DE ZIERIKZEESCHE COURANT Negerleiders pogen hun muitende volgelingen te bedwingen Negers plunderden in New York De vluchtelingen in Afrika Belastingen en prijzen gaan omhoog KAMERBREED „DE MAGNEET" „WEHATE 67" IN DEN HAAG IS OPEN maakt herdenkingstocht naar Nederland De Arabieren in Jeruzalem 1 - ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Donderdag 27 juli 1967 123ste jaargang Nr. 19834 WAARIN OPGENOMEN 1797 1089 REOAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 137677. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling i 7,15; per week 55 cent. Losse nummers 20 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) i 1,25 per stuk. In dit nummer: Schouiven-Duivelandse schoonheid buiten de „toppers Doden en enorme schade in Detroit DEN HAAG, 26-7. Vier negerleiders hebben woensdag een poging gedaan hun muitende volgelingen in het gareel te kr(jgen. In een verklaring, onder tekend door Martin Luther King, Roy Wilkins, voorzitter van het Verbond voor de vooruitgang van gekleurden, Philip Randolph, voorzitter van het Randolph-instituut en Whitney Young, voorzitter van de Nationale Steden- liga, zeggen deze leiders van negcrorganisaties, dat geen enkel onrecht ver nietiging van de gemeenschap en van de negerbevolking rechtvaardigt. Moord, brandstichting en plundering zijn misdaden, die als zodanig moeten worden behandeld. Zü brengen schade toe aan de zaak van de gelijke rechten en aan de natie als geheel, aldus de negerleiders, die hun steun betuigden aan de oproep van president Johnson orde en recht te handhaven. In Detroit was het woensdag niet geheel rustig. In het westen van de geteisterde stad, waarboven militah*e hefsehroefvliegtuigen rondkruisten, werd hier en daar nog door sluip schutters geschoten. De commandant van 3200 man federale troepen en 3000 leden van de nationale garde in de stad, verklaarde dat het in het oostelijke stadsdeel momenteel vei lig is. Zijn manschappen hadden het westelijk deel onder controle, maar het was er nog allesbehalve veilig. De militairen patrouilleerden er in NEW YORK, 27-7. In het een- teresse vcor de koop te hebben, trum van Manhattan hebben negers etalageruiten ingeslagen en zijn tot plunderen overgegaan. Prins Clans voelt zich fijn in tie Vierdaagse NIJMEGEN. 26-7. Prins Claus heeft woensdag om 13.15 uur z(jn tweede 50 kilometertocht tijdens de Nijmeegse vierdaagse tot een goed einde gebracht. Hij was om vijf uur in de morgen gestart, zodat het tempo, waarin de prins li'.p, met de rustperiodes mee gerekend. ruim 6 km per uur be droeg. In een vraaggesprek deelde prins Claus mee, dat hij de wandel- cmstandigheden van de tweede dag veel gunstiger had gevonden dan die van de openingsdag. Het was hem ook juist daarom meegevallen omdat hij nog nooit eerder een dergelijk aantal kilometers in zo'n kort tijds bestek lopend had afgelegd. Het vorstelijk contact met de an dere deelnemers was uitstekend en er was tijdens de wandeling tijd ge noeg voor een leerzaam praatje. Vol gens de prins was het niet alleen noodzakelijk over een goede licha- rr-'iike conditie te beschikken, maar bovenal over een goed humeur. Prins Claus vond de vierdaagse een we zenlijke bijdrage voor de lichamelij ke opvoeding in het algemeen. Gasontploffing in frituurbakkerij BERGHEM, 26-7. Aan de Juliana- straat 25 te Berghem in Noord-Bra bant heeft zich een gasontploffing voorgedaan in de frituurbakkerij van de heer M. van Orsouw. De fri tuurbakkerij werd