BLIK DOOR HET WERELD Israël in vreze Moskou veroverde Caïro en Damascus Nota herziene beeld rijksbegroting 1967 Generaals zouden zich tegen Mao keren Er dreigt een staking bij de kustvaart De computer in de landbouw vergt inzicht bij het gebruik ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 28 juli 1967 Nr. 19835 TEL AV1V. De situatie in het na bije oosten is er na de wapenstil stand!?) niet beter op geworden. De algemene vooruitzichten zijn alle goedpraterij en struisvogelpolitiek ten spijt niet bemoedigend Wat door de Israëlische regering reeds werd gevreesd, is thans wer kelijkheid geworden: Egypte wordt door Rusland volledig herbewapend en het Suez-kanaal blijft vooreerst nog gesloten. Het gevolg daarvan is voor het westen, dat de olieprijzen nog meer zullen stijgen en de voor raden een beperkte omvang zullen houden. De Amerikaanse oliedeskundigen, die het technisch mogelijk maakten dat de enorme olievelden aan de Golf van Suez en bij El Alamein werden cmtsloten, zijn naar Amerika teruggekeerd. Voor de door hen be woonde bungalows in Meadi (een voorstad van Cairo) staan nog hun grote auto's te blinken in de zon Deze wagens konden niet mee terug, de banden er van zijn leeg. De bun galows, in alle haast verlaten, wer den leeggeroofd en staan te huur. Het zaad door Nasser en zijn kliek onder goedkeurend ja-geknxk van de Russische propaganda-adviseurs in Egypte uitgestrooid, nog vermengd met een portie extra wantrouwen tegen iedere buitenlander en aange vuld met een grote dosis klassehaat tegen de „rijken van het westen", heeft haar werk gedaan. Niet alleen in Cairo, doch ook in Damascus, Bagdad en Algiers. In de hoofdste den van de Arabische landen eist men op steeds luider toon bestraf fing van het westen, handhaven van de olieboycot en evacuatie der bui tenlanders". Einde van een droom De Israëlische strijdkrachten heb ben het Sinaï-gebied en west-Jor- danië bezet, doch Moskou veroverde o.m. Cairo en Damascus en hieruit volgt dat Egypte en Syrië volledig en in alle opzichten van de Sowjet- Unie afhankelijk zijn geworden: eerst economisch, toen militair en thans ook in politiek opzicht. Nasser bezit in zijn land geen enkele vorm van vrijheid van handelen meer. Deze gang van zaken vormt zowel winst als verlies voor Rusland en voor de landen aangesloten bij het Pact van Warschau. De droom van Nasser, een grote, onafhankelijke Verenigde Arabische Republiek in een Afro-Aziatische wereld als mid delpunt van een soort Arabisch so- cialismete doen fungeren, is vol komen van de baan. Egypte's de- viezenkas is leeg, Nasser en zijn re giem staan zeer zwak en in de Egyp tische bladen wordt de bevolking gemaand goud, gouden voorwerpen en sieraden in te leveren. Nasser is naast staatspresident thans ook opperbevelhebber van het verslagenleger, minister-president en partijleider bij de gratie van het Kremlin. Een groot aantal gene raals, hoofd- en opper-officieren vertoeft in arrest en het leger, eens de voornaamste steunpilaar van het regiem, is gekazerneerd en uitge schakeld, om een revolte van die zijde te voorkomen. Samen met het Rode Kruis ontfermde het Israëli sche leger zich over de krijgsgevan gen gemaakte 10.000 Egyptische sol daten van het zogenaamde Sinaï- leger. Schade Het gesloten houden van het Suez- kanaal heeft voor west-Europa zeer ernstige gevolgen. De Perzische olie moet om Kaap de Goede Hoop heen naar de havens aan de Noordzee en Middellandse Zee worden getrans porteerd met als onafwendbaar ge volg: stijging der vrachtprijzen en mogelijk het ontstaan van een olie tekort. Door het langer onderweg zijn van de olietankers ontstaat te vens een tekort aan tonnage-ruimte. Voor de hierdoor ontstaande moei lijkheden moet het westen betalen. De Russen weten dit eveneens en zullen geen