s DE ZIERIKZEESCHE COURANT Canadese reconstructie van bevrijdings-operatie Barneveld Druk werk voor strand-redding-brigade KAMERBREED „DE MAGNEET" Bekentenis in Vlaardingse moordzaak Besluiten van wereldcongres tegen de vivisectie Veel verwachtingen het Kanaal Kerk (eerst 15 jaar oud) moet weg van tunnel onder ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Dinsdag 8 augustus 1967 123ste jaargang Nr. 19841 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, (el. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakleur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenmon Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per week 55 cent. Losse nummers 20 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) 1,25 per stuk. In dit nummer: Mosselkwekers willen nieuw leveringssysteein Oefening en vakantie BARNEVELD, 7-8. Op het terrein „De Bylaer"< gelegen tussen Bar neveld en Achterveld heeft de B- ccmpagnie van het tweede bataljon „Prinses Patricia's Canadese lichte infanterie" maandagavond het bivak opgeslagen. Tot het vertrek naar de standplaats in West-Duitsland blü- ven de tenten hier opgeslagen om de c ngevcer 150 Canadese militairen onderdak te bieden. Het gemeentebestuur van Barne veld heeft maandagmorgen een pa rade afgenomen, toen de compagnie voorafgegaan door muziek, door het centrum van Barneveld trok. Even hiervoor hadden zij het tentenkamp op het bivakterrein van de Hars kamp opgetrokken. In verband met de viering van het 100-jarig bestaan van de Dominion of Canada meende het bataljon een goede keus te doen door met een compagnie de route die in 1945 door België en Nederland voerde, nogmaals te herhalen. De overzet-operatie met aaiwalsboten over de IJssel bij Gorssel werd hier bij eveneens herhaald. De nog in actieve dienst zijnde ve teraan van 1945, majoor W. Stutt, is met het betreffende oorlogsar chiefmateriaal naar West-Duitsland In Zauclvoort: ZANDVOORT, 7-8. Maandagmid dag hebben leden van de Zandvoort- se reddingsbrigade in totaal tien man van de verdrinkingsdood gered. Vier Duitsers dreven op luchtbed den ruim een km uit de kust en za gen geen kans meer om terug te ke ren. Een van de luchtbedden was lek. Een 11-jarige jongen viel van zijn rubberbootje, aangezien hij niet kon zwemmen lukte het hem niet zich tegen de stroom in in veiligheid te brengen. Toen een mast van een zeilboot afknapte kwamen een 19- jarig meisje en een 20-jarige jongen 500 meter uit de wal in nood. Een 3-jarig Duits meisje dreef op 100 ADVERTENTIE meter van het strand op een lucht bed, terwijl een 9-jarige jongen die eveneens de zwemkunst niet machtig was geheel versuft ruim 3 km uit de kust op een luchtbed werd aan getroffen. De tiende geredde was een 11-jarig meisje'dat zo vermoeid was dat zij de laatste 200 meter niet naar het strand kon terugzwemmen. Zondagmiddag werden een 10-ja- rige en een 30-jarige Duitser door de Z.R.B. gered. overgekomen om van daaruit mee te gaan naar Nederland om de huidige bataljonscommmandant Mondelin de opmarsroute toe te lichten. Waarheidsgetrouw Met dit materiaal lukte het ma joor M. Stewart, de reconstructie door zijn compagnie zo waarheidsge trouw mogelijk te laten uitvoeren. Naast de dagelijkse marsen is er overigens voor de deelnemende mi litairen voldoende gelegenheid Ne derland thans op vredelievende wij ze te leren kennen. Volgens de majoor die de tocht als een mengeling van training en va kantie ziet, zijn zijn manschappen wel degelijk op de hoogte van de achtergronden van de tocht door het nu vrije Nederland. Vele militairen hebben bovendien contactadressen van mensen bij zich, bij wie zij van uit Canada groeten moeten over brengen. Op 10 augustus zal het feestelijk einde van de tocht plaats vinden in Achterveld. In deze plaats werden op 28 en 30 april 1945 besprekingen met de Duitsers gevoerd over het organiseren van voedseldroppings boven het hongerende westen van Nederland. Ook Prins Bernhard was bij de besprekingen aanwezig. Dit plaatsje was ook het eindpunt van de oorlog voor het bataljon. Zij maakten hier de capitulatie mee. Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80, 3.90, 4.00, 4.57, 5.50 meter. i A. S. FLIKWEERT j Deze ontdekking was voor de Vlaar dingse politie aanleiding om vinger afdrukken te nemen van alle opva renden van het Duitse schip (41), een dactyloscopisch onderzoek dat in Den Haag werd verricht. Het bleek dat de vingerafdrukken van de jon ge Duitser overeen kwamen met vin gerafdrukken die waren gevonden in het kleine benedenhuis van Van der Plaat aan de Van Kinsbergen- plaats in Vlaardingen. De man is verhoord door hoofd inspecteur Dorleijn, die met zeven rechercheurs van de Vlaardingse po litie de afgelopen dagen het onder zoek heeft verricht. Nieuwerkcrk - tel. (01114) 265 Bruinisse - tel. (01113)470 ROTTERDAM, 7-8. De 19-jarige Duitse zeeman Karl Heinz F. uit Os- tersander heeft maandagmiddag kort na z(jn arrestatie bekend dat hü in de nacht van donderdag op vrijdag in Vlaardingen de 76-jarige Willem Adrianus van der Plaat van het le ven heeft beroofd. De Duitse zeeman was opvarende van de Duitse ertstanker „Frigga", die op het ogenblik op de werf van Hilton Fijenoord ligt. Op het mo ment dat de zeeman zijn schip ver liet, lag het schip nog in de vulcaan- haven in Vlaardingen. De arrestatie is het gevolg van het feit dat de Duitse zeeman een race fiets had meegenomen die voor het huis naast dat van Van der Plaat stond. De fiets werd door de Vlaar dingse politie teruggevonden bij de portier van de scheepswerf Wilton Fijenoord, die verklaarde dat een van de opvarenden van de Frigga van deze fiets gebruik had gemaakt. AMSTERDAM, 6-8. Het zesde we reldcongres tegen vivisectie, dat af gelopen week in het R.A.I.-congres centrum in Amsterdam is gehouden, kwam in de loop van zondag, hoewel het congres pas maandagavond met een afscheidsdiner werd besloten, praktisch tot een einde. Als belangrijkste besluiten lagen toen enkele resoluties op tafel waar van de verstrekkendste was: een be sluit aan de regeringen van alle lan den die op het congres vertegen woordigd waren te verzoeken letter lijk de vivisectie te verbieden. Deze verzoeken, aldus de resolutie, dienen gepaard te gaan met een maximum aan publiciteit, vooral in de grote steden. Een andere resolutie, die minder ver ging en duidelijker het hoofdthema van het congres - wat zijn de alternatieven voor vivisectie - onderstreepte, hield de aanbeveling in te komen met een pamflet in ver schillende talen, waarin informatie wordt gegeven over geneesmiddelen, die zonder toepassing van vivisectie worden gefabriceerd en eenzelfde werking hebben als geneesmiddelen Gemeente Amsterdam organiseert „i>opfeesl" AMSTERDAM, 7-8. Vrijdag 11 augustus a.s. zal in het oude R.A.I.