BUSSEN een <~YYlodinette verdwijnt Belangrijk hogere tolopbrengsten van de Zeeland-brug Praktisch burgeroorlog in Peking-China Een nieuwe schroefas constructie STREEKNIEUWS Landmacht doet vier muziekkorpsen in de „mottenballen" India hoopt op record-oogst KOMKOMMER Balans vuil zeven maamlrn ZIERIKZEE, 3-8. In de eerste ze ven maanden van dit jaar hebben de tolopbrengsten van de Zeelandbi ug r 1.990.060 bedragen, dat is t 193.000 meer dan in de overeenkomstige pe riode van 1966. Dit positieve verschil is voor een belangrijk deel te verkla ren uit het feit, dat aanmerkelijk meer vrachtwagens van de brug ge bruik hebben gemaakt. Het aantal lichte vrachtwagens lag in de eerste zeven maanden van 1967 5.731 ho ger dan in dezelfde periode van vorig jaar (36.183 en 30.452). liet aantal zware vrachtwagens liep met 4.494 cp van 8.146 tot 12.640. Het aantal personenauto's, dat van de Zeelandbrug gebruik maakte, is de eerste zeven rmianden met ruim 13.000 achtergebleven bij vorig jaar in dezelfde maanden: 540.903 (inclu sief motoren en scooters) tegen 553.960. Door het sterk toegenomen vrachtverkeer bedraagt het negatieve verschil uiteindelijk nog geen 2.900 eenheden. De hier geschetste ontwikkeling is uit een complex van factoren te ver klaren. Voor het vrachtverkeer blijkt de tariefswijziging per 1 januari j.l. (tienrittenkaarten) van positieve in vloed te zijn geweest. .„Nieuwtje" er af Het iets geringere gebruik, dat per sonenauto's van de brug maakten vindt - naast het wat gestegen tolta rief voor de onregelmatige gebruiker - vooral zijn oorzaak in het feit, dat het „nieuwtje" er voor velen af is. Zo was het weekendverkeer vorig jaar intensiever dan dit jaar in de afgelopen maanden, waar tegenover het z.g. weekdagverkeer hogere ge middelden noteerde. MOSKOU. 4-8. Uit China afkom stige ooggetuigen hebben verklaard dat de toestand in Midden- en Zuid- China steeds meer op een burger oorlog gaat lijken, meldt het Sowjet- russische persbureau Tass. Bloedige botsingen tussen arbei ders, soldaten en leden van de Rode Garde, waarbij „duizenden doden en gewonden" vallen, doen zich niet al leen voor in de provincie Woehan maar ook in andere gebieden, zoals Hangtsjou. In de provincies Yoenan HOORN. Aan de gevolgen van een ongeluk haar overkomen is in een ziekenhuis te Hoorn zuster Louis der Ursulinen uit Hoogkarspel over leden. Zij is het derde slachtoffer van hetzelfde ongeluk. Een 300.000 tonner ROTTERDAM3-8. Eind vol gend jaar zal de eerste Gulf- tanker van meer dan 300.000 ton in de vaart komen. In de lente van 1968 zal deze enorme tanker, als alles volgens plan verloopt, door de Japanse iverf, die de bouwopdracht kreeg, ivorden opgeleverd. De Gulf oliemaatschappij zal daarna nog eens de beschik - king krijgen over vijf tankers van meer dan 300.000 ton. Ook voor deze schepen is reeds een bouwopdracht verstrekt. Gulf is van plan met deze tankers grote hoeveelheden ruwe olie van de vindplaatsen in het midden-oosten te gaan ver voeren naar een in aanbouw zijnde terminal voor de Ierse kust. Van daaruit zal de olie ivorden overgeladen in klei nere tankers, die op hun beurt de Gulf raffinaderijen in west Europa zullen voorzien. en Kwantoeng zijn hongerige boeren aan het plunderen geslagen in de le- vensmiddelenvcorraden. de Zuidchi- nese stad Nanning steunt officiëeel de tegenstanders van Mao en de lei ders van Kirin in