totaal vernield, het aangrenzende woonhuis werd grotendeels verwoest. Ook een 25- tal in de onmiddellijke nabijheid van de frituurbakkerij staande woningen liep schade aan ruiten en dakpan nen op. De schade wordt voorlopig geschat op ruim 100.000 Ongeveer 40 negers vieLen late voorbijgangers lastig in het meest exclusieve winkelcentrum van New York. Politiewagens met gillende si renes hadden moeite om snel bij de plunderaars te komen omdat theaters en bioscopen juist waren uitgegaan. Er werden zeven arrestaties verricht. Voor de tweede achtereenvolgende avond werden in een buitenwijk van New Ycrk, Mount Vernon, ruiten verbrijzeld door jonge negers. Deze wanordelijkheden bleven tot de ne gerwij k beperkt. In Cambridge (Maryland) heeft de nationale garde benden negers met traangas uiteengedreven. In deze stad kwam het dinsdagavond' tot on geregeldheden na de oproep van Rap Brown tot opstand. Brown werd ge arresteerd en zal vermoedelijk van daag op borgtocht van 10.000 dollar worden vrijgelaten. tanks en pantserwagens. Zij hadden een slopende nacht achter de rug. De hele nacht door hadden zij ge vechten geleverd met rondzwervende benden negers en blanken en met verborgen schutters. Tien doden deden de balans van de afgelopen dagen stügen tot 33. Het aantal gewonden passeerde de duizend en de schade wordt nu ge schat op ongeveer 3,5 miljard gulden. Onder de arrestanten van de af gelopen nacht bevonden zich twee blanke sluipschutters. Er waren niet zoveel plunderingen en brandstich tingen meer als de voorgaande dagen. Andere steden In tegenstelling tot Detroit heerste in de Newyorkse negerwijk oost- Harlem volslagen rust. De politie hoopt dat een zware onweersbui de gemoederen hier wat afgekoeld heeft. In Saginaw, 160 km ten noordwes ten van Detroit, werden vijf mensen gewond toen sluipschutters het vuur cp de politie openden. De plaats heeft een neger als burgemeester. In Grand Rapids vielen 44 gewon den en de politie verrichtte bijna 200 arrestaties. In Pontiac, 40 km van Detroit, werden 45 personen gearres teerd, voornamelijk wegens het over treden van het uitgaansverbod. In Benton Harbour sloegen jonge ne gers aan het plunderen; vier werden gearresteerd. President Johnson heeft opnieuw opgeroepen de orde te herstellen en de wetten te eerbiedigen. Tijdens het bezoek van een jeugdorganisatie aan het Witte Huis zei de president dat de Verenigde Staten altijd een land van hervormers zijn geweest. Daar voor waren mensen met verantwoor delijkheidsgevoel nodig, geen ver nietigers van wat is opgebouwd. Zuiniger in Egypte KAIRO, 26-7. Egypte heeft een bezuinigingsbegrotinff aangekondigd, waarin belastingen en prijzen van consumptiegoederen zullen worden verhoogd. ADVERTENTIE Voor naar Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00, 3.66, 3.75,3.80,3.90, 4.00, 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIKWEERT Nieuwerkerk - tel. (01114)265 Bruinisse - tel. (01113)470 Minister van financiën Nazi Deif maakte bekend, dat de regering tot deze maatregelen moet overgaan als tegenwicht voor het verlies van de viezen door de stuiting van het Suez- kanaal en het wegvallen van de op brengsten uit het door Israël bezet te Sinaï. Ook de inkomsten uit het toerisme waren geminiseerd. Minister Deif zei, dat de inkom sten door de oorlog met ongeveer 172 miljoen Egyptische ponden in een jaar zullen verminderen. Alle uit gaven, die geen verband houden met de oorlogsinspanning zullen worden