PONTIAC Algemene Bank Nederland Na de rellen de burgeroorlog? De computer in de landbouw vergt inzicht bij het gebruik groeit uw spaargeld in bijnavier-driekwart jaar van f.100, naar f.133,- een CWlodinette verdwijnt BLIK DOOR HET WERELD Kapitein van ,Stad Zierikzee" greep in Wat biedt de BEELDBUIS? Wat de computer beslist niet is ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 27 juli 1967 Nr. 19834 Troepen met tanks moeien in De troit de politie helpen op order van de gouverneur die na een helikop- tervlucht over de stad constateerde dat de autostad er uit zag of ze ge bombardeerd was. Dat is zo'n beetje de bevestiging van uitspraken die k(/rt tevoren in Newark waren ge vallen op de vergadering van diver se Black Power-groepen. De voorzitter van die bijeenkomst, de als gematigd beschouwde domi nee dr. Nathan King, zei daar dat de V.S. tegen 1971 een rassenstrijd zou den meemaken van groter omvang dan de burgeroorlog (van vorige eeuw), tenzij de rassenverdrukking ophoudt. Niet te ontkennen valt in ieder geval dat het daar al aardig naar toe groeitde zomer is nog maar amper begonnen en de twin tigste opstand in een negergetto is al geteld, zodat het totaal aantal dit jaar aanzienlijk hoger zal liggen dan vorig jaar, tenzij plotseling een won der gebeurt. Extreem Opvallend was op de conferentie in Newark die gehouden werd kort nadat in die stad 26 doden waren ge vallen bij een plunderpartij annex brandstichting dat het woord werd gevoerd door tal van figuren die sinds geruime tijd een extreem standpunt huldigen. Floyd McKissick van het steeds mi litanter wordende C.O.R.E., het con gres voor rassengelijkheid, bijvoor beeld ,gaf de toon aan in een zuiver anti-blanke atmosfeer, hoewel zijn organisatie in oorsprong zoivel blank als zwart vertegenwoordigde. Er waren vrij belachelijk extre- ADVERTENTIE Herenhorloges vanaf f 60.- Dameshorloges vanaf f 70.- HAVENPLEIN - ZJERIKZEE - TEL. 273» KON. JUUANASTRAAT 3E - BRUINISSE Burgerlijke stand Zierikzee Geboren: 20 juli: Jan Ki-ijn, zoon van Ccrnelis Willem Deurloo en Jo hanna Catharina Samen (Zierikzee); 20 juli: Jacob Jan, zoon van Jan Cen- te Kloet en Jozina Hendrika van der Maas (Westerschouwen); 24 juli: Bir- git Juliette, dochter van Joseph Jean Marie Hidskes en Jaantje Ek (Rot terdam). Voor 35 jaar HAAMSTEDE. Voor de moderne Landarbeidersbond Burgh-Haam- stede hield de heer J .Bax een rede over: „De strijd der arbeidersklasse" HAAMSTEDE. In de Schouwse Boer" gaf het harmoniegezelschap Kunst en Eer" uit Zierikzee een zo- merconcert. HAAMSTEDE. De P.Z.E.M. is be gonnen met de uitbreiding van het elektrisch net richting vuurtoren, hetgeen voor de gemeente f 400 per jaar gaat kosten. NIEUWERKERK. De Chr. Jonge Vrouwen Club Excelsiorhield een uitdeling van zelfvervaardigde kle dingstukken onder de behoeftigen van alle gezindten. ZIERIKZEE. Boven de stad werd een vliegtuig aangetroffen dat door de afwijkende vorm de aandacht trok Boven het toestel bevonden zich nl. horizontale wieken die af wisselend vlug en langzaam rond draaiden. BRUINISSE. G.S. van Zeeland stellen voor aan Prov. Staten met ingang van 1 jan. 1933 de subsidie aan de R.T.M. voor de bootdienst Zijpe-Stavehisse niet meer te ver lenen. ZIERIKZEE. De gemeenteraad overweegt de huishuren te verlagen en zodoende nog een percentage van de vele leegstaande huizen te kun nen verhuren. ZIERIKZEE. De vereniging voor bijenteelt op Schouw en-Duiv eland gaat een cursus geven in het onder houden van bijenvolken aan imkers en toekomstige imkers. ZIERIKZEE. Ter gelegenheid van haar 10-jarig bestaan gaf de mond harmonicavereniging „D.O.K." een concert in de tent van het Haven park. ZIERIKZEE. (Adv.). 