DE ZIERIKZEESCHE COURANT Bosbranden bedreigden vakantieplaatsen op het eiland Capri Hoog koffiegebruik in Nederland C0L0MBIAANS VLIEGTUIG TOT LANDEN GEDWONGEN IN CUBA Auto-ongelukken - Twee echtparen gedood Huurlingen pogen uit Kongo weg te komen Verdovende middelen op jeugd-feestje Oude man vermoord te Vlaardingen MORRIS Graan-gigant meerde af in Amsterdam Blanke hulp voor de „zwarte" revolutie? KAMERBREED „DE MAGNEET" Slag tegen lawaai van bromfietsen ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 7 augustus 1967 123ste jaargang Nr. 19840 WAARIN OPGENOMEN 1797 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 7677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (OlttO) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per week 55 cent. Losse nummers 20 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) I 1,25 per stuk. In dit nummer: De schilderijenexpositie in het Gravensteen lift bfgou op de Monte Solaro Een bosbrand, die op Monte SoJaro op Capri uitbrak, heeft zaterdag een zodanige omvang aangenomen, dat veel vakantieplaatsen op dit Itali aanse eiland in de Middellandse Zee werden bedreigd. Er zijn geen slacht offers gevallen, maar verscheidene huizen in de dorpen Torina en Ma rina Piccola werden ontruimd. Met man en macht werkte men aan de bestrijding van het vuur en zelfs vakantiegangers hielpen mee. De burgemeester van de hoofdplaats Capri heeft de hulp van het Itali aanse leger en de Navo-strijdkrach- ten in Napels ingeroepen. Hef- schroefvliegtuigen van de Ameri kaanse zesde vloot werden ingezet. De Monte Solaro is de hoogste top van het land, in het westelijke ge deelte dat Anacapri heet. De berg is Het koffieverbruiik in Nederland neemt steeds toe en is thans op het peil gekomen van de Westeuropese landen waar de meeste koffie wordt gedronken. Terwijl voor de oorlog 3.6 kg. gebrande koffie per hoofd der bevolking werd geconsumeerd, zette een geleidelijke stijging in, die de laatste jaren een scherpe curve te zien geeft. Van 3.9 kg. in 1961 steeg het koffieverbruik tot 4.9 kg. per hoofd der bevolking in 1966 en kwam daarmee ongeveer gelijk met dat in de Bondsrepubliek, die tot dusver na de Verenigde Staten het hoogste verbruik per hoofd der be volking in de gehele wereld ver toonde. In feite is in beide landen het ver bruik nog iets hoger, daar in deze getallen alleen de in Nederland, res pectievelijk West-Duitsland, gepro duceerde instantkoffie is begrepen, maar niet de invoer daarvan. Echtpaar gedood bij ongeluk WAGENINGEN. 5-8. Het uit In- donesië afkomstige echtpaar P., te Voerendaal woonachtig, is bij een verkeersongeluk in Wageningen om het leven gekomen. Door nog onbekende oorzaak reed de heer P. met zijn vrijwel nieuwe auto frontaal tegen een boom. Zowel de 64-jarige bestuurder als zijn 52- jarige echtgenote waren op slag dood. vrijwel niet 'bewoond maar op de top staan enige beroemde villa's, o.m. „San Michele" van de Zweedse schrijver-arts Axel Munthe. De villa is na de dood van de schrijver tot museum gemaakt. Vlucht van toeristen Veel toeristen zijn naar het vaste land gevlucht. Uit Italië wordt wa ter naar het eiland overgebracht, dat een chronisch tekort heeft. Het vuur verslindt pijnbomen en olijf- bossen. De ruïne van het kasteel Barbarossa, uit de tiende eeuw, is al een prooi van de vlammen gewor den. Het kasteel ligt op de helling van de Monte Solaro. Ook op Ischia, een naburig eiland, woedt een brand, maar de omvang daarvan is niet go groot. Nadat met man en macht was gewerkt aar de blussing, is men de branden tenslotte meester geworden. Enkele brandweerlieden liepen ver wondingen op. BOGOTA, 7-8. Een Douglas DC-4 van de Colombiaanse luchtvaart- maatschappy „Aerocondor" met 75 personen aan boord is zondag tot landen gedwongen op de luchthaven van Havanna. Het toestel meest tussen Barran- quilla en de Sint Andreaseilanden van koers veranderen, zo is in Ba- ranquilla meegedeeld. Doden bij brand te Antwerpen ANTWERPEN, 6-8. Bij de grote brand in de chemische fabriek van Bayer die vrijdag uitbrak zijn vier mensen, twee Belgen en twee west- Duitsers, omgekomen, 