HOE en WAAROM negeroproer? BLIK DOOR HET WERELD Het eiland Man Engeland en Spaarzin niet beïnvloed door de vakanties De Jordaanse vluchtelingen Spuitbus ivint terrein Wat biedt de BEELDBUIS? „Flitsen" uit het buitenland Voeding van Fransen laat te wensen over DE TERUGKEER VAN ARAM Hoe kenden de oproeren in de gro te Amerikaanse steden ontstaan en hce voorkomen we ut in de toe komst? Die twee vragen moet het officiële onderzoek in de V.S. nu gaan beantwoorden. Niet zozeer na Detroit en Newark, maar na nu al in totaal over de dertig uitbarstin gen in negerwijken van steden door het hele land, die al tachtig doden en meer dan tweeduizend gewonden hebben gekost. Veel nieuws kan de officiële com missie niet toevoegen aan wat al be kend is. Het lange verhaal hoe in de Amerikaanse steden de misère uit groeide tot botte wanhoop is al eer der verteld. De vraag is slechts hoe de volksvertegenwoordiging in Was hington reageren zal en vooral hoe de burgerijen hun gemeentebestu ren zullen dwingen te reageren. Het verleden geeft niet veel hoop. J Vooral nadat lieden als Stokeley Carmichael de kreet Zwart aan de macht't gingen prediken heeft angst en ontzetting de blanken juist nog veel meer weerhouden iets over te hebben voor de getto-bewoners, die men ging zien als een soort verra ders aan het nationale ideaal, zeker nu Carmichael zich ophoudt in ge zelschap van Castro en andere vij anden van de V.S. Een man als de leider van de machtige vakbond van arbeiders in de auto-industrie. Walter Reuther, ziet het ujat helderder: „De bezitlo zen in onze grote steden zijn uitge sloten van onze samenleving. Wie verwacht dat ze zich wel zouden houden aan onze regels, houdt zich zelf voor de gek: wat voor reden hebben ze daarvoor?" Inderdaad: en daarom de leus Black Potoer", en de oproeren. Cijfers Hier een kleine collectie feiten: het landelijk gemiddelde van de werkloosheid is 3,7 pet. In East Har lem is het volgens de officiële bere kening 9 pet. Deze lente heeft het departement van arbeid die bereke ningen nog eens wat preciezer beke ken :het juiste cijfer is 33,1 pet. En dat is dan nog niet eens het akelig ste cijfer. New-Orleans heeft 45,3 pet .werkloosheid onder de negers, maar dat is dan in het zuiden. Ech ter, een stad als Phoenix (Arizona) haalt ook nog de 41,7 pet. Niet al die werkloosheid is te wijten aan de werkgevers. In de laatste jaren vooral zijn tal van zuidelijke far mers overgegaan op mechanisatie, waarna ze op alle mogelijke manie ren poogden af te komen van hun nu overtollig geworden neger-arbeiders. In sommige plaatsen werd geadver teerd dat negers zomaar een enkele reis naar het noorden konden krij gen, gratis. Andere plaatsen deden het met uithongering, door te weige ren mee te werken aan de federale regelingen voor sociale bijstand. Zo stroomden bij tienduizenden negers, die alleen maar bekwaam waren in het hakken van katoen- planten, een kunde waarvoor bij de industrie weinig belangstelling be staat, tiaar de steden. Deze geldlozen hokken bijeen in de rotste behuizing die er is. Blanke winst Inderdaad: degenen die werk heb ben, verdienen goed. Maar als ze hun inkomsten moeten delen met nog tien familieleden die met hen op een kamer wonen, is het toch armoe ge blazen. Daarbij komt dat juist in deze krottenwijken menige blanke winke lier is gebleven, niet uit solidariteit, maar omdat hij goede winsten kan maken. Hij is vaak duurder en le vert slechtere waarMaar hij bindt zijn klanten die te arm zijn om met bus of tram elders te gaan kopen door een beginkrediet. Dan is er nog de discriminatie die vakbonden toepassen. Los Angeles dat eveneens een massale