DE ZIERIKZEESCHE COURANT JOHNSON: NOG 45.000 MANSCHAPPEN NAAR VIETNAM Dode en vier zwaar gewonden bij ontploffing tank te Sclioonebeek I KAMERBREED j I „DE MAGNEET" Het Suezkanaal Gas tegen rellen TUINMAN ZN. Kindermoorden in West-Duitsland In vesteringsfaeiliteiten bouwbedrij f Olie-invoer van de Ver. Staten in Europa ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 4- augustus 1967 123ste jaargang Nr. 19839 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, lel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per week 55 cent. Losse nummers 20 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer: De afsluiting van dijkvakken op Schouwen-Duiveland Sterkere belastingdruk in V.S. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's WASHINGTON, 318. President Johnson heeft het Amerikaanse congres donderdag meegedeeld dat hy besloten heeft de troepensterkte in Vietnam in het tot juni 1968 lopende fiscale jaar met minstens 45.000 man te vergro ten. In verband met de kosten voor de oorlog in Vietnam stelt h(j een ver hoging van tien procent op de inkomsten- en tien procent op de onderne mingsbelasting voor. Dit is volgens hem noodzakelijk om een geweldig be grotingstekort te dekken en inflatie te voorkomen. Johnson zei, dat hij tot troepen- versterkingen heeft besloten na de aanbevelingen gehoord te hebben van minister van defensie McNama- ra, de gezamenlijke chefs van staven en van generaal Westmoreland, de Amerikaanse bevelhebber in Viet nam. Dit land heeft 'de plechtige ver bintenis op zich genomen dat zijn zonen en broeders, die bij het conflict daar betrokken zijn, nimmer elke hulp, wapens en de voor hun missie en eigen leven noodzakelijke uitrus ting zullen ontberen, zo verklaarde de president. Op het ogenblik staan ongeveer 470.000 Amerikaanse mili tairen in Zuid-Vietnam. Johnson stelde voor met ingang van 1 juli jl. op de vennootschapsbe lasting en ingaande 1 oktober a.s. op de persoonlijke inkomstenbelasting een toeslag van tien procent te leg gen. De president zei dat het geschatte tekort van 23,6 miljard dollar voor het lopende begrotingsjaar zender verhoging van de belastingen zou oplopen tot ruim 28 miljard dollar. De toeneming van het tekort vloeit volgens Johnson voort uit de „harde en onvermijdelijke" feiten die het gevolg zijn van de oorlog in Viet nam. SCHOONEBEEK, 3-8. De 27-jarige heer J. Kuipers uit Emmen is ge dood cn vier personen werden ge wond bii een ontploffing op het ter rein van de kunstharsfa brick Scado- Archer-Daniëis N.V. te Schoonebeek. Door onbekende oorzaak explodeerde donderdagmiddag een der grote tanks, die dienen voor de opslag van chemische vloeistoffen. Drie werknemers van de N.V. Schoonebeekse Machinefabriek en Chemische Apparatenbouw, onder wie de heer Kuipers, die in de na bijheid van de tank reparaties ver- ADVERTENTIE 5 Voor naar Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00, 3.66, 3.75, 3.80, 3.90, j 4.00, 4.57, 5.50 meter. I A. S. FLIKWEERT j Nieuwerkerk - tel. (01114)265 j Bruinisse - tel. (01113)470 i richtten, werden weggeslingerd. Daarbij werden de heer G. van Ben- nekom uit Schocnebeek en de heer H. Boelens uit Klazienaveen zwaar gewend. De ijzeren dakconstructie van de tank werd ongeveer twintig meter weggeslagen en kwam cp de Nieuw Amsterdamseweg terecht, de heer A. J. Keen uit Dieren en zijn echtgenote werden daarbij ernstig gewond. De beide kinderen van het echtpaar kregen geen letsel. JERUZALEM, 3-8. Egypte heeft op voorstel van generaal Odd Bull, hoofd van de V.N.-waarnemers, erin toegestemd een maand lang geen schepen te laten varen in het Suez kanaal, zo is officieel meegedeeld. Voorwaarde daarvoor is dat de Is raëliërs hetzelfde doen. Buil heeft de Israëlische regering hiervan op de hoogte gesteld. De verliezen in Vietnam SAIGON, 3-8. In de week eindi gend op 29 juli zijn volgens Ameri kaanse opgave 114 Amerikaanse mi litairen in de strijd in Zuid-Viet nam gedood en 893 gewond. Deze cijfers zijn sinds de week eindigend op 18 februari niet zo laag geweest. De Vietcong verloor vorige week naar schatting 1.400 man aan doden. Prins Claus heeft deze week zijn schoonzusje, prinses Christina, afgehaald van de luchthaven De prinses keerde temp van een vakantie in Canada, nadat zij in de Ver. Staten een oogarts had