33 personen werden gewond van twee twee ern stig. Deze definitieve cijfers werden zondag bekend gemaakt. Twee tanks met chemicaliën stonden zondag nog in brand, voor het grgotste deel is de brand verder geblust. In Havanna werd meegedeeld dat vijf gewapende personen de beman ning hadden gedwongen naar Ha vanna koers te zetten. Toen het toe stel boven Cubaans grondgebied verscheen, stegen Cubaanse jagers op om een onderzoek in te stellen. Zij begeleidden het passagiersvlieg tuig naar de luchthaven van Havan na, waar de overvallers - vier Co- lombianen en een Equadoriaan - po litiek asiel vroegen. Zïi werden on dervraagd door de Cubaanse veilig heidsdienst. De overige passagiers en de bemanning zijn overgebracht naar een hotel, aldus de mededeling. Zij mochten hun reis voortzetten. De economische directeur van de belangrijke Poolse handelsorganisa tie „Mined", Roman Bogusz, weigert met zijn gezin van een kakantie in Frankrijk naar Polen terug te keren, zo meldt het Poolse persbureau P. A.P. Actie van „Nieuw Links"? DEVENTER, 5-8. Op Rijksweg 28, van Deventer naar Apeldoorn, ter hoogte van Voorst, is een verkeers ongeval gebeurd, waarbij een vrouw op slag werd gedood en vier perso nen ernstig gewond. Het ongeluk gebeurde doordat een vrachtauto door te snel af te rem men, op de linkerweghelft raakte en frontaal in botsing kwam met een uit tegenovergestelde richting nade rende personenauto met vijf inzit tenden. Eén van hen, de 30-jarige mevrouw R. Dekker-Bron uit Koot- wij kerb roek, die naast haar echtge noot, die de auto bestuurde, zat, werd op slag gedood. Haar man, de 34- jarige L. Dekker, haar 4-jarig zoontje C. Dekker, de 50-jarige mevrouw H. Bron-Riphagen en de 22-jarige G. Bron, eveneens allen uit Kootwijker broek, werden zeer ernstig gewond. Van de gewonden overleed later de echtgenoot, de heer Dekker, in het Geertruidaziekenhuis te Deventer. NEW YORK, 5-8. Verscheidene blanke organisaties die behoren tot „Nieuw Links", bereiden zich voor op actieve steunverlening aan de „Zwarte Revolutie", zo heeft een woordvoerder van deze groepen in New York bekendgemaakt. De voornaamste organisatie in de nieuwe beweging is de S.D.S. - „Stu denten voor een Democratische Par tij" - die 7.000 leden zegt te tellen en die de steun van 30.000 mensen zou hebben. De S.D.S. ageert ook tegen de Amerikaanse deelneming aan de strijd in Vietnam. Zij wil bij rassen- onlusten in elke vorm ook hulp ver- BOEJOEMBOERA, 5-8. De Belgi sche huurlingencommandant, majoor Jean Schrammc, tracht op het ogen blik met zijn manschappen zich vech tend een doortocht te banen van oos telijk Kongo naar Rwanda of Boc- roendi. ROTTERDAM. 5-8. In zijn kleine woning aan de Van Kinsbergenplaats in Vlaardingen is het verminkte li chaam gevonden van de 76-jarige weduwnaar Willem Adrianus van der Plaat. Alles wijst erop dat de bejaarde man een gewelddadige dood is gestoi*ven. De politie verklaarde vrijdagmid dag, dat de heer Van der Plaat moet zijn omgekomen door slagen met een zwaar voorwerp, vermoedelijk een hamer. Dit zware voorwerp was even wel nog niet gevonden. Het huurlingenleger heeft 150 gij zelaars in zijn macht, zo melden Europese vluchtelingen die in de hoofdstad van Boeroendi zijn aange komen. Hun verhalen worden niet van gezaghebbende zijde bevestigd. De vluchtelingen beweerden ook dat Schamme contact had opgenomen met het Amerikaanse consulaat in Boekavoe, om te trachten hulp van het consulaat te krijgen bij het uit wijken naar het buitenland. Een week geleden zijn de huurlin gen verdreven uit de driehoek die gevormd wordt door de plaatsen Poenia, Loeboetoe en Joembi in oos telijk Kongo. Haile Selassie sprak met president Tito BRIONI, 5-8. Keizer Haile Selas sie van Ethiopië is vrijdag uit Ge- nève in Fula (Istrië, Zuid-Slavië) aangekomen voor een bezoek van één dag, op uitnodiging van maar schalk Tito. Op het eiland Brioni besprak hij met het Zuidslavische staatshoofd onder meer de crisis in het Midden-Oosten. Op het Va/plateau werden zaterdag karting-wedslrijden gehouden. De met pittige motortjes uitgeruste wagentjes, bicken hoge