DE GAULLE HOUDT VOL Voorlopig geen kijk op aardgasaansluiting voor Zierikzee vele kleintjes maken een grote. «AIFFE1SENBANK OP SCHOUWEN-DUIVENLAND BLIK DOOR VENSTER HET WERELD Brief van ZECAM-hestiuir A «.T.™ neem bijvoorbeeld nu zo'n leuk spaarbusje van de Raiffeisen- bank. al die dubbeltjes die u, tante en oma daarin doen, maken samen een flink bedrug, zo leert kinderen sparen, jong ge leerd, oud gedaan! Gezin eet tuin op l JOHANNESBURG, 3-8. Sam Britz ttit Brakpan bij Johan- nesburg eet samen mei zijn gezin en zijti hond, letterlijk zijn tuin op. Hij voegt bij 98 procent pure aarde 2 procent chemicaliën en krijgt een stof die eruit ziet als talkpoeder en aanvoelt als geraspte kaas. Britz, die vroeger patent-ge- neesmiddelen heeft gemaakt, i zegt niet welke chemische 4 sloffen hij gebruikt. Het gezin 4 zou al verscheidene weken van dit voedsel hebben ge- f leefd. i GEMEENTE BRUINISSE spaarbank en alle bankzaken Kantoren te: Bruinisse - Brouwershaven - Oreischor - Haamstede - Kerkwerve - Nieuwerkerk - Noordgouwe - Oosterland - Ouwerkerk - Renesse - Scharendijke - Schuddebeurs - Serooskerke - Sirjansland - Zierikzee en Zonnemaire DE KERKDIENSTEN VOOR ZONDAG ZIEL1KZKE, 3-8. liet dagelijks be stuur van de N.V. ZEGAM heelt zich met een schrijven gericht tot het Co mité inwoners gemeente Zierikzee, dat zich - zoals men zich zal her inneren - tot de ZEGAM heeft ge wend over de kwestie van de discri minerende tarieven voor het gas op Schouwen-Duiveland, in vergelijking met andere delen van Zeeland. Het ZEGAM-bestuur schrijft dat het aardgastarief van kracht wordt op het moment dat aardgas aan de betrokken verbruiker wordt gele verd. Thans geldt het aardgastarief in oostelijk Zeeuwseh-Vlaanderen en Zuid-Beveland. De oorspronkelijke tarieven van de in de ZEGAM inge brachte bedrijven gelden thans nog in Tholen, west Zeeuwseh-Vlaande ren en Zierikzee. De ZEGAM schrijft - na deze toe lichting - verder dat het thans niet mogelijk is hierop voor Zierikzee een uitzondering te maken. Men vervolgt: Zools verwacht mocht worden heeft de Gaulle geen excuses ge maakt voor zijn onbehoorlijk optre den in Canada. Het grote fundament van het gaullisme is immers dat de generaal geen fouten maakt. En dus is in een officiële verklaring vanuit het Elysée nog maar eens herhaald dat de Franse president achter de door de Britten verdrukte Frans sprekende massa's van Quebec staat. Zoiets mag men natuurlijk geen inmenging in andermans binnen landse aangelegenheden noemen, want het gaat om de glorie van de Franse cultuur. Dat de Vlamingen in Frans Vlaanderen geen Vlaams meer mogen leren en dat de Bre tonse bevolking al niei meer zijn ideeën voor een zekere mate van zelfbestuur mag uitdragen op de achterkant van zijn auto's, mag geen verdrukking genoemd worden en iedere buitenlander die de Bretons of de Vlamingen aanmoedigt, maakt zich natuurlijk wel schuldig aan in menging in binnenlandse aangele genheden, waarover de Franse pre sident natuurlijk terecht zeer boos kan worden. Schadelijk Dit is niet eens meer een klucht, maar een drama om te zien hoe de koppige oude man in het Elysée ken nelijk bezig is zijn besef van de re aliteit te verliezen. De grote schade lijdt niet Canada, maar