DRUK OP HONGKONG een cTïlcclinette verdwijnt BLIK DOOR HET WERELD VENSTER Zierikzeese pop werd antieke Bruse dame Korter werken in sociale werkplaatsen Het gaat maar moeizaam met de bonen In 345 gemeenten wordt de huurprijsbeheersing afgeschaft In Hong-Kong is het nu zo ver ge. komen dat de politie van de Britse kroonkolonie het niet meer af kon en troepen - o.a. de befaamde Chur- ka's moesten optreden. Dat was overigens minder doordat de inwo ners van Hong-Kong zo enthousiast maoïstisch aan het revolutie maken waren, dan wel doordat vanaf Chi nees grondgebied de demonstraties op poten werden gezet en begeleid met machinegeweer vuur, dat ook enige politiemannen het leven kost te. Dit alles speelde zich af in het dorpje Sjataukok, een 25 kilometer van de eigenlijke stad Hong-Kong gelegen op het vasteland, dicht bij de grens met China. De druk van Peking op Hong-Kong is daardoor nog wat heftiger geworden dan hij tot dusver zonder succes al was. De Chinese overheid wenst het bestuur van de kroonkolonie duidelijk te ma. ken dat dan weliswaar de Britse vlag boven het eiland wappert, maar dal dit niet betekent dat men daar maar zijn gang kan gaan zonder zich om de gevoelens van de Chinezen te be kommeren. Het is uit de voorgaande troebelen ook wel duidelijk geworden dat de meerderheid van de ingezetenen van Hong-Kong wel degelijk achter het gouvernement staatDat is trouwens te begrijpen, want velen van hen zijn oorspronkelijk uit China ge vlucht. Huurders Aan de andere kant echter weet iedereen in Hong-Kong dat het ei land gepacht is en nog voor het eind van de eeuw automatisch terugkeert naar het Chinese bewind. Dat is dus ook een reden om thans niet al te zeer in de gaten te lopen, als een anti-maoïst; zoiets kan later zuur opbreken. De kracht van Hong-Kong echter is juist de verbondenheid van bevol king en bestuur. Zodra daaraan iets gaat haperen zal zelfs de grootste politiemacht plus de Ghurka's niet in staat zijn de openbare orde te handhaven. Waarbij nog komt dat op dit moment de regens lang uit blijven en China niet vlot wil over gaan tot een contract om drinkwa ter te leveren. Ook dat is een pressie die moeilijk te weerstaan is. Wat tot dusver de bevolking op de been houdt is het besef dat de be trekkelijke en soms zelfs zeer grote welvaart van Hong-Kong te dan ken is aan het feit dat het Brits is en handel kan drijven met de hele wereld. Een voorname bron van in komsten is ook de export van koks voor Chinese restaurants in West- Europa: die sturen jaarlijks vele tientallen miljoenen guldens naar hun familie. Een afzakken naar eco nomische omstandigheden zoals die over de grens heersen wordt geens zins verlangend tegemoet gezien. lang van China sterke troeven wa ren in het al een tijdje smeulende conflict, dat een massa oorzaken heeft, o.m. ook het feit dat Arneri- kaanse troepen uit Vietnam hier vaak op verlof komen tot vreugde van de plaatselijke horeca-seclor, maar tot erge nis van Peking. Langzaam aan is echter het con flict ook een prestige-slag geworden en in dat opzicht verstaan de Chi nezen geen gekscheren. Alleen een vrijwel volledige capitulatie zoals van het Portugese Macao kan de eer van Peking redden. En het be gint zo langzamerhand de vraag te worden of de Britten een dergelijk verloop van de slag om Hong-Kong kunnen voorkomen. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Terkaple c.a.: R. E. R. van Buiren, kand., Rotterdam. Aangenomen naar Purmerend (vac. A. F. L. van Dijk), (toez.): W. A. Z. Tieman, pred. voor buitengevv. werk zaamheden, Dieren. Chr. Geref. Kerken Beroepen te Vlissingen: J. Maris, kand., Haarlem. Vrije Evang. Gemeenten Aangenomen naar Gorinchem: G. Siebert, kand., IJsselstein. RECHTSZAKEN Jongen (loodde oom ARNHEM, 27-7. De rechtbank te Arnhem 'heeft uitspraak gedaan in de zaak tegen de 20-jarige metaal bewerker W. J. G. uit Doornenburg die ervan wordt verdacht in de avond van de 11e december j.l. zijn oom, de 65-jarige groenteman Derk Jan Peters, met een mes van het leven te hebben beroofd. De recht bank veroordeelde deze neef con form de eis van de officier van jus titie tot zes jaar gevangenisstraf met aftrek en onvoorwaardelijk ter beschikkingstelling van de regering. Flitsen uit het buitenland HAVANNA. Premier Fidel Castro heeft bij de opening van een ontwik kelingsproject in oostelijk Cuba ver klaard, dat het hongerprobleem in de wereld niet zonder revolutie kan worden opgelost. BRUSSEL. De Belgische regering heeft besloten een krediet van 1,6 miljard frank (ruim 100 miljoen gul den) te verlenen voor de bouw van een nieuwe staalfabriek te Charleroi, die aan vijfduizend arbeiders werk zal bieden. SAIGON. Amerikaanse mariniers zijn het zuidelijk deel van de gede militariseerde zóne tussen Noord- en Zuid-Vietnam binnengetrokken, ter vernietiging van artillerie- en mor tierstellingen. ADEN. Een Britse militair heeft in Kraterstad bij Aden drie Arabie ren doodgeschoten, die verdacht wer den van terroristische activiteiten. DJAKARTA. Eenheden van de Indonesische luchtmacht en lucht landingstroepen zijn onlangs overge bracht naar de grens met Maleisisch Borneo, ter bestrijding van „commu nistische benden". DJAKARTA. De voormalige com munistische leider Soedisman is in Djakarta ter dood veroordeeld we gens zijn aandeel in de staatsgreep van oktober 1965. Soedisman, die zelf zijn verdediging voerde, heeft in een pleidooi van drie uur schuld er kend. BELGRADO. Veljko Petrovitsj, een van de grootste Zuidslavische schrijvers, is op 83-jarige leeftijd in Belgrado gestozwen. Hij was reeds lang ziek. Petrovitsj heeft vooraan- staande functies vervuld in het cul turele leven van zijn land. BEIROET. Polen zal Egypte een lening verstrekken van 20 miljoen dollar, af te lossen in tien jaar, tegen een rente van ïxk procent, zo meldt radio Cairo. OSLO. In Oslo liepen vier jongens in mini-rok over straat. „We zijn het dragen van broeken beu", zeiden ze. SEOEL. Bij een zuiveringsactie in Zuid-Korea zijn vier gewapende Noordkoreaanse agenten gedood, zo is van militaire zijde vernomen. El ders zijn twee conimunistische agen ten aangehouden. Stalion le koop ZIERIKZEE, 29-7. Bruinisse is een bezienswaardigheid ryker ge worden, die bij inwoners en vreem delingen veel belangstelling trekt. Van de gemeente Zierikzee werd een etalagepop gekregen, die werd opge knapt en die werd aangekleed in oud Bruinisser klederdracht. Zij zit nu voor het raam, in het pand Oude straat 27, het pand dat zal worden ingericht tot oudheidkamer. Enkele oude gebruiksvoorwerpen staan me de opgesteld. Nu zou de commissie die benoemd is om de oudheidkamer in te richten nog vele voorwerpen uit vroeger tijd willen ontvangen, hetzij gratis, hetzij in bruikleen. Het is namelijk de be doeling om de tentoonstelling gere geld een ander karakter te geven. Voor de dame, die nu voor het raam zit, hoopt men