Flink aantal baders zoekt liet strandje op van Serooskerke Vrachtauto botste tegen... schip Rapport verschenen ramp van Aberfan Tandartsentekort in de wereld Limburgse dorpen „op een droogje" Oude vrouw beroofd door twee mannen Aanvaring op Westerschelde 580 ste STAATSLOTERIJ Pokken op Java Spel met de golven - bevroren beweging Insluiper gepakt STREEKNIEUWS DE TERUGKEER VAN ARAM Niet zo massaal, maar. SEROOSKERKE. 2-8. Het 4j" niet alleen de wijde stranden van Westenschouwen tot aan Scharendij- ke die de toeristen zo aantrekken, maar ook in het grote Schelphoekgat ligt aan de meest landinwaartse dijk een stukje strand. Hier strijkt dage lijks een flink aantal gasten neer om zich over te geven aan het spel van lucht, zon en zee. Tevens komen er wat mensen uit de omgeving zich even in het heerlijk op temperatuur zijnde water onderdompelen. Het aantal gasten is hier niet te vergelij ken met de enorme aantallen langs de Noordzeekust, maar het strand- genot is er niet minder om. Op de achtergrond hebben de men sen een mooi gezicht op de aanleg van kaden en andere havenwerken, want binnen enkele jaren zal het Schelphoekgat de werk haven wor den voor de aanleg van de dam door de Oosterscheide die Schouwen op enkele kilometers afstand van Noord-Beveland zal brengen en waarover dan het Westschouwse pu bliek Vlissingen en Middelburg be reiken binnen het half uur. Momen teel maakt een baggermolen de ha ven op diepte en varen grote zand zuigers af en aan om de kades op hoogte te brengen. Sleepboten doen bedrijvig met onderlossers en op het werken heeft het publiek van het Serooskerkse strandje af een prach tig gezicht. De meeste gasten zitten rechts van het aanlegsteigertje en kijken ook rechts want links is het minder fraai. Hier staan enkele di rectie- en werkketen en deze gebou wen beschikken over een toilet. De afvoer hiervan loopt keurig recht richting glooiing en strandje en bij laag water komt de uitmonding bloot.... Daarom geldt bij het Se rooskerkse strandje het zeer toepas selijke verkeersvoorschrift: „rechts houden en kijken". (Foto Zierikzeesche Nieuwsbode) LONDEN, 3-8. Hel hoofd van het Britse nationale kolenbureau, lord Robens, is donderdag door de minis ter van energie, Richard Marsh, ont boden tegelijk met het verschijnen van het rapport over de ramp in Aberfan. Na een onderhoud van iets meer dan een uur gaf het ministerie een verklaring uit dat lord Robens tot eind augustus de tijd heeft gekregen om de kritiek van het regeringsrap port te beantwoorden en te verkla ren welke maatregelen hij heeft ge nomen om een herhaling van de ramp te voorkomen. Zoals gemeld heeft een regerings commissie van onderzoek lord Ro bens en verscheidene anderen ver antwoordelijk gesteld voor de ramp in Aberfan, waar vorig jaar oktober Vermogen voor vrouw O bewusteloze voetballer MADRID, 3-8. De Spaanse voet balclub Atletico Madrid heeft de vroegere speler Miguel Martinez, die reeds drie jaar in een coma ligt, een cheque van 4.307.000 peseta's (ruim een kwart miljoen gulden) overhan digd. Dit bedrag is de opbrengst van een benefietwedstrijd tussen Atle tico en een Spaans selectie-elftal. De 29-jarige Martinez kreeg op 11 juni 1964, op de avond van een wed strijd van Atletico tegen het Uru- guese Penarol een hersenbloeding en is sindsdien buiten kennis geweest. De aftrap van de benefitwedstrijd, die in juni werd gespeeld, werd ver richt door zijn driejarig zoontje Juan Miguel. Revolutonairen vergaderen in Havanna HAVANNA, 3-8. De Latijns-Ame rikaanse solidariteitsconferentie der revolutionaire machten is in com missie voortgezet ter behandeling van de geschillen over een gemeen schappelijke strategie in de strijd tegen het imperialisme op het wes telijk halfrond. Waarnemers twijfelen er niet aan dat de aanhangers van de guerilla ter verovering van de