DE ZIERIKZEESCHE COURANT Vijfduizend man federale troepen naar opstandig Detroit Groep landen wil verplaatsing van UNO Parijs naar Een zware autobrand langs verkeersweg Ook blanken oproer in Detroit Man vermorzeld Financiële defensieperikrelen in de W.-Duitse Bondsrepubliek Haarlemmermeer vindt Schiphol nu groot genoeg Meningsverschillen over Suriname's onaf hankelij kheid KAMERBREED „DE MAGNEET" De Gaulle kiest voor separatisten in liet Canadese Quebec ZIERIKZEESCHEa» NIEUWSBODE» Dinsdag 21) Juli 1967 123ste jaargang Nr. 19833 WAARIN OPGENOMEN REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: Jannewekken 11, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. Redakteur: M. J. Bij de Vaate, tel. (01110) 2938. Uitgave: N.V. Drukkerij v/h Lakenman Ochtman, Zierikzee. ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling I 7,15; per week 55 cent. Losse nummers 20 cent. - Verschijnt maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. In dit nummer Zierikzeese kampeerterrein floreert „Carnaval" tussen scherven en wrakstukken WASHINGTON, 24-7. President Johnson heeft maandag vijfduizend man federale troepen bevolen naar de staat Michigan te gaan en zich daar gereed te houden om op ver* zoek van de plaatselijke autoriteiten de orde in het roerige Detroit te her stellen. Gouverneur Romney van Michigan had een dringend beroep op de pre sident gedaan federale troepen te sturen, omdat de zaak uit de hand zou kunnen lopen. Er bevinden zich al zesduizend leden van de nationale garde en duizend politiemannen. De tree pen zijn met vliegtuigen overgebracht naar de vliegbasis Sel- fTidge, ongever vijftig kilometer van Detroit, waar duizenden negers af gelopen nacht en vanochtend brand- i' bommen gooiden, winkels plunder- den en vuurwapens gebruikten. Bij het oproer zijn zeventien personen omgekomen. Er zijn zeker 450 ge wonden en duizend gearresteerden. De schade wordt geschat op ongeveer 350 miljoen gulden. Of de federale troepen in Detroit zullen worden ingezet is afhankelijk van de ontwikkeling der gebeurtc- Vance, een speciale raadgever van president Johnson. Deze heeft Cyrus Vance, een special raadgever van minister McNamara, naar Detroit ge stuurd om met de autoriteiten t.e overleggen. Bij het bestrijden van het oproer is gebruik gemaakt van politieheli- kopters. van Waaruit op daken ver borgen sluipschutters met automati sche wapens onder vuur worden ge nomen. Dertig procent niet-blanken 1.700.000 mensen ongeveer wonen in Detroit Dertig procent van hen zijn niet-blanken. De opstootjes zijn de ernstigste in deze stad sinds 1943, toen bij ongeregeldheden 36 doden vielen. Deze zomer hebben zich in de Ver. Staten meer dan twintig rassenrel- len voorgedaan. De ernstigste was tot dusver die in Newark, waar vorige week 25 mensen het leven lieten. In het weekeinde kwam het ook tot on geregeldheden in de negerwijk van New York, en in Birmingham (Ala bama), Rochester (New York) en Nieuw-Engeland (Connecticut). Maandag was het in deze steden rustig. Gejjkt patroon De golf van geweldpleging waar door Detroit nu twee dagen is ge teisterd en die aan mensen het leven heeft gekost, volgt het zelfde patroon van de rassenonlusten waardoor Amerika in de lange hete zomers van de jaren zestig is getrof fen. Het begint meestal met een fu tiliteit, waarna de opwinding zich snel uitbreidt. Verscheidene leden van de stadsbesturen willen het hoofd er al bij neerleggen, in an dere steden, zeals New York en Los Angeles, worden miljoenen dollars uitgegeven aan zomerprogramma's die moeilijkheden moeten voorko men. De republikeinse leiders in Washington zijn er echter niet van overtuigd dat er genoeg gedaan wordt. Maandagavond waarschuw- Schilderstelling viel: Dode en gewonde