Frankrijk, vooral doordat de ministers zich kennelijk gewillig voegen naar de buitennissige luimen nan hun presi dent. Voor de Fransen zelf moet kenne lijk de afkondiging van een eerste sociaal decreet de aandacht afleiden. Dat houdt in dat arbeiders tot een zekere winstdeling kunnen komen. Het is de gaullistische methode om tot de kern van de dingen te gaan. Er was ontevredenheid dat de Gaul le s regeringen wel veel geld be steedden aan kernbommen en ande re vertoningen van glorie, maar te weinig over hadden voor de sociale rechtvaardigheid. Het nieuwe decreet klinkt zeer im- .Mocht na het gereedkomen van de ombouw op aardgas in de overige gebieden blijken, dat Zierikzee nog niet binnen afzienbare tijd op het aardgasnet kan worden aangesloten, dan zullen wij opnieuw in het licht van de dan geldende omstandighe den, onder ogen zien of een herzie ning van de tarieven tot de reële mogelijkheden behoort". Wat die aansluiting op het net be treft wordt medegedeeld dat dit een object is van diepgaande studie. Er blijken zich echter allerlei problemen voor te doen die niet op eenvoudige wijze zijn op te lossen. De verzeke ring wordt echter gegeven, dat de aansluiting van Schouwen-Duive land op het aardgasnet voortdurend de aandacht heeft. Tweemaandelijkse incassering Eetreurd wordt dat de eerste pe riode van meteropneming en incasso is uitgelopen tot een periode van ca. posant, ook al betekent het in feite geen cent meer in handen van de werknemers .En zelfs hoe precies het uitdelen van aandelen aan de werk nemers in zijn werk moet gaan is nog twijfelachtig. Het lijkt óp een gebruikelijk systeem van de Gaulle ook in zijn buitenlandse politiek: meer schijnen dan zijn. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk OOSTERLAND. Heden, vrijdag 4 augustus (3.30 uur): ds. M. Boogert te Hellendoorn (huwelijksbevesti ging). Ned. Herv. Kerk Beroepen te Tiel: G. J. F. Versteeg te Oudwoude-Westergeest; te Grijps- kerk c.a. (toez.): R. E. R. van Bui- ren, kand. te Rotterdam. Aangenomen naar Ferwerd (toez.): W. J. Burghgraef te Stedum; naar Versseveld (3e pred. pi.): J. A. Schol ten te Akkerwoude en Murmerwou- de. Geref. Kerken Beroepen te Rotterdam-IJsselmon- de (vac. P. van der Spek) (tweede maal): D. Bouwknegt te 's-Graven- hage-Mcerwijk; te 's-Gravenmoer: P. Blokland, kand. te Goudriaan. Christ. Geref. Kei-ken Bedankt voor Culemborg: M. Baan te Zeist. DEN HAAG. Het echtpaar M. de Vos uit Den Haag dat met hun 12- jarig dochtertje sinds maandagmid dag in de Dolomieten nabij Trente werd vermist, is in uitgeputte toe stand aangetroffen. ROTTERDAM. Gulf Oil heeft don derdag in Rotterdam plannen be kend 'gemaakt voor de bouw van een nieuw chemisch complex, dat naast de raffinaderij in Europoort geves tigd zal worden. 