snelheden te kunnen bereiken. (Foto; Zierikzeesche Nieuwsbode). AMSTERDAM, 5-8. De politie van het bureau Lodewyk van Deyssel- straat te Amsterdam, heeft een inval gedaan in een huis in de Vespius- straat, waar een achttal jongelui een feestje organiseerde, terwyl de be woners niet aanwezig waren. De politie trof in het huis o.m. verdovende middelen aan, wat voor haar een reden was om de zeven jongens en één meisje, die in het huis waren, te arresteren en voorlo pig op te sluiten. Vandalisme op de wereldtentoonstelling o MONTREAL, 5-8. Op de wereld tentoonstelling te Montreal (Canada) zijn ergerlijke daden van vandalisme geconstateerd. Zo werd kortgeleden het twee me ter hoge standbeeld van de Finse hardloper Paavo Nurmi omver ge gooid. Het beeld is in stukken ge vallen. Het Museum voor Schone Kunsten in Montreal liet een beeldhouwwerk van Julio Gonzalez weghalen omdat er schade aan was toegebracht. Verder meldde Senegal dat een werk van de Senegalse beeldhouwer Papa Ibra Tall, dat voor het pavil joen ven Senegal staat, zwaar is be schadigd. Diverse Afrikaanse landen hebben laten weten dat er waarde volle voorwerpen, die in hun pavil joens stonden, worden vermist. Er zijn maar weinig op de ten toonstelling vertegenwoordigde lan den die niet op de een of andere manier melding hebben gemaakt van diefstal of schade. Halve eeuw iiwlieust bij dezelfde gemeente HOOFDDORP, 5-8. De 64-jarige W. Meeuwig uit Hoofddorp, kreeg de gouden medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nassau, uitge reikt omdat hij sinds vijftig jaar op het gemeentehuis van Haarlemmer meer werkzaam is. Hij kwam op 14- jarige leeftijd als jongste bediende en is thans hoofdcommies-A op do afdeling financiën. By de zeven jongens 'behoorde ook de zoon van de familie, die echter clandestien weer in zijn huis was teruggekeerd, nadat zyn ouders met vakantie waren gegaan. Hijzelf be hoorde namelijk op een ander adres te verblijven. ADVERTENTIE quality first Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 In één keer 50.000 ton AMSTERDAM, 5-8. De betekenis van de verbetering van het Noord zeekanaal en de nieuwe monding in IJmuiden wordt by na dagelijks on derstreept door gebeurtenissen in de Amsterdamse haven. Op de boeien by de Intern. Graan Overslagmaat- schappii Amsterdam meerde een Ja panse bulkcarrier af, de „Japan Pi ne" die in een keer 50.000 ton graan de grootste lading ooit in Amsterdam aangevoerd, kwam brengen. Daarnaast voerde deze gigant nog ma is, bonen, meel en miletzaad aan alles afkomstig uit een haven aan de Golf van Mexico, bestemd voor an dere landen op het vasteland van Europa, Scandinavië en Engeland. Het feit dat lading bestemd voor Engeland in Amsterdam wordt ge lost en per kustvaarders naar zijn bestemming gaat vervult de Amster damse havenautoriteiten met trots. Het onderstreept duidelijk dat Am sterdam bezig is 'een Europese haven te worden. De „Japan Pine" moest op de boei en afmeren omdat voor de kade de „Jersey Bridge" lag die 33.000 ton Australisch graan bestemd voor En geland aanvoerde. Naast de „Jersey Bridge" lag het Italiaanse schip „De- Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Wie uitstelt tot morgen Is altijd vol zorgen, OCOSCOOOCCOCCOCOOV950K De sportvlieger Jaap van Mesdag is er als eerste Nederlander in geslaagd een solo-vlucht over de Atlantische oceaan te maken. lenen, b.v. door tegelijk een betoging tegen de Vietnamese oorlog te orga niseren, waardoor de politie extra wordt belast. Volgens de leiders van de S.D.S. is de beweging niet marxis tisch. ook a'l houdt zij rekening met enige stellingen van Marx. Het doel van deze en andere soortgelijke orga nisaties is de val van het „Ameri kaanse imperialisme". In dit verband rekent men er op, dat aan eventuele onlusten in een stad als Chicago niet alleen de negers, maar ook de be woners van de blanke armenwijken in opstand zullen komen. Andere groepen van „Nieuw Links" zijin de „Beweging voor Vrije Meningsuiting" te Berkeley in Cali- fornië, het ..Comité van Studenten van het Zuiden" en de „Unie van Pacifistische Studenten van Canada". Deze unie houdt zich o.a. bezig met do hulpverelening aan jonge Ameri kanen die ni'et in militaire dienst willen gaan. Vliegtuigbotsing in Amerika LACONIA (New Hampshire), 7-8. Twee kleine vliegtuigjes zijn zondag met elkaar in botsing gekomen en neergestort toen zij trachtten te lan den op het vliegveld van Laconia in de Amerikaanse staat New Hamp shire. Vijf personen - drie mannen en twee vrouwen - kwamen bij het on geluk om het leven. Zomers Verwachting tot dinsdagavond: Overwegend zonnig en op de mees te plaatsen droog weer. Meest ma tige wind tussen zuid en oost. Iets hogere middagtemperaturen. 