DE ZIERIKZEESCHE COURANT Naar een „zwart" en een „blank" Amerika? Wereldvoedselprobleem is onvoorstelbaar KAMERBREED „DE MAGNEET" V.S.-wapens voor Midden-Oosten Algerije heeft beslist hem uit te leveren EGYPTE WIL DE STRIJD TEGEN ISRAEL VOORTZETTEN Spoorwegongeluk op de Brenner-lijn Bonn, Parijs en Delen van Turkije zwaar getroffen door hevige aardbevingen GILIJAMSE I R E N E S S E de V.S. ZIERIKZEESCHE NIEUWSBODE Maandag 24 juli 1967 123ste jaargang Nr. 19832 WAARIN OPGENOMEN 1797 - 1889 REDAKTIE EN ADMINISTRATIE: ABONNEMENTEN EN ADVERTENTIES: iannewekken tl, Zierikzee, postbus 1, tel. (01110) 2255, Prijs per 3 maanden bij vooruitbetaling f 7,15; per week na 18.00 uur: tel. (01110) 2118. Girorekening 13 76 77. 55 cent. Losse nummers 20 cent. - Verschijnt maandag, Redakleur: M, J. Bij de Vaale, Ie). (01110) 2938. Uitgave: dinsdag, donderdag en vrijdag. - Advertentieprijs 16 cent N.V. Drukkerij v/h Lakenman 6 Ochtman, Zierikzee. per mm; „Succesjes" (max. 4 regels) f 1,25 per stuk. in da oummer: Ernstige autobotsing in Duivelund ADAPAZARI, 23-7. In noordwest-Turküc, zaterdagavond geteisterd door een zware aardbeving die naar gevreesd wordt honderden slachtoffers heeft gemaakt, heeft zich even na middernacht een nieuwe aardschok voorgedaan, die kort tevoren beschadigde gebouwen deed instorten. De zwaartst getrof fen stad is voor zover bekend Adapazari, een belangrijk spoorwegknooppunt, cngevecr 150 km ten oosten van Istanbul met een inwonertal van circa 50.000 Daar bevond zich het centrum van de eerste beving. Volgens het Turkse persbureau „Anatolie" was de voorlopige balans daar 82 doden en meer dan 200 gewonden. Een derde van de stad zou beschadigd zijn. Als gevolg van de slechte verbin dingen is de juiste omvang van de ramp nog niet bekend, maar Turkse kranten ramen het totale dodencij fer op circa 200. De aardbeving van zaterdagavond werd in een derde deel van Turkije gevoeld. Volgens niet-officiële berichten zijn zeker tienduizend huizen beschadigd. De mensen vluchtten in paniek de straat op, terwijl op veel plaatsen de grond openscheurde en gapende klo ven ontstonden. Ook Istanbul werd getroffen. Veel van zijn oude Byzan tijnse wallen, 1500 jaar geleden ge bouwd, stortten in. Ook een kantoor gebouw begaf het. Er vielen een do de en minstens 29 gewonden. Mensen zetten in de stadsparken tenten op om de nacht buiten door te brengen. De ziekenhuizen in Adapazari zijn overvol. Reddingsploegen waren daar druk bezig met het graven naar ingesloten slachtoffers toen de nieu we aardschok zich voordeed, die nog meer huizen in puinhopen veratv derde. De Turkse weerkundige dienst had al gewaarschuwd dat zich de komen de tien dagen nog meer aardbevin gen zullen voordoen. Onbekend lot van dorpen Een woordvoerder- van het Turk se ministerie van binnenlandse za ken in Ankara heeft meegedeeld dat in dorpen in de omgeving van Bo- lu, 100 km ten oosten van Adapazari. vijf doden zijn gevallen. In de markt stad Inogol - 130 km ten zuidwesten van Adapazari stortten de minaret ten van vier Moskeeën omlaag. Daar kwam een persoon om het leven en werden er zeven gewond. Grote schade wordt gemeld uit de steden Hendek en Duzce. maar of daar slachtoffers zijn gevallen is niet be kend. Over het lot van veel dorpen in het gebied verkeert men nog in het onzekere. De gouverneur van Istanbul heeft via de radio een