4*6 maand. De Zierikzeese verbrui kers werd reeds eerder medegedeeld dat voorlopig een driemaandelijkse opneemperiode moest worden inge steld. Dit zal echter worden terugge bracht tot een 2-maandelijkse, na gecombineerde meteropneming en incasso met de N.V. P.Z.E.M. Of dit echter mogelijk zal zijn na omscha keling van de overige gebieden op het aardgasnet, is de vraag en hier over zal het ZEGAM-bestuur zich t.z.t. opnieuw beraden. KORTE BERICHTEN UIT HET BINNENKANT) DEIN HAAG. Op het rijkswegge- deelte tussen Waddinxveen en het verkeersplein Oudenrijn (rijksweg 12) zal binnenkort door de rijkspo litie een proef worden genomen, waarbij op dit traject de verkeers ongevallen politioneel volledig be handeld zullen worden door de sec tie voor bijzondere verkeerstaken. SCHIPPHOL. Na de Super DC-8 is thans ook een vergrote versie van een Boeing straalvliegtuig in de lucht, zij het van een driemotorig toestel, de Boeing 727. De verlengde versie heeft het nummer 727-200 ge kregen. Zij is 6.10 meter langer dan het standaardmodel en biedt plaats aan maximaal 178 passagiers, tegen 129 in het bestaande type. UTRECHT. De Duitse spoorwegen hebben over 1966 een verlies gele den van 1106 miljoen D-mark. Vol gens de persdienst van de Deutsche Bundesba'hn is dat een meevaller, want op de begroting voor 1966 was het verlies geraamd op ongeveer 1400 miljoen D-mark. UTRECHT. De 42-jarige expeditie -chef J. G. Appelman uit Utrecht is in het algemeen ziekenhuis in Zeist overleden aan de verwondingen die hij opliep bij een verkeersongeluk. Hij reed met zijn bromfiets op het rijwielpad langs de Amersfoortse- weg en werd op een kruispunt in Zeist aangereden door een vracht auto. UTRECHT. De 20-jarige student Mans Klaucke uit Utrecht is, toen hij in een bestelauto reed, op het kruispunt Oppenheimplein-Mariën- daalstraat in Utrecht in botsing ge komen met een personenauto die werd bestuurd door de 28-jarige we genwachter S. J. Kuster. De bestel auto sloeg om en de student kwam om het leven. DETROIT. Alle federale troepen die vorige week in Detroit tegen de rassenonlusten moesten optreden werden woensdag teruggetrokken, zo is officieel bekend gemaakt. DEN HAAG. Met een bijdrage van f 667.768 zal Nederland de uitbouw van 'het San Nicolas College, een kweekschool te Surigao op het eiland Mindanao in de Philippijnen, helpen financieren. ENSCHEDE. In Enschedé is de 24-jarige J. R. A. Jansen uit Delden bij een aanrijding om het leven ge komen. Toen de man, die op een scooter reed even achterom keek kwam hij op het linkerweg-gedeeite waar hij in botsing kwam met een tegemoetkomende auto. ODOORN. Een zware vrachtwa gen met aanhanger van een trans portbedrijf uit Winterswijk is in O doorn dwars door de woning van het bejaarde echtpaar R. Jansen ge reden. AMSTERDAM. De rijkspolitie te water heeft uit het water van de Cruciuskade bij de nieuwe entrepot haven in Amsterdam het lijk aange troffen van een plm. 65-jarige in een zwembroek geklede onbekende man. DEN HAAG. Het aantal abortus- vrije rundveebeslagen in ons land neemt toe. Daar door verminderen de kansen op besmetting. Deze gun stige omstandigheid is voor het Landbouwschap aanleiding om het reglement voor de bestrijding van abortus-bang te wijzigen. AMSTERDAM. De'60-jarige heer G. Tammes uit Amsterdam is tij dens het verven van zijn jachtje in de Oude Houthaven, in het water gevallen en verdronken. Vermoed wordt dat het slachtoffer zijn even wicht heeft verloren en overboord is geslagen. DORDRECHT. Een tot dusver on bekend gebleven man, heeft een in een klein huis op een hofje in Dor drecht wonende invalide bedreigd en hem zijn spaarcenten ad 980 gul den afgeperst. ROTTERDAM. Hebben b. en w. van