DELFT, 24-7. Te Delft is maan dagmorgen een arbeidsongeval ge beurd. waarbij één persoon werd gedood en een ander ernstig werd gewond. Twee schilders, de 40-jarige A. den Oudste en de 67-jarige J. Roe- lofswaard waren bezig met werk zaamheden tegen de gevel van hel windtunnelgebouw van het gebouw voor vliegtuigbouwkunde in de tech nische hogeschool te Delft. De twee mannen stonden op een stelling die zij zelf hoger en lager konden draai en. Toen zij een hogere stand wilden bereiken schoot de stelling los, waar door beiden vielen De heer Den Oud ste was op slag dood. De heer Roe- lofswaard werd ernstig gewond in het Gasthuis te Delft opgenomen. den zij dat het land snel naar anar chie afglijdt, zij verweten president Johnson dat hij niet genoeg gedaan heeft voor do oplossing van het ras senvraagstuk. Zjj zien er een organisatie achter die de onlusten achtereenvolgens in verschillende steden doet aanstich ten. Gcuverneur Romney van Mi chigan. die de ravage in ogenschow heeft genomen, zegt echter dat de zaak in Detroit „blijkbaar niet is voorbereid". Er kan in deze stad cok moeilijk gesproken worden van een „op stand van negers" omdat er evenveel blanken aan het plunderen zijn ge slagen als negers. De stemming is ook niet die van een opstand, veel eer van een carnaval, gevierd tussen scherven en wrakstukken. Er zijn 260 branden gesticht, duizend win kels zijn geplunderd. Nu da zomer nog maar pas half voorbij is hebben zich al in dertig Amerikaanse plaatsen dit jaar ras- senrellen voorgedaan. De Amerika nen vragen zich af welke stad nu weer aan de beurt is. NEW YORK, 24-7. Een groep van landen, die hiervoor belangstel ling hebben, zijn te New York bijeen geweest om te bereiken dat de ze tel van de UNO van New York wordt verplaatst naar Parijs. Het betreft hier een groot aantal Afrikaanse en Aziatische landen. Dc Algerijnse minister van buitenlandse zaken heeft deze mededeling gedaan bij zijn terugkeer van de Algemene Vergadering te New York. De minis ter was van mening dat reeds thans een meerderheid voor overplaatsing zou zijn te vinden. De bedoelde Afri kaanss en Aziatische landen zouden vooral beducht zijn voor de in de wandelgangen van het UNO-gebouw bedreven politiek, die de kleine na ties geen kans geven. Verder zou er sprake zijn van rassendiscriminatie in New York. waartegen de rege ring van de V.S. de afgevaardigden onvoldoende zou kunnen bescher- zich zo. Het begrip Surinamer was daarvoor al te diep geworteld. De „oude soevereiniteitsgedachte" is volgens premier Pengel nu dood. DRIEBERGEN, 24-7. Veertien ton felbrandende en rokende tapjjten versperden gistermiddag drie uur lang de rijksweg Arnhem-Utrecht voor het verkeer in de richting Utrecht. Treinen die op dat punt vlak langs de autoweg rijden, kro pen langs de vuurhaard. De vracht auto met aanhanger die de tapijten Boven Moertschach in Karinthië is maandag een Oostenrijks militair straalvliegtuig van het type „Saab- Saphir" door de bliksem getroffen. Er volgde een ontploffing. De twee piloten van het opleidingstoestel kwamen hierbij om het leven. DETROIT, 24-7. Negers, die in een van de door plundering en brand stichting geteisterde wijken van De troit wonen, hebben gezegd dat er evenveel blanken als negers aan de ongeregeldheden hebben deelgeno men. Dit was geen negeroproer, zei een van hen, ze willen ons de schuld geven. Een blanke inwoner zei, dat er bijna net zoveel blanke plunderaars en brandstichters wa ren als negers. Ook journalisten hadden blanken gezien, die met de armen vol goederen uit opengebro ken winkels kwamen. Onder de vijf personen die bij het oproer omkwa men bevond zich een blanke plun deraar, die door een winkelier was neergeschoten. vervoerde, brandde uit. Dc schade wordt