3 pond gig- cerinezeep 25 ct.: 3 pond grove stijf sel 25 ct.; 3 pond blanke rijst 25 ct.; Vi pond prima koffiebonen 25 ct. me groepen die zich voor de gele genheid hadden getooid met Afri kaanse stamhoofdenkledij en impo sante snorren en het was geen won der dat de organisatoren lieden als dr. Martin Luther King en Roy Wil- kons van de gematigder organisa ties niet hadden uitgenodigd. De zelfde rechten Maar jongere leden van die orga nisatie waren er wel degelijk, de toekomstige leiders die King en Wil- kins zullen aflossen, wellicht al op korte termijn want hun aanzien daalt sterk in negerkring, terwijl die van dichter Le Roi Jones en komiek Dick Gregory sterk toeneemt - en dat zijn weer twee van de allerfel- sten. Het uitgangspunt is ook veranderd Martin Luther King en de zijnen - men kan haast zeggen: hun genera tiegenoten eisten dat de neger die de zelfde plichten had als staatsbur ger, ook de zelfde rechten zou krij gen. Rechten, die in wetboeken en verordeningen vast te leggen zijn. Voor een groot deel is dit bereikt, zonder dat echter de negergetto's verdwenen of leefbaarder werden. Gregory ziet de negers hun vrijheid krijgen „op afbetaling": beetje bij beetje, heel langzaam. En hij keert het om. Als de rechten dan niet vlot verleend worden, waarom zou de neger dan wel vlot de plichten op zich nemen. Eisen Bijvoorbeeld door naar Vietnam te gaan om daar een onmiddellijke vrijheid te bevechten voor iemand die meer gemeen heeft met de neger dan met de blanke? Terwijl hij zelf thuis met mindere scholen, met min dere woningen, met minder werk genoegen moet nemen. De overheid kan met geld veel doen, redeneren Gregory en de zijnen, maar niet als ze dat geld in Vietnam besteden aan bommen. Dus moet er zwarte macht komen: de bevoegdheid der negers om het bestuur van het land op hun belan gen te richten. De rellen in de get to's moeten de nu de macht hebben de blanken laten zien dat de negers de kracht hebben die macht aan zich te trekken. Het zijn eisen die Washington wel moet erkennen, zonder dat het er veel aan kan doen. Het kan verordi neren en heeft dat gedaan dat iemand omdat hij zwart is geen kop koffie in een café geweigerd mag worden. Maar hoe kan het verordi neren dat er bv. procentueel niet meer negers dan blanken werkloos mogen zijn? De kern van het probleem is geen wijziging in de wet meer, maar in de mentaliteit. En het gevaar is groot dat die verandering niet snel genoeg gaat om inderdaad de voorspelde grote uitbarsting te voorkomen. SPORTBERICHTEN DUIVENSPORT P.V. „De Reisduif", St. Philipsland Uitslag van de gehouden wed vlucht van de P.V. „De Reisduif" fe St. Philipsland vanaf Quievrain. In concours waren van de jonge duiven 184. De snelheid van de eerste duif was 891.64 m/m en de aankomst 12.7.18. De snelheid van de laatste duif was 663.80 m/m. Aankomst 12.58.22. J. van Dijke 1, 3, 8. 13, 27, 40 en 57; Kr. Reijngoudt 2, 29 en 45; L. Vermeij 4. 6, 7, 15, 47, 55 en 60; A. Verwijs 5. 11. 19 en 21; Abr. Verwijs 9. 14, 20, 28, 31, 48 en 58; A. Kot 10, 16 en 49; J. Zuidweg 12, 24 en 39; Joh. Quist 17, 18, 23. 26, 38, 50, 54, 56 en 59; C. Verwijs 22, 25. 30. 33. 36. 