het noordwesten van China werden door de Rodo Garde van Peking beschuldigd van „verstandhouding met het opstande- lingencommando van Woehan". Ongerustheid over de Roterdamse „metaal" UTRECHT, 4-8. De Algemene Ne derlandse Metaalbedrijfsbond sprak deze week in zijn blad „De Metaal- koerier" bezorgdheid uit over de marktpositie van een aantal metaal bedrijven in het district Rotterdam. Hoewel de werkgelegenheid in de Rotterdamse metaalindustrie over het algemeen heel gunstig is, noemt de A.N.M.B. het opvallend, dat er toch nog zoveel bedrijven zijn die zich genoodzaakt zien, het perso neelsbestand in te krimpen of de poorten te sluiten. Recente voor beelden daarvan zijn de klinknagel fabriek, die moést woiden opgehe ven, en de Anker Motox-en Maat schappij, 'die een groot aantal men sen moest ontslaan. Conferentie van Vietnam-bondgenoten SEOEL, 3-78. Generaal Maxwell Taylor en Clark Clifford, de afge zanten van president Johnson, die een tiendaagse reis naar Zuid-Viet- nam, Thailand, Australië, Nieuw- Zeeland en Korea hebben gemaakt, zijn donderdag uit Seoel naar Was hington vertrokken met voorstellen vcor een topconferentie van de Viet nam-bondgenoten, na de Zuidvïetna- mese verkiezingen in Saigon te hou den. Deze voorstellen zijn gedaan door de Zuidkoreanen. De vorige topconferentie was in oktober en vond in Manilla plaats. WETENSCHAP EN TECHNIEK DORDRECHT, 3-8. Een technische firma in Dordrecht (de Fa. Loggers), heeft een nieuwe schroef-as instal latie ontwikkeld, welke belangrijke voordelen biedt boven de conven tionele installaties. De nieuwe constructie wordt zo wel gebracht in een uitvoering voor jachten en kleinere bedrijfsvaartui- gen, als voor binnen-vaartuigen en zeeschepen. De Loggers-constructie is geba seerd op het principe dat geen me taalcontact meer tot stand kan ko men tussen schroef-as en stalen scheepswand. Dit is bereikt door voor een aantal verbindingen aan het metaal gevulcaniseerd rubber te gebruiken en rubber lagers toe te passen. Als grote voordelen van het nieu we systeem, claimt de firma in de eerste plaats dat geen trillingen en geluid meer doorgegeven worden aan de scheepswand door schroefas en schroefnkoker. Verder een bij zonder goede afdidhting tegen bui tenwater. Ook het smeren van de schroefas is vervallen. In het algemeen kan worden ver wacht. dat het verkeer over de brug in belangrijke mate zal toenemen, als de bewegwijzering vanaf Rot terdam duidelijker zal zijn( hieraan wordt gewerkt) en de verbindingen in noordelijke richting zullen zijn verbeterd. Daarbij wordt gedacht aan de tunnel bij Heinenoord en aan de aansluitende wegen op de Benelux- tunnel. Westhoek-reportage In het Westhoek-verhaal, opgeno men in het donderdagnummer, ligt het kunsteiland - kern van de toe komstige dam - in de Grevelingen. De lezer zal dit - naar we vurig hopen - willen aanmerken als een „hitte-foutje", want we wisten echt met het Brouwershavense Gat te doen te hebben. Excuses voor deze spijtige vergissing. RED. Z1ER1KZEE Jehova's getuigen te Tilburg Jehovah's getuigen uit Zierikzee verzochten ons te willen mededelen, dat zij aanwezig zijn geweest in Til burg, waar amateur-toneelgroepen uit Den Haag en Haarlem bijbelse toneelstukken opvoerden. De -bij eenkomst werd gehouden in de sporthal. De toneelstukken dienden als ondersteuning van een vier daagse districtsvergadering, die on der het thema: „Maakt discipelen" achtereenvolgens te Enschedé en te Utrecht zullen worden gehouden. O.m. werd een lezing gehouden over het onderwerp: „De heiligheid van het bloed", waarin werd ge steld dat builen aanvaai'ding van het bloed door Christus gestort - geen ander gebruik van bloed mag plaats hebben. De Jehovah's getui gen verwerpen bv. het toedienen van bloedtransfusies. De eerste tarwe In het donderdag gepubliceerde bericht ever de eerste voor Enge land bestemde - export tarwe, die van de C.A.V.