geschat op drie ten. De Rotterdamse chauffeur Ch. B. de Graaf, onderweg van Duitsland naar Rotterdam, had ter hoogte van Maarn een brandluchtje opgesnoven. Hij schoof zijn combinatie de vlucht strook op, keek onder de motorkap en zag op hetzelfde ogenblik de vlammen uit zijn lading slaan. Terwijl zioh een vijftien kilometer lange file formeerde, braakten de van kunststof vervaardigde tapijten een rookkolom uit die tot in Utrecht te zien was. Uit vrees voor het ge vaar van een ontploffing en wegens de intense hitte leidde de politie het verkeer over Woudenberg en Zeist. LENSAKN (Sleeswijk-Holstein), 25-7. Een timmerman in Lensahn (Sleeswijk-Holstein) is maandag in een houtpers vermorzeld onder een druk van 4.800 kilo. De man wilde een reparatie verrichten en heeft blijkbaar met eer. slip van zijn overhemd de handel overgehaald die het apparaat in werking stelde. ROTTERDAM. In Rotterdam is na een ernstige ziekte overleden de ac teur-regisseur Richard Martinus Willem Flink. Hij is 64 jaar gewor den en was laatstelijk artistiek di recteur verbonden aan het Nieuw Rotterdams Toneel. De paus is dinsdagochtend voor ten bezoek van twee dagen naar Tur kije vertrokken. Jongetje verdronken MUIDEN. De zevenjarige Miche! Fenne uit Kontisch bij Antwerpen is bij het spelen in de Vecht in Mui den terecht gekomen en verdronken, toen hij vermist werd ging men zoeken en vond een speelgoedboot je van de jongen. Later werd het stoffelijk overschot van het kind ge vonden. De jongen verbleef met zijn ou ders en nog twee kinderen (hij was de oudste van de drie kinderen) op een jacht in de jachthaven van de Koninklijke Nederlandse Roei- en Zeilvereniging in Muiden. Vaste brandstof voor straalmotoren NEWPORT NEWS, 24-7. Het Ame- rikaanse leger heeft volgens het blad „Newport News Daily Press" een vaste brandstof voor straalmo toren ontwikkeld, die .even krach tig maar veel minder gevaarlijk is dan de tot dusver gebruikte vloei bare. De nieuwe substantie - die er uitziet als reuzel - zou bijv. de Ame rikaanse helikopters in Vietnam min der kwesbaar maken voor het vuur van lichte wapens, daar ze lang niet zo snel ontbrandt als kerosine. Minister Scliroeder hood ontslag aan Egypte wil een vol ksverzetbeweging CAIRO, 24-7. Alle Arabische sta ten hebben er mee ingestemd, dat op 1 augustus in Khartoem hun mi nisters van buitenlandse zaken bij eenkomen om van gedachten te wis selen over een gezamenlijk optreden tegen Israël. Dit is maandag in krin gen van de Arabische Liga in Cairo vernomen. Naar men verwacht zal Egypte op de conferentie bijzonderheden be kend maken van zijn plan om in de door Israël bezette gebieden een volksverzetsbeweging te organise ren. President Nasser maakte in zijn rede van zondag gewag van dit plan. Hij sprak in dit verband om de gue- rilla-activiteit van de Vietcong. HAARLEMMERMEER, 24-7. Het gemeentebestuur van Haarlemmer meer vindt Schiphol nu groot ge noeg. Het zal binnenkert officieel een suggestie ter tafel brengen om verdere uitbreiding van de Neder landse luchthavencapaciteit onder te brengen in Flevoland. Voorgesteld wordt om daar dan het vrachtver voer af te wikkelen. Het gemeentebestuur van Haar lemmermeer komt met deze sugges tie in verband met het plan voor het nieuwe Schiphol nog een startbaan aan te leggen, die zal reiken tot ten westen van Hoofddorp. Uitvoering van dit plar. zou zeer ingrijpende ge volgen hebben voor het binnenkort in aanleg komende streekwoonwa- genkamp en de bestaande nieuwe al gemene begraafplaats en het Joodse kerkhof in Hoofddorp. Het toekom stige streekziekenhuis.' waarvan de bouw begin 1968 zal aanvangen, zal in de geluidstrog komen te liggen, wat men ook een groot bezwaar vindt. BONN, 24-7. De Wcstduitse mi nister van