43 en 44; W. van Dommelen 32 en 37; M. v. d. Est 34 en 35; M. Geuze 41, 42, 46 en 53; Jac. G.eense Zn. 51 en 52; L. Reijngoudt 61; J. C. Verwijs 62. P.V. „De Brusc Trekker" Wedvlucht uit Bordeaux. Afstand 840 km. Zeer zware vlucht met trage aankomst der duiven. De uitslag luidt als volgt: P. Ste- iketee 1, 6; T. M. Dalebout 2, 4, 5, 7; A. de Koning 3. Ook werd met jonge duiven deel genomen aan een wedvlucht uit Quiévrain. Afstand 140 km. De uitslag luidt als volgt: B. Schot 1, 12; C. Bolle 2, 5, 6. 8, 9, 10; P. Ste- ketee 3, 15, 16; J. Folmer 4, 7, 13, 14; B. de Ruiter 11. Juniorenuitslag luidt: J. Jumelet 1, 3, 4; S. van Boven 2, 5, 6; L. van Duivendijk 7. KERKNIEUWS Ned. Herv. Kerk Beroepen te Surhuizum (toez.): W. Kruidenier te Nijeveen (Dr.). Aangenomen naar Rilland-Bath (vac. G. Blok) (toez.): W. L. Dekker te Maasbracht. Bedankt voor Blauwkapel: H. Har- kema. pred. voor b.w. (director der Geref. Zend. Bond) te Zeist. Gereformeerde Kerken Aangenomen naar Woerden (vac. L. J. Wolthuis): A. Treurniet te Baflo. Bedankt voor Grootegast (vac. S. van der Linde):' E. Boswijk te Jul- rijp-Iiommerta; voor Hoogeveen (vac. A. Adema): A. Trapman te Velp. Christ. Geref. Kerken Beroepen te Drogeham: J. Verha- ge, kand. te Amsterdam-west. Bedankt voor Hengelo: J. J. de Jonge te Noordscheschut; voor 's-Gravenzande: I. de Bruijne te Rotterdam-C. RIO DE JANEIRO. Bij een trein ontsporing in de Braziliaanse staat Ceara zijn elf personen om het le ven gekomen. Ongeveer 40 mensen raakten gewond. Drenkeling in haven ZIERIKZEE, 25-7. De toeristen die dinsdag met het motorschip „Stad Zierikzee" uit Veere kwamen geva ren kregen wat sensatie bü de over tocht geleverd. In het havenkanaal van Zierikzee tussen de keersluis en het Luitje, maakte kapitein J. Otte zich gereed om te gaan afmeren, toen door een rukwind, een in de haven manoeuvrerend zeilbootje omsloeg. De twee opvai-enden raakten te water en kapitein Otte zag dat een der jongens niet kon zwemmen. Hij voer snel naar de plaats van het ongeluk en dit gaf aan de be manning de gelegenheid om de jon geman, die aan het bootje vasthield een reddingsboei en een reddingslijn toe te werpen, waarmee de drenke ling kon worden opgehaald en aan boord gehesen. Benedendeks in de machinekamer ken hij bovendien nog van droge kle ren worden voorzien en toen de boot was afgemeerd, kon hij met de pas- sa giei-s (zijn natte kleren onder de arm) de boot verlaten. Natuurlijk trok een en ander veel belangstelling van de aan boord zijn de opvarenden, die een angstig en spannend kwartiertje beleefden, want het had ook anders kunnen af lopen. a) De mening van VRIJDAG 28 JULI. NED. I. De VPRO gaat na de Mi nimolen en het journaal van start met een klein half uurtje Beestje KijkenDan „Hoepla", een maga zine gepresenteerd door Piep. Het is een zeer hip programma voor de hippies, met veel nieuws uit Carna- by Street en zo. Na het journaal: „Laat je niet kisten", een cabaret- programma van Floor Kist met Ma rijke Merckens. Dolf de Vries en Kees Coolen. Een vooruitstrevend programma'tje, waarin fors tegen veel schenen ivordt geschopt. In De oude Draaidoos" bekijkt Simon van Collem hoe vroeger in stokoude, meest melodramatische films, vrou wen in gevaar worden gebracht door mannen. Het volgende pro gramma komt uit Frankrijk. Jean Claude Pascal zingt enkele van zijn chansons en babbelt wat met Merel Laseur onder de titel „Nous, les amoureux". In „Onaantastbaar" zit Elliot Ness nog altijd achter de drankbaronnen van het drooggeleg de Amerika. Tot slot van de avond dan nog indrukken van het achtste doopsgezinde wereldcongres, dat in Amsterdam wordt gehouden. NED. II. ..Eén