neger- werkloosheid kent, bouwt een nieu we stadsspoorweg en nieuwe wegen. De vakbonden eisen dat alleen blan ken hieraan werken, die dan van heinde en ver worden aangevoerd. Een stad als Detroit staat nog als goed en vooruitstrevend aangeschre ven. Maar sinds 1951 is er niets ge daan aan het Amerikaanse equiva lent van volkswoningbouw. Wel zijn er grote delen van de negersloppen- buurten afgebroken, waardoor dui zenden gedwongen werden nog ver der in de overbevolkte rest te trek ken, maar wat ervoor in de plaats kwam was voor de negerbevolking onbetaalbaar. Woeker Wat deed de overheid nog meer Ze regelde de afbetalingsmogelijk heden, waarvan juist in deze arme wijken veel gebruik gemaakt moest worden. Maximumpercentages aan rente blijken dan nog 285 pet. te be lopen. Een verklaring waarom de plunderaars bijvoorbeeld vooral uit waren op tv-toestellen. Zes jaar lang is het bijzonder goed gegaan in de economie van de V.S. Het nationaal inkomen steeg sterk. Het gemiddelde inkomen in de cen tra van de oude steden, waar de ne gergetto's zijn, daalde in die tijd. In 1954 stelde het opperste gerechtshof vast dat rassenscheiding op de scho len ongrondwettelijk was en moest verdwijnenTien jaar later ivas er nog niets gebeurd, hoewel de over heid kon dwingen door geen geld meer beschikbaar te stellen voor scholen die zich niet openstelden voor zowel zwart als blank. Nu gaat pas dertien procent der negerkinderen in het zuiden naar een school die door beide rassen be zocht kan worden en notoir is bij voorbeeld in de federale hoofdstad Washington het verschil in kwaliteit dat op de zuiver zwarte scholen ge geven kan worden. Met gebrek aan onderwijs ontvalt weer een moge lijkheid tot meer scholing die de kans op werk voor vele negers zou vergroten. Beloofd Juist in deze periode sinds rond 1950 is juist door acties als van ds. King aan de negerbevolking veel be loofd, wat zeker niet alleen gebeur de om stemmen te trekken, maar bij lieden als Kennedy en Johnson zeer zeker ook uit sociale verantwoorde lijkheid - desnoods als inzicht dat men anders aanstuurde op wat De troit en Newark te zien hebben ge geven. Van de beloften is ook nog wal gerealiseerd. Bijvoorbeeld dat er geen onderscheid gemaakt mag wor den tussen neger en blanke bij aan koop van een huis. Maar doordat de armoede het aantal huizenkopende negers miniem houdt, heeft deze wet vnoral curiositeitswaarde. Wat gebeurde is dat zeer veel hoop werd gewekt, die kort daarop wreed weer werd gesmoord. Lieden als King en Wilkins, voormannen in de strijd voor burgerrechten, hebben nog aanhang maar jlan vooral in kringen van negers die een baan hebben, die een beetje behoorlijk wonen, kortom die deel hebben aan de gewone Amerikaanse samenle ving. In de getto's der nietsbezitten den groeide slechts de verbittering na de verpletterende hoop. Voor de oren van hen steekt er meer in de ivoorden van leiders als Carmichael, die hel opgegeven hebben nog lan ger te proberen langs de weg van de redelijkheid en via de gevestigde in stanties iets te bereiken. De enige weg is dan dat men zelf neemt wat kennelijk niet gegeven kan worden al is de vraag niet on rechtvaardig. Vandaar dat in de get to's deze zomer veel aanplakbiljetten prijken van de Black Power Party, de Zwarte Panter, die als lijfspreuk heeft: „Move over or we'll move on over you" (Geef ons wat ruimte of we dringen op, over jou heen). Dit alles komt uit rapporten van de overheid zelf, die zeer goed in staat blijkt de diagnose te stellen van de verziekende ellende in de geito's. En die nu ook een betere me dicijn zal moeten voorschrijven dan soldaten te sturen met de bajonet op