weekend-systeem DE ZIERIKZEESCHE COURANT Huursoldaten veroveren stad en willen nu onderhandelingen Foto's van „volle aarde" De dodenbalans in Detroit Enorme schade door brand in azijnfabriek Uitbrekende Biafranen boeken succes in Nigeria WAT KAMERBREED „DE MAGNEET" VERKIEZINGSWINST VOOR NEGERS IN MISSISSIPPI ZIERIKZEESCHE.» NIEUWSBODE Sb Donderdag 10 augustus 1007 123ste jaargang Nr. 19842 WAARIN OPGENOMEN REOAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaale, lel. (01110) 2938. Uitgave: N V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per week 55 cent. Losse nummers 20 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer Kunst raii eigen bodem in Burgerweeshuis strijd in Kongo BOEJOEMBOERA (Boeroendi) 9-8. Blanke huursoldaten, gesteund door Katangese gendarmes hebben woens dag de in het noordoosten van Kon go gelegen grensplaats Boekavoe veroverd en stellen nu onderhande lingen met president Moboetoe voor. De gevechten begonnen dinsdagen gingen de gehele nacht door. Van- -ochtend (woensdag) verdreven cle huursoldaten de Kongolese militai ren uit de stad en stootten door tot de strategisch belangrijke brug tus sen Kongo en Roeanda. Naar schat ting driehonderd Kongolese militai ren maakten van deze brug gebruik om naar Roeanda te vluchten, waar /.ij werden ontwapend. De huurtroe pen zeggen dat aan hun kant slechts één gewonde is gevallen. „Sterke positie" De huurlingen-aanvoerder Jean Schramme. een Belg, verklaarde te genover de correspondent van Reu ter in Boekavoe: „We staan nu in De Chinese muur Ie Djakarta DJAKARTA. 9-8. Naar het Indo nesische blad „Pelopor Baroe" meldt heeft de Chinese ambassade in Dja karta laten weten, dat zij de muur om het ambassndeterrein niet zal laten verlagen, voordat de schade is hersteld die vorige week zaterdag bij een betoging werd aangericht. Volgens een gemeentelijke veror dening mogen heiningen langs de openbare weg niet hoger dan ander halve meter zijn. De muur om het Chinese ambassadeterrein is vier meter hoog. Herstel oorlogsschade in Israël TEL AVIV, 9-8. Israël zal in to taal zeven en een half miljoen Is raëlische ponden uittrekken voor herstel van oorlogsschade in het land. Vijf miljoen pond daarvan zul len bestemd zijn voor het oude deel van Jeruzalem, waar 500 woningen en honderd openbare gebouwen door Jordaans artillerievuur zijn bescha digd. de rest is voor 36 kibboetziem en 18 mochaviem (coöperatieve dor pen). Bloedige kampeerruzie OSENDE, 9-8. Een ruzie tussen twee Nederlandse kampeerders op een kampeerterrein in Middelkerke bij Ostende in België is uitgelopen op een dolksteek, waardoor een van hen zwaar is gewond. Volgens opga ve van de Belgische politie waren bij het drama betrokken de 21-jarige Freerk Nieuwenhuysen uit Gronin gen en zijn 18-jarige vriend E. Kram eveneens uit Groningen. Tussen beide kampeerders was ru zie ontstaan naar aanleiding van het feit dat ze vandaag (donderdag) naar huis moesten terugkeren. Kram werd in de gevangenis van Veurne opgesloten. Freerk Nieuwen huysen verloor veel bloed. In het burgerlijk hospitaal te Oostende werd zijn toestand ernstig genoemd. De politie in Groningen is van het voorval nog niet op de hoogte ge steld. een sterke positie en hebben laten zien dat het Kongolese nationale le ger niet in staat is ons te verslaan. Wij zijn bereid met president Mo boetoe te onderhandelen". De voor waarden van Schramme waren o.m.: de vrijlating van de thans in Alge rije gevangen gehouden oud-premier Tsjcmbe en een plaats voor hem in het Kongolese kabinet. De huurtroepen waren niet van plan naar een naburg land uit te wijken. VVe hebben voldoende voor raden, we zijn tot de tanden bewa pend en kunnen het gedurende on bepaalde tijd uithouden, zei majoor Schramme, die door zijn onderge schikten „black Jack" werdt ge noemd. Zijn troepen hadden Boekavoe ver overd om de 120 Europese burgers, die zich bij hen bevonden, in staat YERSEKE. De Noorsae zeeboot „Marita", die omhoog was gelopen bij Bath, is door acht zeeslepers vlot getrokken. Het schip heeft zijn reis naar zee voortgezet, NEW YORK. België heeft de vei ligheidsraad meegedeeld van plan te zijn maatregelen