poging doen om de olie boycot te doen beëindigen en het Suezkanaal weer opengesteld te krijgen. Van dit Suez-kanaal, een levensader van de Westeuropese economie, zullen de Israëlische strijdkrachten niet wijken vooraleer de Arabische wereld de politieke prijs tuil betalen welke Israël - zeer terecht overigens - vordert. Israël zal in deze voet bij stuk houden, daar de regering op de hoogte is van het feit dat deze slui ting alleen al aan Egypte een finan ciële strop oplevert van 3/4 miljoen dollar per dag. Deze inkomstender ving maakt de nederlaag voor Egypte nog ernstiger èn onze kosten hoger. Rusland geeft Egypte thans een subsidie doch zal dit op den duur niet vol kunnen houden. Egyp te streek immers per jaar 1.25 mil jard dollar (deviezen) voor het ver lenen van doortocht op. Bovendien mist het vele inkomsten uit het nu belangrijk verminderde toerisme. Rode herbewapening: De grandioze vernietiging van de Arabische legers door de kleine Is raëlische strijdmacht onder Mosja Dajan, heeft een ernstig prestige verlies opgeleverd, afgezien nog van de financiële schade welke op onge veer 12 miljard gulden geschat moet worden. Het door Israël buitge maakte oorlogstuig bleek allemaal van Russisch fabrikaat. Bijna dagelijks komen er door de lucht en over zee grote wapenzen dingen in Damascus en in Cairo aan. Een groot aantal hoofdofficieren van de Russische generale staf - in burger gekleed natuurlijk is al in genoemde hoofdsteden werkzaam, waaruit blijken kan dat het Kremlin de grote nederlaag der Arabische strijdkrachten, die immers waren bewapend met Russisch oorlogstuig, als een zeer persoonlijke blamage aanvoelt. Gelet op de grootscheepse zuive ring onder de Egyptische officieren- kaste wil het ons voorkomen, dat de Russen ernst maken met de reorga nisatie van Nassers leger. Wekelijks dienen huil rapporten over de stand van zaken in Egypte en Syrië bij het Kremlin te worden ingediend, waar mee enkele stafofficieren zijn belast Dit als gevolg van de harde woor den door maarschalk Tito aan het adres van Kosygin gericht op de bijeenkomst van rode staats, en par tijleiders in het Kremlin enkele da gen voor het vertrek van Kosygin naar New-York. „Een stumper" In deze vrijwel geheim gehouden bijeenkomst der rode leiders van de landen aangesloten bij het Pact van Warschau, slingerde Tito Kosygin o.m. de volgende woorden naar het hoofd: „Wij maken er u een verwijt van, dat u kort voor het uitbreken van de vijandelijkheden tussen Is raël en de Arabische landen, ons verkeerd hebt ingelicht, de situatie daar onjuist hebt gezien. Daaruit blijkt, dat u slecht was geïnfor meerd. Ook aan Nasser werden on juiste informaties verstrekt als ge volg van uw verkeerde beoordeling van de toestand. V, partijgenoot Ko sygin, bent een stumper en gaarne willen wij weten wat er tijdens de laatste geheime besprekingen tussen Washington en Moskou in het be lang van de communistische wereld naar voren werd gebrachtWat is er eigenlijk gebeurd met Soekarno en wat met Nkrumah en wat staat er nu en in de toekomst te gebeu ren met Nasser?" Deze, op sarcastische toon uitge sproken redevoering van een Tito heeft niet alleen invloed gehad op het doen en laten van Kosygin bij diens bezoek aan de U.N.O., doch eveneens op het optreden van Rus land in Egypte en Syrië thans. Uit alles kan blijken dat het de Sowjet- XJnie ernst is met het heroveren van haar verloren prestige. Daarnaast wenst het Kremlin de Verenigde Staten van Noord-Amerika een halt toe te roepen. Niet alleen in Viet nam, doch ook in het oude avond land Europa en het meent zulks te kunnen doen door het uitlokken van een tweede front ten nadele niet al leen van Israël, doch vooral van Amerika en Europa. We dienen ons dit wel te realiseren. ROTTERDAM. In het ziekenhuis „Dijkzigt" te Rotterdam is de 37-ja rige Turkse arbeider Amehmet Boz- kubt overleden aan verwondingen, die hij bij een ongeluk had opgelo pen. Tijdens werkzaamheden aan de spoorrails tussen de Oud-Pernisser- weg en de Butaanweg was de man onder een locomotief geraakt. LANDBOUW EN VEETEELT Kippen ruiken niets De zintuigen van vogels werken heel anders dan bijvoorbeeld bij de mens. Zo kan een kip niet ruiken; daarom speelt de reuk van pluim veevoedermiddelen ook geen rol. Ook de smaakzin van pluimvee is nauwelijks ontwikkeld. Terwijl een koe ongeveer 25.000 smaaknuances kan onderscheiden, brengt een kip het maar tot 24. Dat dier staat zo goed als onverschillig tegenover zoet of zuur of zelfs bitter. Voor de praktische voedering is het echter wel belangrijk te weten, dat kippen op chemische stoffen in waterige oplossingen ongeveer tien maal zo heftig reageren als op de zelfde stof in droge toestand'. Wat de smaak van voedermidde len betreft, moet het wel heel erg zijn, voordat de opname van voer daardoor achteruit gaat. Is er echter onvoldoende water beschikbaar, dan gaat automatisch de voederbenut- ting ook terug, aldus Landbouwdo- cumentatie. 'Wat biedt de BEELDBUIS? ZONDAG 30 JULI. NED. I. In de ochtenduren van deze zondag een rechtstreekse uit zending van de kerkdienst waarmee het achtste doopsgezinde wereld congres in Amsterdam wordt beslo ten. In de middaguren een film van David Wolpher: „Onze hondse we reld". De Amerikaanse televisie filmde alle mogelijke soorten hon den en hun bazen. De avond begint met een CVK-IKOR uitzending. De eerste van twee films over de Chis- sidische Joden, onder de titel: „De vrolijke weg tot God". „Woord voor Woord" voor de kleine kinderen en het 27ste deel van „Thierry la Fron de" vullen de tijd tot NTS-sport. Vervolgens de NCRV met de laatste aflevering van „Paulus van Tarsus". Hoofdschotel van de avond is een Russisch programma. Het is een ge filmd portret van de Russische com ponist Serge Prokofief. Deze kunste naar luerd vooral beroemd door zijn toneel- en filmmuziek, zijn vijf sym fonieën en niet te vergeten zijn be roemde sprookje Peter de Wolf. Het sluistuk is weer gewijd aan het we reldcongres van de doopsgezinden in Amsterdam. NED. IITer opening van het NTS filmprogramma de uitzending van de Deense televisie voor het televi siefestival van Montreux, getiteld: „Copenhagen Design". Ster van deze one-man-shoiv is Dirch Passer, een populair man in Denemarken, die de kijkers door Kopenhagen rondleidt. De rest van de avond wordt gevuld met een historisch televisiespel van Franz Heisel, getiteld „An der scho nen blauen Donau". Het onderwerp is de greep naar de macht van de Oostenrijkse nazi's in 1934. MAANDAG 31 JULI. NED. I. De gebruikelijke start voor de maandagavond, namelijk met de actualiteitenrubriek van de kerken „Kenmerk". Daarna komt de AVRO aan de beurt. Zij stuurt Ko lonel Hogan in het strijdperk. De krijgsgevangen kolonel krijgt op dracht een geheim agent te ontmoe ten, maar het is hem door omstan digheden niet mogelijk het kamp te verlaten. Na het journaal van acht uur gaan we eerst kijken naar een aflevering van „AVRO's Televizier" en vervolgens naar een opname, die de AVRO maakte toen vorig jaar een gezelschap Italiaanse artiesten op bezoek was in Amsterdam. Tot slot nog een reportage van de repetities van de Tegelse Passiespelen, een van de grootste evenementen van het amateurtoneel in Europa. Heel Tegelen werkt mee aan de totstand koming van deze voorstelling, waar in het lijden vaiï Christus wordt uit gebeeld. NED. II. Het KRO programma be gint met een aflevering van de En- eglse jazz-rubriek Jazz 625", waar in Steve Race deze keer het Modern Jazz Quartet presenteertEen heel fijne groep met uiterst beschaafde, intellectuele jazz. De rest