-silo uit werd ver scheept, stond aangegeven een partij van 4 ton. Dit moet uiteraard zijn 4 0 0 ton. De buitenlandse jeugd De jeugdgroepen uit Engeland en Duitsland vex-maken zich bijzonder in de vakantie, die ze hier doorbren gen. Voor beide groepen - zowel uit Hatfield dus als uit Bassum (D.), is het strand een grote trekpleister. Het weer voor een bezoek werkt ten dele mee. De Hatfieid-groep bracht vex-der een bezoek aan Amsterdam en gaat dinsdag a.s. naar Eindhoven. De Bassumer jongelui „doen" van daag Zierikzee en bx*engen zaterdag een bezoek aan Rotterdam. BRUINISSE Burgemeester afwezig Burgemeester C. H. van de Linde te Bruinisse is van 3 augustus tot 19 augustus afwezig. Cp zaterdag 5, 12 en 19 augustus zal loco-bux-gemeester W. van Gilst van 10 tot 11 uur voor- middag op het gemeentehuis aanwe zig zijn, voor die hem wensen te spreken. Mosselzaadval in Krammer Volkerak Op mosselpercelen, oostelijk van de Greveiingèndam op de Oude Tongse Bank komt. een behoorlijke mosselzaadval voor, zodat daar door verschillende kwekers meerdex-e vrachten kunnen worden gevist. Het betreft hier percelen, die mo menteel niet in cultuur zijn, zodat men het zaad eigenlijk maar voor het opvissen heeft. Valt er zaad tussen de consumptie mosselen (ook dat komt voor) dan is het een schadelijke zaak, nu geeft het alleen maar voordeel. Anders en eender, zou het motto bij deze plaat kunnen zijn. Het Graven steen in dc jaren vóór twintig, aan een Mol, die nog geen weet had van verkeersdrukte en alleen een handvol stappende lieden kende. De straat lantaarn hadden we ze nog maar) op de voorgrond, heeft een intiem reliëf aan dit historisch beeld. DEN HAAG, 4-8. De fanfarekorp sen van de Genie en de Limburgse Jagers en de trompetterskorpsen der Artillerie en Cavalerie zullen op de taptoe te Leeuwarden op 9 septem ber van dit jaar voorlopig voor het' laatst optreden'. Deze vier korpsen zullen namelijk na die dag zo spoe dig mogelijk een sluimerend bestaan gaan leiden. Voor de dienstplichtigen van het trcmpetterscovps der cavalerie (Lich tingsploeg 66/4) en het fanfarekorps der genie (lichtingsploeg 66/5) houdt dit >in dat - indien zij zulks wensen - zij resp. op 12 en 19 september van Diefstal van paling Paling blijkt voor ,pex-sonen, die het met mijn en dijn niet zo nauw nemen neg steeds een begerenswaar dig artikel. Een visser te Bruinisse miste vorige week een aantal kub- ben. terwijl op andere plaatsen fui ken kapot waren gesneden. Meet lij nen'en ander vismateriaal had deze visser een schade van f 850,-. Woensdagmorgen was op een an dere plaats in de Bruiniisser haven eveneens weer een partij paling ge stolen. Ook hier had men zich niet ontzien netwerk kapot te snijden. Feuilleton door Frank van Falckenoort „Ik. Deze motor-,jailer" is uitgerust met de nieuwe schroefas-installatie. Man, het is al maanden uit tussen ons. Om precies