het geweer. LONDEN, 5-8. Het ei'and Man met zijn 50.000 bewoners c >t meer vrij heid van Engeland wil hebben, zal spoedig eigen paspoorten gaan uit geven. Het plan om met een eerste uitgifte van 300 stuks te beginnen zou al door Londen goedgekeurd zijn. De regering van het eiland, dat al in belangrijke mate zelfbestuur heeft, wil een nog losser verband met de Britse regering daar ze de piraten zenders wil houden wat Londen niet wil. AMSTERDAM, 5-8. Uit dc cijfers van de bondsspaarbanken over juli blijkt dat dc vakantiegangers on danks hun extra uitgaven nog kans hebben gezien te zorgen voor spaar overschotten, die in vele gevallen zelfs groter waren dan in juli 1966. Zo zegt de spaarbank voor de stad Amsterdam, dat de vakantiekosten, de uitverkoop en het fraaie zomer weer geen factoren zijn geweest, die het spaarresultaat in juli hebben be- invloed. Juli schaarde zich daarmee als I13e maand in de rij van onaf gebroken spaaroverschotten sedert februari 1958. Ingelegd werd f 25,8 miljoen, terugbetaald f 21,9 miljoen, zodat een overschot ontstond van van f 3,9 miljoen tegen f 2,8 miljoen in juli 1966. Vergeleken met het re cordjaar 1966 hebben de eerste ze ven maanden van 1967 een overschot van f 35,3 miljoen opgeleverd tegen f 32,3 miljoen in dezelfde periode vo rig jaar. Aan 509.621 spaarders is thans f 571,4 miljoen spaarkapitaal verschuldigd. Ook Rotterdam rapporteert een groter overschot. In juli werd bij de spaarbank te Rotterdam ingelegd f 29.8 miljoen cn terugbetaald f 23.9 miljoen, waardoor een spaarover schot ontstond van f 5.9 miljoen te genover f 2 miljoen in juli 1966. Sinds begin van dit jaar werd in gelegd f 210 miljoen en terugbetaald f 174,2 miljoen. Het hierdoor ontsta-" ne overschot van f 35,8 miljoen was f 4,6 miljoen hoger dan in dezelfde periode 1966. Op het eind van de maand was het door 583.017 spaarders aan de spaar bank toevertrouwde tegoed aange groeid tot f 571,8 miljoen. Andere banken Den Haag wist de ontsparing van juJi 1966 om te zetten in een belang rijke stijging van het tegoed. De Nutsspaarbank 's-Gravenhage deelt nl. mede dat de inleg in juli bedroeg f 40,5 miljoen en de uitbetaling f 34,1 miljoen, zodat bet tegoed steeg met f 6,4 miljoen. Vorig jaar juli overtrof de uitbe taling de inleg met f 928.000 Het to taal spaarderstegocd bedroeg per 31 juli f 607.6 miljoen. Het aantal in leggers steeg met 1525 tot 414.324. Ook andere spaarbanken rappor teren een stijging van het positieve saldo. De Centrale Volksbank in Utrecht b.v. heeft een overschot be haald van 1.2 miljoen tegen slechts f 242.000 in juli 1966. De Nutsspaar bank Amersfoort zag het overschot toenemen van f 519.000 tot f 1,3 mil joen. Bij dc spaarbank te Hilversum werd een stijging van het positieve saldo geconstateerd van f 200.000 tot f 1,8 jniljoca GEMEENTE MIDDENSCHOUWEN Burgerlijke Stand en loop der bevolking over juli 1967 Geboren: 27. Marinus Kornelis, z. van A. de Jonge en M. C. Stoutjes- dijk (Duivendijke). Gehuwd: 11. Willem Berrevoets, 21 j.. en Grietje van IJsseldijk, 20 j. (beiden te Kerkwerve); 14. Johannes Jacobus van der Have. 21 j. en Tona Janna Fondse, 21 j. (béiden te Kerk werve); 21. Marinus Cornelis Ganze- man, 22 j. (Brouwershaven) en Neeltje Pieternella Fondse, 22 jaar (Kerkwerve). Overleden: 30. Jacob Padmos, 53 j. (Elkerzee). Ingekomen: P. van de Wege en gezin van Rotterdam naar Scharen- dijke; J. J. van Dommelen en gezin van Utrecht naar Scharendijke. Vertrokken: P. Tanis en gezin van Scharendijke naar Rozenburg; N. P. Ganzeman-Fondse van Kerkwerve naar Brouwershaven (Noordgouwe); A. C. Y. van der Lans en gezin van Kerkwerve naar