van de avond past in de serie „Bioscoop successen van weleer". Een heel oude film, namelijk de „Kraker'van toen, „Een avond in de opera", met in de hoofdrollen de dolkomische gebroeders Marx (Groucho, Harpo, Chico) en nog een aantal andere grootheden uit de dertiger jaren. Het is een kolderfilm, waarin het ver haal er eigenlijk niet zo bijster veel toe doet. ZONDAG 30 JULI. NED. I: 10.00 Het doopsgezinde wereldcongres; 16.00 Het vriendelij ke miertje; 16.10 Onze hondse we reld; 18.40 De vrolijke weg tot God; 19.05 Woord voor woord; 19.10 Thierry la Fronde19.35 NTS-sport 20.25 Journaal; 20.30 Paulus van Tarsus21.00 Prokovjev; 22.10 Het doopsgezinde wereldcongres; 22.25 Journaal. NED .11: 20.00 Journaal; 20.05 Co penhagen Design; 20.30 An der scho nen blauen Donau; 22.00 Journaal. MAANDAG 31 JULI. NED. I: 18.45 De minimalen18.50 Journaal; 18.56 Ster; 19.00 Kenmerk 19.30 Kolonel Hogan's helden- 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Televizier; 20.45 Canteuropa; 22.00 Tegelens passie; 22.35 Journaal. NED. II: 20.00 Nieuws; 20.01 Ster; 20.05 Jazz 625; 20.30 Een avond in de opera22.01 Ster; 22.05 Journaal. Meer nodig voor werkloosheid HONGKONG, 27-7. De bevelheb bers van China's dertien militaire districten willen Mao Tse-Toeng af zetten en premier Tsjoe En-Lai als nieuwe leider aanstellen, zo meldde donderdag het Engelstalige blad „Hongkong Star". De generaals worden daarin aan gevoerd door Tsjen Tsai-Tai, de dis trictscommandant van Woehan in midden-China, aldus het blad dat zegt dit uit „eigen exclusieve bron nen in China" te hebben vernomen. (China heeft woensdag toegegeven dat legeronderdelen in Woehan. in opstand zijn gekomen tegen de poLi- tiek van Mao). Be generaals hebben volgens het blad in Hongkong Tsjoe hun steun toegezegd toen deze naar Hankow vloog om te onderhandelen over de vrijlating van vice-premier Hsieh Foe-Tsjih, belast met de openbare veiligheid, die daar met een vijftig man sterke culturele revolutiegroep was gevangen genomen. De militai ren willen Mao de functie toebedelen KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Tzummarum (toez.): J. F. M. van Malssen, Schinge en Slap- peterp; te Opheusden (toez.): A. Muilwijk, Garderen. Bedankt voor Sellingen (toez.): W. J. Burghgraef, Stedum. Chr. Ger. Kerken Bedankt voor Gouda: J. Westerink te Kerkworve. van nationaal, maar leeg symbool, president Lice Sjao-Tsji naar hu/is sturen en minister van defensie Lini Piao (Mao's „kroonprins") een be scheidener positie geven, zo meldde het blad. DEN HAAG, 27-7. Het huidige kabinet houdt vast aan de gedrags lijn dat verhoging van uitgaven zo veel mogelijk door vei laging en el ders werdt gecompenseerd. Dit heeft de minister van financiën, prof. dr. H. J. Witteveen. meegedeeld in het op 21 juni 1967 gevoerde mondeling overleg met de vaste commissie voor financiën, inzake de nota over het herziene beeld van de rijksbegroting 1967, van welk overleg vandaag het verslag is verschenen. Men moet hierbij in het oog houden dat de mogelijkheden tot compensa tie zeer beperkt zijn. In de praktijk wordt, wanneer ambtgenoten met extra-wensen komen t.a.v. de uitga ven 1967, aan inwilliging meestal de voorwaarde van compensatie ver bonden. Tegenvallers zoals die zich kunnen voordoen als gevolg van al gemene salarismaatregelen of met betrekking tot het tekort bij het Uitbreiding Esso Nederland N.V. DEN HAAG, 27-7. Naar Esso Ne- derland N.V. meldt heeft zij besloten de verwerkingscapaciteit van haar raffinaderij in Rotterdam uit te breiden tot 16 miljoen ton per jaar, in plaats van de tot de eerder be kend gemaakte 13 miljoen ton per jaar. De huidige capaciteit is 8 mil joen ton per jaar. De raffinaderij zal worden uitge breid met een nieuwe distillatieto ren met bijbehorende