te zijn sinds de voorjaarskermis. Van Kerst mis af ging ik met haar om, dat is zo. We konden in het begin heel goed met elkaar overweg. Ik mocht haar erg graag. We gingen af en toe sa men uit. Zo viex'den we ook samen kermis. De laatste avond dronk ze nogal veel. Daar houd ik niet van. Ik maakte er aanmerkingen op. We kregen er ruzie over. Ik bracht haar naar huis. Enkele dagen later ont moette ik haar in het dorp, maar ze gaf me te vex'staan, dat ze niets meer van me wilde weten. En ik ben niet het type, dat achter een vrouw gaat aanlopen, begrijpt u?" „Nooit iets bizonders aan haar ge merkt?" „Iedereen heeft "z'n eigenaardighe den. Ik stelde haar, het was een paar weken vóór de kermis, voor ons te vei'loven. Ze lachte me min of meer uit en antwoox-dde, dat ze een behoorlijk huwelijk wilde. Ze zei: Px-obeer eerst maar eens ergens hoofd te worden, dan praten we ver der. Nu kan ik wel gaan sollicitex-en, want ik bezit de bevoegdheden maar ik ben pas vijf en twintig, meneer en wie neemt zo'n jeugdige onder wijzer als hoofd? Geen school toch zeker?" „Ik veronderstel, dat ze bovendien de voorkeur geven aan een getrouw de hoofdonderwijzer." De meester knikte. „Ook dat. Ik heb geprobeei*d het Bep uit tc leg gen, maar ze lachte me uit. We heb ben ae tijd nog wel, zei ze dan." „flus de laatste tijd ging u niet meer met haar om?" Nee. Natuurlijk zag ik haar wel eens in het dorp. We groetten el kander, maar dat is ook alls." Gert kwam ovex-eind. „In ieder ge val bedankt voor de inlichtingen. Als u soms iets te binnen schiet, wat mogelijk van belang kan zijn, laat het me dan weten, wilt u?" „Zeer zeker. Ik vind het erg, dat ze zo maar verdwenen is, want ik mag haar erg graag. Nu nog. Hebt u helemaal geen idee?" Hoolwerf zuchtte. „Ik wou, dat het waar was." Uit de school wandelde hij naai de bushalte, waar juist weer een bus was aangekomen. De enkele mensen, die uitstapten, kende hij vrijwel- allemaal. De chauffeur in cluis. Gelijk werd er bij hem een gedachte geboi-en. Hij kon de chauf feurs wel eens vi-agen, of ze het meisje die avond in de bus hadden gehad. Gert trof het, dat chauffeur Be- rendse op dit moment met zijn bus op net plein stond. De rechei'cheur stapte in de nu verlaten bus, waar Berendse zijn rijstaat invulde. „Hallo, Berendse." De chauffeur keek op. „Ha, me neer Hoolwerf. Weertje, hè? Moet u naar de stad?" Gert ging op de bank bij de deur zitten. „Nee, ik heb mijn werk hier. Ik kom tegenwooi-dig niet zo ver. Wat ik vi-agen wilde. wie had er op een dertig mei 's avonds dienst? „Hoe laat 's avonds?" „Wel, laten we zeggen, na een uur of zes." (Slot) In verband met de twee artikeltjes, die wij deze week hebben gewijd aan het bussenprobleem te Zierikzee, deelt men ons van de zijde der gemeente mede, dat inderdaad op de hoek Ju- lianastraat-Valweg een bord noodzake lijk is, waarop buschauffeurs kunnen aflezen dat zij door moeten rijden en dus niet de Julianastraat inslaan. Terzake Is de gemeente tijdig dili gent geweest. Het bord zou moeten worden geplaatst, maar „het laat nog op zich wachten". Ons respekt voor de A.N.W.B. is groot, maar dit wachten is in dit geval toch wel helemaal ver keerd. Straks is het seizoen voorbij en wat heeft men aan een bord in de winterkou, als de bussen heus wel weg blijven. Dat is dus volstrekt onduidelijk. De gemeente ziet verder voorshands geen gelegenheid om op de Balie