gekapt. Alleen belangrijke projecten als ae Aswan-dam en landontginning zuJJ'en niets te lijden hebben. De be lastingverhogingen gaan tot vijftig procent en de ministers krijgen min der. Volgens de minister zijn 59 mil joen Egyptische ponden opzij gelegd voor versterking van het defensie- potentieel. GENEVE, 27-7. Van 9 tot 18 ok tober zal in Addis Abeba een confe rentie worden gehouden over de ma teriële hulpverlening aan en de in ternationale bescherming van Afri ka's 740.000 vluchtelingen, zo is in Genève meegedeeld. *-?nns Sodrreddin Aga Chan, de hoge commissaris van de V.N. voer de vluchtelingen, zei dat de confe rentie de juridische, economische en sociale aspecten van a He Afrikaanse vluchtclignen ten zuiden van de Sa hara zal bespreken. De bijeenkomst staat onder auspi ciën van de economische V.N.-oom- missie voor Afrika, de organisatie van Afrikaanse eenheid, de Dag Hammarskjoeld Stichting en de V.N.- De waterschade op de Veluwe DEN HAAG, 26-7. Op de Midden- Veluwe hebben plm. 30 ha bos scha de ondervonden door de abnormaal hege waterstanden ter plaatse en wel zedanig, dat deze bossen afstervings- verschijnselcn vertonen en velling noodzakelijk is. Het betreft, hier ongeveer 70.000 bomen, waarvan ongeveer 20.000 in opgaand bos en ongeveer 50.000 in jonge beplantingen. Het in de lan delijke pers verschenen bericht over het afsterven van 5 millioen bomen berust op een misverstand. De be schadigde opstanden bevinden zich voor ongeveer 90 pet. in de Staats- boswachterijen „Kootwij'k-Loobos" en „Garderen". Aldus minister Lardinois in ant woord op schriftelijke vragen van het Tweede Kamerlid Egas (P.v.d.A.) dt voorlopig «ruimsse - iel. (U1113)47U i gUlden. Immmmmmmmmmm Canadese compagnie DEN HAAG, 25-7. In de Haagse Houtrusthallen is de negentiende internationale technische tuinbouw- beurs „Wehate 67" van start gegaan. Dr. A. J. Verhage, een belangrijk tuin'bouwdeskundige verrichtte de officiële opening. In zijn toespraak zei dr. Verhage onder meer: „Ik geloof dat het be langrijke van de Wehate is dat hier TEL AVIV, 26-7. Naar verluidt hebben acht gemeenteraadsleden van het oude stadsdeel van Jeruzalem ge weigerd in te gaan op een Israëlische uitnodiging om zitting te nemen in de gemeenteraad van het herenigde Jeruzalem. Voorts weigerden acht van de 12 Jordaanse rechters die door de Is raëlische autoriteiten in hun functie waren hersteld, hun werk te her vatten. De beweging van niet-samenwer- king met de Israëlische autoritei ten, die door de mohammedaanse godsdienstige leiders is ontketend, schijnt zich uit té breiden. In Isra ëlische politieke kringen schrijft mcr. deze ontwikkeling toe aan dc invloed van extremistische elemen ten die de politiek van de omliggen de Atablsche landen steunen. veel in de praktijk wordt getoond, Dat betekent niet alleen dat men bepaalde noodzakelijke vernieuwin gen in het bedrijf kan invoeren na dat men die vernieuwingen ook heeft kunnen zien en heeft kunnen vergelijken met andere methoden. Het betekent ook dat men er toe gezet wordt om te denken over het eigen bedrijf en dat denken later voortzet, eventueel in gesprekken met deskundigen uit de voorlich tingsdienst". En even verder: „Dat de Wehate zo veel belangstelling trekt en ook dit jaar met een expositieoppervlak te van 20.000 m-. weer groter is dan in alle voorgaande jaren, heeft naar mijn mening maar één oorzaak, na melijk dat iedere ondernemer in de tuinbouw bij een bezoek aan de We hate de moderne methoden door aanschouwing leert kennen". Auto kanual in twee doden ZWOLLERKERSPEL. 