8 aug. Zon op 5.11, onder 20.19 Maan op 7.54, onder 21.40. Eerste kwartier: 12 aug te 21.44 uur. HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 8 aug. 4.57 v.m. 17.08 n.m. BROUWERSHAVEN: 8 aug. 4.31 v.m. 16.56 n.m. Springtij; 8 aug. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 7-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Na enkele dagen van tamelijk koel en buiig weer, trad tijdens het weekeinde een geleidelijke verbete ring in. Zaterdag vielen er, Ln hoofd zaak langs de kust en ln het noord oosten van het land, nog enkele buien. Zondag werden wolkenvelden afgewisseld door zonnige perioden en bleef hel overal droog, terwijl de temperaturen waarden van 20 tot 23 graden bereikten. De wind. kromp hierbij naar richtingen tussen zuid en cost, waarbij iets warmere lucht werd aangevoerd. Een en ander hield verband met een rug van hoge druk, die over ons land trok, terwijl een depressie van het zeegebied ten wes ten van de Britse eilanden naar het zuidoosten koerste. Dit lagedrukge bied zal morgen bij de westelijke in gang van Het Kanaal zijn aangeko men. De bijbehorende fronten ver plaatsten zich hierbij naar het oos- tenj maar het ziet er niet naar uit, dat zij dinsdag al tot onze omgeving kunnen doordringen. De wind blijft tussen zuid cn oost en de tempera turen kunnen bij zonnig weer iets hogere waarden bereiken dan maan dag. Het Witte Huis heeft de benoe ming van Paul Ignatius tot minister van marine bekendgemaakt. De 47- iarige nieuwe bewindsman is nu on der-minister van defensie, belast met logistieke zaken. sideria" met 45.000 ton tarwe en mi letzaad eveneens bestemd voor door voer. De graan aan- en doorvoer via Amsterdam is iin de laatste jaren snel toegenomen. In 1956 werd 265.000 ton aangevoerd; in 1966 2.867.000 ton, in tien jaar dus ver tienvoudigd. ADVERTENTIE naar Wij hebben breedtes voor-elke kamer: 3.00, 3 66. 3.75, 3.80. 3.90, 4 00. 4.57. 5.50 meter. A. S. FLIKWEERT Nicuwerkcrk - tel. (01114)265 Bruinisse - tel. (01113)470 DEN HAAG, 5-8. Nagegaan zal worden of het mogclyk is in het door het Verbond voor Veilig Verkeer, in samenwerking met de Centrale Po litic Verkeerscommissic en dc Vcr- kccrscomniissie Openbaar Ministerie op te stellen programma voor de in 1968 te voeren kernthema-acties aan dacht te besteden aan het euvel van de geluidshinder. Dit zegt de minister van justitie a.i., de heer Beernink, mede namens zijn ambtgenoot van verkeer en wa terstaat, de heer Bakker, in antwoord op schritfelijke vragen van de Tweede Kamerleden Portheine en Joekes (V. V.D.), over de toenemende geluids hinder van motorvoertuigen. Voorts zeggen de bewindslieden, dat op last van de officier van justi tie te s-Hertogenbosch in mei/juni 1967 in de gemeenten 's-Hertogen bosch, Vught, Oss, Boxtel en Waal wijk door de politie een verscherpt toezicht werd gehouden op brom fietsbestuurders, wier bromfiets niet was voorzien van een behoorlijk ge luiddempende en over de gehele lengte gasdichte uitlaatinrichting. Tijdens deze actie „bromfiets" wer den in Den Bosch in drie weken 149 bestuurders geverbaliseerd en hun bromfietsen in beslag genomen. In Vught en Oss nam de politie in de zelfde periode respektievelijk 80 en 57 bromfietsen in beslag. Tegen de bestuurders werd proces-verbaal op gemaakt. In Boxtel werden in één week en in Waalwijk in twee weken respektievelijk 19 en 51 bestuurders geverbaliseerd en werden de brom fietsen in beslag genomen.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1