maatrege len te treffen die zouden neerkomen op een splitsing in twee gedeelten, die respektievelijk zouden dienen te wor den gereserveerd voor autobussen en voor auto's. Men wijst op de mogelijk heid dat passagiers op de Balie uit stappen, waarna de bussen als het Balieterrein vol is voor parkeren kunnen uitwijken naar de Laan van St. Hilaire. De moeilijkheid is dat men voor en kele topdagen geen regeling kan tref fen, die op andere (normale) dagen geen zin heeft. Zo liggen de zaken dus. Wat het laatste betreft, kan men het spijtig blij ven vinden dat niet een elastische re geling is te creëren, waardoor althans wordt voorkomen dat bussen rechts omkeert maken. dit jaar met vervroegd klein verlof zullen wprden gezonden. De tot het trompetterscorps der artillerie en het fanfarekorps der Limburgse jager-s (lichtingsploeg 67/3) behorende dienstplichtigen zul len met ingang van 12 september ter nadere indeling ter beschikking van commandant eerste legerkox-ps wor- den gesteld. Het bercepspex'soneel vah de vier korpsen zal zo spoedig mogelijk na de. in het bovenstaande genoemde data voor onbepaalde tijd worden gedetacheerd en te werk gesteld bij de Koninklijke Militaire Kapel. Kerknieuws Zondag 6 augustus: Ger. Kerk 10 uur ds. Wiex'sema te Apeldoorn; 5 uur kandidaat Kempenaai's, Buiten post. Gex*ef. Gemeente: 10 uur en 5 uur Leesdienst. Oud Geref. Kerk: 10 uur en 5 uur Leesdienst. DEN HAAG. Tijdens de afgelo pen dagen zijn Kongolese militairen enkele malen des avonds de woning van de Nederlandse ambassade-se cretaris, jhr. Van der Goes van Na- ters te Kinshasa binnengedrongen. „Dat wai'en Schoneveld en ik. Ik begon om half vijf met een tussen- dienst. Daarna een sneldienst uit de stad. Toen nog half acht en half tien hier vandaan. Schoneveld had de andere bus. Na half zeven rijden er maar twee bussen." Gert knikte nadenkend. Half vijf was te vroeg. Half zes eveneens. Het ging dus om de bussen van half ze ven tot en met kwart voor elf. „Niets bizondei's opgevallen, Berendse, die avond?" „Wanneer was dat ook weer, zei u?" „Een en dertig mei; dinsdagavond. De chauffeur keek nadenkend naax^ buiten, de armen op het stuur. „Bi- zondei-s.bizondex*s.je hebt el ke dag wel wat bizonders. Nee, ik zou het zo niet weten." „Ken je Bep Kaax*s?" „De dochter van metselaar Kaars? Allicht, Flinke, stevige meid. Wacht.. verdx-aaid, Hoolwerfdie had ik bij me in de wagen die avond." Ik heb een spoortje, dacht de po litieman, inwendig verheugd. „Hoe laat was dat?" „Moet ik even nadenken wacht, ze ging om half acht mee. Nam een enkele Enschede, maar stapte een. eind buiten het dorp op eens uit. Ze zei, dat zé haar pas had vergeten. De andex-e wagen, uit de stad dus. was zo ongeveer op komst,, dus adviseerde ik haar naar de an dere kant van de weg te lopen en daar bij de halte te wachten." j „En heeft je collega haar mee te- x'ug genomen naar Dorringen?" Bei-endse schudde zijn hoofd. „Dat is nou het gekke, of eigenlijk niet. De volgende dag had ik reserve en reed in het spitsuur gelijk met Schoneveld op. Ik vertelde hem de historie met Bep, dat ze haar pas had vei'geten, maar Schoneveld be weerde, dat hij haar in dagen niet had gezien en haar de avond te vo ren zeker niet bij een bushalte had zien staan. Misschien heeft ze een lift gekregen van een dorpsgenoot. (Wordt vei'volgd). NEW DELHI, 3-8. Met normale regenval voor zewel de