horizontaal" is de quiz, waarmee de NCRV de vakan tie van de kijkers probeert te ver aangenamen. Direct daarna een pro bleem en wel uit de serie „Nu, en dan?" Een Franse film over een ba zige moeder, die te veel het heft in handen heeft genomen bij de opvoe ding van de kinderen en die deswe gen in een groot conflict gewikkeld raakt met haar dochter. Twintig mi nuten muziek als intermezzo. Het Amsterdams Kamerorkest o.l.v Ma- rinus Voorberg speelt de suite in b kleine terts voor fluit en strijkers van Johan Sebastiaan Bach. Na de avondoverdenking van ds. W. Dijk- meester uit Hilversum volgt nog het Engelse programma „De ontwortel den". Dat slaat dan op de emigran ten, die in de vorige eeuw vol ver wachting naar Amerika trokken. ZATERDAG 29 JULI. NED. I. De KRO begint met de „F lint stones", een van de oudste toppers van de Nederlandse televi sie. Voor achten dan nog een stukje „Openlucht cursus". Na het nieuws van acht uur de jongste buitenland se serie van de KRO en wel „All meine Tiere". Bijzonderheden uit het leven van het gezin van de die renarts dr. Hofer. De beeldschone Ulli wordt verliefd. Hierna is er al leen nog maar tijd voor „Zomerca- roussel". Deze keer nemen behalve de KRO en de Belgische televisie ook andere landen aan de in het Ca sino van Knolcke opgeno-men reeks amusementsprogramma's deel. Zo krijgen we nu een aantal Tsjechi sche artiesten te zien, die zoals ge woonlijk worden ingeleid door Jan Theys en begeleid door het orkest van Francis Bay. Helemaal aan het slot nog een aflevering van „Brand punt". NED. II. De AVRO vult het eerste kwartiertje met tekenfilms van de beatles. Daarna „AVRO's Televizier" met het interview, dat NBC-verslag- gever Edwin Newman had met Ni- kita Chroesjtsjef. Er is nogal het een en ander te doen geweest over deze documentaire ,die uit Rusland ge smokkeld zou zijn en waarin de ex- premier van de Sowjet-Unie een aantal openhartige opmerkingen maakte aan het adres van de Ame rikaanse politiek en politici. De rest van de avond komt ook al uit Ame rika. Het is een aflevering van „Wild West", de nieuwe AVRO-serie, die speelt in het wilde westen van Ame rika ten tijde van de burgeroorlog. Even spannend als ongewoon, deze serie. VRIJDAG 28 JULI. NED. I: 18.45 De minimolen; 18.50 Journaal18.56 Ster; 19.00 Beestje kijken; 19.25 Hoepla; 19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Laat je kisten; 20.45 De oude draaidoos;. 21.20 Nous les amoureux; 21.50 On aantastbaar; 22.35 Achtste doops gezinde wereldcongres; 22.45 Jour naal. NED. II: 20.00 Nieuws; 20.01 Ster; 20.05 Een horizontaal; 20.25 Nul en dan?: 21.20 Het Amsterdams Kamer orkest; 21.40 Meditatie; 21.45 De ont wortelden; 22.10 Ster; 22.15 Journaal ZATERDAG 29 JULI. NED. 1: 15.30 Nieuws; 15.31 Ster; 15.34 Weekjournaal; 15.57 Sier16.00 Klokke vier; 16.50 Kinderprogram ma; 18.45 De minimolen; 18.50 Nieuws; 18.56 Ster; 19.00 De Flint- sones; 19.25 Openlucht-circus19.56 Ster; 20.00 Journaal; 20.16 Ster; 20.20 Lekkere diertjes; 21.0 5 Zomcrca- roussel; 21.55 Brandpunt; 22.35 Jour naal. NED. 11: 20.00 Nieuws20.01 Ster; 20.05 The beatles; 20.25 Televizier: 21.20 Wild West; 22.10 Ster; 22.15 Journaal. ds. Luther King c ATLANTA, 26-7. In een telegram aan president Johnson heeft de Amerikaanse negerdominee Luther King gezegd dat de gewelddaden van de laatste tijd het gevolg zijn van de slechte levensomstandigheden van de negers, „die u zo moedig hebt be loofd te veranderen toen u in 1964 in functie trad". De omstandigheden waren