macht de overwinning zullen behalen, maar verwacht wordt dat de „gematigde" 'traditionele communisten zullen trachten de termen in de slotresolu- tie te verzachten, met name wat be treft de Russische politiek jegens het westelijk halfrond en de kwestie van andere niet-gewelddadige strijd wijzen tegen het imperialisme./ Oostduitse burgers arresteerden vluchtelinge in Hongarije BONN, 3-8. Vier Oostduitse bur gers hebben vorige maand in Honga rije een zeven jaar geleden naar het westen gevluchte vrouw gearres teerd. De 42-jarige Annemarie Der- lig bracht met haar moeder een toe ristisch bezoek aan Hongarije toen hun auto in de buurt van de Oosten rijkse grens tot stoppen werd ge dwongen. Vier in het burger geklede mannen, vergezeld van Hongaarse militairen, zeiden, dat ze opdracht hadden Annemarie Derlig te arres teren. Zij sleurden haar in hun auto en reden weg. De moeder werd on dervraagd en na enkele uren vrij gelaten. Politieconimandant ontslagen op Oost-Java DJAKARTA, 3-8. Het hoofd van de Indonesische politietroepen gene raal Soetjipto Djoedodihardjo, heeft bngade-generaal Soemarsono, ont slagen als politiecommandant van Oost-Java, zo is donderdag in Dja karta vernomen. Onlangs was ge meld. dat deze zou hebben gezegd dat hij van Soerabaja een bolwerk voor oud-president Soekarno zou maken. Volgens welingelichte kringen zul len zaterdag a.s. ongeveer 3.000 para chutisten bij wijze van machtsver toon een parade in Soerabaja houden. 116 kinderen en 28 volwassenen be dolven werden door een mijnafval- hoop die was gaan schoiven. Het verschijnen van het rapport was er de oorzaak van dat Aberfan opnieuw overstroomd werd door verslaggevers, fotografen en televi siemensen. De getroffen ouders staan in de rij om het rapport te kopen. De toestand in Kongo KINSJASA, 3-8. Eenheden van het Kongolese nationale leger zijn de steden Loeboetoe en Poenia in het oosten van het land binnenge trokken, waar zich huurlingen had den teruggetrokken na hun vlucht uit Kisangani, zo meldt het Kongo lese persbureau. De huurlingen trachten nu het Kivoemeer te berei ken teneinde naar Roewanda uit te wijken. Zij proberen volgens het persbureau zich uit de omsingeling te bevrijden en er wordt hevig ge vochten. De immigratie in Canada OTTAWA, 3-8. Canada heeft in de eerste helft van dit jaar 108.958 im migranten ofwel 25 percent meer dan in de eerste zes maanden van 1966. Het grootste deel kwam uit Groot- Britannië - 34.495, dan volgt Italië met 16.263 en de V.S. met 6.719 im migranten. De emigratie uit Frankrijk neemt toe. In de eerste helft van 1967 ves tigden zich 4.757 Fransen in Canada, in de eerste zes maanden van 1966 3.300. Gele mutsen voor schoolkinderen BONN, 3-8. De Westduitse organi- atie voor verkeersveiligheid heeft er bij de Westduitsers op aangedron gen hun schoolkinderen gele mutsen te laten dragen, zodat zij gemakke lijker door automobilisten worden opgemerkt. De organisatie zegt dat 20 pet. van de 800.000 Westduitse schoolkinderen al een gele muts draagt. 1.612 kinderen jonger dan 15 jaar werden vorig jaar bij verkeers ongelukken gedood en 19.197 ernstig gewond, een derde daarvan op weg naar of van school. Bescherming van toeristen in Rome ROME, 4-8. Bij de Romeinse poli tie zijn 700 man, voor een deel re chercheurs, aangewezen om toeris ten te beschermen tegen molestatie, bedrog en diefstal. Zij moeten er speciaal op letten dat meisjes, die alleen uit het bui tenland naar de Italiaanse hoofd stad zijn gekomen, niet w.orden las tig gevallen, dat bezoekers van nachtclubs en restaurants niet veel te hoge rekeningen krijgen voorge legd en dat aan toeristen geen waar deloze souvenirs voor veel geld wor den verkocht. GENEVE, 3-8. De wereld heeft een tekort aan tandartsen, zo zegt de We reldgezondheidsorganisatie in een donderdag gepubliceerd rapport. Er