Hardinxveld-Gies- sendam. GEMEENTE BROUWERSHAVEN Burgerlijke stand en loop der bevolking over juli 1967 Geboren: 4. Tannetje, d. van C. J. Gast en M A. Heijboer (Brouwers haven); 26. Janna Leuntje, d. van A. M. van Liere en T. M. de Visser (Zonnemaire). Gehuwd: 11. Abraham van den Hoek, 24 j. (Brouwershaven) en Thona P van Beveren, 23 j (Brou wershaven); 14. Matthijs A. Mat- thijsse, 25 j. (Westerschouwen) en Fran^oise M. Kosten, 23 j. (Noord- gouwe); 25. Jan M. de Jonge, 54 j. (Brouwershaven) en Dina C. van der Linde, 39 j. (Brouwershaven). Overleden: 5. Trijntje van de Velde, 72 j., weduwe van C. H. Verbaan (Brouwershaven); 7. Cornelia Deur- loo, 84 j., weduwe van G. Wagema- ker( Dreischor); 7. Nicolaas Remijn, 73 j., gehuwd met L. de Nooijer (Brouwershaven); 9. Maria van de Panne, 74 j., gehuwd met C. den En gelsman (Noordgouwe). Ingekomen: 5. H. van den Hoek (Dreischor) van Duiveland; 6. P. T. Vis (Zonnemaire) van Zierikzee; 19. J. de Boer en gezin (Dreischor) van Smallingerland; 21. N. P. Ganzeman- Fondse (Noordgouwe) van Midden- schouwen; 31. A. A. E. Vis-vanDijke (Zonnemaire) van Rotterdam. Vertrokken: 14. F. M. Matthijsse- Kosten (Noordgouwe) naar Zierikzee; 27. M. Vis-Delst (Zonnemaire) naar Bergen op Zoom. GENEVE, 5-8. Het merendeel van de 260.000 vluchtelingen die zich in Transjordanië bevinden, zijn bereid naar het door Israël bezette deel van Jordanië terug te keren op voor waarde dat hun veiligheid en hun middelen van bestaan worden verze kerd. Dit heeft de president van het Jor daanse Rode Kruis, Ahmed Aboe- Goera, op een persconferentie in Ge- nève verklaard. Hij zei dat de Jor daanse autoriteiten alles hadden ge daan om de stroom van, vluchtelin gen naar Jordanië - op het ogenblik nog 500 tot 1000 per dag - tegen te houden, maar dat zelfs het gebruik van geweld niet had gebaat. Als oor zaak hiervan noemde hij „de buiten gewoon moeilijke levensomstandig heden in het door Israël bezette deel". De erfenis van Krupp ESSEN, 5-8. De onlangs overleden Alfried Krupp von Bohlen und Hal- bach heeft zijn hele fortuin nagelaten aan een op te richten stichting, de Krupp-stichting, zo is bekendge maakt. Hoe groot dit fortuin is, zal wel nooit bekend worden. Tot executeurs-testamentairs zijn zijn enige zoon Arndt, zijn algemeen gevolmachtigde Berthold Beitz en de rechtskundige dr. D. Van Schenck benoemd, die het gehele vermogen moeten beheren en vooral het ver mogen dat in de firma Krupp is be legd. Dat de spuitbus een grote toe komst heeft betwijfelt nie mand. Tos dusver vindt zij intussen voor voedingsmidde len, behalve in de Verenigde Staten - waar men zelfs kaas op het brood kan spuiten, om van boter maar te zwijgen - nog weinig toepassing. Dit mede in verband met het feit, dat de voedingsmiddelenwet geving in vele gevallen het ge bruik van een spuitbus voor levensmiddelen niet toelaat of ernstig belemmert. Wat intus sen de toepassing voor de ver spreiding van insecticides, voor meubelonderhoud, luchtzuive ring, scheerzeep, haarlak, deo dorants, parfum, allerlei ge neeskundige- en drogisterij- produkten, coatings enz. be treft, verwachten Britse ex perts tussen 1967 en 1975 een zeer grote stijging van de ver koop van deze produkten in spuitbussen. De schattingen lopen van vijftig tot honderd procent eenheden meer. Voor oven-reinigingsmiddelen 150 procent; voor haarlak, parfum en eau-de-cologne rekent men met een stijging van het ver bruik van niet minder dan 300 procent; scheerzeep slaat met een stijging van 225 procent ook geen slecht figuur. LAND- EN TUINBOUW Pas op dat banden uw land niet vennoorden! KERKNIEUWS Ned, Herv. Kerk. Beroepen te Zuidwol de (Dr.) (toez.) L. J. Prins te Hoogkerk (Gron.) - te Zegveld L. Blok te Ridderkerk. Aangenomen naar Giessen-Oude- lcerk A. de Bruijn te Werkendam. MARKTBERICHTEN Uienveiling Middelharnis MIDDELHARNIS, 4-8. Vrijdag- is de eerste veiling van uien in het nieuwe seizoen gehouden. De aan voer is nog klein en blijft beperkt tot enkele partijtjes pootuien. Aan gevoerd werd 12 toii klasse I, waar van 8 ton middel en de rest verdeeld over de overige sorteringen. De af zet loopt op heden zeer stroef en er is dan ook weinig belangstelling van koperszijde. Op de veiling St. Annaland no teerde de middel donderdag f 19,20; in Middelharnis liep ze iets terug tot f 18,98, de grove vond een koper voor f 20,—, welke notering eveneens ge maakt werd voor de drielingen en de picklers. De stand van de zaaiuien is op Flakkee veel beter dan vorig jaar. Bovendien profiteren deze nog ten volle van de regen in de afgelopen week, zodat het produkt een goede opbrengst belooft. De uitgezaaide oppervlakte is be duidend groter dan vorig jaar. Dit heeft tot gevolg, dat er dit jaar, on voorziene omstandigheden voorbe houden, een veel groter aanbod zal zijn. Ten aanzien van de afzet zijn nog weinig voorspellingen te maken, al zal een grote oogst ongetwijfeld zijn invloed op de prijs doen gelden en mag niet gerekend worden op de hoge prijzen van vorig jaar. Verder zijn wij bij dë afzet in grote mate afhankelijk van de oogsten in het buitenland. Veel droogte b.v. kan gunstig zijn voor onze afzet, andere omstandigheden echter weer minder gunstig. De eierveilingen BARNEVELD, 3-8. Coöperatieve Veluwse eierveiling Ed'e: Aanvoer 540.820 stuks, stemming redelijk'. Prijzen (in/ guldens per 100 stuks): Eieren van 52-53 gram f 9.42-9,58; van 56-57 gram f 10,92-11,47; van 60-61 gram f 12,70-13,44; van 64-65 gram f 13,70-14,66. Eierveiling Bam'eveld: Aanvoer 799.336 stuks, stemming rustig. Eie ren van 37-43 gram f 5,46-7,24; van) 47-53 gram f 7,88-9,54; van 56-64 gram f 10,93-13,33; van 64-72 gram f 13,44-15,32. Kruishoutumi (België). Aanvoer 211.320 stuks, stemming redelijk. Eie ren van 52-53 gram f 9,01-9,32; van 57-58 gram f 11,08-11,33; van 62-63 gram f 12,69-12,74. Eiermarkt Barneveld. Aanvoer on geveer 1.950.000 stuks, handel rede lijk. Eieren van 45-50 gram f7,50- 8,80, kg prijs f 1,67-1,76; van 51-58 gram f 9,25-12,50, kg prijs f 1,81-2,16; vani 59-65 gram f 13,10-14,50, kg prijs f 2,22-2,23. Reeds jarenlang wordt door de onderzoek-afdeling van het I.L.R. te Wagen ingen gewaarschuwd tegen het gebruik van trekkerbanden die absoluut ongeschikt zijn voor gebruik in het najaar. Wij doelen hier op te lage en ver sleten nokken op trekkerbanden, die niet meer in staat zijn voldoende trekkracht op te brengen. Het is dui delijk dat hierdoor slip ontstaat, die funeste gevolgen kan hebben voor de bodemgesteldheid in het volgende seizoen, het zgn. struktuurbederf. Het uitstellen van de aankoop van goede banden brengt met zich mee dat de in gebruik zijnde banden sterk aan kwaliteit teruglopen. Het geld wat men dus denkt te besparen, moet dan ten lange leste dubbel worden betaald. De coverbedrijven weigeren de banden te coveren omdat het kar kas teveel versleten is en de groei van het gewas loopt in het voorjaar ten achter, omdat door slip in het land een te vaste bodem is ontstaan. Beter en ekonomischer is het daar om om aan het begin van het oogst- seizoen op goede banden te staan. Goede banden zijn in dit opzicht o,a. de Nylaboerbanden met zeer hoge nokken die ver uit elkaar op de band staan. Deze banden hebben (óók in nat land) een bijzonder hoog DINSDAG 8 AUGUSTUS. NED. I. Als start van het AVRO- programma een