- gebouw in Amsterdam een groots ..Love-Festival" worden gehouden. Het feest wordt door het bureau Jeugdzaken van de gemeente Am sterdam in samenwerking met de Amsterdamse Jeugdraad en de ge meentelijke inspectie voor lichame lijke opvoeding georganiseerd „om - in tegenstelling met hetgeen door ve len wordt beweerd - te bewijzen, dat iets dergelijks in Amsterdam inder daad mogelijk is". Diverse Nederlandse pop-groepen zullen tijdens het „pop-feest" optre den. Er worden doorlopend licht-, geluid- en bewegingsshows gegeven cn allerlei kraampjes met diverse artikelen worden er opgesteld. De gehele zaal zat versierd zijn met bloemen. die met toepassing van vivisectie ge maakt worden. Bovendien dient dit pamflet duidelijk de nevenwerking van bepaalde moderne geneesmidde len. met name antibiotica, te be schrijven. Mr. van Vollenhoven liad lichte aanrijding LEXMOND, 7-8. Mr. Pieter van Vollenhoven, de echtgenoot van prinses Margriet, is maandag bij een lichte aanrijding betrokken geweest. In Lexmond reed hij met zijn auto tegen de achterzijde van een in een file stilstaande 1auto. De gevolgen bleven beperkt tot lichte schade aan beide voertuigen. Verdovende middelen WASHINGTON, 8-8. De Ameri kaanse douane heeft van 1 juli 1966 tot en met 30 juni 1967 11.935 kilo heroïne en marihuana in beslag ge nomen, een recordopbrengst voor een jaar. Het jaar daarvoor was 4.722 kilo verdovende middelen minder in be slag genomen. Vijf gewonden hij auto-ongeluk STEENWIJKERWOLD, 7-8. Op de rijksweg tussen Heerenveen en Steenwijkerwold is een vrachtwa gen met aanhanger tegen de achter kant van een bus gereden, die be jaarden uit Amsterdam vervoerde. Vijf bejaarden, die op de achterbank van de bus zaten, werden ernstig gewond. Zij zijn opgenomen in het ziekenhuis in Heerenveen. De gewonden zijn: de 72-jarige mevr. Lisseveld, de 75-jarige mevr. Kelder, mevr. Groeneveld en het echtpaar Evaars. Allen zijn afkom stig uil Amsterdam. Dc bus werd door de aanrijding zo zwaar bescha digd, dat drie van de vijf gewonden moesten worden uitgezaagd. Auto tegen trein: 2 doden OLST, 7-8. Omstreeks kwart voor elf maandagavond is op een onbe veiligde spoorwegovergang bij Olst een personenauto tegen een goede rentrein gereden. De twee inzitten den kwamen hierbij om het leven. Een hond die zich in de-auto bevond overleefde het ongeval. De goede rentrein was op weg van Deventer naar Zwolle. Naar mededeling van de rijkspo litie zijn de slachtoffers de 53-jarige heer J. G. Egbrinik en mej. G. Hart man, beiden uit Deventer. Bejaarde man door auto in kanaal geslingerd WINSCHOTEN, 7-8. Maandagmid dag tegen vijf uur vond een dodelijk verkeersongeval plaats op de D. U. Stikkerlaan in Winschoten. De 75- jarige R. P. Ploeger stak plotseling de weg over en werd door een vrachtauto gegrepen. De heer Ploe ger kwam door de kracht van de botsing in het omleidingskanaal te recht. Zeer ernstig gewond werd hij naar het Sint Lucasziekenhuis ver voerd, waar hij kort na aankomst is overleden. Politiemannen in V.S. van moord beschuldigd DETROIT, MICHIGAN, 7-8. Twee politieagenten in Detroit zullen we gens moord worden vervolgd. Zij hebben tgdens de negeronlusten in die stad drie jonge negers gedood. Verscheidene getuigen hebben ver klaard dat de agenten, Ronald Au gust en Robert Paille, de negers heb ben doodgeschoten in een motel. Projekt van zeven jaar PARIJS, 7-8. Volgens de adjunct directeur van de Franse Spoorwegen, Roger Hutte, zal een kanaaltunnel in 1975 negen miljoen reizigers en vele miljoenen tonnen goederen per jaar te verwerken krijgen. De tunnel wórdt 53 kilometer lang en zal bestaan uit twee evenwijdig aan elkaar lopende hoofdgalerijen met daar tussen in een dienstgang die om de 250 meter door een dwars- gang met de beide andere tunnels in verbinding staat. In Engeland is het beginpunt van de tunnel geprojecteerd tussen Folk- stone en Ashford, waarna tot Dover de kust wordt gevolgd. Daar begint het eigenlijke tunnéïtrajecfc dat 38 kilometer lang is