nog wel eens een partner te vinden in de vorm van een oude visser, die dan gekleed zo als 100 of meer jaar geleden zijn plaats voor het raam of achter de sleekachel zal innemen. Bruinisse staat bij zijn 500-jarig bestaan op een keerpunt, de afslui ting van het Brouwershavense Gat zal de veranderingen die toch al aan de gang waren versnellen. De jonge generatie weet straks van vroeger niets meer af, tenzij dit wordt be waard in de oudheidkamer. Dit is het doel van de commissie die bestaat uit de heren.: burgemees ter C. H. van de Linde, J. van den Berge, A. M. Jumelet en J. Jumelet en de dames mevrouw Reitsma 'd Ancona en mevrouw Haeek-Ju- melet. De commissie zal binnenkort nog met enkele leden worden uitgebreid Nog een hele mooie van de (varende) „Sad Zierikzee", bij de binnenkomst van de Nieuwe Haven. Er is thans weer een „Stad Zierikzee", maar het vóór-twintig-plaatje bewijst wal sindsdien is veranderd. terwijl de bevolking per circulaire zal worden opgewekt voorwerpen in bruikleen te geven aan de oudheid kamer, opdat de tentoonstelling zo veel mogelijk afwisselend kan wor den gehouden. Ook voor de steeds toenemende recreatie kan de woning Oudestraat 27, die zelf in een antie ke toestand verkeert, aantrekkelijk worden. DEN HAAG, 28-7. De laatste t«d is de arbeidstijd van de handarbei ders bij de sociale werkvoorziening - 45 uur verscheidene keren onder werp van gesprek geweest. In ver schillende gevallen werd deze tijd te lang gevonden. Gebleken is, dat een aantal gehan dicapte werknemers vermoeid raakt door een te lange relsduur naar en van het werk. Om 'dit tegen te gaan heeft de minister van sociale zaken en volksgezondheid, de heer B. Roolvink, - overeenkomstig hetgeen hij stelde bij de behandeling van het wetsontwerp op de sociale werkvoor- LAND- EN TUINBOUW 's-GRAVENHAGE, 29-7. Zeer moeizaam verloopt op het ogenblik de afzet van dubbele princessebonen De oogst is in volle gang en duizen den kisten worden er dagelijks aan geveerd vooral cp de Brabantse en Limburgse veilingen en op de Zfuid- hcllandse eilanden. Vele conservenfabrieken zijn vol op bezig met de verwerking van dit produkt. Zij krijgen de bonen mees tal afgeleverd op contracten die ze vooraf hebben gesloten en zijn niet aangewezen op aankopen uit de vei- lingaanvceren. De vraag voor verse consumptie is op het ogenblik klein, overigens een bekend verschijnsel bij warm weer. Het gevolg hiervan is, dat de prijs van de goede kwaliteiten bonen thans rond 40 cent per kg ligt, dat er veel worden verkocht rond de mini- ziening in de Tweede Kamer - de in de G.S.W.-regellng genoemde norm van tien en een kwart uur (de maximum toelaatbare tijd voor werk en reizen) zo te hanteren, dat hierin voortaan ook een half uur van de middagpauze is begrepen. Overschrij den der werktijd, een half uur mid dag-pauze en de reistijd de tien en een kwart uur, dan moet voor de landarbeiders worden overgegaan tot een verkorting van de arbeidstijd. Deze maatregel, die dus geen alge mene arbeidsverkorting voor de ge handicapte werknemers inhoudt, zal met ingang van 2 oktober van kracht worden. De minister heeft een on ander in een circulaire aan de ge meentebesturen meegedeeld. mumprijs van 35 cent per kg en dat de mindere kwaliteiten zelfs doordraaien. De telers hebben dit seizoen niet te klagen over de produktie maar de prijs is op het ogenblik gemid deld minstens 20 cent per kg te laag om van een rendabele