zijn er op het ogenblik onge veer 432.000 en elk jaar studeren 15.000 tandartsen af. De organisatie constateert evenwel een schrijnend verschil in de verdeling van de ver zorgers van ons gebit over de welva rende en de ontwikkelingslanden. De Verenigde Staten hebben 136 insti tuten voor onderwijs in de tandart- senij en 168.488 tandartsen; een op elke 2.620 inwoners. Europa volgt op de voet met 129 instituten en 135.767 tandartsen, een voor elke 3.080 Eu ropeanen. Afrika daartegenover be zit slechts zeven opleidingsinstituten voor tandheelkunde en 3.631 tand artsen. Dat is een tandarts voor elke 81.000 inwoners. In Azië bestaan 59 instituten en 61.532 tandartsen, waar bij voor elke 17.000 Aziaten één tand arts beschikbaar is. Vlissingse wethouder vraagt ontslag VLISSINGEN, 3-8. Daar er. naar zijn overtuiging, zaken zijn in het beleid van Vlissingens b. en w., waarvoor de wethouder van finan ciën, de heer I. Filius (AR), niet lan ger de verantwoording wil dragen, heeft hij zijn ontslag gevraagd. De zaken waarover het gaat, zal de heer Filius in de Vlissingse ge meenteraad bekend maken, wanneer deze over de ontslagaanvrage moet gaan beslissen. De Vlissingse wet houder is naar zijn zeggen in geen geval van plan om langer dan wet- lelijk nodig is in het gemeentebe stuur te blijven. BERGEN, 3-8. Duizenden gezin nen in noord-Limburg, die aangeslo ten zijn bij de waterleidingmaat schappij voor Midden- en Noord- Limburg, hebben van donderdagmor gen zes uur tot 's avonds tien uur zonder water gezeten. Het euvel ontstond toen men bij het schoonspoelen van de leidingen met de zogenaamde „prop" een de fect ontdekte in de transportleiding nabij Broekhuyzenvorst, waardoor Horst, Broekhuyzen, Blitterswyck, Geijsteren en Swolgen met hun om gevingen zonder water kwamen te zitten. Aangezien de doorvoer van Broekhuyzenvorst in verbinding staat met. de opjaaginstallatie in Bergen, werden ook de plaatsen Bergen, Nieuw-Bergen, Well en Wellerlooi van watervoorziening verstoken. Toen men 's middags omstreeks twee uur dacht de situatie meester te zijn, werden nog lekkages ontdekt in de Gun te Swolgen. MAASTRICHT, 318. Een onbe mande, zware vrachtauto, geladen met 14 ton gemalen mergel, is don derdagmorgen bij de W'ilhelminaha- ven te Maastricht in botsing geko men met een schip. Het aan de ka de gemeerde schip, de „Deo Data", liep ernstige averü aan de voorste ven op; de auto verdween in de ter plaatse zes meter diepe Maas. In de loop van de middag heeft een sterke kraanwagen met behulp van duikers de vrachtauto op het droge gebracht. De lading mergel was door de Maas weggespoeld. Het ongeluk gebeurde, toen de chauffeur de vrachtauto had verlaten, omdat hij even moest wachten voor hij de lading in het ruim van een schip kon storten. Hij zette de wagen op ASSEN, 4-8. Twee tot nu onbe kende mannen hebben naar de As ser politie meedeelde in de nacht van maandag op dinsdag een roof overval gepleegd op de alleen wo nende 80-jarige doofstomme vrouw Aafje Bijl uit Assen. In haar alleenstaande woning ston den volgens haar verklaringen 's nachts plotseling twee mannen voor haar bed. van wie de een haal bij de keel pakte terwijl de ander uit een zak in haar onderjurk een bedrag van, naar eigen verklaring; f 10.000,- wegnam. Aan de leverancier die de volgen de ochtend kwam maakte Aafje dui delijk wat haar was overkomen. Deze gaf het direct door aan de politie, die thans een onderzoek instelt naar hét voorval. Het was in de buurt be kend dat de vrouw wel wat „spaar centjes" had. HOEDEKENSKERKE, 4-8. Op de Westerschelde ter hoogte van de Zeeuwse plaats Hoedekenskerke is vanmorgen omstreeks kwart over zeven de Duitse coaster Claus Lührs groot 499 brt., in aanvaring gekomen met de Zuid-Afrikaanse vrachtvaar der Swellendam, groot 10.000 ton en eigendom van de