en dat bij Sangatte, even ten zuiden van Calais, de Fran se kust bereikt. Het horizontale ge deelte van de tunnel 25 kilometer lang. komt 110 meter.onder de zee bodem te liggen. Aan de Engelse kant is de helling zeventien kilome ter lang en aan de Franse twaalf ki lometer. De beide hoofdtunnelbuizen krij gen een doorsnee van 6.58 meter en worden bekleed' met een 38 centi meter dikke laag beton. In elke buis komt een enkelsporige spooi'baan De technici verwachten, dat het gingantische projekt in zeven jaar kan worden voltooid De kosten wor den - bij de huidige waarde van het geld - geschat op twee miljard gul- Officier van justitie in V. Staten vermoord JEFFERSON, 7-8. De officier van justitie in Jefferson, in de Ameri kaanse staat Georgia, Floyd Hoard, is maandagochtend om het leven ge komen, doordat in zijn auto een helse machine ontplofte. De hoofd commissaris heeft de federale re cherche (F.B.I.) verzocht een onder- zeek in te stellen. Hongerdoden in India NIEUW DELHI, 7-8. In 2 maan den >tijds zijn in het district Deoria, provincie Oettar Pradesj, tweehon- derde mensen van honger gestorven. Dit heeft de voormalige minister van voedselvoorziening van Oettar Pra desj, Gendra Singh, maandag op een persconferentie verklaard. Hij was van mening dat het aantal slachtoffers van het voedseltekort in het getroffen district zich zal ver veelvoudigen wanneer de regering geen maatregelen neemt. ROTTERDAM, 6-8. De bisschop van Rotterdam, mgr. M. A. Jansen, heeft besloten dat de vijftien jaar geleden gebouwde R.K.-kerk aan dc Hofdijk in Rotterdam niet voor de cre-dienst meer te gebruiken. Het ziet er naar uit dat het gebouw zal worden afgebroken. De beslissing is een gevolg van een nieuwe indeling van parochies in de oude wijken die noordelijk rondom het nieuwe stadscentrum liggen. Het aantal inwoners is geleidelijk gerin ger geworden en zal nog verder af nemen door toekomstoge saneringen. In dit gebied zullen zes parochies door samenvoeging tot drie worden teruggebracht en dit brengt mee dat nog enkele kerkgebouwen zullen moeten verdwijnen. Een definitieve keus is echter nog nipt gemaakt. Het besluit van mgr. Jansen is in de parochiekerken voorgelezen. De bisschop gaf o.m. de volgende ach tergronden van zijn beslissing: De sterke bevolkingsdaling, de be hoefte aan een andere (deels gespe cialiseerde) parochiale aanpak, beter ontplooiingsmogelijkheden voor de priesters en geen verlaging van de financiële lasten. Het is de bedoeling dat de nieuwe parochies met nog andere gaan sa menwerken in een zgn. parochiaal district. den Volgens de heer Roger Hutter ziet het ernaar uit, dat binnen niet al te lange tijd een oplossing zal worden gevonden voor de financie ringsproblemen Infiltratie op Cuba HAVANNA, 6-8. Cubaanse mili tairen hebben een groep „contra revolutionairen" gevangen genomen, die per schip uit de Verenigde Sta ten waren gekomen en op het wes telijke deel van het eiland waren geland. Volgens de Cubaanse ver klaring waarin dit werd bekend ge maakt, had de groep een grote hoe veelheid wapens en radiozenders bij zich. Zij zouden van plan zijn ge weest Cubaanse leiders te vermoor den. sabotage te plegen en opstanden te organiseren. Mil joenendiefstal van juwelen SARAGOTA SPRINGS (New York), 7-8. Uit het zomerverblijf van (mevrouw C. Vand.rbilt Whitney te Saratoga Springs in de Amerikaanse staat New York is voor een waarde van bijna drie miljoen gulden aan juwelen gestolen. Naar de politie meedeelde, vond de diefstal vermoe delijk woensdag plaats maar de fa milie had niet eerder aangifte ge daan omdat men meende dat de ju welen op een andere plaats lagen. Voedselgebrek op Midden-Java DJAKARTA. 