Rotterdam f 40.000 weggegooid aan een beatcentrum voor provo's, dat door de provo's niet wordt ge wenst';' Dit vraagt het CHU-raadslid dr. F. J. Krop n.a.v. de inrichting van een provo-kelder aan de Boom pjeskade bij 'de Rotterdamse Maas bruggen. ROTTERDAM. In het Rotterdam se concert- en congresgebouw De Doelen. heeft donderdagmorgen de Engelse prof. dr. Ivo Lapenna, voor zitter van de esperanto-wereldbond, het 52ste esperanto-wereldcongres officieel geopend. DEN HAAG. Na bijna 'twee maan den van intensief onderzoek heeft de Haagse politie bekend gemaakt dat op 10 juni een man is aangehou den, die wordt verdacht van niet minder dan 67 inbraken, sinds de cember gepleegd in plaatsen in heel Nederland. AMSTERDAM. De rijkspolitie te water heeft het stoffelijk overschot van de 60-jarige Geert Tammes in de Houthaven van Amsterdam drij vende aangetroffen. De man, die runner was van beroep en in Am sterdam woonde, is enkele dagen geleden verdronken, toen hij bezig was een jachtje te schilderen. Ned. Herv. Kerk Zierikzee: Grote kerk: 10 uur dr. J. F. van Royen, Rem. pred. te Rotter dam. Gasthuiskerk: 9.30 en 7 uur ds. Lam. Kerkwerve: 11 uur ds. A. Lam uit Zierikzee. Serooskerke: 9.30 uur ds. M. G. Westerhof uit Nieuwerkerk. Burgh: 9 en 10.15 uur ds. Flink. Haamstede: 10 en 7 uur ds. G. Was senaar uit Hilversum. Renesse: 9 uur de heer Van Zetten uit Vlaardingen, 10.15 uur idem, 19 uur ds. N. J. Flink uit Burgh. Noordwelle: 7 uur ds. L Faber uit Ouwerkerk. Scharendijke: 9.30 uur ds. Roodenburg. Brouwers haven: 9.30 uur ds. J. Feunekes uit Zonnemaire. Zonnemaire: 11 uur ds. Feunekes. Noordgouwe: 9.30 uur ds. Schoneveld. Breischor: 11 uur ds. Schoneveld. Ouwerkerk: 11 uur ds. Faber. Nieuwerkerk: 9.30 uur ds. I. Faber uit Ouwerkerk. Oosterland: 11 uur ds. F. C. M. Roodenburg uit El- kerzee-Scharendijke, 6 uur ds. A. de Jonge. Sirjansland: 10 en 6.30 uur ds. J. Vink uit Waalwijk. Bruinisse: 10 en 5 uur ds. Jagersma. Lutherse Kerk Zierikzee: Geen dienst. Gereformeerde Kerken Zierikzee: 10 en 6.30 uur ds. Nawijn. Haamstede: 9 en 10.30 uur ds. L. v. d. Linde uit Rijnsburg, 7 uur idem. Renesse: 7 uur ds. N. J. Flink uit Burgh. Scharendijke: 9.30 en 2.30 uur ds. T. Kamper uit Zoetermeer. Brou wershaven: 10 en 2.30 uur ds. Went- sel. Zonnemaire: 10 en 2.30 uur de heer K. Jansma. Nieuwerkerk: 10 uur dienst des woords, 5 uur ds. H. Scholing uit Scharendijke. Ooster land: 10.15 en 3' uur ds. H. Scholing uit Scharendijke. Bruinisse: 10 en 5 uur dienst des woords. OVERDENKING Gods weg in deze wereld O God, in heiligheid is Uw weg. Psalm 77 14a. Overal in deze wereld en telkens weer stuiter, we op het kwade. We vinden het in de grote gebeurtenis sen van deze tijd. En wie denkt er dan bv. niet aan Vietnam, de rassen- onlusten in Amerika, de nog steeds gespannen toestand rondom de staat Israël, verkeersongevallen en gaat u zo maar door. En dan de nood hier en daar, overal kunnen we wel zeggen in het persoonlijke leven. We stuiten er telkens weer op, vroe ger of later worden we er zelf mid den in geworpen. We zouden zeggen: als er een God is, dan moet Hij toch wel laten zien dat Hij er is. Dan zal Hij toch moe ten ingrijpen in deze wereldnood, dan kan Hij dit toch allemaal niet