aflevering van de boeiende serie „De onbekende we reld". Deze keer een korte Duitse documentaire over het bij Australië gelegen eiland Tasmanië. Na een kort stukje „AVRO's Sportpanora- ma", gewijd aan de training voor de Europese kampioenschappen water skiën in Amsterdam volgt een afle vering van „Hogans Helden". Kolo nel Hogan houdt deze keer niet al leen de heren Klink en Schültz voor het lapje, maar ook nog een geheim zinnige kapitein, die met zijn vracht -auto in het krijgsgevangenkamp bescherming zoekt tegen de gealli eerde bommenwerpers. Na het jour naal AVRO's Televizier" en ver volgens een amusementsshow uit Miinchen, getiteld de Ray Anthony show. Hoofdschotel van de avond is tevens het sluitstuk. „Twee aspecten van de radiatieis een documentaire van de BBC. De bekende documen talist Max Morgan-Witts behandelt hierin de verschillende vraagstuk ken, waarvoor de aanwending van de radio-activiteit de mens voor ge steld heeft. NED. 11. De NTS brengt een voor programma van een uur voordat zij met de hoofdfilm begint. Eerst dan een kort muziekfilmpje met o.m. Nana Mouskouri en Gitte en een do cumentaire van de Duitse televisie Deze handelt over „de,ijzeren slang" waarmee dan bedoeld is de spoorlijn, die de Afrikaanse staten Kenia, Tan zania en Oeganda verbindt. En dan de hoofdfilm „Stromboli". Ingrid Bergman speelt de rol van de jonge statenloze vrouw, die om uit een ontheemdenkamp te kunnen komen trouwt met een eenvoudige vissers man uit Italië. Het wordt geen ro mantisch huwelijk, want de be schaafde Zweedse past zich maar heel moeilijk aan bij het leven van de mannen van Stromboli. Niet al leen de armoede, maar ook de voort durende dreiging van de vulkaan maakt haar geestelijk kapot. DINSDAG 8 AUGUSTUS. NED. I: 1S.45 De minimolen; 18.50 Journaal; 18.55 Ster; 18.59 Pauze; 19.00 De onbekende wereld; 19.20 Sportpanorama; 19.30 Hogans Hel den; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster20.20 Avro's Televizier; 20.50 Ray Anthonie; 21.40 De twee aspec ten van radiatie; 22.40 Journaal. NED. II: 20.00 Journaal; 20.01 Ster 20.05 Music please; 20.15 De ijzeren slang; 21.00 Stromboli; 22.15 Ster; 22.20 Journaal. trekvermogen zonder ook maar in het minst te slippen. Het is bewezen dat ook de levensduur van deze ban den soms meer dan het dubbele van gewone banden bedraagt. Gecoverd wordt dit type onder de naam „Hof- ka-profiel" in de handel gebracht. Stroper omgekomen door eigen vinding LAVELANET, 5-8. De 25-jarige Jacques Polineau uit de Zuidfranse plaats Lavelanet, is om het leven ge komen door een elektrisch apparaat van eigen vinding, waarmee hij vis stroopte in de rivier de Hers. Polineau had het apparaat met een kabel verbonden waarop 380 volt stond. Toen hij zich in het water be vond, ontstond kortsluiting. Zijn stoffelijk overschot werd door zijn zwager ontdekt. Dichtbij de plaats van het ongeluk dreef ruim dertig kilo forellen met de buik om hoog. Ook zij waren door de elek trische schok gedood. Premier mevrouw Indira Gandhi heeft vrijdag een stuwdam in de ri vier de Krisjna, in de Zuidindische staat Andra Prodesj, officieel in ge bruik gesteld. Door de dam wordt het op twee na grootste stuwmeer ter wereld gevormd. BLANCA. In het Zuidspaanse stadje Blanca zijn aardschokken ge voeld, die het grootste deel van de 6.000 inwoners hun heil op straat de den zoeken. De schokken hielden 13 seconden aan. Van schade wordt geen melding gemaakt. JERUZALEM. Uit de kerk van het Heilig Graf in hel oude deel van Je ruzalem zijn goud en diamanten ge stolen. Er is een gouden kroon bij, die van een madonnabeeld is wegge nomen. BONN. West-Duitsland en Tsje- cho-Slowakije