echter gewijzigd. Hoewel de gewelddadigheid met militaire mid delen kon worden beteugeld, kon den alleen drastische verbeteringen in het bestaan van de armen ge wenste orde en rust teweegbrengen. Ds. King stelt voor een nationaal bureau te stichten dat werk ver schaft aan alle werklozen, zonder onderscheid wat ras en leeftijd be treft. Amok in Indonesische trein DJAKARTA, 26-7. Een korporaal van het Indonesische leger heeft bij een ruzie met een burger in een volle trein tussen Djakarta en Se- maranig het vuur geopend op zijn medereizigers van wie er zeven op slag dood waren en vier later aan hun verwondingen bezweken. Bij Tjeribon wist de korporaal van de trein te springen. Toen hij op een gestolen f iets poogde te vluchten, kon de politie hem aanhouden. EERSTE KAMER Mijnwet Continentaal Plat DEN HAAG, 26-7. Volgend jaar zal op het Nederlandse deel van het continentaal plat een begin kunnen worden gemaakt met het zoeken naar en de winning van aardgas en aardolie. De Eerste Kamer aan vaardde met 34 tegen 20 stemmen het wetsontwerp tot regeling van de inwerkingtreding van de algemene maatregel van 'bestuur tot uitvoering van art. 12 van 'de Mijnwet continen taal plat. Wat is een computer? Als wü per se een Nederlands woord willen ge bruiken, kunnen wij zeggen: een re- kentuig of rekenmachine. Daar hoort dan nog het bijvoeglijk naamwoord „elektronisch" bü, cmdat geen ande re rekenmachine zó vlug ingewik kelde berekeningen kan maken. Ei genlek zijn het slechts optellingen, die de machine uitvoert, via het tweetallige stelsel en iedere reken kundige bewerking kan nu eenmaal tot een optelling (of aftelling, wat in wezen hetzelfde is) worden herleid. De computer, met alles wat er bij behoort, kan in drie delen worden gescheiden. Allereerst het toevoer mechanisme, door middel waarvan de machine „geïnstrueerd" wordt, bijvoorbeeld ponskaarten, ponsban den en magneetbanden. Ten tweede het eigenlijke rekentuig, dat de be werking uitvoert en ten derde de randapparatuur. Deze laatste kan aan het uitvoermechanisme gekop peld worden en geeft ons dan de „in formatie" in bruikbare vorm. Dat kan zijn op ponskaarten, waarin de gevraagde gegevens zijn geponst (het aantal en de plaats van de gaatjes bepalen de inhoud van die informa tie), maar het kan ook in getypte vorm gebeuren. Een computer is geen denkende machine, waarbij u slechts op een bepaalde knop hoeft te drukken om aan de achterkant zeer snel allerlei gegevens op papier te krijgenDe machine moet geprogrammeerd wor den, d.w.z. men moet via de infor matie toevoerende inrichting de ma chine op een bepaalde wijze aan het werk zetten om de gevraagde gege vens in de gewenste vorm te krij gen. Dit doet in het algemeen de programmeur, waarover straks iets meer. Een voorbeeld uit de praktijk. Op een vergadering in noord-Limburg kwam het onderwerp vloervoede- ring of trogvoedering bij varkens" ter sprake. Zoals bekend wordt van vloervoedering gezegd, dat het wél veel. arbeid uitspaart, maar een tra gere groei en een iets hoger voeder- verbruik geeft, terwijl de slachtkwa- liteit óók iets minder gunstig be ïnvloed zou worden. Tegen deze nog al algemeen aanvaarde stelling rees verzet, iemand stelde toen voor, het aan de computer te vragen! Het ant woord luidde: de computer kan in derdaad het antwoord in weinige minuten geven, maar om het aan de computer te vragen zouden we drie maanden en enkele personen nodig hebben die zo lang niets anders de den. Het „vragen aan de computer" komt