beroep op de be volking gedaan bloed af te staan voor de gewonden. President Sunay brak zijn vakantie aan de Zwarte Zee af en vloog samen met premier Demirel naar het getroffen gebied. Ook zondag deden zich nog bevin gen voor. In totaal werden 27 schok ken geregistreerd. In Yenikoy, nabij Adapazari, ont kwamen veel dorpelingen aan de dood cf letsel doordat zij in de open lucht de bruiloft van een pas ge trouwd paartje vierden- Bijna ie dere woning werd door de aardbe ving verwoest. Slechts zeven mensen waren niet naar de bruiloft gekomen. Zij kwa men allen om onder het puin. De gespaard gebleven dorpelingen heb ben het bruidspaar beloofd te hel pen bij het bouwen van een nieuwe woning. Paus Paulus heeft ter gelegenheid van zijn zondagochtendzegen van de merigte op het Sint-Pieters-plein ge zegd dat zijn bezoek aan Turkije dinsdag en woensdag, doorgaat. Conferentie in Newark NEWARK, New Jersey, 23-7. Het onderzoeken van de mogelijkheid, de Verenigde Staten te verdelen in twee landen, een „zwart" en een „blanke", is verzocht in een van de resoluties die op de conferentie van ongeveer duizend neger-afgevaardigden in Ne wark zijn aangenomen. Aangedrongen wordt op het geven van een para-militaire opleiding aan alle jonge negers, het instellen van nationale negerfeestdagen ter ere van leiders zoals wijlen Malcolm X, en het stichten van een negeruniver- siteit met in iedere stad een, oplei dingsschool daarvoor. De conferen tie, die in Newark werd gehouden verwierp de programma's voor ge- Op lange termijn gezien SCHIPHOL, 28-7. Terugkerend van een tweedaags verblijf in Parijs waar hü met ministers en staatsse cretarissen van 14 andere aangeslo ten landen een vergadering van de Organisatie voor Economische Sa menwerking en Ontwikkeling (OE SO) heeft bijgewoond, heeft de mi nister zender portefeuille, belast met de ontwikkelingshulp, drs. B. J. Udink verklaard, dat hem opnieuw de schrik om het hart is geslagen over de verwachtingen ten aanzien van het wereldvoedselprobleem na het jaar 2000. „Do voorzitter van de OESO zegt Ln een rapport", zo vertelde de mi nister. „dat de wereld niet verder kijkt dan het jaar 2000. Dan zullen er circa 6 miljard mensen op onze aardbol wonen. Maar als de groei in het huidige tempo voort zou gaan dan zou dit cijfer een halve eeuw later, dus in het jaar 2050, zijn ge stegen tot 11 miljard zielen, waar van 2 miljard in de ontwikkelde en 9 miljard in de onderontwikkelde gebieden. Zoals de zaken nu staan zal de voedselproduktie met zo'n groei nooit gelijke tred kunnen hou den. Nu zullen er natuurlijk maat regelen worden genomen om tot be perking van de bevolkingsaanwas te .komen en anderzijds moet de voedselproduktie worden opgevoerd De OESO-voorzitter heeft voorge steld dit laatste te bewerkstelligen door opvoering van de kunstmest- produktie in ontwikkelingslanden. ADVERTENTIE naar Wij hebben breedtes voor elke kamer; 3.00, 3.66, 3.75, 3.80, 3.90, 4.00, 4.57, 5.50 meter. A. S. FLIKWEERT Nieuwerkerk - tel. (01114) 265 Bruinissc - tel. (01113)470 boorteregeling. Deze zijn slechts be doeld om de negerbevolking uit te roeien, zo werd gezegd. Bovendien werd aanbevelen een school voor en over het hele land een campagne politieke organisators op te richten te voeren voor het-kopen van „zwar te" orodukten. In Newark hebben zich zes dagen lang rassenonlusten voorgedaan. De stemming op de eerste vergadering was anti-blank en anti-christelijk. WASHINGTON. 