teelt sprake te doen zijn. De laatste twee jaar had de af- ■/it van bonen 'een veel bevredigen der verloop. Toen hadden de fabrie ken eek op grote schaal contracten afgesloten voor levering van dit produkt, maar door de weersomstan digheden viel de oogst toen tegen. Bovendien was er toen een grote vraag voor verse consumptie. De ge middelde prijs van de Nederlandse princessebonen was het vorig jaar f 64.40 oer 100 kg en twee jaar terug zelfs f 92,80. „Huiselijke moeilijkheden" NEW HAVEN, 29-7. Profes- sor Dryfoos^bevond zich mid den in de anlropologieles aan het staatscollege in New Ha ven Connecticuttoen zijn vrouw het lokaal binnenstap te en een schot loste waar door een 20-jarige studente werd gewond. Met een twee de schot verwondde zij de hoogleraar. Men wist de vrouw ten slotte te overmees teren. De politie, die haar ar resteerde wegens poging tot moord, zei dat het incident klaarblijkelijk het gevolg was van huiselijke moeilijkheden. Feuilleton door Frank van Falckenoort HOOFDSTUK 7 Half zes betrad Gert Hoolwerf zijn woning, waar hij zijn vrouw met een kus begroette. „Zo, meid, dat zit er voor vandaag weer op." Ze keek hem even aan. „Hoe is 't? Nog steeds weinig werk?" Hij knikte, zijn schoenen uittrek kend. „Gelukkig wel. Mag ook wel eens eén keer. Waar zijn m'n pan toffels? O. ik zie ze al. Zeg Cóby „Ja?" „Ken jij eheen meisje, dat Bep Kaars heet?" De vrouw' leunde tegen de deur post. „Bep Kaars? Jawel, ik heb haar enkele keren gezien. Uit de Ake leienstraat, nietwaar? Haar vader is metselaar. Wat heeft ze uitge spookt?" „Ze is verdwenen." „Verdwenen? Hoezo?" Hij haalde zijn schouders op en begon een pijp te stoppen. „Gewoon, verdwenen. Opgelost in het niets. Sinds twee dagen." Coby keek haar man onderzoekend aan. Als hij ergens mee bezig was, zocht hij zijn pijp en tabak weer op, wist ze. Anders rookte hij heel ma tig, af en toe een sigaret en een heel enkele keer een sigaar. Maar als hij iets moeilijks onderhanden had, greep hij de pijp- „Is dal erg? Betekent het wat? Meisjesroof of iets dergelijks?" „Het kan veel betekeken en het kan ook niets zijn. Met vrouwen kun je van alles verwachten". „O, dank je wel." Hij keek haar lachend aan. „Daar bedoel ik jou niet mee, vrouwtje, dat weet je wel. ik bedoel dit: Als een man verdwijnt, kun je volgens een logische gedachtengang en ver onderstellingen aan het werk gaan. Maar met vrouwen moet je een an dere gedragslijn volgen. En uit er varing weet ik, dat je soms de idi- ootse oplossingen krijgt." „Zal best',, meesmuilde ze. „Geef er dan eens een voorbeeld van?" Hij stak zijn pijp aan en rookte enige ogenblikken. „Ja, zo een-twee driewachtdat geval in Am- sterdam. Ik was gedetacheerd op bureau Raampoort. Dat is aan de grens van de Jordaan. Komt me op een zondagavond zo'n echte jordaan- se vrouw op het bureau - ik had la te dienst - van de Bloemgracht, en zegt: M'n 'dochter is er vandoor. Nu moet je in Amsterdam, en zeker in de Jordaan, de mensen heel anders aanpakken dan bijvoorbeeld hier, in Dorringen. Ik antwoord dus: Nou, moeder, dat is ook wat? Hoe oud is ze? Vertel maar eens, wat er pre cies met haar aan de hand is. Ze gaat er bij zitten en dan komt het verhaal. Haar dochter is negentien, een oppassend meisje, werkt op een fabriek in de Looiersstraat en brengt goed geld thuis. De vrouw is wedu we en hertrouwd met een ietwat jongere man. Van hem heeft ze een baby, enkele maanden oud. De man