DE ZIERIKZEESCHE COURANT Gouverneur van Michigan wil Detroit tot rampgebied verklaard KAMERBREED „DE MAGNEET' Schoenenfabriek te Dongen uitgebrand Minder winst K.L.M. door spanningen Frankrijk en de betrekkingen met Canada Opnieuw aardbeving in oostelijk Turkije TUINMAN ZN. Derde dag: de dag van met blaren beladen voeten ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Vrijdag 28 juli 1967 123ste jaargang Nr. 19835 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIÊ EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V, Drukkerij v/h Lakenman Ochlman, Zierikzee. ABONNEMENTEN, EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per week 55 cent. Losse nummers 20 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Suecesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer; Een analyse van toestand Zeeuwse wegen Na dagen van verschrikking Dit nummer bestaat uit 8 pagina's DETROIT, 27-7. Gouverneur George Romney van de Amerikaanse staat Michigan heeft donderdag mee gedeeld dat hij de federale regering hcei't gevraagd Detroit tot rampge bied te verklaren. Het is voor het eerst na vier dagen rustig in de stad. In verband daarmee wordt het nach telijk uitgaansverbod opgeheven. De benzinestations, die tijdens de hef tige ongeregeldheden gesloten waren om brandstichting zoveel mogetijk tegen te gaan, zullen weer worden geopend. Het blijft echter verboden ben/ine in blikken mee tc nemen. Warneer Detroit tot rampgebied wordt verklaard komt het in aan merking voor omvangrijke federale hulp. De amusementsbedrijven zul len hun poorten weer mogen ope nen maar sterke drank mag nog niet worden verkocht. Tot dusver is de rampverklaring alleen uitgegeven bij natuurrampen. President Johnson heeft zijn speciale vertegenwoordiger in Detroit op dracht gegeven samen met gouver neur Romney van Michigan na te gaan welke hulp nodig is. WASHINGTON. 27-7. President Johnson heeft opdracht gegeven re- servevoorraden voedsel, medicamen ten en ziekenhuiisiïitrusting te ge bruiken voor de slachtoffers van de onlusten in Detroit. Hij heeft de stad nog niet tot rampgebied verklaard, gezien de juridische problemen die dat meebrengt. Uitgaansverbod Gouverneur Romney van Michigan heeft donderdagavond opnieuw een uitgaansverbod ingesteld voor De troit, in hoofdzaak om te voorkomen dal het verkeer belemmerd wordt door nieuwsgierigen. Tijdens de on lusten van de afgelopen vijf dagen zijn 37 mensen gedood, duizend ge wend en 2.500 gearresteerd. De scha de wordt op een half miljard dollar geraamd (f 1,7 mld.). S IVie gelukkig toil zijn moet K thuis blijven. S Plaatselijk regen Verwachting tot zaterdagavond: Aanvankelijk zwaar .bewolkt met plaatselijk enige regen en een kans op onweer; later op de dag enkele verspreide opklaringen; matige wind uit westelijke richtingen; in het oos ten van het land iets lagere tempera turen, elders weinig verandering. 29 juli. Zon op 4.56, onder 20.36. Maan op 23.21, onder 13.42. 30 juli. Zon op 4.57, onder 20.34. Maan op 23.37, onder 14.55. 31 juli. Zon op 4.59, onder 20.33. Maan op 23.58, onder 16.10. Laatste kwartier: 29 juli te 13.14 HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE. 29 juli 8.05 v.m. 20.13 n.m, 30 juli 8.48 v.m. 20.59n.m. 31 juli 9.42 v.m. 22.03 n.m. BROUWERSHAVEN: 29 juli 7.54 v.m. 20.14 n.m. 30 juli -8.40 v.m. 21.02 n.m. 31 juli 9.37 v.m. 22.06 n.m. Doodtij: 31 juli. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 28-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Boven Frankrijk en midden Europa bevindt zich het restant van een rug van hoge luchtdruk iterwïjl ten oosten van IJsland een diepe depressie ligt. Tussen deze twee sy stemen handhaaft zich een zuidwes telijke stroming waarbij donderdag vrij warme lucht over Frankrijk en België naar ons land werd gevoerd. De temperaturen liepen hierbij plaatselijk op tot 27 graden. Een koufront dat de scheiding vormt met koelere lucht van de Oceaan trekt langzaam over oost- Engeland in oostelijke richting naar ons land. Het veroorzaakt veel be wolking waaruit plaatselijk een bui valt. Aangezien de verplaatsing in oostelijke richting slechts heel langzaam is moet zaterdag nog op veel bewolking met plaatselijk een bui worden gerekend. Na het voor bijtrekken zijn later op de dag en kele opklaringen mogelijk onder in vloed van een zwakke rug van hoge luchtdruk die zich achter het front van uit Engeland in de richting van ons land uitbreidt. ADVERTENTIE naar Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00, 3.66. 3.75, 3.80, 3.90, 4.00, 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIKWEERT Nieuwerkerk - tel. (01114) 265 Bruinissc - tel. (01113)470 UTRECHT. Nederland heeft in het eerste halfjaar van 1967 voor f 243,3 miljoen aan pluimveehoude rij produkten uitgevoerd tegen f 266,1 miljoen in de eerste helft van 1966. „Iedereen, die teveel achter het stuur van een auto zit, karn ik het wandelen aanbevelen", merkte hij daarbij op. Volgens verzorger Blee- ker heeft de prins ook op deze zwa re derde dag weinig verzorging no dig gehad. De prins maakte twee stops: een lange rust in café Centrum in Milsbeek en in Groesbeek, waar hij een bezoek bracht aan een dok ter. De belangstellenden bleven in onzekerheid of het een korte rust betref, of dat ook de prins last had van blaren. Liever transpiratie ADVERTENTIE Prins Claus en zijn drie vrienden, die zichzelf een naam hebben verworven als stevige doorstappers, worden hier ingehaald door een detachement van de Duitse Bundeswehr, dat er zelf ook aardig de pas in heeft. Dat zou overigens niet abnormaal zijn, gezien dc conditie waarin vele wandelaars Nijmegen binnenstrom- Schade: 2 miljoen DONGEN, 27-7. Omstreeks twaalf uur donderdagmiddag is een grote uitslaande brand uitgebroken in de Cowboy schoenenfabrieken in Don gen. Het gebouw breidde in onge veer een uur tijd geheel uit. Dc vchade wordt geschat op ongeveer twee miljeen gulden. DEN HAAG, 27-7. Vooruitlopend cp het officiële eerste kwartaalbe richt over het boekjaar '67-'68 heeft dr. G. van der Wal, president-direc teur van de K.L.M. op de jaarverga dering van dc luchtvaartmaatschap pij bekendgemaakt dat de winst in dit kwartaal in vergeliiking met het eerste kwartaal '66-'67 aanzienlijk in gedaald en wel van 33 miljoen gut den tct 18,4 miljoen. De bedrij f sinikomsten stegen ech ter ten opzichte van het eerste kwar taal '66-'67 met 2 pet. tot 220,2 mil joen. De bedrijfskosten namen even eens toe met 9 pet. tot 199,9 miljoen. De produktie in het eerste kwartaal (de maanden april, mei en juni) steeg met 7 pet. Volgens dr. Van der Wal kwamen in deze cijfers typisch tot uiting de ingrijpende gebeurtenissen in de in ternationale politiek in het voorjaar. De diensten naar een aantal landen moesten werden gestaakt en de span ningen in de wereld hadden tevens hun weerslag op de toerlstenstroom. De per 1 april 1967 ingevoerde ta riefverlaging werd onvoldoende ge compenseerd door het toeristenver- vcer. ADVERTENTIE De oorzaak is nog niet bekend. De Cowboy schoenenfabrieken maakten deel uit van hot Ligtenbergconcem Er werden uitsluitend jongens- en herenschoenen gemaakt. De vrijwillige brandweer van Don gen, die direct gealarmeerd was en die spoedig de assistentie kreeg van het brandweerkorps uit Tilburg, kon aanvankelijk niets tegen de meters hoge vlammen doen. Men moest zich beperken tot het nathouden van de naast het brandende pand gelegen andere fabrieken van hetzelfde con cern. Behalve de gebouwen gingen ook het hete machinepark en ten grote voorraad schoenen verloren. In het bedrijf werkte ongeveer honderd man personeel. De directie stelt al les in het werk om voor hen ander werk te vinden. Prinses Beatrix l»j slot Vierdaagse NIJMEGEN, 