22-7. De Ameri-' kaanse regering overweegt ernstig de wapenleveranties aan de landen in het midden-oosten te hervatten, aldus functionarissen van het mi nisterie van buitenlandse zaken in Washington. De leveranties - op beperkte schaal - zouden alleen gelden voor Israël en mogelijk Jordanië. Tsjombe verloren ALGIERS, 22-7. Het Algerijnse hooggerechtshof heeft bepaald, dat oud-premier Moise Tsjombe aan Kongo mag worden uitgeleverd. De uiteindelijke beslissing is aan de president van Algcrië, Boemedieiuie •Het uit drie man bestaande hoog-- gerechtshof heeft zich drie dagen met het Kongolese verzoek om uit levering bezig gehouden. Tsjombe hoorde de uitspraak uiterlijk onbe wogen aan. Kernpunt bij de behan deling van de zaak was, of de oud premier zich aan politieke dan wel criminele misdrijven heeft schuldig gemaakt. In het eerste geval kon hij volgens de Algerijnse wet niet worden uitgeleverd. Tsjombe mikte daar ook duidelijk op toen hij in zijn laatste woord het hof smeekte, hem wiet in handen te spelen van zijn „politieke vijand". De Algerijnse procureur-generaal Haadi Mostefai voerde eerder tijdens de besloten zitting van het hof aan dat in min stens drie gevallen van criminaliteit sprake was, nl. daar waar Tsjombe verantwoordelijkheid ten laste werd gelegd voor de afslachting van Noord Katangaanse bdrgers, de massa moord op Kongolese vluchtelingen in kampen van de Verenigde Naties en de-werving van huurlingen voor het afslachten van burgers. ADVERTENTIE QUALITY FIRST Dealer voor Schouwen-Duiveland: Garage ISTA Oosterland Telefoon (01114)495 Rede van Nasser CAIRO, 23-7. In een rede van twee en een half uur, die president Nasser van Egypte zondag heeft ge houden ter gelegenheid van de vijf tiende verjaardag van de revolutie, zei hü dat de strijd tegen Israël moet worden voortgezet, militair, econo misch en diplomatiek. Te Bonn wercl de 61ste Rijnbrug in gebruik genomen. Door de bijzon dere, moderne constructie heeft de brug in de volksmond al snel de naam „De Harpgekregen .De 520 m. lange en 36 mbrede brug, hangt aan 80 stalen kabels, waarvan de zwaarste een diameter van 123 m.m. hebben. De sluiting van het Suezkanaal be tekent een enorme derving van de viezen, maar dat offer moet worden gebracht. Het (leger moet zo spoedig mogelijk op hoog peil worden ge bracht. De leiders die uit de revolu tie van 1952 zijn voortgekomen, moes ten plaats maken voor frisse krach ten, die de zware taak aan kunnen. Nasser zei zich verantwoordelijk te- achten voor de nederlaag tegen Isra el, ofsohoon die het gevolg was van listige hulp van Amerika en Enge land, van een bedriegelijk diploma tiek spel van Amerika en van fouten die door militaire leiders in Egypte waren gemaakt. Egypte zal niet bij de pakken neer zitten. Een nederlaag is geen schan de. Er is nog niets verloren als leger en volk een heoht geheel vormen. Wat het volk van Vietnam, kan, moet ook voor ons mogelijk zijn, aldus de Egyptische president. e BOLZANO, 22-7. De sneltrein Rome-Münchcn is op 15 km. van Bolzano in Noord-Italië ontspoord, doordat er als gevolg van een steenstorting stukken rots op de rails waren gevallen. Een tegemoet komende goedertrein reed daarop in op de ontspoorde wagons van de passagierstrein. De bestuurder van de goederentrein kwam om het