs in de residentie van de hand deden. Hun laatste bravour- stukje was een inbraak in een huis aan de Van Soutelandelaan in Den Haag, waarvan de bewoners met vakantie waren en waar zij een buit van ongeveer 15 mille aan zilver en antiek maakten. 31-32. De volgende morgen ging Aram reeds vroeg op zoek naar Jaspo. Al spoe dig had hij hem gevonden en terwijl zij samen door de stad wandelden, vertelde Aram de kleine man van zijn plannen. „Maar hoe wilt ge dat doen?" vroeg Jaspo verbaasd. „Met een schip van hier breken we er nooit doorheep! Ge wilt die schurken toch niet vragen of ze u één van hun eigen willen lenen? Ik vermoed name lijk dat ze daar bezwaren tegen zullen hebben!" Lachend sloeg Aram hem op de schou der. „Ge zijt onverbeterlijk. Jaspo! Maar toch hadt ge het niet ver mis. Alleen zullen we hen geen schip te leen vragen. We zul len er eenvoudig een lenen en er ons niet in hel minst om bekommeren of ze het ooit terugkrijgen!" Toen hij Jaspo's verbaasde gezicht zag ging hij verder: „Ge kunt toch zwemmen, Jaspo? En er zijn bij uw mak kers toch zeker ook wel enkelen die deze nobele kunst machtig zijn?" Jaspo knikte heftig en druk pratend slen terden ze verder, naar de Noorderpoort, vanwaar ze een prachtig uitzicht over de haven hadden. Als een waaiervormige af sluiting lagen daar de schepen der Barba- doren in de kleine baai. Aandachtig nam Aram de situatie op. Toen fluisterde hij tot Jaspo: „Ziet ge dat kleine scheepje, daar rechts achteraan? Dat ligt helemaal al leen!" Jaspo knikte. „Daar zou ik best voor roerganger op willen spelen!" was zijn ant woord. „Dat zal gebeuren! Misschien al vlugger dan je lief is!" lachte Aram.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 7