geconsulteerd, die gespecialiseerd is op het gebied van contactlenzen. De president sprak van de moge lijkheid dat de uitgaven voor defen sie in het lopende begrotingsjaar vier miljard dollar groter zullen zijn dan de schatting van 75 miljard dollar van januari jl. Toeslag voor de belastingen Hij legde er de nadruk op dat hij de aanbeveling deed de toeslag te laten gelden voor de belastingen en niet voor de inkomens en dat de toe slagen op 30 juni 1969 vervallen, dan wel „zullen blijven bestaan zolang de ongewone uitgaven in verband met de inspanningen in Vietnam ho gere ontvangsten noodzakelijk ma ken". De president ging er niet aan voorbij dat de voorgestelde toesla gen vier procentpunten hoger zijn dan de zes procent die hij in januari hqd voorgesteld, maar hij zei dat die verhoging nodig is om te voorzien in extra staatsinkomsten. Naar schat ting zullen de toeslagen in het lo pende begrotingsjaar 6,3 miljard dol lar opbrengen en in het volgend jaar iets meer. Verdsr drong de president er bij het congres c-p aan de voorgenomen verlagingen en opheffingen van bc- paaLde accijnzen ongeveer een jaar uit te stellen. Daarmee zouden d- overheidsinkomsten in het lopende begrotingsjaar een verbetering on dergaan van 300 miljoen dollar en in het volgende jaar een verbetering van ruim twee miljard dollar. Ook stelde Johnson vcor de inning van vennootschapsbelasting te bespoedi gen. NEWBUiRGH, 3-8. De politie van Newburgh (New York) is uitgerust met gas in spuitbussen als strijd middel bij onlusten. Het gas, dat nog niet gebruikt is, verspreidt zich in fijne druppels over een afstand van vijf tot zeven meter. Wanneer het iemand treft voelt deze enige tijd hevige pijn, vervolgens verliest hij zijn evenwicht en zakt verlamd in een. De behandeling veroorzaakt geen blijvend letsel. Na een half uur is het gas uitgewerkt. Het wordt alleen aan de politie geleverd. Ook in Trenton (New JerSey) en Cleve land (Ohio) heeft de politie het al tot haar beschikking. ADVERTENTIE vaar u aak uaant elke woning kunnen wij comfortabel inrichten dus voor een vlugge, vakkundige en voordelige inrichting naar Woninginrichters Telefoon 2887 - Zierikzee HANNOVER, 4-8. De autoriteiten van de Westduitse deelstaat Neder- Saksen maken zich zorgen over het stijgende aantal moorden op kinde ren, door psychisch gestoorden ge pleegd. In zes weken tijds zijn er in Nedersaksen vier kinderen ver moord. Donderdag, 24 uur na zijn misdaad, hield de politie een 17-ja- rige jongen aan die bekende een jon getje van vier jaar gewurgd te heb ben „om zichzelf het bewijs te leve ren dat. hij een man is". Twee van de drie andere moorden zijn ook door minderjarigen ge pleegd. „Fellowship" ging hoog en hard SCHIPHOL. 3-8. Op zijn eerste, donderdag gemaakte, proefvlucht heeft 'de tweede F 28 „Fellowship" die in de Fokkerfabrieken gereed is gekomen een hoogte bereikt van 9500 meter en een snelheid van 830 km. per uur. De vlucht duurde ruim anderhalf uur. ADVERTENTIE Zonnige perioden Verwachting lot zaterdagavond: Zonnige perioden maar ook plaatse lijk enkele buien, vooral gedurende de nacht en vroege ochtend; zwakke tot matige wind tussen west en noordwest; dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. 5 aug. Zon op 5.07. onder 20.24. Maan op 3.30. onder 20.46. 6 aug. Zon op 5.08, ontjer 20.23. Maan op 4.56, onder 21.08. 7 aug. Zon op 5.10, onder 20.21. Maan op 6.25, onder 21.26. Nieuwe maan: 6 aug. te 3.48. HOOGWATERSTANDEN /.IERIKZFE 5 aug. 2.36 v.m. 14.56 n.m. 6 aug. 3.22 v.m. 15.42 n.m. 7 aug. 4 11 v.m. 16.26 n.m. Telegram aan minister-president DEN HAAG. 3-8. De Raad van Bestuur Bouwbedrijf heeft aan de minister-president een. telegram ge zonden van de volgende inhoud: „De Raa'd' van Bestuur Bouwbe drijf, in vergadering bijeen, vraagt uw regering zich zo spoedig moge lijk definitief uit te spreken over fiscale investeringsfaciliteiten, daar Meisje en jongen overleefden val in put van 20 nieter BERG EN TERBLIJT, 3-8. Don- derdagmiddag zijn de 17-jarige Har ry Gresnicht uit Utrecht en het 18- jarige meisje A. J. P. Verwaart uit Oudenbcsch in een 20 meter diepe put van de Keelsberggrot gevallen te Geulhem bü Valkenburg. Het tweetal was op vakantie in een jeugdherberg te Geuhlem. Don derdagmorgen maakte het met een ander stelletje een ontdekkingstocht