defensie, dr. Gerhard Schroder, heeft bij bondskanselier Kiesinger zijn ontslag aangeboden. De woordvoerder van Schröders mi nisterie verklaarde dit maandag naar aanleiding van een persbericht, dat de bondskanselier vorige week het ontslag van Schroder zou hebben overwogen. De minister wilde zijn functie op geven, omdat naar zjjn mening hij en de inspecteur-generaal van de Bundeswehr degenen waren die in eerste aanleg dr. Kiesinger over de eventuele consequenties voor de de- Nederland heeft maandag in de Europese ministeriaad in Brussel vergeefs aangedrongen op een dui delijke Franse verklaring inzake de toekomst van Euratom. GEEN ZEGEN OP PRIJS SINGAPORE, 24-7. In Singa- pore hadden 30 nonnen van een boeddhistische tempel in een loterij 21.000 dollar (bijna 25.000 pulden) geioonnen. Men besloot 10.000 dollar te inves teren in een pandjeshtiis. Op weg naar de tempel met de rest van het geld werden de nonnen door vier gewapende mannen beroofd. De zusters zagen hierin een aanwijzing dat er geen zegen op de prijs rustte en gaven de 10.000 dol lar alsnog voor liefdadige doeleinden. fensie van een vermindering van de staatsuitgaven zouden moeten inlich ten. De bondskanselier had n.l„ alvo rens dr. Sohröder te raadplegen, eerst met de voormalige generaals van de Bundeswehr generaal Spiedel en Heusimger en met de huidige bevel voerende West-Duitse vertegenwoor digers bij de NAVO, generaal Bau- dissin en Kielmansegg. overleg ge pleegd. Verdere besprekingen Na zijn ontslagaanvrage had mi nister Schroder een langdurig ge sprek met dr. Kiesinger, waarbij zij een voor beide partijen bevredigen de procedure vaststelden voor ver dere besprekingen. De bondskanse lier gaf Schroder opdracht, met in achtneming van de financiële posi tie van het land, een nieuwe mili taire conceptie voor de bondsrepu bliek te ontwerpen. De bestaande meningsverschillen zouden intussen uit de weg zijn ge ruimd. Politieke kringen in Bonn be twijfelen het, of Schröders ontslag aanvrage ernstig was gemeend. Men meent dat de minister veeleer druk heeft willen uitoefenen op dc bonds kanselier. Vorige week had Schroder een conflict met cle minister van finan ciën Strauss over de consequenties voor zijn ministerie van het bezui nigingsplan van de regering voor de komende vier jaar. Terwijl Strauss beweerde dat de Bundeswehr over meer middelen zou kunnen beschik ken, gaf Schröders ministerie een overzicht uit, waaruit zou blijken dat hot tegendeel het geval was. Een persoonlijk ingrijpen van Kie singer leidde er toe. dat Schroder Dit nummer bestaat uit 10 pagina's tscoosccososoococccecoccco Wie gebeten is door een slang is bang voor een touw. WAT HOT DE BILT Plunderende en brandstichtende negers hebben over het weekeinde De troit onveilig gemaakt. Terwijl plunderaars een „drugstore" leeghaalden, vluchten anderen reeds weg op zoek naar nieiLw terrein. De nationale garde werd naar het district gezonden, maar is tot nog toe niet in staat geweest een einde te maken aan de plunderingen. PARAMARIBO, 24-7. In zijn ant woord op het debat over de rege ringsverklaring heeft premier Pengel maandagochtend in de staten van Suriname beaamd dat er tussen de regeringspartijen verschil van me ning bestaat over Suriname's onaf hankelijkheid. De N.P.S., zei hij, is voorstandster geworden van een „onafhankelijkheid nieuwe stijl", waarbij de band met Nederland niet behoeft te worden v^.bvcken. De kroon zou erfelijk worden opgedragen aan koningin Ju liana. De koningin zou in Suriname dan worden vertegenwoordigd door een gouverneur, wiens bevoegdheden na der geregeld zullen moeten worden. Suriname zou echter wel zelfstan dig zijn buitenlandse betrekkingen gaan behartigen in gevallen waar dat mogelijk is. Ook het instellen van een Surinaamse nationaliteit en een eigen paspoort zouden volgens de premier een eenvoudige zaak zijn. Geen enkele Surinamer voelt zioh meer Nederlander of noemt Half tot zwaar bewolkt Verwachting tot woensdagavond: Half tot zwaar bewolkt en op de meeste plaatsen droog weer; zwakke tot matige, aan de kust af en toe vrij krachtige zuidwestelijke wind; onge veer dezelfde middagtemperaturen. 