hebben in Praag een handelsakkoord getekend, dat voor ziet in de uitwisseling van handels missies, zo wordt officieel in Bonn meegedeeld. BRUSSEL. De radio-actieve con tainer, die vorige week werd ver mist uit een vrachtauto op een ter rein in het Antwerpse havengebied nabij de Nederlandse grens, is te recht. NEW YORK. In de negerwijken van de Amerikaanse steden zijn on derafdelingen gevestigd van de ver schillende organisaties die streven naar de „bevrijding van de negers". WASHINGTON. De V.S. hebben krachtens een uit 1950 dalerend ak- koor een veto uitgespi*oken over de levering van Canberra bommenwer-j pers aan Peru, zo is door het State Department meegedeeld. ATHENE. In een straat in het centrum van Athene is een bom ont ploft. Volgens de politie werd nie mand getroffen. De politie heeft de omgeving waar de aanslagplaats vond afgezet. Vorige maand ontplofte een bom op hel belangrijkste plein van de Griekse hoofdstad, waarbij ook geen slachtoffers vielen. WICHITA (Kansas). In Whicita, in de Amerikaanse staat Kansas, zijn drie jonge negers gewond door ge weerschoten die werden afgevuurd uit een met grote snelheid passerende auto waarin jonge blanken zaten. BONN. In een ziekenhuis te Bonn is de voormalige voorzitter van de Duitse Rijksdag, Paul Loebe ,als ge volg van hartzwakte, in de ouderdom van 91 'jaar overleden. Hij krijgt een staatsbegrafenis. Ondanks fijne keuken PARIJS, 5-8. Hoewel Frankrijk internationaal vermaard is om zijn fijne keuken, worden de Fransen ever het algemeen slecht gevoed. Tot deze conclusie is een bekende voe dingsdeskundige, prof. Hughes Gou- nelle de Pontanel, lid van de Franse academie van geneeskunde, gekomen. Volgens zijn rapport wordt vrijwel overal in Frankrijk het normale ge middelde van 3.200 calorieën voor een werkende man en 2.800 calorieën voor een vrouw per dag aanzienlijk overschreden. Het diëet bevat teveel boter en vet, maar te weinig pro teïnen. Aan vis wordt, ook in de kuststreken, te weinig aandacht be steed en hetzelfde geldt voor verse groenten, fruit en niet vette zuivel- produkten. Voorts is uit het onderzoek geble ken dat de Fransen te veel drinken, de ouderen meer dan de jongeren. 29. Met een zorgelijk gelaat zette de Her tog van Pomplina de toestand uiteen. Hij vertelde de jonge krijger, dat hij reeds en kele malen boodschappers had gestuurd naar de rijke koopmansstad Veneda, meer naar het oosten. De Doge van deze stad be schikte over een machtige vloot en een groot leger, doch wanneer Pomplina zou vallen, zou ook Veneda verloren zijn. Daar om had de hertog reeds verschillende ma- Ion pogingen gedaan dit dc Doge door bood schappers aan het verstand tc laten bren gen en hem dringend om hulp te verzoe ken. „En welke tijding hebben deze bood schappers mee teruggebracht?" vroeg Aram nieuwsgierig. Driftig sloeg de hertog met zijn vuist op de bank. „Dat is het juist! Geen van hen is teruggekeerd, hoewel ik weet dat zij vei lig door dc vijandelijke linies zijn heenge- komen! Zij moeien dus in Veneda aange komen zijn. Ik begrijp er niets van! En ondertussen zitten wij hier met ons klein legertje van allo kanten ingesloten. Reeds waren ziekte en dood rond in deze stad en wanneer er niet spoedig hulp van buiten komt, zullen wij ons moeten overgeven of deze barbaren doen een stormaanval en dan zullen wij niet meer in staat zijn hen te weerstaan. Wanneer ik sléchts de Doge kon bereiken! Samen met zijn leger en vloot zouden wc de Barbadoren voorgoed kunnen verslaan". Aram sprong op. „Laat mij naar Veneda gaan en met de Doge praten!" bood hij geestdriftig aan. I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 4