dcor de omgeving. Daarbij kropen zij door het draadwerk, dat voor dj grot is gespannen. Het tweede stel letje was in hot bezit .van een zak lamp, het eerste zocht zijn weg in de duisternis. Daarbij vielen de jon gen en het meisje in de 20 meter diepe put. De twee andere jongelui waarschuwden onmiddellijk de poli tie. Met touwen wisten brandweer lieden uit Valkenburg het meisje en de jongen boven de grond tc brengen. De jongen moest met een beenbreuk en inwendige kneuzingen in het ziekenhuis in Maastricht op genomen worden. De Keelsgrot is een oude blokbrekersgroeve waar mergelstenen voor de huizenbouw werden gedolven. Ook is er een tijd lang een championkwekerij geves tigd geweest, sinds een jaar of acht was de toegang tot de grot met prik keldraad versperd. de onzekerheid hieromtrent, mede gezien de opmerkingen dienaan gaande in het S.E.R.-rapport, een zorgwekkende stagnatie in het ver lenen van bouwopdrachten met zich meebrengt, waardoor een belangrij ke vermindering van de werkloos heid niet kan worden bereikt". Jongen (17 jaar) pleegde aanrandingen HAARLEM, 3-8. De Haarlemse politie heeft een 17-jarige leerling tekenaar aangehouden, die in de af gelopen weken zesmaal meisjes en vrouwen van 15 tol 28 jaar had aan gerand of gepoogd had aan te ran den. Regelmatig kwamen berichten binnen van meisjes die in bosjes in de Noorderhout in Haarlem-Noord werden gesleurd er. mishandeld. Als er geschreeuwd werd nam de jonge man de ibenen. Hij zal voor de offi cier van justitie worden geleid. Minister Luns naar Polen DEN HAAG, 3-8. Op uitnodiging van de minister van buitenlandse zaken van de Poolse volksrepubliek Adam Rapacki zal de Nederlandse minister van buitenlandse zaken, mr. J. M. A. H. Luns, van 21 tot 24 augustus een officieel bezoek aan Polen brengen. DE BILT, 4-8. Het K.N.M.I. deelt mede: Vanmorgen lag een depressie bij de westkust van Noorwegen, ter wijl een rug van hogedruk zich uit strekte van IJsland via het zeege bied ten westen van de Britse eilan den naar de Azoren. Tussen deze druksystemen wordt koele en tame lijk onstabiele lucht naar onze om geving gevoerd. Omdat deze lucht over het betrekkelijk warme Noord zeewater stroomt, nam deze onstabi liteit nog iets toe. In de ochtend uren kwamen dan ook vooral aan de kust enkele regen, en onweersbuien voor. Inmiddels trekt een rands to ning van een depressie vanuit Enge land naar het oosten. Deze storing kan in ons land de buiigheid tijdelijk activeren. Morgen zal in de loop van de dag onze omgeving geleidelijk onder de indruk van een zwakke rug van hoge druk komen, waardoor zonnige perioden gaan overheersen. Met westelijke winder, blijft de aan voer van koele lucht echter voort duren. Een woordvoerder van de rege ring van Hongkong heeft vrijdag morgen meegedeeld dat een menigte Chinezen donderdag over de grens tussen China en de Britse kroonko lonie is getrokken en een bureau voor immigratie met stenen heeft bekogeld. Het ingang van 1 september zul len de hotelprijzen in Egypte met 20 pet. verlaagd worden om het toeris me te bevorderen. Dit is door de mi nister van toerisme, Am in Moestaf a Sjakir, meegedeeld. WASHINGTON, 3-8. De waarne mend directeur van het Olie- en Gasbureau van het Amerikaanse mi nisterie van binnenlandse zaken, Jchn Ricca, heeft woensdag bekend gemaakt dat de Verenigde Staten in juli 5.8 miljoen Bar,rel (gemiddeld 180.000 barrel per dag) meer naar Europa hebben uitgevoerd dan onder normale omstandigheden het geval zou zijn geweest. Dit is gedaan om te voorzien in de tekorten aan olie die in Europa dreigen to ontstaan dcor de stopzetting van de olielevc- ri.\g door sommige Arabische landen, de sluiting van het Suezkanaal en de uitschakeling van enige pijplei dingen in het Midden-Oosten. Ricca verklaarde tegenover de pers dat. de olicindustric er naar zijn mening binnen een jaar voor kan zorgen dat zü het Suezkanaal niet meer nodig heeft. LOOSDRECHT. De 27-jarige Eugenie Herlaar, de enige vrouwelijke nieuws lezer van het NTS-journaal, is donderdag in de echt verbonden met de 28- jarige landbouw-ingenieur André van Westhreenen. BUOVWF.RSHA V1?N 5 aug. 2.17 v.m. 14.45 n.m. 6 aug. 3.00 v.m. 15.30 n.m. 7 aug. 3.46 v.m. 16.13 n.m. Springtij: 8 aug. IIFT WEEKOVERZICHT

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1