27-7. Prinses Beatrix zal vrijdagmiddag in Nijmegen aan wezig zijn bij de intocht van haar echtgenoot, prins Claus, na zijn tocht op 'de laatste dag van de Nij meegse vierdaagse. .De prinses zal hem voor gebouw „De Vereeniging" in de Keizer Karei-straat met bloe men opwachten. President Johnson heelt donder dagavond in een toespraak voor de televisie bekendgemaakt dat een commissie van onderzoek naar de rassenopstand zal worden gevormd. Bovendien is aan het ministerie van defensie opdracht gegeven nieu we normen op* stellen voor de op leiding van de nationale garde voor bestrijding van wanordelijkheden. Wat zich nu heeft voorgedaan noem de hij misdadig. Dit heeft niets te maken met een protestbeweging voor de burgerrechten, zei hij. Er zullen krachtige maatregelen worden ge- rc.rren om snel en voor goed een ein de te maken aan de geweldpleging, aldus Jchnson. Negen mensen uit zee gered DEN HAAG, 27-7. Agenten en strandbrigade van de Haagse politie hebben binnen nog geen drie uur tijd negen mensen uit zee gered, die bij het zwemmen in moeilijkheden waren gekomen. Een van hen, een 15-jarig Zweeds jongetje, was op het Zuiderzeestrand te ver in zee gegaan en kon niet meer naar het strand terug. De andere acht wer den voor het strand bij de promena de in Scheveningen uit zee gehaald. Onder hen bevond zich een 51-jarige inwoner van Rotterdam, die bij een poging een 16-jarig meisje uit de golven te redden, zelf in moeilijk- iheden kwam en door agenten van de strandbrigade op het droge ge bracht moest worden. PARIJS, 27-7. De Franse rege ring zal maandag na een bijeenkomst van het kabinet een verklaring af leggen ever de betrekkingen met Ca nada en over het bezoek van de pre sident aan dat land, zo wordt uit re geringskring vernomen. De verkla ring zal vrijwel zekér door de Gaulle zelf worden opgesteld. Mensen die de Gaulle donderdag hebben gespreken, bevonden hem in een zeldzaam goed humeur. Hij l'eek enorm van de situatie te genieten. Volgens welingelichte kringen heeft de Gaulle van te voren beseft dat wat hij in Quebec en Montreal tot de Frans-Canadezen zou zeggen, moeilijkheden met de federale rege ring in Ottawa ken verwekken. Zijn optreden was volgens deze kringen in overeenstemming met zijn stand punt, dat het behoud van de vrede in Europa afhangt van de vestiging van een nieuw machtsevenwicht in de wereld ter vervanging van de al lesoverheersende positie van d'e Ver enigde Staten. De minister van buitenlandse zaken, mr. Luns, 'vertrok deze week van Schiphol voor een drie-weekse vakantie in Italië. De bewindsman scheen echter niet helemaal zeker te zijn van het weer, want dè paraplu ging1: mee. Waarschijnlijk ongeveer 100 doden TUNCELI, 27-7. Donderdagmid dag vlogen hefschroefvliegtuigcn van het leger af en aan om hulp te bren gen naar de afgelegen bergdorpen in het oosten van Turkije, waar zich donderdagochtend en de nacht daar voor zware aardschokken voordeden. Het was de tweede aardbeving in Turkije binnen vijf dagen. Volgens nog steeds schaarse berichten, de verbindingen zijn namelijk erg slecht, hebben bijna honderd mensen het le ven verloren en bedraagt het aantal gewonden enkele honderden. De schokken troffen een honderdtal dor pen in de bergachtige provincies Er- zincan en Tunceli. Tussen 2000 er; 3ÓG0 huizen zouden zijn beschadigd. Reddingsploegen van het leger gra ven in de ruïnes op zoek naar slacht offers of overlevenden. Premier Suleyman Demirail 2egde een bespreking met Perzische en Pakistaanse ministers in' Teheran en vloog met zijn ministers van bin nenlandse zaken en gezondheid naar het rampgebied. De schokken van donderdag maakten geweldige scheu ren in de grond. De hulpverlening wordt gehinderd door het gebrek aan wegen. Van ver scheidene dorpen, die in het centrum van de beving liggen, heeft men nog niets vernomen. Bij de aardbeving van zaterdag