C.C.S. rederij te Kaapstad. De coaster kreeg een in gedrukte boeg en is ter plaatse voor anker gegaan, de vrachtvaarder die flinke schade aan bakboordzijde bo ven de waterspiegel opliep, zette zijn reis naar Antwerpen voort. Voor zo ver bekend deden zich geen per soonlijke ongelukken vooi\ Werktijdverkorting in Coevorden COEVORDEN, 3-8. Voor 70 van de 120 werknemers heeft de N.V. Wa- genbouw te Coevorden werktijdver korting 'aangevraagd. De komende zes weken wordt elke week twee da gen minder gewerkt. Aanleiding daartoe vormde het feit dat de afzet de laatste tijd geen gelijke tred ge houden heeft met de produktie. Zo doende zit het bedrijf momenteel met een wat te grote voorraad zoge naamde „standaardwagens". Het personeel ondervindt geen financi ële nadelen van deze werktijdver korting. ADVERTENTIE Vrijdag 4 augustus 1967 TWEEDE KLASSE Prijzen van: 10 zijn gevallen op nummers eindigende op: 50 zijn gevallen op nummers eindigende op: 100 zijn gevallen op nummers eindigende op: 200 zijn gevallen op nummers eindigende op: 400 zijn gevallen op nummers eindigende op: 1.000 zijn gevallen op nummers eindigende op: Een prijs van Een prijs van Een prijs van Een prijs van Een prijs van f Een prijs van De prijs van 2.000 is gevallen 2.000 is gevallen 2.000 is gevallen 2.000 is gevallen 2.000 is gevallen 5.000 is gevallen 25.000 is gevallen op nummer: op nummer: op nummer: op nummer: op nummer: op nummer: op nummer: 3 963*) 633') 840 687 2096 076893*) 077762 039412 085165 057354 075878 098039 Let wel: op dit nummer zijn twee prijzen gevallen. de handrem, maar het zwaarbeladen gevaarte begon de hellende kade af te rijden en botste, op het moment dat de rechterzijde boven het water zweefde, frontaal tegen het schip. DJAKARTA, 4-8. Het Indonesische ministerie van volksgezondheid heeft volgens het officiële legerblad Berita Joeda meegedeeld dat er in het noorden en westen van Djakarta 200 gevallen van pokken zijn ge constateerd. Eerder deze week zijn pokkenepidemieën gemeld uit Kra- wang, 60 km. van Djakarta, en uit Ngandjoek in oost-Java. SPORTBERICHTEN VOETBAL K.N.V.B. Afdeling Zeeland Indeling junioren- competitie 1967-1968 Groep A I: Arnemuiden A I; Goes A I; Middelburg A I; RCS A 1; Vlis singen A I; Walcheren A I; Zeelandia A 1:; Zeeland Sport A 1; Zierikzee A II. Groep A IV: Colijnsplaatse Boys A I; DFS A I; 's-Heer Arendskerke A I; Goes A II; Luctor A I; Renesse A I; Robur A I; WIK A I; Wolf- aartsdijk A I; Zierikzee A II. Groep B X: Bruse Boys B I; Dui- veland B I! MEVO B I; SKNWK B I; Zierikzee B I; Zierikzee B II; Zie rikzee B III (lVz competitie). Groep B XI: DFS B I; Renesse B I; WIK B I; Zonnemaire B I; ZSC B I; (dubbele competitie). Tip voor de amateur-fotograaf Wat de maker, B. C. Albers uit Utrecht, een „spel met de golven" doopt, noemen wij „bevroren bewe ging". Veel beginners denken dat fotografie een soort toto is, een kans spel met beelden. Waarom krijg ik nooit eens de kans op zo'n foto, zeg gen ze, als zij naar een bekroonde foto kijken. Beste vrienden, het is geen kwes tie van kans alleen. Het is een zaak van kijken en wachten. Laten wij rustig bedenken dat Albers die golven een poosje heeft aangezien voor hij tot aktie overging.^ Hij heeft gewacht. Hij heeft in de laatste seconde nog een tikje gecomponeerd met het beeld. De plaatsing van de jongen in het beeld is prima. Let u even op. Er loopt een lijn in de foto; een soort diagonaal van links boven, waar de schuimkop langs het jongensfiguurtje omlaag gaat, naar rechts onder. Een geelfilter zorgde voor een goe de tint van 'de lucht. Hierdoor kwam het witte schuim beter uit. Foto grafie is ge enkansspel. Fotografie is kijken.... wachten en denken. Vlieger ging één keer niet op AMSTERDAM, 3-8. De recherche van het Amsterdamse politiebureau Leidseplein heeft een insluiper bij de