installaties, alsmede met een tweede „Powerfor- mer", die een capaciteit zal hebben van bijna 1 miljoen ton per jaar. UTRECHT. De directeur van het gewestelijk arbeidsbureau in Hilver sum heeft de directies van de K.R.O. en de A.V.R.O. vergunning verleend om de in dienst zijnde musici per 1 september van het volgend jaar te ontslaan. Zo'n schoon volkje zijn ivij „Er is eigenlijk geen werken te gen", roept dierentuindirecteur J. Baars vertwijfeld uit, wanneer we met hem op een drukke dag over Ouwehands Dierenpark wandelen. En dan wijst hij met een alles zeg gend gebaar op de enorme rommel die de mens van zich afwerpt. Die rommel ligt heus niet alleen op de xoandelpaden, op de gazons of tus sen de vaste planten in de borders. Enorm veel afval wordt door de be zoekers in de grachten gedeponeerd, die mens en dier moeten scheiden. De ijsberen hadden geen plekje meer over waar ze ongehinderd konden zwemmen of duiken. We zagen op een gegeven moment een ijsbeer boven water komen met een halve uitgeperste sinaasappel op z'n ruige kop. Maar dit probleem treft niet alleen de ijsberen. Bij praktisch alle dieren kampen de oppassers met het zelfde probleem, om dan nog maar niet te reppen over de dagelijkse er gernis, die de tuinbaas en zijn man nen ondervinden. De parkaanleg is van dien aard, dat alleen daarom al Ouwehands Dierentuin een lustoord is. Maar dan wel te verstaan zonder de weggeworpen rommel. Over het uitgestrekte park staan overal pa pierbakken. Een namaakpanda roept de ganse dag: „hier uw papier". En vangt hij wat, roept hij ook nog: „dank. u wel". En toch ligt de mees te rommel naast de papierkorven. Iedere dag wanneer de bezoekers zijn vertrokken komt de veegploeg in actie. Maar iedere nieuwe dag ligt alles wéér vol. Nederland is al lang niet meer het schoonste land. Dat is niet alleen te constateren in de Amsterdamse grachten. In Ouwe hands Dierenpark levert men iedere avond een ware veldslag tegen de ontsiering. Maar de strijd zal pas gestreden zijn, wanneer de allerlaat ste bezoekers zijn huiswaarts ge keerd van hun welverdiende vakan tie. Ver voor de oorlog was er al die bekende spreuk: „laat niet uit dank baarheid voor het aangenaam ver pozen, de eigenaar van 't bos de schillen en de dozen". Kort geleden maakten we kennis met de groot scheeps opgezette actie: „Opge ruimd staat netjes". Hoe het ook zij, zo lang er mensen zijn, zullen er al tijl wel schillen en dozen achteraan komen, alle spreuken en acties ten spijt Het is een troost, ook voor de directie van Ouwehands Dierenpark, maar wel een schrale iandbouw-egalisatiefonds (LEF), de uitgaven wet werkloosheidsvoorzie ning, kosten bestrijding veeziekten en garantieposten, kunnen echter in het algemeen niet tussentijds worden opgevangen door verlagingen elders, tenzij de mogelijkheid hiertoe zich toevallig zou voordoen. De verlagin gen waartoe al door het kabinet-Zijl stra is besloten, maken het extra moeilijk nog verdere aanvaardbare compensatiemogelijkheden te vinden. Ook het voortschrijden van het be grotingsjaar beperkt die mogelijk heden, aldus de bewindsman. Uit de commissie kwam de vraag of uit de recente kamerdebatten over de werkloosheid niet geconcludeerd kan worden, dat met een groter aan tal werklozen gerekend moet wor den, en wel dusdanig dat de post van f 100 miljoen met f 50 miljoen verhoogd zou moeten worden. Minis ter Witteveen antwoordde dat op dit pitht nog niets met zekerheid te zeg- pen valt. Het is echter niet onwaar schijnlijk dat een verhoging met het genoemde bedrag nodig zal blijken. Dordtse juweliers dupe van diefstal DORDRECHT, 27-7. Twee Dordtif juweliers zijn deze week de dupe van oplichterstrucks gewonden. In het begin van de week verdween een briljant van 8400 gulden, nadat een juwelier bezoek had gehad van een