over zijn kant laten gaan. Is het zo'n wonder, dat mensen er toe kunnen komen om te zeggen bij het zien en soms beleven van deze nood: er is geen God! En als Hij er dan nog is, kan Hij zeker geen God van liefde zijn Toch is God met deze wereld be zig. En Hij heeft ingegrepen in de nood van deze wereld. Als God op onze manier had moeten ingrijpen, d.w.z. zoals wij dat zouden willen en menen dat het moet. dan had Hij al moeten ingrijpen daar waar het 'kwaad is begonnen en dan moet Hij oneindig vele malen per dag ingrij pen. Maar Hij heeft ingegrepen op een Hem eigen, op Goddelijke wijze. Hij heeft zijn eniggeboren Zoon ge geven, Zijn Woord, Zijn evangelie, Zijn Geest. Zo is Hij elke dag op Zijn wijze met hel kwaad in deze wereld bezig. Wie is voor het kwaad in deze wereld verantwoordelijk? God zeker niet. Wij mensen brengen hel er elke dag in .Er werken demo nische machten in deze wereld. Maar God is ermee bezig om het mensen leven in vrijheid te stellen,, vrij te maken en Hij neemt van iemand de verantwoordelijkheid voor het kwa de in deze wereld over. In heiligheid is Zijn weg om te redden, gelukkig Ie maken. En het is alleen door het gelooi ,dat we dit geheimenis kun nen aanvaarden. Groter dan welke nood ook is deze Redder. Hij doet zelfs het kwade medewerken ten goede. In één van de psalmen staat: zelfs bij het naderen vun de dood een volkomen uitkomst! Zo is het, ook vandaag, hier en overal. Gods weg in deze wereld. Zuiver en rein. Sch. H. S. Gereformeerde Kerken (Vrijgemaakt) Brouwershaven: 10 en 3 uur ds. I. van Til uit Haulerwijk. Haamstede: 5 uur ds. I. van Til uit Haulerwijk (in de Geref. kerk). Chr. Geref. Kerken Zierikzee: 10 en 6 uur ds. L. S. den Boer uit Sassenheim. Kerkwerve: 10 uur ds. Westerink, 6 uur ds. P. M. Sneep uit Zaamslag. Haamstede: 9 en 10.30 uur ds. P. Sneep uit Zaam slag, 3 uur ds. J. Westerink. Nieu werkerk: 10 uur dienst des woords, 3 uur cs. L. S. den Boer u5t Sassen heim. Gereformeerde Gemeenten Haamstede: 10 en 3 uur ds. C. Ha- rinck uit Utrecht. Nieuwerkerk: 10 en 3 uur l'eesdienst. Oosterland: 10. 2.30 en 6 uur ieesdienst. Geref. Gemeenten in Nederland Zierikzee: 10, 2.30 en 6 uur 'Ieesdienst. Renesse: 10 en 3 uur Ieesdienst. Nieuwerkerk: 9.45 en 6.30 uur Iees dienst. Bruinisse: geen opgave ont vangen. Oud-Geref. Kerken Oosterland: 9.30, 2 en 6 uur Iees dienst. Bruinisse: 10 en 5 uur Iees dienst. Remonstrants Geref. Gemeente Sommelsdijk: 10 uur ds. W. J. Over- diep uit UI recht. Leger des Heils Zierikzee: 10 uur heiligingsdienst. 12 uur jeugdsamenkomst. 19.30 uur verlossingssamenkomst. Rooms-Katholieke Kerk Zierikzee: Eucharistieviering zater dagavond om 19.00 uur. zondag morgen 8.00 en 10.00 uur. Haamstede: Eucharistievieringen, zaterdagavond 19.00 uur; zondag 8.30, 10.00. 11.30 en 19.00 uur. Renesse: Eucharistievierin gen zaterdagavond 19.00 uur, zondag 8.00. 