kraag gegrepen, die waarschijn lijk voor een waarde van vele dui zenden guldens uit huizen heeft ge haald, waar tijdelijk niemand was. De methode was eenvoudig: aan bellen en als epen gedaan werd vra gen naar iemand di'e er niet woon de en excuses maken. Werd er niet opengedaan, dan had de man - 30 jaar oud en R. R. geheten - altijd wel een loper bij zich die op het slot paste. Geld nam hij graag mee. Voor de schuilplaatsen had hij een goede neus. Kwam de bewoner of bewoonster onverwacht thuis dan verzon R. meestal het leugentje be lasting ambtenaar te zijn en iemand - die er ni'et kon wonen - te zoeken. De deur was dan niet dicht en om dat er op zijn bellen niet opengedaan werd, was hij maar naar binnen ge gaan. Opnieuw excuses en weg was R, Maar de laatste keer ging de vlie ger niet op. De man is reeds eer der wegens diefstal en soortgelijke praktijken veroordeeld. DELDEN. In het zwembad „De Mors" in Delden is de 20-jarige Ma rianne Verstegen uit Bergen (L.) verdronken. Het meisje verbleef met vakantie op een camping in Delden. De subcommissie voor defensie vn de Amerikaanse senaat zal de volgende week beginnen met een grondig onderzoek naar de opzet, uit voering en doeltreffendheid van de Amerikaanse bombardementen op Noord-Vietnam. De elfde poging om de Eldo-aan- drijfraket „Europa 1" te lanceren is met succes bekroond. Vrijdag werd de raket van de proefbasis in Woo- mera in Zuid-Australië de ruimte in geschoten. Een per ongeluk door een Franse onderzeeër afgevuurde oefentorpe do heeft zich met een snelheid van 80 kilometer per uur in het strand van Mourillon aan de Franse Rivièra geploegd. ZIERIKZEE Aanbesteding nieuwe Chr. Lagere School Heden (vrijdag)-morgen werd door het gemeentebestuur de bouw van een nieuwe 6-klassige Chr. Lagere School aanbesteed. Het gebouw zal - gelijk bekend - verrijzen aan de Raamstraat. De laagste inschrijver was Aannemersbedrijf De Blok Tieleman te Stellendam voor f 274.746. Hoogste inschrijver was: Aannemersbedrijf „Schouwen-Dui- veland" N.V. te Zierikzee met f 389.000 De raming bedroeg f 362.000 De gunning werd aangehouden. Er waren in totaal 18 inschrijvers. 28. „Wanneer ik mij niet vergis, zijt gij onze redder", zei de Hertog van Pomplina, want deze was het, terwijl hij Aram's hand greep en die stevig drukte. „Vergun mij, u namens alle stadgenoten onze grote dank over te brengen voor het kostelijke voedsel wat gij en uw mannen binnen onze muren hebt weten te krijgen! Het heeft ons nieuwe moed geschonken, te weten dat er buiten deze wallen toch nog mensen zijn die zich ons lot aantrekken!" Aram boog. „De dank is geheel aan onze zijde", antwoordde hij. „Wanneer uw man nen niet deze stoutmoedige uitval gedaan hadden, zou ik thans niet meer tot spreken in staat zijn en mijn vrienden evenmin!" Nadat aldus de nodige beleefdheden wa ren uitgewisseld, merkte de hertog plotse ling op: „Maar gij zijt gewond, mijn waarde! Vergeef mij dat. ik dit niet eerder zag!" Aram glimlachte. „Een onbetekenende schaafwond", antwoordde hij. „Ik zal mij straks laten verbinden". Dc hertog riep een van zijn aanvoerders en gelastte deze een passend onderdak te verzorgen voor Aram's mannen. „Gijzelf zijt natuurlijk mijn gast", besloot hij. „Ik zal onmiddellijk de heelmeester laten ont bieden!" Nadat Aram verbonden was. een bad had genomen en zich in de kleren gestoken had die de hertog hem ter beschikking gesteld had, vond hij zijn gastheer in de grote zaal van het hertogelijk slot, „Ik ben blij met u te kunnen praten", begon de hertog, toen zij beiden gezeten waren en een dienaar de bekers vol wijn had geschonken. „Ik mag u niet verhelen, dat de toestand zeer ern stig is. Wanneer er geen wonder gebeurt, zijn wij op genade of ongenade aan deze monsters overgeleverd!" t

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 4