7-8. Indonesië heeft aan internationale instellingen ge vraagd te ihelpen het lijden te ver lichten van de bevolking van Goe- noeng Kidoel op midden-Java. waar voedselgebrek heerst, zo meldt An- tara. Volgens het departement van landbouw is 30.000 D-mark ontvan gen van een R.K. instelling in Alleen. Voorts wordt hulp verwacht, van het Amerikaanse 'bureau voor interna tionale ontwikkeling. De beste fotojournalist ter wereld DEN HAAG, 7-8. World Press Photo 1968 zal groter en belangrij ker zijn dan ooit. Voor dit doel zal een nieuwe grote prijs worden inge steld naast de hoofdprijs van de beste foto van het jaar: de prijs voor de beste fotojournalist ter wereld. De organisatie van World PPress Photo 1968 hoopt de opening van de ze expositie te laten samenvallen met de officiële opening van het Ne derlands Congresgebouw in Den Haag dn het voorjaar van 1969. Perzische boeren vochten niet beren TEHERAlN, 7-8. Twee Perzische boeren hëbben het leven verloren en acht zijn gewond in een hevig ge vecht met enige beren die hun ge wassen vernielden. De strijd werd geleverd hij het dorp Masjed Solei- man, niet ver van de Perzische Golf. Dank zij de hulp van de plaatselijke politie konden de boeren tenslotte de beren op de vlucht drijven. HAVANNA. Zes door de Ameri kaanse geheime dienst opgeleide commando's die Fidel Castro had den moeten vermoorden zijn in Cuba gearresteerd. Dit heeft de Cubaanse regering bekend, gemaakt. De zes mannen zouden hebben bekend. Op de foto v.l.n.r. José Roy, Alberto L aucerio, Francisco Avila, Pablo Garcia, Vincento Gonzales en José Rab. Onder een deel van de wapens fan de mannen. Dit nummer beslaat uit 8 pagina's «CCCC05CCOCCCCOOCCCCCCOOO n Een hand vol hulp is beter V dan een wagen vol zuchten cn zedepreken. OOK 9 10 5.36 v.m. 6.15 v.m. 5.11 v.m. 5.53 v.m. 17.46 n.m. 18.26 n.m. 17.36 n.m. 18.18 n.m. Warm weer Verwachting tot woensdagavond: warm weer met zonnige perioden en in het zuiden van hei land een klei ne kans op onweer. Overwegend ma tige wind. in hoofdzaak tussen zuid oost en oost. 9 aug. Zon op 5.13. onder 20.17 Maan op 9.21, onder 21.52 10 aug. Zon op 5.15, onder 20.15 Maan op 10.48, onder 22.05 Eerste kwartier: 12 aug te 21.44 uur. HOOGWATERSTANDEN /.1I.K1KZI I aug. aug. BROUWERSHAVEN 9 aug. 10 aug. Doodtij: 15 aug. HET WEEKOVERZICHT DE B1LDT, 8-8. He K.N.M.I. deelt mede: Een lagedrukgebied ten zui den van Ierland verandert weinig van plaats, terwijl boven midden Europa de luchtdruk relatief hoog blijft. Hierdoor wordt in ons land een oostelijke tot zuidoostelijke stro ming in stand gehouden, waarmee tamelijk droge lucht wordt aange voerd, zodat het overwegend, zonnig weer blijft. Daar in zuid- en west Frankrijk de lucht geleidelijk voch tiger is geworden, konden daar in het afgelopen etmaal enige onweers buien tot ontwikkeling komen. De kans. dat deze onweersstoringen tot in onze omgeving zullen doordringen is echter klein.Het blijft warm weer. Vredesplan van Tito WASHINGTON. 7-8. Mevrouw Katharine Graham, presidente van de Washington Post, heeft maandag bericht dat president Tito van Zuid- Slavië donderdag naar Cairo gaat met een vredesplan voor het midden oosten, dat hij haar heeft uiteenge zet in zijn zomerverblijf te Brioni. Als compromis wil Tito terugtrek king van Israël uit de bezette gebie den. waarbij Israël internationale garantie voor zijn grenzen krijgt zo als die voor het begin van de acht daagse oorlog waren. l

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1