op drastische wijze te verscherpen om het recru teren in België van huurlingen voor dienst in Kongo te voorkomen. Herdenking komst Javanen naar Suriname PPARAMARIBO, 10-8. De bevol- 'kingsgroep van Indonesische af komst in Suriname heeft woensdag op feestelijke wijze de aankomst van de eerste „Javaanse" immigranten in 1890 herdacht. Deze „contractar beiders" werden toen naar Surina me gebracht om het werk op de dooi de slaven verlaten plantages weer op gang te brengen. Momenteel wonen ongeveer 40.000 afstammelingen van deze immigran ten in Suriname. ADVERTENTIE Grondverf droog na 50 minuten. Plamuur hard na 15 minuten te stellen naar Roeanda te gaan. Nu dit gebeurd is zullen wij onze positie versterken en het onder onze con trole staande gebied uitbreiden, al dus Schramme. Over de 900 km lange tocht van Kisangani, waaruit zij na een op stand op 12 juli door Kongolese troe pen werden verdreven, zei de ma joor. dat d? huurtroepen verschei dene malen Ln Kongolese hinderla gen waren gevallen, doch daaruit steeds als overwinnaar te voorschijn waren getreden. Zij hadden meer dan 1.000 leden van het nationale 'e- ger gedood en zelf tien man, alsmede e lf Katangese gendarmes verloren. De Jordaanse vluchtelingen AMMAN. 7-8. „De Jordaanse re gering zal de vluchtelingen uit het door Israël bezette westelijke deel van het land aanmoedigen terug te keren, overeenkomstig het nationale belang en dat van de vluchtelingen zelf". Dit heeft het hoofd van de Jordaanse „Rode Halve Maan", dr. Ahmed Aboe Qoerah, maandag op een persconferentie in Amman be kend gemaakt naar aanleiding van de totstandkoming van een Jordaans -Israëlische overeenkomst betreffen de de voor de terugkeer vereiste formaliteiten. PASSADENA (Californië), 10-8. De Amerikaanse maansatelliet „Lu- nar Orbiter 5" heeft dinsdag de eer ste foto's van de volle aarde, gezien vanuit de richting van de maan ge nomen. Naar mededeling van 'het labora torium voor straalaandrijving in Passadena was de koers van de Lu- nar Orbiter juist veranderd toen de foto's werden genomen, en volgde hij een baan met een hoogste punt van 1490 en een laagste punt van 89 kilometer van het maanoppervlak. DETROIT, 10-8. Het oproer van 23 tot 27 juli in Detroit heeft aan 43 mensen het leven gekost - 34 negers en 9 blanken - zo is woensdag dooi de politie van Detroit meegedeeld. Onder de blanke slachtoffers zijn een politieagent, twee brandweerlie den en een lid van de nationale gar de van -Michigan. Van de neger- slachtoffers werden er 15 gedood bij het plunderen van winkels. ROTTERDAM, 9-8. De materiële schade, die dinsdagavond bij een brand in de azijnzuurfabriek van Konam N.V. in Europoort is ont staan, zal hooguit één tot anderhalf miljoen bedragen, zo heeft de direc tie in een communiqué meegedeeld. Het is thans nog niet te zeggen, hoe lang het zal duren, voordat de azijn- zuurfabriek weer in bedrijf zal zijn. NOORDWIJK. Dit is de ESRO I satellietdie in de komende maanden op het Estechet Europese Ruimtetechnisch Centrum aan vele proeven zal worden onderworpen als laatste fase voor de lancering, welke in december zal plaats vinden. De Esra I (90 kg., l m. hoog, diameter 76 cm.) heeft lot doel opmetingen te verrichten over het noorderlicht en daarmee samenhan gende ionospherische verschijnselen. Als alles goed gaat zal de met vier antennes uitgeruste Esro I in ellipsvormige baan rond de aarde gaan cirke len met als grootste afstand 1500 en kleinste 275 km. Op de foto neemt een technicus een van de panelen met zonnecellen, die de buitenkant van de satelliet vormen.,af. Een wandbord, verbeeldend het wapen van de stad Bassum (bij Bremen), uitgevoerd in fraai gestyleerde vorm. was hel geschenk voor de gemeente Zierikzee dat de Duitse jeugdgroep uit die stad aanbood, tijdens de ont vangst ten staühttlze. (Foto: Zterikzecsche Nieuwsbode). De directie van Konam N.V. sprak op een persconferentie na afloop van de brand nog over een schade van vele miljoenen. Men deelde toen: ook mede, dat het een aantal maanden zou duren voordat de produktie kan worden hervat. Over de toedracht van het onge luk in de azijnzuurfabriek - die azijnzuur