26-7. De 24-jarige mevrouw H. D. van der Linden-van Dieren uit Laag Zutihem is met haar auto door onbekende oorzaak in de gemeente Zwollerker spel in het Almeloos kanaal gereden en verdronken. Haar bijna een jaar oude dochtertje Esther, dal bij haar in de auto lag, is eveneens omgeko- m'en. DEN HAAG, 26-7. De B-compag nie van het tweede bataljon „Prin cess Patricia's Canadese lichte infan terie", gelegerd in West-Duitsland, maakt van 1 tot en met 11 augustus een tocht door Nederland, gelijk aan die, welke in 1945 gemaakt werd. Op 11 april 1945 namelijk werd het tweede bataljon ingezet, teneinde mee te helpen Nederland te bevrij den. Het tweede bataljon voerde een geweldadige rivierovergaeng over de IJssel bij Gorssel uit en zuiverde vervolgens het terrein langs d'e route Wilp - Rlarenbeek - Beekbergen - Harskamp - Barneveld Achterveld. In verband met de viering van hel honderdjarig bestaan van de „Domi nion of Canada" meende het batal jon een goede keuze le deen door met een compagnie de route, welke in 1945 door België en Nederland was gevolgd, nog eens te doen, met inbe grip van de overzetoperatie over de IJssel. De toestand in Biafra LAGOS, 26-7. Radio Enoegoe, de hoofdstad van Biafra, meldt dat de militaire toestand zich nu gunstig ontwikkelt. Landstrijdkrachten zijn in het offensief. Zij vechten op Ni- geriaams terrein, hebben een batal jon en een compagnie builen gevecht gestéld en krijgsgevangenen gemaakt. De luchtmacht heeft in Noord-Nige- rla militaire doelen vernield. Bovengenoemde compagnie hoopt, dat tijdens haar tocht door Nederland de banden met de Nederlandse be volking weer mogen worden opgeno men, dan wel wat nauwer aange haald. commissie voor vluchtelingen. Begin 1967 waren er: meer dan 300.000 vluchtelingen uit Aangola in Kongo-Kinsjasa en Zambia; 160.000 vluchtelingen uit Roeanda in Boe- rcendi. Kongo-Kins jasa. Tanzania en Ocgarda: 115.000 vluchtelingen uit Scndan in de centraal-Afrikaansc "republiek. Kr ngo-Kuvjusn en Oe ganda: 7o.000 Kongolese vluchtelin gen in Boleroendi, de centu*. Afri kaanse republiek. Tanzania en Oe ganda; 61.000 vluchtelingen uit Por tugees Guinee in Senegal; 22.000 vlu oh telingen uit Mozambique in Tanzania en Zambia. Rusland en de Arabische vluchtelingen NEW YORK, 26-7. De Sowjet-Unic heeft de Verenigde Naties laten we len. dat het niet via de V.N.-bu- reaus hulp aan de Arabische vluch- teilngen zal verlenen, maar recht streeks. Dr. Nikolai Fedorenko, de Russi sche V.N.-afgevaardigde, zegt in een brief aan Oe Thant dat het de plicht van Israël is de vluchtelingen en andere slachtoffers van de „agres sie" schadeloos te stellen. Alle hulp aan de slachtoffers is goed. aldus de brief, maar het mag niet louter een zaak van liefdadigheid zijn. „Harde" grens tussen Oost en West-Duitsland BONN, 26-7. De Westduitse or ganisatie voor de grensbewaking heeft meegedeeld dat Oost-Duits- lands mijnenvelden langs de grens met West-Duitsland op het ogenblik een lengte beslaan van 776 km, op een totale grenslengte van 1.381 km. Er zijn nu 496 Oostduitse waarne mingsposten langs de dubbele prik keldraadversperring die de Oostduit- sers hebben aangelegd. Intussen zijn drie vluchtelingen ei- dinsdag toch in geslaagd naar West- Duitsland te ontkomen. Twee jongens van 15 en 16 jaar zwommen onge merkt over de Elbe en een 29-jari ge metselaar kwam ondanks mijnen en