verloren 87 mensen het leven. Concentratie Friese waterschappen LEEUWARDEN, 27-7. Door de provinciale waterstaat van Friesland is het plan ontworpen tot concentra tie van dwe waterschappen en veen- polders op het vasteland van Fries land, ruim 300 in getal, tot in totaal veertien waterschappen met een ge middelde grootte van 21.000 hectare. Verwacht wordt dat deze concentra tie van waterschappen in Friesland, waardoor de waterhuishouding in deze provincie drastisch wordt ge reorganiseerd en op een meer econo mische 'leest wordt geschoeid, in 1972 zijn beslag zal hebben gekregen. Super DG8 naar Amerika SCHIPHOL, 27-7. Met een ware menigte (van 237 mensen) aan boord heeft om vijf uur donderdagmiddag de eerste Super DC-8 van de K.L.M.., de „Chistophorus Columbus" (regi stratie PH-DEB) zich statig van Schiphol verheven op weg naar New York voor zijn eerste commerciële vlucht op een normale lijndienst. Heden (vrijdag)ochtend om 9.45 uur was het toestel weer terug op Schip hol. Het betekent een mijlpaal in de geschiedenis van de K.L.M. De ruim 57 meter lange machine was op 16 juli uit Amerika op Schip hol gearriveerd. De K.L.M. heeft dus slechts lien dagen voor invliegen no dig gehad om er de bemanning aan te laten wennen. dus voor een vlugge, vakkundige en voordelige inrichting naar Woninginrichters Telefoon 2887 - Zierikzee Impressie van Vierdaagse uaar u ook uoant elkö wowiwg kUMMeM wij cowiTon-tabel iMkHclrten NIJMEGEN, 27-7. De derde dag van de vierdaagse; dag van dc ze ven heuvelenweg en alle drama's die zich daar afspelen. Bag van de met blaren beladen voeten, die toch maar voortgaan, omdat het felbegeerde vierdaagse-kruis na nog een etmaal van min of meer behoedzaam voort bewegen gereed ligt. Derde dag van de vierdaagse; dag van het drama en hel stugge volhouden. Deze derde vierdaagse dag was anders dan alle voorgaanden. Want temidden van de pijnlijke voetenpa rade ontroostten de twee „top-attrac- Vierdaagse lies" van dit wandelfestijn elkaar. De Israëlische afvaardiging, altijd goed voor applaus van de duizenden belangstellenden werd achterhaald door de nog steeds kwiek stapende prins Claus. Het prinselijk gezel* schap is met het stijgen van de af gelegde kilometers wat. gedund. Een politie-agent, die de opdringende be langstellenden te fiets op afstand hield, capituleerde na de tweede dag wegens zadelpijn. Zijn plaats is in genomen door een politieagent te paard. De koninklijke wandelaar maakte het weinig uit. „Nu weet ik eindelijk waar de be ren goed voor zijn", verklaarde hij monter, terwijl hij kwiek voortstap te. Inmiddels hadden de Israëliërs bemerkt, dat er achter hen iets gaan de was. Zij stopten, gingen naar de —il en verleenden cis prins en zijn begeleiders doortocht. Prins Claus klapte waarderend in de handen, toen hij de Israëliërs zag staan. De Israëliërs brachten op hun beurt dc handen bijeen voor de ko ninklijke wandelaar. Om half drie in dc middag meldde de prins zich in goede conditie af. pelden. Enkele Duitsers was de hitte van donderdag wat teveel geworden. Ze hadden de shirts uitgetrokken en marcheerden tot ontsteltenis van de controleurs van de KNVBLO met ent bloot bovenlijf. Men sfoeg er haastig het reglement op na en tus sen het verbod van korte broeken voor vrouwelijke wandelaars en an dere kuisheidsbepalingen stond in derdaad, dat zulks verboden is. Der halve trokken de Duitsers het shirt maar weer aan. Transpiratie is ten slotte te verkiezen boven diskwalifi catie. Au pair naar Engeland: 17 jaar LONDEN, 27-7. De minimumleef tijd voor meisjes die au pair naar Engeland willen komen, wordt ver hoogd van 15 tot 17 jaar. Dit heeft de Britse minister van binnenlandse zaken in het- Lagerhuis meegedeeld in antwoord op een vraag. De meis jes beneden de 17 die al in Engeland zijn, mogen 'blijven.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1