Engels sprekende dame en haar Nederlands sprekende vriendin. De Engels sprekende koos enkele bril janten uit De Nederlands spreken de vrouw leidde de aandacht van de juwelier af door veel intresse te to nen voor een zilveren theeservies. Zij kocht dit niet maar beloofde la ter op de dag terug te komen. Zij kwam niet en de juwelier, die in middels argwaan had gekregen, be merkte dat éèn van de briljanten was verdwenen. Een andere Dordtse juwelier kwam er wat minder slecht af. Uit zijn zaak verdween een gouden armband van ongeveer 100 gulden. DEN HAA'G. Een tweetal ambte naren van het ministerie van justitie heeft een aantal besprekingen ge voerd in verband met de problemen rondom het rijksasiel „De Kruis berg" te Doetinchem, UTRECHT, 27-7. De federatie van werknemers in de zeevaart treft op het ogenblik voorbereidende maatregelen voor bet geval zij zich genoodzaakt zal zien, een staking uit te roepen onder de bemanningen van de Nederlandse kustvaartschepen. De federatie heeft al overleg ge pleegd met het N.V.V., dat heeft meegedeeld, dat het achter een even tuele staking zal staan. Ook de in ternationale .transportarbeidersfede ratie en de daarbij aangesloten orga nisaties hebben hun medewerking toegezegd. Dit betekent, dat in geval van een staking de Nederlandse -kustvaarders in tal van buitenlandse havens zullen worden geboycot door havenarbeiders, loodsen en sleep bootbemanningen. De werknemersorganisaties héb ben op 17' juni de kustvaart-C.A.O. opgezegd, omdat de reders volgens hen onmogelijke eisen stelden. (Slot). Fokkerij In de Amerikaanse pluimveefok kerij wordt de computer ook veel gebruikt. Het betreft hier kippen, dus dieren met een groot reprod.uk- tievermogen. Op een grote fokkerij moet men van vele duizenden dieren allerlei eigenschappen vastleggen en weer tevoorschijn halen als men een fokprogram wil vaststellen of de se lectie wil uitvoeren. Ook dan is de computer aantrekkelijk. Iets soortgelijks kan ook wel bij andere huisdieren toegepast worden, zelfs bij rundvee. Het gaat dan om het veebestand in een bepaald ge bied of bij een bepaalde groep, bv. de leden van een stamboek of van stamboeken, fokverenigingen en verenigingen voor k.i. De moeilijk heid is alleen, dat de dieren nu ver spreid zitten over vele honderden veehouders. Dat wil zeggen, dat men nogal wat moeite heeft met het ver garen van de gegevens en met het bewerken daarvan in een voor de rekenmachine bruikbare vorm. Een eerst stap om de computer in te schakelen is dan de mechanische ad ministratie (ook die van fokgege- vens) via de ponskaart, omdat deze informatie bevat in een vorm die de computer kan lezen en verwerken. Bij dit alles gaat het er uiteinde lijk om, de computer Zulke bewer kingen te laten uitvoeren, die men niet zonder bezwaar aan mensen kan overlaten. Op de eerste plaats zou zulk rekenwerk bijzonder geestdo dend zijn. Op de tweede plaats zou het percentage fouten bij „hersen werk" hoog zijn en de controle daar op tijdrovend. Op de derde plaats zou het onbetaalbaar of peperduur worden. De computer geeft ons dus de kans om via voorheen onmogelijk geacht rekenwerk bepaalde programma punten uit te voeren, zoals de selec tie en dierenadministratie. Zé draagt er dan toe bij de produktie beter of voordeliger te maken. Bij dit alles moet de mens echter het denkwerk verrichten. Gevaren Het gevaar van de computer is niet, dat zij zoveel kantoorlieden werkloos zal maken. Hef uitschake- en van geestdodend telwerk is voor uitgang en geen achteruitgang. De computer eist (alleen al in ons land) vele duizenden programmeurs die interessanter denkwerk verrichten. En achter de programmeur staan vaak vele lieden die hem, omdat hij slechts wiskundig-technicus of ad ministratief onderlegd is, duidelijk moeten maken waar