prikkeldraadversperringen veilig in Nedersaksen aan. DE TOEKOMST VAN WEERSCHEPEN DEN HAAG, 26-7. De toekomst van negen op de noordelijke At lantische oceaan gestationeerde weerschepen, die gezamenlijk wor den geëxploiteerd door een aantal leden van de internationale bhrger luchtvaart organisatie, zal worden besproken op een conferentie, te houden van 5 tot 22 maart van het volgende jaar ten kantore van de organisatie in Parijs. Aldus deelt de organisatie mee. Zoals bekend vullen deze schepen het gat op tussen het net van weerstations in Europa en Noord-Ame- rika. De meteorologen aan boord van de schepen observeren het weer en brengen rappert uit aan hun bases, zodat de gegevens kun nen worden verwerkt in dc algemene weerrapportcn en weersvoor spellingen. Zij voorzien tevens overvliegende vliegtuigen van weer gegevens, geven hulp bü de radionavigatie en dienen tenslotte als drijvende zoek- en reddingsstations. Canada, Frankrijk, Nederland, Noorwegen, Zweden, Groot-Brit- tannic en Noord-Ierland, en de Verenigde Staten rusten daarvoor schepen uit. Aandcre leden van de organisatie, wiens vliegtuigen gebruik ma ken van de dcor dc schepen te verstrekken diensten, dragen bij in de financiering. Als gevolg van het negeroproer in Detroit, nam de stad deze week het karakter aan van een frontstad. Tal loze branden laaiden hoog op. Vaak durfde de brandweer niet tot blus sen over te gaan, beducht voor sluipschutters. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's SCCOCCOCCCOCCCCOOCOCOOGÖOO Applaus is iets anders dan 3QCCCOSCCGCOCCCCCCOOQ0999S WAT UQT Dl BIL T Vrij warm Verwachting lot vrijdagavond: Wolkenvelden maar ook zonnige pe rioden en op de meeste plaatsen droog weer; zwakke tot matige zui delijke wind; vrij warm. 28 juli. Zon op 4.54, onder 20.38. Maan op 23.08, onder 12.31. Laatste kwartier: 29 juli te 13.14 HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZFF. 28 juli 7.31 v.m. 19.36 n.m. BROUWERSHAVEN 28 juli 7.16 v.m. 19.35 n.m. Doodtij: 31 juli. HET WEEKOVERZICHT DE BILT, 27-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Tussen een gebied van hoge luchtdruk dat zich uitstrekt van de Azoren over Frankrijk tot midden- Europa en een diepe depressie bij IJsland wordt een zuidelijke tot zuid westelijke stroming in stand gehou den. In grote delen van west-Europa komen daarbij zonnige perioden voor, waarbij de temperaturen tot boven de 25 graden stijgen. Een zwak front dat de scheiding vormt met koelere liucht van de oceaan, lag vanochtend boven midden-Engeland en trekt geleidelijk in oostelijke richting. In ons land kan dit front tijdelijk wolkenvelden brengen, maar in de loop van vrijdag zullen deze gro tendeels weer oplossen en zullen de zonnige perioden overheersen. De temperaturen kunnen hierbij in het binnenland opnieuw oplopen tot bo ven de 25 graden. Een nieuwe sto ring die donderdag boven noord- Amerika lag, trekt met de westelij ke bovenstroming naar de oceaan, maar zal vrijdag nog geen invloed uitoefenen op het weer in ons land. Noorse defensie-order voor DAF EINDHOVEN, 26-7. De DAF te Eindhoven heeft van het Noorse mi nisterie van defensie opdracht ont vangen tot levering van 24 scheeps motoren met een vermogen van 135 pk. Deze motoren worden geplaatst in boten der genie, die gebruikt wor den voor het opduwen van d rij ven- d. pontons. De onderhandelingen ovtr deze levering dateren van no vember van het vorige jaar.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1