maakt op basis van bu- thaan - zegt de directie thans: „door een nog niet verklaarde oorzaak is het reactorsysteem van de azijnzuur fabriek, waarin buthaan geoxydeerd wordt, lek geworden en is de bu- thaandamp uit de reactor gekomen en ontstoken. Door de grote hoeveel heden buthaan in de reactor is een zeer felle brand ontstaan. Voor zover wij tot nu toe hebben kunnen na gaan. is er geen sprake van een ex plosie". De directie wijst er verder op. dat het fabricageprocede reeds jarenlang in Amerika wordt toege past. Nationaal hippisch festijn te Utrecht UTRECHT, 9-8. Op vrijdag 18 en zaterdag 19 augustus wordt in de Irenehal van de Jaarbeurs in Utrecht voor de 39ste maal een nationaal hippisch festijn gehouden, waaraan ditmaal ongeveer duizend paarden deelnemen. Deze grootste paardenshow van West-Europa wordt georganiseerd door de Vereniging voor Nationale Vee- en Paordenlentoonslellingen en Concoursen Hippique in Utrecht. Op deze concoursen hippique worden vijf nationale kampioenschappen verreden, te weten die van de een spannen warmbloeddekhengsten, de eenspannen fokmerrietuigpaarden, de eenspannen goedgekeurde hengsten en merries, de eenspannen tuigpaar- den open klasse en de bestgaande rijpony, terwijl bovendien de finale zal plaats vinden van hot nationale springconcours voor Nederlandse ruiters. LAGOS, 9-8. Voor het eerst sinds het uitbreken van de burgeroorlog tussen eenheden van de Nigeriaanse federale regering en het afgeschei den oostelijk deel Biafra is woensdag een groot offensief van de troepen van Biafra buiten hun grenzen, ge lukt. In een tot in de laatste details voorbei-eide verrassingsaanval bezet ten de soldaten van Ojoekwoe de hoofdstad van de provincie midden west, Benin. Militaire kringen in La gos gaven woensdagavond toe dat Benin nu in handen van de opstan delingen is, nadat tegelijk met de verrassende aanval' uit het oosten ook eenheden van de in Bening ge legerde troepen van het nationale le ger onder hun Ibo-officieren aan het muiten geslagen waren en zich had den aangesloten bij de „bevrijders" van Ojoekwoe. Radio Bening maakte bekend dat voor het gehele gebied voor de nachtelijke uren een uit gaansverbod is uitgevaardigd. Voorzover nu bekend is staken de soldaten van Biafra in de vroege ochtend de rivier de Niger over, die de grens tussen het midden-westen en het oosten van de federatie Ni geria vormt. Tegelijkertijd gingen de eenheden in Bening aan het muiten onder leiding van enige officieren van de Ibo-stam, die ook in het oos- Kijkers en luisteraars DEN HAAG, 9-8. Op 1 augustus jl. waren bij de dienst luister- en kijk gelden 2.494.557 televisie-toestellen aangegeven tegen 2. 480.519 op 1 juli Het aantal geregistreerde radio toestellen bedroeg op 1 augustus 2.774.471 tegen 2.761.069 op 1 juli jl. Zoon doodde zieke moeder CHICAGO, 9-8. Ecu 23-jarige stu- dent heeft dinsdagavond zijn 52-ja- rigc moeder doodgeschoten, die met een ernstige bloedziekte in een zie kenhuis in Chicago lag. De jongeman had de loop van een pistool op het hoofd van zijn moe der gezet en driemaal -de trekker overgehaald. Hij belde vervolgens zijn vader en zei: „ze is nu uit haar lijden". Volgens artsen had de vrouw, die aan leukemie leed, nog slechts enkele dagen te leven. Haar echtgenoot verklaarde, dal zij erom had gesmeekt dat hij of de zoon een einde aan haar lijden zou maken. Do zoon had zijn moeder zondag al een grote dosis slaappillen gege ven. die evenwel niet dodelijk ble ken te zijn. De vrouw werd toen in bewusteloze toestand naar het zie kenhuis gebracht. Bij het verhoor verklaarde de jongeman dat hij geen spijt van zijn daad had. Hij is op beschuldiging van moord in verze kerde bewaring gesteld. Dit nummer bestaat uit 10 pagina'* Als vrouwen uit elkander O gaan V Blijven ze nog een poosje Q staan U mr Dl BI LT telijk deel het grootste deel van. de bevolking uitmaakt. Verscheidene uren woeden hevige straatgevechten in Bening tussen opstandige en ge trouwe militairen. Echtpaar lag hulpeloos in huis HAARLEM, 9-8. Op verzoek van buren, die sedert vorige week vrij dag niets meer hadden gehoord van het bejaarde echtpaar Th. J. van de Aardweg