9.30, 11.00 en 19.00 uur. Burgh: Eucharistievieringen zaterdag- en zondagavond 19.00 uur (in de Ned. Herv. Kerk). De Weense politie heeft donder dag een uitgave van 'het Westduitse blad „Deutsche National und Sol- datenzeitung" in beslag genomen omdat het twee' anonieme ingezon den stukken bevatte waarin Hitler werd opgehemeld. De burgemeester van Providence in de Amerikaanse staat Rhode Is land heeft voor de bewoners van de neger wijk van de stad een uitgaans verbod afgekondigd voor de avond lijke en nachtelijke uren in verband met de schietpartijen die zich daar hebben voorgedaan. Burgerlijke stand en loop der bevolking over juli Geboren: 2. Marinus Willem, z. van Frans Wielaard en Sara Sieling; 23. Adrians Jolanda, d. van Leen- dert van der Have en Willy A. van Beveren. Gehuwd: 9. Adriaan A. Jumclet, 21 jr. en Klazina Kleppe, 22 jr.; 14. Willem Leendert Rentier, 25 jr. en Elodia Maria van Driel, 19 jr.; 21. Daniël Din gem an Jumelet, 25 jr. en Kaatje Jacoba Mol. Overleden: 10. Pieternella Mar tij ntje Padmos, 85 jr., wed. van Jo- zias Visser; 25. Marinus Johannes van de Velde, 37 jr., eehtg. van E. C. M. de Ridder; 10. Maria Catharina van Broekhoven. 19 jr. (uit Halste ren). Ingekomen: Martina Kik uit Dub beldam; Jozua L. Bolier en gezin uit Sirjansland; Kaatje Jacoba Mol uit Rotterdam; P. J. Noordermeer uit Hoeven; Pieter van der Vlies en ge zin uit Schiedam. Vertrokken: A. de Bruijn, echtg. van J. D. de Korte naar Haarlem; Elodia M. van Driel (echtg. van Rentier) naar Nieuwerkerk; Kaatje J. Mol naar Olst. BERGH. Donderdagmorgen heeft op de weg Zeddam-Terborg, onder de gemeente Bergh, een verkeers ongeval plaats gevonden, dat het le ven heeft 'gekost aan de 63-jarige bromfietser C. G. van der Wal. af komstig uit Braamt (gem. Bergh). Voor 40 jaar.... ZIERIKZEE. In verband met het slopen van de brug buiten de Zuid havenpoort is een hulpvoetbrug aan gelegd. ZIERIKZEE. Verschillende onder delen van het nieuwe carillon zijn reeds gearriveerd. Het wachten is nu op de klokken die in Engeland worden gegoten. ZIERIKZEE. Een 23-jarige dienst, bode is bij het bloemen plukken in de tuin van haar werkgeefster in de vijver gevallen en verdronken. OOSTERLAND. Ter ere van de nieuwe ambachtsheer der heerlijk heid Ooste.r. en Sirjansland en Oos- terstein werd een schitterend feest gevierd. ZIERIKZEE. In de Concertzaal is een „RIA'> Reclame Is Allesten toonstelling ingerichtop voedigs- en huishoudelijk gebied. NOORDWELLE. Het zomerfeest (in de plaats gekomen van de ker mis) is uitbundig gevierd met oa.. volksspelen. WESTENSCHOUWEN. De beplan ting der domaniale duinen wordt ijverig voortgezet. De eerste in 1923 gepote dennen, hebben reeds een hoogte van 1.20 m. bereikt. ZIERIKZEE. De ..American Band" gaf in Concordia een dansavond waarvan de opbrengst bestemd zal ivorden voor de verpleging van een bijna blind jongetje. BRUINISSE. In de nacht zijn de deuren, vensters en buitenmuren van een woning in de Postslraal met teer besmeurd .Men denkt aan een wraakneming. HAAMSTEDE. Het herstel aan de slotgrachtkant met het pad achter de huizen vanaf de Weststraat tot de Korenmarkt, is voltooid. ADVERTENTIE karnemelk: koele drank, frisse drank, blanke drank, zomerdrank Voor maar 45 cent per echte liter en nog thuisbezorgd ook. Een recente foto van prinses Irene, die zaterdag a.s. 28 jaar wordt. Een Engelse journalist heeft haar geïnterviewd voor een Nederlands damesblad. De prinses blijkt veel van tuinieren te houden en kleedt zich op dit werk, nl. met overhemd en in spijkerbroek. fi F

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 5