in de V.S. en Rusland in zulke ge vallen veelvuldig voor. Dat gaat dan aldus. Men zendt een aantal des kundigen de boer op om allerlei be trouwbare gegevens te noteren. Meestal zijn deze lieden op de hoogte van de werking van de computer. Dan noteren zü hun gegevens on middellijk, zo, dat de computer zc kan verwerken. Is dit onmogelijk, dan moeten hun lijsten nog door de handen van een ploeg programmeurs gaanIs dit eenmaal verricht, dan kan de computer inderdaad vrij snel al die gegevens statistisch bewerken en antwoord geven op tal van vra gen. Mengvoeders In de mengvoederindustrie maakt men in Nederland óók gebruik van de computer. De oorzaak is, dat een mengvoeder geheel te herleiden is tot getallen. Per 100 kg. eist men een bepaald gehalte aan energie of ZW, eiwit (verteerbaar ruw eiwit meest al), mineralen, vitaminen, ruwe cel- stof en een minimum aan ongewens te stoffen. Ook kan men van be paalde bestanddelen maar beperkte hoeveelheden gebruiken door hun specifieke werking. Bij de programmering van de mengmachines wil men graag reke ning houden met de prijs van elk bestanddeel. Wanneer is gerstemeel voordelig te vervangen door maïs meel, grondnoten door soya enz.? Ook dit alles is in cijfers uit te druk ken. Bijgevolg kan de computer, mits zij goed geprogrammeerd is, telkens antwoord geven op vragen naar de voordeligste samenstelling van de mengvoeders, terwijl deze tóch vol doen aan de eisen. Een ander voorbeeld, dat echter nog niet in ons land wordt toege past, is de ledenadministratie van organisaties. Deze betalen een be paald bedrag aan contributie, dat soms afhangt van aard en grootte van het bedrijf. Daarvoor ontvan gen zij veelal een bepaald blad. Do een wil de nota per kwartaal, de an der per half jaar, de ander per heel jaar aangeboden krijgen. Dit werkje knapt de computer met het grootste gemak op. Het kan ook door middel van ponskaartenmachines, maar het bezwaar is, dal zo'n machine dan te weinig gebruikt wordt. Computers gebruikt men meestal via adminis tratieve centra, die dus loonwerk voor iedereen kunnen verrichten. De Europese ministerraad heeft dinsdag in Brussel aan de Europese Commissie een opdracht gegeven voor de onderhandelingen in Rome over een nieuw wereld-tarweak- koord. ADVERTENTIE Dit betekent een samengestelde interest van 6 H°lo per jaar. Na 15 juli wordt rente bijberekend. F Deelneming aan het Premie Spaarplan betekent een i I extra,premie van f20.-. Dan is het rendement 1 1 ruim '9^%. J Folders en inlichtingen bij al onze kantoren. Feuilleton door Frank van Falckenoort Wachtdie oude baas met zijn stok en bundeltje, die als laatste nu uitgestapt wasdat gezicht kwam hem bekend voor. Wat voor de drom mel was er ook alweer aan de hand met die man, die vorige week ge signaleerd werd? Was dat niet die Groenloër, die nog een boete moest betalen? Hij leek er tamelijk veel op. Eens even aan de tand voelen. Hoolwerf liep achter de man aan, die rustigjes het plein over 'schui felde, wat rondspiedend. Zulke 'toe risten zijn we niet zo heel gek op, bedacht hij. Misschien vergis ik me, maar hij lijkt toch wel veel op dat gezicht. Na enige tijd haalde de recher cheur het mannetje in. „Hallo," be groette hij hem en keek hem onder- zoekend in 'het groezelige en onge schoren gezicht. „Met vakantie in Dorringen?" De aangesprokene keek knippe rend naar de langere man. „Zo zou je het kunnen noemen. Mag dat?" „Hier mag heel wat," antwoordde Hoolwerf raadselachtig. „Maar eh kennen wij elkaar