uit de Molenaerstraat in Haarlem en bellen geen succes had opgeleverd, heeft de politie zich in het huis begeven. Zij vond in de gang de uitgeputte 77-jarige mevr. van den Aardweg, die onder een fiets lag. In bed in de slaapkamer lag de 74-jarige man, die invalide is. Beiden waren uitgeput en hadden de afgelopen dagen niets gegeten. Ze zijn beiden naar een ziekenhuis vervoerd. Bevroren vloeistoffen op de maan? PASSADENA (Californië), 9-8. Amerikaanse geleerden menen uit bestudering van foto's van de maan satelliet. „Lunar Orbiter 5" te kun nen opmaken dat op de bodem van de kraters in de poolstreken van de maan zich wel eens bevroren vloei stoffen zouden kunnen bevinden. De veronderstelling wordt ver sterkt doordat op de 48 tot nu toe ontvangen foto's 'kronkelingen te zien zijn die van de kraters aflopen. In het binnenste -van de kraters heersen buitengewoon lage tempera turen. De kraters zelf doen in vorm denken aan kraters die op aarde in de buurt van de evenaar worden aangetroffen. Hongergebied in India NEW DELHI, 9-8. De regering van de Indische staat Madja Pradesj heeft een gebied van 300.000 vier kante kilometer, met 14 miljoen in woners, tot „hongergebied" ver klaard. Iets koeler Verwachting tot vrijdagavond: veranderlijke bewolking met plaatse lijk enkele regen- of onweersbuien. Overwegend matige wind, ruimend raar westelijke richtingen. Iets lage re middagtempei'aturen. 11 aug. Zon op 5.16, onder 20,13. Maan op 12.15. onder 22.20. Eerste kwartier: 12 aug te 21.44 uur. HOOGWATERSTANDEN liRIKZKE 11 aug. 6.52 v.m. 19.03 n.m. BROUWERSHAVEN: 11 aug. 6.36 v.m. 18.59 n.m. Doodtij: 15 aug. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 10-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Een depressie bij zuidwest Engeland beheerst al enige dagen het weer in onze omgeving. Om dit druksysteem wordt met zuidweste lijke winden tamelijk onstabiele lucht aangevoerd. In deze lucht komt een veranderlijke bewolking voor, waaruit, vooral in de middag en avond, plaatselijk enkele buien kun nen vallen. Bovengenoemde depres sie vult geleidelijk op, terwijl een ander lagedrukgebeid, dat vanmor gen tussen Schotland en zuid-Noor- wegen lag, naar het noorden trekt.. Door deze ontwikkeling zal de wind in ons land naar westelijke richtin gen ruimen, waarbij de aanvoer van onstabiele lucht voortduurt. Boven dien neemt deze onstabiliteit nog iets toe. Ook morgen zullen daarom uit een wisselende bewolking plaat selijk enkele buien vallen, die hier en daar van onweer vergezeld kun nen gaan. De temperaturen zullen dezelfde zijn als vandaag of iets lager. Landmacht wil iets doen aan jeugdwerkeloosheid DEN HAAG, 9-8. De Kon. Land- macht is bereid om het opnametem po van technische specialisten in dit krijgsmachtdeel te verhogen om al dus een aandeel te leveren in het opvangen van de thans heersende werkloosheid van jeugdige werkne mers. Daarom is kortgeleden de be hoefte aan technische specialisten van 7000 gebracht op 10.000. Men wil het apparaat gaan instellen op een opname in de krijgsmacht van 2500 T.S.-ers per jaar. ADVERTENTIE naar Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00, 3.66, 3.75. 3.80, 3.90, 4.00, 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIKWEERT Nieuwcrkcrk - Bruinisse - tel. tel. (01114)265 (01113)470 JACKSON, 9-8. Bij de voorver kiezingen van de democratische par tij voor plaatselijke en gewestelijke bureaus in Mississippi hebben de negers hun grootste succes in meer dan honderd jaar behaald. Er stonden meer dan 50 negers kandidaat en verscheidenen hebben blanke tegenstanders verslagen. Tot de negers die gekozen werden, beho ren een vrederechter, oen commissa ris van politie en een voorzitter yan een gewestelijke raad. De neger- ovenvinningen deden zich namelijk voor in districten waar de negers in de meerderheid zijn. Wat hel gou verneurschap betreft, gaat het tus sen twee felle voorstanders van ras senscheiding. Op 29 augustus zal bij een tweede stemming worden be paald wie van hen volgend jaar de strijd zal aanbinden tegen de repu blikeinse kandidaat voor de funktie.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1