verdient goed zijn brood, er zijn geen financiële zorgen. Uit het eer ste huwelijk zijn nog twee kinderen, een jongen van vijftien en één van twaalf. Kunnen best met hun stief vader overweg. Ik heb dus nog geen enkel houvast. Goed, ik laat de moe der verder vertellen. Hoe heet die dochter? Annie? En heeft Annie al een vriend? Ja. een snuiter, die al oen veroordeling achter de rug hoeft voor jatten. Ma schildert deze vriend ten voeten uit en hij wordt alleen maar zwart. Deugt niet, heeft nooit gedeugd en zal nooit deugen. Een he le vervoeging. Zijn ze erg intiem? Ja, hoe weet je dat nou als moeder? Kan ik op m'n bovenhuisje zien, of ze in het Vondelpark naar de ster ren zitten te kijken? Hebt u het niet verboden? Nogal een mooie tijd om je kinderen iets te verbieden! Ze luisteren niet eens naar je. Wat zegt uw man er van? Neemt het nogal makkelijk op en zegt: An zal niet in zeven sloten tegelijk lopen. Zo zijn kerels. Nee, maar één is al erg ge noeg. En zo voort, en zo voort. Ik krijg naam en adres van de vriend. Maar nog geen toestemming om in de krant haar signalement op te la ten nemen. Waarom dadelijk al die heibel? Weet de hele buurt het met een. Is dat nu nodig? Nou, nodig het kan een handje helpen. Maar goed, we zullen het voorlopig alleen over de polilietelex laten gaan. Ik noteer een signalement, wat voor kleren ze aan had, toen ze verdween en wat ze waarschijnlijk nog meer bij zich had. Ik stuur de vrouw naar huis en zeg, dat ze zich niet onge rust moet maken, dat het wel in or de komt. De gebruikelijker dood doener. Je kunt toch moeilijk zeg gen: O, die drijft wel ergens op baai- rug in de majem „Maar Gert tochCoby keek haar man gechoqueerd aan. Hij lachte. „Ik bedoel maar. Je stelt de mensen gerust. Maar ik ga meteen diezelfde avond aan het werk Naar 'die vriend. Die is thuis en weet. niet eens, dat Annie verdwenen is. Het lijkt me toe, dat hij er zelf van geschrokken Is. Kan comedie zijn, maarnee, dat zat bij die snui ter echt. Ik pols hem over het kra- kie, dat hij twee jaar geleden beeft gepleegd en waarvoor hij twee maan den heeft gezeten. Doe ik nooit meer. meneer Ik heb werk, goed werk. Gaat u maar informeren, het mag ge rust. Bij 'de Droogdokmaatscappij aan de Overkant van het IJ. Bevalt me best en geeft goed geld. An en ik kunnen best met elkaar overweg. Waiu- zou die meid kun nen zitten? (Wordt vervolgd) Alle Zeeuwse gemeenten vallen onder dit besluit DEN HAAG. 28-7. Van 1 oktober a.s. af zullen de wettelijke huur prijsvoorschriften niet meer van toepassing zjjn in een groot aantal gemeenten in dc drie noordelijke en de drie zuidelijke provincies. Op de zelfde datum zullen in die gemeenten andere wettelijke voorschriften voor dc huurbescherming in werking tre den. Een en ander is bepaald bij ko ninklijk besluit van 20 juli 1967, nr. 1, waarbij de bovenbedoelde gemeen ten zijn aangewezen. De afschaffing van de huurprijsbe heersing betekent o.m. dat de vast stelling van de huurprijs van ge bouwd onroerend goed - dus ook van woningen - uitsluitend een zaak wordt van de verhuurder en de huurder. Met deze maatregel wordt een be gin gemaakt met tie liberalisatie op het stuk van huur en verhuur van gebouwd onroerend goed. De liberalisatie houdt in dat ver huurder en huurder vrijelijk de voorwaarden voor een huurovereen komst - dus ook de huurprijs - kun nen bepalen. Zij opent de mogelijk heid bestaande huurovereenkomsten te wijzigen. Zonder