26 juli. Zon op 4.51, onder 20.40 Maan op 22.48, onder 10.10 27 juli. Zon op 4.53, onder 20.39 Maan op 22.57, onder 11.20 Laatste kwartier: 29 juli te 13.14 HOOGWATERSTANDEN ZIERIKZEE 26 juli 6.27 v.m. 18.34 n.m. 27 juli 6.58 v.m. 19.03 n.m. moest toegeven, dat Strauss het bij het rechte eind had gehad. Wapenaankopen in de V.S. Het ministerie van defensie zou n.l. bij zijn overzicht geen rekening heb ben gehouden met de nog niet ge bruikte gelden, die de bondsrepubliek voor wapenaankopen in de V.S. moet besteden ter compensatie vani de kosten van de regering der Ameri kaanse strijdkrachten in W'est-Duits- land. Door een aftreden van Schroder zou Kiesinger zeker in grote moei lijkheden zijn gekomen met de Christen-Democratische Unie, waar in Schroder nog steeds een grote aanhang heeft. BROUWERSHAVEN: 27 juli 6.40 v.m. 19.01 n.m. 26 juli 6.05 v.m. 18.28 n.m. HET WEEKOVERZICHT DE BILT. 25-7. Het K.N.M.I deelt mede: een hogedrukgebied strekt zich uit van het zeegebied bij de Azoren via west- en midden Europa tot over Finland. Noordelijker op de Oceaan trekken storingen met tame lijk grote snelheid naar de kust van midden Noorwegen. Bijbehorende frontensystemen veroorzaken boven de Britse eilanden veel bewolking waaruit plaatselijk enige regen valt. Vooral in> het noorden en midden van ons land komen ook tijdelijk wol kenvelden voor, maar het blijft op de meeste plaatsen droog. Voor woensdag wordt weinig verandering verwacht. De middagtemperaturen zullen in het binnenland weer oplo pen tot waarden tussen 22 en 25 gra den bij een zwakke tot matige, over wegend zuidwestelijke wind. DEN HAAG. De Nederlandse Or ganisatie van Pluimveehouders (N. Ó.P.) wil een onderzoek instellen naar de schade die overvliegende straaljagers toebrengen aan de pluimveestapel. In Dedemsvaart kwamen en'kele weken geleden meer dan 200 kippen om toen een gieren de straaljager zeer laag over een boederij vloog en in Maurik is het zelfde meer dan eens voorgekomen. ADVERTENTIE naar Wij hebben breedtes voor elke kamer: 3.00, 3.66, 3.75,3.80.3.90, 4.00, 4.57. 5.50 meter. A. S. FLIKWEERT Nieuwerkerk - Bruinisse - tel. tel. (01114)265 (01113)470 MONTREAL, 24-7. De Franse president dc Gaulle is maandagavond in Montreal aangekomen, waar h(j geestdriftig werd verwelkomd door Frans sprekende separatisten. B(j het stadhuis werd het Canadese volkslied overstemd door boe-geroep, terwijl de Franse president in de houding stond. De separatisten rie pen „Quebec voor de Quebecers" en vroegen de Gaulle om hulp. Voor zijn aankomst in Montreal had de Gaulle een tocht van 290 km gemaakt door dorpen in hel oudste deel van Canada. Telkens wanneer' hij stopte maande hij de Franse Ca nadezen hun let in eigen hand te ne men en eigen heer en meester te* worden. Meer dan de helft van de in woners van Montreal zijn Franse Canadezen. Kritiek in V.S. NEW YORK. 25-7. De New York Times van dinsdag heeft president de Gaulle verweten het separatisme in de Canadese provincie Quebec1 aan te moedigen. Het zegt in een hoofdartikel dat de Gaulle „van staatsman is afgedaald tot onrust stoker". Hij moedigt afscheiding op zettelijk aan op zijn tocht door Que bec door zijn politieke hatelijkhe den en door overmatig de nadruk te leggen op de Franse afkomst, taal en cultuur van het gebied. i

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1