het om gaat. Al neemt de computer velen werk uit handen, zij maakt óók dat tal loze nieuwe taken uitvoerbaar wor den, taken die vroeger onuitvoer baar waren. Het tisico zit hem in de fouten. Wij bedoelen dan geen rekenof instructiefouten, al komen die vaak voor. Een verkeerd geïnstrueerde machine geeft verkeerde uitkom sten, maar dat risico is bekend. Het kan veelal slechts tijd_ en geldver lies op korte termijn veroorzaken. Het grote risico is dat men niet altijd goed inziet wat de computer kan en wat zij niet kan. Want dat leidt tot onjuiste werkwijzen. Een voorbeeld daarvan is de inschake ling van de computer bij de on- kruidbestrijding, zoals kort geleden gemeld werd door „Feedstuffs", een Amerikaans blad. Fout Technisch was de zaak volmaakt. Deskundigen gingen de boer op met een vragenlijst en tegelijk had men een draagbare computer, die op de telefoon kon worden aangesloten om onmiddellijk de informati door te geven aan de grote computer. Zo kon men voor 3.000 grote percelen nagaan welk middel het beste was, aldus het blad. In werkelijkheid kan men in dit geval slechts de grootste gemene deler uitzoeken .en dat is ronduit schadelijkWelk middel het beste is varieert van perceel tot perceel, van gewas tot gewas en zelfs van tijd stip tot tijdstip, zoals iedere loon werker kan vertellen'. Technisch was het hier mogelijk geweest iedere boer een individueel advies te geven. Maar men zocht het in het univer sele, ervan uitgaand, dat de compu ter nooit kon falen. Dit nu is de kern van de zaak. De computer moet ons kunnen helpen ook de grote hoe veelheid van zeer individuele geval len op te IpsseiHet grote gemid delde is slechts van statistisch be lang. Het is óók van belang, dat onze boeren en tuinders enig inzicht krij gen in de stof rond de computerZo niet, dan kan de computer wel eens onaangename misrekeningen bren gen, En dat is bepaald niet nodig. Met inzicht gebruikt kan het reken- tuig ons van veel nut zijnzonder voldoende inzicht kan het ons scha de berokkenen. Want net zoals bij elk hulpmiddel geldt hier: wij zullen het moeten leren gebruiken. DE TERUGKEER VAN ARAM 24. Aram's aanval was even hevig als on stuimig en de ander, even verrast door het onverwachte ervan, week achteruit, het geen de jonge krijger een kreet van triomf ontlokte. Doch alras merkte hij dat het zo gemakkelijk niet gaan zou. Zijn tegenstan der bleek een voortreffelijk zwaardvechter, die Aram's slagen met grote handigheid pareerde. Doch tegen de kracht en de vlug heid van de jonge strijder bleek hij toch niet opgewassen. Zijn woede scheen Aram reuzenkrachten te geven. Steeds onstuimi ger drong hij op de aanvoerder in. Lang zaam week deze terug tot aan de ingang van zijn tent. Toen deed hij een bliksem snelle uitval, waardoor Aram één ogenblik werd teruggedrongen. Van dat moment maakte de Barbadoor gebruik om achter de voorhang van zijn tent te verdwijnen. Met een schreeuw van woede stormde Aram hem na. Inmiddels was Jaspo met de anderen verder getrokken. Toen hij Aram zo plotse ling zag verdwijnen, was zijn eerste im puls hem -achterna te gaan, doch de jonge krijger had hem bevolen om verder te gaan, Jaspo begreep dat het van het groot- i ste belang was het voedsel binnen de stad te krijgen. En toen hij even later het wa pengekletter en geschreeuw hoorde, zette hij de mannen tot grotere spoed aan en vervolgde zijn weg door het kamp, dat plotseling tot leven scheen te komen. Be velen klonken en troepjes renden in grote haast langs hen heen. Even later bei'eikten ze de opslagplaatsen, die inderdaad vlak onder de muren van de stad lagen. Een groot aantal mensen had zich op de wallen verzameld en staarde hongerig naar be neden. „Opent de poorten!" schreeuwde Jaspo.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 3