nieuwe overeen komst blijft de bestaande huurover eenkomst en daarmede de op 30 sep tember 1967 geldende huurprijs van kracht. De nieuwe bepalingen voor tic huurbescherming houden o.m. in dat dc verhuurder ontruiming kan vor deren als overleg over een nieuwe huurprjjs niet tot een positief resul taat leidt. Na een aanzegging lol. ontruiming kan de huurder echter in ieder geval twee maanden blijven zitten. Beslissing kantonrechter Hij kan binnen die termijn bij de kantonrechter om uitstel van ont ruiming verzoeken. Bij 'inwilliging van dit verzoek lean de kantonrechter de termijn van 2 maanden verlengen tot ten hoogste één jaar. Verzoekt de huurder vóór het verstrijken van deze termijn op nieuw om uitstel van ontruiming dan kan de kantonrechter de termijn ver lengen tot ten hoogste 2 jaar voor woningen en tot ten hoogste 3 jaar voor andere panden. De kantonrechter moet bij zijn be slissing nagaan of de belangen van de huurder bij ontruiming ernstiger worden geschaad dan die van de ver huurder bij voortzetting van het ge bruik door de huurder. Een publikatie, waarin de thans aangekondigde maatregelen uitvoe rig zullen worden uiteengezet, zal vóór 1 oktober op ruime schaal wor den verspreid door het ministerie van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening. Onder de 'in het K.B. van 10 juli 19G7 aangewezen gemeenten vallen alle in de provincie Zeeland gelegen gemeen I en. ZIERKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 31 juli 1967 I6r. 19836 Troeven Anderzijds heeft ook China zelf zakelijk belang bij Hong-Kong, waarlangs vele Chinese produkten worden geëxporteerd en vooral veel geldhandel wordt bedreven waar mee de Chinezen hun importen uit het westen betalen. Bovendien wordt nogal eens iets strategisch wel aan Hong-Kong geleverd, maar niet aan China. Dat de lading toch over de grens gaat is iets wat officiëel niet geweten wordt. Tot dusver hebben de Britten ge dacht dat het zakelijk belang van de bevolking plus het economisch be- LAND- EN TUINBOUW Toenemend aanbod uien DEN HAAG, 28-7. Dankzij het gunstige weer is er op het ogenblik een ruim aanbod van Nederlandse uien van overwegend goede kwali teit. Het zijn de zgn. pootuien die thans worden aangeboden. In ver gelijking met het vorig jaar is het areaal uitgebreid. Dat geldt 'trou wens ook voor de zaaiuien, die zich eveneens gunstig ontwikkelen. De export van uien is ondertussen reeds goed op gang gekomen. Toch is er op de buitenlandse markten nogal wat concurrentie van uien uit an dere landen en met name uit Spanje. Als gevolg hiervan zijn de prijzen de laatste tijd geleidelijk wat terug gelopen in ons land. Goede kwalitei ten voor export geschikte uien wer den midden van deze week verkocht tegen prijzen van 17 tot 18 cent per kilogram. West-Duitsland is de voornaamste afnemer van uien op het ogenblik. Engeland is ook aan de markt voor dit produkt en af en toe gaan er eveneens wat naar België. In een dagblad bij onze oosterburen, stond een advertentie: „Station te koop". Het geldt het slation Kier- berg in de buurt van Keulen. Het gebouw lijkt op een klein slot en eertijds werd het voor koning Wil helm I opgericht. De grootvader van de laatste Luitse keizer kwam in deze streek vaak. jagen en speciaal tot dit doel werd een station ont worpen. Zo ooit, dan geldt - lettend op deze advertentie het „sic tran sit I

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 10