zomer- als winteroegst moet het dit jaar voor India mogelük zijn dit jaar het strcefcyfcr van 100 miljoen ton ge produceerd voedsel te halen, aldus de Indiase minister van voedselvoor ziening, Jagjivan Ram. Zou dit cijfer bereikt wox-den, dan zou dit een verbetering met 11 mil joen ton betekenen van de x-ecoi*d- oogst van 1964-65, toen 89 miljoen ton voedsel werd gepx-oduceerd. Minister Ram legde zijn verklaring af tegenover de parlementaire ad viescommissie voor zijn departement. Met een produktie van 100 miljoen ton zou India nog slechts behoefte hebben aan marginale voedselinvoer voor de opbouw van buffërvoorra- den. Scheepvaartberichten Keizerswaard, 3-8 van Wight naar Stanlow. Kenia, 5-8 te Massawah. Gorredijk, 4-8 van Rotterdam naar Hamburg. Kelletia, 4-8 te Rotterdam. Slamat, 4-8 te Rotterdam, Korenia, 3-8 van Rastanux'a naar Singapore. Koratia, 3-8 te Kaapstad verwacht. De ministers van buitenlandse zaken van 'de Organisatie van Ame rikaanse Staten (O.A.S.) zullen van 22 tot 24 september in Washington vergadex'en, zo is in de Amerikaanse hoofdstad meegedeeld. Eindelijk komkommenhet dan een beetje. Vroeger was dat in de maanden juli en augustus vaste prik bij de kranten. Het monster van Lochness" is er het gevolg van. Door wachtende journalisten, tuk op nieuws dat er niet was, werd in het Schotse meer een snuivend monster gezien van grote afmetingenSinds dien. bestaat het monster, maar het zou oneerlijk zijn deze overigens meesterlijke vinding, te kiezen als maatstaf voor het vak van kranten schrijvers, al komen er wel wat vreemde pretenties aan te pas. Bij voorbeeld bij de Times, die destijds de naam van een plaatsje in Wales fout schreef (maar „onze Times" schrijft toch nimmer een fout?). De redaktie was er knap van overstuur, maar slechts kortwant de naam van het plaatsje werd - via het ge meentebestuur veranderd zoals de Times het had geschreven. Dat zou nu niet meer kunnen, maar toen nog wel. Een klein komkommertje dus nu; hoe kan het ook anders nu zo velen slechts be„kommer"d zijn over de bruinheidsgraad van hun rug of be nen. Ondanks de vele'zonnedagen zit dat toch overal nog niet goed. Dat spreekt zo toe onder de wandelaars (en vergeet de ivandelaarsters niet), die in semi-strandkleding naar de stad komen. Toegegeven, er is ver rukkelijk bloot in deze contreien, maar wat is er ook veel dat nimmer aan de openbaarheid prijs gegeven zou mogen ivorden. Hier en daar komkommen het ook al op het ter rein van zelfkennis. Intussen kent de grote wereld geen komkommers. Kende ze die maar; het is een koele groente en heel ivat anders dan al de hete waanzin, waarmee de kran ten dan tenslotte hun onheilszwan gere voorpagina's in elkaar fabrie ken. Maar men kan met die groente niet dagelijks „uit de voeten". Mis schien spijkert het weer wel snel bij. Wat spinazie van het eigenaar dige gerucht, doperwtjes van pittige nieuwtjes, de gulle salade van een „verhaal", dat argeloos verteld mis schien een mooi kerntje heeft of desnoods een klein peentje sensatie. Kruiden zijn er altijd wel en zullen er blijven en met al die ingrediënten vervaagt de herinnering aan de komkommer, dat kwaadaardige zo- mer-nieuwsding, dat uitgerekend in vakantietijd tussen de bladeren in de tuin van het leven komt door gluren. Enfin, en fin, we zullen wel zien. SCH1ERE1LANDMAN.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 2