niet?" Intussen dacht hij koortsachtig na. Hoe was die naam alweer? Zo'n eigenaardige naam, die je zelden hoort, hoewel hij in de Achterhoek thuishoort. Iets met olie of zo „Best mogelijk, jongeman. Zo groot is de wereld niet. en ik zwerf dan hier, dan daar. Eens in de maand haal ik m'n centen op en dan ga ik er weer van door. Vrijheid blijheid is mijn devies. Dank zij dc ATO.W. kan ik me dat nu veroorloven." Hoolwerf knikte. „Juist, meneer eh „Zeg gerust Giep. Zo noemt iede reen me. De ouwe Giep. Dat hindert niet. Ik ben oud. Mag dat?" Hoolwerf knikte. „Ook dat mag." Olieooien nog iets met bekWacht. was het niet Ool- bekking? Ja, zo was de naam: Geirit Oolbekking. „Nou, d'k ga een straatje verder, tot ziens zullen we maar denken". „Een ogenblikje, Giep, alias Gerrit Oolbekking. Die bent u toch, niet waar?" Nu kreeg de oude man wat meer belangstelling. „Wie ben jij, jonge man, dat je m'n volle naam zo goed kent? Ik zou hem zelf haast verge ten. als ik niet iedere maand mijn handtekening moet zetten voor de centen." Gert liet zijn penning zien. „Po litie, Giep. Wandel eerst eens even met me mee naar het bureau, wil je? Het komt me voor, dat de Groenlo- se politie nog een appeltje met je te schillen heeft." Giep Oolbekking knikte bedacht zaam. „Zo, ben jij van de politie. Een rus zeker, he? Nou, ik heb niks op m'n geweten. Vooruit, dat ple ziertje gun ik je. Ik ben wel van Groenlo afkomstig, maar er het laatste anderhalf jaar niet geweest." Beiden draaiden zich om en lie pen terug het dorp in. „Wel, dan zullen we dat even moeten bekijken, he? Doe maar kalmpjes aan, Giep. ik heb de tijd." „M'n benen willen de laatste tijd niet zo heel best meer. Vandaar, dat ik veel wandel, snap je? Dat maakt me misschien wat leniger." „Nou, dat is op jouw leeftijd vast geen schande. Hou oud ben je ei genlijk Giep?" „Drie en zeventig, meneer. Vorig najaar wilden ze me in een tehuis stoppen. Ik zei: als jullie me gauw dood willen hebben, moeten jullie dat doen. Ik ben m'n hele leven aan de vrijheid gewend en ik heb m'n le ven gezworen. Willen jullie me nu opsluiten? Dat kon niet,hé? Ik had niets op m'n kerfstok, ik bedel niet, ik slaap 's nachts niet in de open lucht of het moet erg warm weer zijn, dus landloperij kunnen ze me ook niet in de schoenen schuiven. Al ben ik dan een zwerver, niemand heeft last van me, dus ik blijf zwer ven. Mag dat?" Hoolwerf knikte rustig. „Natuur lijk, Giep, daar hebben wij geen en kel bezwaar tegen. Als je je behoor lijk gedraagt natuurlijk." „Dat doe ik, meneertje. Ik ga nu een beetje binnendoor naar Lonne- ker. Daar woont een nicht van me. Misschien blijf ik daar wel een paar dagen." Tien minuten later betraden ze het politiebureau, waar Hoolwerf de man een stoel gaf. Zelf pakte hij de stapel politiebladen en ibegon te zoe ken. Al gauw had hij de oproep met de foto in handen. Het betekende niet veel: een kleine overtreding. De man was bij verstek veroordeeld door het kantongerecht. Met het blad in de hand liep hij naar de oude man. „Je staat, nog voor vijf en twintig gulden in krijt bij vadertje staat, Giep. Vijf en twintig gulden boete of tien dagen hechtenis. Wat gaat het worden, Giep? Zitten zeker?" „Wat heb ik uitgespookt? Ik heb niet zo'n best geheugen meer." Hoolwerf las het bericht door. „In verboden tijd gevist., Giep. Je in be slag genomen hengel en vissen zijn verbeurd verklaard. Het vonnis da- teert van verleden jaar 10 mei." (Wordt vervolgd)

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 6