le ven. In de sneltrein, die vol toeristen uit Duitsland, Oostenrijk en andere landen was die terugkeerden van vakantie aan de Adria/tische kust, liepen ongeveer twintig mensen ver wondingen op, die naar ziekenhui zen in het nabijgelegen Bressanone werden overgebracht. De steenstorting" die het ongeluk veroorzaakte, deed zich voor tijdens een zwaar onweer dat een einde maakte aan een hittegolf in het be trokken gebied. Niet alleen de spoor weg, maar ook de daarnaast gele gen autoweg over de Brenner werd versperd. De sneltreinen van- en naar Italië werden omgeleid via Zwitserland. De aarde scheurde Dit huis in de plaats Adapazari stortte in onder het geweld van de beving. De bewoners kwamen om. Dit nummer bestaat uit 6 pagina's Een koffertje met sieraden ter waarde van ongeveer 400.000 gulden is in de nacht van vrijdag op zater dag uit de Lcndcnse hotelkamer van de Amerikaanse actrice Connie Ste vens gestolen, Connie Stevens ver blijft in Londen met haar verlooide Eddie Fisher. Amerikaanse militairen hebben zondag in een zware slag in het oer woud nabij de Cambodjaanse grens tenminste honderd man van de gere gelde Noordvictnamese troepen ge dood. Zij verloren zelf 22 man in een gebied dat ongeveer tien km van de grens in de provincie Pleikoe ligt. BONN, 22-7. Bondskanselier Kie- singer van West-Duitsland heeft president de Gaulle vorige week ge zegd dat hij diens standpunt dat Europa onder de Amerikaanse hege monie dreigt te vallen, niet deelt. Dit is vrijdag in Bonn van gezag hebbende zijde vernomen. Het Fran se staatshoofd had tijdens het twee daagse Frans-Duitse overleg de Bondsregering opgewekt, samen met zijn land te streven naar het behoud van de nationaJe identiteit om Ame rikaanse overheersing te voorkomen. Men vermoedt dat Kiesinger zijn re actie daarop, die tot dusver onbe kend was gebleven, nu uit heeft la ten lekken om Amerika duidelijk te maken dat Bonn niet. van plan is zijn banden met Frankrijk te ver stevigen ten koste van de Verenig de Staten. ADVERTENTIE DAFFODIL DAF 44 f 4995,- 5 f 6250,- 5 TELEFOON (01116) 370 Nu en dau wolkenvelden Verwachting tot dinsdagavond: Op de meeste plaatsen droog weer met nu en dan wolkenvelden, in hoofdzaak in de noordelijke helft van het land; weinig verandering in temperatuur en een zwakke tot ma tige wind tussen zuid-oost en zuid west. 25 juli. Zon op 4.50, onder 20.42 Maan op 22.38, onder 8.58 Laatste kwartier: 29 juli te 13.14 HOOG WATERSTAN DEIN ZIERIKZEE 25 juli 5.50 v.m. 18.02 n.m. BROUWERSHAVEN 25 juli 5.28 v.m. 17.53 n.m. Doodtij: 31 juli. HET WEEROVERZICHT DE BILT, 24-7. Het K.N.M.I. deelt mede: Een lagedrukgebied dat zon dag over ons land naar midden- Duitsland trok is nu boven Polen aangekomen. Langs onze kust en vooral in noord-Nederland veroor zaakte de storing enkele regen- en onweersbuien, waaruit plaatselijk 15 mm. regen viel. Inmiddels breidl zich een rog van hoge luchtdruk via noord-Frankrijk naar onze omgeving uit. Langs de noordflank van ihet hogedrukgebied trekken zwakke storingen via de Britse eilanden oostwaarts. Tijdelijk zal er hierdoor vooral in het noor den van het land meer bewolking voorkomen, maar het blijft waar schijnlijk op de meeste plaatsen droog weer, bij een zwakke tot ma tige zuidwestelijke wind. Jn het tem- peratuurverloop komt maar weinig verandering.

Zierikzeesche Nieuwsbode | 1967 | | pagina 1